Hot ontduik ik it wet op de oitmkoopen? Zullen de *tMarsmenschen" antwoorden Binnenland Het bizarre document Erger dan Cayenne \Voensdag 5 Mei 1937 Vierde blad Vliegtuig over den kop Amerika wil met Mars telegrafeeren Twee kinderen verongelukt Ernstig ongeluk in Groningen Ben natuurgetrouw model van een rijksautobaan, geëxposeerd op de tentoon stelling „Geef mij vier jaar den tijd" te Berlijn. DE TINNEN SOLDAATJES PARADEEREN. De kroningsfeesten in Enge land zullen worden opgeluisterd door een parade van „tinnen soldaatjes". Men ziet hier de jeugdige recruten van de Militaire School te Dover ernstig aan het repeteeren. Ongelukkige landing op Wel schap Inzittenden ongedeerd. Gisterenochtend kwart over elf wilde een marinevliegtuig van het type Fokker C 1 de F. 4 op Welschap landen. Het toestel kwam echter te hoog binnen en zou daarom terug vliegen teneinde op nieuw een landing te beproeven. Bij het gas geven echter pakte de motor niet met het gevolg, dat de F. 4 door het hek aan de overzijde van het veld vloog, met de wielen in een sloot aan de overzijde van den daar liggenden weg kwam en in het bouwland over den kop sloeg. Het toestel werd zwaar gehavend, doch de bemanning kwam er zonder eenig letsel af. heel zijn uitgestorven. De schepen van geen enkele stoomvaart-maatschappij doen Ushu-Aia aan en slechts die der regeering brengen dikwijls des zomers hun menschen- vracht in de haven van het eiland: gede porteerden. Meestal zijn het gevaarlijke misdadigers en politieke gevangenen die hier in de „veiligste gevangenis der wereld" worden ondergebracht; immers ontsnappen van uit Ushu-Aia is uitgesloten. IJs zoo ver als het oog reikt, gletscher-bergen en onafzienbare sneeuwvelden vormen rondom het eiland een muur» die volmaakt onneembaar is. Maar zelfs al zou een gevangene er in slagen levend 'via deze ijs- en sneeuwwoes- tijn den zeekant te bereiken en zelfs al werd hij daar dan door een schip opgewacht dan nog zou hij het slachtoffer worden van de regelmatig woedende orkanen in de be ruchte Straat Magelhaes. 100.000 FRANCS BELOONING VOOR VERBINDING MET AN DERE HEMELLICHAMEN. GEHEIMZINNIGE „ROODE STERREN". Een Amerikaansch ingenieur wil van de a.s. Mars-oppositie, die 28 Mei intreedt en de planeet tot op 78 mill. K.M. van de aarde brengt, ge bruik maken, om langs radio-tele- grafischen weg met Mars in ver binding te treden. Wat men al niet heeft ondernomen om achter het raadsel van Mars te komen! Sommigen wilden in Siberië of een andere, bijna onbewoonde streek een geweldigen brand stichten om de aandacht van de Marsbewoners te trekken, anderen wilden met hetzelfde doel in de Sahara reusachtige hoeveelheden roode papaver of dergelijke planten uitzaaien in den vorm van bepaalde mathematische figuren, zooals vierkanten, cirkels of driehoeken. Doch de allervinding- rijkste geesten stelden voor, door middel van een reusachtigen brandspiegel teekenen en figuren in Mars' oppervlakte te branden. Geen dezer plannen werd verwezenlijkt, daar niemand de kosten wilde dragen, die in de millioenen liepen. Wel heeft reeds tientallen jaren geleden een zekere Pierre Guizmann bij de Parijsche Academie voor Wetenschappen een prijs van 100.000 francs gedeponeerd, welke moest worden uitge keerd aan dengeen, die erin zou slagen, met de_ bewoners van andere hemellichamen in verbinding te treden. Mars is echter van de concurrentie uitgesloten. Waarschijnlijk heeft Pierre Guizmann, toen hij zijn prijs van 100.000 frs. beschikbaar stelde, ge meend, dat het wel heel gemakkelijk moest zijn, met de bewoners van de geheimzin nige roode planeet in contact te komen en dat het dus verstandiger was, hem buiten mededinging te stellen. Kan men op Mars ademhalen? Hoe zal het er eigenlijk op Mars uitzien? Mars heeft van alle planeten de meeste overeenkomst met de aarde, ofschoon hij met zijn doorsnede van 6770 K.M. maar half ?oo groot is als onze planeet. Daarentegen is zijn gemiddelde afstand tot de zon ander half maal zoo groot als die van de aarde. He temperatuur op Mars is over het alge meen lager dan die op aarde en boven dien aan sterke schommelingen onderhe vig: niettemin heerscht er zomer en winter °P Mars, hetgeen blijkt uit de witte vlekken ®an de polen, die, al naar gelang van de .laargetijden, toe- of afnemen. Zij bestaan echter waarschijnlijk niet uit ijs of sneeuw, daar men waterdamp niet in de Mars-at mosfeer heeft kunnen aantoonen. Daarmede 18 intusschen volgens de jongste weten schappelijke inzichten nog geenszins ge- ZpRd, dat op de geheimzinnige roode planeet Reen menschen kunnen leven. Wel kunnen 5'j Reen zuurstof hebben om in te ademen, daar deze, hetgeen trouwens zij het in veel geringere mate ook op aarde het Revai is, door verwering van het gesteente mjna volkomen aan den bodem gebonden is. Men neemt echter aan, dat de Marsmenschen al lang geleerd heb ben, door electrische omzetting van chemische verbindingen de voor het menschelijk leven noodzakelijke zuurstof kunstmatig voort te bren- Ren. Natuurlijk is het ook heele- maal niet-gezegd, dat zij in hun uiterlijk ook maar eenige overeen komst met de aardebewoners heb ben. Doofstommfi monsters van vijf meter lengte. He atmosferische en gravltatieverlïoudin- welke op Mars heerschen, in aanrner- k'ng genomen, moet men zich de bewoners Van deze planeet waarschijnlijk als doo - stommen voorstellen, als ongeveer 5 meter lange monsters, die zich door teekens on derling verstaanbaar maken. De planten wereld op Mars daarentegen kan zich. aan- Rezien het verdwijnen van de zuurs o 2esr langzaam in zijn werk moet ziy eeRaan, door ontwikkeling van nieu\ soorten aan de gewijzigde levensomstandig heden hebben aangepast. Hoe dit ook zij het lijkt onder deze omstandigheden hoogst twijfelachtig, dat de Marsbewoners met onze moderne radiotechniek reeds zoo zeer vertrouwd zijn, om eventueel de van de aarde komende radioteekens te kunnen op vangen en verstaan. Men neemt zich nu reeds voor, den Marsmenschen degelijk schoolonderwijs te geven. Dit moet echter met behulp van een kortegolf-systeem geschieden. De Amerikaansche ingenieur, die op 28 Mei zich met de Marsmenschen in verbin ding wil stellen, houdt zijn systeem voor- loopig nog geheim. Waarschijnlijk is het, evenals vorige methoden, een korte-golfsy- steem, een code, met behulp waarvan den Marsmenschen door eindelooze herhaling de beteekenis der teekens moet worden duide lijk gemaakt. Later zullen dan de bewoners van de vreemde planeet met onze vier re kenwijzen: optellen, aftrekken, deelen en vermenigvuldigen, vertrouwd worden ge maakt. Ten slotte hoopt men zelfs, den Marsmen schen door de korte-golfcode ook in de ge heimen van de hooge^e wiskunde te kunnen inwijden, waaruit zij zich dan geleidelijk een afgerond wereldbeeld zouden kunnen vormen. Voorwaarde hiervoor is natuur lijk, dat de Marsmenschen op het zelfde in telligentiepeil staan als de bewoners van onze planeet en ook over de zelfde teahni- sche ontvanginstallaties beschikken. Maar nog op een ander gebied heeft de Amerikaansche radio-ingenieur met groote moeilijkheden te rekenen. De Marsconstel latie is namelijk einde Mei volstrekt niet zoo gunstig, als men in verband met zijn „geringen" afstand van 78 mill. k.m. mis schien wel zou denken. De raadselachtige planeet zal slechts weinig boven den Zuide lijken horizon uitkomen, hetgeen de bestu deering van zijn oppervlakte nu juist niet zal vergemakkelijken. Bovendien bereikt Mars dit jaar lang niet zijn geringsten af stand tot de aarde, zooals bijv. in 1924 het geval was, toen de planeet „slechts 55 mill. k.m. van de aarde stond. Dit is eerst weer te wachten in 1956 en 1971. Tot zoolang heeft de Amerikaansche planetenbestormer echter geen geduld. Hij moet wel vrij zeker van zijn zaak zijn, als hij zelfs onder deze, betrekkelijk ongunstige omstandigheden, een onderneming aandurft, waarop tot nog toe zelfs de gorotste geesten zijn gestrand. Eenige staaltjes van „handig" adverteeren. Voor het Haagsche kantongerecht dienden gistermorgen eien aantal uitverkoops- en op ruimingszaken. In het eerste geval was pro ces-verbaal opgemaakt tegen een directeur van een groot kleedingmaaazijn in de Resi dentie die in een dagblad een advertentie had geplaatst op 7 December van het vori ge jaar, waarin o.m. stond vermeld: „Me vrouw, zooals u bekend is, begint de oprui ming volgens wettelijk voorschrift eerst in Januari. Onze prijzen voor wintermantels, japonnien, hoeden en kinderconfectie zijn echter nu reeds aangepast aan het gevor derde seizoen, terwijl u daarbij nog het voordeel heeft keus te kunnen maken uit de thans nog complete en interessante col lecties" enz. De ambtenaar van het O. M.. mr. tan der Kun was van oordeel, dat hier sprake is van een ankondiging van een voorver koop. die z. i. wel degelijk verband Houdt met de jaars- of seizoenwisseling. Omdat de verkoop niet was' aangekondigd op de wet telijk voorgeschreven wijze en bovendien niet gehoudien werd in een door de wet vast- gestelden termijn, achtte spr. den directeur strafbaar. Hii vroeg 2 x f 15.— subs. 2 x 10 dagen hechtenis. Mr Bouma uit Amsterdam, als pemach- tigde' van den verdachte optredend, betoog de, dat de aanbieding in geen enkel ver band moet worden gebracht met de jaars- of seizoenswisseling. De advertentie be doelt slechts de aandacht te vestigen op een bepaald artikel: Dergelijke annonces wor den het geheele jaar en op elk willekeurig tijdstip geplaatst. Pleiter betoogde voorts, dat de prijzen geen opruimingsprijzen wa ren en dat de gewone regelingen bij uitver- koopen contant betalen, niet ruilen, enz. hier niet golden. De verdediger conclu deerde tot ontslag van rechtsvervolging voor beide feiten. De kantonrechter, mr. Ferguson deelde mede over 14 dagen schriftelijk uitspraak te zullen doen. In het tweede geval betrof de overtreding de tekst van een advertentie, geplaatst door een groot warenhuis te 's-Gravenhage op 16 Februari van dit jaar, waarin onder de aan duiding „coupons" o.m. stond te lezen: „nog 2 dagen Woensdag en Donderdag resten van onze ateliers en overgebleven stukken van onze inventaris-opruiming te gen bijzonder lage prijzen". De ambtenaar meende, dat ook in deize zaak sprake is van de aankondiging van, een verkoop in verband met de jaars- en seizoenswisseling. Geheel eigenmachtig aldus de ambtenaar heeft de firma den wettelijk vastgestelden uitverkoopstermijn verliengd. Spr. vroeg f15.boete subs. 10 dagen hechtenis. Mr. Oppenihekner, als gemachtigde optre dend, zette uiteen, dat de verkoop van cou pons het heele jaar voorkomt. Pleiter ont kende, dat de aanbieding iets te maken zou hebben gehad met de jaarwisseling, laat staan met een verlengstuk van een wettelijk goedgekeurden verkoop. Pleiter concludeerde tot ontslag van rechtsvervol ging. Ook in deze zaak zal de kantonrechter over 14 dagen schriftelijk vonnis wijaen. In het derde geval had een manufactu renzaak op 31 December 19S6 een adverten tie geplaatst, waarin o.m. stond te lezen: „Zaterdag beginnen we" en daaronder een serie prijzen van artikelen. De ambtenaar vroeg in deze zaak vrij spraak, omdat hij in dit geval van oordeel was, dat uit den inhoud van de advertentie niet den indruk behoeft te worden gekre gen, dat de aanbieding verband houdt met de jaars of seizoenwisseling. Conform de eisch sprak de kantonrechter de verdachte in deze zaak vrij. Uit de Mijdrechtsche mlllioenen- zaak. De president van het gerechtshof wordt er draaierig van. Uitspraak 18 Mei. Nogmaals besteedde het Amsterdamsche gerechtshof een zitting: aan de behandeling van de strafzaak tegen den Mijdrechtschen kweeker J. B., die er van wordt beschul digd, dat hij met valsche papieren schuld bekentenissen, cessies, koopacten, enz. ge poogd heeft een groot gedeelte van de na latenschap van mevr. van Wieringen in zijn bezit te krijgen. De heer van Ledden Hulsebosch, wien het onderzoek naar de verdachte documenten was opgedragen, bracht gisteren zijn rap port uit. Deskundige rapporteerde eerst over de koopacte, die indertijd door den schriftkun dige Dr. Brunnsr is onderzocht en behan deld met chloordampen. Deskundige is van meening dat het bizarre uiterlijk van het stuk niet door deze bewerking is ont staan. De zwarte streepjes in het papier kan hij niet verklaren. Waar schijnlijk heeft ook de tand des tijds het papier op ernstige wijze aange tast. Verdachte: „Ik bewaarde het stuk gerui- men tijd in een kistje van lood." Op een vraag van den president verklaart de heer van Ledden Hulsebosch voorts, dat het stuk er wel naar uitziet of verd, het geruimen tijd bij zich heeft gedragen. De handteekening onder de cessie. Wat de handteekening onder de cessie betreft, is desk. van meening dat deze niet is geplaatst door overtrekken met carbon papier. De handteekening is met een anili- nepotlood gezet. Het is niet met zekerheid te zeggen of het stuk en de onderteekening met een en hetzelfde potlood is geschreven, doch desk. acht dit onwaarschijnlijk. President: ,,'t Is wel merkwaardig, dat de stijl van deze acte, die zgn. door den „super vertrouwensman" is opgemaakt, precies op uw stijl gelijkt. Om dit duidelijk te maken leest de president een gedeelte van de in gewikkelde, duistere en onsamenhangende acte voor. „Van die millioenennota, die door u is sa mengesteld, en die ik ook heb voorgelezen, werd ik net zoo draaierig" zegt de president. „Verdachte: „Die „super-vertrouwensman" zal zich aan mijn manier van schrijven heb ben gerefereerd." Het woord is hierop weder aan den pro cureur-generaal, Mr. Dr. D. Reilingh, die persisteert bij zijn eisch (anderhalf jaar ge vangenisstraf). De verdedigers dringen met klem op vrij spraak aan. Het hof zal 18 Mei in deze zaak arrest wijzen. Driejarig meisje in put verdron ken Tweejarig knaapje aan gereden. Gisterenochtend is het driejarig dochtertje van de familie Drabbels te Castenray, in een put gevallen en verdronken. Het tweejarig zoontje van den landbou wer Jansen te Venray is onder een vracht auto gekomen en gedood. Drie knaapjes reden voor de aardigheid op één fiets, toen zij plotseling door een vrachtauto omver werden geworpen. Twee jongens liepen ernstige verwon dingen op. Gisterochtend reden op den Oosterhamrit- kade te Groningen twee zoontjes van de fa milie Sluiter, respectievelijk tien en zeven jaar, en een vriendje, de 10-jarige H. Schat, op één fiets, toen zij door nog onbekende oorzaak door een vrachtauto werden aange reden. Het vriendje werd ernstig gewond en bekwam o.m. een beenbreuk, een bekken fractuur en inwendige kneuzingen. Een der broertjes liep inwendige kneuzingen op. De knaapjes werden naar het B.K. ziekenhuis overgebracht. Het derde jongetje kreeg schaafwonden en kon naar huis worden ge bracht. Familiebezoek toegestaan. De politieke gevangenen leven hier af gezonderd van de overigen in een kleine nederzetting en mogen zich vrij bewegen. Zij krijgen lectuur, waaronder ook kranten, zij het oude exemplaren, die hen hoogstens twee- tot driemaal per jaar bereiken. En bovendien genieten zij het privilege hun fa milieleden in het verbanningsoord te ont* vange. Het zijn stellig heldhaftige trage* dieën der trouw die zich hier afspelen, wanneer een of andere eertijds voorname signora uit Buenos Aires uit onvergankelij ke liefde naar hun man, zoon of broeder komt om zich vrijwillig in dit oord der ver schrikking te vestigen, daarbij verzoend met het idee het verdere leven in een of andere ellendige hut te slijten. Zoo'n vrouw werkt met den gevangene; zij verzamelt in de karige drie zomermaan den met hem het hout voor den eindeloozen winter; zij verpleegt hem wanneer hij ziek is en wanneer het noodlot het zoo wil is zij getuige van zijn dood Een uiterste daad van vertwij- KINDJE DOODGEREDEN TE DOETINCHEM. Gisterochtend is het driejarig dochtertje van den heer fer Braak te Doetinchem, dat tijdens de marktdrukte plotseling den weg overstak, naar haar grootmoeder, door een vrachtauto gegrepen. Eenige uren later is het kind in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. Het huiveringwekkende eiland Ushu Aia. Wanneer een schip de haven van Usha Aia op Vuurland, in de uiter ste uithoek van Argentinië binnen loopt, dan bergt het een levende vracht: gedeporteerden. Heviger in zijn verschrikkingen dan het Fransche bagno in Gyana dat binnenkort gaat verdwijnen, is Ushu Aia, waar velen komen en vanwaar niemand meer vertrekt... Nog maar enkele jaren en het Fransche bagno Gyana, dat ingevolge een besluit van de Fransche regeering langzamerhand ont ruimd wordt, zal nog slechts een legenda risch begrip zijn, een herinnering vol van ongeëvenaarde huiveringwekkendheid. En toch wordt zelfs deze menschelijke hel in al haar gruwelijkheid nog verre overtroffen door de tweede eveneens in het Zuid-Ameri- kaansche continent gelegen strafkolonie. Hat is Ushu Aia op Vuurland, den ijzigen riek op de aarde met de verschroeiende naam, die als gruwelijke ironie klinkt voor wie de verschrikkingen van deze ijswereld kennen, waar de gedeporteerden in de verste uithoek van Argentinië hun leven slijten. Een winter van negen maanden. Op dit eiland heerscht de winter negen lange maanden; een winter met Syberische temperaturen, met sneeuwstormen en alle catastrophen der elementen van de wil de antarktische wereld. De inboorlingen, door alcohol-misbruik en allerlei inheemsche ziekten in aantal reeds sterk achteruitgegaan, zullen spoedig ge jeling. En menigmaal zal zij ook zijn metgezel* lin zijn bij zijn laatste poging tot verzet, zijn uiterste daad van vertwijfeling: de vlucht. Senorita Juana Alvarez is de naam van een dezer heldinnen, een jong en mooi meisje, dat haar verloofde naar Ushu-Aia was gevolgd en die na een gevangenisschap van twee jaar een ontvluchtingspoging met hem ondernam. Na tal van vreeselijke ont beringen bereikten zij de kust en moesten nog slechts door het, rondom het eiland ge legen bewakingscordon heenbreken. Reeds waren zij op een stormachtige nacht door twee wachtposten heengekoinen, toen een der waakhonden, die men hier in gebruik heeft, de ontsnapping bemerkte en hun spoor volgde. De wachters zagen geen kans het dier bij te houden en reeds had het de vluchtelingen ingehaald. De bloedhond wierp zich op den gevangene en Senorita Juana aarzelde niet lang, maar greep het dier met de bloote hand aan; het zou haar laatste opofferings daad wordenEen korte strijd in het duister van de stormnacht volgde, toen een hevige gil en Juana viel met een vreese lijke keelwonde in de sneeuw. Men vond den volgenden morgen den jongenman bevroren in de sneeuw naast het lijk van zijn meisje en van dat van den hond, die hij den kop verbrijzeld had. De vlucht van Miguel Gonzales, Slechts een enkele maal in de geschiede nis van Ushu-Aia moet een poging tot ont vluchting van een gevangene gelukt zijn. Het was een misdadiger uit hartstocht, een zekere Miguel Gonzales, die maandenlang zijn vlucht zorgvuldig had voorbereid. Zijn vrienden in zijn geboorteplaats waren op raadselachtige wijze van zijn plan in kennis gesteld en hadden geen kosten gespaard om een klein motorschip naar de kust van het eiland te sturen. De boot werd daar in een inham verborgen. Op een stille nacht, in het begin van den zomertijd, ontsnapte Gonzales uit zijn cel. Op den verschrikkelijken weg die door het ijs en de sneeuw van het eiland voerde, vond men den volgenden dag bloedsporen, die er op wezen dat de vluchteling een vree- 80'ijk gevecht met wolven achter den rug had. Toch had hij de kust bereikt, was daar door de wacht aangehouden, maar had er een bloedig vuurgevecht geleverd, waaruit hij als overwinnaar te voorschijn was geko men. De laatste, door hem ontwapende post moest toezien hoe de zwaar gewonde man zich in het ijskoude water wierp om met inspanning van zijn laatste krachten da gereedliggende boot te bereiken. Of hij met het vaartuig ooit een redden de kust heeft bereikt, is niet bekend: men vond enkele dagen later aangespoelde wrak stukken van de boot op de kust. Maar in de fantasie der gedeporteerden op Ushu-Aia is hij een legendarische figuur gewordenG. H w< ux:

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 11