Texel Stadsnieuws HuUduineti maakt buitel! Koopt enbetaalt Woensdag 5 Mei 1937 Heldersche Courant Tweede Blad m -#mu Wolken en zee Met optimisme gaat men het seizoen in. Wordt Huisduinen badplaats-centrum van 't Noorderkwartier?Alle factoren aanwezig Inschrijvingen Handelsregister HERMAN NYPELS' 2 lunchrooms op Huisduinen V.I.O.S.-Zilvermeeuw j &e£cfcwcAe Qvubcuit I j u-eAskdiijril moAx^en ruLel Binnenkomst Hr. Ms.Java Moed-V olharding- Zelfopoffering Blauwe Week Naaimachinehandel op den Kanaalweg Apotheken Rectificatie Waar gaan we heen Licht op voor alle voertuigen (IlAi Cl AAD is weer rustig en Mijnhardt's Zenuwtabletten Voorjaarsvergadering van het Departement „Texel" van het „Nut van 't Algemeen hm**"»»*" ffe# 9s Mei en 9e zomer komende. Lente in Den Helder... Dat beteekende reeds dezer dagen een overvloed van stovende zonnewarmte, die zich koesterend over deze lage landen legde, dat beteekende een zee, die in één dag van som ber watervlak herschapen werd tot één im- poneerende schaal drijvend zilver, met er bo ven, tegen het lazuren dak de witte meeuwen lijven. Dat beteekende een ontwakend duinland schap, dat reeds tot laat op den dag vol ge rucht is van jong leven. Het is alles weer vol belofte geweest, in deze dagen, zóó vol, dat men er bijna zeker van is, dat eindelijk de badbedrijven aan de Nederlandsche kust een rooskleu riger toekomst tegemoet gaan, dan dit de laatste jaren het geval geweest is. Huisduinen, onze badplaats, waarnaar onze volle belangstelling uitgaat, voorname lijk, omdat, ondanks de vele misère, gebleken is, dat dit dorp een groote mate van levens vatbaarheid bezit en in niet geringe mate heeft bijgedragen tot het vormen van de re putatie van Noord-Hollands kop. In zomertooi. Huisduinen ziet er, als men er na den winterslaap komt, verbazend aardig uit: frissche roode daken, Lange Jaap, ééns zoo rood als anders en als het ware blo zend onder de komende zonnestralen. De kleine villa's als kleurige stukken uit een smaakvolle blokkendoos. En de zee, van dedijk tot aan den einder glinsterend en sprankelend in den overdaad van licht. Dit alles gaat nu weer, naar wij zeker ver trouwen, een vlucht tegemoet, die grooter afmetingen zal aannemen, dan men dat sedert verscheidene jaren gewoon geweest is. Huisduinen is compleet. Want met name sedert het vorige jaar kan men thans zeggen, dat Huisduinen „com pleet" is; het paviljoen is er nu en niemand zal durven ontkennen, dat een 18-karaats ge outilleerd paviljoen, annex hotelbedrijf, de groote trekpleister voor ieder badbedrijf is. Compleet, want behalve genoemd paviljoen en het hotel zijn daar de vele villa's, die ieder voor zich een begeerenswaardig tijdelijk do micilie zijn voor diegenen, die zich enkele weken, en desnoods langer, van de aardsche zorgen wenschen te ontdoen en zich over geven aan het schoone spel van zonnebaden, blauwe zee en een genoeglijke huisvesting. Er is hier practisch niets meer te wenschen overgebleven: men heeft een prachtig vrij strand, dat via den nieuw aangelegden beton weg binnen enkele minuten te bereiken is, men kan baden onder badmeesterlijk toe zicht, men kan een villa huren, met alles wat daarbij annex is, en men kan zich installee- ren in één der voortreffelijke kamers van de N.V. Zeebad Huisduinen, die een comfort bieden, hetwelk in geen enkel, maar dan ook m geen enkel, opzicht onderdoet voor dat van badplaatsen als Zandvoort en Schevenin- gen. Integendeel, men kan hier in de ware be- teekenis van het woord „vacantie vieren"; er is geen overdaad van luxe, er is geen sprake van een mode-badplaats, doch wèl vindt men cr rust, schoonheid en vrijheid. Men laat U gaan! Dit alles heeft Huisduinen in den loop van diverse jaren gekregen en men is ongetwijfeld dankbaarheid verschuldigd aan diegenen, die reeds toen de vele mogelijkheden van dit rustieke dorpje aan den duinenvoet zagen en ®r gebruik van maakten. Nog enkele weken... Nog enkele weken en de eerste trek gaat beginnen: dan zullen zij weer komen, de be zoekers uit alle deelen van het land, ook van over de grenzen en wij zijn er van overtuigd, dat ook ditmaal weer deze gasten het beste reclame-middel zullen vormen, dat Huisdui nen zich denken kan. Optimisme. Huisduinen maakt groot toilet en wij hebben er dezer dagen eens een kijkje genomen. En ons verheugd over het enthousias me, waarmede de leiding van Zeebad Huisduinen zich wederom aan haar taak gegeven heeft. Het Hotel. Het Hotel met zijn 35 kamers is kant en klaar en voor de groote ontvangst in orde gebracht. Steeds weer frappeert deze up to date huisvesting. De groote zindelijkheid, het comfort, en primo: het riante uitzicht uit alle kamers op zee of op het Heldersche panorama. Daar is voorts het terras, waarop men uren kan slijten in een dolce far niente, be schermd tegen té felle zon en met in front een uitzicht over zee, dat kostelijk is. Ook aan de villa's in het dorp, zoowel par ticulier als van de N.V. is de laatste hand gelegd en verscheidene ervan werden reeds eenigen tijd geleden besproken, zoodat ook hier een geluid van optimisme gehoord wordt. Het strand. Een belangrijke factor bij dit alles is nog steeds het strand. Het is in zeker opzicht jammer, dat men blijkbaar ook dezen zomer niet over een, althans breed, strand voor het badhuis zal hebben te rekenen. Aan den an deren kant vergete men evenwel niet, dat het via het betonpad slechts' enkele minuten kost op het breede strand te komen en waar men inderdaad een strand bezit, dat dat van iedere badplaats naar den kroon steekt. Wit en breed en met prachtige duinen aan de landzijde. Uit alles blijkt wel zeer duidelijk, dat Huisduinen bezig is een belangrijk bad plaats-centrum in Noordhollands kop te worden, een centrum, dat zeker zijn aan trekkingskracht op de plaatsen in onze provincie niet zal missen. Doch ook daarbuiten is de belangstelling groeiende: steeds meer blijkt, dat ook in de Noordelijke provincies als Friesland en Gro ningen het interesse voor Huisduinen groeiend is, een interesse, waarover men zich niet genoeg kan verheugen, doch die, gezien dat gene wat onze badplaats den vreemdeling offreert, volkomen te begrijpen is. Huisduinen maakt toilet... Er whart weer een prettige geest over het dorp, een geest die kenmerkend voor het jonge, het durvende in de jeugd, is. Daar is een niet te miskennen omzwaai in den algemeenen toestand gekomen en zeker zullen de badbedrijven daarvan, en dus ook Huisduinen, profiteeren. En dan alle zaken, zoowel de particuliere villa's, de lunchrooms en de andere bedrijven. Dat de zon, zoowel in letterlijke als figuurlijke beteekenis, voor onze zuster- plaats in het seizoen 1937 stralend moge opgaan en dat er een periode voor dit dappere Huisduinen in aantocht is van verdiende belangstelling en dus van wel- vaard. Proficiat Huisduinen! Wij willen er tenslotte nog de aandacht op vestigen, dat de meest volledige inlichtin gen over week-ends, langere trips, bijzonder heden over huisvesting, zoowel in de hotels als villa's gaarne, en zonder een enkele ver plichting Uwerzijds, ook verstrekt worden door 't Verkeershuis, hetwelk aan den Ka- naalweg is gevestigd. Eveneens een onderdeel in de keten, die tracht HuisduinenDen Helder tot een cen trum van Noord-Holland te maken, waarvan men de belangrijkheid niet onderschatte. Van 27 April—4 Mei 1937. Nieuwe zaken: Den H e 1 d e r: P. K. Pala, Kanaalweg 174, Sigarenzaak met aanverwante artikelen. Wijzigingen: Den Helder: Heldersche Uitgevers Mij. N.V. in liq., Kanaalweg 83; bestuurswijzi ging- „Amko", Amsterdamsche Koopheden, Spoor straat 23, winkel in confectie; in liq. ge treden. Texel: Sigarenmagazijn „Weverstraat", Weverstraat 30; overgegaan aan P. G. Maarschalkerwaard. Opheffingen: Den Helder: Zweed en van der Sluitjs, Nieuwstraat 5, garagebedrijf. KLEDINGMAGAZIJNEN.DEN HELDER Maatkleding. Moderne, goed passende snit. Eigen coupeur en ateliers. Het koopen op crediet en de afbetaling, is de laatste jaren steeds meer gewoonte gewor den, schrijft „De Middenstandskrant" en dit g 'bruik heeft proporties aangenomen, die de ergste gevolgen voor koopers en verkoopers, d.w.z. voor de zaken en haar cliëntèle, hebben, en beide groepen in de grootste moeilijk heden brengen. Velen, zeer velen, aan beide zijden, zijn van dit in de handel ingeslagen gebruik, in vele gevallen is het een misbruik te noemen, slachtoffer geworden. Met talrijke sterk sprekende voorbeelden, elk dezer een drama op zich vormend, zou dit zijn te illu- streeren. Men staat eenvoudig weg versteld als men middenstanders hoort vertellen, hoeveel geld zij onder de menschen hebben staan en van wie personen van wie men het niet ver- wachten zou zij geld soms zeer groote be dragen, voor geleverde waren te vorderen hebben, zonder dat er ooit iets van terecht i komt en volgt betaling, dan geschiedt dit j vaak in gedeelten en na lang, zeer lang wachten, nadat bij herhaling betaling van aangeboden kwitanties is geweigerd, terwijl sommigen zelfs zoo brutaal en gruwelijk on billijk zijn de klandizie op te zeggen, als de winkelier, hoewel gebruik makend van zijn goed recht, zich durft vermeten dergelijke parasieten want dat zijn ze -toch een rekening aan te bieden. In deze gevallen ontpopt zich het gebruik van op crediet koopen het is dan intusschen een misbruik geworden in de ergste mate. Wij weten heel goed, dat niet iedere handels transactie tegelijk gevolgd kan of behoeft te worden door betaling, het leveren op crediet of afbetaling kan of behoeft niet altijd ver meden te worden, alhoewel het sterk de voorkeur verdient, wanneer wenschelijk #n mogelijk, contant te betalen, zulks ten gerieve van den zakenman of winkelier, terwijl ook de kooper daarmede het meest gebaat is. Er zijn helaas nog altijd onder het koopend publiek zeer velen, die maar niet 1_unnen of niet willen begrijpen, dat de winkeliers ge regeld en stipt op de daarvoor vastgestelde tijd de wissels van hun leveranciers gepre senteerd krijgen en deze moeten voldoen, willen zij tenminste niet met hun zaak in moeilijkheden geraken, hierin o.a. bestaande, dat zij geen waren meer van hun fabrikanten kunnen krijgen dan tegen contante betaling, of wel wat nog erger is en tegenwoordig niet zelden voorkomt, met faillissementsaanvrage worden bedreigd. Maar bovendien, de winkeliers hebben er niet alleen voor te zorgen, dat op tijd het geld voor de wissels klaar ligt, daarnaast moeten zij toch ook kunnen beschikken over geld middelen om hun belastingen, huur of hypo theekrente, de kosten voor levensonderhoud voor zichzelf en hun gezin te betalen. De tijd is al sedert lang voorbij, dat de middenstands-zakenlieden over voldoende bedrijfskapitaal beschikten om het z.g. te kunnen uitzingen. De toestand is voor het meerendeel hunner thans zoo, dat zij moeten leven van het geld, dat in de toonbanklade ontvangen wordt en als dit niet of zeer moeilijk binnenkomt, onmiddellijk in een benarde levenspositie geraken. Er wordt tegenwoordig in middenstands kringen achter de mooie spiegelruiten van de étalages en woonkamers, meer gezucht en meer schrijnend leed geleden, dan menigeen wel vermoedt. Men overwege dit toch eens heel ernstig, wellicht is dit voor velen, die thans de ge woonte hebben op crediet te koopen en hun leveranciers lange tijd op betaling te laten wachten, een aanleiding of wel direct te betalen of spoedig hun schulden te voldoen en vooral richten wij deze aansporing zoo nadrukkelijk mogelijk tot hen, wier financiële omstandigheden niet het minste bezwaar opleveren, contant te betalen. Aan de Badhuisstraat. Het seizoen staat voor de deur. Huisdui nen wacht in spanning de dingen, die gaan komen, af en... ook de firma Laan, alhier, welbekend, voornamelijk door haar speciali teit in ijs, heeft gemeend zich in onze bad plaats te moeten vestigen. En wel vanaf mor gen. Hemelvaartsdag. En dat nog wel op twee plaatsen tegelijk: Badhuisstraat No. 10 en No. 19, beide ge legen aan den oprit. Het zijn een tweetal lunchrooms geworden, waar de dorstige zich behalve aan eerste klas ijs eveneens kan laven aan Heinekens- en Amstelbier, aan koffie, thee, limonade's en wat dies meer zij. Maar behalve dat hij van al deze dranken kan profiteeren, is daar meer: en wel het zitje, wat men zonder meer als „uitgezocht" mag qualificeereneen bijzonder riant uit zicht op den drukken weg, en dat ongetwij feld wel gewaardeerd zal worden. No. 10 be schikt zelfs nog over een bijzonder aardige serre, terwijl beide lunchrooms opvallen door zindelijkheid en interieur-inrichting. O.a. leuke stoelen onder imitatie zonneschermen, en niet te vergeten een pracht van een terras be zitten. Vermelden wij voorts nog, dat beide in richtingen de beschikking hebben over een uitstekende pathefoon-installatie, en dat no. 10 eenige magnifieke kamers te verhuren heeft, alle voorzien van stroomend water, vaste waschtafels en vrijen opgang. We zijn er zeker van, dat bij een goede service hier voor beide zetbazen zeker per spectief in deze bedrijven zit. Morgenmiddag, half drie, wordt op het IJsclubterrein aan de Langevliet, een voet balwedstrijd gespeeld tusschen hét elftal van onze bezorgers (V.I.O.S.) en de W.S.V. De Zilve. meeuw. De bezorgers brengen de vol gende ploeg in het veld: Ox (d.)Reinderman en Nottelman (a.) Kryns, Vuurman en Mensert (m)Reinder man, De Haan, Kramer, Moot en Snip (v). Met het oog op den Hemel- vaartsdag zal de Heldersche Courant morgen niet verschijnen. Het eerst- volgend nummer van de krant komt i dus Vrijdag uit. Directie Heldersche Courant Vrijdagmorgen circa 9 uur. Naar w\j gisterenmiddag van officieele z\jde vernamen zal Hr. Ms. „Java" Vrij dagmorgen te ongeveer 9 uur in de haven van Nieuwediep aankomen. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana werd door het bestuur van „Moed, Volharding en Zelfopoffering" een telegram van gelukwensch aan de Koningin en de Prinses verzonden. De heer Van Dok ontving hierop ten ant woord voor het eerste schrijven de volgende dankbetuiging: 's-Gravenhage, 3 Mei 1937. Hare Majesteit de Koningin draagt mij op de vereeniging „Moed, Volharding en Zelf opoffering", te Den Helder Hoogstderzelver vriendelijken dank over te brengen voor de gevoelens, uitgedrukt in het telegram van 30 April j.1., gezonden ter gelegenheid van den geboortedag van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana. De adjudant van Dienst van H. M. de Koningin. en op het tweede: 's-Gravenhage 3 Mei 1937. In opdracht van Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana heb ik de eer het be stuur van de vereeniging „Moed, Volharding en Zelfopoffering" te Den Helder, Haren dank over te brengen voor de gelukwenschen Hare Koninklijke Hoogheid aangeboden ter gele genheid van de herdenking van Hare ge boortedag. De Kamerheer van H. K. H. Prinses Juliana. Men schrijft ons: De traditioneele Blauwe Week, speciaal ten doel hebbende de propaganda voor de drank bestrijding door de gezamenlijke drankbestrij ders van alle richtingen, wordt ook dit jaar alhier gehouden onder leiding van het Cen traal Comité voor Drankbestrijding „Helder". De „Blauwe Week" wordt ingezet door het houden van een speldjesdag op Zaterdag 8 Mei a.s., waarvan de baten zullen worden verdeeld onder de bij het Comité aangesloten organisaties. Hoewel niet ontkend wordt, dat er veel van den offervaardigheidszin van het Heldersche publiek gevraagd is en nog zal worden, hoopt het Comité toch op den steun van de ingezetenen te mogen rekenen. Wij doen tevens een beroep op de mede werking van collectanten, die gaarne ver wacht worden op Vrijdagavond a.s., van 79 uur, in het Algem. Militair Tehuis, Spoor straat. Wij verwijzen hiervoor naar de be treffende advertentie in dit blad. In de week van Maandag 10 tot en met Zaterdag 15 Mei wordt de geheele stad be werkt met het speciaal voor dit doel uitge geven propagandablad. Het blad is verlucht met foto's enz. en bevat vele interessante artikelen. De prijs is slechts 3 cent. Maandag 2en Pinksterdag wordt de Blauwe Week besloten met een groote landelijke demonstratie, welke dit jaar te Arnhem zal plaats hebben. Naast een tweetal bekende spre kers wordt ter opluistering een aantrekkelijk programma afgewerkt, waarvoor wij naar de betreffende advertentie in dit blad verwijzen. De reiskosten zullen pl.m. 2.bedragen. Op den Kanaalweg is in het perceel 111 van heden af een filiaal gevestigd van den zeer bekenden Lewenstein's naaimachine handel. Dit filiaal wordt beheerd door den heer W. J. Pelser en zal den bezitsters van Lewenstein's naaimachines zeer van pas komen voor eventueele inlichtingen e.d. De zaak voert tevens den verkoop van diverse andere goed bekend staande naai machines, als daar zijn de Naumann, Wilhel- mina, Mundlos, Anker, Phoenix, enz. Lewen- stein is behalve op het gebied van naai machines ook een bekende op dat van Industriemachines. Het Hoofdkantoor van de firma is gevestigd te Amsterdam. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de advertentie, voorkomend in dit blad. Van hedenavond tot Vrijdagmorgen is alleen geopend de apotheek van de firma SmeetsSnel, Weststraat. Van Vrijdag 7 Mei tot Maandag 10 Mei wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. In ons bericht van gisteren, betreffende het verleenen van hulp aan een gezin werd door ons abusievelijk als adres van den heer Dissel opgegeven Kuiperstraat 38. Dit moet zijn: SpoorgTacbt no. 18, Donderdag 6 Mei. Casino, S.S06 u. en 8 u. Jack de Vries' Internationals. Zaterdag 8 Mei. Casino, 8.30 u. Slotbal. Dansinstituut Mouton. Zondag 9 Mei. Casino, 8.15 u. A.B.C.-cabaret. „Menschen kijken U aan". Woensdag Donderdag 6 Mei 7 Mei 20.05 uur 20.07 uur UW OLMHr uw zenuwen worden gekalmeerd en gesterkt door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten De gisteravond in Hotel „Texel" gehouden vergadering van „Het Nut" viel geen best bezoek ten deel. De Voorz., Ds. Vis, gaf er echter zijn voldoening over te kennen, dat al thans van elke Nutscomm. vertegenwoordi gers aanwezig waren. De notulen van den secretaris, den heer J. C. Visser, werden on veranderd vastgesteld. Ingekomen stukken voor de algemeene vergadering waren er niet, de voorz. deelde hierbij terloops mede, dat hij voor de in volgende verg. te bespreken winter- lezingen nu reeds bezoek gehad had van een persoon, zich noemende Hans Beers,deze heer wil naar hier komen met een Schim menspel, toegelicht met muziekbegeleiding; vooral omdat er weinig Nutsavonden met mu zikale opluistering worden gegeven en over het werk van genoemden heer zeer gunstige recensies zoo nu en dan in de pers verschij nen, zal het bestuur hierop nader terugkomen. Rekening en verantwoording. Hierna volgden verschillende rekeningen en verantwoordingen van Nutsinstellingen (al deze rekeningen waren gecontroleerd door de heeren M. Kikkert en De Beurs). Eerst gaf de algem. penningmeester, de heer Jb. Roeper, enkele cijfers uit de rekening van het Nut zelf. Hieruit bleek, dat 1936 voor de kas geen voordeelig jaar is geweest. Er was een na- deelig saldo van 15.25. De vier Nutsavonden had men evenwel met geringe kosten kunnen houden, zoodat men over het betrekkelijk ge- f ring tekort niet ontevreden was. Jaarverslag Nutsbibliotheek. Hierna volgde de rekening en het jaarver slag van de Nutsbibliotheek, uitgebracht door den heer J. C. Roeper. Deze rekening sloot met een voordeelig saldo van 7.44. Uit het jaarverslag bleek evenwel, dat het aantal lezers dit jaar slechts 31 had bedragen. De oorzaak van deze verminderde belangstelling voor deze nuttige stichting meenden sommige leden te moeten zoeken in het feit, dat er weinig nieuwe boeken kunnen worden aange schaft. Men zal nu evenwel pogingen doen om van het hoofdbestuur en van de ingezetenen boekwerken te krijgen. Ook zal men trachten de aandacht van het publiek te vestigen op verschillende mooie boekwerken, die men vindt in de bibliotheek van meer dan 2000 boeken. Namens den heer Jonker, die een zeer in gewikkelde administratie voert over de 17 woningen van de Nutsbouwstichting, gaf de heer Tiessen enkele cijfers uit deze boekhou ding. Hieruit bleek, dat ook thans weder van de 6 Nuts woningen te Oudeschild de rekening vrijwel sluitend kon worden gemaakt. Het te kort van de overige woningen wordt aange vuld door Rijk en Gemeente. Gewezen werd hierbij op het zeer nuttig werk, dat de heer Jonker in deze Nutsstichting verricht, waar voor de administratie, door Rijksbemoeiingen, zeer moeilijk is gemaakt. De Nuts bewaarschool. Vervolgens kwam de Nutsbewaarschool in bespreking. De penningmeester, de heer Broekman, deelde mede, dat voor de Bewaar school 1936 financieel gunstig is geweest. De rekening sloot met een voordeelig saldo, dank zij vooral de leden van U.d.I., die een tooneel- voorstelling ten bate der school hadden ge geven, die een netto-opbrengst van 270.34 opleverde. Gewezen werd echter op het gelei delijk teruggaan van de vrijwillige bijdragen. Ook werd de aandacht gevestigd op de groote inkomsten aan schoolgelden, door gemiddeld 48 leerlingen werd 519 schoolgeld betaald. Op den duur zal dit waarschijnlijk wel ver minderen, al wordt de Bewaarschool voor een groot deel bezocht door kinderen van eenigs- zins bemiddelde ouders. Uit een kort jaar verslag van den heer Kraai, dat door een der bestuursleden werd voorgelezen, vernamen wij, dat de Voorz. der Bewaarschool, de heer J. C. Visser, zijn functie had neergelegd na 40 jaar zitting in het bestuur te hebben ge had. Het bestuur had den heer Visser tot eere-lid benoemd. In zijn plaats was als voor- ziter gekozen de heer J. C. Rab. De bestuurs- vacature was aangevuld door verkiezing van den heer I. Vlessing. Hierna werd besloten aan het bestuur over te laten om te beslissen over al of niet zen den van een afgevaardigde naar de algem verg. te Amsterdam. Belangrijke punten be- vatet de agenda voor dit Departement niet. Bestuursverkiezing. Bjj de bestuursverkiezingen werd in de plaats van den heer Kraai (niet herkiesbaar) C Jonker d het Nut Sekozen de heer Tot bestuurslid van de Nutsbouwstichting voor bestuursleden van de Nutsbewaarschool werd herkozen de heer Tiessen. De verkiezing Ieri ^P.V°°rStel van den heer Broekman uit gesteld tot de Najaarsvergadering. Bij de rondvraag verlangde niemand het woord, waarop de vergadering door Ds. Vis werd gesloten, die daarbij even 't woord richtte tot den heer Posthuma, die nog be- '~LUll\0Van *et N,utiiS' d-0ch b^nenkort deze gemeente gaat verlaten.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5