Alle voorstellen van B* en W+ aangenomen Voor Zelfscheerders Vergadering Gemeenteraad Het telefoonkantoor komt aan de Boer- -haavestraat. Wordt de auto voor den Vleeschkeuringsdienst een Ford of een Chevrolet Critiek van den heer Boogaard (s.d.) op de Werkverschaffing Waar gaan we heen? Dc auto voor den Vleeschkeuringsdienst De verbouwing van het gebouw van Maatsch» Hulpbetoon Debat over tarieven van het Gemeentelijk Zwembad Wethouder Smits Werkverschaffing of niet? De heer R. Boogaard (S.D.A.P.) Licht op voor alle voertuigen Gisteravond kwam de Raad dezer Ge meente in het Raadhuis in openbare zit ting bijeen. Deze vergadering werd ge presideerd door den burgemeester, den heer G. Ritmeester, terwijl we den heer E. van Bolhuis, die langen tijd ziek is ge weest, weer op de Secretarisplaats zagen zitten. Even over achten werd de vergadering ge opend, met de mededeeling, dat wethouder W. de Boer nog steeds wegens ziekte verhinderd is aanwezig te zijn; evenzoo de heer J. Breg- man (Gem. Belang), deze echter wegens meer prettige omstandigheden. Notulen. Vastgesteld werden de notulen van de ver gadering van 9 en 10 Februari 1.1. Mededeelingen. De volgende mededeelingen werden gedaan: 1. ten aanzien van de uitbreiding der be graafplaats; dat in een loonbedrag van ten hoogste rond 57.000.de gewone bijdrage uit het Werk- loosheidssubsidiefonds zal worden verleend en dat de provincie in de bijkomende kosten een bijdrage van 1k dier kosten, tot een maximum van 11.000.verleent; 2. ten aanzien van het planten van boomen en heesters; dat in een loonbedrag van ten hoogste 3880.de gewone bijdrage uit het Werk- loosheidssubsidiefonds zal worden verleend en dat de provincie in de bijkomende kosten een bijdrage van dier kosten, tot een maximum van 2200.verleent. 3. De vragen van den heer A. Uithol (Nat. Herstel) naar aanleiding van de door de S.D.A.P. op gemeenteterrein aangebrachte verkiezingsreclame. In antwoord op deze vra gen deelde het college van B. en W. mede, dat het hem niet bekend was, dat deze reclame op bedoeld terein aangebracht was en dat het dit niet toestond. De reclame is inmiddels ver wijderd. Ingekomen stukken. Vastgesteld werden de volgende ingekomen stukken: Afschrift van een uittreksel uit het Koninkl. Besluit van 19 Februari 1937, no. 79, tot vast stelling van een verordening op de heffing van schoolgelden voor het onderwijs aan de han delsdag- en handelsavondschool (tot 1 Septem ber 1937); Afschrift van het Koninkl. Besluit van 26 Febi-uari 1937, no. 10, waarbij het beroep, in gesteld door het bestuur der vereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen", tegen het be sluit van Gedeputeerde Staten van Noordhol land van 21 October 1936, no. 209, tot onge- grondverklaring van zijn beroep tegen het be sluit van den raad flezer gemeente van 9 Juni 1936, houdende weigering van de overeenkom stig artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 gevraagde medewerking voor de aanschaffing van een nieuw model telraam ten dienste van het rekenonderwijs, ongegrond is verklaard; Uittreksel uit het Koninkl. Besluit van 30 Maart 1937, no. 34, tot goedkeuring van de op richting en instandhouding van een cursus ter opleiding van motorrijtuig- en rijwielherstel lers aan de Ambachtsschool; Beschikking van den Minister van Financiën tot vaststelling van het quotiënt, bedoeld in artikel 21, tweede lid, van het Financieele ver- houdingsbesluit (berekening belastingfactor) over het boekingstijdvak 1935/1936, op 16.33; Bericht van ontvangst door Gedeputeerde Staten van de bij raadsbesluit van 9 Februari j.L vastgestelde verordening tot wijziging van de Algemeene Politieverordening; Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de raadsbesluiten van 9 Februari 1937 tot: a. vvaststelling van een verordening, rege lende de pensionneering der wethouders en hunne weduwen en weezen, alsmede de toe kenning van wachtgeld; b. verkoop van grond aan firma Gebr. Rie- mers; c. aanvaarding van een door het plaatselijk Oranje-Comité aan de gemeente geschonken zonnewijzer; d. overdracht van bevoegdheid tot ver huur van woningen aan Burgemeester en Wet houders; Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den Gemeente-ontvanger; Jaarverslag van het Centraal Comité voor Drankbestrijding „Helder" te Den Helder, over 1936; Dankbetuiging van C. J. van der Poll, H. Siersma en J. C. Boomsluiter, die meenen te mogen spreken uit naam van de medebe woners van den Ruijghweg voor de werken, uitgevoerd ter opheffing van den overlast van water achter de perceelen Ruijghweg 26 tot en met 62; Schrijven van W. F. Louwrier, houdende mededeeling, dat hij zijn benoeming tot onder wijzer aan school 10 aanneemt; Schrijven van A. den Broeder, houdende mededeeling, dat hij zijn benoeming tot onder wijzer aan school 5 aanneemt. De eerste discussie. ontstond naar aanleiding van het vermelde in gekomen schrijven van het lid van den Raad C. Steenlage, houdende mededeeling, dat hij naar aanleiding van de genomen beslissing ten aanzien van het lidmaatschap van den Raad van den heer J. Bregman, zijn functie als lid van de Commissie van bijstand voor het Grond- I bedrijf gaarne ter beschikking van den Raad stelt, teneinde de gelegenheid te bieden in de samenstelling dier commissie desgewenscht wijziging te brengen. De heer Boogaard (s.d.) deed het voor stel om in de volgende raadsvergadering de vacature, ontstaan door het beschikbaar stel len van zijn plaats in de commissie van Finan ciën door den heer Steenlage, aan te vullen. De heer Feenstra Kuiper (Gem. Bel.) sprak daarop woorden van apprecieering jegens de heeren Steenlage en Ran (welke laatste eveneens zijn plaats beschikbaar bleek gesteld te hebben ten behoeve van den heer Bregman), om daarna voor te stellen in de volgende vergadering tevens de vacature in de commissie van onderwijs aan te vullen. De Burgemeester: „Maar in die com missie is geen vacature". Dr. Feenstra Kuiper: „Jawel, want ik heb in een volle Raadsvergadering voor het lidmaatschap van die commissie bedankt". Het bleek, dat de Burgemeester het heele- maal niet eens was met deze handelwijze van den vertegenwoordiger van Gemeentebelang. Deze zelf meende echter te mogen bedanken, wanneer hij dat wilde en zijn meening werd gedeeld door den heer Van Loo (v.d.). De Bur gemeester liet tenslotte den Raad uitspraak doen. Men sloeg aan het stemmen en de Bur gemeester verloor het pleit met 7 tegen 12 stemmen. Aan zijn zijde schaarden zich de heeren Schoeffelenberger (opp.), v. d. Vaart (s.d.), Smits (r.k.), Smith, v. d. Heide en Steenlage (allen s.d.) en Meijer (v.d.). Zij nog in dit verband medegedeeld, dat de heer Feenstra Kuiper zich t.z.t. voor de al dus ontstane vacature opnieuw herkiesbaar stelt Het voorstel van den heer Boogaard werd aangenomen. Eervol ontslag werd verleend aan den onderwijzer F. van Heusden van School 8, met ingang van een door B. en W. te bepalen datum. Onderwas. Zonder hoofdelijke stemming werden vast gesteld het Voorstel tot het verleenen van voorschot op de vergoeding ingevolge artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920 over 1937 aan de besturen van bijzondere scholen. Verzoek van de vereeniging „Laat de Kin derkens tot Mij komen" om medewerking voor het aanschaffen van taalboekjes, inge volge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920. Voorstel tot het verleenen van'een vergoe ding ingevolge artikel 13 der Lager Onder wijswet 1920 aan B. Vink. Inhuur strand Voorstel tot het weder inhuren van een gedeelte strand nabij het rijwielpad door de duinen. Aan de orde was thans het voorstel tot het aankoopen van een auto voor den Vleesch keuringsdienst. B. en W. deelden mede, dat er nog een offerte was binnengekomen van den Ford-dealer Maarten Smit, die een Ford V-8 wilde leveren voor netto f 1.550.Nu ont spon zich een debat over de vraag of de ge meente een Chevrolet moest nemen dan wel een proef met een Ford of eventueel anderen wagen. In den loop van dit debat meende de Burgemeester ervoor te moeten waarschu wen, dat niet elk raadslid een anderen wagen moest gaan verdedigen, want dan was men nog lang niet klaar! De heer Hoornsman (V.D.) gaf het College den raad om het aanbood van Maar ten Smit in overweging te nemen en stelde een vraag over het benzinegebruik van de Chevrolet. Hoe is het met de laadruimte van de Chevrolet gesteld?, zoo vroeg de heer Uit hol (Nat. Herstel). Voorts achtte deze af gevaardigde het uitgetrokken bedrag van f 2.000.te hoog. Waarom neemt U een buitenlandschen wagen? Wanneer men de Ford neemt (gemonteerd op Hollandschen bodem), dan heeft men minder te maken met de waardevermindering van den gulden. De spreker ging daarna uitvoerig op de voor- deelen van de Ford in, en stelde tenslotte voor om de volgende proef te nemen: Doe in de Chevrolet en in de Ford 1 liter benzine en kjjk, welke wagen er het verste mee komt. Wint de Ford het, neem dan die, in het om gekeerde geval de Chevrolet. De heer Terra (R.K.) is het volkomen eens met dit betoog, terwijl de heeren Feen stra Kuiper (Gem. Belang) en Mr. Mul der (A.R.) zich niet voor een bepaald merk uitspreken, maar toch een proef met een andere auto dan de Chevrolet gewenscht achten. Zoo ook de heer C o e n Bot (Chr. Dem.), die eveneens tegenstander is van het vasthouden van een en hetzelfde merk en de Ford wil aanschaffen al zal het benzine ver bruik van 1 op 9 in de practijk misschien wel anders uitwijzen. De eeuwige opposant. De heer Schoeffelenberger (Opp.) vindt het de vraag, of het aanschaffen van een nieuwe auto wel noodig is. Hebben de heeren van dien dienst het zoo buitengewoon druk? Is het verantwoord om menschen met f 5.000.inkomen auto te laten rijden ten laste van de gemeente? Eerstdaags komt de directeur van Gemeente-Werken ook nog om een auto voor zijn dienst. Gezien datgene wat er gepresteerd wordt, vindt spr. het absurd, dat er een nieuwe auto aangeschaft moet worden. Mocht het er evenwel toch van komen, vraag dan prijsopgave ook bg anderen. Het voorstel wordt daarop verdedigd door den Burgemeester en wethouder Smits (R.K.) Den heer Schoeffelenberger wordt duidelijk gemaakt, dat de auto niet alleen voor Julianadorp, maar ook voor Wieringen en Anna Paulowna gebruikt moet worden en dat dikwijls meerdere keeren per dag. Dus er moét een auto voor den betrokken dienst zijn. In den breedte wordt daarop betoogd, dat de tegenwoordige Chevrolet haar plicht heusch wel heeft gedaan. Laat het maar aan ons over, aldus de Burgemeester, wij zullen wel uitzoeken welke auto de beste en de goedkoopste is. Wij hebben onze deskundigen, die ons kunnen adviseeren. De heer Terra (R.K.) vindt dat best, maar hij wil het te verleenen crediet terug brengen tot f 1.670.(ook de heer Uithol (N. Herst.) wenscht dat), terwijl zijn fractie genoot Ran er op wijst, dat de deskundige van het College, de heer Maas is en deze heeft alleen ervaring met Chevrolets. Hierop wordt door den Voorzitter geantwoord, dat de nieuwe wagen ondergebracht zal wor den in het wagenpark in het Hoofdbureau van Politie en dat de agent-mecaniciën het onderhoud zal verzorgen. De heer Maas zal dus practisch niets met den wagen uitstaande hebben. Het bezwaar, dat de Burgemeester tegen het aanschaffen van den Ford heeft is, dat hij daarmede een vreemden wagen in een wagenpark van uitsluitend Chevrolets brengt, maar hij geeft toe, dat hij eventueel voor andere, b.v. financieele, argumenten, zal zwichten. Maar... eerst terdege onderzoeken! Het voorstel van B. en W. wordt daarop z. h. s. vastgesteld. De heer Schoeffelenber ger verzocht aanteekening te hebben tegen gestemd. Naar aanleiding van het voorstel tot het verleenen van een crediet voor ver bouwen van het gebouw van het Gemeen telijk Bureau voor Maatsch. Hulpbetoon, vraagt de heer Uithol (Nat. Herstel), hoe het staat met de plannen ten aan zien van de stichting van een Centraal Dienstgebouw. Mocht dit er binnen niet te langen tijd komen, dan zou deze ver bouwing niet noodig zijn. In aansluiting op deze vraag vroeg Mr. Mulder (A.R.), of deze verbouwing een onderdeel vormt van de tactiek, welke het College volgt om een stuk of tien gebouwen, die daarvoor in aanmer king komen, te gaan verbeteren. Wethouder v. d. Vaart (S.D.A.P.) heeft daarop medegedeeld, dat de tot standkoming van een Centraal Dienst gebouw nog verre, zeer verre is. Wat dat betreft, is de verhouding van Maatsch. Hulpbetoon's gebouw ten volle verant woord. Overigens zullen wel meerdere voorstellen als dit t.z.t. volgen. Het voorstel werd z. h. s. aangenomen, waarbij nog vermeld mag worden, dat de heer Schoeffelen ber ge r (Opp.) het College een compliment maakte voor deze bijlage Hamers tukken. Onder den hamer door gingen het Voorstel tot verkoop van grond aan J. J. van der Blom. Voorstel tot het vaststellen van de zesde wijzigingsbegrooting, dienst 1936. Voorstel tot het verhuren der bloemisterij nab(j de Sluisdijkstraat aan J. A. en G. J. van Steijn. Voorstel betreffende de schatting der waarde van de gronden van het Grondbedrijf. Bij het Voorstel tot vaststelling van een ver ordening, regelende het getal opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting voor het belastingjaar 1937/1938, maakt Dr. Feenstra Kuiper (Gem. Belang) de opmerking, dat hij het betreurt, dat dit voorstel aangenomen moet worden vóór de begrooting vastgesteld is. Hij zal t.z.t. op deze verordening terugkomen. Vastgesteld wordt daarop ook het Voorstel tot vaststelling van een ver ordening op de heffing van opcenten op de vermogensbelasting en tot intrekking van de verordening op de Invordering van opcenten op de vermogensbelasting Aan de orde was nu het Voorstel tot het vaststellen van een tarief voor het gebruik maken van de gemeentelijke zweminrichting aan den Dijkweg. Hierover ontspon zich een levendig debat, voor het grootste deel over de tarieven, waar tegen de menschen' zullen kunnen gaan zwem men. Zoo stelde Dr. Feenstra Kuiper (Gem. Bel.) voor, om behalve leskaarten voor het geheele seizoen ook leskaarten per week verkrijgbaar te stellen. De heer Ran (R.K.) vond, dat er wat meer propaganda voor het bad gemaakt moest worden, terwijl de heer Boogaard (S.D.) bezwaar maakte tegen de hooge prij zen, welke kinderen, die een seizoenkaart plus zwemles willen hebben, moeten betalen. Im mers een abonnement voor een seizoen komt op 3.en een leskaart voor het seizoen op 2.per kind. Bij de plaatselijke zwemver- eenigingen is het goedkooper, aldus spr. Mr. Mulder (A.R.) is het met den heer Feenstra Kuiper eens en ook de heer Bot (Chr. Dem.) is van meening, dat de tarieven voor kinderen wel verlaagd kunnen worden, b.v. tot de helft. De heer Meijer (V.D.): Als de school kinderen allemaal gratis les krijgen, hoeveel kinderen schieten er dan over, die nog voor 2.les komen nemen? Dat zullen er heusch niet veel zijn. Bovendien kan toch de groote meerderheid van de Heldersche jeugd zwem men? Deze laatste meening wordt door wethouder Smits (R.K.), die het bestuursvoorstel ver dedigde, niet gedeeld. Z.i. is het aantal kin deren ter plaatse, dat de zwemkust niet machtig is, nog buitengewoon groot! Overigens is deze wethouder het met den heer Boogaard c.s. eens, dat -de tarieven voor kinderen wel iets aan den te hoogen kant zijn, maar zóó ongunstig als voorgesteld, zijn ze ook weer niet, want als één lid van een gezin een seizoenkaart koopt, hebben alle an deren van dat gezin een reductie van 1.50 per persoon. Het lesgeld voor de overige ge zinsleden is dus voor een heel seizoen: 2.j- 1.50 is 3.50. De praktijk zal afgewacht worden om te zien of de tarieven inderdaad te hoog zijn. Er kan eventueel nader overwogen worden door het College om ze alsnog te verlagen. Spr. betwijfelt het nut van leskaarten per keer, maar hij wil het voorstel wel overnemen. In aanvulling op datgene, wat wethou der Smits zeide, heeft de Burgemees ter medegedeeld, dat overwogen wordt om op de Lagere Scholen tijdens de les in lich. oefening droog-zwemoefeningen te doen houden. Hij heeft daarvan de stel lige verwachting, dat de jongelui de zwemkunst eerder machtig zullen zijn, zoodat de badmeester ook voor een be langrijk deel van zijn tijd beschikbaar zal hebben voor de ouderen. Het voorstel werd daarop z. h. s. goedge keurd. Geen commentaar werd geleverd op het Voorstel tot het beschikbaar stellen uit de gemeentekas van een bedrag van ten hoogste 2604voor extra hulp aan werkloozen 1937 (steunverleening B). Thans kwam aan de orde het voorstel tot het verbeteren van een der HRC-terreinen aan de Sportlaan, bij wijze van werkver schaffing. De heer Boogaard (S.D.) verklaarde tegen deze bijlage te zijn, omdat hij het er niet mee eens is, dat dit werk in werkver schaffing gebeurt. Op deze maaier doorgaan- Natuurhistorisch Museum. Elke Wpo. eiken Woensdagmiddag van 3—5 uur elk Zaterdagavond van 7—10 uur, den êerst!8 Woensdag van elke maand van 8—io u, den eersten Zondag van elke maand v. 3—5 u. an Donderdag £9 April. Casino, 8 u. Opvoering door T.A.V ev,. van de „Privé Verpleegster". 'u- Vrijdag 30 April. Casino, S u. Chr. Oranjevereeniging. ir— teltfke bijeenkomst. Muziektent (Julianapark), 8 u. Eerst Zomerconcert Sted. Muziekcorps. Mitsis Sacrum. Cursusbal. Dansinstituut Polak. Zaterdag 1 Mei. Casino, 8 1 Mei-viering S.D.A.P. Zondag 2 Mei. Casino, 8.15 u. „De Czardasvorstln". Woensdag 28 April19 49 UUf Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna inzeepen, dan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos. de, zou er voor de productieve werken niets overblijven, zoo zeide hij. De werkverschaf. fing dient om de werkloosheid te doen ver minderen, maarmiddels groote werken Z.i. behelst dit voorstel een te klein object' terwijl het bovendien een onderhoudswerk is' Inderdaad vergt deze werkwijze de minst mo gelijke uitgave uit de gemeentekas, maar het gevolg is, dat de minst draagkrachtigen de meeste belasting betalen, hetgeen onbillijk te achten is. Door dit werk in werkverschaffing te laten uitvoeren, ontneemt het College een paar arbeiders de gelegenheid om gedurende een paar weken een normaal weekgeldje te verdienen. Dit betoog van „zijn collega Boogaard" werd door den heer Schoeff elenber- ber (Opp.) volkomen onderschreven. Hij voegde er aan toe, dat het land door het werk van de arbeiders, die voor een schamel lfon moeten werken, in waarde zal stijgen. Hij drong er op aan om het werk niet in werk verschaffing te doen uitvoeren en de arbei ders de gelegenheid te geven wat meer loon te verdienen. De heeren Ran (R.K.) en Dr. Feenstra Kuiper (Gem. Bel.) hebben er op gewezen, dat de kwestie van de sportterreinen lang zamerhand een heele dure is geworden en beiden gaven den wensch te kennen, dat het nu maar eens uit moest zijn met de uitgaven voor deze velden. Namens het College van B. en W. voerde daarop wethouder Smits (R.K.) weer het woord. Deze betoogde, dat het betrokken werk wel in werkverschaffing uitgevoerd moest worden, wilde het tot stand komen. Het is z.i. nog zeer de vraag of het hier onderhouds werken of nieuw werk betreft; in ieder ge val is het College van meening, dat het dit laatste is. Natuurlijk stelt het College zich op het standpunt, dat onderhoudswerken en kleine objecten niet in werkverschaffing uit gevoerd dienen te worden. De stok achter de deur. De heer Boogaard (S.D.) betoogt daar op, dat de vakorganisatie principieel niet tegen werkverschaffing gekant is, maar tegen de objecten, die er haars inziens niet onder behooren. Als het College op de vraag: wat gebeurt er als het werk niet in werkverschaf fing uitgevoerd wordt? antwoordt: Niets!, dan is dat wel een deugdelijke stok achter de deur! De Raad moet zich daardoor niet af laten schrikken. De Sportterreinen kunnen niet braak blijven liggen, er zal tóch wat aan moeten gebeuren, dus maatregelen zullen er ook dén getroffen moeten worden. Naar aan leiding van het feit, dat de heer Schoeffe lenberger de aandacht gevestigd had op de loonen, welke in werkverschaffing in Zaan dam verdiend worden, zeide de heer Boo gaard, dat daar inderdaad de arbeider 20 a 21 gulden loon ontvangt. Spr. critiseerde het lage loon, dat hier in werkverschaffing uit betaald wordt (34 cent per uur). Zaandam is een eerste klasse gemeente, waar 42 cent per uur betaald wordt, maar wij zijn met ons overheidspersoneel wèl eerste klasse, maar worden door het particuliere personeel gede gradeerd naar de derde klasse. Spr. zou yo°r uitvoering in werkverschaffing voelen als het loon 40 cent per uur bedroeg. Meening van den heer Van Loo. De terreinen zijn destijds niet goed ge- maakt, aldus zegt het V.D. raadslid, de heer Van Loo, dat tevens van meening is, dat het betrokken onderhoudswerk dient te wor den uitgevoerd. Echter niet in werkverschaf fing. Dan zou het eind er van zoek zijn en zou men alles in werkverschaffing willen doen uitvoeren. Spr. pleit derhalve voor een gewoon loon voor den arbeider of laat desnoods het werk in werkverruiming uitvoeren. Wethouder Van der Vaart geeft explicatie. Wethouder Van der Vaart, thans aan het woord komende, zegt, dat dit karwei niet elk jaar wederkeert. Het bevreemdt hem, dat er vorig jaar, toen in uitzicht werd gesteld, dat dit werk in werkverschaffing zou worden uitgevoerd, geen protest heeft geklonken. Hfl maakt den Raad echter een compliment voor zijn goed onderscheidingsvermogen en vindt diens argumenten tegen het voorstel van B. en W. zeer sterk. Hij is het er mee eens, dat de Raad zijn autonomie moet behouden en dat het college zich niet dient te wapenen met een soort veto. Wat het werk betreft, dit geen onderhoudswerk, maar het terrein moet geheel omgelegd worden. Als het „Stadion er nog eens mocht komen, dan moet dit veld opz(j! Wethouder Smits (R.-K.) heeft daarop verklaard, dat er geen sprake is van een „stok achter de deur", maar dat de werke lijkheidszin hem gebiedt te zeggen, dat het verbeteren van het terrein alléén zal kunnen plaats vinden, als het in werkverschaffing g®" schiedt. Daarop heeft ie burgemeester

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6