Stadsnieuws Gemeente-begrooting 1937 Texel Baden, Geysers, Waschtafels Maandag 10 Mei 1937 Heldersche Courant Tweede Blad Algemeen rapport ZIEN DOET KOOPEN Breewaterstraat 5 - Telef. 461 waschtafeU specialist voor Den Helder Behandeling j gemeentebegrooting j VJ De rede van Dn Colijn te Alkmaar Helders R.K. Gemengd Koor op Concours Eerste zomerconcert Harmoniekapel „Winnubst" Menschen kijken U aan Opening Café „De Eerste Aanleg" Uit het politierapport Postduivensport P.D.V. Victoria Tentoonstelling werkstukken jeugdige werkloozen District-schoolartsendienst Ter-aarde-bestelling Meester Bakker Serenade Verschenen is het Algemeen Rapport inzake de Gemeente-begrooting over 1937. (Alg. rap porteur Dr. P. Feenstra Kuiper). Wij ontleenen er het volgende aan: algemeene beschouwingen. Oproep voor sollicitanten in Gemeente dienst. Enkele leden verzoeken het College van B. en W. bij het plaatsen van een oproep voor sollicitanten in gemeentedienst, indien deze oproep ook geplaatst wordt in Organen van ambtenarenorganisaties, zulks niet te beper ken tot één orgaan. B. en W. antwoorden in voorkomende ge vallen met dit verzoek rekening te zullen houden. Critische vragen over de late indie ning van de begrooting. Over de late indiening der Begrooting zijn verschillende vragen gesteld, waarop B. en W. antwoorden verantwoordelijk te zijn voor de samenstelling en indiening. De moeilijkheden, welke overwonnen moes ten worden, alsmede het overleg, dat met Ged. Staten is gepleegd, zijn oorzaak van de late aanbieding. De correspondentie met laatstgenoemd Col lege wordt voor den Raad ter inzage gelegd. Is de groote zuinigheid betracht? Waaruit blijkt, dat de grootste zuinigheid is betracht, vragen enkele leden en zagen dit gaarne met eenige voorbeelden toegelicht. B. en W. verwijzen naar de in de begrooting voorkomende cijfers met betrekking tot de verschillende onderhoudswerken, enz. alsmede op den in dit algemeen rapport geuiten wensch ten aanzien van het onderhoud van straten, enz. De werkloozensteun. In het voorwoord zeggen B. en W., dat de Uitgaven voor werkloozensteun en werkver schaffing bijna gelijk zijn aan die op de be grooting 1936 uitgetrokken. Wil het College dit nader toelichten, vragen enkele leden. Antwoord. In de begrooting voor 1936 wer den de uitgaven voor werkloozensteun en loonen in werkverschaffing geraamd op 400.000.—. Voor dezelfde uitgaven in 1937 wordt ge- taamd een bedrag van 310.000.voor steunuitkeering en een bedrag van 86.745.80 voor loonen in werkverschaffing. Totaal 1 396.745.80. Geen reisverordening voor gemeente ambtenaren. Een lid vraagt: Is de reisverordening voor gemeenteambtenaren thans gereed, welke reeds verleden jaar in het algemeen rapport was toegezegd? Zoo neen, willen B. en W. dan bevorderen, dat deze binnenkort kan wor den tegemoet gezien? Bij nadere overweging zien B. en W. de noodzakelijkheid of wenschelijkheid niet meer in. Ten aanzien van het maken van dienst reizen is door hen een regeling getroffen, dat vooraf voor elke te maken reis, onder op gaven van de te maken kosten, goedkeuring moet worden gevraagd. De precario-rechten en de vlaggen- stokbelasting. Is het College bereid, vraagt hetzelfde lid, om de precario-verordening zoo te wijzigen, dat vlaggestokken buiten deze belasting vallen Een herziening van de hier bedoelde ver ordening is in voorbereiding; de kwestie van het al of niet belasten van vlaggestokken komt dan vanzelf aan de orde. ELECTRICITEITSBEDRIJF. Tarieven electriciteit. Vraag. Uit de begrooting blijkt, dat geen wijziging der tarieven heeft plaats gehad. Heeft het College de mogelijkheid daartoe overwogen en zoo ja, welke redenen noopten tot handhaving der bestaande tarieven, vra gen eenige leden. Een ander lid vraagt of B. en W. in het terugloopen van het stroom verbruik geen stimulans zien, om de tarieven te herzien en ook verandering te brengen in het z.g. spertijdsysteem. Nog een ander lid merkt op, dat de tarieven voor waterbemaling enz., niet verlaagd zijn en vraagt of dit nog kan geschieden. Antwoord. Plannen tot herziening van het tarief zijn inderdaad reeds meermalen onder het oog gezien. De uitwerking bracht echter zooveel bezwaren, ook van financieelen aard, dat dit de reden is, dat deze plannen nog niet zijn verwezenlijk. Hoewel de geraamde aflevering in 1936 niet werd bereikt, dient opgemerkt te wor den, dat de aflevering ten opzichte van 1935 nog met 107.193 kKh is toegenomen. Bp het ontwerpen van nieuwe tarieven wordt ook het spertijdsysteem onder het oog gezien. Ih verband met het crisis-rabat van het P.E.N. wordt op den geraamden prijs voor de waterbemaling een reductie gegeven van 5 et. per kWh, zoodat de te betalen eensheidsprijs hiervoor 7 cent per kWh is. Voor zoover waterbemaling plaats heeft volgens tarief E, wordt overwogen ook een Prijs van 7 cent per kWh te stellen, doch alleen voor het tijdvak 15 Januari15 Octo- ber. Geweldige voorraadt Aanstelling pker. Vraag. Andere leden merken op, dat uit de toelichting bij den staat van salarissen en loonen blijkt, dat zal worden aangesteld een meter-ijker-instrumentmaker. Na de hierop betrekking hebben cijfers te hebben medege deeld, vragen zij waar aldus het voordeel ligt van aanstelling van een meterijker-instru mentmaker bij een salaris van 1546. B. en W. antwoorden: Het voordeel, dat verkregen kan worden door de aanstelling van bedoelden ambtenaar is niet af te leiden uit de genoemde onder houdskosten der meters. Door het ontbreken van daartoe geschikt personeel is echter in het algemeen de verifi catie-controle en het onderhoud van meters te beperkt gebleven, waardoor miswijzing en lekverlies dikwijls eerst veel later kon wor den gecontroleerd. Met het aanstellen van een meterijker-instrumentmaker verwachten wij vooral in dit opzicht groote voordeelen voor de betreffende bedrijven te kunnen verkrijgen. WONINGWET. Uitbreidingsplan Julianadorp. Gevraagd wordt hoe het staat met het uit breidingsplan te Julianadorp, dit mede in ver band met de ingekomen bouwaanvragen. Antwoord van B. en W.: Het uitbreidings plan voor het landelijk deel der gemeente, waaronder Julianadorp, hopen wij binnen af- zienbaren tijd aan den Raad ter vaststelling te kunnen aanbieden. Opbrengst belasting sportterreinen. Naar aanleiding van een vraag wat de Ge meentelijke Sportterreinen opbrengen aan Vermakelijkheidsbelasting, geven B. en W. de cijfers over de jaren 1935 en 1936, n.1.: 1935 1936 HFC Helder H.R.C H.F.C. Helder H.R.C. 616.— 797.— 823.19 1426.90 GASFABRIEK. Teleurstelling over de uitkomsten. Vraag. Van verschillende zijden werd te leurstelling over de uitkomsten van dit be drijf uitgesproken. Enkele leden noemen het bedrag van 250.000 kub. M. gas, dat minder wordt geraamd aan afname van particulieren en ook de vermindering van het aantal meters met 406. Welke symptomen hebben B. en W. ont dekt, die een gunstiger beeld van het gas bedrijf doen verwachten, vragen enkele leden (dit naar aanleiding van het voorwoord). Hoe staat het met de vooruitzichten van de gas fabriek inzake de aansluitingen, vragen an deren en heeft de reclame doeltreffend ge werkt, en geeft dit aanleiding deze nog inten siever door te zetten? Aan het antwoord van B. en W. is het vol gende ontleend: Inderdaad is het verschil tusschen de ge raamde hoeveelheden 250.000 m3. Opgemerkt wordt echter, dat de aflevering in 1935 aan particulieren reeds 1.725.540 M3. bedroeg, zoodat de raming 1937 85.040 M3. minder bedraagt dan de aflevering in 1935. In totaal waren op 31 Dec. 1935 geplaatst 5593 meters; op 31 Dec. 1936 5388, verminde ring alzoo 205 meters. De gasaflevering in het 4e kwartaal 1936 toonde ten aanzien van die in het 4e kwartaal 1935 een verbruikstoename van 25064 M3. De aflevering volgens den fabrieksmeter be droeg voorts in de eerste 4 maanden van 1937 56380 M3. meer dan in de eerste 4 maan den van 1936. Deze toename is in vergelijking met andere steden in ons land vrij gunstig. De gevoerde reclame is o.i. voldoende te achten. Is tariefsverlaging wenschelijk? Vraag. Aangaande de tarieven werden de volgende vragen gesteld: 1. Kan het College van B. en W. ook na dere inlichtingen verschaffen omtrent de mo gelijkheid tot verlaging c.q. opheffing der meterhuur 2. Zijn B. en W. niet van oordeel dat het huidige tarief van het gas en de meterhuur zeer noodzakelijk verlaagd dient te worden, waardoor het gas meer aantrekkelijk voor het publiek zal worden? 3. Kunnen B. en W. opgeven hoeveel aan sluitingen gedurende 1936 tot stand zijn ge komen volgens het nieuwe tarief en hoeveel er nog gedurende dat tijdsverloop zijn afge gaan? 4. Kan het College opgeven het aantal ge plaatste meters op 1 April 1937 Hoeveel zijn de productiekosten van 1 kub M. gas? Antwoord van B. en W.: 1. De meterhuur is met ingang van 1936 pas verlaagd. De bedrijfsresultaten laten een verdere verlaging niet toe. Opheffing van de meterhuur lijkt ons niet gewenscht. In plaatsen waar de meterhuur is afgeschaft, was de achteruitgang van het debiet zeker niet minder dan in onze ge meente in 1936. 2. Neen. Het in 1936 ingevoerde vastrecht tarief is zeer billijk te achten. 3. Vermoedelijk is het de bedoeling het aantal aanvragen te vernemen volgens het in 1936 ingevoerde vastrechttarief. Dit aantal bedroeg op 1 Januari 1937 2041 leveringen. In den loop van het jaar 1936 zijn slechts enkele aanvragen weder ingetrokken. Met het oog op de vlottende bevolking is dit aantal niet direct op te geven. 4. Op 1 April 1937 bedroeg het aantal ge plaatste meters (gewone en meters) 5376. Volgens onze berekening bedragen de fabri- cagekosten van het gas in 1936 2.671 cent per M3. voor aflevering beschikbaar. De overige kosten per M3. afgeleverd gas, inclu sief de bestuurskosten en recognitie. 5.4199 cent, terwijl de kostprijs van het afgeleverd gas in totaal, inclusief bovengenoemde lasten, 8.1591 cent was. Exclusief de bestuurskosten en recognitie was de kostprijs per m3 afgeleverd gas 6.7535 cent. j volgende week m Met de behandeling van de Gemeente- i begrooting zal worden begonnen in de j raadsvergadering van Woensdag 19 Mei j I a.s., 's middags 2 uur. De voortzetting van deze vergadering heeft plaats Woensdagavond 8 uur en vervolgens I wordt er vergaderd Donderdagmiddag 2 u., Donderdagavond 8 u., en zoo noo- dig Vrijdagmiddag 2 u. Bij beschouwing van den prijs, berekend naar de fabricagekosten, dient er aan gedacht te worden, dat deze kosten bijna niet volledig en dus niet juist zijn vast te stellen, omdat een splitsing in onderdeelen zeer moeilijk is door te voeren. De kapitaalrente, sociale lasten e. d. komen dan ook veelal onder „algemeene kosten" voor. Hierdoor geeft eene dergelijke berekening ook geen juist inzicht, waarom de laatste jaren deze splitsing van den kostprijs ook niet meer in het verslag is opgenomen. Cokesproductie. Aangaande de productie en sintels kwamen de volgende vragen. Zijn B. en W. bereid om gedurende het ge- heele jaar cokes te leveren tegen reductieprijs, opdat werkloozen deze ook kunnen betrekken bij de leveranciers, gedurende den winter? Is de opbrengst van sintels niet hooger te stellen, door prijsverhooging van dit product in te voeren? Antwoord van B. en W. De prijsstelling van de kolen en cokes is op het oogenblik zóó onzeker, dat wij niet in het minst de toe zegging kunnen doen omtrent de te voeren prijspolitiek voor 1937. De prijs van de sintels wordt geregeld naar de vraag, waarbij rekening moet worden ge houden, dat in verband met de kleine terrein ruimte zeer weinig kan worden opgeslagen. Verbruik van het gas. Naar aanleiding van hierover gestelde vra gen, geven B. en W. de cijfers betreffende de afname van het gas. Wij ontleenen er aan: Gasproductie in 1936 2.691.750 m3. Particulieren (gew. tarief) 358.637 m3 Particulieren (vastrechttar. 5 ct.) 867.886 Particulieren (vastrechttar. 4 ct.) 96.646 Particulieren over den muntmeter k 0.12 79.376 Particulieren over den muntmeter k f 0.11 77.624 Particulieren over den muntmeter (vastrecht k 0.05) 147.721 Gemeente-instellingen Vastrechttarief 0.05 14.916 Vastrechttarief k 0.04 9.246 Waterleiding (motoren). Vast rechttarief a 0.04 153.359 Gemeente verlichting 586.267 Verwarming Raadhuis 67.360 Marine: Vastrechttarief k 0.05 10.000 Vastrechttarief k 0.04 81.340 Toestand der gebouwen. Is het het College bekend, dat de gébouwen der waterleiding, wat onderhoud betreft, in een treurigen toestand verkeeren, vragen eenige leden. B. en W. beantwoorden de vraag ontken nend. Het onderhoud wordt, aldus het College, binnen het raam van den begrootingspost ge regeld uitgevoerd. Momenteel worden de woningen geverfd. De machinekamer is het vorig jaar van stalen ramen voorzien. Voor de rede van Dr. Colijn, Zaterdagmid dag te Alkmaar gehouden, bestond ook uit onze stad groote belangstelling. Niet minder dan 7 autobussen vertrokken Zaterdagmiddag 2 u. van den Parallelweg, terwijl ook verschillende particuliere wagens de reis naar Alkmaar on dernamen. Het aantal bezoekers uit Den Helder kan gevoegelijk geschat worden op ruim 200. Voor het verslag zie men elders in dit num mer. Bovengenoemde Vereeniging zal deelnemen aan het concours, uitgeschreven door den R.K. Bond van Zangver. in Noord- en Zuid-Holland, dat wordt gehouden in den Haagschen Dieren tuin op 6 en 13 Juni. Niet minder dan 44 koren met totaal 2000 zangers en zangeressen heb ben voor dezen wedstrijd ingeschreven, waar van 7 voor de 1ste Afd. Gemengde Koren. In deze afdeeling zingt ook onze Heldersche Ver eeniging, zoodat de concurrentie bijzonder groot is. R.K. Gem. Koor komt uit met het verplichte werk „Die Windjie" een Trans lid), terwijl als vrije nummer werd gekozen vaalsch gedicht, getoonzet door Wierts (jury- ,,De Winter" van Phil. Loots. Beide zeer mooie, maar veeleischende koorwerken worden uitge voerd op het Voorjaarsconcert a.s. Woensdag in den R.K. Volksbond. Tevens zullen de heeren-leden van het koor dien avond eenige nummers zingen voor 4- stemmig mannenkoor. Dank zij de goede be zetting der tenor- en baspartijen in totaal een 25 leden, is het dir. Leewens aldus gelukt zeer gevarieerd programma samen te stellen. Mevr. BoerdijkSok, sopraan, verleent als soliste haar medewerking aan dit concert, dat besloten wordt met een gezellig bal. Moge Helders R.K. Gem. Koor die belang stelling genieten, die het als jonge, doch voor uitstrevende vereeniging verdient. Op Donderdag 13 Mei 1937, des avonds van 8 uur 30 tot 10 uur geeft de Harmoniekapel ..Winnubst" haar eerste Zomerconcert in het Julianapark, onder leiding van den Directeur H. B. Schenkels. Waarom het te verbloemen? Waarom te ontkennen, dat de kleinkunst „cabaret" in wezen den Hollander minder gunstig ligt, als wel den Franschman (en hem wel zéér in het bijzonder!) en den Duitscher? Het valt niet te ontkennen. Het is een feit. Wij zijn, over het geheel genomen, te zwaar op de hand, we verwijlen té gaarne en té veel op het terrein der Hooge Muze, dan dat we ons geheel kunnen geven aan een soort Kunst, die het midden houdt tusschen licht amusement en gracieuse klein-kunst. Evenwel, iedere poging, om ons niettegen staande deze betrekkelijke onmacht, nader tot dit genre te brengen, mogen wij apprecieeren en dan met name de voortreffelijke pogingen van het A.B.C.-cabaret, dat thans voor de tweede maal ons in de ware beteekenis van het woord komt verrassen met een program, dat men zonder meer uitstekend kan noemen. Het is het ensemble van Gimberg, Corry Vonk, Tilly Perin, Cissy van Bennekom, Maria Marletto, Wim Kan en het duo Beuker en Denijs en zij zijn het, die ieder voor zich gis teravond een demonstratie gegeven hebben van beschaafd amusement, dat met een groote mate van accuratesse geboden werd en waar van een, helaas te slecht bezochte Casino-zaal, eenige uren genoten heeft. Daar is een prettige conférence, daar zijn bijzonder puntige sketches en daar zpn korte chansons, waarin de dingen van het alledag- leven op bijzonder treffende wijze gezegd wor den. Zoo tusschen een lach en een grap door, doch waarover men een halven dag later nog napiekert, in het besef, dat daar veel wijsheid school in een zoo aanvankelijk luchthartig ge zegd iets. De beste van het gezelschap is zonder eeni- gen twijfel Corry Vonk, die enkele malen (bijv. in een illustere van Alfen-parodie) een bijzon dere hoogte bereikte. Zij beschikt over een op vallend talent, waarmede zij zeker ook over de landsgrenzen nog menig succes zal weten te be halen. Een speciaal woord van appreciatie voor Beuker en Denijs, die wederom op de vleugels enkele perfecte vertolkingen brachten, bijv. van dat treffende Sary Marijs als Fransch menuet. Het was een avond met een 20-tal nummers, het een sterker dan het andere, doch die alle het stempel droegen van distinctie en gedegen voorbereiding. Waaruit men zou mogen concludeeren, dat het cabaret ook in Holland op den goeden weg is. Zooals men reeds in een advertentie in ons nummer van j.1. Zaterdag heeft kunnen lezen, is te Huisduinen, bij den oprit, aan de Bad huisstraat het café „De Eerste Aanleg" ge opend, eigendom van den heer Joh. van 't Hof. Het café is niet nieuw, doch geheel geres taureerd en maakt op den bezoeker een pret- tigen indruk. Van nog meer. belang is het feit, dat men hier op uitstekende wijze bediend wordt van eerste klas dranken en... eetwaren. Want de heer Van 't Hof is een specialiteit op het gebied van Patat Frites en allerlei soorten sla-tjes, zoodat de van het strand en uit de duinen komende hongerigen hier hun hart kunnen ophalen. Wij vestigen er voorts de aandacht op, dat „De Eerste Aanleg" eveneens ingericht is voor het houden van pension, waartoe het zich, door de ligging dicht bij het strand, uit stekend leent. Overtreding arbeids- en winkelsluitingswet. Proces-verbaal werd gisteren opgemaakt tegen een viertal personen, die in overtreding waren tegen de arbeidswet,, terwijl een drietal winkeliers als slachtoffers vielen van de winkelsluitingswet. Aanrijding. Op den hoek LaanSingel had gisteren een aanrijding plaats tusschen twee personen auto's. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De auto's werden licht beschadigd. Fiets ontvreemd. Door een bewoner van de Hoofdgracht werd aangifte gedaan, dat zijn fiets ontvreemd werd. Uitslag Dordrecht zonder hokmeting, want deze is geheel vervallen. In concours 247 duiven. J. Kramer le, 3e, 7e, 16e, 21e; A. Brian 2e; P. Ram Ier 4e, 8e, 20e, 25e; C. Bruin 5e, 10e; H. Rietveld 6e, 23e; A. de Wolf 9e, 11e, 12e, 13e, 14e; L. Bak 15e; Duinker 22e; J. Koster 17e, 19e; P. v. Vliet 18e; Köllner 24e pr. Gelost 8 u. le vogel geconstateerd 10-9-37. Rozendaal. Deze vlucht had voor prijswin nende duiven een vlug verloop, maar vele duiven keerden eerst laat op hun hokken terug. De vogels werden om 8 uur in vrijheid gesteld met Westenwind. De aankomst van den eersten vogel 10-34-37. De prijzen werden verdiend als volgt: C. Bruin le, 5e, 6e, 11e, 17e: A. de Wolf 2e, 4e, 9e, 10e, 12e, 16e; p] Ramler 3e, 8e, 14e; W. van Leeuwen 7e; Th. J. F. Goosen Sr 13e, 15e; J. Kramer 18e, 25e; H. Boon 19e; G. Leen 20e; A. Brian 21e, 22e; L. Bak 23e; J. Koster 24e. Onze Marinekapel naar Londen Naar wij vernemen zou het de be doeling zijn, dat een gedeelte van de Koninklijke Marine Kapel, onder lei ding van den heer Leistikow, voor de a.s. vlootrevue naar Spithead ver trekt. Men zou scheep gaan op Hr. Ms. „Java", die, zooals men weet, den tweeden Pinksterdag uit Nieuwediep vertrekt. Ook Vice-Admiraal Kruys n aarAlbion Ook Vice-Admiraal Kruys zou aan boord van Hr. Ms. „Java" de reis als vertegenwoordiger der Nederlandsche Marine meemaken en op denzelfden dag met den kruiser vertrekken. ANNO 1753 Zaterdagmiddag had in het St. Janshuis te Den Burg de officieele opening plaats van bovengenoemde tentoonstelling. Hierbij werd eerst het woord gevoerd door den Z.Eerw. heer Pastoor Brinkman, die wees op het mislukken van een plan van het gemeentebestuur waar door een werkobject voor de jeugd verloren ging; de verschillende cursusleiders hebben daardoor extra goed werk verricht met het nut tig bezighouden der jeugdige werkloozen, zei spr.; hier op deze tentoonstelling ziet men de bewijzen daarvan. Daarna sprak de Voorzitter van den R.K. Volksbond, de heer H. Zijm Sz., die in de allereerste plaats een woord van dank wilde richten tot het gemeentebestuur voor de mede werking ook dezen winter ondervonden, die voornamelijk bestond in het beschikbaar stel len van een verlicht en verwarmd lokaal en ook uit financieelen steun. De heer Zijm deelde verder mede, dat de deelname aan de cursus sen groot is geweest, hetgeen bleek uit het grafisch overzicht van deelname dat op de ten toonstelling aanwezig was. Er is ondanks financieelen steun van de gemeente veel geld voor dit werk noodig, zei spr., daarom zal een verloting hieraan verbonden zijn. Wethouder Kager voerde daarna nog even het woord namens het gemeentebestuur en deelde mede, dat burgemeester Kamp en weth. Vlaming niet aanwezig konden zijn wegens verblijf buiten de gemeente. De volgende prijzen werden door de jury toegekend: Hoogst aantal punten 30. Houtzagen (gevorderden) le pr. met 24 p. Jb. Schrama Gz. 2e pr. met 23 p. H. Schrama Hz. Eervolle vermelding Theo v. Heerwaarden. Houtsnijden (beginnenden) le pr. 24% p, S. Zijm Hz. 2e pr. met 23 p. Joh. Witte Pz. Snijwerk voor (gevorderden) weinig inz. waardoor alleen een „extra prijs" werd toe gekend aan Joh. Keijzer. Snijwerk (beginnenden) le pr. met 23% p. W. v. Heerwaarden Wz. 2e pr. met 23% p. W. Keijzer. Cursus Knippen en Naaien, le pr. voor (be ginnenden) Topy Rijk, 2e pr. Dora Witte Cd. le pr. (gevorderden) Guus Bakker, 2e pr. M. Dijt Hd. Met bewondering hebben wij na afloop der opening de verschillende werkstukken in oogenschouw genomen, ongetwijfeld is de lei ding vooral van den Houtbewerkingscursus in uitstekende handen. Bijzonder werd onze aan dacht getrokken door een kunstig bewerkte Naaitafel, verder door een prachtige boeken kast, een dito electr. Kamerlamp en ook door een dubbele schemerlamp met spiegel. De jury die bestond uit de heeren J. Tiessen, W. v. Heerwaarden en C. Schoenmaker voor Hout bewerking en de dames G. Vinken, T. v. d. Vis- Logman en Joh. Zoutelief voor Knip- en Naai werk, had geen gemakkelijke. De cursussen stonden onder leiding van de heeren H. Schrama en Joh. Witte (houtbewer king), Boekhouden J. de Veij (voor dezen cur sus vooral bestaat groote deelname); Knip pen- en Naaien de dames M. Huisman-Witte en A. Smit. In samenwerking met den L.T.B. is ook nog een cursus gehouden voor Eerste Hulp bij Ongelukken waarvan Dr. Hellema de lei ding heeft gehad. Bij den District-schoolartsendienst, waarbij de O. L. Scholen in deze gemeente zijn aange sloten, is nu ook de R. K. School alhier ver bonden. Oosterend Onder zeer groote belangstelling had Zater dagmiddag te Oosterend de teraardebestelling plaats van den heer W. Bakker W.Lz., die ruim 34 jaren onderwijzer is geweest aan de School met den Bijbel aldaar, en bij zijn leerlingen en oud-leerlingen zeer geliefd was. Nadat ds. van der Leer tot de leerlingen der school eenige woorden had gesproken, schaarden deze zich rondom de groeve, waarin het stoffelijk over schot was neergelegd, en zongen „Daar ruischt langs de wolken", het lied, dat dooi den overledene zeer geliefd was. Aan het eind werd door Ds. van der Leer ge lezen: Jesaja 54, waarna de stoet de groeve verliet. De muziekvereeniging „Excelsior" bracht V rrjdagavond een serenade aan den heer Beyert, lid van het gezelschap, ter gelegenheid van zijn 40-jarig huwelijksfeest. Hierna maak te „Excelsior" nog een rondgang door het dorp waarbij de muzieknummers werden gegeven waarmede de eerste prijzen op het concours te Hoorn behaald waren.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5