Binnenland Buitenland De intocht van het Prinselijk Paar in Baarn en Soest Bemanning van de „Andra" aan boord van den Spaanschen kruiser Auto te Twello in het water gereden Dronken achter het stuur Dc nood van de Pluimvee houders Alweer de noodlottige petroleumkachel De inbraak in de Vereenigde Blikfabrieken fe Delft Verlaging monopolierechten Rassenwefgeving in Dantzig Misdadige zoon Henry Ford wil geen vakvereeniging erkennen Heeft Ofto van Habsburg een ontmoeting gehad met Otto Strasser? Gewapende benden in Zuid-Turkije Datum vastgesteld. Naar wij vernemen, staat thans vast, dat de intocht van Prinses Juliana en Prins Bernhard in de gemeente Baarn zal plaats hebben op 14 April en in de gemeente Soest op 15 April a.s. Het feestprogramma. Het feestprogramma voor Soest, dat ter goedkeuring van het prinselijk paar zal worden voorgelegd, is in groote lijnen als volgt vastgesteld. Het prinselijk paar zal zijn intocht houden in een a la Daumont bespannen karos, wel ke door H.M. de Koningin hiervoor wordt afgestaan, met aan weerszijden een ordon nans officier te paard. Hierna volgen twee rijtuigen met twee paarden bespannen, waarin de leden van de hofhouding zullen plaats nemen, terwijl aan het rijtuig van het prinselijk paar een met twee paarden bespannen rijtuig, waarin de burgemeester van Soest is gezeten zal voorafgaan. Bij het raadhuis zal halt worden gehouden. Hier zullen H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard door tweehonderd school kinderen worden toegezongen. De burge meester spreekt hier een welkomstrede uit. Des avonds zal in het rosarium, tegen over het raadhuis, een concert worden ge geven na afloop waarvan een groot vuur werk wordt afgestoken. Ook Vrijdag en Zaterdag, volgende op den dag van den intocht, zal het in Soest volop feest zijn. Zaterdagavond zullen ten slotte de festiviteiten besloten worden met een grootsche fakkeloptocht- De versiering van de 12 K.M. lange route, welke nagenoeg de geheele gemeente om vat, zal uiterlijk Woensdagavond 14 April gereed komen. ling, dat de bemanning aan boord van den kruiser is genomen, hoe wel dit op het oogenblik niet met zekerheid kan worden medegedeeld Hoeveel Nederlanders zich, toen de „An- dra" in den grond werd geschoten, aan boord hebben bevonden, staat nog steeds niet vast. Wel is het een feit, dat inder tijd voor dit schip dat oorspronkelijk aan de N.V. Van Driel te Rotterdam behoord heeft, waarna het, met verandering van naam, naar Engeland verkocht en onder Panameesche vlag werd gebracht, zeven tien Nederlanders zijn gemonsterd. Of van deze Nederlandsche opvarenden later een aantal is afgelost of weggeloopen, is niet bekend. Het schip, dat in slechten staat ver keerde, was, toen het door den kruiser werd aangehouden, niet geladen. De vorige week was het te Bilbao aangekomen met een groote lading levensmiddelen voor de Baskische regeering. Naar wij vernemen, bestaat de mogelijk heid, dat de bemanning van het stoom schip ..Andra", hetwelk, onder Panamee sche vlag varend, bij het verlaten van de haven van Bilbao. door den rechtschen kruiser „Alimirante Cervera" tot zinken is gebracht, door dezen kruiser aan boord is genomen. De kapitein van een der andere schepen van de reederij, de „Au- ton", welk schip Dinsdagavond van Bilbao was vertrokken, heeft n.1. aan zijn reederij getelegrafeerd, dat hij in de te Bilbao verschijnen de nieuwsbladen had gelezen, dat de „Andra" Zondag j.1. tot zinken was gebracht. Volgens het telegram heeft hij daarop informaties inge- "wonnen', waaruit zou zijn gebleken, dat de opvarenden van de „Andra" zich in een sloep hadden begeven. Dit feit wettigt de veronderstel- De drie inzittenden gewond, van wie één ernstig. In den vorigen nacht om half één reed een personen-auto, bestuurd door den heer van Rijk uit Apeldoorn, op weg van Apel doorn, naar Deventer en Twelloo. In den wagen bevonden zich voorts de heer van der Beid uit Deventer en mejuffrouw A. Hasseltlo uit Twelloo. Zij maken deel uit van een orkestje uit Apeldoorn en keerden huiswaarts. De bestuurder reed met groote snelheid en vermoedelijk tengevolge daarvan vloog de wagén in den bocht bij het wezen- veld tegen een langs den weg staanden boóm. De auto sloeg over den kop en kwam in de Wetering terecht. Het water is ter plaatse niet diep, zoodat de inzittenden zich spoedig op 't droge wisten te brengen. Kort na het ongeval was hulp ter plaatse. Het bleek echter, dat de heer van der Beid zware verwondingen had opgeloopen, ter wijl de bestuurder en mejuffrouw Hasseltlo slechts licht waren gewond. Per auto werd de zwaar gewonde naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd. Zijn toestand is ernstig. De heer van Rijk werd naar het zieken huis te Deventer en mejuffrouw Hasseltlo naar het ziekenhuis Twelloo overgebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. in deze omstandigheden niet beslist nood zakelijk was. Zijne Excellentie besloot zijn desbetreffende mededeeling aan B. en W. van Barneveld op 6 Maart 1937 met verze kering, dat zijn aandacht voortdurend op den toestand der pluimveehouderij geves tigd zou blijven en dat hij, indien noodig, niet zou nalaten maatregelen te nemen waardoor de pluimveehouders eenigszins kunnen worden geholpen. Waar de prijzen op de markt van van daag zijn gedaald tot gemiddeld f 2.80 per 100 stuks, achten B. en W. thans hulp aan de pluimveehouders dringend noodzakelijk, reden waarom zij vanmorgen aan Zijne Ex cellentie het volgende telegram hebben verzonden: „Bouwende op de toezegging gedaan in het slot van Uw schrijven van 6 Maart 1937 aan ons college, verzoeken wij U dringend hulp te verleenen aan de pluimveehouders, daar de eierprijs vanmorgen is gedaald tot gemiddeld f 2.80 per 100 stuks, terwijl graanprijzen gemiddeld niet lager zijn, on danks verlaging graanrechten". (w.g. B. en W. van Barneveld). Fietsend mijnwerker te broek op slag gedood. Hoens- Barneveld telegrafeert den nister. mi- B. en W. van de gemeente Barneveld hebben voor eenige weken de aandacht van den minister van Landbouw en Vis- scherij gevestigd op den nood van de pluimveehouders, welke des te schrijnen der werd naarmate de prijzen der eieren verder omlaag gingen. Toevalligerwijze volgde daarop een prijsstijging, die welis waar slechts voor een enkele markt van kracht was, doch waarop genoemde mi nister de overweging grondde, dat steun Woensdagavond is op den Hommertweg te Hoensbroek de mijnwerker M., wonende te Nuth, die daar op de fiets reed, gegre pen door een auto bestuurd door zekeren S. uit Beek. De mijnwerker werd tegen den grond geslingerd en op slag gedood. De mijnwerker kwam van den kant van de Akerstraat en reed, evenals de perso nenauto, in de richting Schinnen. Zoowel de fietser als de autobestuurder hielden den rechterkant van den weg. De politie uit Hoensbroek en een arts waren spoedig na het ongeval ter plaatse. De laatste kon slechts den dood van het slachtoffer constateeren. De bestuurder van de auto, die onder den invloed van sterken drank bleek te verkee ren, is gearresteerd. Het lijk van M. is in beslag genomen. Het onderzoek duurt nog voort. Bovenhuis te Amsterdam brandt uit. In een woning op de derde verdieping van perceel Eerste Oosterparkstraat 142 te Amsterdam is gisterenmorgen brand ont staan, doordat de bewoonster, echtgenoote van H. Rijsmus,- bij het stofzuigen een bran denden petroleumkachel omver stiet. De brandende petroleum verspreidde zich door het woonvertrek dat terstond in lichter laaie stond, De vrouw, die alleen met haar kind thuis was, vluchte in allerijl langs de trap naar beneden. De brandweer werd gea larmeerd, en verscheen met twee motor spuiten en een ladderwagen ter plaatse. De derde verdieping en de zolderverdie ping brandden geheel uit. De onderliggende verdiepingen bekwamen waterschade. De be woners waren verzekerd. DE DRIE MUSKETIERS 97. TERUG NAAR PARIJS. Nu ging hét in korte dagreizen naar Pa rijs terug. Spoedig waren de vier vrienden weer bij elkaar. Aramis en Porthos waren in de beste conditie, toen Athos en d'Ar- taenan hen weer ontmoetten. Beiden had den de herbergen, waar ze ter genezing van de opgeloopen verwondingen onderdak hadden gevonden, niet kunnen verlaten, omdat ze al hun geld verspeeld hadden. Porthos wilde zelfs niet toegeven, dat hij bij het duel gewond was en vertelde steeds weer dat hij zich aan een knie had be zeerd. De anderen waren natuurlijk be leefd genoeg, om te doen alsof ze dat ge loofden. Op den terugweg vertelde d'Artagnan zijn kameraden alles wat er op de reis naar Londen was gebeurd. Te Parijs meld den ze zich onmiddellijk bij kapitein De Treville. Vijf vonnissen. Gisteren deed de Haagsche rechtbank uitspraak in de zaak tegen de verschillende personen uit Rotterdam en Den Haag, die terecht hadden gestaan wegens het plegen van een inbraak in het gebouw van de 4 er» eenigde Blikfabrieken te Delft en daaraan medeplichtig waren geweest. Deze inbraak werd in November van het vorig jaar gepleegd en de inbrekers naar later bleek drie in getal hadden gepoogd de brandkast te forceeren, hetgeen niet ge lukt was. Zij hadden toen genoegen geno men met den inhoud van 'n spaarpot welke 600 stuivertjes bleek te bevatten, en eenige post- en plakzegels, die later werden inge wisseld. Twee van hen. de Hagenaar D. van den H. en de Rotterdammer M. D. D. hadden bekend. De anderen, alsook de man die verdacht was, de inbrekerswerktuigen te hebben geleverd en de chauffeur, die de in brekers naar de plaats van het misdrijf had gereden, bleven volhouden niets met de in braak te maken te hebben gehad. D. van den IL, tegen wien een jaar en zes maanden was geeischt, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar, waar van 6 maanden voorwaardelijk. De Rotterdammers W. van O. en M. D. D. hadden beiden drie jaar tegen zich hooren eischen. Zij werden veroordeeld tot gevangenis straffen van resp. twee jaar en een jaar en negen maanden. De Rotterdammer J. J. TH. L. had niet daadwerkelijk aan de inbraak deelgenomen. Hij had het plan ontworpen en was op den bewuster, avond met de inbrekers mee naar Delft gereden. Wegens medeplichtigheid en heling was tegen hem twee jaar en zes maanden geeischt. Hij werd tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld. De Rotterdammer, J. P. A. D. een broer van een der inbrekers, die terecht had ge staan, omdat men hem verdacht had, de inbrekerswerktuigen te hebben geleverd, werd van dit feit vrijgesproken. Het O.M. had twee jaar geeischt. Ten slotte had de chauffeur K. C. G. V. terecht gestaan, die de inbrekers naar Delft had gereden. Wegens medeplichtigheid en heling werd hij veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van preventieve hechtenis. De eisch had hier zes maanden geluid. Prijs tarwebloem B 100 Kg. minder. f 1.15 per De commissie-Gerbrandy, bedoeld in de algemeene verkoopvoorwaarden voor tarwe bloem en tarwemeel en voor roggebloem en roggemeel van de fabrikanten van tarwe bloem en tarwemeel, resp. van roggebloem en roggemeel, heeft ter aanvulling van ha re beslissing d.d. 5 April 1937 thans beslist, dat de prijs van tarwebloem B, door voren bedoelde fabrikanten te leveren op grond van loopende voorverkoopcontracten, voor zoover betreft het op 4 April j.1. nog niet uitgevoerde gedeelte dier contracten, zal worden verlaagd met f 1.15 per 100 Kg. De commissie voegt daaraan toe, dat de beoordeeling van den invloed, welke op den prijs van tarwebloem B wordt uitgeoefend door de verhooging van de heffing tot f 3.15 (crisistarwebeschikking 1936) buiten haar competentie valt. dat de menschen eenvoudig bedrogen den en dat de stakingsleiders dwangonK uitoefenen. Wij zullen echter geen" L en tegen hen koesteren en zullen bereid olt hen weer in dienst te nemen. Vervol/'"1 uitte hij den wensch, dat de autoriteiten p publiek zouden beschermen tegen dergein,et onregelmatigheden als stakingen niet kruiste armen zijn. Zij die beslag legqenge' een anders bezittingen vallen onder zelfde categorie als inbrekers. ae' Verrijzende naar de thans aan den gan zijnde „sit-down" stakingen, zeide Ford L,? de arbeiders die hieraan deelnemen rep., verloren hebben, omdat zij thans in organiatie zitten, in een regiment loone/ hun persoonlijke vrijheid verloren hebben geld moeten betalen aan hun vakbonden er niets voor terug krijgen. Hij herinnerd? er tenslotte aan, dat zijn onderneming *1 eerste geweest is welke een minimumloon schaal voor de arbeiders instelde. *1 Het is ten voordeele van de industriebe. drijven, zoo besloot hij, hooge loonen te betalen, aangezien hierdoor een markt go. schapen wordt om onze artikelen te ver. koopen. Vakbondleider over Ford Richard T. Frankensteen, de organisator en leider van den Amerikaanschen bond van automobielwerkers heeft Henry Ford van repliek gediend op zijn jongste verkla. ringen inzake vakorganisatie. Henry Ford zal den bond erkennen, zoo betoogde hij, 0f anders zal hij geen auto's meer makenen wij zullen beslissen waaneer en in hoeverre Ford ons zal erkennen. Joodsch beroep op Volkenbond» instanties. 't Uitvoerend comité van 't Joodschg wereldcongres heeft vernomen, dat de Senaat van Dantzig voorne- mens zou zijn binnenkort in de vrije stad de rassenwetgeving, welke op - het oogenblik in Duitsohland van kracht is, in te voeren. In verband hiermede heeft het comité *n aantal stappen gedaan om te voorkomen dat de grondwet van de Vrije Stad, welke door den Volkenbond wordt gegarandeerd wordt geschonden en om de Joodsche bevol king te beschermen tegen aanvallen op haar rechten en belangen. Het comité heeft zich gericht tot de ministers van buitenland, sche zaken van Engeland, Frankrijk en Zweden, de leden van de Commissie van Drie, welke door den Volkenbondsraad be» last is met het volgen van de gebeurtenissen in Dantzig. Verder heeft het comité zich gewend tot den Poolschen minister van Bui tenlandsche Zaken Beek en den Secreta ris van den Volkenbond Avenol. Tenslotte is een telegrafisch beroep gedaan op den hoo- gecommisaris van den Volkenbond te Dan» zig, professor Burckhardt. Het comité heeft de verwachting uitge sproken, dat deze internationale instanties zullen weten te verhinderen dat de „Neu- renbergwetten" zullen worden opgelegd aan een bevolking, welke onder bescherming van den Volkenbond staat. Leeuwarder rechtbank veroor deelt jongeman tot zes jaar ge vangenisstraf. Het gerechtshof te Leeuwarden veroor deelde gisteren den 27-jarigen E. S. te Stads kanaal, overeenkomstig den eisch, met af trek van voorarrest tot zes jaar gevangenis straf, wegens diefstal voorafgegaan door ge weldpleging. De Groninger rechtbank had S. tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Verd. heeft op 23 December van het vorig jaar te Ter Apel zijn oude moeder een beurs met f 4 ontstolen, nadat hij haar eerst met een hamer eenige slagen op het hoofd had toegebracht, waardoor zij ernstig werd ge wond. S. beweerde, door den honger gedre ven, tot deze laffe daad te zijn gekomen. 98. LORD WINTER. Kapitein De Tréville stak zijn vreugde over den terugkeer van de vier vrienden niet onder stoelen of banken. „Het is maar goed, dat gij terug zijt, Houdt U gereed. Z.M. de Koning zal over eenige dagen een veldtocht beginnen tegen La Rochelle". Weinige dagen later kreeg d'Artagnan. die op dat punt altijd pech had, oneenig heid met een Engelschman. een zekeren Lord Winter. Op een bekende plek, waar de meeste duels der musketiers werden gehouden, kruiste hij met hem den degen en ontwapende zijn tegenstander spoedig „Mijn leven is in Uw hand, mijnheer!" zei de Engelschman mat. „Ik schen'k het U", antwoordde d'Artag nan lachend en drukte Lord Winter har telijk de hand. „Mag ik de eer genieten, mij Uw vriend te noemen?" vroeg de Engelschman. „Niets is mij liever!" antwoordde d'Ar tagnan verheugd. Henry Ford heeft aangekondigd, dat de Ford Motor Company nooit den Amerikaanschen bond van ar beiders in de automobielindustrie zal erkennen. De thans 73 jarige autofabrikant legde deze verklaring af in een onderhoud, dat hij verleen de in zijn winterverblijf te Ways, kort na zijn terugkeer uit Detroit waar hij besprekingen had gevoerd met zijn bedrijfsleiders over de ver leden week Vrijdag in zijn fabriek te Kansas City uitgebroken staking met gekruiste armen. In het onderhoud hernieuwde Ford zijn aanval op de vakbonden en oefende hij ook critrek uit op de „sit-down" stakers. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat de autoriteiten tegen hen een actie dienden in te stellen. „Nooit zullen wij den bond van arbeiders in de automobielindustrie of eenige andere vakorganisatie erkennen, wij willen te maken hebben met individueele arbeiders zoo betoogde hij. Ford voegde hieraan toe, dat elk zijner arbeiders die in staking ging, de fabriek zou moeten verla ten. Wij weten maar al te goed, aldus Ford De „Daily Herald" meldt uit Brussel, da! aartshertog Otto van Habsburg een ontmoe ting heeft gehad met den voormaligen Duit» schen nationaal-socialist Otto Strasser, een van Ilitlers bitterste vijanden en leider van het anti-nationaalsocialistische zwarte front te Praag. Het initiatief van deze ontmoeting was uitgegaan van aartshertog Otto, die zich van den steun van Strasser wil verzekeren om cle toch reeds krachtige monarchistische propaganda in Oostenrijk nog te versterken. De Oostennjksche nationaal-socialisten, die vreezen dat een restauratie der monar chie het einde zal beteekenen van de hoop op vereeniging met Duitschland, zijn felle tegenstanders van Otto van Habsburg. De aartshertog heeft dan ook het oog laten vallen op Strasser als den man, die het meest in aanmerking komt om hem tegen hen te helpen. Rij hun geheim gehouden ontmoeting heeft aartshertig Otto aan Strasser te ken nen gegeven, dat hij geen vertrouwen meer wprwlni a[2 om zijn terugkeer te be- 1 moderne monarchie moest z.!. den steun hebben van de Oosten njksche arbeiders en boeren. F rankrijk en Syrië van bescher ming der roovers beschuldigd. hol'ft vv Tur11<sclle nationale vergadering srhl J 'oenscJ?F minister van binnenland- l en Chukku Kaye, rapport uitge- dornon °Ver toesfand in de Zuidelijke waar h«'l-a?° de TurkschSyrische grens, J £eIfden een inspectiereis heeft ,|p a- zcide hij, dat gewapende ben den ,,Zu!f'Pn van Turkije invallen de- benriov, v° ui '1 llic|den. Deze gewapende uitgangspunt de Sandjak Smvï v f" trekkcn zich terug op scha o t* ,ler!' wannoer zij door de Turk- Na uu°r e achtervolgd worden, versrhpm rap?0rt van den Minister vielen slri?rh kamerleden de Fransche en weerden Z*eer,n*en aa". die naar zij be- begunstigen mg Van der«elijke benden wn/i'-'u °'^ens. ?an\ de minister opnieuw het aiir zeide> dat de Turksche regeering f, oodf, maatregelen heeft genomen ff n Ji f aan de Turksch-Syrische riftti» bandhaven en voegde hieraan toe, dit 1 re*eennS "iet kan veronderstellen 1117/ ,WI1W°or(l.iKers van de Mandaat- boudinV Van svrie door een gunstige hpnri in nemen tegen de gewapende ïohtieu Z°J'de" willen Kaan tegen de goede betrekt anscl,e regeering. welke goede betrekkingen onderhoudt met Ankara /ehp'™e reeeering kan de pessimist!- zien v a !j'n^i Van de kamerleden ten aan- r\n„ de houding der Fransche regee- AlevariH deelen' vooral niet, nu de kwestie ?lre, e ™n practisch standpunt be zien, nog slechts ten deele is opgelost.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6