De Hertog van Windsor naar Afrika? President Benesj verwacht geen oorlog Ook het Londensche tram personeel in stalling? te Parijs Ontploffing in sneltrein Bordeaux-Marseille Buitenland Brook te Londen geland Duitschland en het Vatikaan De puinhoopen van Guernica Landsbury naar Italië Von Ribbentrop protesteert De hongersnood in China De verwoesting van Guernica Chevrolet-fabriek opnieuw door stakers bezet De suiker-conferentie heeft succes De verwijdering der burgerbevolking uit Bilbao Spanje moet over eigen lot beslissen Scheepsbrand in haven van Antwerpen De roode troepen in China Ook Duitschland tegen bombarde ment van open steden Mede deeling van Mac Donald Het record van Amy Johnson Wat de Paus antwoordde. De deur blijft voor onderhandelin gen open. Volgens de „Dailly Telegraph" komt het door kardinaal Pacelli aan den Duit- Schen gezant bij het Yaticaan ter hand ge stelde antwoord van den Paus aan Hitier op het volgende neer: De Paus verklaart, dat óók de Kerk Duitschland van de gevaren van het bols jewisme gered heeft. Haar leden omvatten geen gering deel, doch wel een derde van Duitschland's bevolking, en zijn evenzeer va derlandslievende Duitschers als goede katho lieken. Voorts spreekt het stuk Hitler's be schuldiging tegen, dat het Vaticaan met meer égards tegen Mexico dan tegen Duitsch land opgetreden zou zijn. MGR. PACELLI. De correspondent voegt er aan toe, dat de ze nota in verzoenende temien is gesteld, de deur voor onderhandelingen omtrent een schikking open houdt. Ten Vaticane heerscht de meening, dat het Derde Rijk de ware taak der Kerk in de we reld, en ook speciaal in Duitschland niet be grijpt: een deel van het stuk is dan ook een uitvoerig betoog daaromtrent. De pauselijke diplomatie ziet wel in, dat het moeilijk is met Duitschland tot overeenstemming te komen, maar kardinaal Pacelli, die vroeger zelf het concordaat met dit land tot stand heeft ge bracht, zal al het mogelijke doen om dit doel te bereiken. Overigens is men ten Vaticane zeer pijnlijk getroffen door Hitler's aanval (in zijn rede op den eersten Mei) op den Paus en de pauselijke encycliek Toen minister Von Neurath Dinsdag te Castel Gandolfo verscheen, waar de Paus thans op zijn buiten vertoeft, gaf dit een plot selinge sensatie, daar men niet anders dacht dan dat de minister regelrecht den Paus wilde gaan bezoeken. Dit bleek echter niet de bedoeling te zijn. en Von Neurath ging eenvoudig niet den Duitschen gezant te Ro me in een restaurant bij het Albanomeer lunchen, waarna men weer was gerustge steld. Rechtschen stellen onderzoek in. Hebben de Basken de stad in brandg estoken? De correspondent van de Times te Vitoria meldt, dat een commissie van burger-in genieurs is ingesteld om de oorzaken vast te stellen, van den brand, welke de fraaie Baskische stad Guernica in asch heeft gelegd. Men meent, dat voldoende aanwijzingen zijn overgebleven om de meening der rechtschen te staven, dat brandstichters aan de zijde der Basken meer met den brand te maken hebben gehad dan de luchtmacht van generaal Franco. In tegenstelling tot In andere plaatsen welke geheel of gedeelte lijk vernield zijn heeft men in Guer nica weinig sporen van bommen ge vonden. Voor zoover er nog gevels van huizen overeind staan, toonen zij geen sporen van bombardement en de kraters in de straten zijn grooter dan dp in Spanje gebruikte hommen tot dusver hebben aange richt. Uit hun ligging blijkt boven dien dat, deze kraters geslagen zijn door ontploffende mijnen, welke waren neergelegd om de straten af te sluiten. In het dak van een groote kerk was een gat geslagen, maar het kerkgebouw was niet in brand geraakt. Langs een •der wegen die naar de stad leiden, bevindt zich een reeks villa's waarvan drie of vier verbrand zijn, maar geen sporen van bommen vertoonen. Met deze feiten voor de oogen, aldus de correspondent, valt het moeilijk te geloo- ven, dat Guernica liet doelwit is geweest van een bombardement van bijzondere he vigheid of door de rechtschen is gekozen voor een proefneming met brandbommen, zooals de Basken beweren. Naar het oor deel van den correspondent zal het moei lijk met nauwkeurigheid zijn na te gaan, hoe de brand ontstaan is. Lansbury, die onlangs een bezoek aan Hitier gebracht heeft, heeft in een vergade ring te Londen medegedeeld, dat hij sinds dien besprekingen heeft gehad met leden •der regeering en een ambassadeur. Hij voegde er aan toe dat zijn besprekingen een particulier karakter dragen 't Is mogelijk,dat hij naar Italië zal gaan om een onderhoud met Mussolini te hebben. Kenya als zijn toekomstige woonplaats genoemd. De „Daily Telegraph" verneemt, dat namens den Hertog van Windsor onderhandelingen gevoerd worden om een huis te huren te Naivasha in Kenya. De. voorloopige overeen komst zou zijn, dat het huis voor zes maanden verhuurd wordt, met een optie om het te koopen. Kenya, een Engelsche kolonie in Afrika, grenst ten Noorden aan Abessinië, in 't Oosten aan Italiaansch Somaliland en den Indischen Oceaan, in het Zuiden aan Tan- ganyika en in het Westen aan het Victo- riameer en Uganda. De bevolking is zeer gemengd; men vindt er Arabieren en in landers, maar ook Indiërs, benevens tal van Europeesche nationaliteiten. Er heerscht in dit Afrikaansche land een heerlijke, gelijkmatige temperatuur. Het verschil tusschen zomer en winter is, al thans op het vlakke land, zeer gering. Het plaatsje Naivasha, dat de Hertog van Windsor, naar het gerucht wil, heeft uit verkoren, ligt aan een groot meer, het Naivasha-meer, ten Noorden van de stad Nairobi. Deze stad is een centrum van den veehandel; geregeld worden er vee markten gehouden. Nairobi is een zeer moderne stad; het heeft een telefoonver binding en is één der luchtstations op de lijn LondenKaapstad. Het Naivashi-meer dient niet alleen om er op te spelevaren, doch is, naast het Victoriameer, de voornaamste vischvijver van Kenya. Hierbij dient echter opgemerkt, dat de visscherij slechts van weinig be lang i$ voor de Kenyanen; ze leven hoofd zakelijk van den landbouw. Het toekomstig land van den hertog be zit een uiterst aantrekkelijk landschap; bergen en vlakten wisselen elkaar af en de prachtige meren, waarvan één op korten afstand van het huis, waarop Eduard het oog heeft, dragen niet weinig tot de beko ring er van bij. De hertog heeft dit plekje blijkbaar goed onthouden van zijn bezoek aan Kenya in September 1028, toen hij er, als prins van Wales, met zijn broeder, den hertog van Gloucester, vertoefde. Twee maanden later werd koning George ernstig ziek en ver trokken de gebroeders ijlings naar Londen. Het zal waarschijnlijk niet lang meer du ren of de ex-koning-keizer zal, thans ver- gézeld van zijn gemalin, de schoone land streek weerzien. Bij de inscheping der vluchtelingen uit Bilbao aan boord van de „Habana" en de „Goizeko Izarra" hebben zich ontroerende tooneelen afgespeeld. De schepen werden buiten de territoriale wateren begeleid door twee Britsche torpedobootjagers en de „Royal Oak". Op zeker oogenblik kwam de recht- sche kruiser „Almirante Cervera" uit den mist te voorschijn. Het schip trachtte het convooi den weg af te snijden. De „Royal Oak" wisselde echter seinen met het schip en wist te bereiken, dat het zich verwijderde. TREINBOTSING IN ENGELAND EISCHT VIER DOODEN. De Halifax-express, die tusschen Nieuw Brunswijk en Nieuw-Schotland rijdt, is bij het grensstation Sackville op eenige goede renwagens gebotst. Vier menschen zijn om het leven gekomen, terwijl 25 personen ge wond werden. Volgens den architect zal de expositie voor het grootste ge deelte tijdig gereed zijn. De heer Jacgues Greber, hoofd architect van de wereldtentoonstel ling te Parijs deelde aan den corres pondent van het A.N.P. mede, dat de tentoonstelling op den openingsdag, welke zooals bekend is, vastgesteld is op 24 Mei a.s. voor het grootste gedeelte geheel en al klaar zal zijn. De reserve welke in de woorden „voor het grootste gedeelte' ligt op gesloten, bestaat hierin, dat diverse gebouwen op den dag der opening zelf nog niet voor het publiek dat van 23 Mei af zal worden toegela ten) toegankelijk zullen zijn. Vol gens den heer Greber zal dit echter aan de aantrekkelijkheid van het ge heel slechts weinig afdoen. Om een duidelijk beeld te geven van de ontwikkeling van het „klaarzijn", toonde de heer Greber, bijgestaan door zijn assis- 1en én rechterhand Kramer vier plattegron den van de tentoonstellingsterreinen, welke diverse stadia der ontwikkeling aangeven. Deze plannen waren gedateerd op 3 Mei, 15 Mei, 24 Mei en begin Juni en het was dan ook pas na een nauwkeurige studie van deze ontwikkelings-verslagen, dat de Fransche regeering de openingsdatum op 24 Mei heeft vastgesteld. De paviljoens welke op de hierboven aan geduide plattegronden als klaar zijn aan geduid „zijn dit, voorzoover de architect er mee te maken heeft," zoodat nog een tien- In het Britsche Lagerhuis heeft Ramsey Macdonald Woensdag medegedeeld, dat de suikerconferentie op alle belangrijke pun ten tot overeenstemming was gekomen. Hij kon geen nadere mededeelingen doen, maar voegde aan zijn verklaring toe, dat het ac- coord betrekking heeft op de uitvoercontin- genten der voornaamste voortbrengende lan den voor den tijd van vijf jaar. In geval het accoord ten uitvoer gelegd wordt, heeft de Britsche regeering het voornemen het parlement uit te noodigen tot het aanvaar den van een stabilisatie der bestaande im periale voorkeurtarieven voor denzelfden tijd. Ook het koloniale voorkeurtarief zou met wijzigingen van weinig beteekenis ge handhaafd blijven. „Wij hebben het recht ons vader land te verdedigen." President Benesj van Tsjecho-Slowakije heeft tijdens een officieele tournee door Zuid- Bohemen een redevoering uitgesproken, waarin hij verklaarde voor het oogenblik geen oorlogsgevaar te vreezen. Hij gelooft, dat de komende jaren de vrede zal kunnen worden gehandhaafd. Ondanks de tegenwoordige spanning, on danks de internationale onveiligheid, meent spreker, dat de vraag is hoe de groote mo gendheden op verstandige wijze tot overeen stemming zullen kunnen komen en zich bij elkander aanpassen. Wij moeten ons niet rechtstreeks in hun conflicten mengen. Wij zullen steeds bereid zijn onze tegenwoordige gedragslijn te handhaven en een overeen komst. voorbereiden,, ook met onze buren Duitschland, Oostenrijk en Hongarije. Spr. is er van overtugid, dat men daarin zal sla gen. President Benesj zeide nog: Wij hebben het recht onze rechten en ons vaderland te verdedigen en wij zullen op dit punt niets prijsgeven, wat er ook gebeuren moge. Er bestaat geen vijandigheid jegens wien dan ook. De president wees nog op de noodzakelijk heid van een goede samenwerking in het binnenland van Tsjecho-Slowakije tusschen de Slaven en de Duitschers en bij sprak de hoop uit, dat men "er in zal slagen tusschen de Tsjechen en de Duitschers een overeen komst tot stand te brengen, welke een vruchtdragende samenwerking mogelijk maakt. -- - Tegen berichten over verwoes ting van Guernica. Von Ribbentrop heeft bij zijn bezoek aan Eden de aandacht gevestigd op de „onjuis te en tendentieuze beweringen, die door een zeker deel der Britsche pers en in het La gerhuis over de verwoesting van de Spaan- sche stad Guernica zijn geuit." De ambassa deur stelde hiertegenover de berichten van andere buitenlandsehe persagentschappen en bladen, die op de verklaringen van oog getuigen berusten en bevestigen, dat de stad door de regeeringsaanhangers in brand ge stoken is. Hij sprak zijn leedwezen uit over de on juiste en tendentieuze berichtgeving die naar bij verklaarde hoogst betreurenswaardige gevolgen zou kunnen hebben, wanneer zij zou worden voortgezet. tal dagen (in veel gevallen zelfs minder) zal moeten worden gewacht voor dat (leze paviljoens voor het publiek toegan kelijk zullen zijn. Zoo zien we dan dat einde Mei (dat is dus een week na de officieele opening) alle hoofdgebouwen zoowel in-als uitwendig ge heel af zullen zijn. Onder hoofdgebouwen vallen ook het Trocadero (behalve de too- neelzaal, welke op 15 Juli klaar zal zijn, maar die voordien vervangen zal worden door het Theatre des Champs F.lysées, waar gedurende den geheelen duur der tentoon stelling een groot aantal voorstellingen zal worden gegeven door buitenlandsehe gezel schappen) en tevens het enorme museum van moderne kunst aan de Boulevard de Tokio. Het te laat klaar zijn van enkele gebou wen, als dat der grafische kunst en stof fen en plateelwerk, is te wijten aan het feit dat deze oorspronkelijk ondergebracht zouden worden iri den linkervleugel van het museum van moderne kunst, waarin op het laatste oogenblik een verandering is gebracht, zoodat aparte paviljoens hiervoor moesten worden opgericht. Alles bijeen genomen, zal de tentoonstel ling dus volgens den heer Greber op 1 Juni een nagenoeg compleet geheel vormen, met uitzondering van de reeds aangehaalde pa viljoens, waarbij nog die van enkele buiten landsehe deelnemers als Amerika en Agenti- nië, gevoegd moeten worden, benevens het internationale paviljoen, waar die gedeel ten der buitenlandsehe inzendingen zullen worden ondergebracht, welke in de door de diverse landen opgerichte eigen paviljoens geen plaats konden vinden. De geheele wegaanleg zal eveneens op den openingsdag gereed zijn, terwijl hetzelfde gezegd kan worden (hetgeen reeds ligt op gesloten in het klaar zijn van het geheele wegennet), van de verschillende overbrug gingen voor tentoonstellingsverkeer, welke zijn aangebracht op de Quai d'Orsav bij de Pont de L'Alma, en de Pont Alexandre. Ook de enorme houten loopbrug op de Place de I'Alma, zal op 24 Mei reeds df duizenden bezoekers hoog boven het straat verkeer binnen de omheining der tentoon stelling kunnen voeren, geslagen. Met bijna 16 unr. BROOK. De vlieger Brook is Donderdagmiddag 15.22 uur op het vliegveld Heston bij Lon den geland. Ilij heeft hiermede bet op naam van de aviatrice Amy Johnson staande re cord voor den afstand KaapstadLonden met bijna zestien uur verbeterd. Haar tijd was vier dagen, 16 uur en 17 minuten. De internationale commissie tot verlichting van den nood veroorzaakt door het gebrek aan voedsel in China, heeft gerapporteerd, dat duizenden uitgehongerde bewoners van de door hongersnood geteisterde Chineesche provincie Kweitsjau dit gebied langs de ri vier Nanmin ontvluchten en zich inmiddels in het leven trachten te houden door het eten van boomschors en leem. Tevens heeft dr. Yang, de leider der na tionale gezondheidsdiensten gerapporteerd, dat de builenpest welke in het zuiden der provincie Foekien heerscht. in Foetsjang alleen reeds 400 menschenlevens heeft ge- eischt. In Hoeinan neemt de epidemie ver ontrustende vormen aan. Hier zijn reeds ruim 200 menschen gestorven. Standpunt van Rome en Berlijn De Duitsche bladen geven uiting aan vol doening over de resultaten- van het bezoek van von Neurath aan Rome, waardoor de Italiaansch-Duitsche samenwerking ver sterkt is. De correspondent te Rome van de Deut sche Allgemeine Zeitung schrijft over deze besprekingen onder meer, dat Duitschland en Italië ten aanzien van Spanje vastbeslo ten zijn hun standpunt te handhaven. Ro me en Berlijn willen het Spaansche volk zelf over zijn lot laten beslissen. Het Duitsch-Ita- liaansche voorstel tot terugtrekken van alle vrijwilligers uit Spanje blijft dan ook op bet program der beide Yegeeringen staan. Wat het Westelijk pact betreft, schrijft de correspondent dat Duitschland en Italië rus tig kunnen afwachten wat Engeland en Frankrijk zullen antwoorden op de Duitsch- Italiaansche voorstellen. Del Vayo verzoekt internationaal onderzoek. De Spaansche ambassadeur heeft Woens dagmiddag den minister van Britsche bui tenlandsehe zaken, Eden, een nota overhan digd van den Spaanschen minister van bui tenlandsehe zaken, Del Vayo, waarin deze verzoekt aan de non-interventie-commissie het instellen van een internationaal onder zoek aangaande de verwoesting van Guer nica voor te stellen. Aan boord van het Engelsche s.s. „City of Tokio" dat een lading van 7500 ton goe deren, hoofdzakelijk katoen, aan boord heeft is Woensdag brand uitgebroken. Twee ba- venarbeiders. die zich in het ruim bevon den, toen de brand uitbrak, bekwamen ern stige verwondingen, een derde wordt ver mist. Ten einde den brand te blussclren heeft men het ruim vol water laten loopen. Desondanks woedde de brand gistermorgen nog steeds voort. Het schip ligt nu bijna geheel onder water, maar kan niet zinken, aangezien het met de kiel op den bodem rust. Een der gisteren gewonde arbeiders is inmiddels overleden, de vermiste arbei- dei heeft men nog niet kunnen terugvin den. De arbeiders, die aangesloten zijn bij de United Automobile Workers, deel uitmaken de van het Comité voor industrieele orga nisatie van I.ewis, zijn in de fabriek van Chevrolet en in de carrosseriefabriek van bistier een zitstaking begonnen om te pro testeeren tegen het ontslag van 37 vakver- eenigingsleden. Kans op sympathiestaking*^ Op een bijeenkomst van het rijdend per.y,. neel der trams en trolleybussen, is met aj. gemeene stemmen een resolutie aangeno men, waarin volmachten worden gevraagd om het werk te kunnen neerleggen, teneinde de aandacht te vestigen op hun arbeidsvoor waarden. Er is een deputatie benoemd, om een onderhoud met den vakvereenigingsiej_ der Bevin te hebben. Het personeel verlangt vrijheid van han, delen om een sympathiestaking met het per, soneel van de autobussen uit te kunnen roe, pen. Het schijnt dat het bestuur van den bond geen voorstander is van 'n sympathie, staking en vreest, dat hierdoor de positie van de stakers benadeeld kan worden. De werk, lieden zijn evenwel van meening, dat door aan het werk te blijven de kas van het transportbureau wordt verrijkt. Men vreest derhalve, dat zij toch zullen staken, 't Aam tal stakers zou hierdoor met 12.000 worden vermeerderd. Geen onmiddellijke tramstaking. Nader wordt gemeld, dat de trams en trol, ley-bussen te Londen niet onmiddellijk in staking zullen gaan. De gedelegeerden con ferentie heeft besloten het advies van Be- vin te aanvaarden. Woensdagochtend omstreeks acht innj heeft zich in een wagon van den sneltrein Bordeaux-Marseille een ontploffing voorge, daan, waardoor twee wagons in brand vlo, gen. Drie reizigers werden licht gewond. De beide beschadigde wagons werden te Saint Martin de Crau op dood spoor ge plaatst, waarna de trein zijn weg vervolgde, Het parket heeft de beide wagons onder, zocht, welke schade hebben opgeloopen, en kwam tot de conclusie dat hier sprake is van een aanslag door middel van een hel- sche machine. In een der wagens vond men het verkoolde lijk van den eersten machi, nist. Nog geen licht inzake de ontplof fing in den trein. Een speciale commissaris van het station Marseille heeft eveneens een onderzoek in- gesteld, doch het is nog niet mogelijk ge- weest de oorzaak van de ontploffing vast te stellen. Het gerucht, dat sprake was van een aanslag is niet bevestigd. De gezondheidstoestand van de drie ge wonden is niet verontrustend. Thans onder controle van de centrale regeering. Volgens de Chineesche pers is de kwestie der roode troepen in het Noorden van de provincie Sjensi thans definitief geregeld. Deze troepen ten getale van 46.000 man, zullen drie divisies vormen, welke afhan- kelijk zijn van de centrale regeering en in het Noorden van Sjensi gestationneerd zullen worden. Elke brigade zal een verte genwoordiger krijgen van het ministerie van'oorlog van Nanking. De centrale re geering zal te Sianfoe een sj>eciale oplei dingsschool vestigen voor officieren die tot de communistische troepen behoord heb ben. De regeling beteekent een belangrijke stap naar het herstel der veiligheid en een heid van Noord-China. Von Bibbentrop bij F.den De Duitsche ambassadeur, Von Ribbentrop beeft naar men meent te weten, Dinsdag middag een bezoek gebracht aan Eden, en er op gewezen, dat de mededeelingen van sommige bladen, volgens welke Duitschland niet bereid zou zijn, het verzoek om geen open steden in Spanje te bombardcercn, te steunen, beslist ongegrond zijn. WEER DREIGT OVERSTROOMING VAN DE MISSISSIPPI. Uitgestrekte gebieden van het Mississippt- dal worden opnieuw door een overstroo- mingsramp bedreigd. Duizenden arbeiders werken koortsachtig aan de versterking en de verhooging der dijken. Reeds hebben 3000 bewoners van het bedreigde gebied hun huizen verlaten. ITALIAANSCH FEEST TE ADDIS ABEBA Woensdag zijn te Addis Abeba feesten begonnen ter herdenking van den intocht der Italiaansche troepen in Addis Abeba. De negende Mei zal het hoogtepunt Oer feestelijkheden vormen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2