Visscherij DE WEEK: Abonneert II op dit blad Een wonder-middel tegen PRIKKEL-hoest! Texel Oorlogsvloten ondergaan belangrijke wijziging akker s Abdijsiroop Z AKENNIEU W S Bioscoopnieuws Witte Bioscoop Rialto-Theater Kindervoorstelling in Casino* Nieuwc banketbakkerszaak in de Keizerstraat Molltax naar den Kanaalweg t)f M0CI3TE fOTC Uit het politierapport IN FEITEN EN FANTA S IE ËN Visscherijberichten Burgerlijke Stand De Engelsche „vliegtuigjagers"* Duitschland brengt nieuw type onderzeeboten. De miniatuurschepen. - Verbeterde pantsering contra nieuwe projectielen Het feit, dat een van de meesterwerken van den wereldberoemden Charles Dickens was ver filmd, bracht ons deze week naar de Witte. En dit werk van dezen Engelschen schrijver „In den schaduw van de Guillotine" is zeker een topprestatie van regie waar het de verfilming betreft. De koppen van de burgers, geknecht in een periode van onderdrukking door de Fransche aristocratie, zijn op een onvergelij kelijke wijze gekozen. Doch ook voor den trot- schen adel heeft de regisseur Ronald Colman zijn personen als het ware uit het.einde van de achttiende eeuw teruggeroepen tót het leven. Twee uur lang houdt deze film de bezoekers gevangen in de spanning die uitgaat van dezen tijd van verschrikking. Een tijd, van re volutie, van moord en doodslag, een tijd, welke met bloedige letters staat opgenomen in de geschiedenis. Het volk jaren, neen eeuwen onderdrukt, neemt op een gruwelijke wijze wraak voor het onrecht hem aangedaan. „In den schaduw van de Guillotine" geeft op een realistische, maar toch fijn aangevoelde wijze een beeld van dit revolutietijdperk. Eerst de voorperiode, de tijd van spanning, van samenzwering. Dan de ontketening van de hartstochten van de burgers, die een uitweg zoekt en vindt in de bestorming van de Bastille op den voor Frankrijk onvergetelijken datum 14 Juli 1789 en hierna de gruwelperiode van de Guillotine. De spanning, die in dit boek van Dickens zit, vindt men in elk deel van dit film werk terug. De talrijke personen, die in dit cinematogra fisch product hun rol spelen, zijn zonder uit zondering op een buitengewone wijze door den regisseur gekozen. Vooral de opnamen, die ge nomen zijn in de volksbuurten van Parijs, de gesprekken, de gebaren van deze menschen zijn natuurlijk, de hartstochten die zich afspiegelen op hun gelaat, de haat tegen alles wat aristo craat is. Een stuk geschiedenis op een onver getelijke wijze verfilmd. The Great Siegfieln. Eenige jaren geleden stierf in Amerika in behoeftige omstandigheden een merkwaardig man. Een man, die twee uitersten in het aard- sche leven meer dan eens bereikt heeft: eener- zijds stoffelijke welstand, die hem in weelde deed baden, anderzijds de diepste armoede, die hem tot de kleinste van Amerika maakte... Die man was Florenz Ziegfield, de grootste „showman", die tot dusver geleefd heeft. Een merkwaardig man, inderdaad. Zijn geluk en zijn ongeluk tegelijk waren zijn eeuwige lach, die hem tot den top, maar ook naar den 'afgrond voerdeHet leek alsof hem alle ernst des levens vreemd washij speelde met geld als hij het had enniet had. Dan deed hij het n.1. met geld van anderen. Daarnaast beschikte hij over een onweerstaanbare flux de bouche, over een dito charme enover een groote dosis geluk. Aan zijn brein ontloken de prach tigste revue's, de meest fantastische scènes, de grilligste dansen, de mooiste en duurste costumes. Ziegfield, nog wordt van hem ge tuigd, dat hij de man geweest is, die de groot ste schoonheid, in dit verband te lezen, als pracht en praal op het Amerikaansche tooneel heeft gebracht. Hoe arm hij ook door zijn verkwistingen Werd, telkens kwam hij er weer bovenop door Het Amerikaansche tijdschrift „Popular Science" gaf onlangs een interessante be schouwing over de radicale wijziging, die de oorlogsvloten ondergaan: Nu de oorlogswolken zich opstapelen, ver trouwen de groote mogendheden voor haar nationale veiligheid meer op haar militaire macht dan op haar diplomaten en de wereld is dan ook thans getuige van een wedloop in de bewapening ter zee, zooals zij nimmer te voren heeft meegemaakt. Niet alleen in ton nage der schepen en kaliber van het geschut, doch ook in perfectie van uitvindingen en constructie wedijveren de landen met elkaar bij de uitbreiding van hunne vloten. Engeland heeft zoojuist het aanzijn ge- De „vliegtuigjager". schonken aan een nieuw soort oorlogsschip, dat slechts één tactisch doel heeft den „vliegtuigjager", wiens eenige taak is vijan delijke toestellen neer te schieten. Twee afge dankte kruisers van 4Q00 ton, de „Coventry" en de „Curlew", heeft men te dien einde op de werven verbouwd. Men heeft ze van hun masten en van al hun conventioneele wapens ontdaan en ze in plaats daarvan uitgerust met een groot aantal stukken luchtafweergeschut, die in hoofdzaak op het voor- en het achter schip opgesteld zijn. De 29 knoopen, die de schepen kunnen loopen, maken het hun mo gelijk linieschepen te vergezellen en stellen hen in staat, zich tijdens een zeeslag geheel aan den afweer van luchtaanvallen te wijden. Nieuw type onderzeebooten. De radicaalste afwijking van de bestaande typen oorlogsschepen vormen de nieuwe Duit- sche duikbooten. Twee en dertig dezer onder- Eee-raiders, zijn, naar verluidt, uitgerust met een nieuw soort motor, die het schip zoowel aan de oppervlakte der zee als wanneer het ondergedoken is voortbewegen. De tot dusver gebezigde duikbooten worden aan de oppervlakte door Diesel-, onder water echter door electrische motoren voortbewo gen, teneinde te voorkomen, dat de lucht ver bruikt wordt, die de bemanning noodig heeft om te kunnen ademhalen. De Duitsche con structeurs zijn er thans in geslaagd door het combineeren der beide systemen gewicht en ruimte te besparen. Varen zij aan de opper- zijn sprankelenden geest en door zijn goeden smaak: de Ziegfield Follies waren dan ook wereldberoemd! Had hij zich bepaald tot het tooneel en zijn revue's, „Flo" Ziegfield zou als rijk man gestorven ofmisschien nog in leven zijn. Maarhij maakte naast veel kleinere fouten één groote en dat was, toen hij zich „werkelijk rijk" wilde makenop de beurs! Het liep met zijn speculatie falikant ver keerd, hij werd zoo arm als een rat en was in middels te oud geworden om met zijn lach het noodlot te bestrijden Het is op het leven van dezen man en op zijn geniale revue-scheppingen, dat de film geba seerd is, welke thans in de Rialto draait. Naar men zegt, is de film waarheidsgetrouw en daar wij Ziegfield's leven hierboven in groote trek ken geschilderd hebben, kan men zich tevens gemakkelijk een voorstelling maken, hoe zij is. Of eigenlijk ook weer niet, want men moet de verschillende shows gezien hebben om daarna met ons te kunnen zeggen: dat laat zich niet beschrijven. Welk een techniek, welk een pracht, welk een praal. Het is o.a. zelfs wel wat overdadig. Naast deze shows en als het ware er een bont geschakeerden achtergrond voor vormend, zien we Florenz Ziegfield, vertolkt door William Powell, Anna Held door Luise Rainer en Billy Burke, weergegeven door Myr- na Loy. Anna Held en Billy Burke, zij zijn de vrouwen geweest, die in Ziegfield's leven een groote rol hebben gespeeld: beiden zijn met hem getrouwd geweest. Den meesten indruk maakt Luise Rainer en haar créatie is destijds zoo goed bevonden, dat aan haar de eer gegeven werd in het jaar 1936 de beste vrouwelijke karakterrol te hebben gespeeld. Maar we zou den zoowel Powell als Loy te kort doen, als we hen niet eveneens een compliment maakten voor hun zeer knap spel. Een film, welke duizenden dollars gekost heeft, alvorens zij haar première beleefde, maardie de kosten met een zeer dikke rente er bij reeds lang opgebracht heeft! Enkele weken terug heeft de Impressario, Theo Bouwmeester, van Haarlem, in Casino een buitengewoon amusante voorstelling gege ven, welke bij de jeugd zoo zeer in den smaak is gevallen, dat dit gezelschap op veler verzoek er een herhaling van zal geven op a.s. Woensdagmiddag. Wij schreven reeds in ons vorig verslag over deze alleraardigste en beschaafde opvoering, waarvan de kinderen maar ook de meegekomen oudders zoo heerlijk hebben genoten. Het is dan ook een bij uitstek afwisselend programma, waarbij: komische kunstwielrijders, jongleurs, een ge dresseerde zebra, 3 circusclowns, die de meest grappige scène's vertoonen, een straatjongen die van vodden en lompen de meest bekende filmsterren toovert, acrobaten, ja wat niet al! Een programma om van te smullen en harte lijk te lachen. Wij schreven nog: Een aardige attractie vond in de pauze haar beslag. Op de strooibiljetten, waarop de voor stelling aangekondigd was, stond een bepaal de zin, welke de kinderen moesten overschrij ven. Hij of zij, die dat het meest naar den zin van de neutrale jury gedaan had, kreeg een voetbal, resp. een taschje. Johanna Zand had het mooiste geschreven, besliste de jury, en zij mocht nu ten aanschouwe Van al de kinde ren een taschje uitzoeken. Ook nu weer zijn deze biljetten uitgedeeld, maar ook in de advertentie in dit blad, staan deze woorden aangegeven. Dus, jongens en meisjes, doet je best en dan allen Woensdag naar Casino! vlakte der zee, dan verbruiken de nieuwste Duitsche duikbooten stookolie. Zijn zij onder gedoken, dan wordt de motor gedreven door in cylinders samengeperste waterstof en zuur stof. Daardoor wordt in het inwendige van het schip geen zuurstof door den motor ver bruikt, terwijl tevens voorkomen wordt, dat de duikboot door het opstijgen van luchtbel len haar aanwezigheid verraadt. Een paar druppels water zijn het eenige verbrandings product. Is aanvulling van het stookmateriaal noodig, dan behoeft de boot slechts naar de oppervlakte te stijgen. Hier wekt een aan den motor gekoppelde dynamo electrischen stroom op, die het water in zijn bestanddeelen, zuur stof en waterstof, verdeelt. Grooter actie-radius. Daar de duikbooten met de nieuwe moto ren, naar verklaard wordt, sneller zijn en een grootere actieradius bezitten dan de tot dus ver gebruikelijke, heeft een kleine Duitsche duikboot van het nieuwe model dezelfde ge- vechtswaarde als een volgens de oude con- structiewijze gebouwde veel grootere duik boot. Verdere manoeuvreer-voordeelen zijn, dat geen grenzen gesteld zijn aan den hoek waar mede de boot kan duiken, daar niet langer het gevaar bestaat, dat zware batterijen zul len loslaten en het inwendige met vergiftige gassen vullen en bovendien kunnen zij veel langer onder water blijven dan andere typen. De „onzichtbare torpedo's", welke zij af schieten, vormen voorts nog een gevaar dezer Duitsche duikbooten. Daar zij door electrici- teit in plaats van samengeperste lucht gedre ven worden, laten deze projectielen geen zicht bare bellenbaan na, zoodat zij slechts uiterst moeilijk waarneembaar zijn. Miniatuurschepen. Miniatuurschepen zullen wellicht eveneens het beeld van den toekomstigen oorlog ter zee wijzigen. Een paar jaar geleden verbaasden de Duitschers de wereld door hun „vestzak"- kruisers van 10.000 ton. Sindsdien zijn minia tuur-torpedobooten, -vliegtuigmoederschepen en -duikbooten ten tooneele verschenen. Toen, als gevolg van den oorlog tegen Abessinië, de Britsch-Italiaansche betrekkin gen gespannen raakten, was een van Musso- Hedenmiddag opent de heer C. van Hees in het pand Keizerstraat 41 zijn nieuwe ban ketbakkerszaak, welke geheel naar de eischen des tijds ingericht is. In een zaak als deze is hygiëne een voornaam punt en het is met name hieraan, dat de firmant groote aandacht heeft besteed. De lichte betimmering (ontwor pen door den heer C. Kleiman en uitge voerd door den heer Quack) verleent den win kel een stemmig cachet, terwijl het schilder werk van den heer Kaspers zich daar goed bij aansluit. De firma van Hees geniet hier ter stede een goede reputatie, welke reeds dateert van... 1865. Evenals de artikelen in de zaak aan den Kanaalweg, zullen deze in den nieuwen winkel van prima kwaliteit zijn. De specialiteit van het huis zijn de kaastabletten, welke over heerlijk zijn. Verder is de' fa. Van Hees ruim voorzien in doozen bonbons als van Droste, Ringers e.d., terwijl speciaal de aandacht ge vestigd wordt op de openingsreclame: een zakje heerlijke nougatines cadeau. Men zie voorts de advertentie in dit blad. Een ruime stalling. De heer Korsman, de directeur-eigenaar van de Molltax, is een ondernemend man. Anders had hij het ook geen ruim 20 jaar in Amerika kunnen bolwerken! Hier in Holland en dan speciaal in zijn geboorteplaats Den Helder heeft hij opnieuw blijk gegeven van zijn ondernemingsgeest. Oorspronkelijk ver bonden aan de firma Koningsbruggen, zag hij op zekeren dag zijn kans schoon om een taxi bedrijf over te nemen, n.1. dat van den heer Moll. Dit bedrijf in de Kapperstraat is onder des heeren Korsman's leiding crescendo ge gaan, zoodat zich al spoedig een nijpend ge brek aan ruimte voordeed. Van dat oogenblik af heeft de eigenaar steeds uitgekeken naar een geschikt pand, waarheen hij zijn wagen park kon overbrengen. Dezer dagen heeft hij dat gevonden op den Kanaalweg no. 103 (voorheen garage Prins). Inderdaad, hier heeft de Molltax veel meer ruimte: een diepe garage aan den straatkant, daar achter een werkplaats en dan vooral niet te vergeten de drie boxes, welke op dat groote stuk grond staan, dat zich achter het pand bevindt. Een ruime stallingsgelegenheid dus! De Molltax specialiseert zich in het taxi bedrijf, in het trouw-, maar ook in het begrafenisrijden en beschikt daartoe over een uitgebreid en welverzorgd wagenpark, waar onder een mooie begrafenisauto. De service is welbekend en als men no. 571 opbelt is de taxi binnen weinige oogenblikken voor uw deur. Tenslotte zij nog vermeld, dat aan de garage benzine en olie te verkrijgen zijn, maar dat is dan ook vanzelfsprekend. [r PCBTPET AT E LIEP JACglBCEcinJI lini's troeven, dat hij over een vloot van 300 kleine, met torpedolanceerbuizen uitgeruste motorbooten beschikte. Tegenwoordig bou wen de Engelschen eveneens miniatuurschepen, die een snelheid van een mijl per minuut kun nen ontwikkelen. Elk dezer scheepjes be schikt over twee torpedo's en is met 10 op varenden bemand. Met volle snelheid stormen zij op een vijandelijk schip toe, schieten een der torpedo's af en trachten zich dan uit de voeten te maken. Voor de vervulling van hun taak vertrouwen zij op hun snelheid en hun groot aantal. In tijd van oorlog zouden zij een uit onverschrokken vrijwilligers gevormd „zelfmoord-eskader" zijn. „Vestzak"-vliegtuigmoederschepen. „Vestzak" - vliegtuigmoederschepen zullen wellicht het volgende stadium vormen in de ontwikkeling van de bewapeningen ter zee. Een der leidende Britsche constructeurs op het gebied van den scheepsbouw stelt zich voor vliegtuigmoederschepen te bouwen, die elk slechts zeven of acht toestellen aan boord hebben. Acht van dergelijke vliegtuigmoeder schepen zouden minder kosten dan de 22.000 ton metende „Furious" en samen plaats bie den aan een even groot aantal vliegtuigen. Dank zij hun snelheid en manoeuvreerbaarheid zouden zij voor vijandelijke toestellen een veel moeilijker te treffen doel vormen dan de hui dige groote vliegtuigmoederschepen. Japansche miniatuur-vloot. Ook de Japanners hebben zich bezig gehou den met het denkbeeld eener vloot van mi niatuur-oorlogsschepen. Zij hebben een duik boot geconstrueerd, die met slechts twee op varenden bemand is en acht uur aan één stuk onder water kan blijven. Op het oogenblik worden met deze nietige schepen proeven ge nomen, teneinde hun tactische bruikbaarheid te toetsen. Engeland en Amerika handhaven slagschepen-vloot. Ondanks deze nieuwe ontwikkeling staan zoowel Groot-Brittannië als de Vereenigde Staten, de twee machtigste zeemogendheden ter wereld, op het standpunt, dat de majes tueuze slagschepen de ruggegraat der oorlogs vloot moeten blijven vormen. De moderne oor logsmethoden brengen echter merkwaardige constructieveranderingen mee. Pantserplaten voor het afweren van groote hoogte neer stortende projectielen en luchtbommen wek ken herinneringen aan het harnas van een Middeleeuwschen ridder. Merkwaardigee buik- dellingen en driedubele wanden moeten het casco beschermen tegen torpedo's en mijnen. Het in hoofdzaak in een verticalen gordel concentreeren der pantserplaten vormt niet langer een afdoende bescherming tegen ge schutvuur. De Duitsche projectielen, die in den slag bij Jutland de „Indefatigable" en de „Queen Mary" naar den kelder joegen, trof fen niet den pantserplatengordel, doch door boorden de dekken. In den tijd toen bij zee slagen de vijandelijke vloten nog niet ver van elkaar verwijderd lagen, kon men volstaan met een dunne horizontale pantserplatenbe- kleeding ter bescherming tegen projectielen, is de vanouds beproefde Akkers Abdij siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Apotheker Dumont heeft daaraan nu toe gevoegd de resultaten der hedendaagsche wetenschap Nog meer dan vroeger is nu h«t beproefde hoest-geneesmiddel Vorlóagd» prijzen t f 0.75, f 1.25, f 2.« per flacon. Weer iemand door een hond aangevallen. Gisteren werd door een persoon aangifte gedaan, dat hij op de Javastraat door een hond was aangevallen. Gelukkig werd hij niet gebeten. Het zou misschien beter zijn, wan neer de bezitters van een dergelijk kwaad aardig dier, het beest thuishielden. Rijwiel vermist. Door een persoon, die eenige oogenblikken zijn fiets voor zijn huis liet staan, werd aan gifte gedaan, dat deze ontvreemd werd. Ansjovis. De prijs van de ansjovis blijft tamelijk sta biel, maar stijgt geenszins. Voor 1930-er werd 12.per anker besteed en voor 1931-er 14.—. De minimumprijzen zijn voor deze jaargan gen officieel een gulden per anker lager ge steld, zoodat kan worden geconstateerd, dat de markt een vast beeld toont. Alles is, wat den handel in ansjovis betreft, in afwachting van de vangsten van dit jaar. Daarvan hangt, zooals we onlangs reeds schreven, veel af, wat betreft de komende prijsstelling op de algemeene markt. Uit Harlingen werd enkele dagen geleden reeds de aanwezigheid van een enkel exem plaar ansjovis in een der kommen geconsta- tateerd. Zoo'n enkeling is de voorlooper van de grootere legioenen, maar aan dit exemplaar kan in het geheel geen voorspelling omtrent aanstaande vangst worden ontleend. De soort was goed, maar vroeger heette het, dat, wan neer er meerdere exemplaren werden gevan gen, men aan de soort eenigszins houvast had of er goede vangsten konden worden ver wacht. Waren de exemplaren van dezelfde grootte, dan gold dit als een goed teeken. Of dit meer beteekende dan een veronder stelling zouden we niet kunnen zeggen, maar er was dan toch neiging' om daarop eenigs zins „dicht" te varen. Slechte makreelprijzen. De aangevoerde makreel te IJmuiden brengt slechten prijs op en kan zoo ongeveer 2 cent per pond halen. Men schrijft, dat toe aan de waddenharing, die thans zoo het heet, prijs- die over de dekken scheerden. Nu reeds op afstanden van meer dan 20 km de vijanden elkaar beginnen te bestoken, kunnen projec tielen onder een hoek van 30 tot 50 graden op de schepen neersuizen. Derhalve zijn de moderne oorlogsschepen niet slechts voorzien van een zware verticale, doch ook van een even zware horizontale pantserbekleeding, die een caisson vormen rond vitale deelen, zooals munitie-opslagplaatsen, ketels, turbines en commandoplaatsen. Bescherming der geschuttorens en dubbele pantserdekken. Ook de geschuttorens vereischen speciale bescherming, daar in deze hoogelijk gemecha niseerde, doch uiteraard zeer blootgestelde oorlogsmachines de geheele gevechtskracht van het slagschip geconcentreerd is. Het 26.000 ton metende Duitsche slagschip „Scharnhorst", dat kort geleden van stapel geloopen is. weerspiegelt de lessen, die de marineconstructeurs geleerd hebben. Behalve een pantsergordel, die op sommige plaatsen een dikte van 30 cm heeft, bezit de „Scharn horst" twee horizontale dekken van respec tievelijk 12% en 5 cm dik. Deze dekken zijn dicht boven elkaar gelegen en hebben ten doel te beletten, dat projectielen en luchtbommen er doorheen kunnen dringen. De torens wor den beschermd door pantserplaten van 35 cm dikte. Ook het nieuwe Fransche slagschip „Dunkerque" bezit dubbele pantserdekken. Het gewicht der „passieve bewapening" van dezen bodem bedraagt 40 van het totale gewicht van het schip! Nieuwe projectielen. Daartegenover staat, dat de geschutcon- structeurs van onzen tijd projectielen ontwor pen hebben, die op een afstand van 15 km door pantserplaten van 30 cm heenslaan. De consequenties van een en ander zijn sensatio neel. Tegenwoordig kan het enorme pantser van 's werelds grootste oorlogsschip, het 42.000 ton metende Britsche slagschip „Hood", niet langer als onkwetsbaar beschouwd wor den voor de 27% cm projectielen, die zelfs de Duitsche „vestzak"- kruiser „Deutschland" er op kan afschieten al is het waar, dat één enkele der 37% cm projectielen van de „Hood" vermoedelijk voldoende zou zijn om af toe rekenen met de „Deutschland". Geheel gewonnen hebben de geschutcon- structeurs de race echter niet, want zelfs een doorboorde pantsering vormt nog een be scherming voor een oorlogsschip. Slechts een projectiel met een dik omhulsel en dus met minder explosieve stoffen gevuld, zoodat het ook minder schade kan aanrichten dan een projectiel met een dun omhulsel, is in staat door de pantsering heen te dringen. Zijn vaart wordt daarbij gestuit, zoodat het ontploft alvorens het inwendige van het schip te heb- en bereikt. Bovendien is de bres, die in zulk een pantser geslagen wordt, niet grooter dan e doorsnede van het projectiel, terwijl in een niet gepantserde scheepshuid een veel groo ter gat zou ontstaan, hetgeen een belangrijke factor is, als zulk een schip even onder de waterlijn getroffen wordt, zoodat een lek ontstaat, dat gedicht moet worden. (De Kern). Belangstelling gevraagd. Er is een geest van apathie over Nieuwe- diep gevaren. Een geest van: laat maar loopen, alles komt toch wel in orde. Dit werd o.a. duidelijk gedemonstreerd door een 2-tal vergaderingen, deze week gehouden, waarvoor het getal der belangstellenden te- zaam niet meer dan 50 bedroeg. Allereerst was daar de als „uiterst belang rijke propaganda-avond" geannonceerde bij eenkomst onzer plaatselijke Bellamyanen, waarvan het auditorium weliswaar sedert de vorige uitvoering' met 100 vermeerderd was, doch waar nochtans slechts een 30-tal luiste raars naar de schoone sproke van den rechter- in-ruste kwamen hooren. We hebben gezellig bij elkaar gezeten in het Centraal-bovenzaaltje en de meneer van de balie heeft het allemaal weer verteld: van de kapitalisten en den heil staat, die al maar komende is en van onszelf, die allemaal in ons binnenste binnenste een klein lampje dragen met een korstje ijs er om heen. Hetgeen mooi gezegd is en naar poëzie ruikt. En er was een juffrouw, die krantjes ver kocht en die geen groot succes had, want de Heilstaat is er nog niet en de dubbeltjes zijn schaarsch, ook bij Bellamyanen. Nee, het was niet druk, evenmin als bij de afdeeling van de Speeltuin-vereeniging, die een poging ondernam om een massavergadering te beleggen endie een sof werd, aangezien er maar 20 kwamen, wat geen massa is. Maar ze versagen niet: de Centrummianen. Geen denken aan: we hebben het zelf uit den mond van den eersten Centrum-man gehoord: Dirk Steeman, U kent hem wel, den man met het baardje, maar die een groot kinder vriend is. Nee, de tuin komt er. Ingang bij het steegje van Frans Neyts aan de Hoogstraat. Nee, het was geen aardige week. Zij begon al direct zoo vervelend met die leeszaal-verga dering. Daar werd geklaagd over slechte accommodatie en over een tekort aan ruimte voor de boeken, maar wie zou tegenwoordig nog een cent willen uitgeven, laat staan een overheids-cent, voor een dergelijke inrichting? Meneer La Lau heeft er gehuisd, tot zijn eerste grijze haren doorkwamen (en hij wés zwart) en nimmer is hij onder vallend puin begraven. En als de dames voorzichtig blijven loopen, kan het Leespaleis zeker nog eenige generaties mee. En wat de ruimte betreftmen depo- neere de overcomplete boeken een halven dag op het plankje waar eertijds de nieuwe wer ken een plaatsje vonden. Daarna zal het niet meer noodig zijn ruimte te zoeken, daar er anderen zijn die hiervoor ruimte beschikbaar hebben. Thuis regelend optreedt voor de andere visch- soorten. Er was Vrijdag weinig visch aan de markt. Twee trawlers met elk veertig manden visch en een logger. De logger maakte nog een be hoorlijke besomming. Aalvisscherij in het Mselmeer. De a^lvangst neemt reeds belangrijk toe in dit watergebied. Meer en meer schepen gaan aan deze visscherij deelnemen, maar ook de vangst per vaartuig wordt beter. De prijzen blijven nog ongeveer op dezelfde hoogte als toen de eerste aal werd aange voerd. Den Helder, 16 April. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 0.74—0.72 Slips 0.60 Schol le soort p. kist 6.856.00 Schar 1.401.00 Haring p. tal 1.60—1.20 Door. garnalenvisschers Levende garnalen p. lit 1.35 Gekookte garnalen p. kg. 0.15 Van 10 t.m. 16 April 1937. GEBOREN: Etty Anna, d. v. G. Moen en N. Klein; Hendrik, z. v. J. Kuiter en C. J. de Leeuw. ONDERTROUWD: A. Steenbergen en P. Vlaming; C. Verseput en C. C. Eelman; W. J. Eelman en N. Lap; P. Kooiman en B. Dros. GETROUWD: D. de Porto en M. A. Witte; H. C. Prins en H. Geertsma; K. van der Kooy en L. Kalf. OVERLEDENPieter Dekker, 70 jaar; Suzanna Kil jan, 83 jaar, wed. v. Biem Boon; Jan Kikkert, 71 jaar, geh. met Neeltje de Ridder. Gevonden; 1 halsband met riem. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Visser. Coll. noodlijdende kerken en personen. Oosterend, v.m. 10 u., Ds. A. W. Kok Waal. v.m. 10 u., Ds. v. 't Hooft Den Hoorn, v.m. 10 u., Ds. Moen De Cocksdorp, v.m. 10 uur, Ds. Salm Zuid-Eierland, n.m. 3 u., Ds. Salm Oudeschild, v.m. 10 u., Ds. Scholte Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur, Dr. A. Vis. Geref. Kerk. Den Burg, (Geb. Fanfare) v.m. 10 uur, Ds. v. d. Leer n.m. 3 uur, Cand. Wouda Oosterend, v.m. 10 uur, Cand. Wouda n.m. 3 uur, Ds. v.d. Leer Gereformeerde Kerk (H.V.) Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 u. Ds. Kok

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7