Versterking «en de as Roie-Berlijn D E IM DE PfJt> Het eerste uitstapje voor onze abonné's. Durango en Eibar door rechtschen bezet Onrust in Parijs Marktberichten Wieringen en de Polder naar Den Helder Uit onze omgeving SPANJE Engeland en de were'dconferentie Goering te Rome MAAS Onze abonné's uit de omgeving, die een van de uitstapjes mee willen maken (Zie Heldersche Crt. van gisteren), verzoeken we in ieder j geval voor deelname aan de eerste excursie, vóór Donderdag a.s. hun biljet In te zenden. Directie Heldersche Courant. CALLANTSOOd Ouderling N.-H. Kerk. De heer Joh. Baken, alhier is tot ouder ling der N.-H. Kerk gekozen en werd in den dienst van gepasseerden Zondag door Ds. van Wichen als zoodanig bevestigd. Politie. Gevonden: een halsketting (imit. parelen). Seriewedstrijden. Door de Voetbalver. Cailantsoog zijn op Hemelvaartsdag seriewedstrijden uitgeschre ven. In deze wedstrijden zullen naar ons werd medegedeeld, tegen Cailantsoog I uit komen: Dirkshorn I, Petten en Watervo gels II. ANNA PAULOWNA R.K. Tooneel. Voor een goed bezette zaal gaf de vereeni- ging Concordia bij den heer W. Kossen een uitvoering ten bate van Hulp in Nood. De heer W. Alkmade sprak een welkomst woord en dankte daarna de meisjes, die speldjes verkocht hadden voor hetzelfde doel, waarvoor deze tooneelavond werd ge houden. Voor de pauze werd opgevoerd een mili taire klucht in drie bedrijven: Jonas, de re- cruut, of grooten stelen en kleinen stelen. Jonas, de hoofdrol werd op geestige wijze gespeeld door den heer K. de Winter. Ook de mimiek van den heer K. v. Kampen als Klaas Krul, den vader van Jonas, verdient vermelding, terwijl de opvoering in haar ge heel zoo was, dat het publiek het vlotte spel met plezier volgde en herhaaldelijk in lachsalvo's uitbarstte. Tusschen het tweede en derde bedrijf en in de pauze zong de kleine Fietje Kossen met veel succes een liedje. Na de pauze volgde een blijspel van W. klets Tz. „Flik en Flok in de klem". Het is het spel van twee op reis zijnde rederijkers, die in een logement nog even hun rol re- peteeren. en wier spel als ernst wordt op gevat. De burgemeester moet er na veel wederwaardigheden tenslotte aan te pas komen om ze uit de situatie te redden, waarin ze zijn geraakt. Ook dit stuk werd vlot gesneeld en was een suces voor spe lers en regisseur, den heer Van den Berg. De grime werd verzorgd door den heer Eb- bing. Nadat de heer Alkemade Concordia had bedankt bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Van Moerland zorgde hierbij voor de muziek. Opbrengst Speldjesdag. De opbrengst van den speldjesverkoop voor „Hulp in Nood" was te Anna Pau- lowna ruim f31 en te Breezand f 16. Hotelbouw gegund. Na gehouden aanbesteding is het grond-, metsel- en timmerwerk bij den bouw van een hotel voor de N.V. voorheen W. Wai- boer te Van Ewcijksluis gegund aan den laagsten inschrijver. Uiterdijk van Wierin- gerwaard. WIERINGEN Wielerclub. Uitslag van de Zondag j.1. gehouden omni um: Sprint: le. J. Verbiest, 2e C. v. Wijn gaarden, 3e C. Oostdijk, 4e II. Meijer, 5e P. Kaptein, 6e M. Deykes; tijdrace: 1. J. Ver biest, 2. H. Meijer, 3. C. Oostdijk, 4. C. Kors- huize, 5e N. Bakker, 6. P. Kaptein. Klas sement: 1. N. Bakker, 2. C. Oostdijk, 3. .T. Verbiest, 4. P. Kaptein, 5. R. Kuut, 6. C. v. Wijngaarden. Totale uitslag: 1. J. Verbiest, 6 pt.; 2. C. Oostdijk 5 p.; 3. H. Meijer 4 p.; 4. C. v. Wijn gaarden 3 p.; 5. P. Kaptein 2 p.; N. Bak ker, C. Jeroense, C. Korshuize en M. Deykes ieder 1 p. LontBaartman. Bovengenoemd koppel behaalde Zondag in een koppelwedstrijd op de wielerbaan te Halfweg een vierde prijs. Daar 16 koppels deelnamen, een mooie prestatie. De ronde van Os. Hieraan wordt op 30 Mei a.s. door ver schillende Wieringer renners deelgenomen. Vorig jaar had deze wedstrijd een succes vol verloop. Bij genoegzame deelname rijdt een bus voor supporters. Inlichtingen hier over bij den secretaris der wielerclub, Zand- buren no. 7. Vischafslag. 23 April: 313 pond bot f 0.19%; 217 pond aal 0.21—f 0.36; 1095 kisten haring f2.90—f4.20. 24 April: 579 pond paling f0.19f 0.31 772 pond bot f 0.09—f 0.13; 1 zalm 19 pond f 1.60 per pond; 531 kisten haring f4.50 f5.80. 26 April: 500 pond bot f0.14%fO.16%; 1 zalm 20 pond f 1.62 per pond; 43 stuks geep f 0.11 per stuk; 329 kisten haring f7f8.25. Kerkdienst. Men verzoekt ons mede te deelen dat de heer C. Zwaan,- voorganger der Oud-Geref. Gemeente te Opperdoes, a.s. Woensdag 28 April, des avonds half acht, een kerkdienst zal houden in de kapel alhier. Uitvoering zangvereenlglng „Zang en Vriendschap" en Oeversche Or kestvereniging. Een avond van waar kunstgenot. Eindelijk hebben we deze beide vereenigin- gen, die betrekkelijk weinig voor het voet licht komen. Zondagavond in de concertzaal van den heer I.ont mogen beluisteren. Reeds lang was het insiders bekend, dat deze vereenigingen repeteerden, om geza menlijk een uitvoering te geven. Om onge veer acht uur opent de heer De Haan, voor zitter van Z. en V., dezen avond met een woord van welkom. Als het scherm op gaat, krijgen we eerst een tweetal nummers van Z. en V. te hoo- ren, die verdienstelijk gezongen werden. Hierna volgt de O.O.V., met een viertal num mers, die niet minder waren. Voor koor en orkest werden een drietal liederen ten ge- hoore gebracht, n.1. Zigeunerleben, De laatste Zonnestraal en de bekende wals van Strauss: An der schonen blauen Donau. Deze num mers waren wel de clou van den avond. Zoowel koor en orkest waren goed op el kaar ingesteld en stemming zoowel als nu anceering waren prachtig. Het geheel stond onder leiding van den heer Hovenier uit Bergen, geen onbekende op Wieringen. Alles bij elkander genomen, een avond waar veel schoons te genieten viel. Avonden die we zoo zelden op Wieringen hebben. Alles stond hier op hoog peil, zoowel zang als muziek. Jammer dat het bezoek maar matig was. Zij, die thuis gebleven zijn hebben veel gemist. Voor hen deelen wij mede, dat dezelfde uit voering nog eens gehouden zal worden in de zaal Concordia te Hippolytushoef. Gaat naar deze uitvoering, want bovenstaan de vereenigingen verdienen veel, heel veel belangstelling. Zang en Vriendschap, en Oeversche Or- kestvereeniging, laat uw samenwerking blij ven voortbestaan tot heil van het kunstmin nend publiek. Onderhandsche verkooping. De boerderij van den heer Alb. Rotgans, staande te Stroe, is in onderhandschen ver koop overgegaan aan den heer Elb. Lont Jbz. te Stroe. Verkooping. Zaterdagavond ƒ.1. werd in hotel Centraal door notaris Obreen openbaar verkocht: „De Zuidweid" aan en bewesten Ooster- klieverweg, groot 1.00.70 H.A., 35.24 sn. „Heezenkrocht", achter het huis aan en beoosten Oosterklieverweg, groot 83.60 aren 29.26 sn. Boerenbehuizing, boeten, erf. tuin en land te Oosterklief, groot 45.15 aren, 15.8025 sn. Alles eigendom van P. en G. Kooij Hz.d. te Oosterklief. Koopster werd Mei. Gr. Bakker Sd. voor f 4646. EIBAR DOOR TERUGTREKKENDE TROEPEN IN BRAND GESTOKEN. De speciale verslaggever van Ha- vas aan het front van Biskaje meldt, dat de regeeringstroepen Eibar ont ruimd en deze stad in brand gesto ken hebben. In de eerste morgenuren zijn de troepen van generaal Mola in Duran go en Eibar binnengerukt. Hierdoor zouden de rechtschen meester geworden zijn van het moeilijkste terrein en van een der volgens de linkschen meest ver sterkte punten aan liet front van Biskaje. Het nationale hoofdkwartier meldt, dat de rechtsche troepen hun opmarsch voortzetten en alle hindernissen, die zich tegen hun druk verzetten, vernielen. Om 4 uur gisteren middag hebben „nationalistische" colonnes de geheele industriestreek van Eibar volle dig bezet. De door den vijand geleden ver liezen zijn aanzienlijk. Het aantal gevange nen wordt op 3090 geschat. Het in onze handen gevallen zware mate riaal, zegt het hoofdkwartier, geweren en mi trailleurs, is zeer aanzienlijk. De opmarsch duurde gisterenavond nog voort. Rechtsche troepen maken krijgs gevangenen. De speciale vertegenwoordiger van Ha- vas meldt, dat het aantal krijgsgevangenen dat de rechtsche troepen aan het front van Biscaye maken, van uur tot uur grooter wordt. De steden Ellorrio en Berhars zijn vol soldaten der regeeringstroepen, die zich met bewapening hebben overgegeven. Het moreel dezer troepen is zeer gedaald. Een groot aantal opslagplaatsen van oorlogs- materieel en munitie werden in den steek gelaten. Het departement van landsverdediging heeft medegedeeld, dat de regeeringstroe pen aan het front in Aragon de stellingen der opstandelingen bii Laves hebben aange vallen en den vijand zware verliezen heb ben toegebracht. Vele rechtsche soldaten loopen naar de regeeringstroepen over. Na de bezetting van Celadas hebben de regee ringstroepen zich meester gemaakt van ver scheidene stellingen, welke den weg Sara- gossaTeruel beheerschen. Het onderzoek van Van Zeeland dient te worden afgewacht. Op de gisterenmiddag in het Lagerhuis gestelde vraag, of de Britsche regeering het initiatief wil nemen, teneinde door middel van een voorbereidende commissie de Ver eenigde Staten te polsen inzake een even- tueele wereldconferentie, heeft de onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken Cranborne geantwoord, dat het naar zijn meening wellicht beter was, af te wachien wat Van Zeeland on dit punt zal mededee- len. VIER DOODEN BIJ AUTO-ONGEVAL TE CHAUMONT. In den vorigen nacht is nabij Chaumont een auto, in een kanaal gereden. Vier inzit tenden zijn verdronken. Minister-President Goering is gisterenoch tend kwart voor zeven te Rome aangeko men. Hij is evenwel tot negen uur in zijn wagon gebleven, welke op een zijspoor was gereden. Te negen uur werd hij begroet door den Duitschen ambassadeur von Hassel en den luchtvaart-attaché van de ambassade. Goe ring begaf zich vervolgens naar het Ita liaansche ministerie van buitenlandsche za ken, waar hij door graaf Ciano werd ont vangen. Na zijn terugkeer uit Venetië heeft graaf Ciano den Duitschen ambassadeur ontvan gen om hem op de hoogte te stellen met de besprekingen, welke te Venetië zijn gehou den. Goering zal drie dagen te Rome blijven, Een programma is nog niet opgesteld, doch er zou sprake zijn van een „bizondere op dracht" van Goering bij de regecring te Ro me. Goering is steeds een aanhanger ge weest van een hechte vriendschap tusschen Italië en Duitschland. Het bezoek dat von Neurath binnenkort zal brengen, zal mogelijk maken een onder houd van Mussolini met Hitier te regelen. Hoewel in gezaghebbende kringen geen enkele aanwijzing wordt ge geven over de besprekingen van Goering met Ciano en Mussolini, meent men toch, dat deze betrek king hebben gehad op de Spaansche kwestie. Voorts verzekert men, al is het niet mogelijk de juistheid daravan na te gaan, dat de Portugeesche gezant te Rome vanochtend door Ciano is ontvangen. Het gesprek van Ciano met Goering heeft drie uren geduurd. Goering bij Mussolini. Generaal Goering is gistermiddag te vijf uur door Mussolini ontvangen. De geruchten over een onder houd HitierMussolini. Van Italiaansche ministerieele zijde wordt naar aanleiding van de geruchten, volgens welke Hitier en Mussolini op 4 Mei a.s. een onderhoud zouden hebben, medegedeeld, dat ten aanzien van een dergelijk onderhoud nog niets is vastgesteld, zoodat van een be paalden. datum en zeker een in de naas te toekomst niet kan worden gesproken. De „Daily Herald" bericht, dat Hitier en Mussolini den komenden zomer een onder houd zullen hebben te Berlijn. De volgende maand zou Von Neurath een bezoek bren gen aan Mussolini om de bijzonderheden van het onderhoud te bespreken, dat ten doel zou hebben de „as RomeBerlijn" te versterken. Mussolini op zoek naar bondge- nooten. Na zijn bezoek aan Venetië, waar de Duce een onderhoud had met den Oostenrijk- schen bondskanselier Schuschnigg, zal Mus solini hedenochtend een onderhoud hebben met minister-president Göring ter bespre king van de mogelijkheid de zoogenaamde „as Rome-Berlijn" te versterken, door het zoeken van verdere bondgenooten. Men moet afwachten in hoeverre Schusch nigg zal beantwoorden aan de pogingen, van den Duce hem af te trekken van de „as Parijs-Londen" en de isolatie van Tsjecho-Slowakije als bondgenoot van Frank rijk uit te breiden. De komende weken zullen een aantal vriendschapsbezoeken zien, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano zal een bezoek brengen aan Albanië, Boekarest, Boedapest en vermoedelijk aan Ankara, terwijl de bezoeken waarschijnlijk bekroond zullen worden met een bezoek van Mussolini aan Hitier te Berchtesga- den. In het onderhoud van Mussolini met Göring hedenochtend zullen zonder twijfel de Spaansche kwestie en het Duitsche vier-jaar-plan ter sprake komen. Tengevolge van de winkelslui ting op Maandag. In verband met de toepassing van de wet op de veertigurige werkweek hebben de groote magazijnen en de levensmiddelenwinkels, welke veel personeel in dienst hebben, heden gesloten. Een aantal zaken bleef evenwel, overeenkomstig een beslissing van de hooge handelsfederatie van Parijs, geopend. Aan de ingangen van deze winkels staan groote borden, waar op staat aangekondigd, dat het per soneel in overeenstemming met de directies, niet langer dan veertig uren per week werkt. De politie is voorbereid op eventueele on geregeldheden en heeft een aanzienlijke macht samengetrokken op de voornaamste punten. Gisterochtend om tien uur vond een kleine schermutseling plaats tusschen aan hangers en tegenstanders van de veertiguri ge werkweek voor een groot magazijn op het plan Richelieu-Drouot. De politie verstrooide de ordeverstoorders. Ruim dertigduizend kleinhandelaren uit Parijs en omgeving hebben gistermiddag in het Vélodrome Hiver een vergadering ge houden, waar zij een motie aannamen tegen de toepassing van de veertigurige werkweek in hun bedrijven. Incidenten hadden niet plaats. Staking der bakkerspatroons te Provins. Militairen bezorgen brood. Gisteren is in het departement Seine-et- Marne een staking van bakkerspatroons be gonnen. Militaire vrachtauto's hebben 5000 Kg. brood aangevoerd naar het gemeente huis van Provins, waar het onder de bevol king is verdeeld. Opening Nederlandsch Paviljoen voorloopig vastgesteld op 28 Mei. Naar wij vernemen is de openingsdatum van het Nederlandsche paviljoen op de we reldtentoonstelling te Parijs voorloopig vast gesteld op Vrijdag 28 Mei a.s. en zal de ope- ningsplechtighied verricht worden door mi nister Slotemaker de Bruine. Hoewel de openingsdatum van de tentoon stelling zelf door de Fransche regeering nog niet definitief is vastgesteld, zal deze vol gens alle waarschijnlijkheid in het begin van de laatste week in Mei plaats vinden. Symbool voor het Nederlandsche volksleven. Wat het Nederl. Paviljoen betreft, kunnen wij hierover het volgende mededeelen: Door de Nederalndsche architecten is, on der leiding van ir. de Bie Leuseling, een ge bouw tot stand gebracht, dat wel een zeer duidelijk beeld geeft van Hollandsche zake lijkheid, vernuft en we zouden haast zeg gen gemoedsrust. Het Nederlandsch volksleven is op het ten toonstellingsterrein zoo volledig mogelijk ge symboliseerd. Daar is een zaal voor religi euze kunst met enorme wandschilderingen van Charles Eyck, op welke schilderijen een gedempt licht zal worden geworpen door een hoog glas-in-lood-raam van den glaze nier Joep Nicolas. Links hiervan komt tegen den achterwand 'n oigel, dat tijdens de ten toonstelling bij bijzondere gelegenheden zal worden bespeeld. Een groot gedeelte van ons paviljoen is ingeruimd voor onze koloniën in de Oost. De inheemsche architectuur krijgt er een plaats, waarbij vooral de tegenstellingen zul len worden naar voren gebracht welke er be staan tusschen den vroegeren woningbouw in Indië en de door de hedendaagsche ar chitectuur uitgedachte bouwmethodes voor de in de tropen gelegen landen. Een groot aantal inheemsche zilverwer ken, en andere voorwerpen, welke door de inlanders worden gemaakt, zullen te zien zijn. Een kostbare bezienswaardigheid is de „Pendopo", oftewel Indische troonzaal, waar in zich enkele malen per jaar de grooten uit Java verzamelen. De werkelijke Pen dopo wordt in Nederlandsch-Indië uit djati hout opgetrokken, terwijl er zich geen dak op bevindt. Echter kon van de Parijsche brandweer uit veiligheidsoverwegingen geen toestemming worden verkregen om de zaal geheel uit hout op te trekken, zoodat men zijn toevlucht heeft moeten zoeken tot een gemaskeerden steenboüw, welke echter vol gons den heer Anthonissen niets van de groote charme van de Pendopo zal afdoen. En ook het niet-bestaande dak zal in Parijs tot leven worden gebracht, daar in deze Pendopo filmvoorstellingen zullen worden gegeven, om op deze wijze het publiek meer op de hoogte te brengen van de rijkdom men en schoonheden der eilanden in den Indischen Archipel. En de hoofdattractie van de Pendopo? Wa- jangvertooningen per film. Op de afdeeling Nederlandsche nijverheid zal het oog zich kunnen vergasten aan een poppenstoet, welke in kleurige gewaden een overzicht zal geven van de diverse kleeder drachten in ons land. Deze poppenstoet is opgesteld op aandringen van de Nederland sche vereeniging voor vreemdelingenver keer, welke hiermede een einde hoop te ma ken aan het fabeltje dat alle Nederlanders klompklossend en met hun handen diep in wijde broeken gestoken over de Hollandsche polderdijken voortjakkeren. Natuurlijk zijn ook de K.L.M. en de Ne derlandsche scheepvaart vertegenwoordigd. Daar is de Holland-Amerika-lijfi, welke tienduizenden en nog eens tienduizenden Amerikanen, die hier zullen rondneuzen, eens goed zal vertellen, dat Nederland een 36.000 ton groot schip bouwt, de „Nieuw Amsterdam", dat in 1938, al zal het dan niet de blauwe wimpel voor snelheid dan toch wel de blauwe wimpel voor com fort zal veroveren! Douwe Egberfs Echte Triesche Heeien-Baat en Baai-Tabak Nederlands geurigste pijptabak. Openingsdatum der tentoonstel ling officieel vastgesteld. Zoo juist vernemen wij, dat de plechtige opening der wereldtentoonstelling 1937 op 24 Mei zal plaats vinden. Den 25sten Mei zal zij voor het publiek geopend worden. AMSTERDAM, 20 April. Aardappelen. (Bericht van den Mak. Jac. Knoop). Z. Bonlen 2.302.60, afwijkende bonten 22.20, Z. Blauwen 2.302.60, afw, blauwen 22.20, Z. Blauwen en Bonten poters 1.70—1.90. Z. eigenheimers 1.90—2, Z. blauwen eigenheimers 1.902.10, Z. blauwen en bonten eigenheimers 22.10, Anna Pau- lowna eigenheimers 1.701.80, dito zand- aardappelen 2.402.80, Ilillegommer zand- aardappelen 2.402.80, Flakkeesche eigen heimers 1.902, Spuische eigenheimers 1.90 2. beide soorten poters 1.501.60, N.-I1. blauwen 1.701.90, idem bonten 1.70—2, id. poters 1.501.40. Haarlemmermeer en IJ- polder Bevelanders 1.701.90, Friesche Rood- star 2.102.40, Friesche Borgers 1.902. Ver der per 100 Kg.: Overijsselsche en Drent- sche eigenheimers 2.50—2.80, Bonken 2.70 tot 2.80. ALKMAAR, 26 April. Andijvie 6—11, bloemkool I 1521. II 8— 12, gele kool 3.005.20, kropsla 1.805.60, prei 3.605, peterselie 1.802.40, rabarber 3.500.50, raapstelen 1.402.30, radijs 3.80 5.60, roode kool 3.305.30. selderie 0.80— 1.20, spinazie 1648 ct., uien 2.40—3, breek wortelen 1.80, waschwortelen 10.witlof I 3.50—5, II 1.50—2.50. BROEK 01» LANGENDTJK, 27 April. 14000 Kg. uien f 1.402.20, driel. f 0.60, grove f 1.502, 5800 Kg. peen f 1.301.50. 2500 Kg. kroten f 0.60—1.10, 20.000 Kg. roode kool f 5.106.20. 21.000 Kg. gele kool f 4.70—6, 1600 Kg. D. witte 1.70—2.30. NOORDSCHARWOlIDE. 27 April. BI. aardappelen 1.10, uien 1.40—2.40, drie lingen 0.80—1, grove 1.70—2.60. Peen f 0.90—1.30, kl. id. f 0.50—0.60, kroten f 0.400.90, roode kool f 56.70, gele kool f 4.50—6, D. witte kool f 2.20—3.60. PURMEREND. 27 April. Veemarkt. Koeien, totaal 900 stuks. 200 vette koeien 6268 ct,, per Kg., geldekoeien f 100200 per stuk, melkkoeien f 150—250 per stuk, stieren 57—61 ct. per Kg. 12 paar den f 100—180 per stuk, 40 vette kalve- veren 3060 ct. per Kg., 950 nuchtere kal veren f 515 per stuk, 170 vette varkens 4750 ct. per Kg., 50 magere varkens f 16 30 per stuk, 330 biggen f 815 per stuk, 500 schapen f 1533 per stuk, 65 bokken f 4 14 per stuk. f f - H Een honderdtal adelborsten maakt de reis van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" naar de Spaansche wateren, waarheen het schip Maandag uit Nieuwediep vertrok, mede. De groep bij de nieuwe luchtdoel-battertj van vier mitrailleurs, waarmede de „Hertog Hendrik" thans is uitgerust.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2