Binnenland Buitenland De nieuwe Kanfoeng Een blok Nederland-België? Auto tegen de boomen Douane wilde bisschop Tegen afbraak Landbouw crisismaatregelen Particulier voor f 2000*- opgelicht Brand in de verband- wattenfabriek te Ernst De Nederlandsche bemanning van de „Janu" naar huis Nieuwe arrestaties in Rusland Zestig melaatscben terecht gesteld De duurzame onzijdigheid van de Vereenigde Staten De suikerconferentie Een der laatste zeilschepen vergaan Herkulcijns moest opgeven in de ronde van Napels Sovjettroepen overschreden Mandsjoerijsche grens Dc recordvlucht van Brook D Japansche vliegers fe Rome? Britsche defensieleening Z witserland-Duitschland fouilleeren Sleepboot in de Gouwe gezonken Roekeloos wielrijder De Nijenrodezaak weer voor het gerechtshof De .Triton' van de K N S M met een groote lading sinaasappelen op weg naar Rotterdam, werd in de Straat van Gibraltar door de daar kruisende Neder land- sche oorlogsbodems geconvooieerd Ir. Thomson voor besprekingen in verband met den bouw in Nederland gearriveerd. Met de „Nachtegaal", het Indië-vliegtuig der K.L.M., dat gisterenmiddag op Schiphol arriveerde, is alhier aangekomen ir. J. W. E. Thomson, bedrijfsingenieur van de Droog dok Maatschappij „Soerabaja". Zijn reis naar Nederland staat in ver band met den bouw van den nieuwen tin baggermolen op de werf „Gusto" te Schie dam ter vervanging van de verloren ge- gane „Kantoeng". Ir. Thomson zal zoowel op het Departe ment van Koloniën als met de directie van de werf „Gusto" technische besprekingen voeren, over den bouw van den nieuwen baggermolen, die geheel geconstrueerd zal worden naar de teekeningen van den „Kan toeng" en dan ook geheel daaraan gelijk zal zijn. De ponton voor den nieuwen tinbagger molen zal echter, zooals wij reeds meldden, te Soerabaja gebouwd worden. De molen zelf zal te Schiedam niet worden geklon ken en na voltooiing gedemonteerd worden en gewoon per schip als deklast en ruimla ding naar Indië worden vervoerd. Daar zal te Soerabaja het gevaarte op de ponton gemonteerd worden en worden ge klonken, nadat de verschillende proefne mingen zullen zijn verricht. Kon. Ned. Landbouw-Comité vergadert. In de dezer dagen door het Kon. Ned. Landbouw-Comité te 's-Gravenhage gehou- vergadering, welke onder voorzitterschap van den heer J. L. Nyssingh stond, ontwik kelde zich een uitvoerige gedachtenwisse- ling over het tegenwoordige landbouwcrisis- beleid. Men wees er op, dat weliswaar de graan prijzen aanmerkelijk zijn verbeterd, .doch dat daarmee de oorzaken der crisis nog geens zins zijn komen te vervallen. Een groote graanoogst in de verschillende graanexport- landen kan het herstel in de akkerbouw we der op losse schroeven zetten. Tegen een principieele afbraak van land- bouwcrisismaatrcgelen dient dan ook stel ling te worden genomen. Besloten werd dit punt in de volgende vergadering te behande len. Steunregeling bruine boonen- oogst gewenscht. In verband met klachten omtrent de richt prijzen van groene erwten en bruine boonen, werd ten aanzien van den te lagen richt prijs van groene erwten besloten te gelegener tijd stappen te doen tot verhooging. Aan de andere centrale landböuw-organl- saties zal worden voorgesteld er bij de regee ring op aan te dringen een steunregeling voor de bruine boonenoogst 1937 in te voeren. Persoon te Ter Aar gearresteerd Vannacht omstreeks half een bemerkten werklieden van de nachtploeg van de N.V. Utermoehlen's Verbandwatfenfabriek, te Ernst, dat er brand was ontstaan in de voor- bewerkingsafdeeling. Dadelijk stelden zij den werkbaas op de hoogte en deze waar schuwde terstond de brandweer van Vaas- sen, die weldra aanwezig was. De grond stof voor de wattenfabricage ontwikkelde een hevigen rook, zoodat de brandweerlie den van rookmaskers gebruik moesten ma ken. De smeulende materie vorderde veel tijd van blusschen, maar na een uur had de brandweer haar taak verricht. De schade aan de werktuigen is niet groot. De oorzaak van den brand moet vermoe delijk worden gezocht in een stukje metaal, dat zich tusschen de grondstof zou hebben bevonden. Omstreeks 12 Mei. Naar de Tel. uit Tanger verneemt, zal de Nederlandsche bemanning van de „Janu" die te Ceuta door de nationalisten is opge bracht, in den aanvang van Mei naar ons land mogen terugkeeren. Pogingen worden gedaan om dezen terugkeer aldus te bespoe digen, dat zij omstreeks 12 Mei met de „Dempo" van den Rotterdamschen Lloyd van Tanger kan vertrekken. Ten aanzien van de „Sarkani" is nog geen beslissing gevallen. De reederij stelt pogin gen in het werk, het schip vrij te krijgen. De bemanning maakt het goed. Gistermiddag heeft de O 13 een bezoek aan de haven van Tanger gebracht ten ein de het roer te doen inspecteeren. Daar alles blijkbaar in orde was, verliet de Nederland sche oorlogsbodem Tanger wederom na een oponthoud van slechts anderhalf uur. Rexistenleider juicht Fransch Britsche verklaring toe. De Vlaamsche Rexisten-leider Paul de Mont, wenscht, volgens D.N.B., in „De nieu we staat" de Belgische regeering geluk met de Fransch—Engelsche verklaring. De positie van België is volgens de Mont in overeenstemming met den wil van de overgroote meerderheid van het volk. Thans zal het ook mogelijk zijn, de betrekkingen met Duitschland te verbeteren, zonder de positie van België ten opzichte van zijn vroegere bondgenooten te verzwakken. In uitvoerige verklaring zet de Mont ver volgens uiteen, dat juist de vriendschap met Engeland voor België van bijzondere betee- kenis is. Het gewicht van Groot-Brittannië werkt ten gunste van België. De nieuwe oriëntatie van de Bel gische buitenlandsche politiek zal ook volgens de Mont de vooruitzich ten op politieke, diplomatieke en mi litaire samenwerking met Nederland vergrooten. „Het is duidelijk, dat Bel gië en Nederland een strategisch bloc vormen. De overzeesche bezittingen van Nederland en België zouden onhoudbaar worden, als de Britsche zeemacht niet meer de water wegen beheerschte. Nederland en België op hun beurt moeten echter op het Europee- sche vasteland de Engelsche havens dekken. O.a. is de directeur van de Groo te Opera te Moskou aangehou den.. Naar uit betrouwbaren bron vernomen wordt, is eenige dagen geleden ook de di recteur van de groote opera te Moscou, Moetnych, gearresteerd. Moetnych en Ijadof, de kortgeleden gearresteerde directeur van den Kleinen Schouwburg, zouden in relatie met Jagoda hebben gestaan. Ook de vroegere plaatsvervanger en ver trouwensman van Jagoda in de Gepoe en la tere volkscommissaris der posterijen, Pro- kofjef, zou thans gearresteerd zijn, nadat hij enkele dagen na de arrestatie van Jagoda zonder opgave van reden van zijn functie van plaatsvervangend post-commissaris was ontheven. Voorts zijn nog verschillende hooge Gepoe-ambtenaren in hechtenis geno men. Wreede lepra-bestrijding in China. Volgens te Shanghai ontvangen berichten zijn zestig leprozen, die in het zendingshos pitaal te Joengkpng, Kwantoeng, werden verpleegd, op last der plaatselijke autoritei ten weggevoerd en terechtgesteld. Het bericht heeft in medische en andere kringen te Sjanghai groote verontwaardiging gewekt, De laatste weken zijn nog meer gevallen van fusilleering van leprozen in de provin cie Kwantoeng bekend geworden, doch het aantal was dan steeds veel geringer. EX-PRINS NICOLAAS HEEFT ROEMENIË VERLATEN. Met zijn echtgenoote naar Wee- nen afgereisd. Ex-prins Nicolaas van Roemenië, die zoo als men zich zal herinneren uit de Konink lijke familie werd gestooten, omdat hij tegen den wil van zijn koninklijken broeder in het huwelijk was getreden, heeft gisteren het lan(] verlaten. Hij is aan boord van zijn particulier vliegtuig met zijn echtgenoote naar Weenen vertrokken. Hij zal in de toe komst den naam Nicolaas Branna dragen, Het gemeentebestuur te Keulen heeft volgens een bericht in de Frankfurter Zei- tung van 22 April j.1. besloten, aan alle bruidsparen een kwartaal-abonnement ten geschenke te geven op het tijdschrift „Neu- es Volk". Dit tijdschrift houdt zich uitslui tend bezig met vraagstukken van raspoli- tiek De jonggehuwden zijn dan blijkbaar voor de toekomst beter gewapend. In een gemeenschappelijke conferentie hebben de leden van het Amerikaansche huis van afgevaardigden en senaat besloten deze week hun definitieve goedkeuring te hechten aan het wetsontwerp over de duur zame onzijdigheid. Een oplossing voor de moeilijk heden gevonden? Volgens nog niet bevestigde berichten zou de oplossing, die gevonden is voor de moei lijkheid ten aanzien van de contingenten voor '---"ort, er in bestaan, dat men de ra ming van de behoeften der vrije markt brengt op ongeveer 3.300.000 ton per jaar. ENGELSCH-INDIë WEERBAAR. Geschenk van 500.000 pond ster ling voor de landsverdediging. Het voorstel om de Britsche regeering een som van 500.000 pond sterling te schenken voor de landsverdediging is door de wet gevende vergadering van Britsch-Indië goed gekeurd. Het geld zal vermoedelijk worden gebruikt voor het opleiden van vrijwilligers in de koloniën. De Britsch-Indische regeering heeft verder aangekondigd, dat zij stappen zal nemen om in geheel Malakka de bevolking te oefenen in de bescherming tegen strijdgassen. De Zweedsche bark „C. B. Pedersen", een der weinige zeilschepen, die tot nu toe nog elk jaar met een lading graan aan de „graanrace" voor zeilschepen van Austra lië naar Engeland hebben deelgenomen, is na een botsing met het Britsche s.s. „Cha- gres" bij de Azoren gezonken. De 32 leden tellende bemanning kon gered worden. In de laatste ronde wagendefect. In de autorace „de ronde van Napels" om den beker van de Prinses van Piemont kvyam onze landgenoot H. Herkuleyns met zijn M. G. in de 1500 c.c. klasse uit. Herku leyns reed een goeden wedstrijd en was voortdurend in de voorste gelederen te vinden. In de laatste ronde evenwel kreeg hij een defect aan zijn wagen en moest dientengevolge opgeven, waardoor een uit stekende kans voor hem verloren ging. Zooals bekend werd de Italiaansche graaf Trossi in deze klasse eerste. Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN;. 8 UUR: 769. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan Mandsjoekwo protesteert, Volgens mededeeling van het Kwantoeng* leger heeft een Sovjet-Russische afdeeling cavallerie, bestaande uit twintig man, na bij Nioetsinsjan de Mandsjoerijsche grens overschreden en getracht, militaire telefoon leidingen te vernielen. Na een kort gevecht werden zij door de grenswacht teruggedre ven. Het Mandsjoerijsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft bij de Sovjet- Russische autoriteiten krachtig tegen deze grensschending geprotesteerd. De vlieger Brook, die Amy Mollison's re cord Engeland-Kaapstad wil verbeteren, is om 10.27 uur plaatselijke tijd te Khartoem aangekomen, Om 11.07 uur is hij weder op gestegen met bestemming Joeba. De beide Japansche vliegers, die met hun toestel „Goddelijke Wind" naar Rome zijn gevlogen, zijn gisterochtend door kardinaal Pacelli op het Vatikaan ontvangen. Ver volgens bood de onderstaatssecretaris voor luchtvaart, Valle, een lunch aan te hunner eer op het ministerie van luchtvaart. Uitgifte tot een bedrag van 100 millioen pond sterling. De Engelsche minister van financiën heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat Donder dag de inschrijving zal worden opengesteld op een leening van 100 millioen pond ster ling voor de landsverdediging, rentende V-/z procent tegen den koers van 99Vè procent, VOETBAL Het Duitsche elftal* Voor den voetballandenwedstrijd Zwit serland—Duitschland, welke Zondag 2 Mei a.s. te Zuerich wordt gespeeld, is het Duit- sche elftal als volgt samengesteld: voel: Jakob (Jahn Regensburg) Achter: Billmann (Fc. Neurenberg) eh Muenzenberg (Allemannia Aken) Midden: Kupfer (Schweinfurt), Goldbrun- ner (Bayern Muenchen- en Kitzinger (Schweinfurt). i ■^e'ler (Augsburg) Szepan (Schal- ke 04), Eckert (Wormatia Worms), Noaek (Hamburger S.V.) en Urban (Schalke '04) Als reserves zijn aangewezen: Sonnrein (Fc. Hanau '93) en Siffling (S.V, Waldhoi) Incidenten aan den Duitsch Nederlandschen grens. Een eigenaardig incident heeft zich in de vorige week in verband met een R. K. ge meentefeest onder Vlodrop voorgedaan. De bisschop van Aken, mgr. Strater zou tegenwoordig zijn bij een feest in het Fran ciscanerklooster SanktLudwig gelegen op Nederlandsch gebied nabij het station Vlo drop, aldus „De Nieuwe koerier" Natuurlijk zou de bisschop feestelijk wor den ontvangen. Ook van de zijde der Duit sche katholieken uit de omgeving was er veel belangstelling en een groote menigte begaf zich naar het klooster. Deze men- schen konden allen vrij de laan passeeren, die anar het klooster voert. Deze is anders afgesloten met een slagboom en er staat een controlepost. Toen de bisschop echter tegen twee uur bij den post arriveerde, werd hij door den dienstdoenden Duitschen ambte naar aangehouden, die hem wilde fouillee ren. De bisschop had hier natuurlijk be zwaar tegen en protesteerde, temeer waar het overige volk vrijelijk mocht passeeren. Zoodoende werd deze maatregel nog meer als een hatelijkheid tegen zijn persoon aangevoeld. Daar er verder met den amb tenaar niet te praten viel en deze bij zijn voornemen volhardde, is mgr. Strater ten slotte maar teruggekeerd naar Aken en heeft van zijn bezoek aan SanktLudwig afgezien. Het geheele feest is, natuurlijk in duigen gevallen. Kapitein met zijn gezin nauwe lijks gered. Gistermiddag omstreeks vijf uur is de sleepboot „Willem" van de sleepbootmaat schappij „Wille" uit Koudekerke, in de Gouwe nabij de spoorbrug bij Gouda gezon ken. De „Willem" die een zolderschuit sleepte, bevond zich een paar honderd meter van de spoorbrug benoorden Gouda, toen het roei den normalen dienst weigerde, waardoor het schip slagzij maakte. Door de snelle vaart liep de zolderschuit met hevige kracht op de „Willem" waardoor deze geheel om sloeg. De kapitein, de Lange, had nauwelijks tijd om zijn vrouw en vier kinderen op de zol derschuit te helpen. Zelf slaagde hij er in, op den kant te springen. Op de zolderschuit, eveneens behoorende aan de maatschappij „Wille" welke niet gezonken was, bevond zich alleen een stuur man. De scheepvaart is niet gestremd. Binnen drie dagen zal de sleepboot gelicht moe ten worden. De schade wordt door verzeke ring gedekt. De politie is gisteren overgegaan tot ar restatie van zekeren P. K. te Ter Aar, die verdacht wordt van verduistering. Voor ver schillende particulieren en instellingen had K. geld onder zijn beheer. Het schijnt nog niet vast te staan hoe groot het verduister de bedrag is. Een der benadeelde particu lieren is voor een bedrag van f 2000 gedu peerd. K. is ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Den Haag. Veroorzaakt zichzelf en een mo torrijder een hersenschudding. Gistermiddag om 20 minuten over vijf is op den Hoofdweg te Amsterdam een veer tienjarige wielrijder, die van richting ver anderde zonder teeken te geven, aangereden door een 23-jarigen motorrijder, een monteur van de Ford-fabrieken, die van zijn werk naar huis terugkeerde. Beiden sloegen tegen den straat en bekwamen een hersenschud ding. Zij zijn in het Wilhelminagasthuis, waarheen de geneeskundige dienst hen ver voerde, ter verpleging opgenomen. Op den weg van Alteveer naar Kollum. Drie personen ge wond. Gisterenavond is tusschen Niezijl en Noord horn (Gron.) een vrij ernstig auto-ongeluk voorgevallen. Een truck met trailer, geladen met vee voeder, op weg van Alteveer naar Kolum, reed, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting, tegen de langs den weg staande boomen. Drie inzittenden, vader en zoon Kapma en hun knecht, wonende te Zuidbroek, werden daarbij gewond. De auto vloog in brand, doch omstanders wisten het vuur spoedig te dooven. De oude Kapma zat zoo bekneld, dat hij moest worden uitge zaagd. Nadat dr. Kremer uit Zuidhorn en dr. Staal uit Grijpskerk den gewonden de eer ste hulp hadden verleend, is het drietal naar het Academische Ziekenhuis te Groningen vervoerd. De jonge Kapma is later in den avond naar huis teruggekeerd. Zijn vader, die ernstig, hoewel niet levensgevaarlijk was gewond, is in het ziekenhuis gebleven, evenals de knecht, die lichtere verwondingen opliep. Truck en trailer werden geheel vernield. Het gerechtshof te Amsterdam, onder presidium van mr. Joh. M. Jolles, dat zich reeds geruimen tijd bezig houdt met de be handeling van de geruchtmakende straf zaak tegen M. Onnes v. Nijenrode de voor malige bewoner van het kasteel Nijenrode onder Breukelen, zal vandaag de behande ling voortzetten.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8