dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Hitier spreekt in de Lustgarten Engelsch stoomschip onder de Hollandsche kust vergaan Links overwint in Japan Tien opvarenden vermist Het heiligdom Virgen de la Cabeza bezet Buitenlandsch Overzicht De kerk moet worden teruggedrukt UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 65e JAARG. No. 7991 3 MEI 1937 Slechts vier leden van de bemanning gered De kerkstrijd in Duitschland Polen vreest anti-semie- tische opstootjes Tegen bewapening tn dictatuur SPANJE Politiek die gefaald heeft Gevecht tusschen koelies Een nieuwe tijd wordt voorbereid HE LDERSCHE COURANT MAANDAG Het schip vroeg assistentie en direct is uit Vlissingen de sleep boot „Max" vertrokken. Hulp mocht echter niet meer baten. In den nacht van Zaterdag op Zon dag omstreeks 3.50 uur Ned. tijd is op 8 of 9 mijl ten westen van het lichtschip „Noordhinder" het Engel- sche s.s. „Alecto" dat 919 ton meet, en met een lading stukgoederen op weg was van Swansee naar Rotter dam, in aanvaring gekomen met het Zuidslavische s.s. „Plavnik". De aan varing geschiedde in een dichten mist. De „Alecto" werd zoo ernstig geramd, dat het schip binnen vijf minuten zonk. Tien opvarenden, die zich ter ruste hadden gelegd, zijn waarschijnlijk om het leven geko- De eerste stuurman kon op de „Plavnik" overspringen, doch de eerste machinist en twee matrozen, die er nog in geslaagd wa ren aan dek te komen, geraakten te water. Na ongeveer een half uur te hebben rondge zwommen, werden deze drie mannen opge pikt door sloepen van het Zuid-Slavische schip. De „Plavnik" had een groot gat aan den voorsteven bekomen en men had on middellijk twee sloepen uitgezet, om naar eventueele drenkelingen te zoeken. Toen de mist optrok, werd dit zoeken gestaakt, daar er van schip of opvarenden niets te bespeu ren was. De „Plavnik" is doorgevaren naar Vlissingen, waar het omstreeks drie uur in den middag aankwam. Wij hebben ons onmiddellijk aan boord van het schip begeven en vernomen, dat de oorzaak van de ramp in den zwaren mist ge zocht moet worden. De geredden, de eerste stuurman May uit Bristol, de eerste machi nist White uit Bristol en de matrozen An- dersen en Yates, beiden uit Swansea, waren vol lof over de goede zorgen der Zuid-Sla vische bemanning. De eerste machinist was, voor hij in het water terecht kwam, nog bekneld geraakt, zoodat hij hevige pijnen had geleden. Niettemin had hij zich een half uur lang boven water kunnen houden en bij aankomst in Vlissingen was hij reeds een heel stuk opgeknapt. De beide schepen hebben elkander bij de voorstevens geraakt, waarbij de „Plavnik" aan stuurboordzijde en de „Alecto" aan bakboordzijde werden getroffen. De geredden zijn in een hotel on der dak gebracht. De machinist, die over inwendige pijnen klaagde, is door dokter Krul onderzocht, doch opneming in een ziekenhuis achtte deze niet noodig. De eerste stuurman en de twee matrozen zijn gisteren uit Vlissingen naar Hoek van Holland vertrokken, waarvan zijn nog dezen nacht zijn doorgereisd naar Harwich. De eerste machinist moet op doktersadvies het bed houden. Hij ligt in het Hotel „Goes" te Vlissingen. Zijn toestand is bevredigend. Waarschijnlijk zal heden naar Engeland oversteken De tien opvarenden van de „Alecto", die het leven bij de ramp hebben verloren, zijn de kapitein Austin, gehuwd, wonende te Swansea, de tweede stuurman Ellis, ge huwd, te Liverpool, de tweede machinist Bnght, gehuwd, Bristol, de kok Wixon. Bristol, de matroos Neilson, gehuwd, Swan sea, de matroos Harris, ongehuwd, Swan sea, de stoker Smith, weduwnaar, Bristol. en drie kleurlingen, Engelsche onderdanen: de donkeyman Skaley, gehuwd, Bristol, do stoker Patnelv, gehuwd, Bristol en de sto ker Charles, ongehuwd, Swansea. Do „Alectobehoorde toe aan de Bristol Steam Navigation Co. Ltd.. en was in 1913 gebouwd. De „Plavnik" is een vrachtschip van 213 bruto ton en is in 1900 gebouwd. Het be hoort toe aan de Direkcija Pomorskoj Sao Bracaja te Split. Het schip, dat met een lading cokes op weg was van Rotterdam naar Dubrovnik, zal waarschijnlijk naar Antwerpen doorstoomen om daar gerepa reerd te worden. Kapitein is de heer Sehnoutz. Herderlijk schrijven van Von Preysing. In alle Roomsch-katholieke kerken van Berlijn is een herderlijk schrijven van mgr. von Preysing, bisschop van Berlijn, over de christelijke opvoeding voorgelezen. De bis schop herinnert er aan, dat de ouders niet alleen den plicht maar ook het door het con cordaat gewaarborgde recht hehben hun kin deren op godsdienstige wijze op te voeden. Met een toespeling op de verklaringen, die nationaal-socialistische leiders onlangs heb ben afgelegd over de opvoeding in Duitsch land verklaart von Preysing: „Men moet zich thans afvragen, of de „Duitsche trouw" dezen naam nog verdient en of het door den rijkskanslier gegeven woord beteekonis heeft." Arrestaties en huiszoekingen. In kringen der nationalistische jeugd te Warschau, worden arrestaties en huiszoe kingen verricht, waarschijnlijk naar aanlei ding van de incidenten, die zich Zaterdag tijdens den socialistischen optocht hebben voorgedaan. De autoriteiten vreezen, dat deze voorvallen zich heden tijdens den na- tionalen feestdag zullen vermenigvuldigen en een antisemietisch karakter zullen aan nemen. Men heeft vlugschriften van een onwettige uiterst rechtsche organisatie verspreid, waarin de-nationalistische jeugd wordt uit- genoodigd heden te betoogen. DORP IN ESTLAND DOOR BRAND GETEISTERD. In het dorp Valgamaa in Estland is brand uitgebroken. Vier woonhuizen zijn een prooi der vlammen geworden en vele stallen en opslagplaatsen van landbouwwerktuigen zijn vernield. Het. aantal slachtoffers is nog niet be kend. Wel weet men dat veel vee is omge komen. Een andere brand is uitgebroken in een naphta-raffinaderij te Kivoli. Verscheidene arbeiders liepen brandwonden op. Het resultaat der verkiezingen voor den Japanschen Landdag komt neer op een huitengewonen ruk naar links. De verkiezingscampagne werd overal met groote belangstelling ge volgd, welke geheel in tegenstelling was, met de lusteloosheid, welke te genover de candidaten der groote partijen werd getoond. Japansche opmerkers zijn van mee ning, dat de arbeiders, intellectuee- len en de jongeren uit alle klassen der maatschappij voor de partij der sociale massa hebben gestemd om te protesteeren tegen de prijsstijging, welke veroorzaakt wordt door de ten uitvoerlegging van het bewapenings plan en tegen de geleidelijke onder drukking der individueele en poli- tieke vrijheden, alsmede om uitdruk king te geven aan hun verlangen naar vergaande sociale hervormin gen, welke de natie bevrijden uit den greep der kapitalisten. De candidaten der partij van de sociale massa hebben de stemmen verworven van de richtingen van het „volksfront" en die van de aanhangers der „vernieuwing van showa", welke wordt bepleit door de bewe ging van jonge extremistische officieren van leger en vloot. Verklaring van leider der socia le massa. Iso Abe, de leider van de partij der so ciale massa, heeft aan de pers de volgende verklaring ter publicatie gegeven: Ik heb in mijn redevoeringen steeds herhaald, dat het welzijn van het volk slechts mogelijk zal zijn, indien de kapitalisten hun rijkdom aan den kiezer zullen hebben gegeven, zoo als in 1868 300 feodale landeigenaars en 100.000 Samourai heben gedaan met hun „vernieuwing van Meiji' Het Japansche kapitalisme is in dezelfde impasse geraakt als het feodale stelsel in 1868". Opmerkers zijn van meening, dat deze ver klaring van Abe volkomen identiek is aan de houding, welke de jonge officieren bij de muiterij in Februari 1936 aan den dag heb ben gelegd. Verscheiden leiders der partij van de sociale massa hebben met deze hou ding toen openlijk hun sympathie uitge ^Diezelfde leiders hebben in September 1936 geweigerd een „volksfront" te vormen, dat door zekere arbeidersgroepeeringen was be- PlDe partij heeft evenwel geprotesteerd te gen de Duitsch-Japansche overeenkomst, te gen de credieten voor de landsverdediging. OPMARSCH IN BISKAYE VOOR- LOOPIG GESTUIT. De regeeringstroepen hebben Zater dagmiddag, naar de speciale corr. van Havas meldt, het heiligdom Virgen de la Cabeza bezet, het laat ste centrum van verzet der Franco- troepen in Andujar, waar sedert 18 Juli 1200 personen werden belegerd. Omtrent de bezetting van het heiligdom Virgen de ia Cabeza door de regeeringstroe pen meldt de verslaggever van Havas de volgende bijzonderheden: Het sanctuarium is een geweldig gebouw, dat op 19KM ten noorden van Andujar op een heuvel is opgetrokken. Het hoofdge bouw is een soort versterking, welke om ringd is door dikke muren! Bovendien is er een kluizenaarswoning, waar een beeld van de maagd is opgericht, die er haar naam aan heeft gegeven. Op 18 Juli 1936 zijn eenige officieren en manschappen van de civiele garde, die zich bij den opstand hadden aangesloten, er bij eengekomen. Zij hebben er een garnizoen ge vormd. Bovendien bevonden zich er eenige families, terwijl de opstandelingen eenige bewoners van de streek met comman dant Nofuentes en diens zoon in gijzeling stelden. Nofuentes nu is er in geslaagd gis terochtend te ontsnappen en de linies der regeeringstroepen te bereiken. Een gedeelte der opstandelingen had de boerderij Ugar Nuevo, welke zich op 5 km. van het heilig dom bevindt, in bezit genomen. De beide plaatsen waren langs boschpa den te bereiken. De „stelling" werd langen tijd als onneembaar beschouwd. De bezetting was rijkelijk van wapens en munitie voor zien. Bovendien waren voor de dikke muren goed versterkte loopgraven aangelegd. Sins drie maanden was de aandacht van het hoofdkwartier der regeeringstroepen op deze stelling gericht. Na den opmarsch der regeeringstroepen lag de stelling nog dertig km. achter de linies. Geleidelijk naderden de regeeringstroepen. Zij slqten de stelling meer en meer in. Het was hun bedoeling de be zetting door honger tot overgave te dwingen. De vliegtuigen der opstandelingen voor zagen de bezetting evenwel van levens middelen, doch ook aan de ravitailleering langs dezen weg kwam een eind. daar een eskader jachtvliegtuigen der regeering dc actie der rechtsche vliegtuigen onmogelijk maakte. De toestand werd op den duur on houdbaar. Gisterochtend gingen de regeeringstroe pen tot den aanval over. De tegenstand was niet zeer hecht en na een gevecht van eeni ge uren heeschen de opstandelingen de witte vlag. Zij gaven zich over. Er zijn 250 manschappen der civiele garde met eenige officieren gevangen genomen. Boven dien bevonden zich in het heiligdom eenige honderden vrouwen en kinderen. De gevangenen zijn naar Andujar over gebracht. Het Hbl. had dezer dagen een beschou wing, gewijd aan de 1 Mei-leuzen van de Russische communistische partij. De kern van deze leuzen ligt in een oproep tot „uitbreiding en versterking van het volks- strijdfront tegen het fascisme en den oor log, voor den vrede, de democratische vrij heden en het socialisme". De Komintern is er in geslaagd, in twee landen van Europa, in Spanje en Frank rijk, haar Volksfrontpolitiek te verwezen lijken, zegt het blad. Volgens de nieuwste formuleering moeten het Volksstrijdfronten zijn. Uit de practijk in Spanje en Frank rijk is trouwens voldoende gebleken, dat dc Komintern, bij de vorming van deze fron ten minder heeft gedacht aan bona-fide doel neming aan een goed functionneerende re geering, dan wel aan een willig en goed bruikbaar instrument om het fascisme, of wat zij als fascisme beschouwt, onschadelijk te maken en zelf, wanneer de tijd daarvoor rijp is, haar slag te slaan. Het blad toont dan aan hoe deze politiek mislukt is en schrijft o.m.: De actie der Italiaansche commu nisten, de bezetting van de fabrie ken te Milaan in 1921, is de directe aanleiding geweest voor de zege van het Italiaansche fascisme. De actie der Duitsche communisten, het open lijk getoonde streven om de toch al zwakke grondslagen der Duitsche samenleving te vernietigen en op de puinhoopen daarvan een communis tische maatschappij te vestigen, is de rechtstreeksche oorzaak geweest van de zege van het nationaal-socia- lismev Reeds het enkele feit, dat het Volksfront in Spanje de revolutie heeft uitgelokt of bevorderd, beteekent een échec voor Mos- kou's Volksfrontpolitiek in dat land, zegt het blad. Dat Moskou, evenals destijds in Duitsch land, waar het zijn communistische volge lingen actief aanstookte tot het omverwer pen van de maatschappij in de overtuiging, dat hun kansen moreel goed stonden, we derom niet in staat blijkt de Volksfront- regeering bijstand of genoegzamen bijstand te verleenen, is een tweede échec. Ook in Frankrijk spelen de communisten met vuur. In Frankrijk heeft het er veel van weg, dat de communisten hun politieke tegenstanders voortdurend provoceeren. Zoo zij dat niet bedoelen, en Mouskou het tijdstip nog niet gekomen acht om in Frank rijk van het defensief over te gaan in het offensief, dan scheppen zij nochtans het gevaar, dat het „fascisme" gehoor gevend aan een natuurlijke wet, op een bepaald oogenblik precies hetzelfde doet wat het in Italië, in Duitschland, in Spanje heeft ge daan. Ook in Frankrijk heeft de Volksfront politiek der communisten de strekking, te gen de beleden bedoeling in, de politieke tegenstanders tot verweer te drijven. We deden slechts een enkele greep uit het artikel, doch hierin wordt wel duidelijk aangetoond en ten opzichte van de beide aangehaalde landen, Duitschland en Italii is dit onloochenbaar, dat de politiek van de communisten heeft gefaald en dat Rus land belangrijk aan invloed verloren heeft Aan het front van Biskaye. Het Spaansche ministerie van oorlog heeft, gisteravond om tien uur via den radiozen der van Radio-Unie het volgende commu niqué bekend gemaakt: Het Noordelijke leger: Hevige aanvallen van den vijand in Baskenland werden afgeslagen. Dc regee ringstroepen hebben drie afdeelingen Italu aansche troepen op de vlucht gedreven. Zij hebben verscheidene gevangenen gemaakt, terwijl hun een groote oorlogsbuit in han den is gevallen. Verscheidene eenheden van de regeeringsvloot hebben aan deze actie deelgenomen. Zij hebben den vijand op doel treffende wijze beschoten. Aan het front van Burgos was de artil lerie van beide partijen zeer actief. De regeeringsbatterijen hebben de gasfabriek en de electrische centrale vernietigd. Aan het front van Santander hebben de regeeringstroepen eenige vijandelijke stel lingen veroverd, welke een zekere strategi sche waarde hebben. Aan het front in Austurië werden concen traties der opstandelingen beschoten, met name op den weg naar den berg Naranco Weer twee Italianen gevangen genomen. De regeeringstroepen hebben gisterochtend de tijdens de gevechten gevallen gewonden verzorgd en de dooden begraven. Er zijn twee Italianen gevangen genomen op wie belangrijke papieren zijn gevonden. Een hunner, Algelo Pelises van het zesde Itali aansche bataljon is op 1 Februari te Cadiz aangekomen. Hij verklaarde, dat generaal Piassoni het bevel voert over de Italiaan sche troepen en dat alle officieren der Ita liaansche eenheden Italianen zijn. Hij voegde hieraan toe, dat de rechtschen gisteren in twee uur tijds bij de gevechten 200 gesneuvelden hadden en dat zij een groot aantal gewonden op het slagveld heb ben moeten achterlaten. De gevonden docu menten bewijzen, dat de militaire organisa tie tot in bijzonderheden op Italiaanschen leest geschoeid is. Twee Spaansche krijgs gevangenen, die gisteren den vuurdoop on dergingen, hebben de verklaringen van den Italiaan bevestigd. ONZE OOST. Op de onderneming Kalimatie, onderaf- deeling Tobelo, (Halmaheira, residentie Ter- nate en onderhoorigheden) hebben 30 Ti- moreesche koelies 12 Papoea- koelies aan gevallen. Van deze laatsten werd een ge dood en werden elf zwaar gewond. In zijn rede in de Lustgarten zei- de de Fuehrer o.a. dat het'leest van den eerste Mei, zooals dit in Duitsch land vroeger werd gevierd, niet ver schilde van de viering, welke heden ten dage nog in de andere landen geschiedt. Er was geen sprake van feest, doch van politieke demonstra ties. Thans is het een feestdag van den Staat, van de Duitsche volksge meenschap. Hitier behandelde vervolgens de levens problemen van het Duitsche volk, n.1. het gebrek aan grondstoffen. Duitschland is van nature stiefmoederlijk bedeeld en daardooi is de strijd om het bestaan moeilijker dan voor andere 'anden die rloor de natuur rijke! zijn bedeeld aan grondstoffen. Om dezen moeilijken strijd te voeren, moeten allen sa menwerken. Het is de plicht van allen alles uit te huiten om de grondstoffen voor de productie te verzekeren. Hierdoor is het vier- jaren-plan ontstaan. De grootste inspanning is noodig. In de nationaal-socialistische eco nOmisehe opvatting staat niet het woord „ka pitaal" vooraan, doch het woord „productie' Het is gemakkelijk vandaag de loonen te ver hoogen en morgen de prijzen. Het is mis schien populair den arbeidstijd te verminde ren, en de loonen te verhoogen, doch dan is de ondergang zeker. De productieve goederen mopten gemaakt worden, dan is een verbete ring van den levensstandaard verzekerd. Slechts dan heeft een volk iets, wanneer het arbeidt, wanneer het de koopkracht stelt te genover de productiekracht. Het resultaat hangt af van de politieke leiding. HITLER. Verder verklaarde Hitier, dat in vier jaar niet kan worden goedgemaakt, wat in eeu wen is bedorven, doch de vaste wil om te overwinnen bestaat. De noodzaak van deze stijging onzer pro ductie blijkt uit een eenvoudig feit, want wat beteekent het zes millioen werkloozen te doen deelhebben aan de productie, wan neer men voor deze thans verdienende men- schen meer goederen verschaft, zoodat zij ook als verbruikers deelhebben aan de pro ductie. Daarop alleen berust het geheele geheim der Duitsche economische successen. Wij hehben niet alleen slechts arbeiders aan het verdienen gebracht, maar in het bijzon der de productie van allen verhoogd, ten einde daarmede aan hun loon een werkelij- ken grondslag te geven. En dat. is tot dusver gelukt en het zal blijven gelukken. Het is iets wonderijks, dat een onbekende uit het niillioenenleger van Duitsche men- schen, arbeiders en soldaten, aan het hoofd van het Rijk kan geraken. Maar ik sta niet alleen. Naast mij staan tallooze Duitsche menschen, uit alle lagen, die thans aan de leiding der natie deel hebben. Wij hebben geen klassen dien verdwijnen om nieuwe op te richten, maar om het volk op zijn plaats te brengen. Vooral met de jeugd zijn wij be gonnen. De kinderen voeden wij op tot nieu we Duitsche menschen. Wij vormen een ge meenschap uit hen en houden hen bij el kander tot zij 18 jaar zijn. Dan komen zij in de partij, in de S.A., S.S. of andère forma ties, of zij marcheeren terstond in de bedrij ven en komen vandaar weer in het arbeids front, en den arbeidsdienst. Vervolgens ko men zij twee jaren in den militairen dient. Kan er iets mooiers bestaan dan een organisatie welke uit een volk de kundigste koppen haalt en op de vooraanstaande plaatsen zet? Dat is het hoogste socialisme, welke er be staat, omdat het het verstandigste is. Onze geweldige beweging zal over winnen en eigenzinnigheid of dom heid van den enkeling voorbijgaan. Wij kunnen niet dulden, dat dit ge zag, dat het gezag is van het Duit sche volk, door anderen wordt aan gevallen. Dat geldt ook voor alle ker ken. In zooverre zij zich bezig hou den met hun godsdienstige kwesties, houdt de Staat zich niet met hen bezig, maar wanneer zij trachten door welke maatregelen ook, brieven, encyclieken, enz. zich rechten aan te matigen, welke slechts den Staat toebehooren, zullen wij ze terug drukken naar hun taak van geeste lijken zielzorg. Het gaat ook niet aan den moraal van een Staat te critiseeren, wanneer er reden ge noeg bestaat, zich om zijn eigen moraal be zorgd te maken. Het Duitsche volk moet ge zond blijven. De opgroeiende generatie zul len wij voor elkeen behoeden. Zij moet eens net groote werk, dat wij begonnen zijn, voortzetten Wij zijn thans niet anders dan de baanbrekers van een nieuwen tijd, de wegbereiders voor een grootere toekomst van ons volk.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1