Schuschnigg eischt Alvarez del Vayo over de niet-inmenpg DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De havenstaking in Amerika Oostenrijk wil niet langer de Asschepoester van Europa zijn Buiienlandsch Overzicht Vijf millioen Duitschers in ons land? Het water dreigt weer Hollandsch stamboekvee in Uruguay UITGAVE: N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C DE BOER JR., KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 V R IJ D A G 23 A P R I L 1937 65e JAARG. No. 7983 Italië moet klare wijn schenken Minister Daladier te Manchester Amsterdam New York in 20 uur Vredesbefooging te New York Italië moet zich uitspreken Dc reis van de Glenn Martins HELDERSCHE COURANT Tijdens de bespreking, welke Mussolini met bondskanse lier Schuschnigg ten gemeente huize heeft gevoerd, heeft Schuschnigg, naar men meent te weten, verklaard, dat Oos tenrijk onverminderd zal voortgaan samen te werken krach tens de protocollen van Rome mits de Italiaansche buiten- landsche politiek eveneens ongewijzigd blijft. Oostenrijk wenscht tot geen enkel bondgenootschap of blok toe te treden, noch tot een ItaliaanschDuitsch blok, noch tot een anti-Duitsch blok. De politiek van Oostenrijk be rust op gelijkheid en vriendschap met al zijn buren. Schuschnigg, aldus gelooft men, geeft toe, dat een herstel der Habsburgers voor het oogenblik niet opportuun zou zijn, doch Mussolini acht deze restauratie een zuiver binnenland- sche kwestie, de Anschluss daarentegen een internationale kwestie. Men meent, dat Schuschnigg en Mussolini de jongste ver schillen volgens deze lijnen hebben uit den weg geruimd en de solidariteit ten aanzien van de protocollen van Rome hebben bevestigd. Oostenrijk zou ophouden asschepoester der Europeesche politiek te zijn. Het land heeft zijn eigen nauwkeurig be paalde politiek. Na afloop der bespreking van gisteren werd geen enkel communiqué uitgegeven. Hedenochtend zullen de besprekingen worden voortgezet. Waar het om gaat. De „Giornale d'Italia", meestal de spreek buis der Italiaansche regeering, publiceert een hoofdartikel van zijn directeur, volgens hetwelk bij de besprekingen tusschen Mus solini en Schuschnigg de volgende punten behandeld zullen worden: De Italiaansch— Oostenrijksche betrekkingen en de betrekkin gen der beide landen met de nabuurlanden in het. algemeen. De werking der protocol len van Rome. De politieke belangen van Italië en Oostenrijk ten aanzien van het DuitschOostenrijksche accoord van 11 Juli 1936 en de latere accoorden tusschen Italië en Duitschland, gebaseerd op den spil RomeBerlijn. De uitwerking van de Ita liaanschJoegoslavische accoorden op de po litieke belangen van Oostenrijk en op het stelsel der protocollen van Rome. De kwestie van de restauratie der monarchie in Oostenrijk. De in sommige landen be staande neiging, te trachten, Oostenrijk te verwijderen van de drie punten van zijn po litieke koers, de zorg voor de protocollen .van Rome, de DuitschOostenrijksche ac toorden en de Duitsch—Italiaansche accoor den. SCHUSCHNIGG. Volgens het blad zal de ontmoeting te Ve netië vooral ten aanzien van het laatste punt opheldering brengen. De verklaringen, die Schuschnigg naar aanleiding van zijn jongste bezoek aan Boedapest heeft afgelegd, sluiten volgens de Giornale de mogelijkheid uit van een nieuwe koers der politiek van Weenen, waarbij deze zich zou afkeeren van de traditioneele samenwerking met Italië. Over de ontvangst van den Oostenrijkschen Bondskanselier in Venetië seint Stefani nog dat Schuschnigg, na door Mussolini te zijn ontvangen, zich gisterenmiddag vanuit hotel Danieli, alwaar hij verblijf houdt, met zijn gevolg per bootje naar het Lido heeft bege ven. Verlokt door het warme weder van van daag en door de kalme zee, vroeg Schusch- uigg, hem een cabine aan te -wijzen, waar hij zich ontkleedde, om daarna in het water te duiken. Onder de toejuichingen der op het strand aanwezige Italianen en vreemdelingen, klom hij weer in zijn bootje en keerde daarop naar aijn hotel terug. Spoedig daarna verliet hij dit weer en be kaf zich naar een typisch Venetiaansch re staurant, om daar het noenmaal te gebrui ken. In genoemde inrichting, het restaurant ftFenice". nam hij plaats met zijp gevolg en den Italiaanschen gezant te Weenen, sena tor Salata. Alvorens het restaurant binnen te gaan. had Schu.chnigg met uitgestrekten arm den gëbruikelijken groet gebracht. De Oostenrijksche bondskanselier voerde een korte conversatie, terwijl een groote menigte bezoekers hem hartelijk toejuichte. Na het noenmaal begaf Schuschnigg zich te voet naar het San Marco-plein, om daar na, door een volksmenigte gevolgd, naai ho tel Danieli terug te keeren. Goering te Napels. Generaal Goering is gisterenmiddag met zijn echtgenoote te Napels aangekomen. Nadruk op de Fransch-Duitsche vriendschap. De Fransclie minister van oorlog Daladier, heeft gisterenavond tijdens een receptie, welke door de Alliance Francaise en de Fransch-Britsclie vereenigingen te Man chester was georganiseerd, een korte toe spraak gehouden. De minister zeide met name: Evenmin als gij willen wij ooit meer oorlog. Evenmin als gij, droomen wij van eemge overwinning. Doch ik geloof dat wij het recht hebben te hopen, dat onze vrijheid zal gewaarborgd zijn. Wij wenschen, dat alle volken eensgezind leven. Engeland heeft, evenals Frankrijk, het recht geen dictatuur te willen en wij hebben het recht gehecht te zijn aan de democratie, welke onze beide naties groot heeft gemaakt. Als ware vrienden zullen wij alle proble men bestudeeren en wij hopen tezamen, dat het goede begrip in de wereld ten slotte zal overwinnen. Europa kan op vrede hopen, indien wij broederlijk vereend blijven voor het welzijn der geheele menschheid. Dan zal er geen plaats meer zijn voor haat, noch voor oor log. Fokker gaat landvliegtuigen voor Oceaanverkeer bouwen. Gisteren meldde de Britsche radio dienst dat eerlang een geregelde vliegdienst zou worden geopend tus schen Amsterdam en New York, met een vijftal Fokkers, die elk 36 pas sagiers konden vervoeren en een snelheid van 230 mijl zouden bezit ten. Naar de Msb. van bevoegde zijde verneemt, is het bovenstaande radiobericht voorbarig. Echter kan worden meegedeeld, dat de N.V. Ned. Vliegtuigenfabriek Fokker reeds gerui- raen tijd het ontwerp van een landvliegtuig voor Oceaanverkeer gereed heeft liggen. Het project betreft een multi-motorigen eendek ker met slaapgelegenheid voor 16 a 20 pas sagiers en in staat den afstand Amsterdam New York, met een kruissnelheid van 300 K.M. per uur, in 20 uur zonder tusschenlan- ding af te leggen. De Fokker-fabrieken zijn nog niet tot den bouw evergegaam Ook hier om erkenning van de C.I.O. Scheepvaartmaat schappijen dnpe van strijd tus- schen twee vakvereenigingen. Omtrent de door de internationale organisatie van havenarbeiders te gen de Cunard White Star Line en Furness, Withy en Co. Ltd. afgekon digde staking wordt, volgens Un. Press nader vernomen, dat het sta kingsparool is doorgegeven aan alle leden in alle havens van Amerika's Oostkust, van Portland (Maine) tot Hampton Roads (Virginia). Deze staking is een rechtstreeksch gevolg van de mislukking der on derhandelingen, die de vertegen woordigers van genoemd vakverbond van havenarbeiders met de twee En- gelsche scheepvaartmaatschappijen in Montreal hebben gevoerd over an nuleering van de loonsovereenkom- sten, die de maatschappijen met den vakbond van onafhankelijke ha venarbeiders hebben gesloten. De voorzitter van de internationale orga nisatie van havenarbeiders, Ryan, gaf in verband met den stakingsoproep de volgen ile verklaring af: „Als wij niet voor de Britsche maatschappijen in Montreal kun nen werken, willen wij ook niet ergens an ders voor haar werken. Laat de Canadee- sche regeering dan maar hier komen en de zaak in handen nemen." Tot dusver worden de volgende schepen door de staking getroffen: de „Scythia", de „Queen of Bermuda" en de „Nerissa." Doel van de staking is, de erkenning af !e dwingen van het internationaal vakver bond van havenarbeiders door de Engelsche scheepvaartmaatschappijen, in Montreal. Voorts eischt Ryan, dat deze maatschappijen den „vakbond van onafhankelijke havenar beiders" zullen laten schieten. De staking van havenarbeiders te New York is doeltreffend op acht kaden, welke door de Cunard White Star Line en Furness Withy en Co. gebruikt wórden, te New York en op andere kaden te Boston en versclql- 'ende havens in het Noord-Oosten. De „Queen of Bermuda" kon niettemin met '.even honderd touristen aan boord vertrek ken met bestemming naar de Bermudaeilan- den. De havenarbeiders te Philadelphia hebben geweigerd, de lading van het Nederlandsche stoomschip „Djambi" te lossen, wijl de Cu nard White Star Line als agentesse voor dit schip optreedt. Ryan, voorzitter van de internationale or ganisatie van havenarbeiders te New York heeft de Nord-deutseher Llovd en de Ham- hurg-Amerika lijn gewaarschuwd, dat ook op hun schepen een staking kan worden uitgeroepen, indien zij leden van den onaf- hankelijken vakhond zouden toestaan, ze in Montreal te lossen. Studenten en scholieren zweren in geval van oorlog den dienst te zullen weigeren. In verschillende deelen des lands hebben gisteren de studenten en de scholieren de instellingen van onderwijs verlaten om deel te nemen aan de jaarlijksche massabetoo- gingen tegen den oorlog. In de stad New York hebben aan deze betoogingen ongeveer 15.000 studenten deel genomen. Zij hebben gezworen de regeering in een eveutueelen oorlog niet te zullen steunen. In de Oostenrijksche kwestie. Het wordt wel niet ronduit gezegd, maar het bezoek van de Oostenrijksche bondskan selier, Schuschnigg, dat hij op het oogenblik aan den Duce brengt, heeft als achtergrond het Oostenrijksche verlangen, dat Italië zich nu eens duidelijk uitspreekt Wat heeft Oos tenrijk aan Italië als Duitschland zijn as piraties eens naar het Westen uit zou strek ken? Kan het er op rekenen dat Italië voor de Oostenrijksche zelfstandigheid op den bres zal staan, zooals het indertijd heeft be loofd? Al acht Italië dan ook op het oogen blik het vraagstuk van de restauratie der Habsburgers niet van actueele beteckenis, zal het toch borg blijven voor de zelfstan digheid van Oostenrijk? Dat zijn vragen die een onlossing noodig hebben en bij 't onderhoud van Schusch nigg gisteren en vandaag met Mussolini zal hij zeker trachten hierop een po sitief antwoord te krijgen. De vriendschap van Italië met Duitschland heeft immers, zooals men weet de hand ItaliëOostenrijk zooveel slapper gemaakt en of de touwtjes nu nog aan elkaar te knoopen zijn of dat de band heelemaal verbroken moet worden, dat is de vraag die Schuschnigg met zorg vervult. Italië, zoo hoort men telkens weer, zou in een uitbreiding van den Duitschen invloed in Midden-Euro pa berusten, terwijl Duitschland zich neer zou leggen bij een over wegen van de belangen van Italië op den Balkan en in de Middelland- sche Zee, zoo schreef de N.R.Crt. gisterenavond. Wanneer deze redeneering juist zou zijn, men doet goed in dat opzicht eenige reser ves te aanvaarden, want beide landen hou den wel degelijk rekening met de mogelijk heid dat de vriendschap niet eeuwig is dan is het duidelijk, dat Oostenrijk hoe langer hoe minder een twistpunt tusschen Duitsch land en Italië zou zijn. Italië heeft destijds geijverd voor de totstandkoming van het accoord tusschen Duitschland en Oostenrijk van Juli 1936, welk accoord niet aan de Oostenrijksche verwachtingen heeft beant woord. Wij hebben alles gedaan, wat mogelijk is, om ons te verzetten tegen een Duitsche he gemonie in Midden Europa, zoo verzucht men in Italië, maar wij misten de medewer king van de West-Europeesche staten, wier belang er toch evenzeer bij betrokken was. Men zou in Italië nieti n het minst be zwaar hebben teggen wat druk van Enge land en Frankrijk op Duitschland, om de agitatie in Oostenrijk te staken. Mits na tuurlijk het gevolg daarvan maar niet zou zijn, dat Oostenrijk zou wegvallen uit de as RomeBerlijn en zich zou oriënteeren op de as MoskouPraagParijs. Want Musso lini weet zeer goed, dat van de zijde van Engeland en Frankrijk een levendigen druk wordt geoefend op de buurstaten van Duitschland om hun banden wat losser te maken. Engeland's krachtige houding in de Spaansche kwestie geeft dezen landen den moed den ideologischen strijd niet als on afwendbaar te beschouwen en te vertrouwen in de mogelijkheid van een neutraliteit. Duitschland heeft er alle belang bij, dat Italië nu eens daadwerkelijk hulp gaat ver- leenen voor de versteviging van den Duit schen invloed in Midden Europa, zegt het blad. Op het oogenblik werkt de tijd ten nadeele van Duitschland. Naarmate Engeland meer ontwaakt, naarmate zijn weermacht krach tiger wordt en de lust om oeconomische concessies te geven met politieke oogmer ken toeneemt, wordt de invloed van Enge land grooter. Duitschland voelt, dat het daar niet tegen op kan, het realiseert zich dat het bezig is voortdurend terrein te verliezen. Is er verschil tusschen ras- en landsgrenzen? Volgens den Berlijnschen correspondent van de „Daily Telegraph" heeft de propa ganda voor de doordringing van de nazi-be ginselen nu ook haar intrede gedaan in de Duitsche sport, met name in tennis. De Rijksbond voor lichamelijke opvoeding, het leidende lichaam voor sport (onder staats toezicht) heeft een decreet uitgevaardigd, dat elk tennisser, beginner of international, verplicht zich aan een proef aangaande de kennis der nazi-politiek te onderwerpen. Het Engelsche blad geeft ook enkele voor beelden van de vragen, welke gesteld zijn aan de leden van de meest vooraanstaande Berlijnsche, ia Duitsche vereeniging, de zeer exclusieve Rot Weisz club. Enkele daarvan luiden als volgt: Wat wordt bedoeld met de begrippen „volk" en „nationaal karakter?" Toe hoever strekt het Duitsche ras zich uit? Is er verschil tusschen ras- en lands-gren- zen? Wat is de beteekenis van de filosofi sche basis van de lichaamsoefeningen voor Duitschers? Voor de candidaten is een brochure ver krijgbaar, waarin over al deze punten voor lichting gegeven wordt. Als een voorbeeld haalt de Daily Telegraph aan, dat de bro chure 96 millioen Duitschers vermeldt, over de geheele wereld verspreid. En daarvan zouden er niet minder dan 5 millioen in Nederland wonen op een bevolking van S'/i millioen! De controle is een onvriend schappelijke daad. Spanje wil actief deelnemen aan het orga- niseeren van de vrede. Alvarez del Vayo heeft den correspondent van de „Temps", Jacpues Berthet, te Va- lencia, verklaringen verstrekt over het van kracht worden van de internationale con trole aan de Spaansche kusten. Na gezegd te hebben, dat hij niets had toe te voegen aan de nota van den Minister van Marine, die door den ministerraad was goedgekeurd, verklaarde de Spaansche Mi nister van Buitenlandsche zaken, o.m.: „de houding van het buitenland jegens ons kan verre reacties hebben. Gij kent mijn politiek, zij heeft niets uit te staan met het conflict en zonder de revolutie zou hij dezelfde zijn. Het is een politiek van Engelsch-Fransch- Spaansche toenadering, aangezien onze drie groote democratieën vereenigd zijn in den geest an den olkenbond. Spanje kan niet meer terugkeeren naar zijn vroegere lethar gie. Het wil een actief element van morgen vormen in de organisatie van den vrede... en wanneer men voortgaat terwiile vari het localiseeren van het conflict ten onzen opzichte onrechtvaardigheden te begaan za' het mij heel moeilijk worden Spanje, zooals :k dit zou willen, in te lijven in de collec tieve veiligheid. Dit alles komt misschien \oort uit een miskenning van onzen wer- Alvarez del Vayo. kelijken toestand. Langen tijd heeft men m het buitenland den indruk gehad, dat Franco ging winnen. Na Guadalajara zijn de zaken anders geworden en het schijnt, dat er thans een soort evenwicht bestaat in de internationale opvattingen ten aanzien van ons. Alvarez del Vayo besloot zijn verklarin gen als volgt: „Hoe zou een bemiddeling mogelijk zijn na zoo veel bloed? Spanje neeft reeds in de negentiende eeuw lang- nunge burgeroorlogen ondergaan, maar wij zijn welbesloten dit de laatste te doen d0Grzeetten"ar0m ZUÜen Wij tot het einde WAS VAN RIJN, MAAS, WAAL EN IJSSEL. Een onrustbarende was van onze groote rivieren is weer geconstateerd. De Rijn is van Woensdag op Donderdag met 27 c.M. gestegen en had gisteren een stand van 11.55 plus N.A.P.. Ook van den Bovenrijn wordt nog steeds flinke was gemeld; Keulen meldde 26 c.M. was. Alle stoomgemalen te Arnhem zijn weer in werking gesteld. Maas en Waal wassen onrustbarend. Men begint reeds heden, ter bescherming van den Bemmelschen polder, bekistingen aan te brengen. Verwacht wordt, dat de Beersche Overlaat in werking zal treden. Ook zal de schipbrug bij Hedel vandaag worden verlegd. De Waal heeft thans de dubbele breedte. Van verschillende plaatsen aan den Boven rijn wordt eenige was gemeld. Ook de Moezel is met 23 centimeter gestegen. Uit Zutphen wordt gemeld, dat IJssel en Berkel weer flink aan het wassen zijn. De uiterwaarden staan voor een groot deel onder. Ook aan den lagen loswal langs de IJssel stroomt het water. In Cortenoever en Steenderen staan vele weiden blank en men heeft het vee naar huis moeten halen. Dat de was der rivieren vooral in dezen tijd van het jaar voor dc boeren een groot nadeel beteekent, laat zich begrijpen. Eventueel nieuw afzetgebied voor onze koeien en stieren. De Nederlandsche Handelsmissie naar Buenos Aires heeft een driedaagsch bezoek gebracht aan den staat Uruguay in Zuid- Amerika. Van de aanwezigheid der missie is ook in Uruguay gebruik gemaakt om meer bekend heid te geven aan ons land en zijn bezit tingen, alsmede aan de voortbrengselen van beide gebiedsdeelen. Door ir. Leignes Bakhoven werd in de hoofdstad, Monte video, in het gebouw van de Asociacion Ru- ral. een der beide groote vereenigingen van agrariërs, een filmvoordracht in 't Spaansch gegeven over Nederlandsch stamboekvee. De zaal bleek te klein te zijn om de vele be langstellenden, grootendeels estancieros en veefokkers, te bevatten, zoodat velen met een staanplaats genoegen moesten nemen. Met aandacht volgde men de uiteenzettin- gen van den Nederlandschen deskundige en tijdens liet defileeren op het doek van de vele fraaie exemplaren van Neder landsch en Friesch melkvee leefden de aan- wengen zichtbaar met het vertoonde mede, dusdanig dat na afloop de spreker be: formd werd met vragen en verzoeken oi priis- e.tC'1?nfT,hviifclri ^1 er op dit gebied ken vallen 3 afzet*ebied °P te kwee- Te Bandjermassin aangekomen. De zes Glenn Martins zijn gisterochtend om 7 uur uit Tarakan vertrokken enlm 1ijd te Ban(Liernias-

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1