Parijs op 1 Mei Binnenland Buitenland Candidaten Eerste Kamer Ernstig auto-ongeluk te Maasniel Een veestapel die f15000.- opbracht Kano omgeslagen op de Maas De ontvoerde Nederlanders Kalm verloop Hitier wil een gezonde jeugd De „rustpoos" van Leon Blum Gasverstikking Bijna alle winkels gesloten De strijd in Waziristan Dr. Schacht over dc economische betrekkingen met Italië Lijsten worden vandaag ingediend. Voor de op 27 Mei e.k. plaats heb bende stemming ter verkiezing van leden van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal, zullen heden voor de provinciën Noordholland en Fries land de navolgende candidatenlijsten worden ingediend: R.K. Staatspartij: 1. P. J. S. Serrarens, Bilthoven; 2. Mr. G. C. J. D. Kropman, Amsterdam; 3. Prof. Mr. C. P. M. Romme, Amsterdam; 4. prof. Dr. J. A. J. Barge, Leiden: 5. Dr. Th. Th. Kool, Heemstede; 6. Drs. Hub. L. Jansen, 's-Gravenhage. S.D.A.P.: 1. J. J. Vorrink; 2. S. de la Bella; 3. N. Vijlbrief; 4. M. A. Reinalda; 5. E. Boek man; 6. S. R. de Miranda; 7. J. W. Matthijsen; 8. T. SaundersBlaauboer. Anti Rev. Partij: 1. Dr. W. de Vlugt, Amsterdam; 2. T. Nauta, Dantumadeel; 3. Prof. Mr. P. S. Gerbrandij, Amsterdam; 4. Dr. H. Colijn, 's Gravenhage; 5. H. W. van Marle, Am sterdam; 6. S. Sijtsma, Sneek; 7. Prof. Dr. R. H. Woltjer,- Amsterdam; 8. P. Eringa, Buitenpost; 9. Mr. A. Bruch, Haarlem. Christ. Hist. Unie: 1. Dr. R. Pollema, Leeuwarden; 2. E. Ludon, Hilversum; 3. J. L. Oosterhoff, Huizum (Fr.); 4. Jhr. F. J. E. van Len- nep, Amsterdam; 5. Mr S. M. van Haersma Buma, Stavoren; 6. Mr. Dr. M. Visser, Amsterdam; 7. F. Terpstra, Leeuwarden; 8. J. Rustige, Amsterdam; 9. Mr. A. J. Honig, Haarlem. Vrijheidsbond: 1. S. van den Bergh Jr.; 2. Dr. E. Hel dring; 3. Joan Gelderman; 4. Jhr. Mr. J. M. van Beyma; 5. Mr. H. H. van Nie- rop; 6. Ed. G. Schürmann; 7. Prof. Dr. C. -W. de Vries. Vrijz. Dem. Bond: 1.Prof. Dr. D. van Embden, Amsterdam; 2. J. J. G. S. Falkena, Heerenveen; 3. Mr. L. G. van Dam, Haarlem; 4. J. Wui- te, Smallingerland. Communistische partij: 1. N. Beuzemaker, Amsterdam; 2. Mr. A. S. de Leeuw, Amsterdam; 3. L. See- gers, Amsterdam; 4. L. Jansen, Amster dam. Nat. Soc. Beweging: 1. M. V. E. H. J. M. Graaf de Marchant et D'Ansembourg, Amstenrade; 2. Ds. G. van Duyl, Utrecht; 3. Mr. W. de Rijke, Haarlem; 4. J. J. Bodde, Bussum; 5. I. Pruissen, Haarlemmermeer. Een doode, drie gewonden. Zaterdagavond is op den Elmp- terweg onder de gemeente Maasniel een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij een persoon om het leven is gekomen en drie anderen min of meer ernstig werden gewond. Omstreeks tien uur kwam uit de richting der Duitsche grens een personenauto met vijf inzittenden, van wie de heer Pech uit Haelen aan het stuur zat. In een flauwe bocht van den weg is de auto met een vaart van zestig kilometer tegen' een boom gere den. De heer Pech brak daarbij een der armen. Zijn naast hem zittende zwager, de 58-jarige Duitsche heer A. Goecke uit Dus seldorf werd met een harden smak tegen de kap van de auto geslingerd en was vrijwel op slag dood. De echtgenoote van den laatste, mevr. Johanna Goecke, die achter in den wagen zat, werd ernstig aan beide beenen gewond. Een broer van den bestuurder, de heer Ch. Pech uit Wassenaar, die ook achterin zat, liep een ernstige hersenschudding op en een wonde aan het linkerbeen. De vijfde inzittende, mej. Helena Goecke, kwam er zonder letsel af. De gewonden zijn, nadat twee dokters het eerste verband hadden gelegd, naar het St. Laurentius zie kenhuis te Roermond vervoerd. Ook het stoffelijk overschot van den heer G. is daar heen overgebracht. De heer Pech had zijn familieleden uit Dusseldorf afgehaald voor het vieren van een communiefeestje in hui- selijken kring. Donderdag is te Nieuwenhoorn (Zuid- Holland)) een der bekendste stallen van stamboek-rundvee in Zuid-Holland publiek verkocht, n.1. de stal van den heer A. Vijf winkel. De familie Vijfwinkel heeft daar op haar bedrijf De Kooi- stee 'een fokstal opgebouwd, die in den loop der jaren een meer dan locale, zelfs meer dan gewestelijke beteekenis heeft gekregen. De geheele stal vee bestaande uit 66 stuks stamboek- en volbloed-dieren, jong en oud door elkaar, bracht op een bedrag van ruim f 15000. d.i. een gemiddelde van ruim f 230 per stuk. Van de verschillende diersoorten waren de vaarskalveren (van pl.m. 4 jaar oud) het duurst. Verscheidene van dezen brachten een prijs op van tegen de f 200, sommigen zelfs daarboven. Het duurste dier was, aldus de N.R.Ct., de 5-jarige koe Foekje 43-85223 S. die den prijs opbracht van f 530, met de kosten mee dus ongeveer f 570. Gilletje 37-77403 S (af wijkend uier), een 7-jarig rund, bracht op f 440, met de kosten dus pl.m. f 4-70 De bekende Gilletje 40-81966 KS bracht op f 340 of met de kosten ongeveer f 3.70 Verschillende koeien brachten een prijs op van pl.m. f 400.- De liquidatie van dezen stal vee beteekent een verlies voor de Zuid-Hollandsche eilan den niet alleen maar ook voor geheel Zuid- Holland. Een der beide inzittenden ver dronken. Gistermiddag voeren de 22-jarige A. de Bock en de 21-jarige Clerx, beiden uit Roer mond, met een kano op de Maas. Nabij de Hambeek geraakte de kano in een draai kolk en sloeg om. De B. die zwemmen kon, trachtte zich te redden, doch hij kon den wal niet bereiken en verdronk. C. die onder water was verdwenen, kwam weer boven en klampte zich aan de drijvende kano vast. Hij dreef eenige honderden meters stroom afwaarts, waarna hij door een schipper werd opgemerkt. Deze sprong in een roei boot en slaagde erin C. te krijpen. Naar het lijk van de B. werd Zondag avond nog gedregd. Een van de twee broers vrijge laten. Onder den titel „Menschenroof uit Hol land" publiceerden wij Zaterdag een aan tal vragen van den heer Boon aan den mi nister van Buitenlandsche Zaken over het lot der twee gebroeders Holland, die uit Wellerlooi (L.) door Duitsche douanebe ambten op 27 Maart j.1. over den grens wa ren gelokt. Thans vernemen wij, dat de beide mannen te Kleef in de gevangenis werden opgeslo ten. Eén van hen. H. Holland is thans vrij gelaten. De jongste, J. Holland, bevindt zich nog in hechtenis. Vrouw in Groningen om het le ven gekomen. Zaterdagmiddag wilde de 66-jarige juf frouw K. R., wonende in het Mepschen- gasthuis te Groningen thee zetten, waartoe zij op een gascomfoor water aan den kook zou brengen. Zij stak een lucifer aan en in de veronderstelling dat het gas inderdaad brandde, zette zij zich in een stoel te wach ten tot het water kookte. Benigen tijd later ontwikkelde zich een sterke gaslucht in het gebouw. Men ging op onderzoek uit, waarbij bleek, dat de vrouw door gasver stikking om het leven was gekomen. IE MUSKETI 137. MINDER AANGENAME BEZOEKERS. Voorts kwamen er nog minder aangena me bezoekers, want eenige malen verspreid de zich het gerucht, dat de kardinaal bijna vermoord was. De vijanden van Zijne Eminentie beweer den, dat hijzelf deze onhandige moordenaars op zich afstuurde, om zich een voorwendsel tot tegenmaatregelen te verschaffen. Maar een minister moet men maar niet altijd gelooven en zijn vijanden nog veel minder. Bovendien verhinderde dit den kardinaal niet, dikwijls nachtelijke excursies te ma ken; nu eens om hooge officieren zeer be langrijke bevelen te geven, dan om zich met den koning te verstaan, of met de een of andere in een geheimzinnig waas gehulde persoon te beraadslagen, die hij om de een of andere reden niet graag in zijn huis ont ving. Zijn grootste vijanden hebben dan ook nooit zijn persoonlijken moed betwist. De 1 Mei-betoogingen zijn te Parijs begun stigd door fraai, zonnig weer en hadden het uiterlijk van een volksfeest, dat in een kal- men, vroolijken geest is verloopen. De deel neming was ongekend groot en de arbeiders van alle categorieën hebben betoogd voor toepassing van het program van het volks front, speciaal voor de invoering van de voorgestelde hervormingen, o.a. van het plan der C.G.T., en voor de solidariteit der arbeiders met de strijdende kameraden in Spanje. Er vormden zich twee optochten, één op de Boulevard Voltaire en een op de Bou levard Beaumarchais, welke elkaar ontmoet ten op de Place de la Nation, en vervolgens gezamenlijk optrokken naar de officieele tribune op den renbaan Vincennes. Aan het hoofd van den stoet op de boulevard Vol taire merkte men o.a. op Jouhaux. Een enorm spandoek beeldde af een intellectueel en een handarbeider, broederlijk vereenigd. Bij het voorbijtrekken ziet men de omstan ders en de kijkers uit de omringende huizen met den gebalden vuist groeten, terwijl de muziek de „internationale" speelt. De voet paden staan vol nieuwsgierigen. Onder de gebruikelijke borden met opschriften be vindt zich een van nieuw geluid, n.1. „werk voor de jongeren, en brood voor de oude ren." Een vliegtuig „schrijft" in de lucht met rook de drie pijlen van het volksfront en den naam „Blum." Nadat de groote optocht op den renbaan van Vinoennes was aangekomen, nam Leon Jouhaux, de algemeen secretaris der C.G.T., het woord om een rede te houden waarin hij o.a. zeide: Wij herdenken een in de ge schiedenis ongekende schitterende overwin ning der arbeiders. Bewust van onze macht, kunnen wij verzekeren, dat geen geweld en geen list ons die overwinning zal afnemien. Elke poging welke zich tegen onze vrijhe den richt, zal ons met dezelfde vastberaden heid doen opstaan, gereed tot dezelfde op offeringen ais onze vaderen. De vreedzame strijd voor volledige erkenning der arbeids rechten moet ordelijk en kalm worden voort gezet. Maar met een onwrikbaren wil om de sociale democratie te vestigen. Allen zijn wij betrokken in de groote onderneming der sociale hernieuwing en wat wij bereikt heb ben moet nog worden uitgebreid. Hoe meer onze overwinningen zich echter ontwikke len, hoe meer plichten wij krijgen tegen over de gemeenschap. Wii moeten bewijzen, dat de arbeidersklasse, na de politieke, ook de economische capaciteit heeft verkregen. Onze revolutie is een evolutie, welke wordt voortgestuwd door gelijkheid van plichten en rechten voor allen. Vastberaden zijn, om alle hinderpalen welke wij op den weg naar gelijkheid en sociale rechtvaardigheid ontmoeten, omver te werpen, dat is de eed welke wij op dezen 1 Meidag van 1937 af leggen. Bijna alle winkels te Parijs ge sloten. Parijs bleef Zaterdagochtend het aanzien van een feestdag houden. De meeste win kels bleven gesloten, de restaurants en ca- fé's waren evenwel als gewoonlijk geopend. Op dé kantoren werd niet gewerkt en ook de ambtenaren hadden vrij. Daarentegen re den Metro en autobussen gewoon en ook de levensmiddelenvoorziening en de reinigings dienst funtionneerden normaal 138. WIE DAAR? De musketiers hadden gedurende de be legering niet veel te doen en leidden een lustig leventje. Onze drie vrienden, die im mers zeer vriendschappelijk met den heer De Tréville omgingen, konden gemakkelijk verlof krijgen om ook na sluitingsuur het kamp te verlaten. Op zekeren avond d' Artagnan had juist dienst zoodat hij niet van de partij kon zijn, kwamen Athos, Porthos en Ara mis terug van een herberg „In den rooden duiventil", een kroegje, dat Athos een paar dagen vroeger had ontdekt. Ze reden over den landweg, diep in hun mantels gedoken, de hand aan den kolf van het pistool en met een waakzaam oog, want een hinderlaag was niet denkbeeldig. Op een kwartier afstand van het dorpje Boiriar hoorden ze plotseling hoefslagen en eenige oogenblikken later kwamen twee ruiters te voorschijn, die plotseling hun paarden inhielden en schenen te overleggen, of ze verder zouden rijden of omkeeren. Toespraak ter viering van den eersten Mei. In geheel Duitschland zijn Zaterdag ter ge legenheid van de viering van den eersten Mei de straten in alle steden en dorpen ver sierd. In Berlijn was het reeds vroeg in den och tend druk, de Hitlerjeugd hield om half ne gen in het Olympische Stadion een demon stratie, waarbij de Fuehrer en de Rijksjeugd leider aanwezig waren. In het Stadion wa ren 120.000 jongens en meisjes vereenigd. Hitier hield een toespraak tot de verzamel de jeugd. Hij wees er op, dat de nationale eenheid, waarvoor meer dan duizend jaar is gestreden, thans een feit is geworden. De jeugd is garant, dat deze eenheid blijft be staan. Daarom wordt de versplintering in de jeugd opgeruimd. Er bestaat een Duitsch volk en daarom kan er ook slechts een Duitsche jeugd met een Duitsche opvoeding bestaan. Zij die ho pen dat toch nog eens de tijd zai komen, dat men, beginnend bij de jeugd, het Duit sche volk weer uiteen zal drijven, vergissen zich. Hitier zeide verder een gezonde jeugd te verlangen, gezond naar lichaam en ziel Een jeugd, die offers weet te brengen, die open en eerlijk is. Ieder zal in het Derde Rijk den maarschalkstaf in den ransel dra gen, zoowel militair als politiek, doch nie mand kan bevelen, die niet zelf gehoor zamen heeft geleerd. Deze jeugd zal sterker zijn dan de vorige. Want zij zal van be gin af leeren gehoorzaam en trouw, fatsoen lijk en eerlijk, moedig en vastberaden, doch ook jong te zijn. Volgens een bericht uit Simla in Britsch Indië zijn Zaterdag bij het gevecht tusschen de opstandelingen en de tweede Britsch In dische infanteriebrigade in het dal van Khaisora ongeveer honderd rebellen gedood of verwond. De Engelschen verloren, zooals reeds gemeld, vier man en hadden 14 ge wonden. Paul Faure zet de bedoelinn een. Aanpassing van het - ciale program aan het Wel°' lijke leven. Kt- In een rede te Juvisy heeft Paul Fau minister van Staat en secretaris-genen ef der S.F.I.O., uiteengezet, wat onder „rustpoos" moet worden verstaan. Hij betoogde, dat het programma van het volksfront in elf maanden verwerkelijkt k terwijl de ten uitvoerlegging over vier jaaS' berekend was. Men moet het woord „rust1, poos" de beteekenis geven, die Leon Blum het verleend heeft. Flet is een nieuwe etan pe. Nadat de onderscheidene wetten Zjjn, goedgekeurd moet men ze thans aan het h ven aanpassen, waken over de toepassin» en fouten verbeteren, indien er fouten »e" maakt zijn. Men moet den weerstand van den een en het ongeduld van den ander overwinnen. Het is bijvoorbeeld dwaas, zich te verzetten tegen de toepassing van de veertigurige werkweek, maar het is niet verstandig als men die overal tegelijk wil invoeren. Bovendien aldus Faure stelt de rust- poos in staat tot een bezonken onderzoek van de voorwaarden, waaronder de rest vart het programma tot werkelijkheid gemaakt moet worden. Er is een nationaal fonds voor de werkloosheid, er wordt steun ver leend aan landbouwers, er is een ouderdoms pensioen. De opmarsch naar het ideaal stuit op de hinderpalen van de werkelijkheid en men moet daarmede wel rekening houden, Tenslotte beteekent de rustpoos een onder' zoek naar de maatregelen, die het mogelijk zullen maken, het economische leven verder te herstellen, de financien in beteren toe stand te brengen en de hand te reiken aan de middenklassen, die evenals de arbeiders en de boeren slachtoffer van de kapitalis» tische economie zijn. Vóór de verwerkelijking van deze wen, schen moet de volksfrontregeering aan het bewind blijven. „De economische sancties hek ben Italië onafhankelijk ge maakt." De rijksminister van economische zaken Dr. Schacht, heeft gisteren het woord ge- voerd bij de ontvangst van een delegatie van Italiaansche industrieelen, die op het oogenblik een bezoek aan Berlijn brengen, Hij zeide o.a. dat aan een nieuwe rege ling van de wereldeconomie een opheldering van de politieken toestand vooraf moet gaan. De economische marktien van Duitsch- land en Italië zoo verklaarde hij verder, vullen elkaar gelukkig aan. Duitschland neemt een eerste plaats in, in den buiten- landschen handel van Italië, en Italië speelt een steeds grootere rol in den invoer van Duitschland. Schacht zeide verder, dat men door de toepassing der economische sancties den. wereldhandel heeft ingekrompen. De sanc ties hebben Italië niet doen buigen, zij hebben het minder afhankelijk van het buitenland gemaakt. DINSDAG 4 MEI 1937. Hilversum I. KHO-TJitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 1„.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. 1.00 Gramofoonmuziek. I.20 De KRO-Melodisten en solist. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 De KRO-Melodisten en solist. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Het KRO-orkest (Van 5.45—6.00 Felicita- tiebezoek) 7.00 Berichten. 7.15 Middenstandspraatje. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Medeöeelingen. 8.15 De KRO-Melodisten, solist en het Kilima" Hawaian-Trio. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.40 Het KRO-Kamerorkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 P. Godwin's orkest. II.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum n. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Viool en piano. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Lyra-trio. 12.15 De Minstreels en gramofoonmuziek. 2.00 Het Omroeporkest. 3.00 Knipcursus. 4.00 AVRO-Dansorkest. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonmuzi® 7.00 Yooi de kinderen. 7.05 Cello en piano. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Gramofoonmuziek. 8.20 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.25 Radiotooneel. 10.00 Vervolg bonte Dinsdagavondtrein. 10.45 Causerie over de AVRO-Simultaan* séance. 11.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-Dans orkest. U-4012.00 Gramofoonmuziek.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2