Somber beeld van Frankrijks toekomst De as Rome-Berlijn Buitenland De Are deTriomphe 100 jaar oud Qe Bilt seint SPORT Het Italiaansche temperament eischt snelle beslissing Graziani nog steeds ziek Sato wil samenwerking met de Vereenigde Staten Grocte Parade te Rome De Japansche invloed in China De Danfziger kwestie Voetbal Arrondissements rechtbank te Alkmaar Vloot en luchtmacht versterkt Beslag gelegd op de „Plavnik" Nederland—België 1—0. japansch visschersdorp door brand geteisterd. Versterking der Amerikaansche vloot Noodweer in Bulgarije De Hertog van Windsor naar Mevrouw Simpson het gouden kruis. rauchbeker. vierbonden-tournooi. Von Neurath niet naar het Vatikaan Dc Poolsch-Nederlandsche handelsbetrekkingen meervoudige strafkamer. Caillaux predikt geleidelijkheid inplaats van bruuske veranderin gen. Oud-minister Caillaux, heeft vol gens de „Daily Telegraph" bij de opening sprekende van den be stuursraad van het departement Sar- the een somber beeld gegeven van Frankrijk's toekomst. Hij sprak o.a. het volgende: CAILLAUX Hetgeen mij in den tegenwoordi- gen toestand het meest verontrust, is dat er een zorgeloos kunstmatig bedrijfsleven wordt opgebouwd. Blindelings is besloten dat vrijheid voor het sluiten van en eerbied voor contracten verouderd zijn. Om kwalen van voorbijgaanden aard te genezen, loopt men het risico per manente kwalen in het leven te roe pen, waaronder zij het eerste zou den lijden, voor wier hulp zij be doeld zijn. Subsidies en roekelooze vermeerderingen van de uitgaven en uitkeeringen worden toe gezegd, zonder te vragen waar het geld vandaan moet komen. Men laat toe dat de arbeidsproductiviteit aanzienlijk vermindert, zonder een onder zoek in te stellen of hierdoor niet een bui tensporige stijging der productiekosten zal ontstaan. Men verwacht een snelle stijging van de kosten van levensonderhoud, zonder op te merken dat de arbeiders en ambtenaren zelfs na een stijging van hun loonen hier niets beter van worden, dat fabrikanten niet langer het hoofd kunnen bieden aan de bui- tenlandsche concurrentie en dat de midden stand met vernietiging wordt bedreigd door de hun opgelegde nieuwe lasten. Een over eenkomst tusschen de Groote Mogendheden schijnt de eenige gezonde oplossing, doch dit kan niet verwezenlijkt worden indien er geen wegen worden gevonden, om uit de menigvuldige tegenstellingen te geraken waarin de volkshuishouding en de levens kracht van Frankrijk dreigen ten onder te gaan Het systeem van lawines moet wor den vervangen door een systeem vgn ge leidelijkheid De koortsachtige verovering moet niet langer beschouwd worden als een bewijs van lichaamskracht. Voorbereiding van een militair bondgenootschap ontkend. In politieke kringen te Rome blijft men den nadruk leggen op het vredelievende ka rakter van de besprekingen te Rome. Niet al leen, dat er geen sprake is van de voorbe reiding van een militair bondgenootschap, zegt men, het is zelfs zeer waarschijnlijk, dat het communiqué dat na afloop van de besprekingen bekend zal worden gemaakt een formeele tegenspraak van de geruchten, die met betrekking tot een dergelijk bond genootschap in omloop zijn, zal bevatten. Het is mogelijk, dat het bezoek van von Blomberg plaats zal hebben ongeveer direct na het vertrek van von Neurath uit de Ita- liaansche hoofdstad. Von Blomberg, die de kroningsfeesten in Engeland hij zal wonen zal slechts zeer korten tijd te Rome kunnen blijven en het doel van zijn bezoek zou volgens officieele kringop slechts zijn. Duitschland bij de feesten ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van het Imperium te vertegenwoor digen. Men blijft te Rome de aandacht vestigen op het feit, dat de as Ro meBerlijn een Europeesche organi satie vertegenwoordigt waaraan an dere sitaten kunnen deelnemen. Op eenige uitzonderingen na toont de Ita- liaansche pers zich gematigd. Alleen de Stampa schenkt uitzonderlijk veel aandacht aan het bezoek van von Blomiberg. Het blad is van meening. dat, aangezien het er om gaat de belangen van twee bevriende naties te bespreken, het natuurlijk is dat de gedachtenwisselfngen betrekking hebben op ieder onderdeel van beider beleid. Men mag niets aan het toeval overlaten. De Italiaansche Kamer, die gisterenmid dag in tegenwoordigheid van Mussolini ver gaderde, heeft, na goedkeuring van de ont werp-begrooting voor de corporaties, beslo ten, de drie begrootingen van oorlog, mari ne en luchtvaart in één keer te bespreken. De onderstaatssecretaris van oorlog, Pa riani, hield een rede, waarin hij zeide, dat de oorlogsteer der Italianen den oorlog van de snelle beslissing predikt: die leer steunt op het Italiaansche temperament, den eco- nomischen en geografischen toestand van 't land en den vernieuwden en vastberaden geest, die het fascisme de natie heeft gege ven. Ter bereiking van het doel heeft men een technische, moreele en materieele voor bereiding noodig. Het ministerie van oorlog werkt aan deze voorbereiding om de terri toriale onschendbaarheid van Koninkrijk en Keizerrijk te waarborgen. De onderstaatssecretaris van marine, Ca- vagnari, zeide, dat sedert de verovering van het Rijk een veel zwaardere taak op de marine rust. In de naaste toekomst zal de kern, be staande uit slagschepen, uitgebreid worden. De andere klassen van oorlogsschepen zul len naar evenredigheid worden versterkt. Het fascistische Italië zal zich de noodige inspanning getroosten voor den opbouw van een vloot, welke zijn bezittingen, zijn expansie en zijn gezag kan verdedigen. Een eventueel Europeesch conflict zou tot een wereldoorlog leiden en daarom moet de Italiaansche vloot in het vervolg een Oceaanvloot zijn: dit is de belangrijkste verandering, welke het Italiaansche vloot programma kenmerkt. De onderstaatssecretaris voor de lucht macht, generaal Valle, verklaarde, dat de luchtvloot, welke uit verscheidene honder den vliegtuigen bestaat, bestemd is bij alle toekomstige gebeurlijkheden, zelfs bij die, welke zich onverwacht voordoen, een rol van den eersten rang spelen. Overigens be paalde hij zich er toe te zegen, dat het aan tal escadrilles reeds vergroot is en uitge breid zal worden tot de grenzen, waarin de nieuwe luchtvaartorganisatie voorziet. Ten gevolge van de sancties is het gedeelte van de grondstoffen voor vliegtuigen, dat inge voerd moet worden, gedaald van 23 tot 8 procent. Bovendien bestaat er een grond stof. waaruit de Italiaansche vliegtuigbe stuurders bestaan. Tenslotte sprak de minis ter voor de corporaties, Lantini. Balbo als zijn opvolger gedood verfd. Het schijnt dat de onderkoning van Abes- sinië, Maarschalk Graziani, nog steeds lijdt onder de gevolgen van de op hem gepleeg de bomaanslag, terwijl hij ook het klimaat minder goed schijnt te kunnen verdragen. Te Rome doet naar aanleiding daarvan het gerucht de ronde, dat Graziani mogelijk ver vangen zal worden door maarschalk Balbo. Een officieele bevestiging van het gerucht ontbreekt, doch in ieder geval kan er uit blijken, dat men rekening houdt met een vervanging van Graziani. Eerst moeten Japan en China elkaar vinden. Naar de Nichi Nichi Sjimbun bericht zou de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Sato, met de Vereenigde Staten een niet-aanvalsverdrag voor den Stillen Oceaan willen sluiten, teneinde een einde te ma ken aan den bewapeningswedloop ter zee en eventueel te komen tot een ontwape ning. Het blad voegt hieraan toe, dat Sato van oordeel is, dat aan het sluiten van een der gelijk verdrag het herstel van de normale betrekkingen tusschen Japan en China voor af moet gaan. Sato zou voornemens zijn een nieuw ver drag te sluiten, waaraan ook Engeland zou deelnemen. Zondag a.s. zal van een impo sant militair schouwspel zijn te genieten. Veertig duizend manschappen, o. w. bijna 10.000 inlanders uit de koloniën, zullen a.s. Zondag deelnemen aan een imposante para de, ter gelegenheid van den eersten ver jaardag der proclamatie van 't Imperium. Vier honderd vaandels, 246 stukken ge schut, 2200 stuks paarden, muildieren en kameelen, 300 auto's en 190 tanks zullen in het défilé van verscheidene kilometers com- pareeren. Er zijn tribunes opgericht voor 100.000 toeschouwers, maar 200.000 anderen kun nen nog het défilé bijwonen. Na cautie kan het schip vertrekken. Het Joegoslavische vrachtschip „Plavnik" dat Zondag nabij het lichtschip Noordhinder in aanvaring is geweest meth et Engelsche s.s. „Alecto" hetwelk bij deze aanvaring is gezonken, en waarbij tien leden der beman ning omkwamen is gisterenmiddag te Vlissingen binnen gebracht. De reederij van de „Alecto" heeft n.1. op de „Plavnik" be slag laten leggen. Het schip zal niet kunnen vertrekken, al vorens cautie zal zijn gesteld. EEN GROOT MILITAIR SCHOUWSPEL. De bekende Are de Triomphe te Parijs op de Place de 1'Etoile wordt in Mei 100 jaar ond. Iedere bezoeker van de Fransche hoofd stad kent de drie karakteristieke bouwwer ken: de kerk van Notre Dame, den Eiffelto- ren en de Are de Triomphe op de Place de 1'Etoile. De Triomfboog dankt zijn ontstaan aan de overwinningen van Napoleon I. In dien tijd, het begin van de 19de eeuw, stond men nog sterk onder den invloed van de meester werken van de oudheid. De Romeinen had den voor hun veldheeren dergelijke bogen gebouwd, meestal in den vorm van poorten, die door een vierspan, de quadriga, gekroond werden. Eerst in later tijden werden zij met reliefs versierd. Eenigen van deze triomf bogen zijn nog behouden gebleven, b.v. die voor Titus, Serverus en Constantinus in Rome. Na de kroning van Napoleon tot keizer der Franschen besloot men ook voor hem en zijn legers een triomfboog te bouwen. Het werk was echter zoo enorm groot, dat het bij den val van Napoleon nog niet gereed was. Eerst onder den burgerkoning Louis Philippe, dus in een tijd, dat men Napoleon opnieuw als een heilige vereerde, kwam de Are de Tri omphe gereed. Dertig jaren lang, van 1806 tot 1836, werd aan dezen enormen poort ge bouwd. Naast de figuur van Napoleon staan de beelden van zijn generaals. Allegorische groepen en de namen van officieren en sol daten, die zich bijzonder in den strijd heb ben onderscheiden, maken de uiterlijke ver siering volkomen. Na den wereldoorlog is, zooals bekend, onder den poort ook het graf van den onbekenden soldaat aangelegd. Daar de Are de Triomphe reeds in 1836 is gereed gekomen, had men eigenlijk reeds verleden jaar het 100-jarig jubileum van dit bijzondere bouwwerk kunnen vieren, maar men besloot toen het feest tot het tentoon stellingsjaar uit te stellen. Reeds in Mei nu zal dit feest met een groot militair schouwspel gevierd worden. Soldaten in de uniformen van het eerste keizerrijk, uit den De strijd in t groote Stadion, Beschenen door de lente-zon, Behoort tot het verleden. Er was een hooggestemd publiek, En de gebruik-lijke muziek Stond vroolijk aangetreden. De groote „Dan" was in de weer, En trok, als immer, weer van leer Met wijze voetbal-woorden. En even gaf de radio Een welbekend geluid cadeau, Omdat we 'n doelpunt scoorden! Nu blijkt aan 'f eind van 'f voetbal-feest Dat doelpunt is het juist geiveest, Waarom het xvas begonnen, Want toen de tijd verstreken was. De bal weer stil lag in het gras Toen hadden we gewonnen! Een wedstrijd is zeer gauw voorbij, 't Succes der winnende partij Is even snel vergeten! En heel vaak, na een dag of wat, Dan vragen we: „Weet jij hoe 'f zat? „Ik ben het weer vergeten!" Maar wat hier niet vergeten wordt, Hoe vluchtig ook de voetbalsport Soms leeft met haar successen, Dat is, dat België voortaan Weer eervol in de rij zal staan, Na enk'le harde lessen! Daarom sportief d'Oranje-hand, Van heel ons voetbal-Nederland Aan België gegeven! Het land, dat in zoo korten tijd, Met frissche moed en met beleid, Zijn elftal 'n plaats weer heeft bereid IN t WARE VOETBAL-LEVEN!! Mei 1937. KROES (Nadruk verboden.) Verwachtingen: zwakke tto matige zuidwes telijke tot westelijke wind, half tot zw. bewolkt, eenige kans op regen of on weer, koeler. Verdere vooruitzichten: wind uit westelijke richtingen, koeler. Hierboven BAROMETERSTAND HEDENMORGEN: 8 UUR: 769. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan tijd van de Bourbons, het tweede keizerrijk en de derde republiek tot aan den wereld oorlog zullen door de „Straat van het groote leger" trekken, die voor dit doel 9 meter is verbreed. Het feest zal eindigen met een groote plechtigheid bij het graf van den on bekenden soldaat. Men viert dit feest reeds in de eerste dagen na de opening van de we reldtentoonstelling waarschijnlijk om een bij zonder schouwspel te kunnen bieden in de plaats van hetgeen, wat er op de tentoonstel ling nog niet gereed gekomen is. Tokio versterkt zijn inlichtingen dienst. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat Japan te Foetsjou, Amoy en Swatou speciale bureaux heeft geopend, welke rechtstreeks onder de Japansche autoriteiten op Formosa zijn ge steld en welke bureaux tot taak zullen heb ben inlichtingen te verschaffen over politie ke en sociale aangelegenheden in China. In Chineesche kringen beschouwt men dit als een nieuw bewijs ervoor, dat Japan zijn in dringing in China nog krachtiger wil ma ken, vooral wat betreft de Chineesche kust streken van de provincies Foekien en Kwan- toeng, die gelegen zijn tegenover het Japan sche eiland Formosa. Ook ziet men er in China een tegenzet in van Japan, welke zet dan gericht zou zijn tegen Engeland, dat poogt zijn invloed in Zuid-China uit te brei den. Nazi's en nationalisten schijnen elkaar te zullen vinden. In politieke kringen wordt volgens Un. Press de mogelijkheid besproken van een sa menwerking of coalitie tusschen nazis en nationalisten, hetgeen tenslotte aan de na zis de tweederde meerderheid in den land dag zou kunnen geven, vereischt voor de grondwetsherziening. De betrekkingen tusschen nazis en natio nalisten zijn in den laatsten tijd veel beter geworden. Zoo schreef senaatspresident Greiser een vriendelijken felicitatiebrief aan de nationalisten-leider Ziehm, ter gele genheid van diens 70-sten verjaardag. De Duitsche autoriteiten hebben tevens het verbod tot het betreden van Duitsch grondgebied voor Ziehm opgeheven. De nationalistische courant „Nationale Zeitung" vroeger een tegenstander der na zis, slaat den laatsten tijd een vriendelij ker toon tegenover hen aan. Men beschouwt het als waarschijnlijk, dat deze uitingen van beleefdheid gevolgd zouden kunnen worden door belangrijke po litieke resultaten. Een uit 1300 woningen bestaand vis- schersdorp in Sjizoekawa in de prefectuur Miyagi is door een geweldigen brand ge teisterd. Een derde gedeelte van het dorp werd in de asch gelegd, 1500 personen wer den dakloos. Er vielen twee dooden. De brand is gistermorgen door nog niet beken de oorzaak ontstaan. Zes nieuwe hulpschepen aangevraagd Admiraal Leahy, de chef van den marine staf, heeft de marinecommissie van den Se naat verzocht toe te stemmen in den bouw van zes nieuwe hulpschepen, welke tezamen ongeveer 48 millioen dollar zullen kosten. Bovendien heeft hij een crediet van 6.700.000 dollar gevraagd voor de vernieuwing van de vliegtuigmoederschepen „Saratoga" en „Texington." Bulgarije is in den vorigen nacht door he vig noodweer geteisterd, en overal hebben wolkbreuken ernstige schade aangericht. De hoofdspoorlijn van Sofia naar de Zwarte-Zee- haven Boergas is versperd, daar het spoor over een lengte van verscheidene kilometers door een wolkbreuk is vernield. Bijzonder zwaar getroffen is de omgeving van Sofia, waar eenige dorpen volkomen overstroomd en vele huizen ingestort zijn. In de Donau- stad Widin staan reeds meer dan 700 huizen onder water. De materieele schade wordt reeds op eenige honderden millioenen lewa's geschat. Plannen zullen niet vóór 12 Mei worden bekend gemaakt. De Arlberg-Orient express, waarin zich de hertog van Windsor bevond is gisterochtend orn 4.48 te Belfort aangekomen, tien minuten later ging de trein door naar Parijs. De trein stopte te Verneuil-Etang. De her tog verliet hier den trein en reisde per auto verder. Het geheim, dat de trein te Verneuil-l'Etang zou stoppen was goed bewaard en er waren dan ook maar enkele journalisten aanwe zig toen de trein stopte en de hertog die een grijs pak droeg met een bolhoed en een bei ge regenjas over zijn arm, uitstapte. Een vertegenwoordiger van het Engelsche ge zantschap bevond zich in zijn nabijheid Te vens sprongen eenige persfotografen uit den trein, die ook een auto wisten te vinden om de twee auto's van den hertog en zijn ge zelschap te volgen. Twee motoragenten gin gen de auto's vooraf en twee anderen sloten den stoet. Men reed over Fontainebleau Or- léans, Blois en Tours. N. H. V B. Voor Hemelvaartsdag. Een voor dezen zeer klein programma is vastge<,t0u „ezen z.g.n. inlmaldag. Kest€ld In IA speelt C.S.V. haar laatsten wou strijd tegen O.S.V. 3. Verliezen de Castn cummers dit treffen, dan kunnen ze zich opmaken om met Vrone en Alcmaria 4 a slissingswedstrijden te gaan spelen. In 3E wint Schoorl 2, tot behoud van ha» kans, op vreemd veld yan M.E.V.0 i i,Ji uur). U0 Succes 3—B.K.C. 3, voor 3F, is een kanrn waarin de Wieringers de beste paniend hebben. (12 uur). P 1 lerei1 D.T.S. 3Alkm. Boys 5 in 4F is voor de Langedijkers. (2 uur). In 4J moet V.C.L. 2, uit, de vlag strijken voor Oudendijk 2. D.T.S. a ontvangt om 1? uur Alcmaria a, terwijl V.C.L. a oin 1230 op bezoek gaat bij Oudendijk a. Den Helder, Groep 1, tweede ronde. Callantsoog ontvangt Watervogels 2 (2 uur), wat voor de strandbewoners toch wel het einde van hun kruis-carrière zal bete kenen. Alkmaar, Groep 1, tweede ronde. Alkmaar 3 slaat thuis Koedijk 2. Alkmaar, Groep 2. Alkmaar 2 klopt op eigen veld D.T.S. 2 zooals zij wil. uur). In Hoorn vindt de halve finale van het district Drechterland plaats tusschen Hok landia 1 en Nieuwe Niedorp 1. Het is jam mer dat de bezoekers, die toch al een klasse lager spelen, met een gehandicapt elftal naar Hoorn moeten gaan. Meer dan een eer volle nederlaag lijkt er ons dan ook niet weggelegd voor Peereboom c.s. Donderdagmorgen om elf uur worden te Alphen aan den Rijn de beide wedstrijden voor de eerste ronde gespeeld. Des namid dags om 2 uur zullen de winnaars- en ver liezersfinale plaats vinden. Om 11 uur vangen dus tegelijkertijd aan: Noord-Holl. V.B.Amsterd. V.B. Haarlemsche V.B.Leidsche V.B. Een onzer redacteuren zal in het nummer van Vrijdag verslag uitbrengen van dit tournooi. Op Cande. Gisterenmiddag kwart voor twee is de hertog op kasteel Cande aangekomen. 12 Mei nadere mededeelingen, Gisterenavond is van het kasteel „Cande'1 officieel aan Reuter medegedeeld, dat niets bekend zal worden gemaakt voor 12 Mei over; den datum van het huwelijk van den Her tog van Windsor met mevr. Simpson of oven hun toekomstplannen. Men vestigt er de aandacht op dat da antwoordnota van het Vatikaan aan Duitsch land werd overhandigd tijdens het verblijf van minister von Neurath te Rome. Tot nu toe is nog niet het voornemen te kennen gegeven, dat von Neurath een on derhoud zal hebben met den kardinaal staatssecretaris, alleen zal von Neurath he den een bezoek brengen aan den Duitschen ambassadeur bij het Vatikaan, von Ber gen. Evenmin als Goering en de andere Duitsche persoonlijkheden, die onlangs een bezoek hebben gebracht aan Rome, zal hij naar het Vatikaan gaan. Minister Gelissen bespreekt een mogelijke toenadering. Minister Gelissen heeft gister een be spreking gevoerd met den vice-voorzittel van den ministerraad Kwiatkowski. De be* spreking liep over de Poolsch-Nederland sche betrekkingen. De Poolsche minister Roman en de heer van Kleffens woonden) de besprekingen bij. Gistermiddag is een bijeenkomst gehou den van de commissie tot bestudeering van een Poolsch-Nederlandsche ©economische toenadering. De heeren Gelissen, Roman en Rose be hoorden tot de deelnemers aan deze b®- spreking. Zitting van l Mei. Uitspraken van 27 April- Christiaan T. B. Br., duozittingmaker 1® Beigen, thans gedetineerd, rijwieldiefstal. Lisch 3 maanden gev. met aftrek 3 maand®!1 voorarrest. Uitspraak conform en in vrij heid gesteld. M., electricien te Bergen Chr. F. B. Br., duozittingmaker te Bergen, ged., diefstal in vereeniging van rijwielbela=- tingmerken. Eisch no. 1. 5 maanden ge^- voorw. met 3 proefjaren; no. 2, eisch 2 nmd. gev. voorw. met 3 proefjaren. Uitspraak: le: 4 maanden gev. voorw. met 3 proefjaren; 2e: 4 maanden gev. voorw. niet 3 proefjaren.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2