J aarv er gadering van den Ned. Visschersbond let nieuwe 'oek Vischafslag Den Helder Vischafslag Oudeschild Hoe een Heldersch meisje Londen ziet P» Tijdschriften en Weekbladen Op Zaterdag j.1. werd te 's-Gravenhage bo vengenoemde vergadering gehouden. De Voorz., de heer Stevenson, opent deze vergadering, die, evenals andere jaren, be zocht was door verschilende Burgemeesters van gemeenten, waar de visscherij wordt uit geoefend, o.a. van Arnemuiden, Veere, Ter- munten. De Voorz. leest een schrijven voor van den Min. van Januari 1937, waarin een andere regeling van steun voor de garnalenvisscherij is getroffen en dat in voorbereiding is steun aan de kleine zeevisscherij. De steun aan de garnalenvisscherij heeft wel ten goede gewerkt, maar van verandering in den steun aan de kleine zeevisscherij is nog niet gebleken. Dan is nog te wachten de ratficatie van de overeenkomst te Londen, die maaswijdtever- grooting en minimum-maat op verschillende vischsoorten zullen voorschrijven. Het jaarverslag wordt daarna voorgelezen. Overzicht. Bij de bespreking van den toestand der kustvisscherij houdt de Voorz. een korte inlei ding, waarin scherp naar voren komt, hoe ontstellend slecht die hier en daar nog is. De groote stijging der bedrijfsonkosten wer ken bovendien zeer nadeelig op de rentabili teit van de visscherij. Alle materialen zijn in prijs gestegen. Sterk vooral de prijs van ruw- olie, die, door de monopoliseering van de groote maatschappijen, verdubbeld is sedert verleden jaar. Op Texel tracht men, door coöperatie, eenigszins de verhooging van al die materialen te temperen, hetgeen dezen kottervisschers vrijwel tot dusverre gelukt. Pogingen bij de Overheid om deze prijsop drijving in te dammen, hebben tot geen resul taat geleid. Waddenzeevisscherjj. Wat betreft de Waddenzeeharingvisscherij verkeerde de Voorz., voor de toekomst, in een pessimistische stemming. Natuurlijk hoopte hij, dat hij mis zag, maar hij kan het niet van zich zetten, dat hij sterken teruggang voor de toekomst ziet. En dat niet slechts voor Den Helder, waar, door de snelle en veranderde stroomingen, voor de trekkers weinig kans meer voor de haringvisscherij zal zijn. De goede broedplaatsen, welke de voormalige Zuiderzee wel bood, ontbreken in de Wadden zee. Wulken visscherij. De wulkenvisscherij is, dank zij de genomen maatregelen, loonend geweest. Echter bepleit Voorz. een verandering in de basis van toe wijzing vóór deelname aan deze visscherij, opdat onbillijkheid in deze worde weggenomen. Wat betreft de garnalenvisscherij zijn voor de meeste plaatsen de uitkomsten treurig. De levende garnalenvisscherij te Den Hel der schijnt ten doode te zijn opgeschreven door een zekere sabotage van den groothandel in Amsterdam, die Voorz. vroeger nog wel wist te bestrijden, maar waar hij nu vleugel lam tegenover staat. Spr. hoopt, dat de Overheid in deze kan ingrijpen. Ook voor de consumptiegarnalen is weinig bereikt; de puf garnaal bracht geringe com pensatie. De heer Huining, Burg. van Veere, voorz. van den Zeeuwschen Visschersbond, gaf daarna een inleiding over de garnalenvisscherij. Spr. bepleitte niet alleen bedrijfssteun maar ook socialen steun (ook voor de nevenbedrij- ven). Spr. bepleitte een basisloon van 36.tot 42.per schuit. Een verzoek in dien geest aan de Regee ring is in zee gegaan, maar naar spr. bij ge ruchte vernam, staat de Regeering daar af wijzend tegenover. Bedrijfssteun alleen kan geen afdoende uit werking hebben, want, als er geen inkomsten zijn, zelfs door goed materiaal, dan dient ook voor het levensonderhoud te worden gezorgd. De keuring der schepen moet op 1 Oct. haar beslag hebben gekregen, d.w.z., dat de Regeering dan een overzicht wil hebben van de bedrag der reparaties, die noodig zullen zijn. Met 1 Juli a.s. moet de keuring zelf zijn afgeloopen. Zorg voor de keuring. Deze keuring baart allerwege veel zorg en de benoodigde bedragen kunnen lang niet door iederen schipper worden gefourneerd. De Voorz. erkent de vele te berde gebrachte bezwaren en noemt ook verschillende moei lijke dingen, maar men kan ook voordeel van de keuring hebben, in zooverre, dat men, bij aanschaffing van een vaartuig, gratis exper tise kan krijgen van de scheepvaart-inspectie. Het fondsje, dat beschikbaar is, zal niet voldoende zijn voor alle binnenkomende aan vragen om vergoeding, maar misschien dat men daarvoor nog andere middelen voteert. De heer v. d. Vis van Texel vraagt naar den toestand van de treilvisscherij. Zoo b.v. over de maaswijdte, die voor ons land is ingevoerd, maar voor België niet, zoo dat de Hollandsche visscher het ziet gebeu ren, dat veel waardevolle visch, die uit zijn net ontsnapt, door den Belg wordt opge vangen. Het vischbestand wordt niet bevorderd door öen maatregel, die eerstdaags genomen 8 Mei: Aangebracht door korders: Tongen per kg Slips Tarbot Schol, le soort P- ^1®' Schol, 2e soort Schar Wijting Haring p. tal Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen Per 0.90—0.76 0.70—0.60 0.80—0.60 5.604.80 2.40—1.40 2.70—1.75 1.40—0.80 2.70—2.25 kg 0.15 5 Mei. 100 kg gezouten garnalen a 15 ct. 7 Mei. 50 kg gezouten garnalen k 15 ct. 8 Mei. 260 kg gezouten garnalen 15 ct. 20 kg kreukels 3.50 per mud. zal worden ingevolge de Londensche con ferentie. Alleen, door het overboord wer pen der ondermaatsche visch, wordt de zee bodem bedorven en daar ter plaatse wordt alle levende visch verdreven. Maar de visschers, die de puf aan wal brachten, derven dan weer een stuk van hun besomming. Voor sommigen 25 k 30 per week. Daarom dringt de heer v. d. Vis aan op spoedige rectificatie van de Londensche over eenkomst (als daartegen toch niets is te doen), opdat de maaswijdte althans voor alle landen dezelfde zal worden. Daarom meent hij, dat nu nog geen actie daartegen kan worden ingezet, wijl alle oppo sitie gegevens ontbreken. Zijn er gegevens, dan zal een vergadering van de afd. uit de gewesten, die betrokken zijn bij de treilvis scherij, noodig zijn om eventueel stelling tegen deze maatregelen te nemen. Rondvraag. Bij de rondvraag bracht de Voorzitter een woord van waardeering en hulde aan den heer Van Zuyen, die, nu hij bedankt had als Bur gemeester van Breskens, tevens had bedankt als lid v. h. Hoofdbestuur v. d. Ned. Visschers bond. De heer Van Zuyen werd benoemd tot eere lid van den Bond. Tot hoofdbestuurslid werd gekozen de heer Huining. De heer Sperling meende, dat de burge meesters nog meer moesten betrokken worden in het streven der visschers. Spr. betreurde het, dat nu zoo weinig tot stand kon komen. De Voorz. zegt, dat ook Den Helder groote belangstelling toont voor de visscherij. Helaas is wethouder De Boer reeds langdurig ziek, maar zijn belangstelling is onverflauwd. De zorg voor de vischers te Den Helder blijkt reëel uit de toegestane bedragen uit de gemeentekas en uit zooveel andere dingen meer. De heer Van Ek van Stellendam vindt den steun voor de garnalen veel te kort. Plannen. Is men wel diligent? vraagt de heer v. Ek. De Voorz. zegt, dat hij steeds diligent is in deze en andere aangelegenheden, omdat hij vervuld is van den ellendigen toestand onder de visschers. Hij heeft o.a. weten te bewerken, dat de uitvoering der keuring werd verschoven tot 1 Mei, daarna tot 1 Oct., ofschoon de keuring geëindigd moet zijn op 1 Juli. Van 1 Juli tot 1 Oct. is dan gelegenheid alle gegevens te verzamelen noodig voor een juist overzicht der totale kosten van herstel. Voor de schepen, die totaal afgekeurd wor den, zal misschien een andere regeling worden getroffen. Is er dan continuïteit in de Regeering? Dat is de onzekere vraag momenteel. Vandaar, dat nu zoo weinig kan worden bereikt. Voorz. geeft den afgevaardigden in over weging de kwestie van een vakblad in de afdeelingen ter sprake te brengen) waarna op de eerstvolgende vergadering deze zaak kan worden aangesneden. Met een woord van dank voor de rustige bespreking sluit de Voorz. de vergadering. London, 1 Mei. 1 Mei de dag van de arbeiders. 1 Mei dag van de voetbal-finale. 1 Mei dag van de busstaking. London's gebeurtenissen in een notedop.. De stad overstroomd met mensen, drin gend, duwend haast voort opzij. Een jachtende menigte polities haar in bedwang trachtend te houden treinen volgepakt conducteurs radeloos knippend, knippend, zonder te zien en de busdrijvers thuis, rustig genietend hun koffie of thee, spelend met hun kroost of samenbepratend de motieven voor staking. Met moeite banen Miss Prica, m'n Joego slavische vriendin en ik ons een weg door de woelige menigte, komende uit de rustige, hooge zalen van de „National Gallery", de drukte plotseling als iets geweldigs op ons neer vallend. Mee met den stroom gaand staan we in de rij om een kaartje voor de „tube" (onde:- grondsche) te koopen. Als we eindelijk aan de beurt en geholpen z(jn, worden we vanzelf voortgestuwd, de rol trap af, tot op 't peron. Miss Prica springt de coupé in, ik volg on middellijk, maar meteen schuiven de machi naal sluitende deuren dicht en even zit ik ge vangen „Verhip", roep ik in 't Hollandsch, ruk me los, lach dan plotseling hardop en wat ik niet verwachtte van die haastige stugge menschen, ze lachen mee. Dan raast de trein voort, de donkerte in... tot het eindelijk weer lichter wordt: een ander station de menigte puilt den trein uit. Sommigen lachen, sommigen duwen, vloeken met verbeten gezicht over 't algemeen is de stemming er nogal in. En doodmoe van alle drukte en lawaai be landen we beiden eindelijk in ons rustige hotel. Wij hebben ons staaltje van busstaking be leefd. 's Middags op weg naar den dierentuin in Regent Park komen we rijen zingende jon gens en mannen tegen sommigen met rood en witte, anderen met blauw en witte petten en lintjes op. Sunderland en Preston in de finale. Wie zal winnen? Iedereen is er vol van in de „tubes" hangt een typeerend plaatje: een dikke, gezellige Moeke strijkend en denkend: 1 Mei, de voetbal-finale. Ik laat me vertellen, dat de elftallen in Engeland in drie divisies verdeeld zijn: No. 1, als beste twee en drie volgend. Sunderland (rood-wit) en Preston (blauw wit) zijn de elftallen, die den strijd 't langst volgehouden hebben en komen nu in de finale Een Engelsch meisje, vurig voor Sunder land, krijgt gelijk als ze beweert, dat dat elf tal zal winnen en de pasgetrouwde Carter (de Captain) straalt gelukkig als Koningin Elisabeth hem den beker overreikt. In den dierentuin is het overvol (waar is 't dat niet in Londen?). De dag is mooi en warm, men draagt nu geen sombere winterkleeren meer; in lichte zomerjassen en pakjes, fleurig en chique, schuiven de rijen menschen 't draaihekje bin nen en staan even later in den grooten tuin, waar vogelenzang hen tegenklinkt. Na 't meeste gezien te hebben: de wilde dieren, papegaaien, visschen, pinguins, enz., blijven we nog even op een bank zitten rusten om de drommen menschen langs ons te zien gaan: kinderen, grijsaards, „Mummies" en „Daddies" torsend of duwend hun kroost, meisjes en jongens, arm in arm; ze zijn even Parade der politieke Partijen, door D. Hans, uitgave C. J. Terwee, Putten (Geld.), 0.95. Op klare, objectieve wijze wordt door den schrijver in dit boekje een schets gegeven van het partij-wezen in ons vaderland. Zooals hij in het voorwoord zegt, heeft hij „slechts hoofdlijnen getrokken, zoowel wat de historie der partijen, als wat haar beginselen betreft". Maar dat geeft juist dit boekje zijn waarde. Wie weten wil waarom hij stemt op een be paalde politieke partij, schaffe zich dit boekje aan, hij vindt in korte trekken de beginselen van de party, waaraan hij meent zijn stem te moeten geven, uiteengezet. Nu we straks tot de stembus opgeroepen worden, zal dit werkje ongetwijfeld zijn nut hebben en de verzorging door een parlemen taire rot als Hans geeft het zijn waarde. In het werkje wordt behandeld: Partij wezen en parlementarisme; ontstaan en ver houding der bewegingen; ontstaan en ontwik keling der partijen; beginselen der partijen. Als bijlagen zijn er aan toegevoegd: Uitslagen van de verkiezingen der Tweede Kamer sinds 1918; stemmencijfers der voornaamste par tijen sinds 1918; ministeries sinds 1848; sa menstelling der Tweede Kamer sinds 1849. „Tijdgenoten", teekeningen door Willem v. Schaik, uitgave Andries Blitz, Amsterdam. Salomo heeft eens gezegd, als het woord ons nog juist in het hoofd zit: „Alle heerlijk heid des menschen is als stof". De tijd blaast haar weg. De wereldhervormers van heden zijn door onze kinderen allang vergeten, daar zal geen herinnering meer aan hen zijn. Onze kleinkinderen zullen het antwoord schuldig blijven als hun gevraagd wordt: Wie was Hitier en waar leefde Mussolini. In welk tijd perk regeerde Stalin en heb je wel eens ge hoord van Mussert? In dit boek zijn zeventig groote figu ren vastgelegd. Vorsten, staatslieden, econo men, tooneelspleers, sporthelden, enz. Ze zullen voor het nageslacht op papier bewaard blij ven. De teekeningen zijn scherp en goed getrof fen, van de hand van Willem van Schaik, de tekst is puntig; met een enkele pennestreek wordt de persoon gekarakteriseerd, vaak geestig getroffen. Om enkele voorbeelden te geven: Colijn: Een pientere butler-boerenzoon, offi cier, petroleum-koopman, rijkaard, knappe kop, verguiste, toegejuichte en leider-zonder- hoovaardij. De eerste coupeur van de crisis kleermakerij. „Aanpassen, heeren! 't Kan nog een beetje nauwer in de taille". Oud: Hij werkt als een paard, is slim als een vos, heeft de huid van een olifant en de verbetenheid van een terrier en er is zelfs geen slak, die zoo lang en zoo geduldig naar den leegen bodem van de schatkist zou kun nen kijken als hij. Marchant: Wanneer ergens op een stil plekje een steen zal liggen, waarop gebeiteld staat: Hier rust Marsjan. Hij was een man. Zal het voor 't eerst en het laatst zijn, dat hij rust. Zoo zouden we door kunnen gaan, met het citeeren van enkele zinnen uit de geestige bij schriften van Mr. E. Elias. Wij misten echter enkele korte biografi sche bizonderheden bij elk portret. Het is im mers een boek, dat mede voor het nageslacht zal gelden en dan was zoo'n kleine aanteeke- ning geen overbodigheid geweest. Het werk is uitgegeven in kloek formaat en is welverzorgd, maar de prijs, in pracht band 4.50, is voor onzen tijd wel wat hoog. Verschenen in de „Meisjes-roman-serie" van Gebr. Kluitman, Alkmaar: „Cootje zet zich schrap", door A. M. NacheniusRoegholt, geïll. door Hans Borrebach. Prijs, geb. 2.25, ingen. 1.65. Een gezellig, vlot geschreven boek, voor onze oudere meisjes. Een prettig, karakter, Cootje, dat in botsing komt met het vooroor deel van haar moeder, die een natuurlijke, ge zonde, vriendschap met een jong gymnasiast, waarmee ze iederen dag naar het steedsche gymnasium reist, sterk afkeurt. De tegenkan ting van thuis en het geplaag van haar mede gymnasiasten is oorzaak van een verwijde ring, die echter door een kranige daad van Bart, haar vriend, die haar hondje Boms redde, weer omslaat in warme sympathie. Na den schooltijd gaan hun wegen voor langen tijd uit elkaar, maar de wederzijdsche sym pathie wordt hierdoor niet minder en na veel ups and downs in beider leven, besluit het met een happy-end. Het is een gezond, frisch boek, dat we onze jonge meisjes warm kunnen aanbevelen. „Lot speelt in de levensloterij", door A. M. NacheniusRoegholt, uitgave Gebroeders Kluitman, Alkmaar. Dit vlot geschreven boek is bestemd voor oudere meisjes, maar waarmede ook ouderen eenige genoeglijke uurtjes kunnen doorbren gen. Hoofdpersoon is Charlotte, een vroolijk, levenslustig ding, dat kortweg Lot genoemd wordt. Zij, zooals zoovele meisjes in den bak- visch-leeftijd, neemt het leven van den gemak- keljksten kant op en neemt het niet zoo nauw met het bewijzen van sympathieën jegens het mannelijk geslacht. Hoe zorgeloos ook haar leventje is, het heeft één schaduwzijde. Haar moeder is n.1. zen-vupatiënte en volkomen on machtig om die positie in het huishoudep in te nemen, welke aan een moeder inhaerent behoort te zijn. Natuurlijk lijdt het huiselijk leven daaronder en dat verklaart ook waarom een zuster en een broer van Lot het huis vroeg tijdig verlaten hebben. We maken in het boek verder kennis met Lot's broer Niek en haar jongste zusje, wier doopnaam Mary en bij naam ..Muis" is, vanwege haar spits en tenger figuurtje, interessant als de dieren, zoo juist bewonderd. Miss Prica beweert, dat de proletariërs heel wat interessanter zijn dan de aristocraten en dat ze blij is juist op een Zaterdag gegaan te zijn, hoewel een stijve Engelsche dame 't haar sterk afgeraden had. Dan schuiven we 't hekje weer uit, pakken een „tube", moeten natuurlijk staan en be reiken eindelijk „Inverness Terrace", ons tij delijk „home". De Zondag volgend op één Mei wandel ik met m'n Engelsche vriendin door Hyde Park, waar 't weer overdruk is; honderden men schen door elkaar krioelen, de grond bezaaid met rustende paartjes genietend van Lente, Liefde en Zon. In de verte klinkt muziek bekende klan ken: de Internationale. De drommen spoeden zich voort in die rich ting en wij volgen nieuwsgierig. Dan zien we tegen de blauwe lucht roode vaandels fel afsteken en hardop lees ik: „Bravo Madrid!" De menschen maken ruimte, vormen een soort gang en de mijlenlange stoet trekt voorbij. Allerlei vaandels van verschillende vereenigingen zien we. Hier en daar wordt de „Internationale" ge zongen vuisten opgeheven. Er is hier geen oproer, geen geschreeuw om recht de meeste stoetgangers zien er nogal tevreden en welgemoed uit en met niet veel enthousiasme wordt telkens weer de in ternationale gespeeld. Bereden politie besluit den stoet ik vraag me af waarvoor die noodig zijn 't gaat En als alles voorbij is, werken we ons los allemaal zoo ordelijk en gemoedelijk toe. uit de menigte en luisteren naar een band van in fel-rood gekleede muzikanten, die spe len in een muziektent dichtbij. Het geheele boek draait natuurlijk om Lot, die de fout gemaakt heeft een jongeman, Tom, aan te moedigen, terwijl zij niets voor hem voelt, althans niet meer dan een vriendschap. De schrijfster laat het zoover komen, dat Tom Lot als zijn meisje opeischt. Dit is „het con flict", waaruit op vermakelijke wijze een verhouding voortvloeit tusschen Lot en den jongen zenuwarts Max Verstraaten. Max heeft zich n.1. als een soort stootblok tusschen Tom en Lot opgeworpen, en, om haar voor verdere onaangenaamheden te bewaren, gaat hij ermede accoord, dat hij en Lot zich voor de buitenwacht als verloofd uitgeven. Heel wat verwikkelingen zijn het gevolg van deze schijnverloving en de schrijfster heeft danig partij getrokken van deze door haar zelf ont wikkelde situatie. Via minder prettige om standigheden als het overlijden van Lot's moeder vloeit uit het schijn-erlovinkje een gelukkig huwelijk voort. Dit huwelijk wordt in alle stilte vertrokken en terwijl het onder lijk huis van Lot geheel uiteengespat is, ver trekken twee jong gelukkigen naar Weenen. Hans Borrebail heeft het boek van eenige. geslaagde illustraties voorzien. „De Wilde Schuit", van Salvador Hertog, uitg. N.V. Em. Querido's Uitg. Mij., R'dam. Prijs 3.50. Het boek „De Wilde Schuit" van Salvador Hertog behandelt een onderwerp, dat door en door Hollandsch is: n.1. de wilde-vaart. De wilde-vaart, die juist in deze dagen weer eens in het culminatiepunt der belangstelling staat. De- wilde-vaartschepen, die daar als opgejaagde tramps over de wereldzeeën trek ken, van haven tot haven, van land tot land. Het is merkwaardig, dat dit boek het tweede is in zijn genre in een kort tijdbestek: eenige maanden geleden schreef Willem de Geus „Wilde Vaart" en nu behandelt deze schrijver, zij het totaal anders, hetzelfde onderwerp. In dit boek van Hartog blijkt dat de schrij ver wéét wat een wilde schuit is en eveneens weet, hoe rauw en wild het leven der op varenden aan boord van zulk een schuit is. Het boek bezit naast momenten van goede lectuur eveneens gedeelten, waarin de schrij ver niet boven zijn onderwerp uitkomt. Hij zit kennelijk met z'n handen in 't haar en poogt via een overdaad van lyriek, waarvan het ge halte nu niet altijd even hoogstaand is, de moeilijkheden te omzeilen. Dit alles wil niet zeggen, dat dit boek on leesbaar geworden is. Verre van dat: De Wilde Schuit zal door ieder, die van de zee houdt en vooral voor diegenen, die de zee kennen, wat dan nog iets anders is, met belangstelling gelezen worden. Men zal er om lachen en men zal ontroerd zijn. Ontroerd over dat keiharde leven, dat geen pardon heeft voor den zwakkeling. Het leven van water en een schip. De Wilde Schuit is geen, we schreven het reeds, volmaakt boek. Verre van dat. Maar het is wel een boek dat gelezen zal worden, dat de liefhebbers van een spannende see-story zeker niet zullen willen missen. De oplossing van het probleem van Pierce zal ik volgende week geven. B. J. de C .Andrade. Observer 1922. \mm IIP"'WMP *4*gl p Wit begint en geeft mat in twee zetten. Wit: Kf6, Dh3, Th5, Pa4 en e2, pi d2 en f2. Zwart: Ke4, Pc6 en el, pi b6, d4, f 4 en h6. In het jubileumstournooi van het Berlijner Schaakgezelschap, dezen winter gehouden, ge lukte het Samisch, Bogoljubow te slaan. Bogol- Samisch. jubow. 1. d4 d5 2. c4 dc4: het aangenomen da megambiet! 3. Pf3 Pf6 Zwart moet c4 niet gaan verdedigen. 4. Pc3 a6 5. a4 c5 Er dreigt b5 van zwart. Samlich houdt Pc6 voor beter. 6. d5 e6 7. e4 ed5: 8. e5 Pe4 Een typisch pion offer. 9. Pd5: Pc6 10. Lc4: Le6 Wit is nu weer bij 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 0—0 Pe3 Tdl: Ld2 Td2: Tadl Td2: Pb4 Ddl: Le7 Pd2: Td8 Td2: Lc8 Om beide loopers te houden. Lc4: kon ook. 18. g4 h5 Beter lijkt 00. 19. h3 hg4: 20. hg4: Th6 Beter g6 en Th7. 21. Kg2 Tg6 22. Kh3 Th6f 23. Kg3 Tg6 24. Kf4 b6 Die torenzetten doen besluiteloos aan. 25. Pf5 Le6 Beter Lf5:. 26. b3 Kf8 Hier kon Le6:, fe6:, Pe7:, Ke7:, g5! en wit verovert Tg6. 27. Tdl b5 Verhaast het einde. 28. ab5: ab5: 29. Thl Th8 Er dreigde mat. 30. Ph6: bc4: 31. Pf5 g5f 32. Kg3 Ke8 33. bc4: Lc4: 34. Pe7: opgegeven. Na Ke7:, Pg5: is wit verre de meer dere. Dr. P. Feenstra Kuiper. „Het Kind", veertiendaagsch blad voor Ouders en Opvoeders, 1 Mei 1937; uitgave C. A. Spin N.V., Amsterdam. Dit nummer wordt geopend door Lita A. Vuerhand met haar waardig gedicht „Emo tie". Willy Leviticus vangt aan met een serie artikelen, waarvan „Kinderkleeding in den loop der tijden" als onderwerp gekozen is. In dit eerste artikel wordt de kleeding bespro ken, welke in de oudheid gedragen werd. De redacteur heeft eveneens een lijvig onderwerp ter hand genomen, n.1. „Godsdienstonderwijs en godsdienstige opvoeding". In zyn eerste artikel wordt de bedoeling onderzocht van de woorden onderwijs en opvoeding. De definities luiden achtereenvolgens: „Het geven van lei ding bij het zelfstandig exploreeren van de wereld in en om ons" en „Opvoeding is een mensch in wording helpen om in alle omstan digheden God te gehoorzamen". Heeft de luchtvaart recht op een plaats in de school? Het is deze actueele vraag, welke door Leo van Been met een volmondig „ja" beantwoord wordt, onder verwijzing naar de luchtvaartlessen welke met groot succes in Den Haag op vele lagere en middelbare scholen door de K.L.M gegeven worden. A. N. schrijft over Montessori en geeft eenige principes van de Montessori-methode weer, n.1. dat der toebereide omgeving, dat Dr. Montessori zelf als volgt omschrijft: Het is niet de taak der omgeving de gedaante te b e p a le n van het groeiende leven, maar deze te onthullen. Een tweede principe is dat der erkenning van een gevoelige periode. Vermelding verdienen de bijbladen „Het In dische Kind" en ..Zuigeling en Kleuter". In dit laatste schrijft E. E. over de zorg", welke besteed moet worden aan de voetjes van het kind. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Bengkajis, u., 8 Mei v. Suez. Bintang, 8 Mei te Amsterdam. Chr. Huygens, u., 7 Mei v. Genua. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. AJax, 7 Mei te Cadiz. Amor, 7 Mei v. New York. Calypso, 7 Mei v. Catania. Colombia, u., 6 Mei te Curagao. Ganymedes, 7 Mei v. Patras. Orion, 8 Mei te Rotterdam. Poseidon, 8 Mei te Rotterdam. Telamon, 7 Mei v. Tarragona. Venezuela, 6 Mei v. Curagao. Merope, 7 Mei v. Amsterdam. Orion, 7 Mei v. Amsterdam. Van Rensselaer, 7 Mei v. Amsterdam. Vesta, 8 Mei te Amsterdam. Crijnssen, t., 9 Mei te Plymouth verwacht. Euterpe, 8 Mei v. Amsterdam. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. Bantam, 7 Mei te Singapore. Japara, 6 Mei te Port Natal. Sipora, 7 Mei te Belawan. Tasman, 6 Mei v. Tamatave. Minjak. 8 Mei te Port Said. Nieuw Zeeland, 7 Mei te Syney. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Blommersdkij, 8 Mei te Antwerpen. Loch Katrine. 6 Mei v. Cristobal. Loch Monar, 6 Mei v. Cristobal. Narenta, 6 Mei te Glasgow. Beemsterdijk, 7 Mei te New York. Damsterdijk, 6 Mei te Balboa. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Bengalen, 7 Mei v. Cebu. Silverguava, 7 Mei te Calcutta. Siantar, 6 Mei te Seattle. Silvermaple, 6 Mei v. San Prancisco. Silverwillow, 6 Mei te New Orleans. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Patroclus, pass. 7 Mei Gibraltar. Perseus, 8 Mei v. Dairen. Clytoneus, 8 Mei v. Singapore. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Buitenzorg, u., pass. 7 Mei K. Guardiful. Dempo, u., 7 Mei v. Southampton. Kota Gede, t., pass. 7 Mei Sagres. Sitoebondo. t., 7 Mei v. Duinkerken. Baloeran, t., pass. 8 Mei Finisterre; 9 Mei nam, 7 u ta verwachtft0n Cn 10 Mei 'S midd* 12 u* te RoU*rdam JAVA—NEW YORK-LIJN. Kota Baroe, pass. 7 Mei St. Helena. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN. Alpherat, t., 7 Mei v. Bahla. kon. holl. lloyd. Zaanland, t., 6 Mei v. Santos. Amstelland, 6 Mei te Hamfcrurg. vereenigde nederl. scheepvaart mij. (Holland—Afrika Ltfn). Boschfontein, t., 7 Mei te Mombassa. Holland, 7 Mei te Port Natal. Springfontein, t., pass. 7 Mei Gibraltar. (Holland—Australië LtJn). Aagtekerk. u., 8 Mei v. Port Said Edam, 7 Mei v. New York. (Holland—Oost-Azië L«n). Meerkerk, t., 7 Mei v. Aden. Zuiderkerk, u., 8 Mei te Manilla. java-china-japan-lijn. cLt acLwiteniiei van iMndaaq, itaat ^aed nieuwe

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7