Een vloot wacht! Stadsnieuws DOUWE EGBERTS Oft 3 punten Kannewasser's nieuwe zaak Een bekende zaak jubileert Waar gaan we heen? pinsdag 27 April 1937 Heldersche Courant Tweede Blad Hn Ms, „Hertog Hendrik" naar de Spaansche wateren vertrokken Stedelijk Muziekkorps LET OP! SERIE PRIJZEN TIELEMANS' WIJNHANDEL De viering van het 1 Meifeest door de S.D.A.P Chr, Oranjevereeniging Inschrijvingen Handelsregister Ledenvergadering V,V,V, „Helders Belang" BurgcrlijKC Stand van Den Helder HERMAN NYPELS» Concert „Helders Mannenkoor Licht op voor alle voertuigen Morgenmiddag 3 uur opening Gisteren, in het middaguur, heeft Hr. Ms. „Hertog Hendrik" een aanvang ge maakt met haar tweede trip naar de Spaansche wateren, om, aldaar aangeko men, Hr. Ms. „Java" af te lossen. Het vertrek moest, zooals wij reeds in ons nummer van gisteren schreven, enkele uren uitgesteld worden, zulks in verband met het hooge waterpeil. Nadat het schip, dat tamelijk diep lag, eenige uren in de doksluizen gelegen had, werd het daar om even over 12 uur uit weg gesleept door de sleepboot „Utrecht". Een groot deel aer bemanning was op de dekken aanwezig en onder haar ont waarden wij een vrij groot getal adelbor- sten, die deze trip wederom als een oefe ning zullen meemaken. Door de 4 nieuw-aangebrachte vuurmonden op de bak, die dreigend in de grijze lucht staken, maakte de oude „Hertog Hendrik" een ongewoon sterken indruk. Hopenlijk zal het niet noodig zijn, dat deze gevechtswaarde op proef gesteld behoeft te worden. De belangstelling voor dit vertrek was niet groot. Vermoedelijk raakt de Jutter er al weer aan gewoon, dat onderdeelen van de vloot cruises naar Spanje maken. Beschermheer Burg. Ritmeester. Dir. Joh. F. Pala. Ie Zomerconcert op Vrijdag 30 April, des avonds van 8 uur tot 9.30 uur in de muziek tent Julianapark, ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana. Programma: 1. Wilhelmus van Nassouwe C. L. Walther Boer. 2. Liederen-Marsch. Jac. ter Hall. 3. Le Temple D'Aphrodite. Ouverture E. Marsel. 4. Flots du Danube. Wals J. Ivanovici Ter herinnering aan 7 Januari 5a. Mijn Nederland. R. Hol. 5b. Een liedje van de Zee. J. J. Viotta. 5c. Hollands Vlag Wierts. 6. Suite Oriëntale. Francis Popy. 7. Onze Haagsche Combinatië. Marsch Jac. ter Hall. 8. Wien Néérlands Bloed. J. W. Wilms. DUS, MORGEN VOLGEN ONZE IN HET ADVERTENTIEBLAD. KONINGSTRAAT 85 SLUISDIJKSTRAAT 39 TELEFOON 492 TELEFOON 162 N.V. Houthandel v.h. J. Oortgijsen Zn. 1 Mei 70 jaar. O*/ 1 Mei a.s. zal de N.V. Houthandel v. h. J. Oortgijsen Zoon haar 70-jarig jubileum herdenken. Dit bedrijf, tegenwoordig ook luisterend naar den goed-Hollandschen naam „Electrische Zagerij en Schaverij „De Molen" werd op 1 Mei 1867 gesticht. De heer J. Oortgijsen, wiens naam nog in dien van de firma voortleeft was de stichter. Aanvankelijk werkte de zaak, zooals dat altijd gaat, op kleine schaal en was gevestigd op een terrein aan den overkant van de Bin nenhaven, naast de tegenwoordige terreinen van de „Werf de Lastdrager", doch reeds in 1870 onderging zijn eene uitbreiding tenge volge van de combinatie met den Heer H. J. Janzen Szn., mede te Nieuwediep woonachtig. De nieuwe firma, onder den naam Janzen Co, werd verplaatst naar de Bassingracht, alhier, kwam geleidelijk tot uitbreiding, zocht later expansie en kwam zoo in 1884 tot oprichting van een Groothandel in Hout te Haarlem, waarvan in 1888 de leiding werd opgedragen aan den heer Janzen, die zich daartoe te Haarlem vestigde, terwijl de zaken in Nieuwediep, ondei leiding bleven van den heer J. Oortgijsen. De rechtstreeksche aanvoer van scheeps ladingen uit Zweden, die tot 1884 te Nieuwe diep plaats hadden, werden allengs, ook al door de veranderingen der scheepvaart door het Noordzeekanaal, verplaatst naar Amster dam, met overlading naar Haarlem. Beide afdeeiingen zagen haar bedrijf groeien. Als bewijs daarvoor diene, dat in 1891 te Haarlem eene belangrijke Stoomhoutzagerij aan het bedrijf werd toegevoegd, terwijl in hetzelfde jaar de reeds te Nieuwediep bestaande hout zaagmolen „De Goede Verwachting" aan de firma werd verbonden. Volgende jaren ver streken zonder veel bijzondere gebeurtenissen, waarbij het verloop van de zaken tot gunstige resultaten leidde. De brand, die op 4 September 1897 de houtzaagmolen „De Goede Verwachting" te Nieuwediep verwoestte, vormde de inleiding Over de haven fluit de Zuid-Wester. Hij zingt door de netten, die aan de botters hangen te waaien, hij stoeit met het water onder de steigers, dat vreemde klokgeluiden maakt en hij rukt kwaadaardig aan de gele Shell-vlaggetjes, die aan de masttopjes han gen '.e trillen. Dezelfde Zuid-Wester perst de botters tegen de kaai, zoodat het oude hout begint te kreunen. Het is stil op de botters. Een enkele visscher zit wat aan z'n netten te boeten. Ineengedrongen figuren, die zonder een enkele maal op of om te kijken, al de lange uren van den voorjaarsdag zoek bren gen met herstellingen van hun materieel. Menschen, die zoovele jaren op en bij hun schip geleefd hebben, dat hun kleeren, hun lichaam, je hun geheele verschijning, iets is gaan aannemen van het schip: zij zijn ook bruin en gebogen en m e t hun schip oud ge worden. Het is nu de drukke tijd aan de haven, tenminste, zoo moest het zijn. Maar het is vroeger anders geweest, vroeger, toen daar per week tienduizenden guldens door de han den van de Nieuwediepsche visschers gingen. Vroeger... toen de haring nog hier langs kwam, in scholen van millioenen en milnoe- nen. Dat was de tijd, dat' de Nieuwediepsche visschers zich per week een maandinkomen wisten te verschaffen. Het is lang voorbij en de vraag, of het zoo nog eens zal worden, is zeer twijfelachtig. Nieuwediep ondervindt er den weerslag van en in het bijzonder de oude haven met zpn vertrouwde enscèneering van ijsbeerende vis schers en met botters en vletten. Nu is het voorjaar en er wordt nog varen, maar meermalen is het zóó gesteld, dat de eigenaar met z'n menschen beter thuis had kunnen blijven. Onbeteekenende vangsten en daarbij een besomming, welke naar niets lijkt. Het is weinig opwekkend en mag het dus verwondering wekken, dat ook het havenbeeld hierdoor aan levendigheid, aan optimisme in geboet heeft? Stil liggen de botters en vletten aan de kaai: dag-in, dag-uit, weken lang, zonder dat deze oude bruine schuiten de zee opzoeken. Een tergend nietsdoen. Waarbij men zich afvraagt, waar de tijd gebleven is, dat deze heele vloot buitengaats trok, om thuis te komen, boordevol geladen met haring in het voorjaar. Voorbij. Nu is het lanterfanten aan de haven. Eeuwigdurende gesprekken over de mogelijk heden, die tóch niet komen. Critiek op d i t stelsel, verontschuldiging over een ander re- geeringsbesluit. De visschers Wieden oud en de schuiten worden oud. De heele vloot ..gt in de haven. Vier, vijf rijen dik. De zeilen om de mastboom gebon den, het materieel opgeborgen in het voor onder. Een enkele schippe. is een enkele maal nog met een verfkwast bezig, om het verval van z'n schuit zooveel mogelijk voor het oog te camoufleeren. De anderen maken iederen dag hun traditioneele wandeling over den buiten kant. Daar is veel teleurstelling in deze dagen, veel verbeten wanhoop om beloofde kansen, die nimmer kwamen. En angst voor den dag van morgen. En het is of de botters en vletten méé- treuren. Zooals ze daar liggen, onder aan e steigers, al die weken lang. Bruin en zwart en verveloos. Een beeld van eindelooze triestheid en ho- pelooze misère. Het programma voor de viering van het 1-Meifeest van de S.D.A.P. is als volgt samengesteld: 7 uur Reveille door Held. Fanfarecorps. 10.00 Plechtige onthulling van het gedenk- teeken, opgericht op het graf van wijlen den heer A. G. A. Verstegen. 24 uur concert door het Helders Fanfare corps in samenwerking met „Kunst aan het Volk" in de muziektent. Programma: 1. Vara-marsch (En nu vooruit kameraad) Jongbloed. (Is. Rossican.) 2. Myriam (Ouverture) G. Gadenne. 3. Freischütz C. M. v. Weber arr. Kessels. 4. Plan marsch P. F. Sanders. 5. Strijdliederen Fantasie H. Altink. Met medewerking van „Kunst a. h. Volk". 6. Voor het Plan Arn. Ringsted. Instr. Th. C. Lugtenburg. 3 uur Jeugddemonstratie van AJC en NASB door de stad. 6.30 uur Opstellen der Avonddemonstratie. De opstelling geschiedt op de Westgracht voor het gebouw der V.E.N.T.A. 7 uur Grote demonstratie met Planvlaggen, banieren en doeken door de stad. 8 uur. Feestvergadering in „Casino". tot eene wijziging in het bedrijf. De zaken werden op 1 Januari 1898 gesplitst: het be drijf te Haarlem werd voortgezet onder den naam Janzen en Co., onder leiding van de heeren H. J. Janzen Szn. en diens zoon Theod. Janzen, terwijl het bedrijf te Den Helder werd voortgezet onder den naam J. Oortgijsen Zn., onder leiding van de heeren J. Oortgijsen en diens zoon KI. F. Oortgijsen. Nadat in het begin van 1914 ds Heer J. Oortgijsen was overleden, werd kort voor den wereld-oorlog het bedrijf omgezet in de N.V. Houthandel v.h. J. Oortgijsen Zn., onder leiding van den overgebleven vennoot KI. F. Oortgijsen. Met den tijd meegaande, werd in 1920, onmiddellijk toen de Gemeente Den Helder tot elektrificatie besloten had, de stoomzagerij omgezet in een electrische zagerij en schaverij met uitbreiding van enkele machines. Sedert dien tijd is het bedrijf op denzelfden voet voortgezet en heeft dus op 1 Mei a.s. den 70-jarigen leeftijd bereikt. De Chr. Oranjevereeniging houdt op Vrij dag 30 April a.s. een feestelijke bijeenkomst in Casino. De welbekende heer Hendrik de Boer van Den Haag zal spreken over ,,'t Was Oranje, 't Is Oranje, het blijft Oranje Boven!" De heer Jan van de Rovaart, solo- en volkszanger van Utrecht, verleent zijn medewerking met een zeer varieerend repertoire, hierbij bege leid door Mej. Aafje Kamp. Ook de Oranje- Harmoniekapel heeft hare medewerking toe gezegd. Des middags zal een kinderfeest worden gehouden in „Musis Sacrum" voor de kinderen der leden, welke vooraf met de Oranjegarde een kleine wandeling door de stad zullen maken. Men zie voorts de in dit nummer voorko mende advertentie. Van 20—27 April 1937. Nieuwe Zaken: Texel: M. Hoogesteger, Oudeschild 133, schilder en behanger. J. Kuipers. Schildereinde 84, Den Burg, reparatie van rijwielen, enz. Wijzigingen Anna Paulowna: A. Harder, Molenvaart 99, schildersbedrijf; overgegaan aan A. Harder Jr. Den Helder: „Van Willigen N.V.", West straat, bestuurswijziging. Texel: Coöp. Ver. „Oosterweegbrug", Oos- terweg; in liq. getreden. A.s. Donderdagavond in het „Kegelhuis". Blijkens advertentie in dit nummer wordt door Helders Belang V.V.V. aanstaande Don derdag 29 April in het Kegelhuis de jaarlijk- sche ledenvergadering gehouden. De leden, aan wie geen verdere convocatie wordt toegezonden, worden verzocht vooral op deze bijeenkomst tegenwoordig te zijn, opdat het zoo noodzakelijke contact tusschen hen en het bestuur nog meer worde versterkt. De vele aanvragen welke ook nu weer bin nenkomen voor een bezoek aan Den Helder, bewijzen wel dat wij met het vreemdelingen verkeer in de goede richting gaan. Men late dit alles niet alleen op het bestuur aankomen, doch verleene zooveel mogelijk bijstand, en toone belangstelling, welke toch voor een verdere ontwikkeling van onze V.V.V. zeer noodzakelijk is. De vergadering van 2» April zal de leden in de gelegenheid stellen om practische wen ken naar voren te brengen, en door een onder linge zakelijke bespreking het plaatselijk be lang te dienen. Zij. die vóór deze algen.eene vergadering nog lid willen worden, kunnen zich aan het secretariaat Spoorstraat 41 voor 1 gld. per jaar laten inschrijven. van 23 April 1937. GETROUWD: F. J. Riteco en A. J. Nauta. BEVALLEN: E. A. SlotOffergeld, d. A. B. RitecoRidder, z C. WeilBouhof, z. A. de Graaff-Rus, z. N. van 't Hoff-Brouwer, d. KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Chauffeurs uniformen, Kelnerskleding, Dienstuniformen. Speciale aanbiedingen tt Gisteravond heeft in „Casino" plaats gevonden het laatste winter-concert van „Helders Mannenkoor", onder leiding van den heer A. J. Leewens. Dit concert was in zooverre bijzonder, dat een tweetal malen enkele liederen ge zongen zijn door een dubbel gemengd kwartet, hetgeen een op prijs gestelde af wisseling bleek te zijn. Wat het door 't koor ten gehoore gebrachte betreft, het programma hiervan werd ge opend met het Vrijheids-lied van Bernhard Zweers. Het slot hiervan voldeed uitmuntend, doch aanvankelijk klonk het stemmenmate- riaal ietwat vlak, wat onevenwichtig, hetgeen de vertolking uit den aard der zaak niet ten goede kwam. „Morgen im Wald" van Hégar bleek een fijn van stemming zijnd lied te zijn, waar van de climaxen met een groote mate van spontaniteit gezongen werden. Hier harmo nieerden tevens de partijen onderling op voortreffelijke wijze, met name in de laatste satzen. Een goed nummer. Als laatste nummer voor de pauze kreeg men nog „Les Proscrits" te beluisteren, een lied van Gevaert, met vleugelbegeleiding. Het kenmerkte zich zoowel door enkele goed- gezongen fragmenten, als minder geslaagde. Waarschijnlijk heeft men dit nummer te spoe dig op het program willen plaatsen, met als gevolg genoemde onvolkomenheden. Het slot, het waardige „Hallelujah" klonk echter zeer zuiver en maakte veel van het vlakke der voorgaande passage's goed. Gaarne zullen wij op een volgend concert nog eens, en dan met de puntjes op de i, dit nummer ten gehoore krijgen. Na de pauze was daar allereerst Franken's „Haec Dies", het schoone Latijnsche loflied op den Heer, en hetgeen zonder merkbare in spanning door het koor uitgevoerd werd. Hier hoorde men het ensemble weder op z'n voor- deeligst en een warm applaus bewees, dat het auditorium deze opvatting deelde. Het besluit bracht een tweetal vroolijke liedeken's: Allereerst Altink's „Een scheepje", met de bekende woorden, doch niet op de populaire wijs. Een frisch Hollandsch lied, hetwelk tot het beste behoort wat de natio nale literatuur op dit gebied te bieden heeft en dat met esprit gezongen is. En het andere: een Marsch van Otto, werd een sensatie: want hierbij ontpopten koorleden (en later directeur) zich als ware instrumentale imita tors, en dat op een wijze, die een encore ver- eischte. Wat het dubbel gemengd kwartet betreft, voor en na de pauze zong dit een 3-tal nummers. Het eerste optreden ving aan met een van die prachtige 16e eeuwsche capella gezon gen liederen van Palestina, „O Bone Jesu", dat naar behooren door de combinatie gezon gen werd, alhoewel wij gaarne in enkele pas sage's een wat fijnere nuanceering gehoord hadden. De psalm „Du Hirte Israëls" van Bortnianski klonk goed, evenals het „Wiege lied" van Loots, waarvan het refrein zelfs heel gevoelig uitgevoerd werd. Het tweede optreden bracht een paar num mertjes van Götz: „Beharre" en „Er ist's", waarvan het eerste ons te jjl klonk. Te wei nig warmte en te weinig eenheid in de stem men onderling. Het jubellied op de Lente was belangrijk beter, terwijl het derde, „Schelmen lied van Gartz, een pretentieloos nummer tje. waarbij diverse vogelgeluiden geïmiteerd werden, een grappig besluit van dit tweede optreden vormde. Een nieuwe praeses. Volledigheidshalve vermelden wij nog, dat de opening ditmaal niet verricht werd door den heer Peters, die het voorzitter schap van „Helders Mannenkoor" sedert een 10-tal jaren heeft vervuld, doch door den nieuwen praeses, den heer B. Abbenes, die bij zijn welkomstwoord woorden van waardeering liet hooren ten aanzien van zijn voorganger. S atuurhistorisch Museum. Elke week: eiken Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Dinsdag 27 April. Casino, 8 u. Lezing over muziek. Dinsdag 27 April19.47 uur In het perceel Keizerstraat no. 3 opent morgenmiddag 3 uur een oude zaak, met een even oude reputatie, een nieuwe winkel: de firma Kannewasser, het manufacturiersbedrijf, dat in den loop der jaren zulk een bijzonder gunstigen naam in deze stad wist te verkrijgen. Een nieuwe zaak... omdat het noodig was. Ten eerste om reden, dat de curve der clien tèle zich nog steeds in opgaande lijn beweegt, en ten tweede omdat de leiders van dit bedrijf begrijpen, dat een MODERN bedrijf in dezen tijd een vereischte is. En zoo is deze nieuwe zaak geworden tot een in ieder opzicht geslaagd geheel. Opvallend zijn direct de diverse etalage's, waarin de meesterhand van den Rotterdam- schen etaleur, den heer A. Serlui, van de veie artikelen iets bijzonders heeft weten te maken. De etalage's zijn ruim; vallen op en bezitten een uitermate practische verlichting, ondanks het feit, dat men geen „lampen" meer ziet. De 4% meter diepe hal maakt een verzorgden indruk en ongetwijfeld zullen vele huismoe ders hier op hun gemak hun aankoopplannen kunnen beramen... Wat het interieur van het pand betreft, ook dit is alleszins smaakvol te noemen. De winkel is niet minder dan bijna 8 meter dieper geworden en ondanks het feit, dat men thans over een belangrijk grootere ver koopsruimte beschikt, heeft het intiem cachet hier niet het minst onder geleden. Integendeel: het is een ruimte geworden, waarin het daglicht op buitengewoon voor- deelige wijze invalt, hetgeen natuurlijk van het grootste belang is juist bij een dergelijke ^aak. De verlichting is ook hier wederom up to date: groote markante bollen, die het mat- licht zonder bij-effect uitstralen. Eveneens vermeldenswaard is de beschilde ring; ook hier rustige, met smaak gekozen, kleuren ,die zich volkomen bij het algemeen kader aanpassen. Achter in den winkel bevindt zich een kan toor, en eveneens een klein magazijn. Een grooter bezit men op de eerste étage. Voor het transporteeren van goederen uit den winkel haar het magazijn en vice versa, heeft men een lift aangebracht, terwijl het geheele pand op temperatuur gehouden zal worden door centrale verwarming. Dit wat het interieur aangaat. Wat de verkoops-artikelen betreft, als vanouds bezit de firma Kannewasser een as sortiment dat men zonder voorbehoud „vol ledig" kan noemen. Daar zijn: zijden artikelen, kousen, blouses, werkmansgoederen, wollen artikelen, baby-waren, overhemden in ontel bare dessins en maten, een groote sorteering merk-artikelen, garneeringen, matten, kortom alles wat er in al deze branches is te verkrij gen. En dat in iedere prijsklasse en in iedere gewenschte kwaliteit. Wij laten hier enkele namen volgen van personen, die ieder hun aandeel hebben gehad in de totstandkoming van dit zoo zeer geslaag de geheel; de architect was de heer J. van der Leek, de aannemer de heer L. Plaatsman. Voorts staat het schilderwerk ten name van den heer Kaspers en de verlichting op dien van den heer H. Tydeman. Wij mogen er tenslotte nog de aandacht op vestigen, dat gedurende de openings dagen voor tal van goederen speciale prijzen berekend zullen worden, terwijl de jeugdigen van jaren als vanouds een alleraardigst souvenir mee naar huis krijgen. PRIJZEN VERSCH RUGSPEK. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat de prijzen, welke voor versch rug- spek bij haar ingeleverd, worden betaald, met ingang van Maandag 26 April 1937 verhoogd zullen worden, voorzoover dat spek afkomstig is van varkens, geslacht na 24 April 1937. Van 26 April 1937 af zijn de prijzen tot nader order als volgt. Per strook zonder wang: A-spek boven 28 kg f o.56 B-spek van 24—27.9 kg f 0.55 C-spek van 18—23.9 kg f o.53 D-spek van 13—17.9 kg f 0.48 G-spek van 10—12.9 kg f o 49 H-spek van 8— 9.9 kg f o.45 I-spek van 6— 7.9 kg f 0.42 Alles per kg; de laatste drie soorten zonder achterkinkel. De overige voorwaarden zijn ongewijzigd gebleven. (Adv.) STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBQONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C gedena tureerd in het tfldvak van 19 April 1937 tot en met 24 April 1937 f 1.50 per 100 kg zal bedragen. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in datzelfde tijdvak gedenatureerd bedraagt de steunvergoeding f 1.— per 100 kg. 6 s De steunvergoeding voor veldboonen, welke blijkens de dateering van het dorschbriefje in genoemd tijdvak zijn gedorscht, is vast gesteld op f 1.— per 100 kg. (Adv.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5