DeBritsche begrooting Spanje verzet zich tegen de niet-inmennings-controle Waarom Duitschland het vierjarenplan uitvoert DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Toeneming der wereldwelvaart Bijna 200 milliocn pond voor defensie Succes der regeerings- troepen bij Teruel Officieren van de „Andra" terechtgesteld Buitenlandsch Overzicht De eenheid der Spaansche opstandelingen WOENSDAG Verhooging der inkomstenbelasting SPANJE Japansche goudzendingen Amerika naar Duitsche ommekeer EELDERSCHE COURANT UITGAVE: N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 21 A P R I L 1937 65e JAARG. No. 7981 Voor een uiterst vol bezet huis heeft de Britsche minister van fi nanciën. Neville Chamberlain, giste ren zijn millioenenrede, de zesde, die hij uitgesproken heeft, gehouden. Al vorens de cijfers voor het volgende begrootingsjaar te noemen, besprak hij die van het afgeloopen jaar. Na vervolgens te hebben gewezen op de groote uitgaven voor de landsver dediging, herinnerde hij er aan, dat het deficit op de begrooting van het laatste begrootingsjaar 5.597.000 pd. sterling bedraagt. Aanvullende uit gaven voor de landsverdediging, ten bedrage van bijna acht millioen pond hebben belet een klein overschot te verwerkelijken, zooals dit geraamd was. Het valuta-egalisatie-fonds blijft winsten opleveren. Het genoemde deficit zal niet getransporteerd wor den op de rekening van het, op 1 April begonnen, loopende belasting jaar. Wat het loopende jaar betreft worden de algeheele uitgaven be halve die der departementen die zich zelf bedruipen, maar met inbegrip van 10 millioen voor aanvullende civiele ramingen geraamd op 862.848.000 pond sterling. Op de basis van de huidige belastingen worden de algeheele inkomsten geraamd op 847.950.000 pond sterling, zoodat dus uit nieuwe belastingen een bedrag genomen moet worden van 14.898.000 pond, teneinde de begrooting in evenwicht te brengen. In het hoofdstuk landsverdediging wordt een bedrag van 198.268.000 pond uitgetrok ken voor de defensie en een bedrag van 224.000.000 voor den schuldendienst, bene vens een som van 11^ millioen pond voor andere kosten in verband met de geconso lideerde schuld. Bij het hiervoren genoemde bedrag voor de defensie is niet inbegrepen Duitsch vlieger boven Bilbao omlaaggeschoten. Het ministerie van Oorlog te Valencia deelt mede, dat de troepen die ten noorden van Teruel optreden, het dorp Celedas heb ben bezet. Zij maakten een groote hoeveel heid oorlogstuig en verscheidene kanon nen, mortieren, machinegeweren, geweren en kisten munitie buit. Het aantal gevangenen is aanzienlijk. Ge durende den strijd liepen zeer vele solda ten der rechtschen naar de Volksfront- troepen over. Volgens een telegram van het Spaansche persagentschap, afkomstig uit Valencia, zijnd oor de bezetting van Cele das de verbindingen tusschen Teruel en Saragossa verbroken. Volgens de jongste berichten uit Gijon heeft de linksche artillerie Oviedo hevig gebombardeerd. Te Grado en Escamplero is de artillerie eveneens druk in actie. Een colonne vrachtauto's der rechtschen werd vernietigd. Bijzonderheden over een te Bilbao neergeschoten toestel. Omtrent het toestel der opstandelingen, dat op 18 dezer boven Bilbao omlaag werd geschoten, wordt nader gemeld, dat,_ de beide inzittenden, welke te pletter zijn ge vallen doordat de parachute niet openging, Duitsche officieren zijn. In de jekker van den piloot werd een pas ten name van Hans Sobolka, geboren te Berlijn 1912 ge vonden. De pas werd te Berlijn en te Rome van een visum voorzien een droeg het stempel „Littorio Aeroscalo". Op de parachute staan Duitsche opschrif ten. Als constructiejaar staat opgegeven 1935 en verder draagt het valscherm het zegel van het Duitsche ministerie van luchtvaart. Nieuw luchtgevecht boven Bilbao. De Baskische verdedigingsraad deelt me de, dat opnieuw vijf vliegtuigen van de op standelingen boven Bilbao verschenen. De toestellen schenen nieuwe snelle bommen werpers te zijn. Jachtvliegtuigen van de regeering stegen op en op drieduizend me ter hoogte werd een gevecht geleverd. Een van de bommenwerpers stortte neer in de omgeving van Gandacano ten zuidwesten van Bilbao. Een tweede toestel werd even eens getroffen, doch daalde achter de linies van de opstandelingen. CHAMBERLAIN. 80 millioen pond, welke geleend zullen wor den. Wat de overeenkomsten van Ottowa be treft kondigde Chamberlain aan, dat nood zakelijke, nieuwe wetgevende maatregel 'n verlaging met zich mede zal brengen van de preferentieele rechten op zijden kousen en rijksproducten. Chamberlain kondigde aan, dat de in komstenbelasting verhoogd zou worden met drie pence per pond sterling en dus zou worden gebracht op vijf shilling per pond d-w.z. 25 procent. Verschillende maatregelen zullen worden genomen om ontduiking van zekere belastin gen te beletten. Terugkomende op de 14.898.000 pond ster ling, die noodig zullen zijn voor het even wicht van de begrooting, zeide Chamberlain, dat de reeds genoemde verhooging der in komstenbelasting in het loopende belasting jaar een bedrag zal opbrengen van 13 mill. pond. Een speciale oploopende belasting, van tijdelijken aard, zal in het loopende jaar, twee millioen opbrengen en naar schatting van 20 tot 25 millioen pond in de komende jaren. De dertien millioen uit de verhooging der inkomstenbelasting, tezamen met 2.150.000 pond uit de belasting op winsten en met de bedragen, die 'gewonnen worden door de maatregelen tegen ontduiking van zekere belastingen, leveren 'n totaal van 15.150.000 pond, hetgeen gevoegd bij de andere ge raamde inkomsten groot 847.950.000 pond, een totaal geeft aan geraamde inkomsten van 863.100.000 p. sterling waartegenover to tale uitgaven staan van 862.848.000 pond, zoodat een overschot geraamd wordt van 252.000 pond sterling. Een vreeselijk gerucht doet de ronde. De laatste berichten, die wij over het lot der Nederlandsche bemanning van de „An- dra" gaven, luidden dat de mannen te San Sebastian aan land waren gebracht. Thans meldt de correspondent van de „Daily Tele- graph", aldus de Tel., dat alle officieren van de Andra geëxecuteerd zouden zijn. Het schip, dat naar beweerd wordt, mu nitie aan boord had, en de vlag van Pana ma voerde, aldus genoemde correspondent, was in staat de nationalistische blokkade te breken en zijn lading te lossen, maar toen het weer vertrok, lag de nationalistische kruiser op de loer en opende het vuur, waar door het schip tot zinken werd gebracht. De bemanning werd door den kruiser opgepikt en naar San Sebastian gebracht. Het bleek, dat zich aan boord een Spaansch regeeringscomité bevond, bestaande uit drie leden. Dit comité schijnt de munitie in het buitenland te hebben gekocht. De leden van dit comité en alle officieren van het schip werden door de militaire rechtbank berecht, ter dood veroordeeld en geëxecuteerd. De overige leden der beman ning werden naar het concentratiekamp voor buitenlanders te Salamanca overgebracht. Hun werd de doodstraf niet opgelegd, omdat de militaire autoriteiten te S. Sebastian van oordeel waren, dat zij geen rol hebben ge speeld in den aankoop van munitie in het buitenland. Bevestiging van militaire autoriteiten te San Sebastian is echter nog niet verkregen. Indien dit verschrikkelijk gerucht waar heid zou bevatten, beteekent dit, dat vier Nederlandsche officieren hun avontuurlijke reis met den dood hebben moeten bekoopen. Tweede goudzending zal den verscheept. wor- Het Japansche Ministerie van Financien heeft medegedeeld, dat binnenkort een twee de goudzending, wederom ten bedrage van 50 millioen yen, naar de Vereenigde Staten zal worden verscheept. Het deficit op de handelsbalans bedraagt voor het eerste kwartaal 1937, 350 millioen yen, tegen 200 millioen in 1936. De vermeerdering van de tonnage en de verhooging der prijzen van de ingevoerde grondstoffen, welke noodig zijn voor de ver wezenlijking van het bewapeningsprogram hebben een nieuwe vermeerdering van het deficit bewerkt voor de eerste helft van April. In financieele kringen vreest men, dat de gouduitvoer de 130 yen, welk bedrag on langs door den minister van financien is genoemd, zal te boven gaan. Men merkt op, dat de jaarlijksche goud productie in Japan 130 millioen bedraagt en dat de metaalvoorraad des lands slechts 540 millioen yen beloopt. Het Spaansche ministerie van ma rine en luchtvaart heeft een commu niqué gepubliceerd inzake de niet- inmengingscontrole, dat als volgt luidt: „De niet-inmengings-commissie heeft besloten controle ter zee uit te oefenen, teneinde te beletten dat wa penen en munitie naar Spanje wor den vervoerd. Deze beslissing, welke is genomen tegen alle beginselen van het internationaal recht in, be handelt op gelijken voet de wettige republikeinsche regeering en hen, die de wapenen tegen haar hebben opgenomen. Bovendien is deze zoo genaamde gelijkheid slechts denkbeel dig, want het verbod is alleen te gen ons gericht". Vervolgens worden in het communiqué sommige staten, die het pact onderteeken den, beschuldigd de opstandelingen van wapenen te voorzien. Dan wordt er op gewezen, dat deze controle alleen geldt voor landen, die zich bij de niet-inmenging hebben aangesloten. De Spaansche regeering heeft deze niet aanvaard en derhalve kunnen schepen, varende onder de vlag der Spaansche repu blikeinen niet door het systeem worden ge troffen. Niemand zal de Spaansche sche pen binnen of buiten de territoriale wate ren kunnen aanhouden om ze te doorzoe ken. Hierna keert het communiqué zich tegen de onrechtvaardigheid welke ligt in het verbod aan de regeering zich van wapenen en munitie te voorzien. Bij de controle maakt de Spaansche regeering in het communiqué onderscheid tusschen Frankrijk en Enge land aan de eene zijde en Italië en Duitsch- land aan de andere, en zij geeft uiting aan de vrees, dat deze beide laatste landen van deze internationale opdracht gebruik zullen maken om nieuwe misdrijven te begaan. De Spaansche vloot en luchtmacht wordt gelast nog krachtiger de schepen onder Spaansche vlag te beschermen, volgens de volgende zes punten: 1. de republikeinsche vloot en luchtmacht zullen zooveel mogelijk de koopvaardijsche pen, welke de Spaansche vlag voeren con- voyeeren en beschermen; 2. de ï-epublikeinsche vloot en luchtmacht moeten beletten, dat schepen onder deze vlag, welke ook hun lading zij, worden aan gehouden of gedwongen hun weg te wijzigen onder voorwendsel van bepalingen, waarme de zij niets te maken hebben; 3. de republikeinsche vloot en luchtmacht zullen tevens elk buitenlandsch schip, dat bescherming vraagt, of deze aanvaardt, in dien aangeboden, beschermen. 4. de bewakingsdienst in de Middelland- sche Zee, welke ter controle is toevertrouwd aan Duitschland en Italië, moet het best verzorgd worden; 5. indien de dienst een offer eischt, dan moet dit zonder aarzelen worden gebracht, wat het ook zij; 6. het communiqué zal bekend worden gemaakt aan de bemanning van de oorlogs bodems en de escadrille-vliegtuigen, welke belast zijn met de bewaking van de kust. Rede van Dr. Schacht ter gele genheid van Hitler's verjaardag. De Rijksminister van economische zaken, Dr. Schacht, heeft gisteren ter gelegenheid van den verjaardag van Hitier een rede ge houden, waarin hij een overzicht gaf van hetgeen het nationaal-socialisme op econo misch en monetair gebied heeft bereikt. De minister zeide o.a. dat de tot dusver gevolgde methode van controleering der ka pitaalmarkt nog jarenlang zou moeten wor den toegepast, tot de verschillende speciale uitgaven van het Rijk geconsolideerd zijn. Onze geheele valutapolitiek, aldus Schacht, is er op gericht, het loon- en prijspeil en daardoor de koopkracht van onze valuta sta biel te houden. Wii zijn er als eenige groote mogendheid in geslaagd, de pariteit van on ze munt te handhaven. Het buitenland, vervolgde Schacht, heeft ons, door ons de terugbetaling der schulden zooveel mogelijk te bemoeilijken, door be schermende rechten en contingenteeringen en door het voeren van een boycothetze, ge dwongen onze deviezenwetten steeds meer te verscherpen en voor alles onze buitenland- sche handelspolitiek grondig te herzien. De minister vervolgde, dat het ondenkbaar is, uit den tegenwoordigen valuta-chaos te geraken, zoolang niet een verstandige rege ling der internationale schulden, der interna tionale economische betrekkingen en van de verdeeling der grondstoffen is getroffen. Wij hebben ons steeds weer bereid verklaard, met al onze krachten aan een dergelijke ver standige regeling mede te werken, doch tot dusver hebben wij, afgezien van zuiver pla tonische bijvalsbetuigingen, weinig weder liefde ondervonden. Wij hebben hieruit de consequenties getrokken en een nieuw vier- larenplan opgesteld, dat de bestaande schaarschte aan buitenlandsche grondstoffen moet verminderen. Verlangt Duitschland naar een weg om uit zijn isolement ver lost te worden? We hebben er de laatste weken eenige malen op kunnen wijzen dat er in Duitschland een soort tastend zoeken is om uit zijn isolement te komen. Om nog even kort te herha len was daar allereerst de geneigd heid om militair contact te zoeken met Rusland, gevolgd door het eco nomisch contact met de Sowjetre- geering. Dat laatste wees erop dat Duitschland in zijn streven om in eigen onderhoud en productie te voorzien, gefaald heeft, al werd dit dan ook niet ronduit erkend. Een zelfde ommekeer in de Duitsche hou ding is waar te nemen in het bezoek van den Engelschen oud-leider der socialistische Lagerhuisfractie, George Lansbury. Een jaar geleden was het toch nog niet denk baar dat Hitier, met een oud socialistisch fractie-leider een onderhoud zou hebben van eenige uren en uit dit onderhoud is wel zooveel gebleken dat Duitschland niet af keering staat tegenover een internationale conferentie, waar niet alleen gesproken zou worden over een oplossing van het econo mische vraagstuk, maar waar ook de be perking van de wapening onder het oog zou kunnen worden gezien. De omstandigheden, het groeiend besef dat er iets gebeuren moet en ook gebeuren kan, zijn grootendeels verantwoordelijk voor de belangstelling die Lansbury's onderhoud met Hitier ten deel is gevallen, zoo schreef de N.R.Crt. gisteravond in een hoofdartikel. De Engelsche oud-leider der Labour-party onderneemt op het oogenblik een persoonlij ke poging om de verschillende landen van de wereld dichter bij elkaar te brengen. Zijn bezoek, aan Hitier was een schakel in de reeks van bezoeken, die Lansbury tot dit doel bij verschillende staatslieden heeft af gelegd. Lansbury is opgetogen over het antwoord van den Duitschen leider. Duitschland is bereid aan een oeco- nomische wereldconferentie deel te nemen, mits bijeengeroepen door Roosevelt of een ander gezagheb bend persoon. Ongetwijfeld een belangrijk resultaat, al is het dan ook duidelijk, dat Hitier van dit bezoek gebruik gemaakt heeft om te ant woorden op de verschillende uitlatingen van president Roosevelt en om zijn instemming te betuigen met de gedachte van het onder zoek, dat onder den naam Van Zeeland nu als proefballon plaats vindt. Een onderzoek dat zonder twijfel bestemd is een test te zijn voor hen, gelijk de leiders van Amerika Engeland en Frankrijk, wier positie geen echec kan dulden. Hitier ziet - en daarmede heeft hij Schacht's uitlatingen bevestigd dus op het oogen blik wel mogelijkheden om langs dezen weg een betere positie voor zijn land te verkrijgen. Dat wekt op zichzelf reden tot voldoening, maar anderzijds legt het op de organisatoren van een dergelijke confe rentie een groote verantwoordelijkheid, meent het blad. Zij zullen deze niet te lang kunnen uitstellen en daarenboven, de conferentie moet een succes worden. ILitler stelt groote verwachtingen in Roo sevelt. Of hij in staat zal zijn de verlangens te bevredigen en de scherpe tegenstellingen weg te neinen? Men kan slechts afwachten en hopen. Ons overzicht van gisteren behoeft een kleine rectificatie. In de Twaalfde alinea van bovenaf, eerste kolom, stond: „Zou het (Engeland) iets doen, dan is het heele con trole stelsel een wassen neus. Geschreven was natuurlijk: „Zou bet (Engeland) niets doen enz. Het zetfoutenduiveltje had ons hier weer parten gespeeld. De proclamatie van Franco veroorzaakt Incidenten, De Zondag door generaal Franco voor den radiozender van Salamanca uitgespro ken rede, waarin hij het ideaal en het poli tieke program van zijn beweging, dat hij wenscht door te voeren, uiteenzette, heeft in het geheele aan zijn troepen onderwor pen gebied van Spanje diepen indruk ge maakt. Zijn rede wordt opgevat als een volledige aanvaarding door Franco van het pro gramma der Spaansche Phalanx, hetgeen de Carlisten, en monarchisten, die aan hangers zijn van een restauratie der dy nastie van Alfons XIII, ten zeerste verras- Ie. Men gelooft, dat de rede den aanvang vormt van een groote politieke manoeuvre, de vorming van een nieuwe regeering ten doel hebbend. Gelijktijdig met de rede van generaal Franco heeft de Spaansche Phalanx zijn bestuur gereorganiseerd en de voorloopige Junta afgezet, welke tot nu toe de hoog ste autoriteit was der Spaansche fascisti sche partij, en Don Manuel Hedilla, den voorzitter van de Junta tot eenig nationaal leider benoemd. Deze reorganisatie heeft in de Spaansche Phalanx, waarin tot nu toe diverse stroo mingen bestonden, aanleiding gegeven tot incidenten. Ofschoon deze incidenten be langrijk zijn is het op het oogeniblik on mogelijk hierover nadere bijzonderheden te geven. TEEKENEN VAN OPLEVING ALLER WE GE. De oorlogsvoorbereidselen vormen een dam in den stroomloop der welvaart. In zijn gisteren uitgegeven rapport voor 1937 bespreekt Harold Butler, de directeur van het Volkenbondbureau voor internationale arbeidsaangele- genheden, het herstel dat zich over de geheele wereld gedurende 1936 heeft baangebroken. Hoewel, zoo zegt hij, gedurende de afgeloopen twaalf maanden groote vorderingen gemaakt zijn, was nie mand er zeker van dat de stabiliteit of het evenwicht werkelijk bereikt waren. Hetgeen het duidelijkst aan het licht trad, was, dat de economi sche machine, na een ernstige stag natie, weer op gang gebracht was De menschheid had zich uit de diep te der depressie naar boven gewor steld tot een punt, waar het met een gevoel van diepe verlichting kon te rugblikken en den blik kon vestigen op een taak naar een betere toekomst. Echter waren er abnormale facto ren welke een schaduw legden over dit opgewekte beeld en de voornaam ste was de toeneming der bewape ning en de economische levendigheid welke hierdoor teweeg werd ge bracht. Ongelukkigerwijze kon men niet nauw keurig bepalen welk aandeel de oorlogs productie had in den opbloei der industrie, maar wel kan gezegd worden dat dit aan deel in sommige landen aanzienlijk was en dat voor de wereld in haar geheel de bewapeningsfactor in aanmerkelijke mate ertoe had bijgedragen om de cijfers van werkgelegenheid en productie te verhoogen. De invoer van grondstoffen voor de oor logsindustrie zoo vervolgt Butler, geschiedt vaak ten koste van de voor het volk benoo- digde levensmiddelen of ten koste van de grondstoffen welke noodig zijn voor de nor male industrieën. Kortom, bewapening moet ten allen tijde een korting beteekenen op de nationale welvaart. Het geval wordt nog erger, wanneer een groot bewapeningspro- gramsma wordt uitgevoerd in 'n tijdperk van toenemende welvaart, zooals op dit oogen blik. Het dan bestede geld beteekent een onttrekking aan particuliere ondernemin gen, de dan voor vernielingsdoeleinden ge bruikte arbeidskracht beteekent een ont trekking aan productiedoeleinden, de dan ge bruikte grondstoffen veroorzaken een duur te voor de industrieën, welke werken tot verhooging van de nationale welvaart. De teweegbrenging van de economische gevaren welke buitensporige bewapenings- programma's beteekenen, en de onmogelijk heid om deze gevaren langs politieken weg tegen te houden toont duidelijk aan hoezeer in internationale aangelegenheden het ge zond verstand zoek is. De bewapeningswed loop wordt dan een zwak element in het herstelproces, en tevens een voorteeken van nog grootere zwakte. De algemeene onrust welke blijkt uit de open toebereidselen voor oorlog in Europa en het Verre Oosten vormt een kolossalen dam in den stroomloop der welvaart, welke thans weer begint te vloeien. Zoolang de vrees voor oorlog zoo sterk de overhand heeft als in de laatste maanden van 1936, is het ij del te verwachten dat de wereld haar volle economische kracht kan bereiken. De hervatting van het internationale eco nomische verkeer zal op allerlei wijze be lemmerd worden door maatregelen welke eerder door militaire noodzaak dan door economisch overleg gerechtvaardigd wor den. Alle financieele, commercieele en sociale maatregelen waardoor men tracht de groote crisis van de laatste vijf jaren te boven te komen, zijn niets dan ijdelheid, indien de geheele politieke en economische structuur van onze hedendaagsche beschaving onder de voortdurende bedreiging staat, ontwricht te worden door een nieuw internationaal conflict. v Alleen wanneer die bedreiging wordt weg- aevaagd door een werkelijk georganiseer- den vrede, gewaarborgd door een versterk ten Volkenbond, kan de economische en so- ciale vooruitgang voortgang maken.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1