„Prince Charming" schrijft memoires! m De Hollywooil-staking en haar gevolgen 1WOENSDAGSCHE MIJMERIJ ij Radioprogramma een boek, waarop de wereld 141. een signaal. 142. komt nader heeren. r WACHT Het is na verloop van enkele maan den heel wat rustiger geworden rondom den figuur van Engeland's meest geliefden monarch, den ex- Koning, Edward VIII, den huidigen Hertog van Windsor, totdat een Ixjek van een Engelsch schrijver, Geoffrey Dennis, de tongen weer heeft losgemaakt. En nu leeft de wereld In afwach ting, want „Edward" zal van re pliek dienen, ten aanzien van alles wat er al over hem geschreven is. Hij schrijft zijn „Memoires" HERTOG VAN WINDSOR. Wanneer er ooit naar eenlg boek in de moderne literatuur met belangstelling is uitgezien, dan zal men dat zonder twijfel kunnen zeggen van de memoires van den Hertog van Windsor, die in de naaste toe komst het licht zullen zien. Na den troonsafstand is de figuur van den Engelschen ex-koning het onderwerp van de dikwijls meest onbescheiden gesprek ken geweest en geen krant in de Oude of de Nieuwe Wereld, die zijn figuur niet in lan ge kolommen heeft besproken. Dat is na tuurlijk ten deele begrijpelijk; het roman tische feit dat een koning ter wille van een vrouw afstand doet van zijn troon en zijn Koningschap is zelfs als regie-stof voor een Amerikaansche film interessant genoeg, dus zeker wel als onderwerp voor de gesprekken V.an Ae en van de „man in the street'. Het opzienbarende boek. *a' van ai*ii'kelen in de groote dag bladen en de speciale nummers van vele week- en maandbladen die aan Edward s abdicatie gewijd werden, verscheen Geof frey^ Dennis' boek: „Coronation Commen- tary en dat schijnt de deur dicht te heb ben gedaan. Een tweetal hoofdstukken, t.w. „Edward VIII" en „Abdication" zouden zelfs dermate beleedigende commentaren bevatten, dat al heel spoedig een gerechte lijke actie van den advocaat van den Hertog van Windsor ontstond, waarin zoowel het onttrekken aan de circulatie van genoemd boek, als het openlijk aanbieden van excu ses werd geëischt. In principe blijken uitge ver en schrijver daaraan al te hebben vol daan het boek is niet meer verkrijgbaar al zal dit muisje nog wel een staartje hebben. De hertog als schrijver. Hoe dan ook, met dat al is de be langstelling voor het aangekondigde werk van den Hertog zelf, zijn „Mé moires", in het brandpunt van de belangstelling gekomen. Aan den oever van het Wolfgang- meer zal de Hertog van Windsor in het kasteel Appesbach, tusschen de kleine jachtpartijen en zijn uitstap jes door, zijn memoires schrijven De heele wereld toont zich ietwat ver baasd: Edward VIIIals schrij ver? Men zou van den vroeigeren Prince Char- ming desnoods een luchtrecord kunnen ver wachten, of ook wel de stichting van een of ander tehuis voor armen of een nieuwe wereldreis, maar een boek? Neen, dat niet. Oud geworden koningen schrij ven memoires, leger-aanvoerders der geschiedenis en dichters, die zich aan het einde van hun dagen nog eenmaal in eigen roem willen wentelen. Maar... de stralende jonge Her tog met zijn Tiroler hoed behoort geenszins tot deze gestalten. Desondanks, op de kille avonden van deze Woifgangsche lente, zal hij naar de pen grijpen om een beschrij ving van zijn leven te boek te stellen. De stille, vriendelijke gast van Oostenrijk zal ongetwijfeld in zijn boek te wapen trekken tegen alle leugenachtige praatjes en lasterverhalen die er zoo de ronde heb ben gedaan en nog doen. Voor alles zal zijn werk rechtstreeks gericht zijn tegen Dennis' Coronation Commentarv. immers in dat boek heeft de schrijver, die ruim een week geleden plotseling naar Australië en Nieuw- Zeeland afreisde om daar propaganda-lezin- gen te houden, in de boven reeds genoemde hoofdstukken op zulk een wijze den figuur van den Hertog van Windsor geschilderd, als nooit eenig ander Engelsch onderdaan dat voor hem over een Engelschen koning zou hebben durven doen. 4&000.000 vrienden leven nog met hem mee. Intusschen zal men het boek niet meer in de etalages der Londensche boekverkoopers aantreffen de uitgever Heinemann kreeg de wettelijke opdracht het boek binnen een tijdsomloop van drie dagen aan de circula tie te onttrekken, 't Gevolg van dit verbod? Dat er in die drie dagen een run naar het boek ontstond, zooals de Engelsche boeken wereld niet eerder heeft beleefd Ook de Amerikaansche uitgave moest in genomen worden en de „Vereeniging van Engelsche boekenvrienden", die voor leve ring in Juni 10.000 exemplaren besteld had, moest zijn opdracht annuleeren. De Hertog van Windsor heeft gesproken. Hij heeft daarmee te gelijkertijd bewezen dat hij in Engeland nog evenals vroeger 48.000.000 vrienden heeft. „Coronation Commentary" was een laatste poging om den troonsafstand van den ex- koning in een verkeerd licht te plaatsen. Met een boekentitel, die de heele wereld spellen zal, wordt nu binnenkort de laatste gedachte aan wat er tot nu toe verschenen is, weggevaagd. „Mijn Mémoires door Da- vid, Hertog van Windsor". De wereld heeft den Hertog gedwongen zich onder de schrij vers te begeven. Hij zou het anders waar schijnlijk nooit gedaan hebben! Hij ver trouwde op zijn volk en op zijn populari teit. Doch dat was het waarop zijn tegen standers gespeculeerd hebben. Hij zal zijn vijanden binnenkort van repliek dienen en zal daarbij de geheele wereld achter zich weten. Wat zullen de memoires van den Hertog van Windsor bevatten? De politieke achter grond van den troonsafstand van dezen ge liefden Engelschen vorst? De „intrigues" aan het hof, waarvan men altijd weer hoorde? Geenszins. Deze memoires zullen kort, bon dig en zakelijk zijn. Zij zullen de geschiede nis schilderen van twee menschen, die ter wille van een ideale liefde afzagen van een koningskroon, van de machtigste kroon dezer wereld. Deze memoires, zij zullen be ginnen met een pleizierreisje van „Prince Charpiing" en misschien eindigen met een bescheiden huwelijksfeest, ergens aan een of ander Oostenrijksch Alpenmeer. Met een Oostenrijksch happy-end en een striem in het gezicht van vele lasteraars PEENHAAR EN EEN VERLEPT SNORRETJE KUNNEN ONS NIET BEKOREN. „.Heden zullen ook de grimeurs staken". Het is een simpel zinnetje uit ons bericht d.d. gisteren waarin wij melding maakten van de groote staking onder het personeel van Hollywood. Maar welk een vérstrekkende beteekenis heb ben deze luttele woorden! De staking van de grimeurs is érger dan die der restaurateurs! Want een film actrice zonder „noenmaal" is nog bestaan baar (hoe dikwijls ontzegt zij zich niet uit vrijien wil den middag-boterham, ten bate van haar lijn?), doch een filmster zonder schmink? Denk U toch eens goed in, dat de film sterren niet meer gegrimeerd zullen wor- MUSKETIERS i'ÜW.-i „Ik wensch niet, dat iemand verneemt, dat ik buiten het kamp ben geweest en als deze drie heeren ons volgen weet ik ze ker, dat er met geen woord over gerept wordt." De drie musketiers volgden den kardi naal, die opnieuw zijn gelaat met zijn man tel bedekte en acht of tien pas voor zijn vier metgezellen bleef uitrijden. Weldra bereikte men een stille, afgelegen herberg, Ongetwijfeld wist de kastelein welke hooge gast er op komst was en hij had daarom alie ongewenschte gasten verwijderd. Toen de kleine schare tot dichtbij de her berg was genaderd, gaf de kardinaal aan zijn begeleiders een teeken, dat ze moesten stilhouden. Hij zelf ging naar de deur, waar naast een volkomen gezadeld paard stond, en gaf een signaal door drie maal op een speciale manier te kloppen. Een man In een zwarten mantel kwam onmiddellijk naar buiten, wisselde snel eenige woorden met den ka5dinaal;.J'® het paard en reed weg in de richting van Surgères, tevens die van Parijs. „Komt nader heeren". zeide de ka?d'naal' Toen ze voor het huis waren, zeide de kardinaal dat ze konden afstijgen. De musketiers honden hun Paard®"aa£ de deurposten. De kastelein bleef voor de deur staan; voor hem was de kald™ slechts een officier, die een dame kwam beStn'u een kamer met een goed vuur, gelijkvloers, waar de heeren op me kunnen wachten en zich wat verwarmen? vroeg de kD™rd opende de deur van groote zaal, waar de oude kachel juist door flinken haard was vervangen. IIIIMIIIIIM***"*! De natuur gecorrigeerd. Al zullen w(j er ons voorlooopig bij moe ten neerleggen, dat er geen rozen zonder doornen zijn, er bestaat toch goede hoop, dat er binnenkort tenminste bijen zonder angels zullen wezen. Zoo meldt althans een van die amusante berichten uit de Nieuwe Wereld, waar Reu ter ons mee troost als de telegrammen uit het oude Europa te ongezellig worden. Dr. Lloyd R. Watson, radioloog te Alfred (Staat New York), is de held van de his torie. Hij is een practische Yankee. Dat de bij ons honing bezorgt 4 la bonne heure; niets liever. Maar moeten wij ons ook nog langer builen door hen laten bezor gen. Als we het kunnen verhelpen, nee! Laten we de natuur dus goede manieren leeren. En Dr. Watson (de naam herinnert verdacht veel aan geliefde detective-lectuur uit onze jeugd, maar daar zullen we niet op letten) tijgt aan 't werk. Door middel van radiumstralen hoopt hij het zoover te brengen, een bijensoort te telen, die In het geheel geen angels bezit, dan wel angels, die slechts ongevoelige prikken uitdeelen. Als Dr. Watson slaagt, heeft hij een eersten stap gezet op den weg van de be schaving der natuur. Het werd hoog tijd, dat iemand daarmee begon. Aan de beschaving der menschheid is nu langzamerhand wel alles gedaan. We we ten precies, welke praedicaten bij welke titels en graden hooren, dat we onzen mond moeten afvegen als we met een mes een hap doperwtjes hebben genomen, dat we bij het instappen dames moeten laten voorgaan (ook in bomvrije kelders stel ik mij zoo voor) en op steken behoudens onder water staat gevangenisstraf. Dat is dus allemaal in orde en we kunnen nu beginnen met het corrigeeren de.- natuur. Bij bijen zal net niet kunnen blijven. Ook muggen en wespen zal Dr. Watson hun on maatschappelijke Jack-the-Ripper-praktij- ken moeten afleeren en dan zal het eindelijk mogelijk zijn, 's zomers in een tuin te zit- tent, ja zelfs het Zuiderzeegebied te be zoeken. Jammer voor de fabriek, die de flitspuiten maakt, maar we zullen dan voortaan evenmin reden hebben, de mug gen te verdelgen als lammeren en zebra's. Als we de stekende insecten tot rede heb ben gebracht, zullen we Dr. Watson ver zoeken, de motten te temmen, opdat ze hun maal zullen doen met biefstuk, net als wij, en niet met onze Perzische tapijen en bont mantels. Dan zal een gezin, dat in de goede kamer een motje ziet fladderen, niet langer het uiterlijk hoeven aan te nemen van een troep springende kangeroe's, maar verteerd zeggen: „Wat een beeldig diertje", net of het een onzelieveheersbeestje was. Daarna komen de grootere dieren aan de beurt, die uiteraard ook grootere fouten hebben. De Koning der Wildernis zal wel licht bereid worden gevonden, een non- agressieverdrag te sluiten met zijn mede bewoners van het dierenrijk. Dr. Watson zal er misschien zelfs een onwapening tot stand kunnen brengen, waarbij de tjjger afstand doet van zijn klauwen, het hert van zijn gewelf, de stier van zijn horens en het muskusdier van zijn parfum. En aangezien we nu eenmaal a hebben gezegd, zullen we ook b moeten zeggen, en hier en daar ook het uiterlijk schoon van de die renwereld meer met onze aesthetische op vattingen in overeenstemming moeten bren gen. Wij zullen dan den olifant in beauty shops geleidelijk bevrijden van zijn hoogst belachelijken voorgevel, den hals van de gi raffe tot menschelijker proporties terug brengen, de kangeroe leeren om te gaan met een kinderwagen, enzoovoort. Het eenige gevaar is, dat Dr. Watson de dierèn mischien zóó menschelijk maakt, dat ze politieke partijen gaan oprichten en bridge drives organiseeren en of dè.t vooruit gang zou beteekenen, dat is de groote vraag! den! Het i s haast niet In te denken! 't Zou de ontwrichting beteekenen van het heele filmwezen! Want waaraan danken de actrices van het witte doek hun aantrek kelijkheid anders dan aan de bekwame hand van den grimeur? Den kapper niet te na gesproken aan wiens kundigheid ook de belangrijkste metamorphosen zijn toe te schrijven. Stel u voor, dat de vrouwen en mannen, die wij tot nu toe op de rolprent vurig be wonderden, zich eens in hun ware gedaan ten aan ons lieten zien. Wanneer we ons echter pogen te realiseeren, aan welke ver- tooningien ons gevoelig oog in dat geval zou worden blootgesteld, begeven we ons op ge vaarlijk terrein. Want men wil ons maar al te gaarne wijsmaken, dat de ware gedaan ten der Hollywoodhelden nog schooner zijn dan hun creaties. En imen houdt er van, beroemdheden, van welke soort ook, in hun huiselijken staat te fotografeeren; Roose- velt bij den vischvijver; ministers in het bad en actrices zóó onverwachts in hun „gewone doen" gesnapt, dat de pose voor 90 pet. verzekerd is! Laten we ons voor de curiositeit een oogen- blik aan de waanvoorstellingen van een Hollywood-zonder-grimeurs-en-kappers over geven: Lilian Harvey mist den overvloed van hlonde krullen, waarmee ze zoo menig man nenhart in de studio kunstmatig heeft moe ten veroveren. Peenharig zal zij voor den cameraman moeten verschijnen en allerbe- lachelijkst zullen de scènes worden, waarin de aanbidders Lilian van hun bewondering moeten overtuigen. Mariene Dietrich's holle wangen zullen, schminkloos, den naam „wang" nauwelijks meer waard zijm. Het zal de „Duivel in de Vrouw" (Devil in the Woman) moeite kos ten, de mannen nog te beheksen en velen zuilen denken, dat hun eigen grootmoeder geïncarneerd in een film-speelster, zich voor hun oogen in de bioscoop vertoont.. Hoe zal Clark Gable want ook de hee ren danken hun „karakter" aan poeder en. wenkbrouwstift hoe zal Clark Gable zónder snorretje er uit zien? Hij dankt aan dit kleine kappers-attribuut een goed deel van zijn carrière! En het zal hem groote in- spanning kosten, met zijn bolle gladde snoet nog langer ladys te „killen". Jeannette Macdonald komt er misschien nog het voordeeligst af. Want haar charme zit in haar stem, en heeft met uiterlijk dus niets te maken. Droevig zal het er echter uitzien voor Roman Novarro, die in het zelfde geval verkeert van Clark Geble, n.1, dat hij zijn veroveringstalenten aan zijn snorretje te danken heeft. Zijn impressario heeft ons echter verzekerd, dat het bij Ro man echt is. De kleine Shirley Temple zal waarschijn lijk het minst te lijden hebben van het „ge saneerde" Hollywood. Wij zouden ons lijstje kunnen aanvullen. Doch, lezer, lezeres, haal U zelf Uw lieve lingsster voor den geest, doch zónder dat imponeerende trekje, die lange wimpers, die schitterende oogen en speelschen haarlok... En zeg dan eens eerlijk, of ge, geschokt door de kale verschijning van Uw favoriet, niet diep in Uw hart iets gevoelt voorver hooging der grimeursloonen in de Vereen. Staten? LIE. DONDERDAG 6 MEI 1937. Hilversum I. 8.30 KRO. 9.80 NCRV. 12.15 KRO. 2.00— 12.00 NCRV. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Lof- en dankstond van het Leger des Heils 11.30 Gramofoonmuziek. 12.15 KRO-orkest en Gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Bondsdag v. d. Nederi. Bond vm Jonge- lings-Vereenigingen op Geref. Grondslag. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Jubileum-Cantae door het Leger des Heils 6.00 Gramofoonmuziek, 7.00 NCRV-orkest. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herh. SOS-Berichten. 8.15 Vervolg concert. 9.00 „De nood van dezen tijd", causerie. 9.30 Orgelspel (Om 10.00 Berichten ANP). 10.3012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. Hilversum H. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.00 Morgenwijding. 9.15 AVRO-Octet. 10.30 Groninger orkestvereeniging, soliste en g vmofoonmuziek. 12.30 Kovacs Lajos' orkest. I.15 Gramofoonmuziek. 2.00 AVRO-Appèldag. 2.45 Sportreportage, afgewisseld door gramo foonmuziek. 3.50 AVRO-Appèldag. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.40 Voor groote kinderen. 5.00 AVRO-Appèldag. 5.30 AVRO-Aeolian-orkest. 6.30 Sportpraatje en sportreportage. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Orgelconcert. 7.35 „Blijdschap In donkere dagen", causerie. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Gevarieerd programma. 9.30 Declamatie. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.15 Renovakwintet. II.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO- Dansorkest. VRIJDAG 7 MEI 1987. Hilversum I. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek Gramofoonp laten) 8.30 Gramofoonplaten. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Sporaan en piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. I.00 Trio van der Horst. 2.30 Christ. Lectuur. 3.00 Hobo en piano, 4.15 Orgelspel. 5.15 Uitzending t.g.v. de Moederdag. 6.25 Causerie „Mooie Meibloeiende heesters". 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur, 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herh. SOS-Berichten. 8.15 Kamerorkest „Ars Nova et Antiqua" en solisten. (Om 9.05 causerie „Gezinspolitiek" en om 10.05 Berichten ANP). 10.3012.00 Gramofoonmuz. Hierna Schrift lezing, Hilversum H. 8.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.80 VPRO. 9.00 VARA, 10.40 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonplaten. II.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. ^2Ad0 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonpl. 2.00 Modepraatje. 2.20 Orgel en zang. 3.15 AVRO-Dansorkest im iXSugf 5.30 De Flierefluiters en solist. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Grkmofoonplaten. 7'0iL^USfrie °Jer de hoofdmomenten uit de bewegingmS Nederlandsche Arbeiders- 7.20 Gramofoonplaten. 7.30 „Jeugd naar de kampen", causerie. 7.45 „Lezen in den Bijbel", causerie. 8.15 Gramofoonplaten. 8.30 Causerie over de Zuiderzeewerken 9.00 Gramofoonplaten. 9.30 VARA-Orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. 11.00 Jazzmuziek (Gr.pl.;. 11.3012.00 Gramofoonplaten.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 9