IBIS SHAG Raadsreflexen Stadsnieuws tobbe fmcmn lebber... man? Waar gaan we heen Vrijdag 30 April 1937 Verjaardag HJCH* Prinses Juliana Trawlers in gebruik bij de Marine? Heldersche Courant Tweede Blad Helders Belang V/V-V* Een nieuw winkelhuis voor den heer v, d. Witte De heer Boogaard in het strijdperk Het telefoonkantoor en de weinige soepelheidvan deNederlandsche Spoor wegen •De werkverschaffing De Privé-Verpleegster TA VENU boekt wederom een succes Er wordt druk gevlagd. Na dagen van grauwe luchten en scherpen wind, stond vanmorgen in de vroegte de zon te glanzen aan een hemel, die wel niet egaal blauw was, maar toch beloften inhield voor den feestdag van heden. Br werd vanmorgen reeds druk gevlagd, in alle straten hingen al tientallen vlaggen, vóór zeven uur, en later op den morgen klap perden steeds meer dundoeken van de gevels. Ben ouderwetsche Oranje-dag, met een in feesttooi gestoken stad. Het was de stadsbeiaardier, Tj. Joh. Dito, die voor de eerste feestklanken zorgde. Om acht uur galmden vroolijk de klokkenklanken uit het hooge monument op het Helden der Zeeplein. Ze werden gedragen tot ver de stad in. Om half elf marcheerden de adelborsten, voorafgegaan door de Kon. Marinekapel, van de Buitenhaven. De stoet trok veel belang stelling. De heele ütad werd doorgemarcheerd in kranige houding en flink tempo. Wij vestigen nog de aandacht op het Kin derfeest, in Musis Sacrum, dat hedenmiddag drie uur aanvangt. Om half drie vertrekken de jonge feestgangers, voorafgegaan door de Oranje-garde, van de Marinewerf; langs West straat, Keizerstraat, Spoorstraat, marcheeren zij naar de feestzaal. De middag is georganiseerd door de Chr. Oranjevereeniging, die, zooals men weet, van avond om 8 uur een feestavond organiseert in Casino. Wij vestigen voorts nog de aandacht op het concert van het Stedelijk Muziekkorps, dat in de muziektent in het Julianapark van 89.30 u. gegeven wordt, en op de beiaardbespeling op het klokkenspel van het Ned. Redding wezen, hedenavond van 89 u. Er wordt een proef genomen. Het Dagblad voor IJmuiden weet te ver tellen, dat evenals in het buitenland, bij de marine gebruik zal worden gemaakt van trawlers. Voorloopig zal met een der IJmuider trawlers een proef worden genomen, om te zien in hoeverre deze schepen voor dat doel dienstig zijn te maken. We meenen te weten, dat in den mobilisatietijd ook van zij het dan omgebouwde trawlers is gebruik ge maakt en wel als mijnenvegers. Misschien, dat bij het slagen van de proef, er meer belangstelling bij de overheid zal ontstaan om te bevorderen, dat moderne schepen op stapel zullen worden gezet. Waarschijnlijk dat ook in België (en elders) de groote aanbouw van de visschers- vloot, gesteund door de regeering, aan dit doel ten grondslag ligt. Zoo bekeken, kan dit tweeërlei doel waar schijnlijk bevorderlijk zijn voor de vernieu wing van de visschersvloot. Algemeene ledenvergadering, die weinig belangrijks bood. Succes met de reclame naar buiten! Gisteravond heeft in de bovenzaal van het Kegelhuis een Algemeene Ledenvergadering van de V.V.V. .Helders Belang" plaats ge vonden, welke, zooals de meeste van deze vergaderingen, zeer slecht bezocht was. Het is toch maar «en merkwaardig iets, dat de plaatselijke Middenstand zoo weinig oog heeft voor zijn eigen belang. Het gaat dien Stand toch waarlijk niet zóó goed, dan dat er geen wenschen meer te vervullen zouden zijn; wij hebben de menschen tenminste wel eens anders hooren verkondigen... Maar hoe wil men nu verbetering in den toestand brengen, anders dan door overleg, samenwerking, plannen beramen en wat dies meer zij Het zal een ieder toch duidelijk zijn, dat er in dit opzicht individueel niets, maar dan ook niets te bereiken is. En toch blijft men weg van vergaderingen als deze, welke daardoor kennnelijk aan bloedarmoede lijden en zonder eenige be- teekenis zijn, omdat er altijd dezelfde menschen zijn, met dezelfde ideeën, met dezelfde inzichten. Heusch, op deze wijze komt de V.V.V. er niet en wat erger is, de Middenstand zéker niet. Het moest toch eigenlijk zóó zijn, dat élke midden stander lid van zijn belangenvereeniging was, temeer omdat de contributie 1. per jaar...) daarvoor geen bezwaar be hoeft te zijn. Maar wat zien we? Nog niet de helft heeft zich aangesloten! En nu heeft de Middenstand wellicht reden tot klagen, maar waar men de grond beginselen van het zakenleven verzaakt, daar mag toch óók wel eens aan „eigen schuld" gedacht worden. Genoeg daar over: laat ons hopen, dat men toch nog eens tot een ander inzicht komt! Over de vergadering van gisteravond dan het volgende. Aanwezig was o.m. de burge meester, die het bijzonder lidmaatschap van de V.V.V. aanvaard heeft; de bijeenkomst werd geleid door den voorzitter, den heer M. H. Klerk. Nadat de notulen van de vorige vergade ring gearresteerd waren, deed de heer H. C. M. Nypels voorlezing van zijn jaarverslag. Hieraan ontleenen wij het volgende: Ook in het jaar 1936 heeft de V.V.V. veel pogingen aangewend om de trek naar onze gemeente te bevorderen, door gestadig de aandacht op Den Helder en Huisduinen te vestigen, en het verblijf van vreemdelingen hier zoo aangenaam mogelijk te maken. In de drie grootste Ned. Dagbladen hebben wij gedurende vijf achtereenvolgende maan den propaganda gemaakt. Verschillende tijd schriften plaatsten beschrijvingen en uitnoo- digingen voor een bezoek aan onze gemeente en de badplaats, in het V.V.V.-blad „Ons Nederland" Verkregen wij een speciaal „Den Helder"-nummer, met tal van foto's en een vlotte beschrijving. Een zomerdienstregeling stelden wij in ruime mate voor de aanvragers beschikbaar, en werden aan de leden van de V.V.V. toegezonden. Een nieuwe hotel- en pensiongids is in grooten getale verspreid, terwijl een drieduizend stuks beknopte gid sen voor uitstapjes in en om Den Helder Huisduinen voor vreemdelingen en stadge- nooten beschikbaar werden gesteld. Door de medewerking van verschillende bedrijven hier ter stede verspreidden wij 5.000 V.V.V.-sluit- zegels in den lande, wij namen deel aan de V.V.V.-tentoonstelling te Amsterdam, waar ons reclame-materiaal voor vele bezoekers ter inzage heeft gelegen en is verspreid. Wij zijn in correspondentie getreden met de Ned. Spoorwegen voor het inleggen van extra diensten, in 1937 zullen wij ons deel daarvan bekomen. Met de plaatselijke pers bereikten wij we derom goede samenwerking, onze berichten werden bereidwillig opgenomen en, naar de groote bladen toegezonden. Wij beschouwen deze samenwerking van veel invloed voor de bekendheid van Den HelderHuisduinen, vooral ten aanzien van de naaste omgeving, welke méér dan voorheen onze gemeente als een centrum van inkoopen gaat beschouwen. Bestuursmutaties en ledental. Ons bestuurslid, de heer A. ten Klooster, is ons door den dood ontvallen, zijn functie als penningmeester heeft de heer J. Delgorge op zich genomen. Opnieuw werden wij dit jaar ernstig getroffen door het onverwacht overlijden van den heer P. C. de Boer, beide bestuursleden, die veel voor de V.V.V. heb ben tot stand gebracht, verdienen daarvoor onze volle waardeering, hun nagedachtenis zullen wij in eere houden. Het ledental der vereeniging is gelijk ge bleven, enkele bedankjes die inkwamen, wer den door nieuwe leden weer hersteld. Op nieuw vestigen wij de aandacht van de plaatselijke handel op onze V.V.V., omdat het in de eerste plaats deze handel is, die voordeel heeft van een veelvuldig vreemde- lingenbezoek. Onze vereeniging heeft 300 leden, doch kan er tenminste 600 tellen. De inkomsten zouden dan in gelijke mate stij gen, waardoor, behalve een beter meeleven met deze voor de gemeente nuttige instel ling, »veer middelen beschikbaar komen om de zoo noodzakelijke propaganda naar buiten op te voeren. Uit het finantieel overzicht van penning meester Delgorge bleek, dat er een klein nadeelig saldo over 1936 was: mede een ge volg van de weinige contributies! In de vaca tures in het bestuur, ontstaan door het ver trek van den heer J. Kamman en door het overlijden van den heer P. C. de Boer, wer den met vrijwel algemeene stemmen be noemd de heeren Mr. Arn. Veldman en H. W. Zegel. De aftredende bestuursleden Van Gessel, Bijvoet, Kreuger en Nypels werden na eenige discussie bij acclamatie herbe noemd. De burgemeester heeft in dit ver band eenige waardeerende woorden aan het adres van den heer Nypels geuit. Mededeelingen. Vervolgens heeft de voorzitter eenige me dedeelingen gedaan. Het bestuur is van mee ning, dat samenwerking met het gemeente bestuur van groote importantie is. In dit verband stemt het tot verheugenis, dat bur gemeester Ritmeester zoo bereidwillig is ge weest het bijzonder lidmaatschap van de vereeniging te aanvaarden. Spr. bracht den magistraat daarvoor dank. In verband met het succes, dat de Boltha II opgeleverd heeft, is er sprake van geweest om een Dahliatentoonstelling te organisee- ren. Het bestuur vond het echter wenschelijk om daarmede nog even te wachten; wellicht zal deze volgend jaar gehouden kunnen worden. Tenslotte heeft de heer Klerk de aanwezi gen aangespoord om propaganda voor de V.V.V. te maken, opdat meerderen zich als lid zullen opgeven en... de vergaderingen zullen komen bezoeken. VOOR DE PIÜP Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar. Verheugend was het uit den mond van den heer Nypels te vernemen, dat er uit den lande steeds meer aanvragen komen om propagandamateriaal van Den Hel derHuisduinen. Den Helder bestéét tegenwoordig, er wordt over gesproken. Dit is al een heele verbetering in ver gelijking met eenige jaren geleden en mag geweten worden aan de geregelde reclame naar buiten. Voor het komende seizoen zijn al verscheidene aanvragen voor pensions enz. binnengekomen. Na de rondvraag, welke niets bijzonders opleverde, sloot de voorzitter om ca. 10 uur de vergadering. De aanbesteding gehouden. Gisteren is in het Kegelhuis door den archi tect S. Krijnen, voor rekening van den heer J. v. d. Witte, Keizerstraat alhier aanbesteed het afbreken van perceel Keizerstraat 103 en het aldaar bouwen van een winkelhuis met bovenwoning. De uitslag was als volgt: C. Th. Kwak 6.600.— G. Groot 7.224.— Modder en Cuperus 7.250. W. F. Labout 7.260. P. Vermeulen en W. A. Ran 7.268. K. Venema 7.285. J. W. Schuit, Alkmaar, 7.400. R. Noppert en G. Oordt 7.495. G. H. Geus 7.497.— C. Bot 7.600.— C. Goes 7.600. H. Doorn 7.900.— S. van Scheijen, Koegras, 8.040. J. Steen 8.083. Gebrs. Riemers 8.195. J. Roomeijer Jr. 8.250. P. van 't Hoog, Texel, 8.700. M. C. v. d. Plas 8.992. Zie pagina 2, le blad Zeer belangrijk voor U Een agenda-punt, dat de kampioen-voor- vechter van de arbeiders, de heer R. Boogaard (S.D.A.P.), in het geweer heeft gebracht, was dat betreffende de verbetering van een der H.R.C.-terreinen. Waarschijnlijk door de „stille" toejuichingen van een aantal suppor ters op de publieke tribune, liet hij zich echter in zijn ijver te ver gaan en debiteerde enkele onjuistheden, die hem een scherpe terecht wijzing van den burgemeester bezorgden. De heer Boogaard oefende critiek op dit voorstel, omdat dit werk in werkverschaf fing uitgevoerd zou worden, tengevolge waar van de arbeiders niet aan een normaal week loon zouden komen. Het hoogste loon in werk verschaffing is 16.32, een bedrag dat door het rijk is bepaald, en waaraan het gemeente bestuur zich heeft te houden, omdat het rijk ongeveer 76 procent van het loonbedrag, voor werken in werkverschaffing, bijdraagt. Wan neer het werk in eigen beheer wordt voerd, bedraagt het minimum loon 22.56. Maar... de gemeente-financiën laten de uit voering in eigen beheer niet toe. Een van de grieven van den heer Boogaard Was, dat dit werk niet voor uitvoering in werkverschaffing in aanmerking mocht ko men omdat het z.i. onderhoudswerk was. Voorts maakte hij het college het verwij dat het 't argument, dat een bepaald werk niet gedaan zou worden, als de raad besloo het niet in werkverschaffing te willen ui voeren, als een stok achter de deur gebruikte. Tenslotte beweerde hij, dat in onze s ad e lage loonen in werkverschaffing werden be taald. In Zaandam zou men 42 cent ontvangen. In zijn ijver voor de arbeiders sloeg opposant hier lichtelijk de plank mis. Hem werd door den voorzitter en ook door zij mede-partijgenoot, wethouder v. d. aar duidelijk gemaakt, dat het hier geen onder houdswerk, maar een nieuw werk betrof, n. de omlegging van een terrein en als dit werk niet in werkverschaffing uitgevoerd zou worden, zou er in het geheel niets van kunnen komen. De burgemeester zette voorts de onjuiste voorstelling van den heer Boogaar recht, als zou men in Zaandam hooger uur loon in werkverschaffing betalen dan in Den Helder. Het is niet waar, dat men daar 42 cent betaalt, men betaalt in Zaandam niet meer dan 35 cent, tegen 34 cent in onze stad. Dit is een regeling, die door den Rijksinspec teur voor de werkverschaffing getroffen wordt. De heer Boogaard had van deze argumen tatie niet terug. Wij willen gaarne aannemen, dat hem het uurloon in Zaandam niet bekend was, maar dan had hij ook geen cijfers moeten noemen, want dat werkt misleidend. Het college verdient voor zijn arbeid voor onze werkloozen geen onrechtvaardige critiek, vooral van den kant waar men weet, althans kan weten, dat er op het Raadhuis een open oog is voor de werkloozen en noodlijdenden in onze gemeente. Het waren de heer Ran (R.K.) en Feenstra Kuiper (Gem. Bel.) die er nog op wezen, dat die sportterreinen een duur paardje voor de gemeente waren. Het voorstel ging er door, met 12 tegen 7 stemmen. Hetzelfde ging het met de verbetering van een terrein voor lichamelijke oefeningen bij school I, te Julianadorp. De verkoop van grond aan het Rijk, voor dt stichting van een telefoongebouw, was een agenda-punt, dat voor onze stad van groote beteekenis is. Niet alleen omdat hierdoor de automatiseering van de telefoon binnen af- zienbaren tijd (Augustus 1938) een feit zal zijn, maar ook omdat hierbij het vraagstuk van de verplaatsing van het rangeerterrein op het tapijt kwam. De Burgemeester heeft in deze raadsvergadering mededeeling gedaan van zijn besprekingen met de autoriteiten in Den Haag. Het hoofd van den Rijksgebouwendienst, die Den Helder kent, voelde voor het plan om een nieuw post- en telefoonkantoor te plaat sen op het nu bestaande rangeerterrein. Het was een concessie aan de gemeente Den Helder, omdat men de telefoon, om technische redenen, minstens 150 meter van den dijk verwijderd moet hebben en deze plaats dus niet de meest gunstige is, Voor de gemeente had een en ander belang rijke financieele offers gekost, doch het had de oplossing gebracht van een vraagstuk, waarvoor men al jaren lang een oplossing zoekt, n.1. de verbinding van twee stadsge deelten, die door dezen wig van elkander gescheiden zijn. Edoch, toen de zaak zoover was, kwam er een kink in den kabel door een schrijven van de Ned. Spoorwegen, waarin medegedeeld werd, dat de belangen van de Spoorwegen zich tegen den verkoop van het rangeerterrein verzetten. We blijven dus zitten met dit obstakel voor een goede verbinding, voor de bewoners achter spoor, met de binnenstad en het probleem, luchtbrug of tunnel, wordt hierdoor weer actueel. De heer Kraak (SDAP) kwam in oppositie tegen de wijze van toekenning van grond voor den bouw van het telefoonkantoor, dat ge plaatst zal worden aan de Boerhaavestraat, in aansluiting aan de laatste huizenrij, op het weiland „De Ton". Hij had den indruk gekregen dat de zaak reeds in kannen en kruiken was, voordat de commissie van de grondbedrijven advies was gevraagd, terwijl hij de meening was toegedaan, dat de grond te goedkoop van de hand ging en de verkave ling onvoordeelig was. De burgemeester zette een en ander recht en toonde aan, dat èn wat de plaats èn wat de prijs betreft, geen andere beslissing geno men had kunnen worden. Het voorstel werd dan ook z.h.s. aangenomen. De heer Boogaard, die Dinsdagavond regelmatig in de oppositie was, deed bij de rondvraag nog een uitval naar de bestuurs tafel, in verband met de door hem aan het college gestelde vragen, betreffende de loon- b„palingen, geldende bij het uitbaggeren van het Heldersche kanaal. Men herinnert zich, dat de heer Boogaard in deze vragen het college verwijten heeft gemaakt, dat de raad bij de behandeling van dit onderwerp niet voldoende zou ingelicht zijn, over bepalingen, die later toegepast zijn. In hoofdzaak ging het om het feit, dat de arbeiders, die een eigen woning, of een klein bedrag aan gezins inkomsten hadden, toegestaan was slechts eenige weken in werkverschaffing te werken en dan een week wachten zonder steun, ter wijl kostgangers slechts drie weker in werk verschaffing zouden mogen werken en dan twee weken uitgesloten zouden worden, zonder steunuitkeering, terwijl er voorts een ongunstige bepaling was betreffende regen- verzuim. Wethouder Sn..ts heeft eerst een en ander recht gezet en gewezen op het feit, dat door den Rijksinspecteur verbeteringen zijn aan gebracht. De burgemeester erkende, dat er eenige fouten gemaakt waren, maar die waren her steld. Zoo was men er b.v. niet van op de hoogte geweest, dat het wachten beteekende: buiten den steun staan. „Dat wist ik wel", zei de heer Boogaard. „Dan had u dat behooren te zeggen", ver weet hem de burgemeester. Aan de hand van tal van cijfers toonde de burgemeester voorts aan, dat de werkver schaffing den. menschen wel degelijk finan cieel voordeel gebracht had. Het is wellicht goed dat we die cijfers, voor hen, die ze niet in het raadsverslag gelezen hebben, nog eens laten volgen. De burgemeester had van 116 personen nagegaan, wat zij in deze regeling meer dan hun steun verdienden. Twee gulden kregen er 6, van 24 gulden 16, 45 gulden 24, van 56 gulden 32, van 67 gulden 23, van 78 gulden 14 en 10 gulden 1. Een sterk argument was voorts van den raadsvoorzitter het moreele voordeel voor de menschen. „Leegloopen is des duivels", zoo zei de burgemeester en dus beteekent voor deze menschen de werkverschaffing meer dan een extra verdienste van 5 6 gulden per week. De heer Boogaard was niet gelukkig met zijn aanval, want behalve dus dat de regeling, zooals die was ontworpen, van den Rijksin specteur kwam, waren de grieven voor een groot deel verholpen en dus sorteerde de interpellatie geen effect. Bij de behandeling van de tarieven van het gemeentelijk zwembad, werd door verschil lende leden critiek geoefend op de tarieven, wat betreft de lessen voor kinderen. Men vond die te hoog (2 gulden per seizoen), zeer zeker te hoog als men er drie seizoenen over doet om het zwemmen te leeren, zooals de heer Uithol van zichzelf getuigde, of als men het in drie lessen kan, zooals de burgemeester meende, dat er gevallen waren. De heer Feenstra Kuiper (Gem. Bel.) stelde voor leskaarten voor een week verkrijgbaar te stellen, welk voorstel de heer Mulder (a.r.) ondersteunde. Het college wilde geen bindende voorschrif ten, doch mocht de practijk uitwijzen dat de tarieven, in het bizonder voor de kinderen, te hoog zijn, dan kan daar wijziging inge bracht worden. De burgemeester deelde nog mede dat overwogen wordt op de scholen, bij de licha melijke oefening „droog zwemmen" in te voeren, om door dit „droog zwemmen, het natte zwemmen te bevorderen". De overige agendapunten leenen zich niet voor een bespreking. En nu wachten we op de begrootingsdiscussiesgoe lang nog? Natuurhistorisch Museum. Elke week: eiken Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Vrijdag 30 April. Casino, 8 u. Chr. Oranjevereeniging. Fees telijke bijeenkomst. Muziektent (Julianapark)8 u. Eerste Zomerconcert Sted. Muziekcorps. Musis Sacrum. Cursusbal. Dansinstituut Zaterdag 1 Mei. Casino8 u. 1 Mei-viering S.D.A.P. Zondag 2 Mei. Casino, 8.15 u. „De Czardasvorstin", Noblesse obligeen als deze waarheid óóit gegolden heeft, dan is dit wel voor onze plaatselijke Tooneelvereeniging „TAVENU", die in den loop van reeds een respectabele rij van jaren bewezen heeft, op geregelde tij den met iets goeds voor den dag te komen, met iets, dat op frappante wijze uitstrekt boven het gemiddelde niveau, waarboven het doorsnee-dilettanten-tooneel bijna nimmer vermag te komen. Evenwel, men heeft terdege rekening met zijn publiek te houden en dan met name met het TAVENU-publiek, dat kennelijk een hang naar het tragische bezit, gezien althans de gesprekken in den foyer, tijdens de pauzen. En ondanks het feit, dat men het gebodene klaarblijkelijk op prijs stelde, en men zich- gedurende de 4 bedrijven van deze „Privé- Verpleegster" hoogelijk geamuseerd had. Het is het oude probleem van de Kunst, die érnstig moet zijn en waardig, om wéér te zijn, waarbij men vergeet, dat Molière en Aristophanes ook blijspelen componeerden, die men so wie so toch ook tot Kunst zou mogen kwalificeeren... „De Privé-Verpleegster" dan is een blijspel van A. den Hertog en dat in een 4-tal be drijven zich waarlijk als „blij-spel" doet kennen. Het is niet zwaar op de hand, verre van dat: het is allemaal zeer licht van allure, het is geestig zonder vulgair te worden (op een enkele passage na) en bezit een serie dialogen, die eenige spelers een voortreffelijke gelegen heid boden hun dramatische antecedenten ten volle te demonstreeren. Wat den inhoud betreft: in een nutshell be vat deze de geschiedenis van het, in de too- neelliteratuur van de twintigste eeuw reeds haast tot cliché geworden, zelfstandig door het barre leven gaand meisje, dat, ondanks het feit, dat het een vermogende ruggesteun in een oude tante bezit, zelf haar kost wil verdienen. De eerste poging, bij een fabrikant, zou via een beiderzijdsche liefde al spoedig tot een ontijdig einde gekomen zijn, had meerge- neemde tante niet vrouwelijk ontactisch roet in het eten gegooid, waardoor het zelfstandige meisje er van door gaat en op een andere wijze haar brood tracht te verdienen. Na diverse mislukte pogingen wordt zij verpleegster (zij het zonder eenige praktische ervaring) bij 'n gepensionneerden oud-scheeps kapitein, oogenschijnlijk het prototype van den bruut, doch die in wezen nogal meevalt. Via een serie obstakels en conflicten vinden tenslotte beiden (wie zou er aan getwijfeld hebben?) elkander en zullen waarschijnlijk verder lang en gelukkig geleefd hebben. Zie daar de story, die iedere zweem naar het zwaar-op-de-handsche mist. De vertolking was in groote lijnen voortref felijk, waarmee TAVENU dus wederom be wezen heeft, dat het ook in het lichtere genre kan excelleeren, en het heeft een goedbezette zaal een 4-tal uren van voortreffelijk amuse ment geschonken. Zóó zelfs, dat aan het einde ook de klassiek-geschoolde Tavenuërs met het vuur van 't enthousiasme geïnfecteerd bleken. Hetgeen wat zeggen wil... Bij een beschouwing van de spelers, aller eerst de voorbeeldig vertolkte rol van den kapitein-in-ruste, die ons gebracht werd door den heer J. Schokker, ongetwijfeld een der sterkste figuren van het huidige TAVENU. Daar was een plastiek, die verre boven de middelmaat verheven was, een plastiek, die wonderen deed. Een prachtige kop, waarop de verbetenheid haar stempel gedrukt had, en een kracht van zeggen, die waarlijk fascinee- rend was. Na hem is daar direct Mevr. Schel- lingerPasman als de „zelfstandige vrouw". Een geestige verschijning, in enkele taffeelen woekerend met een aangeboren charme en boeiend door haar groote mate van vitaliteit. De heeren Prins en Ekkers beelden beiden de jeune premiers uit en ook zij hebben op lofwaardige wijze gewerkt: zij het met uitzon dering van de „aangeschoten" scène, die o.i. belangrijk bekort had kunnen worden. G. Ko ning als de tuinjongen bleek een uitstekende kracht te zijn, die van een bij-rolletje iets wist te maken. Van hem zal TAVENU zeker nog pleizier beleven. De heer Van Diest was een aannemelijk ge neesheer en de heer Govers als butler qua type uitstekend. Minder voldeed hij als de boekhouder. Hierin werd het caricatuur te veel gecaricaturiseerd. Tenslotte waren daar nog de dames Van Hoek, Bels en Van Steen bergen, waarvan met name Mej. Bels als huishoudster aardig spel leverde. Uit den aard der zaak was dit alles niet zonder gebreken: daar waren diverse dialo gen, o.a. in het vierde bedrijf, die te veel uit gesponnen waren om interessant te blijven, daar was een eerste bedrijf, dat aanvankelijk wat slap aandeed en daar was een souffleur, die zich wel eens te buiten ging. Maar dit alles doet niets af aan den algemeenen indruk: een indruk van frisch gezond tooneel, een blijspel van kwaliteiten, dat zeker een eere plaats verdient naast het „zware" repertoire, dat TAVENU in den loop der jaren haar goodwill schonk. Een woord van waardeering voor de regie van den heer Schokker, die tot in detail ver zorgd bleek, voor het kapwerk, dat als steeds aan hooge eischen voldeed en voor de meubi leering van de Bühne, welke door de firma Govers verzorgd was. Een opvoering van een comedie alzoo, die zoo niet volmaakt, toch zeker tot de beste behoort, die deze tooneelvereeniging bracht öe 100 procent filosofische incluis.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5