s dat een hoedje? r EN HAAR GARNEERING EEN BRUID IN DE LENTEI =5; Sproeten 5= 1HARME ONDER DE PLATANEN Bijgeloof in China Vierde blad Saterdag 1 Mei 1937 BLOEMEN, PAILLETTEN, GALONS, KRISTALLEN PARELS kan een voile dragen Namiddag japon van veelkleurige, gebloemde crêpe. De mantel is van zwarte wollen stof Ontwerp MOLINEUX, Parijs. Ja, een ondanks zijn eenvoudig model; zeer opvallend dopje van zwart stroo. De voile is, naar Spaansche ze de, aan de achterzijde van het hoedje beves tigd. Het versiersel bestaat uit een toef met ge kleurde zijde omwoelde beenen ringetjes, DE JAPON In de laatste jaren heeft de mode ons op 't stuk van garneering niet verwend. Het jneerendeel der japonnen was wel-is-waar „geschapen" uit stoffen, die ons, toen we ze .voor het eerst zagen, een „Ah!" en een „Oh!" ontlokten en waarvan de lijnen het oog bekoorden, maar aan de garneering was weinig of geen aandacht besteed. Het wacht woord was: uiterste eenvoud, geen opschik, geen versiersel. De meeste couturiers gingen toen van het op-zich-zelf zeker niet af te keuren beginsel uit dat een japon voor zich zelf spreken moet, dat de coupe, de snit, de lijn alleen hun volle effect geven kunnen als het oog door garneeringen en ornamen ten niet afgeleid wordt, Dit principe is nog wel niet losgelaten gelukkig niet! maar het wordt dit jaar lang niet toegepast met de strengheid waar aan men ons gewend had. De garneering heeft zich opnieuw een plaats veroverd en menige vrouw, die zich in een robe, die het uitsluitend in de „lijn" zocht, allesbehalve op haar gemak gevoelde, zal dat veel ple zier doen. De vrouw van 1937 heeft weer recht op garnituren, op bloemen, op paillet ten, op galons, op soutaches, op passemen- terie, op applicaties. De „kale" japon wordt al zoo weinig meer gedragen, dat zij aan doet als een zoo niet oud- dan toch uit- modisch kleedingstuk. Alleen zij die op haar lijn waarlijk trotsch kunnen zijn be hoeven van haar versiersellooze japonnen nog geen afstand te doen. Zij kunnen ze dragen blijven al was het maar uit co- quetterie. De anderen De anderen, en dat zijn de meesten, kun nen haar hart ophalen aan tallooze geesti ge en smaakvolle garneeringen. Zoo zag ik dezer dagen een aardig crème kleurig crêpe-de-Chinekleedje, dat verleden jaar nog geen enkele versiering duldde, thans bezaaid met minuscule hartjes \an blauw en rose toile. Grootere harten om ringden den hals en zoomden de rok. Een eenvoudige zwartleeren lakceintuur voltooi de dit japonnetje, dat speciaal voor jongere meisjes uiterst flatteus is. Maar de gegarneerde japon en het gegar neerde costuum zijn er voor alle leeftijden. Nieuw in het bijzonder is het denkbeeld de revers der mantelpakjes met applicaties \an leder of van veelkleurige bloemen te ornee- ten. Vooral zeer slanke te slanke!. vrouwen zullen met deze nieuwe mode haar voordeel kunnen doen; de applicaties doen haar wat gevulder schijnen dan ze in wer kelijkheid zijn. Voor meer gezette figuren evenwel kan ik versiering der revers niet aanbevelen; de kleine dikkere vrouw ver mij de alle opzichtigheid en houde zich aan simpele strakke lijnen. De parel-borduursels komen voor den avond meer en meer in zwang. Geen won der! Want hoe aardig zijn ze niet, die luch tige pastelkleurige mousseline japonnetjes, waarvan de rok ietwat verzwaard is door snoeren transparante kristal-parels! Maar wie die niet wenscht mag zich door gekleurd galon laten bekoren. Deze galons kunnen zoowel voor het corsage als voor den rok ge bruikt worden. Het is amusant te constateeren hoeveel succes de eenvoudigste borduursels hebben. Zelfs in de sjiekste „maisons de couture" heb ik tallooze blouses gezien, blouses van mousseline en van linon, die geen enkele andere versiering hadden dan kruissteken, die langs de naden waren aangebracht. Op een blouse van rose organdi zag ik doffe vierkante pailletten, vastgehouden door kruissteken in dikke fuchsia-roode zijde. De klassieke robe van zwart crêpe-de- Chine, die in bijna geen enkele garderobe ontbreekt, kan dit jaar met een plastron vervroolijkt worden. Alle plastron-vormen kunnen dienen. Wie niet veel buste heeft raad ik een breed wijd-uitstaand plastron aan, zoo mogelijk in een heldere sprekende kleur; in het tegengestelde geval is het be ter geen plastron te dragen, maar de robe van bloemborduursels te voorzien. De mees te vrouwen zullen met veel succes een das in spaalvorm kunnen dragen. Deze das is meestal van tweekleurig mousseline en wordt eenvoudig om den hals geknoopt. De strik is los en vormt een vlinder, die groo- ter of kleiner is naarmate dit beter bij de figuur van de draagster past. Nu wij het toch over japonnen hebben wil ik niet laten er even op te wijzen dat de handschoenen, die bij die robes gedragen worden, van dezelfde stof als de japonnen zelf kunnen zijn of, als dat beter uitkomt, van hetzelfde weefsel als de plastrons ot de sjaaldassen. Dat wil niet zeggen dat handschoenen van peau de Suède of van antiloop-leer hun tijd zouden hebben gehad. Ook deze klassieke handschoenen zijn nog altijd volkomen draagbaar. De meeste wor den evenwel niet meer in den handpalm gesloten, maar op den rug van de hand oi ook wel op zij. De mode der passementerie is ook op de handschoenen niet zonder in vloed gebleven. Nieuwmodisch in hooge mate is bijvoorbeeld een paar blauwe „che- vreau"-handschoenen, waarvan de rug met platte galons van veelkleurige zijde gesierd is. En even nieuw zijn handschoenen, die verlevendigd worden met borduursels, die om maar iets te noemen een Japansch landschap voorstellen of een olijftak. Bij avondtoilet kunnen of lange of zeer korte handschoenen gedragen worden. Veel hangt daarbij van het avondtoilet af. Bij sommige japonnen passen geen lange, bij andere geen korte handschoenen, maar als regel kan men aannemen dat korte handschoenen ver meden moeten worden als het toilet geen mouwen heeft. Het is in dat geval beter den onderarm wat aan te kleeden. En ten slotte nog een enkel woord over de voiles. Kan iedere vrouw een voile dragen'? Neen. zeker niet. In 't algemeen moet een jong meisje 't dra gen van 'n voile vermijden. De „voilette" die een vrouw van dertig jaar goed staat, maakt een meisje van twintig minstens drie jaar ouder dan ze is. Waarom zou ze de frisch- heid van haar gezicht, al is 't maar ten halve, verbergen? En mocht dat gezicht niet frisch zijn, wel, dan is een voile in dit geval maar „een doekje voor het bloeden." Haar jonge gezonde kleur moet ze trachten te hervinden; op dezen leeftijd is er van „voldongen feiten" nog geen sprake en ook de meest-verwaarloosde huid kan wel zoo geprepareerd worden, dat het dragen van een voile volmaakt overbodig wordt. De „voilette" is dit seizoen zeker in de mode. Maar, beste lezeressen, overdrijf niet. Draag nooit een voile bij een echt sport- hoedje en evenmin als ge uw huiverende leden in een regenmantel gepakt hebt. Draag alleen een voile bij uitgaanstoiletten, als ge op visite gaat. En de kleur? Prefe reer zwart, donkerblauw, of tête-de-nègre. De meer gekleurde voiles stellen aan toilet en hoed zekere eischen, die alleen vrouwen, die over een heel dikke beurs beschikken, kunnen inwilligen. Een donkere voile is even sjiek als een gekleurde en heeft het groote voordeel bij iederen hoed te passen. GERTRUDE. Een spin brengt den Chinees geluk of on geluk, al naar gelang van den tijd van den dag dat hij het insect ziet. Overdag brengt het geluk in zaken of, voor een meisje, een spoedig huwelijk, maar des avonds is de spin een boodschapper van den dood. De Chinees zegt, dat spinnen na zonsondergang „geestenrijpaarden" zijn. Wit is de rouwkleur in China en er zijn heel wat geschillen voorgekomen tusschen de jongere en de oudere generatie over de witte tropenhelmen en schoenen, die den laatsten tijd zeer populair geworden zijn. De oudere menschen zien in het dragen van deze dingen een wensch van de jonge ren voor hun spoedig overlijden. Het is zelfs gebeurd, dat een moeder haar dochter ver bood een behandeling te ondergaan bij een buitenlandschen dokter, die een wit ver band om haar hoofd had gelegd. „Jij wilt beter worden, maar ik bedank ervoor te vroeg te sterven", riep zij en trok de dochter >et verband af, De natuur is de moeder der kunst, Hon derd keeren wordt dit spreekwoord bewaar heid. De mode ontleent haar motieven aan de lijnen en kleuren, die wij in de natuur zien. Op de blanke bloesempracht van pere- en appelboomen is onderstaand bruidskleed ge ïnspireerd. Glanzend als de bloesemblaadjes is het witte satijn, dat voor het teere feest gewaad gekozen is. Stralend als de bloeien de kruinen in den boomgaard, omgeeft de cape-vormige sluier ons slanke bruidje. U bemerkt wel, lezeres; wanneer U ten minste de gewoonte hebt, om, indien U de kans kunt krijgen, in bruidscoupétjes naar binnen te gluren, teneinde toch maar een glimp van het bruidstoilet op te vangen, U bemerkt, dat de coupe van dézen sluier heel apart is. Een parasolletje gelijk, dat elk oogenblik om de draagster kan dichtklap pen! De speelsche lijn van den sluier wordt verstrakt, door hgt statielijk sleepje van de japon zelve, welke laatste, wat den snit be treft, volkomen up-to-date is. De bruidsbouquet werd teruggebracht tot een enkele orchidée. Een lente-bruidje om te stelen! Kan ik U helpen? Nauwelijks heeft de zon een paar dagen geschenen of er komen klachten over sproeten. Daar het veel gemakkelijker is sproeten te voorkomen dan te doen ver dwijnen, zal, wie een sproetengevoelige huid heeft, verstandig doen met intijds zekere voorzorgsmaatregelen te treffen. Het ver dient in de eerste plaats aanbeveling niet dadelijk na in de zon geweest te zijn het gelaat te wasschen, maar het te betten met een papje van stijfsel en karnemelk. Zijn er komkommers, dan kunnen die u goede diensten bewijzen. Hak een komkom mer dan zoo fijn tot u een purée verkrijgt. Meng daarmee den inhoud van een tube vaseline, twee soeplepels rozenwater, een koffielepel amandelolie en een mespuntje zwavel. Met deze crème kunnen gelaat, hals en armen ingewreven worden. Het mengsel moet zoolang mogelijk op de huid blijven. Ook heeft het zijn nut het gelaat 's avonds in te wrijven met een pommade, die de volgende bestanddeelen bevat; salicylzuur 1/3 gram. zink-oxyde 1% gram, vaseline 5 gram, wolfsklauwpoeder 1 Vé gram, lanoline 5 gram en rozen-essentie 2 druppels. Deze pommade kan iedere apotheker klaarmaken. Zijn er eenmaal sproeten dan kunnen die bestreden worden door middel van een behandeling met waterstof-peroxyde (één deel waterstof-peroxyde op vijf deelen wa ter) en loogzout (alkali). De betrokken plaatsen moeten gebet worden met lapjes, die beurtelings in de eene en in de andere vloeistof gedoopt zijn. Niet iedere huid kan daartegen. Het is ook raadzaam niet te dicht bij de' oogen te komen. Zijn de sproeten zeer hardnekkig dan kan men ze behandelen met sublimaat-oplossin gen of soluties op basis van acetisch zuur. In dat geval is het evenwel beter zich tot een medicus te wenden, want deze middelen kunnen de huid in bepaalde omstandig heden meer kwaad dan goed doen. Om de vlekjes te ontkleuren staat ten slot te een lotion ten dienste, die de volgende bestanddeelen bevat: Chloorhvdraat van am moniak 4 gram, zuiver chloorhvdrisch zuur Va gram, glycerine 30 gram, lavendelwater 60 gram. Het eene of het andere dezer middelen zal uw sproeten allicht doen verdwijnen en de eerst-gegeven remedies zullen sproetvor ming voorkomen. Maar vergeet niet dat sproeten hardnekkige vlekjes plegen te zijn, die niet na een behandeling van een paar dagen of eqn week het hazenpad kiezen. GERTRUDE. Gedep. model P.A.I.S. Reproductie verboden

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 11