Autarkie brengt duurte en scbaarscbte De secretaris- benoeming te Winkel Ingezonden f De heer Korver wint zijn proces Marktberichten Engeland's belang bij onze weermacht De „Sarkani" heeft geen wapenen aan boord Tarwe en mais blijven dalen Razzia onder Nazi's in Hongarije Staat der Nederlanden tof be taling van f 2500.- schadever goeding veroordeeld Uit onze omgeving Predikbeurten DE MOTIVEERING VAN DE AUTARKIE IN DEN LOOP DER JAREN. WELVAART EN OORLOG. Merkwaardige veranderingen kan men soms waarnemen in den gedachtengang van •de menschen en een der allerfrappantste is wel die, welke we te zien hebben gekregen ibij de autarkie. In de dagen toen het nationaal-socialis- me nog niet aan het bewind was in Duitsch land, was de autarkie reeds een stokpaard- pe van deze beweging. Vergelijkt men echter de motieven op grond waarvan die autarkie in den loop van den tijd werd aangeprezen, dan zou men tot de conclusie kunnen ko men, dat eigenlijk alles rondom die autarkie Veranderd is, behalve de autarkie zelf. Nu omstreeks vijf of zes jaar geleden, en' ook nog gedurende den eersten tijd, waarop de tegenwoordige regeering aan het bewind was, zag men er een middel in om de ma laise krachtdadig te bestrijden. Het was toen een tijd, waarin bij den Duitscher het besef leefde, dat het land een uitvoerover- schot, een gunstige handelsbalans noodig had om er weer bovenop te kunnen komen. Met een belangstelling, die voor Nederland bevreemdend zou mogen heeten, werden er iedere maand de export- en importstatistie ken bestudeerd en de stemming, welke na afloop daarvan viel te constateeren, was in den regel evenredig met de hoogte van het export saldo. Onder deze omstandigheden was het be grijpelijk, dat een propaganda, die ijverde voor een beperking van den invoer, in goede aarde moest vallen. Immers bij een afne mende invoer moest het uitvoeroverschot toenemen, er zou goud naar Duitschland stroomen en goud was immers alles wat rnen noodig had om betere tijden te doen aanbreken. Daarbij kwam nog,-dat het platteland zich heftig deed gelden. Het eischte bescherming tegen buitenlandsche concurrentie, omdat, evenmin als hier, het bedrijf in doorsnee loonend was Het nationaal-socialisme wierp zich gretig op dit laatste argument. Naast de gedachte, dat een voordeelige handels balans noodzakelijk was voor de welvaart was het het streven om de Duitsche land bouw en veeteplt rendabeler te maken, welke zijn voormannen beheerschte. En deze beide factoren waren hot in hoofdzaak, die hebber gevoerd tot de autarkie, welke we thans bij onze Oostelijke buren kennen. Slaat men nationaal-socialistische geschrif ten na uit die dagen, dan vloeien die veelal over van soms vrij pathetische ontboeze mingen omtrent den Duitschen landman, die wordt voorgesteld als de oer-Duitscher, wiens voorouders reeds de vruchten binnen haalden van hetzelfde stukje grond, dat thans door hem wordt bebouwd en waarop hij zich door hard werken niet meer dan een armoedig bestaan weet te verwerven. En zoo kon men dus lezen in het agra risch program van do partij: „Eerst in de „de nieuwe Duitsche staat, waarnaar wij „streven, zullen landbouwers en landbouw ;;di'e tegemoetkoming vinden, die ze ver dienen als een der hoofdsteunpilaren van „de ware Duitsche volksstaat." Die dagen liggen reeds weer betrekkelijk Ver in het verleden. Vier jaar is in onze eeuw, waarin zoo snel wordt geleefd, een lange tijd. Vermoedelijk heeft men in Duitschland in- iusschen ingezien, dat men dwaalde, toen men meende het uitvoeroverschot naar wil lekeur te kunnen vergrooten. Want met de invoer, liep ook de uitvoer naar beneden. Wel waren de geleerden het er reeds lang over eens, dat zoo iets gebeuren moest, de heeren van de practijk geloofden het niet, alvorens ze het in werkelijkheid hadden on dervonden. En toen ze langzamerhand over tuigd waren, was de Duitsche internationale handel geslonken tot ongeveer een derde van weleer. Een oogenblik schijnt zelfs Hitier de ge maakte vergissing te hebben ingezien, al thans, op een vergadering, welke nu reeds weer ©enige jaren in het verleden ligt, moet hij hebben toegegeven, dat de autarkie de grootste fout was geweest, welke het natio naal-socialisme heeft begaan: Een veran dering is er in de politiek intusschen nooit, gebracht, de autarkie bleef. Successievelijk echter is daarover een ander motief naar voren gebracht: de grondstoffenvoorziening. Men moest, aldus redeneerde men, de be schikbare deviezen zooveel mogelijk gebrui ken om daarvoor die goederen te betrekken, welke het land voor alles noodig had en welke het zelf niet kon voortbrengen. Naar mate Duitschland meer openlijk begon te bewapenen, werd geredelijker toegegeven, dat het hier ging om grondstoffen voor de oorlogsfabricage en een tijd lang is inder daad de autarkie verdedigd op grond van dit argument. o Evenwel, ook hier zat een scherp kantje San. In de voor-de-oorlogsche jaren, toen men in Duitschland wel voor sommige goederen Vrij hooge invoerrechten kende, toen echter overigens de import vrij was, is er van een tekort aan grondstoffen voor de industrie nooit sprake geweest. Ook toen bezat het land echter een machtige bewapeningsnijver heid. Het is niet moeilijk om te bewijzen, dat een tekort aan grondstoffen zich minder snel zal uiten bij een betrekkelijk groot in ternationaal handelsverkeer van eenig land, dan wanneer het alles heeft gedaan om dit verkeer te drukken. We willen in het mid den laten of de Duitsche economen, die er waarlijk wel mogen zijn, dit inzagen of niet. Er-n feit intusschen is. dat de autarkie bleef en dat men, zoo men de juistheid van deze redeneering begreep, er toch niet naar wenschte te handelen. Hiervoor moest dus weer een bijzondere reden zijn en welke deze inderdaad is ge weest. is den laatsden tijd overduidelijk aan den dag getreden. Het laatste en dit schijnt wel het ware motief, schuilt in de oorlogsvoorbereiding. Het tegenwoordige Duitsche bewind heeft zijp leering getrok ken uit de lessen van den laatsten oorlog, welke het land heeft verloren, omdat het autarkisch niet sterk genoeg stond. Duitsch land kon zich niet zelf voorzien van de noodige levensmiddelen en daaraan is het ten gronde gegaan. Men ziet er in, dat onder deze omstan digheden nimmer een nieuwe oorlog kan worden begonnen zonder dat men het ge vaar loopt een herhaling van deze inéén storting te zullen beleven en omdat verder de oorlogsgedachte blijkbaar de meest ge liefde is in den totalen staat, beschouwt deze het als zijn eerste plicht er voor te zorgen, dat de voedselvoorziening in oorlogs tijd is gegarandeerd. Hoezeer men in Duitschland tegenwoor dig vóór alles anders rekening houdt met oorlog, bleek onlangs uit de „filosophie" van Lüdendorff, die is erkend als een soort staatsgodsdienst en die in wezen niets an ders is dan een verheerlijking van den oor log en een propageeren vóór alles van de oorlogsvoorbereiding. Trouwens, wanneer Göring met leedwezen vaststelde, dat Duitschland altijd nog voor 17 pet. is aangewezen op het buitenland ten aanzien van zijn levensmiddelen voorziening, wanneer hij dan verder meedeelt, dat het komende vier-jarenplan vóór alles te» doel zal hebben, deze leemte te overbruggen, dan kan dit slechts zin hebben met het oog op oorlogstijden. Immers, zoolang het vrede is, kan daartegen niet het minste bezwaar be staan. De theorie van Göring beteekent, dat men in Duitschland de voorkeur geeft aan een dure voedselvoorziening. Want wel kan de productie van landbo'uw en veeteelt worden opgeschroefd, doch alleen door het in ge bruik nemen van gronden, die in doorsnee béhooren tot de minst vruchtbare. Bij een betrekkelijk geringe opbrengst zullen ze be trekkelijk groote moeite en onkosten vorde ren. Veel voordeeliger zou men de daar te ver krijgen producten uit het buitenland kun nen betrekken, men doet het echter niet, omdat men zelfstandig wil zijn. De kostprijs is geen factor van belang, zooals ten aanzien van oorlog en oorlogsuitrusting de kosten practisch nergens gewicht in de schaal schij nen te werpen. De trotsche figuur van den historischen Duitschen boer is fiatuurlijk reeds lang in het vergeetboek^geraakt. Integendeel begint zich bij de regeering meer en meer een ge voel van vijandschap jegens hem te ontwik kelen, omdat men te Berlijn van opvatting is, dat men ten aanzien van de autarkie ver der zou komen, indien zijn medewerking grooter was, dat wil zeggen, indien hij zich in meerdere mate opofferde voor zijn vader land. Hoe deze autarkie, zelfs wanneer onze bu ren er in mochten slagen die volkomen door te voeren, ook te handhaven is in tijden van oorlog, wanneer millioenen van de beste werkkrachten plotseling aan de productie worden onttrokken, wanneer bovendien door de schaarschte, welke dan zal ontstaan, de verlokking om producten achter te houden, nog grooter is, dat alles zijn kwesties, waar mee we ons hier maar niet bezig zullen houden. En hoezeer men gaat tot aan het randje der productiemogelijkheid, blijkt, wanneer men verneemt, dat bij het scheuren van grasland wel degelijk rekening wordt gehou den met de mogelijkheid, dat men een her haling zou kunnen beleven van wat we in de Vereenigde Staten hebben gezien: zand verstuivingen op groote schaal, waardoor uitgestrekte gebieden werden verwoest. Hoe alles ook zij, autarkie blijft voorloopig het woord, dat de Duitsche politiek mede beheerscht. Daaraan bestaat niet de minste twijfel. Voor ons land, dat zich in den loop van den tijd had ontwikkeld tot een soort voorraadschuur van het nijvere Duitschland brengt dat consequenties mee, die helaas niet van de aangenaamste zijn. Een der dingen, die ten krachtigste kan meewerken aan een herstel van den alge- meenen toestand is een wegnemen van de belemmeringen van het internationaal han delsverkeer in de geest van Oslo, een stroo ming, die zich gelukkig blijft doorzetten, al wordt het haar niet gemakkelijk gemaakt. Ten deele mag men deze tegenkanting stel lig zoeken in de omstandigheid, dat ze een vredesbeweging is, die front maakt tegen de oorlogsmentaliteit van onze tijden. Welvaart en oorlog verdragen zich nu eenmaal slecht. Indië mag niet van heeren ver wisselen. De Daily Telegraph van gisterenochtend wijdt, volgens de N.R.Crt. een ongeteekend artikel aan Nederland's plaats in de huidige wereldpolitieke constellatie. De schrijver wijst op de maatregelen, die de Nederland- sche regeering in de laatste jaren heeft ge nomen om deze defensie te versterken en spreekt de hoop uit, dat dit haar in staat zal stellen een eventueele invasie althans voor eenige dagen tegen te houden, wat hij van groot belang voor Engeland acht. De verdediging van Nederland's grondgebied, schrijft hij, is voor ons even belangrijk als die van België, maar ook de positie van Nederland in hot Verre Oosten raakt Engeland direct,.-Voor de veiligheid van Enge land en de Dominions, is het van het allergrootste belang, dat Nederland een aanvaller in Indië zal kunnen te genhouden en dat Indië niet van hee ren verwisselt. Anglo-Nederlandsche betrekkingen zullen onvermijdelijk nauwer worden aangetrokken Er is nu voor het eerst een Nederlandsche vlootattaché in Londen. Indien de wereld, zooais maar al te waarschijnlijk blijft, een tijdvak ingaat, waarin het recht van den sterkste over de internationale moraliteit zal zegevieren, zullen Nederland en zijn bezit tingen aan veel gevaar zijn blootgesteld. Zoo wel ons belang als ons gevoel wijzen in de richting van versterkte banden met Neder land, dat, zooals Engeland, een land van vrijheid is, waar het volk niet onderworpen is aan de propaganda van krankzinnige fa natici en onmenschelijke strijdkreten. Aldus de cargadoor van het schip. Protest bij de marine autoriteiten. In verband met het convooi-weigeren door Hr. Ms. „.Tava" aan de te Ceuta opgebrachte „Sarkani" (zie elders in ons blad) heeft een medewerker van het Hdbld. een onderhoud gehad met den heer W. Schalekamp, direc teur der N.V. Eur. Vrachtvaartmij. te Am sterdam, welke maatschappij de „Sarkani heeft uitgezonden. De heer S. vertelde, dat het schip nu slechts met levensmiddelen ge laden was, welke het te Rotterdam had inge nomen. De heer S. toonde de officieele stuk ken, waarop de lading, bestaande uit meel. boonen, koffie, enz. uitvoerig genoteerd slond. Het schip heeft na het vertrek geen enkele andere haven aangedaan. Op het Dep. van Defensie nam men ech ter geen genoegen met de inzage van de douane-documenten, doch wilde men het la den doen controleeren door vertegenwoordi gers van het Departement, In dat geval zou de Sarkani aanspraak kunnen maken op convoveering bij het passeeren van de Straat van Gibraltar. De cargadoor is er van overtuigd, dat het schip op het oogenblik geen wapenen, mu nitie of vrijwilligers aan boord heeft en heeft dan ook bij de marineautoriteiten ge protesteerd tegen de afzijdige houding van de „Java". In een week een gulden lager. De vrij scherpe daling op de termijnmarkt voor tarwe te Rotterdam, welke aan het be gin der week inzette, blijft doorzetten. Ook mais kon zich op termijn niet hand haven en noteerde ruim f 8.per last la ger, dan Maandag. Niet alleen de Rotterdamsche, maar ook de Argentijnsche en Canadeesche noteerin gen liggen belangrijk lager. Minister Szell treedt op. Donderdagavond beeft de politie te Boe dapest huiszoeking verricht in het gebouw van de nat.-soc. partij van den vasten na- tionalen wil. Deze huiszoeking heeft geleid tot de arrestatie van den nat. soc. leider, majoor Ferencz Szalazy en 24 leden van de partij. De huiszoeking is geschied op bevel- van den nieuwen minister van bin- nenlandsche zaken Szell, die plannen zou koesteren tot opheffing van de partij aan gezien zij de veiligheid van den staat in gevaar zou brengen. Naar gisteren bekend is geworden, is de minister overgegaan tot een verbod van de partij van den nationalen wil. Er is een onderzoek geopend naar de staatsgevaarlij- ken arbeid van de partij. De leider van de partij, die gearresteerd is, Szalasy, richtte haar ongeveer een jaar geleden op. De partij had al spoedig het karakter van een geheim verbond, zij omvatte ongeveer 8000 leden, die in 10 afdeelingen waren ondergebracht. De bijeenkomsten waren geheim en de leden kenden alleen hun medeleden van hun ei gen afdeeling. De organisatie stelde zich voor in Hongarije dictatuur in te voeren. Het Ambtenarengerecht te Amsterdam heeft het besluit van de Kroon, waarbij de benoeming van den heer P. J. Korver was teniet gedaan, op zijn beurt weer vernietigd. Het gerecht heeft in verband met het feit, dat inmiddels de Burgemeester reeds als Secretaris in functie is getreden, de nietig heid van het K.B. voor gedekt verklaard en den Staat der Nederlanden veroordeeld om aan den heer Kórver een vergoeding van f 2500 te betalen. Verdediger van den heer Korver was, zoo als men weet, Mr. Dr. Buiskool, alhier. Wij komen op deze interessante zaak nog nader terug. Anna Paulowna, 16-4-'37. Aan de Burgerij van Anna Paulowna Geachte Ingezetenen, De Bond van Plaatselijke Vereenigingen te Anna Paulowna is genoodzaakt het volgende te Uwer kennis te brengen: In vergadering bijeen op Woensdag 16 De cember 1936 in het lokaal van den heer W. Kossen aan de Spoorbuurt., is na ampele besprekingen en tot ieders tevredenheid de lijst van uitvoeringen met bal na door de aangesloten vereenigingen te organiseeren in het seizoen JanuariMei 1937 samengesteld. Daarbij is aan de Muziekvereeniging „Con- cordia" den 18en April, den a.s. Zondag dus toegewezen. Alle aangesloten vereenigingen en de zaalhouders hebben een getypt af schrift van deze lijst gekregen. Niettemin heeft de voetbalvereeniging B.K.C., eveneens aangesloten bij onzen bond en naar wij meenen steeds met het meeste respect behandeld, gemeend zonder overleg met onzen Bond noch met Concordia, een permissie-aanvrage bij den Burgemeester te mogen indienen voor Zondag 18 April, waar op bovendien tot onze pijnlijke verrassing goedgunstig is beschikt, niettegenstaande aan B.K.C. reeds op Tweeden Paaschdag een heelen avond hal ter gelegenheid yan het in Juni a.s. plaatsvindende 15-jarig bestaan i§ verleend. Het bestuur van den Bond van PI. 5 er., optredend voor en gemachtigd door de al- gemeene vergadering, voelt zich verplicht op deze wijze uitiing te geven aan zijn teleur stelling over de houding van de voetbalver eeniging, waarvan het bestuur zeer zeker weet dat door het samenvallen van den B.K.C.- en Concordia-avonden de kans op een redelijk bezoek, die een zoo nuttige ver- eeniging als de Harmonie broodnoodig heeft, goeddeels verkeken is. Het zij ons vergund deze regels ter over denking voor te leggen aan allen die net wel meenen met het vereenigingsleven hier ter plaatse. Zij zullen weten dat het georgani seerd onderling overleg, zooals dat nu al eenige jaren met vrucht vorm van gestalte vindt in onzen bond, een dringende nood zaak is voor het lijfsbehoud van het vereeni gingsleven in onze gemeente. Tenslotte vestigen wij er de aandacht op dat het thans nog niet aan de orde is om de motieven te doorlichten die bet Hoofd der gemeente er toe bewogen zouden kunnen hebben t.a.v. de door B.K.C. ingediende aan vrage, zijn tot en met Paschen j.1. welwillen de houding ten opzichte van onze uitvoe ringslijst te hebben gewijzigd. Met grooten dank voor de verleende plaats ruimte, Het Bestuur. H. Jonker Hz., voorzitter; W. de Jong, secretaris; C. Raap, penningmeester. 13. De bestuursleden hebben 2 jaar ,itt- en zijn herkiesbaar. De leeftijdsgrens vastgesteld op 75 jaar. w°rd; Getracht zal worden om leden te win., Spr„ leest dan nog voor de vmr..,.1!'». voor het personeel. Vervolgens bestaat gelegenheid om als lid op te geven, waaraan de !ch v°orsehriitJ JULIANADORP. Uitvoering Harmonie „Kunstzin". Zooals reeds per advertentie is aangekon digd, wordt door de Harmonie „Kunstzin" een muziekuitvoering gegeven onder leiding van haar directeur den heer J. van Glab- beek. Het programma zal worden afgewis seld door voordrachten, enz. enz. Diploma melkcontroleur. Onze plaatsgenoot de heer J. Fidder Hz. slaagde dezer dagen voor het diploma melk controleur. Demonstratie brandspuit. Nu de brandweer in de gemeente den Helder gereorganiseerd is, en voorzien van meer moderne brandbluschapparaten, wordt het door de leiding zoo af en toe wensche- lijk geacht, om ook met deze middelen de noodige routine op te doen. Zulk een demonstratie had alhier plaats bij de Ned. Herv. Kerk. De kleine motor spuit gekoppeld achter een vrachtauto werd hier een oogenblik in werking gesteld. De waterstraal bereikte zoowat het haantje op den toren, pl.m. 19 meter, hetwelk voor deze omgeving wel voldoende geacht kan worden. Een en ander had veler belangstel ling. Lezing voor de Anti-Rev. Propa- gandaclub „Talma". Voor een tamelijk bezette zaal van het ca fé „Prins Hendrik" werd Donderdagavond een verkiezingslezing gehouden, belegd door de Anti-Rev. Propagandaclub „Talma", door den heer R. A. den Ouden van 's-Graven- hage, met het onderwerp: „Het Cabinet Co- lijn en zijn werk." De bijeenkomst werd geopend door den heer H. Bruins, die daarna het woord ver leende aan genoemden spreker. In een goed gedocumenteerd betoog zette deze zijn on derwerp uiteen, hetwelk met de meeste aan dacht gevolgd werd. Van de gelegenheid om te debatteeren of vragen te stellen werd gebruik gemaakt door eenige heeren alhier. Door den spreker werden deze van antwoord gediend En zooals te begrijpen is, kwam men toch niet in één schuitje terecht, en was zoo doende de duur der vergadering weer zeer lang en was het bijna middernacht eer deze beëindigd werd. WIERINGEN DE RIJVEREENIGING „WIERINGEN" OPGEHEVEN. J.1. Vrijdagavond kwamen bestuur en le den der Rijvereeniging „Wieringen" in Concavdia van den heer S. Halfweeg bijeen. Vrijwel alle vroegere belanghebbenden wa ren aanwezig. Als hoofdpunt van de Agenda kwam in behandeling „ontbinding der vereeniging" Dit punt werd in de breede besproken. Alle aanwezigen vonden het zeer jammer dat deze vereeniging moest ophouden te bestaan. Reeds twee jaar is niet meer actief ge werkt en alle vroegere pogingen om de vereeniging nog wat leven in te blazen mis lukten. Reglementair kon op de vorige vergade ring niet tot ontbinding worden overgegaan zoodat met algemeene stemmen hier nu toe besloten werd. Verschillende interne zaken werden afgehandeld, waarbij vele oude ge beurtenissen werden opgehaald. De penningmeester had geen haten, maar de schulden zijn betaald, zoodat dit punt geen zorg baarde. De hindernissen zullen ter beschikking van de afd. „Wieringen" der Holl. Mij. v. Landbouw worden gesteld, welke deze dan kan gebruiken bij eventueele later te hou den paardensportfeesten. Alzoo heeft dan thans de rijvereeniging „Wieringen" definitief opgehouden te be staan. „DE LAATSTE EER" VERGADERT. Behoefte aan een rouwwagen. dienst te Westerland. J.1. Donderdagavond had een algemeene vergadering plaats van de begrafenisvereeni- ging „De Laatste Eer" in het lokaal van den heer S. Scheltus te Hippolytushoef. Te ruim 8 uur opent de voorzitter, de heer E. Bais, de vergadering en heet allen wel- kom. Spr. drukt er zijn leedwezen over uit. dat zoo weinigen aanwezig zijn Spr geeft daarna het woord aan den heer Sies- lin, secretaris der vereeniging. De heer Siesling geeft een inleiding over den rouwwagendienst op Westerland en zegt. dat men op heel Wieringen behoefte gevoelt om te komen tot een vereeniging' die alle kosten van bode, dragers en 't kis ten op zich neemt. Spr. leest vervolgens het reglement voor, waaraan wij het volgende ontleenen; De contributie zal bedra^en f f 50 per jaar en per huisgezin. Het bestuur zal in den beginne bestaan uit 7 leden, later uit gevolg geven. Daarna sluiting. meeste. Wielerclub „Wierlng*n„ Zondag j.1. nam de wielerclub, met 2 »i gen elk van 6 renners, ingedeeld als vm A. Ploeg. D. Klink, S. Lont, C. Korshui*. T; Deijkers, N. Bakker en H. Meijer; B Pi'; C. Oostelijk, P. Kapitein, Jn. Verbiest 7' Baartman. C. Jeroense en J. Glim, deel a een peletonrit te Alkmaar over pi m K.M. 8 ploegen van 6 renners namén' aan deze trainingsrit. De A-ploeg van \r ringen wist deze peletonrit onbedreigd winnen met 5 minuten voorsprong °P de 1 -1 ploeg. Ondanks de pech, die N. Bakker H. Meijer noopte den strijd op te geven u Deijkers gaf ook later nog op door pechp B ploeg was ook reeds in de le ronde géért krachten, zooals Kapitein en Oostdijk kwto door pech en daarna Jb. Glim. Oostdiii zette de achtervolging nog in, doch het wa niet noodig, aangezien alle renners to?s zonder pech hieven. C. lero-ense, A. Baart man en Jn. Verbiest hebben den strijd zJ" goed uitgereden; ze wisten zich zelfs nS vierde te plaatsen. Het was een kranig prestatie van de Wieringers renners. De vni ledige uitslag was; le. Wieringen A; 2e. r„. verwijk; 3e. D.T.S., Zaandam; 4e. Wierin»n B; 5e. Vixtrix, Alkmaar; 6e. Hoorn. Zondag a.s. 2 uur start te De BapU voor de 5e competitierit over 90 K.M. (peie tonrace). Voor deze rit heeft W. Mathijs™ te Slootdorp een raceketting beschikbaar m steld. dus renners allen op 't appèl. Wie verdient de ketting? Zondag 25 April a.s. moeten Lont en Baart man een baamvedstrijd rijden te Halfweg Supporters kunnen zich oj>geven bij C. de Haan en J. W. J. Cornelese. ZONDAG 18 APRIL. Ned. Herv. Gemeente. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, de heer E, J. Brugman. Den OCver, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Julianadorp, nam. 7.30 uur. Ds. v. Wichen, Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Geref. Kerk. Anna Paulowna, voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur, Cand. J. Verhave. Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, nam. 4.30 uur, de Keft O. Deen. Den Oever, voorm. 10 uur, de heer O. Deen The Star of Hope Mission. Julianadorp, nam. 7.30 uur, de heer J, St* vensma, van Amsterdam. ALKMAAR, 16 April. Andijvie 16.50—20, bloemkool I 11—19,5(1, II 6.50, gele kool 2.903.60, kropsla 1.80- 5.60, knolselderie 8.20, prei 1.502,10, peter selie 1.30, rabarber 3.50—8, raapstelen 1.50- I.90, radijs 2.80—6.20, roode kool 1.4-0—3.89, selderie 0.50—1.20, spinazie 2641 ct„uienI 0.601.50, broekwortelen 0.80—1.20, wascti- wortelen 3.50—5, witlof I 34, II 1.50-2, ALKMAAR, 16 April. Kaasmarkt. KI. Edammer 40 plus: aati- gevoerd 4130 stuks, verkocht 2700 stuks prijs f 15.50Commissie 40 plus, aanbod stuks, Ed. Kruid, aanbod 70 stuks. Totaal: aanbod 4470 stuks, verkocht 2700 stuks. Aan- wezig 2 fabrieken. Handel matig. ALKMAAR, 16 April. Op de heden gehouden Graanmarkt varen in totaal 380 II.L.' aangevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt: 115 Il.L. voer- tarwe f 7.508.50; 4 H.L. rogge f 8.75; L II.L. gerst chev. f 8.509.50; 93 H.L. haver f 78.75; 73 H.L. boonen, w.o.: paarde 1-f> 8, bruine f 1012.25, duiven f 910-871» wite f 22—23.50 en tuinboon-en f 18; 6 HL karwijzaad f 24; 12 H.L. blauw-maanzaad f 25: 60 H.L. erwten, w.o.: kleine groene f 8 —9, groote groene f 1820, grauwe f 15-" 25 en vale erwten f 13—20. Alles per 1W Kg. Handel goed. WARMENHUIZEN, 16 April. Roode kool f 1.40—2.10, gele kool f 3.20- 4.10. Deensche witte wool 1 1—1.70, drielm' gen 60 et., uien 80 ct., grove uien 90 ct. Aan- voer; 8200 Kg. roode kool, 3900 Kg. gele kool 9100 Kg. D. witte kool, 1175 Kg. uien. ALKMAAR. 16 April. Kaasmarkt. Aangevoerd: 44- stape-- zijnde 105.000 Kg.: Fabrieksbaas kleine boerenkaas kleine f 17, per 50 Kg. Han(le matig. BROF.K OP LANGENDIJK. 17 April- Red Slar 2.30, uien 0.60—1.10, drieling® 60 ct... grove 0.00—1.20. peen 1—1.20, £roen kooi 2.10-3.40. ,nfl) 50 bos rabarber f 5, 8000 Kg. kroten 11, 41000 Kg. roode kool f 1.80—24» 104000 Kg. gele kool f 3—4.60, 25000 Kg- witte kool f 1.30—2.10. NOORDSCHARWOUDE, 17 April. Eigenheimers f 1.70—2, bl. idem f 2, bl. a«™ appelen 1.20—1.50, uien f 0.701-20, dnen f 0.60, grove f 0.70—0.90, peen f 0.60r Kroten 40—60 ct., roode kool taaie gele kool 3.30—3.60, gele kool 2-20-4"" D. witte kool 1—1.5a DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN- Groenten en Fruit. 16 April. ^'uii Ook vandaag was weer nieuwe aanv<?°l(,voii Holland, maar niet veel. De prijzen i- op het niveau van gisteren Genoteerd Hal. bloemkool 22—58 per 100 stuks: s„ nsche tomaten 6—8.50 per kuip; ,HO"«0]L 15; Ital. sla 69 per 100 stuks; komkommers 30—50 per 100 stuks'! j radijs 16—20 per 100 bos; IIoll. tiicn per 50 Kg.; Holl. spinazie 22—27.50 P« Kg.; Belgisch witlof 2832 per 50 Kg-', jp aardappelen 1416 per 50 Kg.; j5 Buiten!, pro-d. Holl. radijs 2.70-3/5 BCI' hos; Holl. kropsla 3.25—3.50 per 30®.1koni- gisch witlof 4—4,50 per 4 Kg.; Holl- ko-mers 40-50 per 100 stuks. F.ssen: prod.: bloemkool 30—55 per 100 stuks- de kool 7.80; witte kool 5.40 P/ savoye kool 8.10 per 50 Kg.: kropsla -* per kist; Canarische tomaten 25—3t> v yg Kg.; nieuwe aardappelen 1820 Per

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2