Zeilseizoen Stadsnieuws BIJ DE NADERING VAN HET De verjaardag De militaire marsch door de stad van H.K-H. Prinses Juliana Waar gaan we heen? Zaterdag 1 Mei 1937 Tweede Blad De plannen der H. W.N. en der Koninklijke Marine Jachtclub Activiteit allerwegen \m* Telegrammen van gelukwensch Onthulling gedenksteen Buurtcomité Koningdwarsstraat Hoogstraat Julianadagviering door Chr* Oranje Vereeniging Nog enkele weken en het Nieuwediep- sche zeilseizoen neemt een aanvang. Nog enkele weken, en de heele vloot van motorbooten, BM-ers, groote jachten en cano's zal weer uitvaren, via Binnen haven naar het IJselmeer en Marsdiep, om daar het even spannende als schoone spel met wind en golven te gaan bedrij ven. Op Hemelvaartsdag hijscht de HWN, onze particuliere watersportvereniging, naar vlag en wimpel en op denzelfden dag vaart voor het eerst het materieel van de Koninklijke Marine Jachtclub uit. Dan zal het weer zijn, zooals het reeds vele jaren geweest is: ranke schepen, optornend tegen de altijd stijve Nieuwediepsche bries, slanke cano's, als kleurige silhouetten over het blauw-groene water glijdend en keurig gelijnde motorbooten, die hoovaardig hun gang gaan, n'importe stroom en bries. Op de jachthavens is de bedrijvigheid reeds in vollen gang: overal is men energiek bezig de laatste hand te leggen aan het materieel, dat den geheelen winter opgelegd was. Het is een aardig gezicht, de velen hard aan den slag te zien: de gepensionneerdei die hier op de werf van de HWN den dag doorbrengen met kreeuwen, opkalefateren en schilderen. Des avonds komen de jongeren, om nog gauw van de paar uur licht te profiteeren, opdat ook hun eigendommen straks de critische blikken (zeilers ZIJN nu eenmaal critisch) zonder vreeze kunnen doorstaan. Wij hebben ons tot de beide voorzitters der watersportvereenigingen gewend. Tot Baron C. J. van Asbeck van de Konink- lijke Marine Jachtclub en tot den heer Coen Bot van de HWN. Wat zij over hun vereenigingen te vertellen hadden, vindt men hieronder. De praeses van de Kon. Marine Jachtclub Baron C. J. VAN ASBECK. De Koninklijke Marine Jachtclub. De voorzitter der K. M. J. C., overste C. J. Baron van Asbeck, ving zijn mededeelingen aan, met er op te wijzen, uat een 2-tal kleine jachten, waarmede vele jaren gezeild is, thans niet meer zullen uitkomen, omdat men deze heeft verkocht. Het zijn de „Urania" en de „Garnaal". Daarentegen heeft men een belangrijke nieuwe aanwinst kunnen boeken en wel met de aanschaffing van de „Falga". De „Falga" bezit een hulpmotor en het is de bedoeling der club ook in de toekomst zooveel mogelijk dergelijke vaartuigen aan te schaffen, gezien de meerdere mate van ma noeuvreerbaarheid, welke deze bezitten. De vloot, zooals deze thans samenge steld is, bevindt zich niet compleet in Nieuwediep. Het zijn alleen de „B'ortuin", de „Fram II" en de „Falga", die hier blijven, terwijl zich in Vlissingen de „Wa tergeus" bevindt en in Amsterdam de „Astrea" en de „Prinses Juliana". Clubtocht naar Oudeschild. 6 Mei a.s., op Hemelvaartsdag, opent de R.M.J.C. officieel het seizoen met een z.g. clubtocht naar Oudeschild, en gezien het feit, dat op dienzelfden dag ook de HWN uitvaart, kan men er, tenminste bij eenige clementie van de zijde van Pluvius, van overtuigd zijn, dat den zeilliefhebber een aardige dag wacht. Wat het eigenlijke wedstrijdzeilen betreft, evenals men dat reeds sedert tal van jaren gewend is, vinden, te beginnen met Mei, de Periodieke zeilwedstrijden plaats, die eindigen met de bekende regatta in Juli. Ook ditmaal zijn het weer sloepen, gestuurd door officie ren en idem, gestuurd door onderofficieren. He geheele regeling staat onder leiding van de Kon. Mar. Jachtcl., vertegenwoordigd door den off. van adm. Ie kl. T. R. Deelder. In Amsterdam bevinden zich voorts 5 jachten van -de z.g. Sterklasse, welke door officieren gezeild zullen worden in de onder linge wedstrijden op de Kaag en de Loos- drechtsche plassen. Gedurende dezen zomer ®al dit materieel wel in de hoofdstad blijven. De Adelborsten-roei- en zeilvereeniging Deze vereeniging bezit thans een nieuw bootenhuis, waar men vanaf September van het vorige jaar zijn intrek genomen heeft en tengevolge waar van de H.W.N. ook wat meer expansie verkregen heeft. Eveneens had men een materieel-uitbrei- ding te boeken: het vorige jaar kreeg men cadeau het 45 kwa draatmeter kruiser- jacht „Prins Bern- hard", en daarna, van denzelfden vriende lijken schenker, 2 skiffs. In het najaar gaf een andere met deze vereeniging sympa- thiseerende, nog een 2-riems giek ten geschenke. Met dit en het andere materieel hoopt men op de bekende Hollandia-wedstrijden bij Alfen a. d. Rijn uit te komen, met de pas aange kochte 4-riems giek „Vos" op 1 Mei tegen de Bredasche cadetten en op 22 en 23 Mei in den Hollandia-wedstrijd, waar men het vorige jaar Jen tweeden prijs wist te halen. Zooals men ziet, zit de K.M.J.C. niet stil, evenals de adelb. roei- en zeilvereeniging, zij het dat de belangrijkste wedstrijden niet in Nieuwediep gehouden zullen worden. Dit is voornamelijk toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de leden door hun werk te veel verbonden zrjn. Men moet het goed deels hebben van het z.g. toerzeilen, week end tochtjes e.d. Vermelden wij nog, dat het, gedeeltelijk veranderde bestuur thans als volgt samenge steld is: Voorzitter: C. J. Baron van Asbeck. Secretaris: J. C. Klaassen. Penningm. Jhr. J. H. W. S. Laman Trip en commissaris materieel de heer J. H. Coolhaas, die deze functie thans reeds langer dan 12 jaren vervult. De H. W. N. Voor den stand van zaken bij de HWN, hebben wij aangeklopt bij den heer C. Bot, voorzitter der ver. en bezield met een groote mate van enthousiasme voor dezen tak van sport. De heer Bot deelde mede, dat het leden tal vrij stabiel te noemen is, doch dat de vloot zich steeds, zij het dan niet met geweldige sprongen, uitbreidt. FONGERS RIJWIELEN nog voor de oude lage prijzen H. J. VAN GRUNNINGEN Alleen KEIZERSTRAAT 56 H. W. N.'s voorzitter COEN BOT. Nu de Adelborsten roei- en zeilvereeniging haar eigen home verkregen heeft, kwam voor de HWN wat ruimte los, waarvan men oogenblikkelijk een dankbaar gebruik maakte. Nieuwe palen en vlotten werden geplaatst en gelegd en 6 schepen vonden ligruimte op de vrijgekomen plek. Als vanouds! Op Hemelvaartsdag hijscht de HWN weer haar vlag en wimpel en gezien het feit, dat de jachthaven geheel vol ia, belooft het we derom een alleraardigste dag te worden, een dag, waarop de plaatselijke watersport officieel haar seizoen aanvangt. Men heeft (gelukkig...!) toestemming ver kregen op dien dag naar buiten te kunnen gaan, en ook thans zal de plaats van bestem ming weer zijn net IJselmeer, alwaar zeil-, motrr- en canowedstrijden georganiseerd worden. Cruise naar Alkmaarder Meer. Wat de verdere plannen betreft, zoo als men reeds gelezen zal hebben, orga niseert H.W.N. onder auspiciën van den heer Langerak met Pinksteren een cruise naar de Alkmaar jer Meer, met ais hoofd doel meerdere bekendheid te geven aan de watersport in het algemeen. 3 Dagen uit en thuis, met leden en niet-leden, een prachttocht, doch ook hier zal het weer het eerste en laatste woordje wel meespreken. Voorts zal ook in dit seizoen het geheele wedstrijd-program afgehandeld worden: de wed; trijden van de diverse klassen onder ling, de canowedstrijden en de motorboot- wedstrijden. Wat de laatste betreft, deze zullen weer onderverdeeld worden in z.g. regelmatig heidskampen. Tenslotte worden iederen Zaterdagmiddag wederom achter het Kuitje de periodieke wedstrijden gehouden. Ook hier dus een program, wat het ge heele seizoen vult en waarover wij nog na dere bijzonderheden hopen te geven. De Oude Helder werd niet vergeten! Onder zeer groote belangstelling heeft gis termorgen half elf een militaire marsch, van een compagnie adelborsten, onder commando van den kapitein der mariniers W. A. J. Roe- lofsen, voorafgegaan door de Kon. Marine Kapel, plaats gehad. Het was een vroolijk tafreel, die kranig op de pittige muziek van de staf voortmarcheerende adelborsten, het Koninklijk vaandel met zich voerend. Jongeren en ouderen stuwden achter hen aan waar was de politie? vlaggen wapperden van tal- looze huizen, luid echoden de klanken van de koperen instrumenten, tegen de daken der hui zen. En de zon, de milde voorjaarszon, zag het aan en verleende het geheel een feestelijk cachet. Wij hebben dezen feestelijken optocht in de Langestraat laten passeeren, in het stadsge deelte, dat vroeger de bevoorrechting had, dat al dergelijke militaire colonnes gedwongen waren, deze straat voor hunne doormarschen te gebruiken, omdat er toen geen andere uit weg uit de stad bestond. Waar is de goede oude tijd gebleven van de in de winterdagen wekelijks door de Langestraat trekkende lan- dings-divisie en de promenade der adelborsten Na den aanleg van de Singels, was het voor de Langestraters met de pret gedaan, want het koVnt nu nog maar zeer sporadisch voor, dat zij iets van de stafmuziek te genieten krijgen; men volgt tegenwoordig met de muziek bij voorkeur de meer deftige Singels. Al trommelend en pijpend nadert eensklaps de stoet, omgeven door een talrijk publiek, waaronder vele slagersjongens natuurlijk niet ontbreken, terwijl ook de hoop der natie ruim vertegenwoordigd is. Eensklaps een boven de trommen en fluiten uitklinkend schel geluid, het afslaan der muziek: „tsjieng, tsjieng, boem, boem!" en dan klinkt daar zoo'n mooie, popu laire marsch door de nauwe straat, dat de menschen onwillekeurig mee gaan neuriën. Stil staan kan nu niemand meer, alles loopt op de maat van de muziek mede. Het is een goede gedachte geweest, de adel borsten achter de muziek aan te sluiten; wij hebben in andere garnizoenen op dergelijke feestdagen wel eens aanschouwd, hoe daar de muziek alleen, zonder troepen er achter, op de stad werd los gelaten; cadans exerceeren of reclame blazen noemden de muzikanten dat, maar zoo'n marsch van de stafmuziek zon der een troep daarachter, deed altijd ietwat on wezenlijk aan; het gaf net zoo'n raar idee als een locomotief zonder wagons. Na het beëindigen van den marsch door de muziek, is het woord weder aan de tamboers en pijpers, en soms weten wij niet, wat eigen lijk aardiger klinkt, de staf, die zijn vroolijke marschen uitschettert, of de tamboers en pijpers, die er zoo lustig op los slaan en blazen. Het is druk geworden in de Langestraat, waar vele vlaggen vroolijk wapperen, want óók in dit ons oude stadsgedeelte huizen vele trouwe Oranjeklanten. Het is van de autoriteiten goed gezien om op Julianadag zoo'n feestmarsch te doen plaats vinden, want de vroolijke klanken van de mu ziek brengen op een dag als dezen de juiste Oranjestemming bij het publiek er in. Door het bestuur van de Alg. Oranjever. werden gisteren de volgende telegrammen van gelukwensch verzonden: Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, Koninklijk Paleis Soestdijk, Baarn. Het bestuur der Algemeene Oranjevereni ging te Den Helder biedt, mede namens hare leden, hierdoor Uwe Koninklijke Hoogheid, alsmede Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard zijn eerbiedige gelukwenschen aan met de herdenking van Haren geboortedag. Namens het bestuur, W. A. Everards, Secretaris. Hare Majesteit de Koningin, Koninklijk Paleis Soestdijk, Baarn. Het bestuur der Algemeene Oranjevereni ging te Den Helder biedt, mede namens hare leden, hierdoor Uwe Majesteit zijne eerbiedige gelukwenschen aan met de herdenking van den geboortedag van Hare Koninklijke Hoog heid de Prinses. Namens het bestuur, W. A. Everards, Secretaris. Groote belangstelling van de zijde van het publiek. Juffrouw Stoll hing uit het gevelraampje van haar woning en zag zoo, van boven af, op de menschenzee, daar beneden. Er was nog nooit voor de gevel van haar huisje, een doodgewone, bestreken met grijs cement, zoo veel belangstelling geweest. Als we zeggen, dat er vijfhonderd belangstellenden stonden samengedromd, dan zijn we beneden de waar heid. Het waren er zeker een kleine duizend, die de onthulling van den gedenksteen in den gevel wilden bijwonen. Een piano stond tegen den muur, een kinderkoortje stond er om heen, met veel oranje getooid en vol verwachting. De heer Dirk Steeman, de motor van het geheel, stond daar met zijn voorzitter, den heer Reus, en de dames-bestuursleden, mevr. Kegge en v. d. Kamp, den burgemeester op te wachten. Er was onder de wachtende een prettige, opgewekte stemming, die zich uitte in gees tige opmerkingen en hartelijken lach. En juf frouw Stoll zat dat alles van boven af, aan te kijken. Toen kwam de burgemeester. De politie, die voor de afzetting zorgde, maakt een opening in den menschenhaag en prettig een voudig, met vriendelijken lach, stapte onze eerste burger op het bestuur af en onder hield zich daarmee eenige oogenblikken op ongedwongen wijze. De heer Reus nam daarna het woord en wees, na een hartelijk welkomstwoord, in het bizonder tot den burgemeester, die hij dankte voor de eer om dezen gedenksteen persoon lijk te willen onthullen, op de beteekenis van deze daad. Zij was een getuigenis, van wat saamhoorigheid en eendracht vermag te be reiken, terwijl hij den wensch uitsprak, dat deze daad zou mogen medewerken tot ver sterking van dien onderlingen band. Den burgemeester werd hierna verzocht de onthulling te 'verrichten. Hij trok aan een touw, het vlaggedoek viel en de steen vertoonde zich. Burgemeester Ritmeester heeft de gave om met een geestig woord zijn hoorders te pak ken. Hij begon met er ojf) te wijzen, dat het in zijn leven niet veel voorgekomen was, dat hij op den hoek van een straat het woord moest voeren, evenmin had hij het meege maakt, dat hij aan een touw de Nederland- sche vlag naar beneden had gehaald. „Toch," aldus de burgemeester, is het mij een buiten gewone vreugde, hier te mogen zijn en ik hoop nog vele malen in mijn leven op deze wijze uiting te mogen geven aan mijn ge voelen. Spr. wees op de groote beteekenis van deze daad, die zich manifesteerde in de groote waarde van de saamhoorigheid. Dat moet het doel zijn, dat allen bezielt en dat zoo prach tig tot uiting is gekomen bij het huwelijks feest van het Prinselijk paar. Spr. brengt het comité zijn gelukwenschen om op deze wijze den prijs, bij de stratenwedstrijd gewon nen, vast te leggen, ook tot een getuigenis voor later. Een hartelijk applaus beloonde den burge meester, waarmee de heer ReuS riog een dank woord sprak en een foto aanbood van den ge denksteen. Een koortje zong daarna, met pianobege leiding, het Wilhelmus en het Lippe-Biester- feld-lied, waarmee de plechtigheid was afge- loopen en het publiek toestormde om den steen van dichtbij te zien. Toen wij om acht uur de Casinozaal binnen traden was deze reeds uitstekend bezet door een publiek, dat in de juiste stemming ver keerde om dezen verjaardag in ons vostelijk huis op feestelijke, ongedwongen wijze te vieren. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.m. op onzen burgemeester, de eere-voorzit- ter van de vereeniging, overste Bentz van den Berg, de commissaris van politie, den heer v. d. Hoeven, de beide predikanten van de Gereformeerde kerk en Ds. Meyners, de predikant van de Luthersche kerk. De heer De Jong, de voorzitter, liet de aan wezigen het eerste vers van Psalm 75 zingen, waarna hij voorging in gebed. Het was daarna dat de voorzitter allen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de reeds bovengenoem de heeren. den spreker van dezen avond, den heer De Boer, de solist en tevens conférencier den heer Van de Rovaart, de pianiste mej. Kamp, de Oranje Harmoniekapel en verder de besturen van verwante vereenigingen. De heer De Jong leest hierna het volgende telegram voor, dat dezen ochtend aan H.K.H. Prinses Juliana is verzonden: Telegram van gelukwensch. De leden der Chr. Oranjevereeniging, met genoodigden in vreugdevolle stem ming ter herdenking van Uwen geboorte dag in feestelijke bijeenkomst in Casino bijeen, bieden Uwe Koninklijke Hoogheid, onder betuiging van onwankelbaren trouw aan het Oranjehuis, eerbiedig hunne ge lukwenschen aan en bidden U Gods on- misbaren zegen toe. N atuurhistorisch Museum. Elke week: eiken Woensdagmiddag van 35 uur, eiken Zaterdagavond van 710 uur, den eersten Woensdag van elke maand van 810 uur, den eersten Zondag van elke maand van 3—5 u. Zaterdag 1 Mei. Casino, 8 u. 1 Mei-viering S.D.A.P. Kegelhuis, 8 u. Soirée Voetbalvereniging „Helder", Zondag 2 Mei. Casino, 8.15 u. „De Czardasvorstin". R. K. Volksbond, 8 u. „Heldersch R. K. Ge mengd Tooneelgezelschap". Op- en ondergang van Zon en tijd van hoog- en laag water Wintertijd. Zon Mei op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 2 4.28 19.27 10.35 23.15 4.20 17.10 M 3 4.26 19.29 11.10 4.50 17.55 D 4 4.24 19.31 0.05 12.05 5.45 19.00 W 5 4.22 19.33 1.25 13.25 7.00 20.10 D 6 4.20 19.35 2.50 14.50 8.20 21.30 V 7 4.18 19.37 4.10 16.15 9.45 22.45 z 8 4.17 19.38 5.15 17.25 11.00 23.45 Licht op voor alle voertuigen Zaterdag 2 Mei 19.57 uur Zondag 3 19.59 uur De Oranje Harmoniekapël, die onafscheide lijk is verbonden aan deze Oranjeavonden en onder leiding van haar directeur, den heer Hertsworm nog steeds crescendo gaat, zooafs we dezen avond weer mochten bemerken, gaf na dit openingswoord een uitstekende vertol king van het mooie, bekende „Dichter und Bauer" van Suppé. Rede van den heer De Boer. De heer De Boer, de voorzitter van de propagandacommissie van den Bond van Christelijke Oranjevereenigingen, neemt hierna het woord. En deze begaafde spreker vindt eenaandachtig en meelevend publiek. Zoo mogen wij dan door Gods goedheid, aldus spreker, den geboortedag van Prinses Juliana vieren. Verleden jaar wapperden de vlaggen evenals nu, ook verleden jaar heb ben wij God gedankt, dat hij ons deze Prinses heeft geschonken en we hebben gedacht „Hallelujah, eeuwig dank en eereen evenals verleden jaar hebben wij ook nu ge beden „Vader, sla haar steeds in liefde gade Dit alles is gelijk aan verleden jaar, maar nu viert zij haar verjaardag bij eigen haard. 8 September 1936 ontvingen wij de heerlijke tijding, de Prinses is verloofd, en met een enthousiasme, schier zelden gekend, deelde het Nederlandsche volk in het geluk van haar Prinses. 7 Januari van dit jaar had de sprook jesachtige tocht in den Gouden Koets plaats. 't Was, 't is en wanneer het God behaagt, zal het Oranje blijven, dat zingen wjj wel maar we moeten dieper graven ook op een Oranjeavond. Zal het Oranje blijven in Neder land? Zij, die achter Oranje staan moeten weten, wat zij aan hun medeburgers hebben. De spreker wijdt dan eenige oogenblikken aan de diverse richtingen in Nederland, die tegen ons Vorstenhuis gekant zijn. Weest gewaar schuwd Oranjejutters in Den Helder, wanneer deze richtingen de overhand zouden krijgen. Weest paraat en wakker en zeg: „Zoolang wij de krachten krijgen, zal het Oranje blijven in Nederland". Een warm applaus besluit de enthousiaste woorden van den spreker. Als tolk van allen bedankt de heer De Jong den spreker voor zijn rede, waarna staande het Wilhelmus wordt gezongen. En dan volgt het meer vroolijke gedeelte van den avond. En dit wordt op een uitste kende wijze geleid door den heer Jan van de Rovaart, die zich niet alleen ontpopt als een zanger van kwaliteit, maar tevens als een beschaafd en geestig conférencier. Waarlijk een overvloed van Hollandsche liedjes volgt, die door de heele zaal spontaan worden mee gezongen. Na de pauze zorgt de Oranje Harmonie kapel voor de afwisseling in het programma, door een goede vertolking van de composities van Strauss „An der schonen blauen Donau", waarna een potpourri van volksliederen volgt. En na het zingen van nóg meer volksliede ren, volgt dan een solozangwedstrijd, waar aan verschillende aardige prijzen zijn verbon den. En we kunnen een aantal Helderscha zangers (essen) bewonderen, die van planken koorts geen last schijnen te hebben. Nogmaals wordt dan het Wilhelmus gezon gen, gevolgd door een driewerf hoera op onza prinses, waarna de voorzitter, na alle mede werkenden hartelijk te hebben bedankt, met dankgebed eindigt. Summa summarum een echt gezellis-e Oranjeavond, 6

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5