De vreemde hond Raadsels Een aardig spelletje Beste Jongens en Meisjes Kindervriend Nieuwe Raadsels 1 X X X X X X X X X Brrr, ik ben bang geweest lat de kalender terugliep en dat we zo langzamerhand in Fe bruari waren aangeland, inplaats van in Mei, want dat schrijven we toch vandaag. Wat een kou en narigheid, m'n hele familie loopt te snuffelen en U blaffen, behalve ik. Maar -h ...enfin, je weet het, we krijgen toch fijn ^oin en misschien springer we volgende week wel van het vlot, dat in zee gelegd wordt bij zwanvereeniging. Heus, ik heb er alle hoop op. Weet je voor wie het fijn is, dat het zo Koud is? Voor het vriendinnetje, da de taart gewonnen heeft, want taart smaakt met de kou altijd veel lekkerder dan bij negentig gra den in de schaduw. Laat ik dus maar gauw de naam van die gelukkige hier neerschrijven. Het is: TINY KORVER. Ze heeft haar adres vergeten, was zeker bang, dat ik vanmiddag van de taart zou ko men snoepen. Nu, ik had het ook vast gedaan, hoor. Winnetou. Jij bent de eerste, die me van daag verblijdt met eigengemaakte raadsels, Winnetou. Je weet, ik kan ze best gebruiken en dank je er dus hartelijk voor. Ali de Bruyn. Ik hoop (maar dan met een p. en niet met een b. Alie, zooals jij) dat het Woensdagmiddag mooi weer is, want ach, als je achter de ramen moet zitten koekeloeren, omdat het pijpestelen giet, dat is toch wel een beetje droevig. Maar vergeet niet... het is Mei. Johanna de Koster. Ben jij op een tip pelclub, Joh? En wandelen jullie dan in één ruk naar Callantsoog of breng je het niet verder dan de Donkere Duinen? Wat fijn, hè, zo van die hoge duinen te rollebollen. Ja, die tijd komt weer aan. Gerda Riemerts. Dat hebben wij de vorige week ook meegemaakt, Gerda, dat een stekel een nestje ging maken en zo prachtig van kleur werd, dat het meer op een goudvis dan op een stekel leek. Het was zo'n leuk gezicht, je kon er wel uren naar kijken, zi druk en bewegelijk was het diertje aan de gang en alle andere stekels uit het aquarium bleven uit de buurt, want als ze zich wat al te dicht in de richting van het nestje bewogen, kregen ze een beet en werden met spoed weggejaagd. Jopie v. d. .Reyden. Natuurlijk mag je twee raadsels inzenden, als je het derde niet op kan lossen, Jopie, alleen... dan doe je niet mee bij de verloting van het boek of de taart, want daar moet je ze alle drie goed voor hebben. Zonnestraaltje. Als je briefje een week blijft overliggen, Zonnestraaltje, dan komt je naam evengoed hij de goede oplossingen te staan, hoor, als de raadsels tenminste goed waren. Je versje plaats ik hieronder, ik vond het heus al wat aardig. Je wordt nog een rijmelaarster eerste klas. DE ZIEKE BEER. Teddybeer heeft buikpijn En is o zo ziek. Hij lust niet eens zijn eten, Dat is zo fijn toch niet. Hij ligt nu in 't bedje Van 't poppenkindje Loe En 't vrouwtje zit er naast nu En knikt hem vriendelijk toe. Maar pop vindt 't niets heerlijk Zij moet nu in de doos En ze is op de beer en 't vrouwtje Ja waarlijk, heel erg boos. Het vriendinnetje, dat een poes heeft, die mooi kan zitten en niet uit je lin kerhand eet en die ziek is, zonder dat ze weet wat ze mankeert, vergat haar naam en moet dus, als ze volgende week een briefje van me, wil hebben, met haar naam erbij in 't Jutter- tje, die niet vergeten, omdat ik niet in de koffiedik kan lezen. 1 O, wat zijn die vriendinnetjes van me vandaag weer vergeetachtig. Daar krijg ik een briefje van een meisje, dat me schrijft over haar vriendinnetje, Truusje, waarmee ze zo graag speelt. Ja, ik geloof dat ik Truusje wel ken, ik zie haar wel eens langs m'n huis rijden. Wees maar een goede vriendin Voor haar. Gretha v. Twuyver. Ik ben weer wat laat, Gretha, maar ik haast me, je nog te feliciteeren met je verjaardag. Ik hoop, dat je Woensdag een fijne dag hebt gehad, een dag waar je alle driehonderd vier en zestig dagen van het nieuwe jaar, dat je ingegaan hent, met plezier aan terug denkt Julia Sporken. Dat is een leuke wed strijd, die je onderwijzer heeft uitgeschreven, Julia, dat wie de meesten punten heeft, een boek kan winnen. Doe je best, dat jij met de prijs gaat strijken. Ik hoop het voor je. Of zijn er zulke bolleboozen bij jullie in de klas, dat je geen schijn van kans maakt? Mientje Bruinsma. Het Kinderverhaal, dat nu in de krant staat, Mientje, mag je batuurlijl. wel kleuren, maar er worden geen Prijzen voor beschikbaar gesteld, daar gaan we in het najaar mee beginnen. Je versje neem ik hieronder op. 't Is nog wel niet hele maal goed, maar toch heus wel geschikt om een plaatsje in ons Kinderhoekje te krijgen. MEI. De lieve lente is gekomen, De bloempjes zijn ontwaakt, Ze knikken met hun kopjes, Zo vrolijk en blij, Ze denken zeker: „Heerlijk, 't is Mei!" De vogels zingen zo vrolijk -iti- lied, „Wiedewiedewiet, wiedewiedewiet!" Wel is waar versta ik ze niet, Maar ik kan wel raden Dat dit is hun lied: „Heerlijk, 't is Mei!" Aldert v. d. Kuyl. Ja, dat wil ik wel eens doen, die filmvoorstelling bij jou mee maken, met m'n kinderen,dan moet je me maar eens schrijven, wanneer de vertoning plaats heeft. Ik kan 's avonds om kwart voor zes of op een Zaterdagmiddag, om twee uur b.v. Ik hoor het nog wel van je. Loeki en Leon v. d. Wal, Den Haag. Sjonge, sjonge, Loeki, wat een slechte beurt heb ik de vorige week gemaakt. Dat eerste raadsel, naald en draad, was toch wel goed, hoor, want in dit geval werd inderdaad be doeld een machine-naald en die snort, zoals je weet. Mica moest inderdaad Mecca zijn, en Loeki moest natuurlijk Leon zijn, hoor. Ach, ach, je zou er soms van in de war ra ken. Ik zal m'n leven verbeteren, hoor. Leuk, dat je nu op dat knapenkoor bent en dat je misschien straks ook dat fijne reisje mee maakt. Jongens en meisjes, ik ben nog lang niet door de briefjes heen, nog lang niet, maar wel door m'n tijd en dus moet ik hier een punt zetten. Volgende week schrijven jullie me dus niet en hoop ik door die stapel, die nu blijft liggen, heen te komen. Oplossing raadsels vorige week. 1) L E P E L A A R 2) F E E S T D A G 3) P E R E B O O M 4) I N K T V L E K II. Molenaar. Goede oplossingen ontvangen van:- Jan W., Rika van O., Annie J., Loekj J., Tonnij L., Frida de B., Cor de J., Piet D., Sieni V., Tiny en Beppie V., Hyacint, Viool tje, Narcis, Mientje B., Aagje S., Cornelia v. B., Gerda R., Jan J., Reier J., Rinus Bv Jansje B„ Annie M., Loes F., Thea B., Gretha van T., Reinhard K., Grietje v. d. W., Loeki v. d. W., Hennie B., Grietje B., Neeltje B„ Tiny K„ Piet G., Jan G., Eevie H., Jo V., Marietje W., Rie de B. 2 3 4 5 6 7 8 9 1. Hectogram 2. Niet smal. 3. Hard wrijven om iets schoon te krijgen. 4. Vermaning. 5. Plaats waar geslacht wordt. 6. Droefheid aandoen. 7. Behoeftigheid. 8. Volgt op een slechte daad. 9. Jong takje op 'n andere plant beves tigen. Dit zo invullen, dat op de plaats der X de naam van 'n dikhuidig dier staat, van boven naar beneden. II. In welke steden komt men gewoonlijk 's avonds aan? III. Haal hieruit een verborgen meisjesnaam: Aan wie schrijf je? „Heb je cigaretten bij je, Flip: door Carly Vos. Vader had een bertrekking in het dorp A gekregen en zo kwam de dag, dat wij met al ons hebben en houen naar onze nieuwe woonplaats trokken. Van te voren had vader een leegstaande boerenwoning gehuurd, die er nogal verwaarloosd uitzag, maar wij jongens hadden tijd in overvloed om alles eens netjes op te knappen. Wij kwamen in het huis aan en lieten de straatdeur open staan, omdat de verhuizers ook reeds in aantocht waren. Nauwelijks wa ren wij boven om eens een kijkje naar de verschillende kamers te nemen en te zien, waar de groote meubelen het best neergezet konden worden, toen wij een zacht gebrom hoorden, alsof er een hond in huis Was. Wij openden de deur en zagen juist een hond de trap aflopen. Het dier had de kop van een terrier. Zijn grauwe huid was zwart-wit ge vlekt. Toen hij ons zag, bleef hij even stil staan, bromde wat harder en liep het huis weer uit. Buiten zag hij de verhuiswagen staan, ging er heen, blafte en er kon geen enkel meubelstuk neergezet worden, of hij rook er aan, terwijl hij met zijn hele aandacht alle bewegingen in het huis scheen gade te slaan. Wij gaven hem op een bloemenschotel een beetje water. Hij raakte het niet aan, voordat wij hem onze rug hadden toegedraaid, doch dronk het toen gulzig uit. Later gaven wij hem wat brood en een paar velletjes van de worst en ook dat at hij op als wij niet keken. Of wij hem lokten of riepen, het dier was niet te bewegen binnen te komen, of ons enige vriendschap te bewijzen. Iedere avond als de huisdeur werd gesloten, zagen wij de hond achter in de tuin tussen het kreupelhout liggen. Tenslotte namen wij geen notitie meer van hem en lieten hem zijn gang gaan. Toen wjj binnen op orde waren, besloten mijn broers en ik van buiten het huis een verfje te geven, wat hard nodig was. De hond sloeg ook nu al onze bewegingen gade. gromde als wij te dicht bij hem kwamen, en at nog steeds alleen dan wat wij hem gaven op, als wij ons omgedraaid hadden. Wij woonden nu reeds twee maanden in het huis en omdat alles er netjes uitzag, ook de tuin had een grondige beurt gekregen, werden de buren uitgenodigd kennis met ons te komen maken. Wij hadden een bank, een paar tafels en stoelen in de tuin gezet en mgn moeder was druk bezig met thee inschenken en koekjes ronddelen, toen opeens de vreemde hond zijn kop tegen mijn hand wreef. Ik was ten zeerste verbaasd want een dergelijke toenadering wa ren wij niet van hem gewend. Hij kreeg wat lekkers en vroeg om meer, ja, hij liet zich zelfs over de kop strelen. Mijn moeder ver telde aan de buurvrouw van de vreemde hond. Deze keek het dier zonder veel interesse aan en zei toen: „Dat is de hond van de oude Klaas geweest, die hier heeft gewoond. Hij is verleden jaar gestorven. De hond verdween en dwaalde sindsdien in de omtrek van het huis rond, zonder baas en stal hier en daar wat eten, als wij hem het niet gaven. Sinds de dood van Klaas heeft het huis leeg gestaan tot U het hebt gehuurd." Dat was de oplossing van het raadsel, het dier miste zijn baas en paste nog steeds op diens huis. Na het vertrek van de buren over legden wij gezamenlijk of wij het trouwe dier in huis zouden opnemen en hem een onbezorg de oude dag zouden geven, doch toen wjj hem riepen, was hij weer naar buiten gegaan. Wij hebben de hond nooit meer teruggezien. Zou hij tevreden zijn geweest met de nieuwe be woners I Als 's avonds de lamp brandt en alle leden van het gezin gezellig om de tafel zitten, en het is bovendien nog vacantie, zodat er geen huiswerk ge maakt behoeft te worden, dan doet men dikwijls allerlei aar dige gezelschapsspelletjes. Om eens iets anders te spelen is het grappig, als een van de kinderen zich een ware kun stenaar toont in het toveren van schaduwbeelden op de muur. Hierbij zien jullie een paar bepaald geslaagde voorbeelden; een poes en een oude zeerob op z'n Zondags, dat kun je aan het ringbaardje zien. De figu ren kunnen natuurlijk ook bewegingen maken, de poes bijvoorbeeld kan met zijn staart heen en weer zwaaien, terwijl de zeerob een etende beweging kan maken, het is grappig, want dan gaat natuurlijk ook zijn baardje op en neer. De tekening laat duidelijk zien, hoe je je handen moet houden en wat voor hulpmidde len je te gebruiken hebt. Als deze twee kunstjes gelukt zijn, probeer er dan zelf nog verschillende andere bij te bedenken. DE DRIE MUSKETIERS 135. EEN KRIJGSGEVANGENE. De kardinaal had ondertusschen een bode van den hertog van Buckingham in handen gekregen en daardoor met zekerheid verno men, dat tusschen Duitschland, Spanje, Enge land en Lotharingen een bondgenootschap tegen Frankrijk was gesloten. Papieren, welke men in Buckingham's kwartier, dat hij hals over kop had moeten verlaten, had gevonden, bevestigden deze berichten. De kardinaal kende Buckingham's activiteit en evenzeer zijn haat. Zou het de verbonden staten gelukken een eenheidsfront te vormen en Frankrijk tot vrede te dwingen, dan zou het met zijn invloed gedaan zijn. Tegelijkertijd haatte hem de koning, die hem als een kind gehoorzaamde, met een haat, die al evenzeer kinderlijk was. Hij, Richeleu, de Fransche na tionale minister bij uitnemendheid, zou voor altijd hebben afgedaan, indien het gelukken zou, Spaansche of Oostenrijksche invloeden op de politiek van het Fransche hof ingang te doen vinden. 136. HET HOOFDKWARTIER VAN DEN KARDINAAL. Daar Richellieu dit groote gevaar volkomen begreep, werkte zijn groote geest dag en nacht. Zonder zich een oogenblik rust te gunnen, was hij op zijn post en hield het oog op iedere beweging, hoe gering overigens ook, in de verschilende landen van Europa. De kardinaal had zijn hoofdkwartier in de duinen dicht bij de brug La Pierre in een vol komen onbeschermd huis opgeslagen. Hier gingen dag en nacht koeriers in en uit en in de anti-chambre wachtten de wonderlijkste personen voornamelijk vertegenwoordigers van allerlei monnikenoorden, die hun pij zoo slecht droegen, dat mer. gemakkelijk kon zien, dat zij voornamelijk tot de strijdende kerk be hoorden. Vrouwen in pagekleeren, en boeren met zwarte handen, doch met welgevormde beenen, die stellig nooit achter een ploeg had den geloopen,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 13