SSSSrS55Sa »=Sk£SSW= LUST D.K.W. AUTOMOBIELEN PUROL 5e ku 5e koop Ingezonden Zivetecn Jxtïckkingcn ïïelangtifk beticM SERRE-,TUIN- en TERRASMEUBELEN ^Betrekkingen 5e kuur TEXEL Dames- en Meisjeshanden Nieuws voor heeren.... HERM. DE HAA JAN MOEJES TE KOOP Nieuwe Spaarders Nuts spaarbank ALS PALING aangeboden iCiiCt iX» d. fBcCfClCïdc 6 dectï. ^Banketbakkerij Jieiaeïótïaat 2i. VRIJE MENSEN IN EEN VRIJ LAND bij aanschaffing in gebruik in onderhoud Goedkoop in belasting Dit alles vindt U terug in de handige kleine en toch zeer geriefelijke aoAachodan a^naahaden gewaagd ADVERIIEREN DOEMEN aangeboden Een welkom geschenk is voor Zeilers het boek over SCHIEMANSWERK Prijs slechts f 1.—. N.V Drukkerij Uitgeverij v.h. C. DE BOER Jr. Het vliegveld „De Vlijt" wordt beproefd Propaganda-rede Pater Borromaeus de Greeve Licht op voor alle voertuigen Verduisteringsoefening Marineberichteri Dc mijnveger Eland Dubois Visscherijberichten Stoomvaartberichten Heden overleed in het Te huis voor Ouden van Dagen der Geref. Kerk onze ge liefde Moeder en Behuwd- moeder, Elisabeth van der Staaij-Snel, weduwe van den Heer A. van. der Staaij, in den ouderdom van 85 jaar. Namens de Familie, J. F. HERMAN. Den Helder, 8 April 1937. Gravenstraat 7. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag 10 April a.s. Vertrek van het sterfhuis 10.30 uur v.m. ontvangen een in leer gebonden zak agenda cadeau smaakt mijn metworst, omdat ze vier keer per week versch is. Probeert u ze eens35 ct. p. pond. Antoon Bandt, Koningstr15. Vooruitbetaald: 10 et. p. regel f minimam Niet vooruit bet: 16 ct. p. regel 40 ea 60 e. Welke familie is genegen het toezicht op zich te nemen van een Meisje van 12 j. van Holl. naar Indië, reizende per „Joh. de Witt" 4 Juni of „Baloeran" 26 Mei. Inl. bij Mej. C. HILDERING, Koningstraat 9, Amsterdam Z. Naaister vraagt; werk, Man tels, Japonnen, ook vermaken, keeren, knippen, verstellen. Zend briefkaart. Adres: L. v. Berkstraat 7, achter Gasfabriek. Vooruitbetaald1® et. p. ree el minimum Niet rooruitbet: 15 et. p. rejel 40 en «0 e. Gevraagd een flinke, nette DIENSTBODE, voor heele da gen, niet beneden 20 jaar. Aan melden van 7u.30—8u.30. Adres: Ankerpark 29. Gevraagd een flink Meisje voor de huishouding, geh. zelfstandig kunn. werken, voor d. of d. en n. Adres: Bureau van dit blad. Wij hebben reuze succes met onze Heerlijke opgemaakte Allerhande a 30 en 45 ct. p. h. p. Feestgebakjes5 ct. Kaaskoekjes20 ct. p. o. Vanaf a.s. Zondag IJsgebakjes a 10 ct. verkrijgbaar. Heeft U f 20.cassabons, wij bezorgen U een heerlijke taart Kleeding naar maat volgens het „confectie n. maat" systeem. Een onberispelijk costuum reeds v. f 29.50 f34.50 f39.50 (incl. omzetbelasting) ZIET ONZE SPECIALE ETALAGE Koningstr. 92 yraagt gtalen Tol. 666 uit op lijst 2, de lijst der S.D AJ». 2 Vraagt zonder verplichting demonstratie en inlichtingen bij: Officieel Vertegenwoordiger, Heer Hugowaard Tel. 26 KONINGSTRAAT - DEN HELDER RIETEN, ROTTING EN PITRIETEN FAUTEUILS 9 75, 9.40 8 95. 8.50, 6.95, 6.75, 2.95,2.75 TAFELS 9.75, 8.50, 7.50, 5.75, 4.75, 3 90 On* werk, minstens 2 X sterker VAN MEURS, KONINGSTRAAT 95 Reparatiën •ewi vwewwei Vooruitbetaald: 10 et. p. regel I minimum Niet rooruitbet: 15 et. p. regel 40 en 60 o. Gevraagd een JONGEN voor de werkplaats. Adres: ZOETELIEF, Kanaalweg nr. 115. WWI fHW W Vooruitbetaald: 10 et. p. regel f minimum Niet veorsitbet: 15 et. p. regel 40 en 50 e. Te huur het WOONHUIS, Kapperstraat 19, p. w. 3.20, electr., water vrij. Adres: Emmastraat 88. Te huur: EEN MOOI HUIS in de Lombokstraat No. 25. Te bevr.: Koningstraat 47. Te huur een SLAAPKAMER aan de straatzijde. Adres: Keizerstraat 19. Vooruitbetaald: 10 et. p. regel minimum Niet rooruitbet: 15 et. p. regel 40 en M c. GEMEUBILEERD HUIS óp goeden stand door echtpaar zonder kinderen. Liefst met cen trale verwarming. Brieven onder No. 4, aan het Bureau van dit blad. Dame vraagt in rustige om geving Zit- en Slaapkamer m. gebr. v. middagmaal. Brieven met prijsopg. onder No. 3, aan het Bureau v. d. blad. Vooruitbetaald: 10 ct. p. regel f minimum Niet rooruitbet: 15 et. p. regel 40 en 60 c. Gevraagd een goed onderhouden Kinderwagen van 2 a l]/2 j. oud. Brieven onder No. 2, aan het Bureau van dit blad. Te koop een goedspelend 4-lamps gelijkstroom RADIOTOESTEL met gelijkrichter voor 12.50. Adres: Schagenstraat 54. Spoed! Te koop: een op goe den stand staand Perceel, 12 M. breed, 33 diep. Brieven onder No. 220, aan het Bureau van dit blad. Te koop: 2 Vitrines, geheel glas. hoog 70, breed 73, diep 51 centimeter; 1 inzinhbare Singer Trapnaaimachine, 1 Radiotoestel, 1 Gramophoon, 25 Platen en Pickup; 8 glazen Schuiframen; 1 spiraal Matras; 2 Fauteuils en 4 Stoelen, veerend, 1 For nuis, emaille, 1 Dressoir, 1 Gas fornuis en 1 Orgel met krukje. Adres: Spoorgracht 41. Heden ontvangen de nieuwste soorten Heren-stroomUjnschoenen in fijne calfs, slechts 4.75 p. p. Verder meer dan 30 soorten, in alle prijs-klassen, de prijzen zijn laag, en de keuze zeer groot. Wij hebben letterlijk alles op schoenengebied ruim in voor raad, bij OOST, Koningstraat 31. door: J. C. COOLHAAS o. m. wordt behandeld: Steken Knoopen Splitsen en Zeilnaaien groot 166 pag druks met een groot aantal afbeeldingen. DEN HELDER AMSTERDAM Naar men ons mededeelt, zullen heden (Vrij dag) enk,ele vliegtuigen van de K.L.M., zwaar beladen neerkomen op het Texelschë vlieg veld op de voormalige hofstede „De Vlijt". Dit betreft het instellen van een onderzoek naar de vastheid van den bodem, enz. Donderdagavond trad, op uitnoodiging van de afd. Den Burg der R.K. Staatspartij in Hotel „Texel" te Den Burg op pater Borro maeus de Greeve. Deze vergadering zou reeds in Januari plaats hebben, doch toen zou niet optreden pater Borromaeus, doch pater Henri de Greeve. Door ongeregelden bootdienst als ge volg van vriezend weer, moest deze vergade ring echter uitgesteld worden, en nu kregen we „een anderen pater De Greeve" op Texel. Voor velen zal dit geen teleurstelling geweest zijn, daar pater Borromaeus hier geen onbe kende is. Ongeveer 18 jaren geleden heeft deze eens gesproken in de R.K. kerk te Den Burg en velen, die deze schitterende rede toen ge hoord hebben, zullen ongetwijfeld dezen be gaafden spreker weer hebben willen hooren. De zaal was dan ook meer dan vol (er waren 420 personen aanwezig, waaronder menschen van allerlei richting en beginsel). De heer J. Buisman, bestuurslid van de R.K. Staatspartij afd.Den Burg, opende de bijeenkomst met den Chr. groet en heette daarna allen welkom, in het bijzonder den spreker. Daar dezen avond een verduisteringsproef gehouden werd, kon de rede niet worden onderbroken door een pauze, daar de zaal donker moest blijven. Het was vrij laat geworden voor de spreker kon beginnen en nog nauwelijks was de rede begonnen, of de zaal ging in duister. Slechts bl ij ven ondanks alle huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door Purol (geel en wit) beiden in doozen van 30 en 60 cl., tube 45 ct.Verkrijgb. bij Apoth. en Drogisten. Vrijdag 9 April19.18 uur één licht boven de catheder bleef branden. Doch als 't ware onopgemerkt, ging 't uur der duisternis voor de toehoorders voorbij. Evenals te Den Helder, besprak pater De Greeve in hoofdzaak de N.S.B. en oefende felle critiek op deze partij. Als zweepslagen sloegen zijn woorden in. Waarlijk schitterend was zijn betoog; hoewel de rede geen enkele maal werd onderbroken, kwam het einde veel te vlug. Daar in de Held. Courant van gisteren een uitvoerig verslag gegeven werd van den propaganda-avond in het gebouw van den R.K. Volksbond aldaar, willen we niet in her halingen treden. Hierna verkreeg Pastoor Brinkman van Den Burg het woord. „Na deze rede behoeft eigen lijk niets meer gezegd te worden", aldus begon deze spreker. Een zaak moet spr. echter van het hart, daar hem ter oore is gekomen, dat onder de Katholieken van zijn parochie een geheime actie wordt gevoerd voor de partij, die zoo juist door spr. is „kaal geschoren". Spr. kan dit deze partij niet kwalijk nemen, doch hoopt, dat de oproep voor een bepaalde vergadering het resultaat zal hebben, dat in de beide zalen niet meer dan 25 personen aan wezig zullen zijn, het aantal, laatst in een vergadering dezer partij hier ook behaald. Laten die Katholieken, die kinderlijk nieuws gierig zijn naar wat daar gezegd wordt, toch zorgen, dat deze nieuwsgierigheid hun niet noodlottig wordt. Spr. is er van overtuigd, dat Katholiek Texel vast is en bidt daarom den Katholieken trouw te blijven aan het Kath. beginsel. In geen enkele partij zyn onze rechten en voorrechten zoo veilig als in de Kath. Staatspartij. De heer Buisman bracht daarna "dank aan de sprekers en sloot de vergadering met den Chr. groet. Onze correspondent te Den Burg schrijft ons nog over de verduisteringsoefening, waar over men elders in dit blad een officieel be richt vindt van burgemeester Kamp, het vol gende: Reeds den geheelen avond bemerkte men hier aan de ongewone drukte, die inzonderheid in de straten te Den Burg heerschte, dat er iets bijzonders stond te gebeuren. De ge meente Texel zou n.1. voor de Luchtbescher ming gisterenavond een z.g. „verduisterings oefening" houden. Deze oefening werd noodig geacht omdat de Militaire stelling Den Hel der zoo nabij is gelegen en men hier hoe wel Texel in de geringste, de Ille gevaren- klasse is ingedeeld toch nog verschillende kwetsbare punten heeft, o.a. het vliegkamp ,.De Mok" en de Electr. Centrale te Den Burg. De spanning bereikte haar toppunt toen na een drietal lichtsignalen van de T.E.M. plot seling alles in donker werd gezet. De sombere hemel werkte dezen avond bizonder mede, want aanvankelijk zag men buiten zoo goed als niets, later pastten de oogen zich iets aan de duisternis aan. Door de straten van Den Burg, vooral op het Marktplein, bleek echter weldra nog heel wat aan een volslagen ver duistering te ontbreken, doch de politie en andere personen, die met contröle waren be last, zorgden spoedig, dat ook de laatste lichtuitstralende woningen hun lichten temper den, en na een kwartiertje was geheel ons eiland, met uitsluiting van vuurtorens en havenlichten, volkomen in duisternis gehuld. Buiten de dorpen was het niet zoo volkomen donker; wel zag men niets van bebouwde complexen, doch de lucht bleek lang niet vol komen donker, terwijl de lichtglans van Den Helder (waarbovenuit de heldere lichtbun dels van den vuurtoren van Huisduinen) zich extra sterk aan den Zuiderhemel afteekende. Omstreeks kwart over negen vernam men motorgeronk en weldra kon men aan de Westzijde van ons eiland, als een snel voort- schietende ster een vliegtuig waarnemen. Even later bevond het zich aan de Oostzijde, terwijl later, op geringe hoogte boven het dorp Den Burg, een vliegtuig kruiste, dat een rood en een groen licht uitstraalde. Of de „Verduisterings-oefening" is geslaagd kunnen wij op het moment, dat we dit schrijven, nog niet mededeelen, daartoe zullen we de offi- cieele gegevens moeten afwachten. Het was voor velen wel eens interessant onze gemeente nog eens te zien in den toe stand, die hier voor 30 40 jaar altijd des nachts bestond. Toen evenwel de lichten om tien uur weer opgingen, waardeerde men nog eens extra de groote verbetering, die op dit gebied, vooral na de oprichting van de T.E.M. daarin in onze gemeente is tot stand geko men. Overgeplaatst van Hr. Ms. „De Ruyter" naar den Onderzeedienst, de officier v. d. M.S.D. 2e kl. T. J. Spangenberg; van Hr. Ms. „Van Ghent" naar Hr. Ms. „De Ruyter" de officier v. d. M.S.D. 2e kl. W. J. de Jongh; van Hr. Ms. „Sumatra" naar Hr. Ms. „Van Ghen*:" de officier v. d. M.S.D. 3e kl. H. J. Bouvy; van de marinekazerne Oedjoeng naar Hr. Ms. „De Ruyter" ae officier v. d. M.S.D. 3e kl. A. Mantz; van Hr. Ms. „De Ruyter" naar de marinekazerne Oedjoeng de officier van gezondheid 2e kl. H. J. E. J. de Ruijter de Wildt; van Hr. Ms. „K XIII" naar Hr. Ms. „K Vin" de luitenant ter zee le kl. P. J. G. Huijer; van den Onderzeedienst naar Hr. Ms. ,.K X" de luitenants ter zee 2e kl. F. J. A. Knoops en F. Bruijn en de officier v. d. M.S.D. 2e kl. L. Kleiman; van den Onderzeedienst naar Hr. Ms. „K VII de luitenant ter zee 2e kl. G. H. Donker en de officier v. d. M.S.D. 2e kl. S. J. Maats; van Hr. Ms. „Witte de With" naar de marinekazerne Oedjoeng de officier v. d. M.S.D. le kl. C. van der Linden; van de marinekazerne Oedjoeng naar Hr. Ms. ..Soemba" de officier v. d. M.S.D. le kl. M. Kraal; van de marinekazerne Oedjoeng naar Hr. Ms. „Witte de With" de officier v. d. M.S.D. le kl. H. L. ten Cate. Luitenant ter zee 2e kl. B. C. uit de Bos is overgeplaatst van het Wachtschip te Vlissin- gen haar dat te Willemsoord. Officier van Administratie der le kl. A. Lensvelt is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en is 7 dezer met het m.s. Mar- nix van St. Aldegonde" daarheen vertrokken. De tweede van de serie mijnvegers, welke op de werf Gusto gebouwd wordt, is thans zoo ver gereed, dat op Maandag 12 April met proefvaren begonnen kan worden. Het uitgangspunt voor de dagelijksche vaarten zal Vlissingen zijn. 7 April. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 0.860.75 Schol le soort p. kist 5.203.90 Schar 1.801.25 Door haringvisschers: Haring p. tal 1.700.70 Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen p. kg 0.15 8 April. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 0.87—0.80 Slips 0.70 Schol le soort p. kist 4.704.30 Schar 1.50—1.30 Door haringvisschers: Haring p. tal 1.50—1.10 1 Zalm p. stuk 35.00 Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen p. kg 0.15 Stoomvaart Mg. Nederland. Chr. Huygens, t„ 8 April v. Algiers. Marnix v. St. Aldegonde, u., 8 April te South- ampton. Enggano, t., pass. 6 April Malta. Poelau Laut, t., 8 April v. Port Said. Poelau Tello, u., pass. 7 April Gibraltar. Saleier, t., 7 April v. Port Said. Kon. Ned. Stoomboot Mjj, Alkmaar, u„ 8 April 's midd. 12 u. 240 m. Z. van Terceira (Azoren). Aurora. 7 April v. Hamburg. Baarn, 7 April v. Hamburg. Ceres, pass. 8 April Gibraltar. Colombia, u„ pass. 8 April Azoren. Costa Rica, t„ 9 April te Plymouth verw. Cottica, 8 April te Amsterdam. Juno, 8 April te Istanboul. Ganymedes, 7 April te Hamburg. Mars, 7 April v. Catania. Orestes, 8 April v. Amsterdam. Saturnus, 7 April te Piraeus. Telamon, 8 April v. Oran. Tiberius, 7 April v. Algiers. Stoomvaart M(j. Oceaa Achilles, 8 April v. Penang. Agamemnon, 8 April te Rotterdai Alcinous, 8 April te Belawan. Diomed, 7 April te Londen. Patroclus, 7 April v. Hongkong Polydorus, 7 April te Port Said. Sarpedon, 8 April te Marseille. Emzetco Lijn. Jonge Anthony, 8 April v. Rotterda.... Jonge Elisabeth, 7 April te Lissabon. Jonge Johanna, 6 April v. Haifa. HollandOost-Azië Lijn. Gaasterkerk, t., 6 April te Suez. Meerkerk, t., 8 April v. Shanghai. Serooskerk, u., 8 April v. Singapore. Zuiderkerk, u., 8 April te Algiers. Kon. Paketv. Maatschappij. Bontekoe, 6 April v. Hongkong. Houtman, 6 April te Tamatave. HollandAmerika Lijn. Alchiba, 8 April te Hamburg. Blommersdijk, 6 April v. Havana. Breedijk, 7 April 1 u. 28 m. nam. 141 m. Z.W. v. Bishops. Damsterdijk, 7 April te Vancouver. Drechtdijk, 7 April te Portland (O.). Lochkatrine, 8 April te Rotterdam. Maasdam, 5 April 10 u. v.m. 1000 m. v. Ambrose vuurschip. Spaarndam, 7 April te Searsport. Silver JavaPacific Lijn. Kota Agoeng, 7 April v. Colombo. Saparoea, 8 April v. Calcutta. Silverwillow, 6 April te Vancouver. JavaNew-York Lijn. Maron, 7 April v. Belawan. Tawali, 8 April te Batavia. Troilus, 6 April te Hampton Rds. JavaChinaJapan Lij:; Tjisondari, 6 April v. Hongkong. Kon. Holl. Lloyd. Eemland, 8 April v. Amsterdam. Kotterdamsche Lloyd. Buitenzorg, 8 April te Rotterdam. Dempo, t., 8 April te Suez. Kota Inten, u., pass. 7 April Gibraltar. Kota Tjandi, t., pass. 7 April Ouessant. Soekaboemi, t., pass. 8 April Point de Galle. HollandAfrika Lijn. Jagersfontein, 8 April te Bremen. Randfontein, 8 April v. Hamburg. Upesi, u., 7 April v. Algiers. HollandBritsch-Indië Lijn. Streefkerk, t., 7 April v. Calingapatam. HollandAustralië Lijn. Almkerk, u., 8 April te Sydney. HET LEED DER OLIEVOGELS. Door de steeds veelvuldiger voorkomende teer- en olievelden, die als afvalproduct van de stookolie der motorschepen, het zeewater verontreinigen, treft men hoe langer hoe meer langs onze kusten tallooze slachtoffers aan, de z.g. teervogels, die besmeerd met de taaie teerachtige substantie, hulpeloos op het strand worden geworpen. In verband hiermede verzoekt het Hoofd bestuur der Nederlandsche Vereen:ging tot bescherming van dieren, Bureau Prinses Mariestraat 40, 's- Gravenhage er op te wijzen dat het een veel voorkomende misvatting bij het welmeenende publiek is, dat deze olie op zichzelf voor Je vogels doodelijk is en dat er dus in het algemeen geen aanleiding bestaat, de slachtoffers door een gewelddadigen dood uit hun lijden te verlossen. Genoemd Hoofdbestuur is gaarne bereid inlichtingen te verstrekken, op welke wijze men deze dieren het beste kan helpen

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5