De Brabantsche Brief van Dré Radioprogramma Iedere congregatie op de beklaagden bank Ciano te Tirana Engelsche stemmen tot bescherming van Bilbao Predikbeurten Mark tberichten De Paus gaat rustkuur volgen De ondergang van de „Espana" Uit onze omgeving KOEGRAS WI kringen UI venhout, 29 April 1937. Amico, Als ge den (leu zen onder oew oogen krijgt, dan zitten we in de Meimaand. En als ik, mee dat gedacht zoo 'ns onwillekeurig m'nen erf opkijk, dan ja, dan is er in den kruiwa- gel nog nie veul blom te bespeu ren...! Den bloei is 'n bietje laat van 't jaar; 't tij nog schralekes. Maar éénen troost: lang kan 't niemeer duren! Heel den buiten staat op ontluiken. Over 't geboomt en struikgewas peerlt den groenen daauw van Mei. En 't jonge blad, gekreukeld nog van den pas ontspron gen bolster, wiegt op 't nuchter veurjaars- windeke iijk keersenvlammekes in den blaauwen dag. Allee! Ge ziet den zomer komen. Ge ziet 'm woelen in blom- en bladbolster. Ge ziet 'm spoken deur 't roestgroene hout, dat beeft van nieuwe levenskracht. Zien? Ge proeft 't nieuwe tij als ge diep asemt en de straffe lentelocht koel deur oew dik ke winterbloed krioelt. Maar ge mot niet denken dat hier van bloei niks te bespeuren valt? Den pruimenboogerd van m'nen overbuur hee geblossemd, tot schuimens toe! In tintehvitte vlokken blonken de blossem- trossen lijk bruidsboekee's deur den vruch tenhof, 'nen kijk wijd! Eénen diepen kijk van stillen, reinen bloei! Eénen zwanger van zoeten blommengeur tusschen de lage boom- kens onder den blossemenden sluier, die 't intieme hoveke scheidde van den buiten. En als den boogerd leeg ging sneeuwen in dwerlend blommewit en ook den grijzen, properen eerde mee blossem oversluierd lag, dan ja, dan leek dieën pruimenboogerd van den Kees, wel van 't kostelijkst Ja- pansch porcelein, gemonteerd m«£ blinkend zonnegoud. Neeë, ge mot niet denken, dat hier van bloei nog niks te bespeuren viel. Maar 's avonds is 't nog veul koud! Dan trekken we de deuren achter ons, goed toe; dan stoken we de plattebuis nog lekker warm en ja, dan giert 'nen feilen Noord wester jankend deur de schouw. Er zijn nog dagen, als ik 's middags van stad kom, dat m'n handen peers zien van kou. De wegels leeg en grijs van Winter, de velden verlaten van 't bonte vee, dat hier of daar in hoeken bij malkaar verscho len ligt, de warme lijven teugen malkaar aangedrukt. Neeë 't is straf weer en zoo zie ik -me mee Pinkster nog in mijnen duffel naar de kerk gaan! Maar wat prakizeer ik...? In 'n uur kan 't veranderen! Want 't is toch Meimaand! Maand van Onslievrouwke! Op den oogenblik zweeft ze, op 'nen wolk van blommendons, overschenen mee den tintelenden sprankel van gouwen keersen- licht in ons kerkske. Den bloei is al gekropen, over de trejen van d'altaren naar den Zoom van heuren blaauwen mantel. 'Nen schuim van rhododendrum, 'nen peerl van hortensia's, 'nen wolk van smel- tenden violenkleur, hebben we gebrocht aan Heur voetekens. F,n deur heel deuzen bonten kleurenboekee slingeren de spran kels van wel duuzend rozenhoeikens, alles gegroeid en gebloeid in den eerde en in de harten van ons durpke. Neeë, ge mot nie peinzen, dat hier de Meimaand nie bloeit, al staat den Winter nog altij mee een been in 't Veurjaar. Den erf is al „donker" van den uitgeloo- pen notenkroon. Straf en pril staat 't sterke, jónge loof aan de takken, die ge haast nie meer zien kunt! Zwaar ruischt ie al. als den avondwind deur dieën kroon woelt. Den boschbojem bloeit in vlinderteere kleuren. De klokkebei daauwt in groenen blos sem; van d'anemoon staan de kelken open in kleuren zoo zacht lijk pastel. Gouwen regen druipt in trossels uit de kruinen en den vurig rooien en den suiker- witten meidoorn beginnen al zoet te geuren over de wegels. Nog eventjes en ze bloeien in klonters op 't jonge, donkere loof, hangen ze in vlokkend blossemschuim van de heggen! D'n kruinagel perst al melkblank en vio let uit den groenen tros neeë, ge mot wèl begrijpen, amico, den buiten viert Mei maand, horre! Even stellig als den Ulvenhouter! Van de week. als ik 's morgens vroeg op den akker kwam, dan brak den dag open, allee hij brak deur, tot in m'n zielement. 'Nen waaier van gouwen kleurendons wierd daar opengevouwen, of gunder den hemel zou opengaan. Den Oosterkim brokkelde kapot in kleu- renbonken, die weer wegdreven in gouwen violet, in groenen kristal, in peerlmoeren weerglanzings. Dreven in 'nen wemel van gloeiend zon- nepoeier om... wel, ge ging mediteeren bij deuzen Arbeid van God. Hooger hegost de zonneschijf te rijzen, in 'nen verblindenden aureool, uit 'nen kelk van louter edelsteenen-kleuren. De madelievekes wierden wakker, bij 't rijzen van den nieuwen dag. De hlommekes klokten heur kelkskes open om toch maar niks te missen, van den eersten Zonnepiek nog nie, die de blomme- kes sjuust efkens aantipte Dp weareld veranderde. Wierd wakker bij bietjes. Schaduwkes streepten al deur de velden, die sjuust nog strak en graauw, „levenloos"' zich strekten onder 'nen egaal-grijzen hemel. 'k Had langen tijd daar stil gestaan en kou trok langs m'n heenen. Ik voelde 't, als d'eerste zonnewarmte over m'n handen kroeide. Warm kwam de zon op. Dat beloofde 'nen vol-zomersche dag. Den eersten veugel floot 'Nen leeuwerik klapte zingend naar de zon. 'Nen tweeden veugel floot. En plotseling „hagelde" den veugelzang uit de hoogte over mijnen kop. Den nieuwen dag was geboren in 'n verglejen schoonheid; blom- kes en veugeltjes waren wakker, den daauw glom en „leefde" als veugelenoogskes in 't jong gewas. De smeuïgen eerde van den vetten akker klonterde en koekte zachtjes aan m'n klompen. Hij rook naar 't Veurjaar: broeis, malsch en hartig. V'eur m'n plazier klaainvde-n-ik in dieën zwarten grond, grond van m'n eigen, grond waar m'n vader z'n zweet en krachten al gelaten had. Grond, dien 'k al zestig jaren ken. ken mee al z'n hebbelijkhedens, z'n wonders, z'n gaven, z'n... zurgen. Grond, waarin ik zoo geren ploeter, dien 'k geren ;aan m'n handen hangen voel, waarin ik gulzig wroeten kan. Grond, waarin, waarveur ik zoo dikwijls m'n eersten Vaderons opzee, 's morgens, als den dag er z'n eerste licht op strooide. Grond, zoo dikwijls gezegend deur Onzen- lievenheer, mee rijke vrucht, mee overda- digen oogst, grond die 'n stuk van m'n zielement geworden is! Grond, waarin ook m'n geloof opgroeide, gelijk mee de vruchten, waar wij altij, altij om vragen..! En als ik ennigt 'uren gewerkt had in den stillen huiver van deuzen vroegen morgen, waarin alleen 't windeke vezelde tusschen 't jonk gewas, dan schemerde daar aan den ender 'n moiré van zonnenevel dat er de bloeiende velden in verloren gingen! Streelend schoof 't lage Zuidenwindeke over den bloeiende eerde, lekker in m'n mouwen, over m'n klamme vel. Dan te leven, niks anders dan zoo maar stillekes leven, sjuust lijk 'n boterblom oew eigen laten beschijnen deur 't pittig zonne- ke, 'n windeke laten kruipen in oewen nek, over oew bloote borst, langs oew voeten te leven zóó, heelegaar gedachteloos in de hand van den Schepper van al 't schoons, da's één genieting, da's één lieve lust. Wegdrijven als 't ware op dat zachte Veur jaar, mee 't windgesuizel om oew slapen da's wegdroomen naar den Hemel, waar louter vreê en rust is veur 'nen moeigewerk ten mensch, veur 'nen moeigevochten mensch, die zat is van geplaag, van konke- larij en gespannen strikken en alwat zoo tot de maatschappelijke samenleving van God's kinders schijnt te hooren. En als ik dan, mee sluimeroogen boven aan den graskant van de Mark lig, zuigen de op 'n sappig zuringsteeltje en ik kijk de vrije schepping af, over den blekkerenden, ronkelenden waterspiegel, die krioelt van petieterig leven van bekans-onzichtbare schepseltjes ik zie dan verderop m'n Meidurpke rusten op den dons van 't nieu we loover, overwerreld van zonnepoeier en onder 'n stilte waar ik mee m' nen vinger wel 'nen put in kan drukken, dan peins ik weg, voel m'n gedachten dooven. Dooven onder 'nen scharlaken tule, die om me he nen sluiert op de golfkes van 't Zuiderwin- deke. Amico, da's rust! Rust, waar elk schepsel, waar vooral den mensch altij naar verlangt! 't Ennigt verlangen eigenlijk. Dan gaat efkens oew ziel uit oew corpus. Dan is oewen geest ontspannen. En dan leeft ge, voor enkele stondekes, 't leven van den waterlelie, die niks hoeft te doen, dan te drijven op z'nen groenen schottel, drinken uit de eeuwig-volle Mark en uit de over dadige zon, die de schoone, de vorstelijke blom bedienen lijk 't, aan 'n echte vorstin van de Lente betaamt! Zulke minuutjes zijn van louter goud. 't Ennigste goud dat écht is! Want't hee altij dezelfde weerde. De weerde vande onbetaalbaarheid! Gelukkig den mensch, die in deuze schoo ne Meimaand zoo'n paar gouwen stonde kes plukken mag. En die ge nie „vrijwillig" hoeft op te geven op oew invulbiljet van de belastingsGe hebt er oew eigen „al leen maai'" veur te verantwoorden bij On- zenlievenheer en Die is nie zoo streng als 'nen belastingsinspecteur. Maar genogt. 'k Wou over zo'nen aard van dingskes nie geschreven hebben bij den intree van de schoonste maand van 't jaar: de maand van Onslievrouwke. Dus: ik schei er af. Veul groeten van Trui en als altij geen haarke minder van oewen t.a.v DRé. ZONDAG 2 MEI 1937. Hilversum I. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.05 NCRV. 7.45— 11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonplaten. 10.30 Hoogmis. 11.45 Gramofoonplaten. 12.15 De KRO-Melodisten en solist. 1.00 Boekbespreking. I.20 R.K. Mannenzangvereeniging „Streker Mannenkoor" en Gramofoonmuziek. 2.00 Vragenhalfuur. 2.30 KRO-Orkest (Van 3.153.30 Gramofoon muziek.) 4.00 Ziekenlof. 4.55 Sportnieuws. 5.05 Gewijde muziek (Gr.pl.). 5.30 Orgelspel. 6.00 Ned. Herv. Kerkdienst. Hierna orgelspel. 7.45 Voetbalnieuws. 7.50 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.00 Mariahulde. 9.15 Gramofoonplaten. 9.30 KRO-Kamerorkest en solist. 10.10 Causerie „Het Huwelijk" (4). 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. II.0011.30 Esperantolezing. Hilversum II. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.30 VPRO. 8.00 AVRO. 8.55 Gramofoonplaten. 9.00 Postduivenberichten. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Orgelspel. 10.15 Natuur-historische lezing. 10.30 Residentie-orkest en solist. 11.15 „Van staat en maatschappij", lezing. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Orgelconcert. 12.10 Kovecs Lajos' orkest en orgelspel. 1.30 Causerie „De opleving in Indié". I.50 Boekenhalfuur. 2.15 Verslag voetbalwedstrijd. 4.15 Gramofoonplaten. 4.30 AVRO-Dansorkest. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Kinderuurtje. 6.00 Sportuitzending. 6.15 Sportnieuws ANP. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.30 Gesprekken met luisteraars. 7.00 Ned. Herv. Kerkdienst. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Omroeporkest en solist. 9.00 Radiojournaal. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.25 Radiotooneel. 10.00 Omroeporkest en solist. II.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO- Dansorkest. MAANDAG 3 MEI 1937. Hilversum I. N CRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christ. Lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 De Gooilanders. 2.00 Voor de cholen. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.00 Wenken voor de keuken. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Viool, cello en piano. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuur. 7.45 Reportage. 8.0Q Berichten ANP. Herh. SOS-Berichten. 8.15 Moody en Sankey-Herdenking. 9.15 Causerie over de Oxford-groep. 9.30 Amsterdamsch Salonorkest. (Eventueel schaak-uitslagen). (Om 10.00 Berichten ANP). 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. Hilversum II. Algemeen Programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Ensemble J. Cantor en Gramofoonmuz. 12.00 Kovacs Lajos' orkest. 12.45 Gramofoonmuziek. I.45 Cantabile-ork'-st. In de pauze- Declamatie 3.30 Het Omroeporkest en soliste. 4.30 Muzikale causerie (met illustraties a.d. vleugel). 5.30 Kovacs Lajos' orkest, 6.20 AVRO-Dansorkest en soliste. 7.00 Causerie „50 jaren Leger des Heils in Nederland". 7.20 Gramofoonmuziek. 7.40 Causerie over Comenius. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 De Twilight Serenaders. 9.00 Reportage. 9.20 Het Omroeporkest en soliste. 10.20 Gramofoonmuziek. II.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Majo Marco's Dansorkest. Heden reeds naar Castel Gandolfo. Un Press verneemt van gezaghebbende zijde dat de H. Vader alle toekomstige au diënties heeft afgezegd en heden reeds naar Zijn buitenverblijf Castel Gandolfo met va- cantie gaat. Dit plotselinge besluit wordt zoo uitge legd, dat prof. Milani Zijne Heiligheid er toe bewogen heeft, een volledige rustkuur te gaan doen. Duitschlands strijd R.K. kerk. tegen de In Nationaal-Socialistische kringen deelt men mede, dat de Rijksregeering een wet op de kerkelijke orden voorbereidt. Men verklaart, dat de door de Duitsche pers onthulde feiten de noodzakelijkheid hebben aangetoond in te grijpen. De wet zou de opheffing van de congrega ties (kerkelijke orden) medebrengen van welke een groot aantal leden bij zedenmis drijven betrokken zouden zijn. Het openbaar ministerie te Koblenz heeft onlangs medegedeeld, dat binnenkort alle leden van een congregatie in de beklaagden bank zullen plaats nemen. Behalve aan zedenmisdrijven zouden de verantwoordelijke leiders van verschillende congregaties eveneens de deviezenbepalin- gen hebben overtreden, hetgeen de verbeurd verklaring van de bezittingen zou medebren gen. In dit verband herinnert Havas er nog aan, dat het openbaar ministerie te Coblenz onlangs nog heeft aangekondigd, dat „iede re congregatie op de beklaagdenbank zou verschijnen." Wederzijdsche betuigingen van vriendschap. Na het onderhoud, dat de Italiaansche mi nister van buitenlandsche zaken, Ciano, gis terenmorgen met koning Zogoe van Alba nië heeft gehad, is een officieele mededee- ling verstrekt, waarin gezegd wordt, dat tij dens de besprekingen tusschen Ciano, den koning en de Albaneesche staatslieden, de politieke en economische betrekkingen, tu schen Albanië en Italië aan eenult\°°Tlg bestudeering zijn onderworpen. De wede zijdsche gevoelens van hartelijke 5riemt schap, die berust-op het verdrag \an 13-' en op de overeenkomsten van Maart uno, werden bevestigd, evenals het voornemen tot uitbreiding der bestaande betrekkingen in harmonie met de Italiaansch-Zuidslavi- sche overeenkomsten, in het belang van den algemeenen vrede en in dat van beide lan den. De Albaneesche regeering heeft haar groote erkentelijkheid uitgesproken voor de door Italië geleverde bijdrage tot den voor uitgang van Albanië terwijl Ciano uit naam van den Duce en de fascistische regeering opnieuw de verzekering gaf van de be proefde Italiaansche vriendschap. Koning Zogoe heeft de Italiaansche jour nalisten ontvangen en hun medegedeeld, dat hij verheugd was over het bezoek van Cia no. Hij zeide, dat zijn volk cn hijzelf een broederlijke vriendschap voor Italië en zijn grooten leider koesteren. In antwoord op een vraag in het Britsche Lagerhuis of hij gehoord had, dat generaal Mola voornemens is Bilbao te vernietigen en of de Britsche regeering onmiddellijk de voornaamste mogendheden, welke de niet- inmengingsovereenkomst hebben geteekend zou waarschuwen om een dergelijk optre den te voorkomen, zeide Eden, dat hij kennis had genomen van een dergelijke uitlating en dat hij den Britschen ambas sadeur opdracht had gegeven te rappor teeren of dit juist was. Vervolgens herhaalde Eden zijn verkla ring van eergisteren. De Britsche regeering onderzoekt welke maatregelen genomen zouden moeten worden om een dergelijk betreurenswaardige daad te voorkomen. Hij erkende de noodzakelijkheid zooveel moge lijk met de overige mogendheden samen te werken. Verder kon de minister niets zeggen. Eden antwoordde niet op de vragen over de wenschelijkheid een onafhankelijke commissie te zenden om een onderzoek in te stellen naar het bombardement van Guernica, evenmin antwoordde hij op een vraag van Sinclair over het bombardement van Galdacano. Paniek aan boord. Bom trof de munitiekamer. Het officieele communiqué van het Spaan sche Ministerie van Luchtvaart en Marine bevestigt, dat het slagschip „Espana" zoo als elders in dit nummer gemeld, gisteren morgen door vliegtuigen der linkschen tot zinken is gebracht. Het schip zonk tengevolge van het feit, dat een van de door de linksche vliegtuigen op het schip geworpen bommen de munitie kamer trof. Reuter meldt nader, dat de bemanning van de „Espana" in paniek over boord sprong, zonder er aan te denken de boo ten uit te zetten. Tusschen het begin van den aanval en het oogenblik dat het schip in de golven ver dween verliepen twee-en-een-half uur. Het schip is gebouwd in 1913 en werd toen „Alfonso Trece" gedoopt. Na het uit roepen van de republiek in 1931 werd het omgedoopt in „Espana" Het was een zus terschip vari de „.Taime Primero" en had een vermogen van 20.000 paardekracht. de snelheid bedroeg twintig knoopen. De be manning bestond uit 854 koppen. Het schip was kort geleden verbouwd en kon daarna watervliegtuigen met opvouwbare vleugels meevoeren. JULIANADORP. Donderdagavond werd door de kinderen van de hoogste klas der O. L. school te Ju- lianadorp een uitvoering gegeven in het café van den heer A. Doorn. Opgevoerd werd de operette: de Woud koningin, van Mart, Schuit. Het is een uit voering geworden, die zeker de talrijke aan wezigen, ten hoogste zal hebben voldaan. Dan was een grappige, jeugdige clown, die het publiek kon doen schateren, een Selma die over een glashelder sopraanstemmetje beschikte, een Kate en een kluizenaar, die een keurige opvatting van hun rol te zien gaven, een aardige zigeunertroep onder aanvoering van hun directeur, een strijk orkest, dat toonde virtuosen te zijn op hun instrument en ten slotte niet in 't minst een kinderkoor, dat zoo frisch en zoo zui ver do koren zong, dat men een opvoering van de Woudkoningin, zooals hier, niet gauw beter zal zien. Geen wonder dat de voorzitter der oudercommissie aan het slot den wensch uitsprak dat de leiders, de hoe ren Schroevers en Tigchelaar, nog vele ma len de lust en de tijd zouden vinden de ouders op iets dergelijks te vergasten. ANNA PAULOWNA Jubileum Van der Vliet. Juist even te laat om het nog samen te kunnen vatten met wat we schreven naar aanleiding van het jubileum Meuleveld, be reikte ons het bericht, dat heden 1 Mei,'nog een ander werker van den Polder een zil veren jubileum viert. De heer Joh. van der Vliet kwam n 1 eveneens op 1 Mei 1912 in dienst van den Anna Paulownapolder. Inderdaad hadden we beide jubilea gevoeglijk kunnen samen vatten, want wat we over den een schreven geldt ook voor den ander. Zelfs de werk zaamheden in den aanvang van den dienst tijd waren dezelfde. De heer Van der Vliet was n.1. de man voor het werk met de paar den van den polder te Kleine Sluis, en ook hij vindt thans z'n arbeid in andere werk zaamheden, die noodig zijn om alles wat des Polders is in goeden staat van onder houd te houden. Ook bij dit jubileum voegt de krant gaar ne haar felicitaties bij die van hen, dié de trouwe plichtsvervulling van den heer Van der Vliet waardeeren. Nog een jubileum in »irk. Veldwachter Teutelink zal den 20stea \i 23 jaar in dienst zijn van de gemeente. BREEZAND. Naar de bolk-,» Weinig zon en koude wind hebben maakt, dat het met den bloei der tulpen zoo ver is, als we verleden week verwart,, ten. Toch zijn er al wel velden in aiW?0 kleuren te zien. Zij zullen misschien roe,i de volgende week weer gesneden zijn »i de nu nog in knop zijnde tulpen zich'om plooien. Het is voor ons dan ook om hen, die een tochtje naar o velden willen maken, te advise neer zij dit het beste kunnen doe den alleen kunnen zeggen: is 'f en hebt ge een paar uurtjes vrij, dan waar en zoekt de mooie ple Westdeel van den polder eens op zeer verspreid vinden, maar een wtlu a0o. de groene, kleurende en gekleurde velden F.1.U rvr» TT l»ii mnni ynnnicr vrvr»v»ïr* bolle,,. niet beklagen. POLITIE. Verloren: een bruine porte monnaie, inhoudende een gulden en tweë kwartjes. Gevonden: een paar zwarte dames handschoenen. Inl. bij den gcm. bode. Onderwijs, Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. schooi te Oosterland, is wegens ziekte van hét hoofd dier school benoemd de heer N. H. Bier- steker te Den Helder. Aanbestedingen Op 19 Mei a.s. zal worden aanbesteed den bouw van 46 boerderijen in den Wieringer- meerpolder. Op denzelfden datum het wijzigen van het buitenbeloop van den afsluitdijk der Zuider zee tusschen Kornwerderzand en de Friesche kust met bijkomende werken. Burgerl. Stand 9—30 April 1937, Geboren: Gretha, dochter van S. Wagemai ker en T. de Haan. Martinus, zoon van S. Gorter en G. Lont. Aaltje Lutske, dochter van R. Akkerman en A. Visser. Agatha Geertruida, dochter van M. Kaptein en T, Dokter. Willem Wiebe, zoon van G. v. Wijk en E. Spiegelaar. Hillechien, dochter van H. Veenkamp en E. Balkema. Ymkje, doch ter van S. Dijkstra en G. Rinia. Ondertrouwd: S. Popma en F. de Jong. N, H. Klomp en Chr. Metselaar. Gehuwd: A. Hoogcsteger en T. Blaauboer. W. II. Engel en M. J. A. van Roessel. J. de Beer en G. de Reus. P. L. Vroone en A. C. Terwoert. Overleden: (te Den Helder) Brcgtje Cor- nelia Nieuwenburg, 3 jaar. G. Timmerman, 69 jaar, echtgenoot van T. de Vries. Lamme- chien Bugel 14 jaar. (Te Alkmaar) P. Kaan, m. 72 jaar, echtg. van G. Lont. ZONDAG 2 MEI. Ned. Herv. Gemeente. Den Oever,-voorm. 10 uur, Ds. Van Beek'. Westerland, nam. 7.30 uur, Ds. Van Beek. Anna Paülowna, vm. 10 uur, Ds. Vorstman. Huisduinen, voorm. 10 uur, Ds. M. van Wichen. Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef, nam. 2 uur, Intrede van Ds. de Wilde. Bevestiging door Ds. Veen- land van Tjalleberd. Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Hippolytushoef, vm. 10 uur, de heer Deen, Den Oever, nam. 2.30 uur de heer Deen. Geref. Kerk. Anna Paülowna, voorm 10 uur en nam. 2.39 uur, O.and. J. Verhave. The Star of Hope Mission. Julianadorp, voorm. 10 uur cn nam. 7 uur, Ds. de Zeeuw, van Echten (Fr.) ALKMAAR, 30 April. Aardappelen 2.andijvie 20—22.50, bloemkool I 1420, bloemkool II 710. gele kool 5.606.10, kropsla 24.30, komkommers 10—16. prei 23.90, peterselie 11.40, pos telein 1.171.38, rabarber 3.505, raapstelen 1.101.80. radijs 2.50—3.80, roode kool 500 7.10, selderie 0.501, spinazie 1790 ct., uien 0.902.60, breekwortelen 1.80, wal wortelen 3.50—5, witlof I 4—5. II 1.50—2.50. ALKMAAR, 30 April. Kaasbeurs. Edammer 40 plus, aanbod 455)0 stuks, verkocht 120 stuks, prijs f 1690 per 50 K.G. Aanwezig l fabriek. Handel matig. ALKMAAR. 30 April. Op de heden gehouden Graanmarkt wa ren in totaal 171 H.L.'s aangevoerd, waar van de prijzen als volgt: 49 HL voertarwe 7.50—8.0, 7 HL gerst 8.50—9.50; 25 IIL haver 8.46 HL booncn, w.o.: bruine 912.50, citroen 18—24, duiven 25; 11 IIL karwijzaad 22.50; 10 HL blauwmnnnzancl 23.50; 23 Hl- erwten: kleine groene 810, grauwe 8—23 en valp erwten 8—15. Alles per 100 Kg. Han del goed. ALKMAAR, Kaasmarkt, 30 April 1937. Aangevoerd 41 stapels, zijnde 108.000 k£-> Fabriekskaas kleine f 17.50; Boerenkaas kleine f 18.-; Boerenkaas commissie f20.-J alles per 50 kg. Handel matig. WARMENHUIZEN, 30 April. Gele kool f 5.10, uien f 11.40, grove uien 1.201.30a Aanvoer: 950 Kg. gelé kool, 2200 Kg. uien. BROEK OP LANGENDIJK, 1 Mei. Aardappelen 2.10, bl. aardappelen 2.u'en 0.801.40, drielingen 80 ct., grove 1.20— 1 60. peen 1.30. 2225 Kg. kroten f 0.60—1, roode kool f 5W -6.70, 16000 Kg. gele kool f 5.90-6.70, 19000 Kg. D. witte kool f 2.80—3.90. NOORDSCHARWOUDE, 1 Mei. „n BI. eigenheimers 1.10, bl .aardappelen 1 '0. uien 0.60—1.20. drielingen 60—70 ct. grove 1.20—1.30. f kroten f 1, roode kool f 5.70—6.70, gele kool f 5.306.30, D. w. kool f 2.704.30. DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN, Groenten en Fruit, 30 April. Berlijn- oimg verandering. De prijzen ten deel® iets vaster. Holl. savoye kooi 8.0—9-25. Hol spianzie 18.50—25 per 50 Kg: Holl. k0®" kmmers 35—45, Holl. sla 10—15 per 100 sfe Hol. radijs 16—21 per 100 bos. Hamburg- Canarische tomaten 46.50 per kuip.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2