I De Brabantsche Brief van Dré Londen in kroningsstemming Stakingsgolfje Nederland in Felle brand te Sappemeer Toch Sit-Down De situatie in het Rampok gebied Ongeregeldheden in een fort te Djocja Wilde dieren op weg van Batavia naar Europa Los werkman uit Den Haag onder Stompwijk verdronken nu Ulvenhout, 16 April 1937. Amico. Kortgelejen las in 'nen krant 'n stukske, dat maar niet uit m'nen kop wil. Ge zult, als ik oe zoo meteen er een en ander van ver teld heb, 't wel kunnen voelen aan de teuten van oew klompen of liever gezeed aan den schroef van oew gummi hakken, dat dat krantenstuk almaar in m'n zielement is blijven haken, lijk Ti vlok opgewaaid hooi aan 'nen boomkruin. 't Fijne ben 'n ervan vergeten. Want 't betreft '11 geraffineerde uitvinding op 't gebied van den electrick en den korten golf, dingen, waarmee ik nie veul méér te maken heb, dan da 'k er respectievelijk de lamp mee aansteek en 'n Buitenlandsch radiostation als ze in 't Binnenland m'n keel uithangen. Maar veur de rest is me 't heele geval van d'ie uitvinding zoo helder, als 't me helder is da'k in den huis licht krijg, wan neer ik teugen den avond den schakeleer naast de deur 'nen kwart slag omdraai. VeuJ meer hoeft ik van electriek dan ook nie te weten, om 's avonds uit den don ker te geraken. (Ik heb daar m'n men- schen veur, die motten weten wat er aan electriek nog meer vastzit!) Ochja den een specialiseert z'n eigen op landbouw en veeteelt; d'n ander op automobielen; nommer drie verdient z'n brood mee 'nen amateuristischen voetbal sigarenwinkel; nommer vier mee 't maken van mosterdgas en ander evennaastenflit.: nommer 5 maakt z'n handjes aan niks vuil encritiseert dus; 'n ander soort knut selt van den vroegen morgen tot den laten avond in korte- en in lange golven; weer anderen in permanente golven, die heele- maal nie permanent zijn en driekwart van 't werkzame menschdom stempelt, om deur den tijd te komen. Terwijl er ten slotte nog de allesweters zijn, 'n soort dat van alles 'n bietje meer verstajum heeft dan de vaklui eigens, 't soort dat we „politie kers" noemen. Jaah daar is zoo lang zamerhand in de samenleving 'n manje- fiekie arbeidsverdeeling, specialisatie ge komen: d'n een ploetert veur den ander z'n pensioen! F.n zoo komen ze allebei deur den tijd. En veural de lui van 't nensioen zijn 't mee deuze vcrdeeling hartgrondig eens. Zelfs heb ik gelezen, een van de leste dagen, dat pensioen veur iedereen zoo veul als teugen „de eere van uw Hei land" is. Deus pittige schijnheiligheid stond zwart,opwit in 'n verkiezingsschot schrift, opgesteld deur „schriftgeleerden" mee zware pensioenen! Ik heb toen die geleerdheid maar nie verder uitgelezen, want 't is mee die soort van politieke we tenschappen al net eender als mee den electriek en zoo: ge mot. waken, dat ge 'r niet al te veul van te weten komt, want ge zou in 't weergaren versukkelen. Ge zou zóóveul te weten komen, dat ge op 't lest geen plek in oew harsenpan zou over- houwen om te weten hoe ge oewen dagelijk se!) en hap eten moest verdienen Vandaar dan ook 't nut van de specia lisatie! En waar of nie ge zijt dan vrij, om oewen eigen weg te kiezen. En nie ontevrejen te zijn. Bijvoorbeeld: ge kunt tot oew vijf-cn-vijfstigste jaar ploeteren om 'n tienduuzend guldon over te sparen. En als niemand daar achter kwam (zoo dat geen van oew medemenschen mee 'n masker veur oe s'nachts efkens van alles komen afhelpen) dan kunt ge oew kinders onterven, de centjes prontjes bij den Staa brengen en dan wordt ge gepensionneerd mee 'nen gulden of vijftien per week. i Off ge kunt al op dertigste jaar uitschei en mee werken en dan krijgt ge óók 'nen gulden of vijftien per week. Ge ziet: 't is maar nèt, hoe ge oew oogen specialiseert 1 En zoo heb ik m'n eigen op 1 gebied van den electriek dan gespecialiseerd tot en met de kennis van draai, als 't donker wordt 't schakeleerke 'nen kwart-slag om. Punt! Af! Klaar! Veur de rest zurgt 'n ander. Op dat punt ben ik gepensionneerde, steuntrekker of armenverzorgdc, sjuust als ge 't noemen wilt: want zonder er iets van te weten of veur te doen (dan betalen, ee, betalen) heb iklicht! En ik geloof nie, dat Onzenlie- venheer consequent 't verkiezingspam fletje deurgeredeneerd dat kwalijk zal nemen! En sjuust als mee m'n lamp, zoo sta 'k te kijken mee die uitvinding, waarvan ik hierboven aan m'nen brief, oe al sprak. Zonder de fijnighedens te snappen is me de zaak zoo helder als pompwater, 't Ge val komt hier op neer: ge plaatst op 'nen mensch. 'nen plant, 'n voorwerp of wat ook, 'n metalen schijf, een van voren en een van achteren. Ge jaagt dan van d'eene schijf naar d' andere 'nen soortement van „kortengolfstroom" en... 't voorwerp, plant of mensch wordt van binnen verwarmd, sjuust zooveul of weinig als ge wilt. Terwijl de onmiddelijke omgeving koud bi*'t. Ge zou dus 'n pan patatten kunnen koken inkoud water! Sterker: ge zou 'nen visch, ingevroren in 'nen blok ijs, kunnen gaarkoken, zonder dat 't ijssmelt! En ge zou 't nie alleen... ze hebben 't ook gedaan! En de moderne, professorale koks, die deus schellevischke hebben gaar- gestoofd binnen den blok ijs, helbben daar aan vastgeknoopt de theorie, dat ze op die manier b.v. plantengroei kunnen bevorde ren, net zoo sterk als ze eigens willen! Heelemaal geloof ik 't nog nie. Want zonder zonnelicht, groeit er niks of weinig In de broeikassen is net zoo hard zon noo- dig, als op den „kouwen grond". Anders zouwen broeikassen ook nie hcelegaar van glas gebouwd zijn! Maarangezien. ze oew vel teugeswoordig ook bruin branden mee z.g. „hoogtezon", is alles toch nog maar eenen stap van de wetenschap. En danWel, dan gaat ge naar den pro fessoralen groentenboer, ge betaalt 'm 'n dubbeltje en ge zegt „laat veur mij 'ns ef kens 'nen boerenkool groeien. En nou verstaat ge, amico, waarom dat krantenstukske in mijnen kop is blij ven vasthaken! Ik zie er van komen, dat in de toekomst 't boerenbedrijf wordt uitgeoefend in 'n na tuurkundig laboratorium. Enne., ge ként m'n plannen mee im'n baaske, mee, m'nen Dré III. Zal ik 'm nou tóch nog motten laten studeeren? Veur Doctor in de Spinazie, enz? Of zou 'k 'm misschien beter kunnen laten docto reeren in de Peeën. Jaja, lach nie! Da s 'n groot artikel, man! Veur de suikerfabrie ken. Maar wat praat ik. Of suiker dan nog ge wonnen wordt uit peeën?? Dan trekken ze den suiker misschien wel uit versleten Fordjes, die opgesmolten worden, of gema len. of zooiets. Amico, wil ik oe 'ns iets zeggen da'k meen uit den grond van m'n hart? Ik ben blij, da'k over vijftig jaren m'n portie-aardsche-tranen al lang mee huid en haar verslonden heb! 't Wordt niks! 't Wordt 'n weareld van wolkenkrabbers, waar de zon nie meer op eerde kan komen. 't Wordt 'n weareld van louter autowegen, waar geen plek meer is veur 'nen boom, 'nen grasspriet of 'n blom! 't Wordt hier n weareld van hardrijende, hoogvliegende niksdoenders, die malkaar, 'n gevolg van niksdoen en weelde, als de pest haten. Geen eeuwen meer en de weareld bestaat uit wat luttele eilandstejen en woestenijen. Er, komt plek genoeg, veur honderd keer meer menschen, want er hoeft niks meer te groeien, 't Wórdt gegroeid. Honderd keer meer menschen.. allemaal jakkerend in auto's, die veul harder rijen, dan wij mee onze fantasie kunnen meten. „Niks: te groeien, zult ge vragen? En den stikstof?" Wordt gespuid, uit de labo- ralia. Stikstof, gepuurd uit electriek groei sel. Schateren zullen ze, op de manier dan, waarop haters „schateren", om ons. Ons, gewichtige, om 'nen boterham mal kaar vermoordende schepsels, die tóch alle maal "n eigen Christelijke leer hadden aan gemeten. Die daar zwaarwichtig over schre ven, politiseerden, konkelden, ja, oorlog voerden! Die van 'n algemeen staatspensioen van... f 3.per week 'n Godgeleerd vraagstuk maakten...! Allez, amico, ik heb toch de fiets zien ko men? En d'eerste auto? Op den oogenblik dat den techniek begon! En nou? Wie lóópt er nog? Kan eenen wandeleer 'nen weg, 'n straat oversteken, zonder om en opzij te kijken naar alle kanten als 'nen lijder aan vervolgingswaanzin? Duuzend keeren erger zal 't worden! Ook hebben we de eerste vliegmachien zien knoeien...! Over de heele weareld zit ten ze te prutsen aan éénmanssport-vlieg- tuigen! Nog vijfentwintig jaren? Ik heb er werendig van gedroomd. Ochja 't spuit allegaar deur m'nen kop, ook al mee mijn baaske! Hij is weer vertrokken, ziet ge, naar Kostschool en afijn! Laat ik er afscheien. Misschien vertel ik dieën droom nog we! 'ns, toen ik 'nen dag leefde in 't jaar 2037. Laat ik er vandaag afscheien, want over 25 jaren, dan zou m'n baaske lachen over deu ze zorgskens van zijnen Opa, die er zoo hopeloos naast sloeg! Dan zou ie 'n „aanvlieging" kunnen doen, deur te veul om deuzen brief te denken, 'n aanvlieging in den stratosfeer ,waar ie '11 duuzend K.M. per uur zal gaan! Kom, ik schei er af. 't Wiemelt me. Veul groeten van Trui en als altij geen haarke minder van oewen t.a-.v. DRé. De man kwam uit de buitenkou Het huis in en zei tot zijn vrouw: „Kom, spoed je met het warme maal!" Hij schikt aan tafel, doch wordt vaal, Want zie: de disch is koud en kaal, Geen stukje vleesch ligt in de schaal „Waar is de kluif?" briescht heer Gemaal De arme vrouw beeft op zijn taal En fluistert: „Nergens wordt geslacht, De slagers staken sinds vannacht. 'k Lag op mijn knieën voor de slager, Om een klein stukje vet of mager, Hij zei vermoeid: ,,'t Bedrijf staat stop, Zij zitten down en staan niet op." De man berustte in den disch, (Zooals trouwens betaamlijk is). Na 't eten wou hij met vrouw uit, En peilde 't weder door de ruit. Doch stof en walm en modderkluit Beslaan het venster en gestuit Door dezen aanblik, vaart hij uit: „Een mooie boel vind ik hier thuis! Geen zindlijkheid heerscht in mijn huis!" De vrouw verklaart de vuile ruiten, Gelapt van binnen, niet van buiten: „De glazenwasschers tja ocharme, Zij staken met gekruiste armen En manlief is niet meer verstoord; De vrouw heeft toch het laatste woord. Ons echtpaar, na den stond van nijd, Zich op den uitgang voorbereidt, En „hij" vraagt om een schoonen boord, Zijn bêe wordt echter niet verhoord. Want o, de wasch is niet gechloord, Geblauwd, gesteven, enzoovoort. De man schreeuwt moord; de vrouw neemt 't woord, F.n vindt het sussende accoord: „De wasscherijen zijn bezet, Des stakers wil is weder wet! Dus wacht maar' met het boord-verschoonen Tot de verhooging van de loonen De man kalmeert en grijpt zijn hoed, 't Was laat geworden dus wat spoed. Werd door het uitgaand paar betracht. „Een taxi! vlug!" de city wacht Tn allerijl wordt opgebeld. Helaas geen tax komt aangesneld Chauffeurs krijgen te weinig geld En staken, door geen haast gekweld, Terwijl de telefoonbel schelt En, sitting down, winnen zij veld. Daar zitten d'arme man en vrouw, 't Is laat wat doe je in de kou? De laatste droppel aan den beker. Het leven wordt zoo vreemd onzeker. Géén uitgaansnret revue of clown, Zij zwijgen stil ènzitten down. LIE. ONZE OOST De grootste benden zijn uiteen geslagen. Omtrent de actie tegen de Rampokkers in de buurt van Buitenzorg en omgeving verneemt Aneta van de zijde van het Be stuur nog het volgende: De algemeene indruk is dat de groote benden van roovers, welke hier vroeger werkzaam waren, nu zijn uiteengeslagen. Kleinere groepen zijn klaarblijkelijk van Tjibaroesa naar de buurt van Krawang af gezakt en blijven daar nog teekenen geven van activiteit. Do aanvallen op de politie en de marechaussee-troepen zijn echter ge ëindigd. Vrijwel dagelijks vinden arresta ties plaats. ENGELAND'S HOOFDSTAD ON HERKENBAAR. TRIBUNES, VLAGGEN, BUSTES EN AUSTRALISCHE SOLDA TEN. De kroningsstemming heeft zich reeds ge heel van Londen meester gemaakt, hoewel er nog bijna een maand moet verloopen aleer de plechtige koningskroning in de Westminster-Abbey plaatsvindt. De gelukki ge eigenaars van een auto hebben hun wa gens reeds met vlaggetjes versierd en in alle étalages van de warenhuizen ziet men den Union-Jack. Ook bustes en portretten van het koninklijke paar kan men overal aanschouwen. De decoraties in de étalages zijn intusschen dikwijls alles anders dan smaakvol en een uit boter of margarine vervaardigde buste van koning en koningin is niets ongewoons. Natuurlijk is de komen de kroning niet zonder invloed op de klee- dingstukken gebleven. Dassen, avondtoilet ten voor dames, pullovers, hoeden en zelfs schoenen in de nationale kleuren worden ten verkoop aangeboden. De geweldige tribunes, die in alle straten, waardoor de koninklijke stoet zich bewegen zal, worden gebouwd, zijn nu zoo goed als gereed. De grootste tribunes vindt men in de mooiste straat van Londen, Pall Mali en hier zijn ook reeds de enorme vlaggemasten met dpn Britschen leeuw in top te zien. De tribunes verhoogen niet altijd de schoonheid van het straatbeeld. Zoo heeft men het b.v. goed gevonden, vele mooie standbeelden aan het oog te Onttrekken door er tribunes omheen te bouwen. Daar de bouw van deze enorme tribunes zeer veel geld gekost heeft, is het geen won der, dat de prijzen der verschillende zit plaatsen buitengewoon hoog zijn. Het is geen zeldzaamheid, indien met 20 of 25 pond. dus ongeveer 200 gulden voor een enkele zitplaats moet betalen, om op den kroningsdag de schitterende stoet te kun nen zien. 40.000 militairen. Een verder teeken, dat op de komende gebeurtenissen wijst, wordt gevormd door de verschijning van de bruingebrande Au stralische soldaten met hun typische kolo niale hoofddeksels in Londen's straten. Zij zullen tezamen met troepencontingenten uit de andere Engelsche dominions en koloniën aan de kroningsprocessie deelnemen. Ook het Zuid-Rhodesische troepencontingent is reeds in de Engelsche hoofdstad men. De soldaten vallen op door khaki broeken van de Engelsche k„, kr't"> troepen. In het geheel zullen er aan a ia:' ningsprocessie, met inbegrip van <u kr'. tingstroepen, 40.000 soldaten, matro? a'7*- vliegers deelnemen. **1 227.000 buitenlandsche Zeer hoog zijn de kosten, die w aensche gemeentebestuur voor de reiding van de kroning heeft moeten01^ geven. Zij bedragen namelijk niet dan 150.000 pond of ongeveer 1<>5 gulden. mi,S Natuurlijk rekent en hoopt men groot aantal bezoekers en zulks niet I h': uit de Engelsche bezittingen, maar onuCllts het overige buitenland. De „Times" i®' uitgerekend, dat ei' naar alle waarJ?1 lijkheid ongeveer 227.000 buitenland bezoekers naar de kroningsfeesten jn r den zullen komen en dat deze menschp totaal een som van 27 millioen pond i,*5 uitgeven. Late sluitingsuren en openi„„ dancings. 0C|11 De eigenlijke kroningsceremonie en processie zullen niet slechts door den f 1 worden vastgehouden, maar ook naar n landen van de. aarde door de radio worrt uitgezonden. Men heeft zelfs voorbereir" gen getroffen, om een televisie-uitzendi!' te doen plaatsvinden. Op den avond van den kronïngsdag za] j Engelsche hoofdstad zich in een feestste ming bevinden, die men in Engeland slecC bij zeer groote volksfeesten beleven W voor de laatste maal b.v. bij het res», ringsjubileum van den overleden konio George V. Alle hoofdstraten in het centrm uw van Londen zullen op 12 Mei van 's avonds tot middernacht voor het rijden verkeer gesloten zijn. In deze uren zal b volk heer en meester in deze straten A en zich onder den vrijen hemel aan de noegens van dans en zang overgeven. De publieke bars, die zooals bekend (t belangrijkste verzamelpunten van de Et, gelschen zijn, zullen op den avond van d»t kroningsdag tot het middernachtelijk mJr geopend mogen zijn dat is voor Engelseb verhoudingen iets buitengewoons, wat; meestal kan men alcoholische dranket slechts tot tien of elf uur krijgen. De kroningsstemming blijkt overigens ooi uit het feit, dat de Engelschen zich op fe oogenblik bijna uitsluitend met de komen „familiegebeurtenis" bezighouden en voer buitenlandsche politieke gebeurtenis!»! zoo goed als geen belangstelling meer t»; ben. In den nacht van Zondag op Maandag j. 1. hebben ongeregeldheden plaats gehad in het fort „Vredenburg" te Djocja. Ov een vermeenden brief schoolden Timoreesche militairen voor de wacht samen en dreig den dezen aan te vallen. Het kordaat op treden van den wachtcommandant, die de wacht last gaf de geweren met scherp te laden en toen de Timoreezen sommeerden zich terug te trekken, terwijl hij van de. Europeesch Chambree versterking liet aan rukken, voorkwam erger. Een ernstig on derzoek nar deze ongeregeldheden is inge steld. De Timoreezen zijn 12 April op een meerdaagsche oefening gezonden. Aneta vernam nog nader, na informatie bij het departement van oorlog, dat deze samenscholing veroorzaakt is doordat men meende dat in een enkel geval de controle op toelating van niet-militairen in het kampement op minder juiste wijze zou zijn geschied. Het incident kan geacht worden geheel op zichzelf te staan, zoodat hieraan geen verdere beteekenis behoeft te worden gehecht. ZONDAG 18 APRIL. Hilversum I. 8.30 NCRV. 11.30 KRO. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45— 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 Hoogmis. 11.45 Gramofoonplaten. 12.30 R.K. Fanfare Juliana. 12.50 Gramofoonplaten. 1.00 „De Katholieke Jeugdbijbei", causerie. 1.20 Gramofoonplaten. 1.30 Vervolg van 12.30. I.50 Gramofoonplaten. 2.00 Vragenhalfuur. 2.30 KRO-Symphonie-orkest, en Gramofoon platen. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 Ziekenhalfuur. 4.55 Sportnieuws. 5.05 Geref. Kerkdienst. Hierna Gramofoonpl. 7.45 Voetbaluitslagen. 7.50 KRO-melodisten, en solist. 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.25 KRO-orkest en declamatie, De Silver Kings, de Hawaian Syncopaters, e.a. 9.25 Gramofoonplaten. 9.40 KRO-Kamerorkest en solist. 10.10 „Het Huwelijk", lezing. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. II.0011.30 Esperanto-uitzending. Hilversum II. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. VPRO. 8.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.30 8.55 Gramofoonplaten. 9.00 Postduivenberichten. 9.03 Tuinbouwpraatje. 9.20 „De beteekenis van de 40-urenweek in de diamantindustrie", causerie". 9.35 Orgelspel. 10.15 Natuur-histori^che lezing. 10.30 Residentie-orkest. 11.15 „Van staat en maatschappij", causerie. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Orgelspel. 12 30 Kovacs Lajos' orkest. 1.30 „De vergeten mailbrief", causerie. I.50 Gramofoonplaten. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Omroeporkest, m.m.v. solist en S. Jan- sen's vocaal ensemble. 4.15 AVRO-Dansorkest. 4.40 Sportpraatje. 4.55 Sportnieuws ANP. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Voor de kinderen. 6.05 Voetbalpraatje. 3.20 Sportnieuws ANP, gramofoonplaten. 6.30 „Jeugd naar de kampen", causerie. 6.45 Prot. Kerkdienst. 8.CO Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Concertgebouw-orkest. 9 Ou Radiojournaal. 9.20 Platen uit Prins Bernhard's koffer. 9.35 Radiotooneel. 10.05 Omroeporkest, m.m.v. solisten en gem. sextet. II.00 Berichten ANP. Hierna AVRO-Dansorkest. 11.4012.00 Orgelspel. Het s.s. „Tawali" zal een merkwaard) dierentransport meenemen bij zijn w trek op 19 April a.s. en wel bestaande t;[ vijf koningstijgers, twee luipaarden, d orang-oetangs, twee gems-buffels (Ano» twee gibbon-apen 25 klapper-apen, 9 diverse vogels, vele slangen, twee maleis»!: beren, boom-eenden en diverse roofvogels Deze zending zal gedeeltelijk in Cairo tl verder gedeeltelijk in Antwerpen, Holland en Hannover worden afgeleverd. Dezelfd» ondernemer zond gedurende de laatste is maanden reeds 7 groote transporten, hoofd zakelijk apen en slangen uit Calcutta. een pw(i MAANDAG Hilversum I. 19 APRIL 1937. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonplaten. 9.30 Gelukwenschen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Amsterdamsch salonorkest. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonplaten. 3.00 Wenken voor de keuken. 3.30 Gramofoonplaten. 3.45 Bijbellezing. 4.455.45 Chr. Liederenuurtje m.m.v. solist. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vervolg vragenuur. 7.45 Reportage. 8 00 Berichten ANP. Herh. SOS-Ber. 8.15 Viool en piano. 9.00 „De Vlaamsche ziel", causerie. 9.3r NCRV-orkest. (Om 10.00 Berichten ANP 11.0011.30 Gramofoonpl. Hierna Schrift lezing. Hilversum II. Algemeen Programma, AVRO. 8.00 Gramfoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Het Lyra-Trio. 11.15 Gramofoonplaten. 12.00 Kovacs Lajos' orkest en de „Hodlars" 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Groninger Orkestvereeniging. In de pauze Declamatie. 4.30 Muzikale causerie. 5.30 Orgelspel. 6.05 AVRO-Dansorkest, 6.40 Causerie over geitenfokkerij. 7.00 Piano-voordracht. 7.25 Gramofoonplaten. 7.30 „Wilde paarden", causerie. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 9.00 Moderne zangdeclamatie. 9.20 Omroeporkest en soliste. 10.00 Negro-Spirituals. 10.15 Het omroeporkest. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Gramofoonplaten 11.30—12.00 AVRO-Dansorkest. verzorgd door de Woning en pakhuis der vlammen. Donderdagavond om negen uur is eenf# brand uitgebroken in de woning van dei heer P. Staak, staande aan den Stationsweg te Sappemeer. Het vuur werd ontdekt door de buren, die er in slaagden de vijf kinderen, die alleen thuis waren hun vader was voor zaten naar Groningen in veiligheid te brengen Met man en macht werd begonnen het aan grenzende pakhuis, dat langzamerhand o® gevaar liep, te ontruimen. Niet minder dan 100 pakken en kisten gevuld met graan te®' den op straat worden gedeponeerd. Nd lang na het uitbreken van den brand s'f' gen de vlammen over naar het pakhui-* zoodat weldra alles in lichter laaie stond De brandweer uit Hoogezand en Sappemeer, die het vuur met vele stralen bestreed, te» niet verhinderen, dat woning en pakhui verwoest werden. Om half twaalf was ali»> een mine. Alleen de voorgevel staat n°js overeind. Doordat zich aan beide Sl®*| van het perceel brandgangen bevonden, 'l pen de aangrenzende perceelen geen vaar. I De oorzaak van den brand moet worte" toegeschreven aan kortsluiting. De scna wordt door verzekering gedekt. Van den inboedel van de woning kon m» worden gered. De ^ongelukkige leed aan tod len. Gisterenmorgen ontdekten voorbijg®?*8? nabij de Oude Tolbrug onder Stompwu het water van de vliet het lichaam van bejaard man. ttf»*! Het levenlooze lichaam werd uit bet ter gehaald en onmiddellijk werden autoriteiten en dr. Teljer uit Voorburg waarschuwd. De laatste trachtte verg de levensgeesten op te wekken, doch drenkeling, bleek te zijn overleden. Het slachtoffer bleek te zijn de zev r. jarige J. C. H. wonende aan de Noordp kade te 'sGravenhage, los werkman, f nabij Stompwijk een volkstuintje had. «n groot deel van zijn vrijen tijdje d« bracht. H. was lijdende aan vallende en was herhaaldelijk gewaarschuwd, hij nooit dicht langs het water niocn^ pen. Vanmorgen schijnt hij zich toch lanP ««uifsSS ÖUIIIJIIL HIJ - •rïfjg het pad langs de vliet naar zijn tuinLjjj hebben begeven. Te ongeveer 8 uur, jf de Oude Tolbrug schijnt hij een aaIV'vlisi- hebben gekregen, waardoor hij het zijn verloor en in het water is geva

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 10