Buitenland Binnenland Hef sfafus van Spaansch Marokko Drie personen te Delft aangereden Groote boerderijbrand te Oss Man valt met schoorsteen naar beneden Pensioen-actie Zeemacht Opnieuw inval in Soei joean Inval in speelholen Berucht moordenaar in Groningen gearresteerd Het Prinselijk Paar op het paleis Soestdijk Ernstig auto-ongeluk te Breda Inbreker op heeterdaad betrapt De nieuwe Pachtwet Gandhi verzoekt om een scheidsgerecht Het Trotzky-proces te Mexico-City Start bij een „auto"-renbaanwedstrijd in een der groote Duitsche steden. De wagens zijn door de jongens uit allerlei oud materiaal samengesteld. De geest drift is er echter niet minder om en onder de critische blikken van de toeschouwers bereiden de „renners" zich voor op een uiterste krachtsinspanning. Gisterenmiddag om half vijf zijn op den Oostsingel nabij de Koepoortbrug 3 perso nen door aanrijding gewond. Geheel rechts van den weg liepen het echtpaar de Graaf en de 11-jarige jongen van Oyen uit Delft. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak werden zij aangereden door een auto, die uit de richting Rotterdam kwam en be stuurd werd door van P. uit Delft. De 59-jarige Mevr. de Graaf werd met het hoofd tegen de trottoirband gesmakt en zeer ernstig gewond. Zij is naar het gasthuis te Delft vervoerd waar zij ter verpleging is opgenomen. Over haar toe stand kon nog niets met zekerheid worden gezegd. De 62-jarige heer de Graaf klaagde over pijnen. De jongen werd aan het hoofd ge wond. Beiden zijn naar hun woning ver voerd. Vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting is te Schaik de kapitale boerderij van den heer Manders, omvattende woonhuis en stal len, afgebrand. Er zijn 29 stuks vee omge komen, te weten vijf koeien, drie dragende malen, vier hok kei in gen, een kalf, een paard, negen vette varkens, een dragende zeug en vijf schottelingen, Bovendien is een groote voorraad hooi en sf.roo en een aantal land bouwgereedschappen verloren gegaan. De schade, die tienduizenden guldens beloopt, wordt ten deele door verzekering gedekt. Ernstig ongeluk te Tilburg. Zaterdagmorgen was de 23-jarige schoor steenbouwer C. Jansen begonnen met het afbreken van een 25 meter hoogen schoor steen op de terreinen van de N.V. Laken fabriek v.h. firma E. Elias, aan de Industrie straat te Tilburg. Omstreeks 9 uur is de man, die rond den kop van den schoorsteen een stelling had gebouwd, met het bovendeel van den schoorsteen naar beneden, gestort. Het veiligheidstouw, hetwelk aan de stel ling was gebonden, brak, en de man viel van een hoogte van 25 meter op de bin nenplaats van de fabriek, waar hij op een ijzeren brandtrap terecht kwam. Met ern stige verwondingen is de man naar het St. Elizabeth ziekenhuis overgebracht. De bond „Pensioenactie Zeemacht" heeft Zaterdag te Amsterdam een ledenvergade ring gehouden. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen waarin wordt geprotesteerd te gen een nog langer uitstel van de conse quente toepassing van het nieuw aanvaarde pensioenbeginsel ook voor de oud-gepension- neerden der zeemacht, die in den moeilijken tijd van 10 tot 18 jaar in Indië dienden, n.1. gelijkstelling der marinepensioenen van vóór 192Ó, op den grondslag van hen, die thans van de zeemacht worden gepensionneerd. Gewezen wordt op het reeds elfjarig be staan van de onrechtvaardige en vernede rende steunuitkeering (pensioenbijslag) aan de oud-gepensionneerden der zeemacht, waardoor aan het gros van hen 220 procent boven het oorspronkelijke pensioen is gega randeerd, terwijl slechts enkele tientallen oud-marinemannen, meest oud-onderofficie- ren van de hoogste rangen, behoudens de 40 procent verhooging, die in 1920 aan alle gepensionneerden van Staat en gemeenten werd toegekend, nog steeds zijn aangewezen op een verouderd standpensioen. Ook de Japanners roeren zich. In Noord China zijn opnieuw berichten in omloop, welke melding maken van een inval in Soei Yoean.. Volgens inlichtingen uit Chinoesche bron zouden acht Japan- sclie officieren van het Kwantoengleger, die deel uitmaken van het .Tapansehe gar nizoen in Noord China, te Tsjang Pei zijn aangekomen om eenige militaire lezingen bij te wonen, welke Mongoolsche en Mand- sjoerijsche chefs onlangs hebben gehouden. Hot doel is plannen voor een aanval en militaire voorbereidingen te bestudeeren, met name een uitbreiding der Mongoolsche effectieven en den aanleg van wegen. De Mongolen heffen reeds belastingen van de bevolking van Tsjahar. Foet, Soyi, de gou verneur van Soei Yoean, die thans te Pe king vertoeft, heeft tegenover de Chinee- sche pers verklaard, dat de toestand kalm was, maar dat het noodig was te voorzien, dat binnenkort belangrijke militaire opera ties zullen worden uitgevoerd. De Chinee- sche autoriteiten in Soei Yoean laten ver sterkingen aanleggen. Zij stellen militaire opleiding voor de jonge lieden verplichtend. Te Amsterdam en Den Haag. De Haagsche politie heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag wederom met suc ces een inval gedaan in een perceel, waar van vermoed werd, dat er gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. Deze keer be trof het een huis in de van Lansbergen straat, gelegen in het Bezuidenhoutkwar- tier. Omstreeks het middernachtelijk uur verscheen voor genoemd prceel een drietal politie-auto's. waarbij een overval-wagen. Onder leiding van commissaris W. Hol trachtte een vijftiental politiemannen toe gang te krijgen tot genoemd perceel, het geen echter niet eerder gelukte dan nadat de deur met een breekijzer was geforceerd. In het perceel bleek inderdaad hazardspel te zijn gespeeld. Zeventien bezoekers wer den in het huis aangetroffen. Zij werden in den overvalwagen naar 't hoofdbureau van politie overgebracht. In bewaring werden gesteld de 34-jarige inge nieur C. M. v. d. L., hoofdbewoner van het perceel, de bankhouder, de 41-jarige koop man H. J. P. G., wonende in de Moucheron- straat en de 42-jarige koopman C. B., wo nende in de van Lansbergenstraat, alle drie ter zake het gelegenheid geven tot hazard spel. In beslag genomen werden een rou lette, een harkje, een kleed, een balletje, len ruim 400 vishes van verschillende waar de. Bovendien werden op vermoeden van drankwetovertreding in beslag genomen 5 flesschen champagne en een flesch Ver- mouth. Ook speelwoede in Amsterdam. Rechercheurs van het bureau J. D. Meijerpiein te Amsterdam hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag onder lei ding van een inspecteur een inval gedaan in een perceel in de Rapenburgerstraat. De inval geschiedde naar aanleiding van het vermoeden dat door den huurder van 't huis gelegenheid werd gegeven tot ha zardspel. In het vertrek werden dertien personen aangetroffen, die op het oogenbli-k dat de politiemannen binnendrongen, zich niet met eenig spel bezighielden. Wel ech ter werden speelkaarten en dobbelsteenen aangetroffen, zoodat zoowel de huurder als de „gasten" naar het bureau werden geleid, waar zij, nadat proces verbaal was opgemaakt, zijn vrijgelaten. Vorigen nacht is te Groningen een Duit- scher Natao, gearresteerd, die in Groningen een serie inbraken gepleegd heeft. De man werd in Duitschland gezocht we gens inbraak met moord, veertien dagen ge leden gepleegd in de omgeving van Olden- burg (Duitschland). Vrijdagmiddag jl. werd zijn spoor via Breinen gevonden en Zaterdagnacht is de -man door de Groninger politie gearresteerd. Hij was in het bezit van een revolver. Omtrent de arrestatie van den Duitschen moordenaar en inbreker vernemen wij de volgende bijzonderheden: In de laatste we ken werden vele inbraken gepleegd te Nieuw Beerta, Finsterwolde, Zuidhorn en Buiten post. Dank zij het ijverig speurwerk van den gemeenteveldwachter, K. Reinders, en den wachtmeester der Koninklijke marechaussee, Groenewoud, beiden te Finsterwolde mocht het gelukken met vrij groot zekerheid te kunnen vaststellen, dat de onbekende dader een Duitscher was. Bij onderzoek in Duitsch land bleek, dat hij ook daar tal van inbra ken had gepleegd en zelfs daarbij iemand had doodgeschoten. Er was dus alle reden om een krachtig onderzoek naar de verblijfplaats van dezen gevaarlijken vreemdeling in te stellen. Door den heer S. Moolenaar, commissaris van rijkspolitie te Groningen, was een onderzoek ingesteld naar de sporen, waarbij hij tot de ontdekking kwam, dat de feiten, gepieegd in Nieuw Beerta, Finsterwolde en Buitenpost op rekening van dezen zelfden dader moes ten staan. Nader werd geconstateerd, dat de man heen en weer trok door ons land, want ook in Noord Holland was hij reeds gesigna leerd. De Majoor-rechercheur, H. L. J. S. Stieke- ma, van de Groningsche recherche, kreeg Zaterdag laat een spoor van den man en het gevolg was, dat hij des nachts in een hotel te Groningen kon worden gearresteerd Hij was in het bezit van twee geladen pi stolen en van diverse inbrekerswerktuigen. Ilij is aan het hoofdbureau van politie in verzekerde bewaring gesteld en zal aan den Officier van Justitie worden uitgeleverd. DE BEMANNING VAN DE „ANDRA". De regeering stelt een onderzoek in. Naar aanleiding van de onzekerheid welke bestaat omtrent de schepelingen van de „Andra", welk schip, zooals bekend, in de Spaansche wateren tot zinken is gebracht, vernemen wij, dat de Nederlandsche regee- ring een onderzoek instelt naar het lot der bemanning van genoemd schip, voor zoo ver deze uit Nederlanders bestaat. DOODELIJK ONGEVAL TE UTRECHT. Gisterenavond om half twaalf reed over den Jutfaaschen weg een personenauto uit Noord-Brabant. Toen deze auto de Amstel- straat naderde, kwam het voertuig in aanrij ding met een wielrijder, die den Jutfaaschen weg wilde opdraaien in de richting van de Jeremiebrug. De wielrijder werd een eind- weegs medegesleept, Toen hij werd opge nomen, bleek hij reeds te zijn overleden. Het slachtoffer is een 65-jarigen man uit Zeist. Zijn lijk is overgebracht naar het bureau Tol steeg. De chauffeur van den auto heeft tegen over de politie verklaard, dat hij den wiel rijder plotseling voor zich zag verschijnen en dat de tijd ontbrak om te remmen. Prinses en Prins Bernhard, die Vrijdag nacht te omstreeks half één op het paleis Soestdijk arriveerden, komende van een feest ten huize van de familie Roëll te 's Gravenland, hebben Zaterdagmorgen de verbouwing op het paleis in oogenschouw genomen, waarbij zij werden ingelicht door de architecten, de heeren de Bie Leuveling Tjeenk en van der Steur. Voorts heeft het prinselijk paar kennis gemaakt met het personeel van het paleis en zich met velen van hen onderhouden. Hoewel het bekend was dat H.K.H. Prin ses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard in den loop van den ochtend zouden vertrek ken, bevonden zij zich des middags te half twee nog steeds in het paleis. Eerst te drie uur vertrokken Hunne Kon. Hoogheden uit Soestdijk naar Huis Ten Bosch te Den Haag. De namiddag werd be steed aan de bezichtiging van het park, o.a. van de in aanleg zijnde tennisbanen. Twee zwaar gewonden. Gistermorgen reed op den Tilburgschen weg, juist op de grens van Teteringen en Ginneken, een zware 16-cylinder Cadillac, bestuurd door den 50-jarigen heer S. uit Utrecht, toen de besteller van het dagblad De Telegraaf, van D. plotseling den weg overstak. De bestuurder trachtte den man te ontwijken en reed daarbij met groote vaart tegen een boom op. De bestuurder werd door den voorruit geslingerd en kwam op het wegdek terecht. De krantenbesteller Van D. werd door de auto aangereden en brak zijn schouder. Beiden waren zoo ern stig gewond dat zij naar het ziekenhuis te Breda moesten worden overgebracht. De auto werd grootendeels vernield. Vrijdagavond half elf keerde de 56-jarige G. van der N. die op familiebezoek was, terug in zijn woning aan de Retiefstraat te Rotterdam Niets vermoedend opende de man de deur en stapte het portaal binnen, waarop hij plotseling een klap met een zwaar voorwerp op het hoofd kreeg waar door hij bloedend verwond werd. De man verloor het bewustzijn niet, hij greep den man die in het portaal stond beet, Trok hem naar buiten waarop hij trachtte hem te overmeesteren. Op zijn hulpgeroep kwam zijn zoon die eveneens in de buurt woont, alsmede eenige andere personen, te hulp, waarop zij den man overmeesterden en aan een agent van politie overgaven. De arrestant is naar het Sandelingplein overgebracht, waar hij bleek te zijn de 53-jarige beruchte schoenmaker E. van der K. die pas sinds enkele weken vrij is gekomen. Op hem werden een aantal gul dens en rijksdaalders, alsmede een porte- monnaie en een busje met eenig geld, tot een totaal bedrag van f 32 alsmede eenige gouden ringen welke eveneens in de wo ning van van der N. gestolen waren, ge vonden. De man was in het bezit van een volle dig stel inbrekerswerktuigen, Het voor werp waarmede hij geslagen had, een ijzeren autobandlichter. is ter plaatse in be slag genomen. Van der N. heeft zich onder behandeling van zijn huisarts gesteld. DOOR HET OOG VAN DEN NAALD. Op den onbewaakten overweg bij Doetin- chem is Zaterdagmorgen een auto door een trein gegrepen en 80 meter meegesleurd. Wanneer men de totaal vernielde auto ziet, kan men nauwelijks gelooven, dat zoowel de bestuurder, de heer Van B., als twee van zijn kinderen, die in den wagen hebben ge zeten, er met een paar lichte schrammen zijn afgekomen. Het zicht ter plaatse is goed. Tegen den bestuurder is proces-verbaal op gemaakt. EERSTE KAMER. EIGENDOMSRECHT EN CON TRACTVRIJHEID AANGETAST GEACHT. Blijkens het voorloopige verslag over het ontwerp van Wet tot nieuwe regeling van de pacht, hadden vele leden bezwaar tegen het karakter en de strekking van de voor gestelde regeling, de aantasting van het ei gendomsrecht en de beperking van de con tractvrijheid, en de taak van den rechter in pachtzaken. Dank zij verschillende belangrijke verbe teringen in het wetsontwerp aangebracht, zagen sommige leden van hun voornemen tot afwijzing, af. Niet het juiste tijdstip voor de behandeling van de nieuwe pachtwet. Verschillende leden achtten het tijdstip voor de behandeling van de hier aan de orde zijnde uiterst gewichtige quaestie niet ge schikt. De groote moeilijkheden, waarin de landbouw door de crisis verkeert, vormen een belemmering om dit vraagstuk met de vereischte objectiviteit te behandelen. Het had deze leden getroffen, hoe weinig belangstelling in vele streken des lands de landbouwers zelf voor het huidige ontwerp aan den dag legden. Iedereen heeft hoofd en handen vol met de dagelijksche crisis moeilijkheden. De noodzaak van herziening der pacht- relaties is op het oogenblik geringer dan vroeger het geval kan zijn geweest. De pach ters en verpachters hebben zich behoorlijk aangepast aan de tegenwoordige ongunstige agrarische toestanden. De invloed van dit wetsvoorstel op allerlei maatschappelijk terrein is niet te overzien. Vindt, wat bij de tot standkoming van dit ontwerp vrijwel algemeen wordt verwacht, verdere verlaging van beteekenis van de pachtprijzen plaats en wordt liet bezwaarlij ker om langer tot verpachting over te gaan, dan zal daling van de grondprijzen intre den, een daling, welke in do eerste plaats den speculanten een ruim arbeidsveld zal bieden. Deze daling kan echter noodlottige ge volgen hebben voor „kleine luyden", zoowel als voor eigenaren van fondsen, stichtingen, armbesturen kerkgenootschappen, wier gelden in grond zijn belegd. Het wetsontwerp biedt ook voor den pach tersstand als zoodanig zeer ernstige nadee- len en gevaren. Al zal de individueele pachter, zoo lang zijn pacht loopt, bepaalde voordeelen genie ten, de groep pachters als geheel zal wor den geschaad. De vrijheid aan banden gelegd. Verschillende leden merkten op, dat de wijze, waarop in dit wetsontwerp de eigen dom in zijn essentie wordt aangetast, hun ten cenenmale verwerpelijk voorkwam. Het had deze leden verwonderd de indie ning van dit publiek-rechtelijk gerichte wetsontwerp bevorderd te zien door een bewindsman, die het voorzitterschap be kleedde van de commissie 1932 tot bestudee ring van het pachtvraagstuk, welke commis sie een niet onduidelijk geluid laat hooren omtrent de wenschelijkheid van privaat rechtelijke regeling, van contract-vrijheid, van geen ingrijpen van overheidswege an ders dan als uitzondering, enz. Ook de contract-vrijheid, een van de hoofd beginselen van onze burgerlijke wetgeving, wordt in dit wetsontwerp op ernstige wijze aangerand, De evengenoemde commissie, aldus de hier aan het woord zijnde, leden, zegt het in haar rapport zoo juist: „Het beginsel van de vrijheid van partijen brengt mede, dat zij vrij moeten zijn omtrent den materieelen inhoud van het contract, omtrent de soort van pacht, die zij wenschen aan te gaan En thans verdedigt de minister van justitie deze voorstellen, waarin die vrijheid aan banden wordt gelegd en hij verkrijgt daarop de instemming van alle r.k. leden van de Tweede Kamer. Verscheidene leden betoogden, (lat er behoefte is aan een regeling van de pacht- relafie ten behoeve van den pachter. Het beste middel om den bodem aan zijn bestemming te doen beantwoorden, is het stelsel van den privaten eigendom, dus 't. eigendomrecht dient door die regeling niet in zijn wezen te worden aangetast. De taak van den rechter in pachtzaken. De Wieringermeerpolder in het geding. Naar het oordeel van een groot aantal leden wordt bij de voorgestelde regeling veel te veel aan den rechter overgelaten. Gevraagd werd nog of reeds wijzigingen in de voorwaarden van verpachting der do meingronden in het algemeen en van die in den Wieringermeerpolder in het bijzon der, ter verkrijging van overeenstemming met de bepalingen van dit wetsontwerp zijn voorbereid en of een schema van de zooda nig gewijzigde voorwaarden zou kunnen worden overgelegd. Men zou daaruit kunnen zien, welke wijziging goed opgesteld pacht overeenkomsten tengevolge van de nieuwe wettelijke bepalingen zouden dienen te on dergaan, hetgeen voor een juiste beoordee ling van niet geringe waarde zou zijn Frankrijk antwoordt op morandum van Del Vayo, De Fransche regeering heeft de Spaansrh regeering op haar nota van 9 Februari ai8 volgt geantwoord: 's De. regeering der Fransche republiek he.p het memorandum van 9 Februari, waarh- de Spaansche regeering haar, tegelijkers?! met de Britsche regeering, op de ho<Jt heeft willen stellen ten aanzien van zeke, overwegingen in de algemeene politiek va! Spanje en het kader, waarbinnen Td deze zou moeten ontwikkelen, aan e,? aandachtige studie onderworpen. De regeering der republiek neemt met voldoening nota van de door de Spaansche regeering betoonde bedoeling zich bij haar algemeene Europeesche politiek te' ]atC!, leiden door de beginselen van internationale samenwerking en met bijzondere sympathie de medewerking met de groote democrati. sche mogendheden van West Europa ondef oogen te zullen zien. De regeering republiek betreurt de gebeurtenissen, waar. van Spanje thans het tooneel is en zij hoopt vurig het uur te zien verhaasten, waarop het Spaansche volk volledig zal kunnen genieten van de weldaden van een binnen- landschen vrede. Zij merkt met voldoening op. dat het directe doel der voorstellen, welke haar werden voorgelegd, is de volle! dige stopzetting te verkrijgen .van de bui. tenlandsche inmenging in de Spaansche aangelegenheden, overeenkomstig de poli, tiek, welke gelijk is aan die welke de re- geering der republiek sedert het begin der troebelen voortdurend heeft geleid. Zij prijst zich in het bijzonder gelukkig met de goed. keuring door de Spaansche regeering van het principe van de terugroeping der bui- tenlandsche vrijwilligers, het principe, dat Frankrijk sinds langen tijd in de niet-in- mengingscommissie te Londen heeft be pleit. De Fransche regeering is er van overtuigd, dat een dergelijke maatregel het einde van den burgeroorlog zal verhaas ten. Zij wcnscht vurig, dat een oplossing zal worden gevonden, welke de instemming van de Spaansche regeering zal verkrijgen, De regeering der republiek heeft er ten slotte nota van genomen, dat de Spaansche regeeering zich bezig heeft gehouden met een regeling, welke met name betrekking zou hebben op de situatie van Spanje in Noord Afrika. De regeering der republiek kan te dezen aanzien slechts opmerken, dat, indien op zekeren dag een probleem van deze orde door het initiatief der Spaansche regeering zou moeten worden gesteld, de bestudeering ervan slechts op vruchtdra gende wijze zou kunnen worden onderno men indien de orde in Span je zou zijn her steld. Het is natuurlijk, dat slechts krach tens de thans geldende overeenkomsten, welke sedert jaren Frankrijk en Spanje verbinden, een oplossing kan worden ge zocht. Ook het Engclsche antwoord is gepubli ceerd en ook dit legt de nadruk op de wenschelijkheid de vrijwilligers terug te roepen. In een tegenover een vertegenwoordiger van Reuter afgelegde verklaring heeft Gandhi voorgesteld, dat een scheidsrechter lijk Hof zou worden gevormd, bestaande uit drie rechters, dat tot taak zou hebben uit te maken of het tot de bevoegdheid be hoort van de provinciale gouverneurs de door de congrespartij gevraagde verzeke ringen te geven, van welke de partij d® vorming van provinciale regeeringen af hankelijk stelt. DE PAUS MAAKT EEN RIT DOOR DE TUINEN IN HET VATICAAN. De Paus heeft gisteren voor het eerst sedert het begin van zijn ziekte een auto tochtje door de tuinen van het Vaticaan gemaakt. DE BOTSINGEN IN WAZIRISTAN. Aan Britsche zijde 21 dooden en 45 gewonden. Volgens de laatste uit New Delhi ontvan gen berichten zijn bij de gevechten in Wf" ziristan (Britsch-Indië) aan Britsche zijde 21 dooden en 45 gewonden te betreuren. Het verhoor voor de commissie, die be- last is met het instellen van een onderzoek naar de daden van Trotzky, was gewijd aan diens politieke activiteit sedert 1902. D® verdediger sprak vervolgens over het Pr0<-e, tegen Radek en Piatikof, waarin Trotzky gemengd werd, doordat hij protesteerde tegen den diefstal der documenten, di® °P dit proces betrekking hadden. Zeven beschul digingen zullen afzonderlijk onderzoo» worden. DE GROOTSTE BRITSCHE SLAGKRUISER „HOOD" KIEST ZEE. Officieel wordt uit Gibraltar vernomen, dat de slagkruiser „Hood", die 42.100 ton" meet en zich te Gibraltar bevindt, instructie hee gekregen in zee te steken en daar verdere opdrachten af te wachten. De „Hood" is ?lS" terenavond uitgeloopen. De autoriteiten ver' klaren, dat het vertrek van de „Hood' geC betrekking heeft op de recente "pogingen het aanhouden van Britsche schepen bun de Spaansche kusten.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2