Sport 'lonneert 0 op dit blad Texel V isscherij Burgemeester Ritmeester Benoemingen De bouw van een nieuw telefoonkantoor Dc vragen van den heer Boogaard (s.d.) Jongen in den modder gezakt Schaakvereeniging „Schaakmat" Zakcnnicuws Marineberichten Tennis Jaarlijksch Tennistournooi te Huisduinen Postduivensport Hollands Noordpunt Haven van Nieuwediep Stoomvaartberichten Tijdschriften en Weekbladen voorstel nog eens hij den kop genomen. Hij bestreed vooral den heer Boogaard, wiens voorstelling van zaken hij onjuist achtte. In werkverschaffing uitgevoerd, verdienen 18 ar beiders aan dit werk gedurende 8 weken' on geveer 16 gulden. Anders verdienen zij in de overeenkomstige weken 12.—. Zij gaan er dus 4.— per week op vooruit en als de heer Boogaard c.s. hun die extra verdienste nu willen onthouden, dan moeten zij het voorstel van B. en W. afstemmen. Spr. zou wel voor werkverruiming voelen, maar daar is geen geld voor disponibel. „Mocht het voorstel af gestemd worden, dan zal ik niet meewerken om met een nieuw voorstel te komen," aldus eindigde de heer Ritmeester. Het voorstel wordt aangenomen. Het bestuursvoorstel wordt daarop in stemming gebracht en aangenomen met 12 tegen 7 stemmen. Voorstemmers wa ren: de heeren Uithol (Nat. Herst.), Feenstra Kuiper (Gem. Bel.), Bot (Chr. Dem.), Mr. Mulder en v. d. Veer (A.R.), Van Zwijndrecht (Chr. Hist.), Smits, Ran en Terra (R.K.), v. d. Vaart (S.D.), Meijer en Hoornsman (V.D.). Voorstel tot het verbeteren van het ter rein voor lichamelijke oefening bij School 1 te Julianadorp, bij wijze van werkver schaffing. Hierover voeren de beide agrariërs natuur lek het woord. De heer Hoorns man (v.d.) vind de kosten van het hek 1.30 per meter) wel wat hoog, terwijl de heer VanderVeer de 60,uitgetrokken voor het toezicht, overbodig achtte. Hen is door den burgemeester geantwoord, dat het toezicht noodzakelijk is en bovendien bindend voorgeschreven. Wat de kosten van het hek betreft, het is best mogelijk, dat het iets goedkooper uitgevoerd kan worden, maar voor alles moet het goed zijn. Overigens is dit nieuw werk, aldus voegde de burgemeester er veelbeteekenend aan toe, en kan het dus in werkverschaffing uitgevoerd worden. De heer Van Loo vroeg nog, of misschien jeugdige werkloozen voor dit object in aan merking konden komen, maar dit werd door den voorzitter ontraden, ten eerste, omdat de jeugdige werkloozen toch niet meer dan een zakgeld kunnen verdienen, maar vooral de oudere werkloozen in Julianadorp moeten nu een kans hebben om gedurende eenigen tijd eens wat te verdienen. Het voorstel werd aangenomen. De s.d. frac tie en de heer Schoeffelenberger (opp.) wor den geacht te hebben tegen gestemd. Met algemeene stemmen werden benoemd tot leden van de Commissie tot Voorlichting b(j Beroepskeuze: mevrouw B. A. Ketner de Jongh, en de heeren E. H. Bos, A. Smit, J. Gomes, L. F. van Loo en C. Ran. Benoemd tot lid van de Commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs te Den Helder de heer N. B. v. d. Vring met 15 stemmen. Op den heer A. Lever werden 2 stemmen uit gebracht, blanco 2. Onderwijzeres aan school 10. Met algemeene stemmen werd benoemd tot onderwijzeres aan school 10 mej. J. S. Maryt, welke no. 1 op een voordracht van drie stond. Daarna werd een aanvang gemaakt met de afhandeling van de vervolgagenda. Vastgesteld werden z.h.s. het Voorstel tot vaststelling der vergoeding in gevolge artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920 over 1933 voor bijzondere scholen en de driejaarlijksche afrekening, en het Voorstel tot vaststelling der vergoe ding ingevolge artikel 101 der Lager Onder wijswet 1920 over 1934. Aan de orde was vervolgens het voorstel tot verkoop van grond aan het Rijk voor het stichten van een telefoonkantoor. De heer Kraak (s.d.) kwam met veel bezwaren tegen dit voorstel. Hij heeft den indruk, dat hier anders gehandeld is dan gebruikelijk. Na rondzending van de eerste stukken had spr. al den indruk, dat het Col lege zich over de plaats, waar het gebouw zou verrijzen en prijs, waarvoor de grond ver kocht zou worden, al gebonden had aan het Rijk. Het advies van de Commissie voor het Grondbedrijf was dus overbodig. Andere Plaatsen, waar het gebouw zou kunnen ver rijzen, waren aangegeven, o.m. stukken grond san den Middenweg en aan de Niasstraat en de meerderheid van de Commissie was het er over eens, dat deze stukken voor den bouw best in aanmerking kwamen. Hoe komt het, aldus de heer Kraak, da hiet direct werd medegedeeld, dat deze stu ken waren afgewezen De heer Kraak was in zijn meening, dat het College alles al ge vegeld had, versterkt door een uitlating van den burgemeester tijdens een sectieverga e ring. Sprekende over de verkaveling yan en grond aan de Boerhaavestraat merkte spr. °P. dat oorspronkelijk het plan bestond om alleen groote gebouwen hier te doen neder zetten: er waren toen zeer grootsche gedach ten! Het gebouwtje, dat er nu komt, is echter niet grooter dan een blokje van 4 gewone huizen. Bovendien wordt het op deze manier een onvoordeelige geschiedenis wat de ver kaveling van het restant betreft. Zoo blijft er een driehoek over, welke wellicht later onvoordeelig verkocht of in erfpacht gegeven zal kunnen worden. Spr. begrijpt overigens de bezwaren van den Rijksgebouwendienst niet. Komende tot den prijs, herinnert spr. er aan, dat het oorspronkelijk in de bedoeling lag om een hoogen prijs voor dezen grond te bedingen. Spr. meent, dat hieraan de hand moet worden gehouden, dit kan een duur stukje grond worden, zoo propheteert hij. Als hij daarop een vergelijking maakt tusschen den grond, gelegen tegenover de B.L.O.- school 9.per m2) en den grond van „De Ton" 11.25 per m2), dan komt hij tot de conclusie, dat het verschil tusschen die twee veel te klein is. De laatste moet zeker 15 opbrengen en dat kan. Er is geen enkele reden om den philantroop jegens het Rijk uit te hangen. Vooralsnog verklaart de heer Kraak zich tegen het voorstel. Ook de heer Schoeffelenberger (opp.) vindt den bedongen prijs te laag. Jaren terug werd deze grond nog aangeboden voor 13 a 14.per m2. Er is blijkbaar kassian gebruikt tegenover den Rijksgebouwendienst Als hij daarna vraagt of het geen tijd wordt, eens aan een overweg „over het spoor" te denken, valt de Voorzitter hem in de rede met de mededeeling, dat dit niet aan de orde is. De geschiedenis van de plaats aanwijzing. Daarna heeft de Voorzitter het een en ander medegedeeld over de geschiedenis van het postkantoor e.d. Al vele jaren, aldus de heer Ritmeester, bestaan er plannen om een gedeelte van het terrein van de Ned. Spoor wegen in gemeentebezit te krijgen. Dit zou van groote beteekenis voor onze stad zijn Het hoofd van den Rijksgebouwendienst kent Den Helder en stemde hartelijk met het plan in. Spr. heeft daarop vele besprekingen ge voerd met dit Hoofd van Dienst, ter vervul ling van den wensch van de burgerij, om een nieuw Post- en Telegraafkantoor te bekomen. De Posterijen voelden, dat aan den wensch van Den Helder moest worden tegemoet ge komen, maar tenslotte deelden de Spoorwegen mede, dat hun belang zich verzette tegen ver andering van den toestand alhier. Echter een telefoonkantoor moet er komen en dit nu is gebonden aan een afstand van 150 meter van den dijk af. Men wil met dit gebouw uiterlijk Augustus van het volgende jaar gereed zijn. Nu heeft het Rijk een paar complexen grond aan den Ruijghweg, maar die waren niet geschikt wegens hun uitmid delpuntige ligging. Daarop heeft het College het terrein nabij de B.L.O.-school aangeboden, doch dit bleek te klein te zijn (mede met het oog op eventueele latere uitbreiding). Evenzoo faalden pogingen om het gebouw te doen ver rijzen aan de Java- en Erasmusstraat en aan de Lorentzstraat. Eindelijk kwam men op de „Ton" terecht, maar nu moet men niet zeg gen, dat de gemeente hier een concessie aan het Rijk heeft gedaan. En passant deelde de heer Ritmeester mede, dat na afbouw van het telefoonkantoor bekeken zal worden of en waar een nieuw postkantoor zal kunnen ver schijnen. Wat de bedongen prijs aangaat, spr. vindt deze niet onbelangrijk. Zonder binnenkern is het stuk grond aan de Boerhaavestraat 6627 m2 groot, de Vakschool, die een oppervlakte heeft van 2720 m2, zou uit het resteerende stuk, dus nadat het telefoongebouw gebouwd is, gemakkelijk 2 maal uitgaan! Spr. betwijfelt of ooit een ton uitgegeven zal worden voor dezen grond. Een prijs te vragen van 15. acht spr. niet gemotiveerd. Spr. waarschuwt voor een al te groot optimisme t.a.v. den grond: dat kon later wel eens geld kosten!). B. en W. hebben zich destijds niet gebon den: zij hebben slechts een voorloopige over eenkomst aangegaan. Wat die overblijvende scherpe punt betreft, die zal er wel af moeten, mede uit veiligheidsoverwegingen. Tenslotte wijst spr. op de werkverruiming, welke het object zal geven en adviseert daarna om het voorstel aan te nemen. De heer Kraak bleek nog niet geheel overtuigd door dit betoog, hij bleef het een bezwaar vinden, dat de grond te laag van de hand gedaan wordt. Hij vond niet voldoende steun voor een stemming, zoodat het voorstel z.h.s. aangenomen werd. Voorts werden nog vastgesteld het Voorstel tot het wijzigen van de Algemeene Politieverordening. Voorstel tot het vaststellen van een ver ordening, betreffende het beroep, bedoeld in de artt. 13, 15 en 17 van het reglement auto vervoer personen. Rondvraag. Zooals men zich zal herinneren, heeft de heer Boogaard (s.d.) 1 April 1.1. een schrijven aan den Voorziter van den Raad gericht, waarin hij dezen er van verwittigde, dat hij in de eerstvolgende vergadering vragen zou stellen betreffende loonbepalingen, geldende bij het uitbaggeren van het Heldersche kanaal, waarover de Raad destijds bij het be handelen van" de betreffende bijlage no. 105 niet voldoende zou zijn ingelicht. Althans in dien een aantal gevallen, welke de heer Boo gaard in dat schrijven omschreef, het College destijds bekend was. Zoo neen, aldus luidde dat schrijven, wat heeft het College dan ge daan om aan genoemde ongunstige bepalin gen een einde te maken? Nadat eerst wethouder Smits (r.k.) op deze vragen commentaar geleverd had, waar bij hij er o.m. op wees, dat de Raad volledig ingelicht was en dat de Rijksinspecteur in en kele gevallen regelend opgetreden was, heeft de heer Boogaard zijn erkentelijkheid jegens het College betuigd voor de pogingen om in de gewraakte bepalingen verbetering te ver krijgen. Hij oefende echter een felle kritiek uit op verschillende bijkomstige bepalingen, waarvan de Raad niet op de hoogte was. In het bijzonder voor de gezinshoofden, die ge zinsinkomsten hebben door kinderen, die wer ken en voor kostgangers is de regeling on voordeelig. Als de Raad geweten had, welke bepalingen de Inspecteur zou stellen, zou in den Raad zeker een andere stemming jegens de betreffende bijlage hebben geheerscht. In antwoord hierop heeft de burgemeester medegedeeld, dat van de 41 man, die aan het werk gingen, er 33 zes van de zes weken mochten doorwerken. Van de overige 8 waren er 2 kostgangers, voor de overigen bepaalde de Inspecteur hoe lang zij mochten werken Spr. had veel waardeering voor den Inspec teur, die een tegemoetkomende houding had aangenomen, eenige verbeteringen in de be palingen had aangebracht en waar het een enkeling betrof, dispensatie verleend had. Daarna ging de zaak ook in goede banen. Wat het regenverlet aangaat, hiervoor geldt een landelijke regeling. Het College heeft des tijds medegedeeld, wat het wist. Spr. heeft van een 116 personen nage gaan, wat zij in deze regeling meer dan hun steun verdienden. Twee gulden kregen er 6, van 2—4 gulden 16, 45 gulden 24, van 56 gul den 32, van 67 gulden 23, van 78 gul den 14 en 10 gulden 1. Uit deze cijfers blijkt, dat de Raad er niet verkeerd aan gedaan heeft om de betreffende bijlage te aanvaarden: in elk geval hebben de betrokkenen meer verdiend dan zij bij den steun konden ontvangen. De Raad zal de ge^ gevens ter beoordeeling krijgen. Wat de kost gangers betreft, ook voor hen was de regeling gunstiger dan steun. Spr. wees in dit verband op het voordeel van den tijdelijken opbeur uit den lediggang. De kostgangers konden boven dien niet buiten de regeling vallen: zij werden door den Inspecteur aangewezen. De heer Smith (s.d.) vroeg waar de klok aan het eind van de Binnenhaven is gebleven. De heer Uithol (Nat. Herstel) stelde voor om een verkeersspiegel te plaatsen op het kruispunt WeststraatHoofdgracht. De Burgemeester antwoordde, dat hij hier niet aan durft, maar hij zal in overleg treden met den Commissaris van Politie. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de Voorzitter circa half één vannacht deze zitting. Gistermiddag is bg het spelen aan de Keizersgracht achter drukkerij Snel een jongeman, zekere van der Brink, van den aarden wal naar beneden gegleden, waardoor hij in den modder terecht kwam. Aangezien de knaap al spoedig tot ver over zijn middel in de vette substantie was ver dwenen, mag hij zich ten zeerste gelukkig prijzen, dat een voorbijganger hem opmerkte en op het droge wist te trekken. Mosselen en oesters. De beschikbaarstelling van de 10.000.000 Fransche zaaioesters in Zeeland heeft plaats gehad. Men heeft daarvan goede verwachtingen, want de kwaliteit wordt algemeen zeer ge roemd. Die van verleden jaar hebben uitstekende resultaten opgeleverd en men heeft alle hoop. dat de oesterstand weer op het vroegere peil zal worden gebracht. Vraag schijnt er thans voldoende te zijn. zoodat de oestercultuur den ergsten tijd te boven schijnt te zjjn. Voor jaarsha ring. De vangsten worden al minder van de voor jaarsharing. De prijzen liepen daardoor om hoog en we zien het unieke verschijnsel, dat dit jaar de haringprijs niet tot de grens is gekomen, waarop ze aan de vischmeelfabrie- ken kan worden geleverd. Deze zitten dan ook wat in den knel met hun grondstof en zullen die straks nog meer gaan gevoelen wanneer de bepalingen omtrent de minimummaat van kracht zullen zijn ge worden. Dan voorzien we een débacle in deze visch- meelindustrie, tenzij men de fileering van visch hoog op weet te voeren, maar ook dat ziet er nu nog niet zoo gunstig uit. Zoo was de kabeljauwprijs Dinsdag aan de IJmuider markt weer zeer hoog, zoodat deze visch te hoog in prijs is om die voor de fileering te bezigen. Immers 3/5 van het gewicht gaat aan afval verloren en daardoor wordt de consumptieprijs te duur. Tong- en tarbotprijs. De prijzen van de fijnvisch daalden Dinsdag weer bedenkelijk aan den IJmuider afslag. Tarbot kwam op ten hoogste 0.80 en tong op 1.15 per kilo. De scholprijzen toonden een goed beeld. Kabeljauw was hoog in prijs, zooals gezegd, maar ook lang was duur, n.I. 2.per kilo. De trawlers en loggers maakten goede be sommingen. Weekuitkomsten van de Urker vloot. Het wat onstuimige weer van de vorige week was oorzaak, dat slechts een dag of drie kon worden gevischt. De kleine korders, vis- schende tusschen IJmuiden en Scheveningen, besomden ongeveer 90.per vaartuig; die visschende tusschen Texel en Terschelling kwamen tot hoogstens 230 en de snurre- vaadvisschers hadden uitkomsten van 210 tot 340. Een deel der vloot hield zich nog bezig met de kuilharingvangst in de Waddenzee en deze hadden besommingen per span van 360. tot 550.—. De Urker garnalenvloot, visschende bij IJmuiden, maakte besommingen van 105 tot 145. De Urkers, die kommen en kamers hebben staan aan den afsluitdijk, hadden goed resul taat, dank zij de tamelijk hooge prijzen van de haring, sommigen besomden tot 900. Aalvisscherjj in het IJselmeer. Het koude weer van den laatsten tijd is een groote belemmering voor de vangst op de aal, die daardoor niet uit den bodem te voorschijn komt. Loonend bedrijf kan daardoor niet gemaakt worden en voor de vele vaartuigen, die thans aan de visscherij deelnemen, blijven de be sommingen zeer schraal. Gelukkig hebben deze menschen de inkom sten van het Zuiderzeesteunfoijds, zoodat er althans op eenig inkomen geregeld kan wor den gerekend. Door het vertrek van den voorzitter, den heer Hijman. uit onz» stad, is gisteravond met algemeene stemmen tot praeses van „Schaak mat" gekozen de heer J, Wijker, Ruyghweg 345 ONDERHANDSCHE VERKOOP. De heer J. Buys heeft zijn woonhuis aan de Wilhelminalaan bij onderhandschen verkoop overgedaan aan den heer H. C. Remmers te Den Burg. De heer J. Boon zal binnenkort zijn room- ijsfabriek verplaatsen naar de Warmoesstraat in het perceel, waarin voorheen de schoen makerij „De Repa" was gevestigd. Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Defensie a.i., is de luitenant ter zee der 2e kl. H. L. Nagtglas den 1 Mei 1937 geplaatst aan boord Hr. Ms. Nautilus en de luitenant ter zee der 2e kl. R. Ritsema van Eek met genoemden datum aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Onlangs hebben wij reeds medegedeeld, dat er plannen gesmeed werden om, evenals vorige jaren, een tennistournooi te Huisduinen op de banen van Pension „Panorama" te organi- seeren. De data voor deze wedstrijden zijn thans vastgesteld op 16 en 17 Mei a.s. (beide Pink sterdagen) Om de mindere goden ook hun kans te geven, is er, evenals vorig jaar, in het enkel spel een splitsing in een A- en een B-Afdee- ling gemaakt. Na de voor-ronde, waaraan allen deelnemen, vormen de winnaars afdee- ling A. en de verliezers afdeeling B. Ieder speelt dus minstens twee partijen in dit tournooi. De partijen worden gespeeld „best of three". In iedere afdeeling zullen één of meer prijzen beschikbaar worden gesteld, afhankelijk van het aantal inschrijvingen. Door den Helderschen tennisleeraar, den heer E. de Zeeuw, is voor den kampioen van het Heeren-enkelspel Afdeeling A een wissel beker beschikbaar gesteld, die eerst eigendom zal worden, wanneer deze beker drie maal achtereen of vijfmaal in totaal is gewonnen. Belangstellenden, die ook een prijs zouden willen schenken voor dit tournooi, kunnen zich vervoegen bij onderstaande adressen. Naast het Heeren-enkelspel zal er ook een wedstrijd voor Heeren-dubbelspel gehouden worden. De inschrijving sluit 12 Mei a.s., laatste post, en kan plaats vinden bij onderstaande adressen: Griek Pension „Panorama" te Huisduinen en E. de Zeeuw Duinweg 26 te Huisduinen. Verder verwijzen wjj naar de advertentie in het „Advertentieblad" van heden. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag j.1. haar eerste wedvlucht in dit seizoen met oude duiven van Zevenbergen, 147 km. De loslating van de 205 deelnemende dui ven had met een N.W. wind en betrokken lucht om 8.30 uur plaats. Langs de vliegroute zoo nu en dan motregen. De temperatuur was door de koude noordelijke wind slechts 7° Celsius. Bij aankomst wind N.N.W., 12 meter per seconde. De eerste prijsvlieger arriveerde hierdoor met een snelheid van slechts 636 meter per minuut eerst om 12.20.46 uur bij zijn eigenaar. De 41e of laatste prijsvlieger om 13.0.38 uur. De prijzen en punten werden als volgt be haald: J. Riemers 1, 8, 13, 16, 19, 24, 37en prijs met 53 pnt; J. Peute 2, 5, 7, 18en prijs met 61 punt; A. Felkers 3, 6, 9, 28, 34en prijs met 57 pnt; F. Scholten 4, 15, 23, 27, 29, 33, 39en prijs met 37 pnt.; R. F. Mulder 10, 11, 14, 20. 40en prijs met 40 pnt; J. v. Stein 12, 25, 35en prijs met 18 pnt; P. v. 't Hert 17, 21, 22en prijs met 24 pnt; H. J. Bok 26en prijs met 4 pnt; P. v. d. Nieuwenhuizen 30en prijs met 3 pnt; J. A. F. Brand 31en en 41en prijs met 2 pnt; H. A. Mensink 32en en 38en prijs met 1 pnt en J. C. Huber 36en prijs. Van de Heldersche Concoursclub (H.C.C.), die eveneens haar eerste wedvlucht van Zevenbergen organiseerde ontvingen wij de volgende bijzonderheden. Het aantal totaal ingekorfde vogels voor de H.C.C. bedroeg 581. Op den eersten prijs van dit concours werd beslag gelegd door den heer G. de Wit, lid Postd.ver. „V.O.P.", wiens vogel met een flin- ken voorsprong op den 2en prijs met een snel heid van 700 meter per minuut reeds hier ter plaatse om 11.58.1 uur geconstateerd kon worden. Ongetwijfeld van dezen tweejarigen vogel een kranige prestatie. De 117e of laatste H.C.C.-prijsvlieger pas seerde hier eerst om 13.20.42 uur de eind streep. Volgende week van Vilvoorde hopen wij ook de leden van „De Reisduif" uit Barsinger- horn met hun vogels onder de deelnemers te zien. Ditmaal lieten zij verstek gaan. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Engelsche s.s. „Fauvette" Stoomvaart Mi). Nederland. Bengkalis, u., pass. 26 April Dungeness. Joh. v. Oldenbarnevelt, t., 27 April te Genua. Simaloer, 26 April te Batavia. Kon. Ned. Stoomboot Mij. Ariadne, th., 27 April 2 uur v.m. 100 m. N. v. Terceira. Atlas, 21 April van Curagao. Baralt, 24 April van Curagao. Breda, 25 April van Arica. Calypso 27 April te Fiume. Deucalion, 26 April van Oran. Hebe, 26 April van Odense. Iris, 22 April van Curagao. Luna 26 April te New York. Merope, 26 April van Danzig. Midas, 26 April van Curagao. Nereus, 26 April van Gibraltar. Oberon, 26 April van Gibraltar. Odysseus, 27 April te Amsterdam. Oranje Nassau, 25 April van Curagao. Orestes, 26 April van Izmir. Orion, 27 April te Amsterdam. Perseus, 26 April te Halmstad. Poseidon 27 April van Rotterdam. Saturnus, pass. 26 April Gibraltar. Simon Bolivar, th., 26 April te Havre. Triton, 27 April te Candia. Van Rensselaer, th., 27 April te Havre. Vesta, 26 April van Catania. Kon. Paketv. Maatschappij. Barentsz 25 April van Singapore. Houtman 24 April van Sabang. Minjak pass. 27 April Oporto. Nieuw Zeeland 23 April van Batavia. Roggeveen 24 April van Batavia. Tasman 26 April van Kaapstad. Rotterdamsche Lloyd. Blitar 27 April van Rotterdam. Garoet, u„ pass. 27 April del Armi. Kota Radja, th„ pass. 27 April Sagres. Palembang, th., 26 April van Sabang. Sibajak, u., 27 April van P. Said. Sitoebondo, th., 27 April te Marseille. HollandAmerika Lijn. Blommersdijk, 27 April te Rotterdam. Damsterdijk, 26 April te Los Angelos. Delftdijk, 25 April te San Francisco. Maasdam 26 April 508 m. W. v. Bishop's Rock JavaChinaJapan Lgn. Tjikembang 24 April te Hongkong. Tjisadane 25 April te Hongkong. Tjikarang 26 April te Shanghai. JavaNew-York Lijn. Glaucus 25 April te New Orleans. Kota Nopan, 26 April van Batavia. Modjokerto 26 April van Singapore. Rhexenor 26 April te Belawan. Soemba 26 April t^ Lourenzo Marqués. Tabian 24 April van New York. Talisse 26 April te Penang. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alcyone, th., 26 April van Bahia. Aldabi, t., pass. 24 April Madeira. Alwaki, th.. 26 April te Montevideo. Silver JavaPacific Lijn. Silverbelle 25 April te Port Natal. Silverpalm 26 April van Madras. HollandBritsch-Indië Lijn. Hoogkerk, u., pass. 25 April Ouessant. HollandAfrika Lijn. Bloemfontein, t., pass. 26 April Ouessant. Boschfontein, u., 25 April te Beira. Heemskerk, 27 April v. Rotterdam. Jagersfontein, 27 April v. Antwerpen. Stoomvaart Mij. Oceaan. Melampus, 25 April v. Cuxhaven. Menelaus, 26 April v. Manilla. „De Wandelaar" van April. Tien tegen één, dat u nimmer heeft gehoord van „De Braak", de Akkerswade, Jaaphan- nes, het "gat van den jood" en het Uilenbosch? Dan is het maar goed, dat Dick Deinum er over heeft geschreven in het April-nummer van „De Wandelaar", want het zijn allemaal interessante natuui monumentjes nder den rook van Amsterdam, zoodat zeer velen pro- fijt kunnen hebben -an zijn rijk-geïllustreerd artikel. F. Niesen nam deel aan „een tuime laar-expeditie" op het Zandvoortsche strand en geeft daarvan verslag. Op de foto's ziet men Strijbos met het ontleedmes bezig om fragmenten van den walvisch in veiligheid te brengen voor het museum van natuurlijke historie te Leiden. H. H. J. Maas heeft het over den Zwanenridder in de Middeleeuwsche litteratuur en in de Limburgsche volksver halen. W. K. Steffen bouwde een schuilhut aan een der kreeken van het Quackj es water om bergeenden te fotografeeren. Foto's en tekst leveren het bewijs van het welslagen der onderneming. Dr. A. C. de Koek schrijft over „de Groote Beer" en L. Greeter over een wandeling in het Gooi. Ko Zweeres vertelt over de Lente in het Schapenland en Wabe van der Veer over Lente in het Heidenschap. Dat schapenland is Texel en het Heidenschap is een eenzaam gebied van meren en poelen in den Zuidwesthoek van Friesland. Over de landverhuizing naar Zuid-Afrika geeft mevr. Broekhuysen) het tweede vervolg, terwijl ook van de studie van J. W. M. van de Wali over Valkernij in Nederland wedri een gedeelte werd opgenomen. Het spreekt vanzelf, dat da vaste rubrieken over focog af leren, kamer planten, tuinwerkzaamheden en dé „korte wandeling" niet ontbreken, terwijl eveneens voor de hand ligt, dat aan illustratie, opmaak en uitvoering de gebruikelijke zorg, ja, zoo moegelijk, extra zorg besteed is, want dit is een jubileum-nummer: honderd afleveringen zijn nu van dit hoogstaande tijdschrift voor natuurvrienden bij den uitgever A. G. Schoon- derbeek te Laren verschenen! „Het Kind", veertiendaagsch blad voor ouders en opvoeders, 17 April. Uitgave C. A, Spin en Zoon, N.V. Amsterdam. Van deze, als steeds goed verzorgde, uitgave noemen wij het openingsartikel over Poesie albums (van Tjeerd Adema) en voorts „Over Kindertooneel" van H. J. van Wielink, Lok kend jeugdgevaar" van P. M. Adriaanse, inspecteur van politie. In dit nummer wordt een aanvang gemaakt met een verhandeling over een zestal Vlaamsche jeugdschrijvers. De eerste, die onder de loupe genomen is, is Hendrik van Tichelen, de bekende Vlaamsche jeugdboekvoortrekker. Het huiswerk, dat de kinderen van school meekrijgen, is toch maar een geliefd onder werp. Ditmaal werpt er zich een „moeder van drie schoolgaande kinderen" met een versne den pen op, maar zij vindt nogal bestriidine- van redactie-zijde. De rubriek „De Vrouw" is ditmaal gewijd aan de vrouw op het kleine landbouwbedrijf Dit nummer bevat het bekende bijblad: De .Merel,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7