Duitschland moet uitvoeren! Binnenland Buitenland Duitsche aanvallen op de Erigelsche pers De collectieve arbeids overeenkomsten Wijziging Crisis-pachtwet 1932 EM. de Koningin laat dc „Tromp" te water Goedkoop spoorweg vervoer voor militairen Eeuwfeest Groninger Mij, van Landbouw Russisch schip voor Zandvoort gestrand Jopic Waalberg verbetert wereldrecord Voorstel tot monetaire conferentie Ook in dictatuursfaten malversaties Opleving der onlusten in Palestina Door koe aangevallen Ingrijpende wijzigingen in ons leger Arbeider in tank gevallen Een liefhebber voor de Spaansche kroon Moordenaars van diplomaten- dochter veroordeeld Opmerkelijk vonnis van Britsch rechter Posters voor bioscopen in Amerika Terug in de kinderkamer DE ONVERBINDENDVERKLARING HEEFT PREVENTIEVE EN M0- REELE WAARDE. Memorie van Antwoord. Verschenen is de memorie van antwoord in zake het ontwerp van wet betreffende liet algemeen verbindend en onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve ar beidsovereenkomsten. Daaraan ontleenen wij het volgende: Inderdaad wordt bij verbindend verklaring een minderheid in het bedrijf verplicht om bepaalde ar beidsvoorwaarden in acht te nemen, welker eigener beweging door die minderheid wellicht niet zouden zijn aanvaard. De zaak staat echter niet zóó, dat zonder verbindendverklaring een werkgever steeds geheel vrij is om naar eigen goeddunken de arbeidsvoorwaarden vast te stellen. In vele gevallen bestaat voor een werkgever die vrij heid niet en ziet hij zich genoopt, ter be ëindiging of voorkoming van een arbeids conflict, of ook om andere moeilijkheden te ontgaan, een bepaalde arbeidsvoorwaarden regeling te aanvaarden. Vergeleken hiermede, beteekent de nieuwe wettelijke regeling in meer dan een opzicht een verbetering, on der andere, omdat tot verbindendver klaring niet wordt overgegaan alvo rens de betrokken bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst door den minister aan het algemeen be lang zijn getoetst. Bij uitschakeling van den loonfactor van 'de verbindendverklaring ware een doeltref fende bescherming van het instituut der collectieve arbeidsovereenkomsten over het algemeen niet wel mogelijk. Voor de opvatting der leden, dat het ele ment der onverbindendverklaring de ont wikkeling van het instituut der collectieve contracten in gevaar, brengt en dat de ge volgen, welke kunnen voox-tvloeien uit ver nietiging van bepalingen van bestaande collectieve arbeidsovereenkomsten, van zoo- danigen en ver strekkenden aard kunnen zijn, dat aanvaarding van de onverbindend verklaring niet mag worden geriskeerd, ziet de regeering geen voldoenden grond. Naar het voorkomt, zal de onverbindend verklaring zelden behoeven te worden toege past, Afgezien daarvan biedt het wetsont werp zelf voldoende waarborgen, dat bepa lingen van collectieve contracten niet on- noodig zullen worden aangetast. De onverbindendverklaring ziet de regee ring voornamelijk als een zaak van preven tieve en moreele waarde. Ontleend is aan de memorie van ant woord inzake het ontwerp van wet tot wij ziging van de Crisispachtwet 1932: Uit den opzet van de Crisispachtwet vloeit voort, dat haar werking niet werd uitge strekt tot contracten na 1 Januari 1932 ge- sloen. Immers ten aanzien van na de wet te sluiten contracten weet de wetgever niet, of ze al of niet zullen worden uitge voerd onder in belangrijke mate andere omstandigheden, dan waaronder ze zijn ge sloten. Beteekent het huidige wetsontwerp nu, dat van het blijkens de geschiedenis geko zen uitgangspunt wordt afgeweken, zooals wordt betoogd door de leden, die ernstig bezwaar hadden tegen evengenoemd wets voorstel? Geenszins. Immers ook thans wordt niet voor gesteld voorzieningen te treffen ten aanzien van pachtcontracten, die nog gesloten moeten worden, en waarvan men niet weet, of zij zul len worden uitgevoerd onder ge heel andere omstandigheden, dan waaronder zij zijn gesloten, doch wederom wordt slechts voorgesteld een toepassing van de Crisispacht wet op Ioopende (zij het na 1932 ge sloten) contracten, op grond, dat de thans' heerschende omstandigheden buitengewoon zijn te noemen, wan neer men ze ziet tegen den achter grond van de omstandigheden, waaronder de thans nog Ioopende contracten zijn gesloten. De regeering heeft uit feitelijke gegevens geconcludeerd, dat na 1 Januari 1932 de toestand op land- en tuinbouwgebied zich nog geenszins heeft gestabiliseerd. De voorgestelde wijziging blijft geheel in het kader van de geldende crisispachtwet, welke immers ook in verband met de zeer bijzondere tijdsomstandigheden in 1932 tot stand kwam. Landbouwers vrouw en kind te Beek-en-Donk ernstig gewond. Een ernstig ongeluk heeft zich gistermid dag voorgedaan in een weide, gelegen aan de Karstraat te Beek-en-Donk. De vrouw van den landbouwer van der Heyden wilde in de weide de koeien gaan melken. Haar drie-jarig dochtertje liep met haar mede. In de weide gekomen, werd het kind door een koe tegen den grond geworpen, waarna de moeder zich haastte het kind overeind te helpen. De koe liep evenwel ook de vrouw omver, trapte haar en bewerkte haar met 'de horens. Een onmiddelijk ontboden geneesheer liet moeder en kind naar het R. K. Gasthuis te Helmond vervoeren. De toestand van de vrouw is hoogst zorgwekkend. Het kind brak een beentje. Op 24 Mei a.s. Naar wij vernemen, heeft HJff. de Koningin den wensch te kennen gegeven, de tewaterlating van den bij de Nederlandsche Scheepsbouw- Maatschappij te Amsterdam voor de Koninklijke Marine in aanbouw zijnden flottieljeleider „Tromp" op 24 Mei a.s. persoonlijk te verrichten. De Christelijke Sociale Onderofficieren Vereeniging zal op de Algemeene Vergade ring van deze vereeniging, te houden op 1 Juni 1937 te Amersfoort, een voorstel van het hoofdbestuur in behandeling nemen met betrekking tot het reizen tegen verminderd tarief door beroepsonderofficieren. Het voorstel heeft tot strekking, dat aan het hoofdbestuur van de C.S.O.O.V. wordt opgedragen, de directie van de Nederland sche Spoorwegen namens de C.S.O.O.V. me de te deelen, dat de bepaling, dat militai ren beneden den rang van officier gebruik kunnen maken van enkele reiskaarten voor de tweede en derde klasse tegen den halven prijs, zeer op prijs wordt gesteld. De C.S.O.O.V. zou het toejuichen, indien deze bepaling kon worden uitgebreid tot alle militairen in wer- kelijken dienst, omdat deze uitbrei ding mede zou kunnen werken, dat de weermacht in populariteit zou stijgen en van zelfsprekend wordt geacht, dat den militairen een pri vilegie wordt verleend, zooals in het buitenland gebruikelijk is. Ter toelichting van dit voorstel zegt het Hoofdbestuur, dat het gewenscht acht tot uiting te doen komen, dat ten aanzien van deze aangelegenheid, bij de Koninklijke Landmacht, noch bij de Koninklijke Marine, noch bij het Koninklijk Indisch leger, voor zoover hier te lande aanwezig, het alge meen gevoelen is, dat de door de Nederland sche Spoorwegen getroffen maatregel oin overwegingen van moreelen aard, weer on gedaan wordt gemaakt.. De heeren H. D. Louwes en N. G. Addens onderscheiden. De buitengewone algemeene vergadering van de Groninger Maatschappij van Land bouw, gistermiddag in de Harmonie te Gro ningen belegd, ter herdenking van het 100- jarig bestaan dezer organisatie, heeft zich in een groote belangstelling, ook van offi- cieele zijde, mogen verheugen. O.a. was de Minister van Landbouw en Visscherij, Mr. Dr. L. N. Deckers aanwezig. De bijeenkomst werd geopend met het ge zamenlijk zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. De herdenkingsrede werd uitgesproken door den heer Louwes, die een gedenkboek aan de voornaamste der aanwezige autori teiten aanbood. Minister Deckers gaf vervolgens uiting aan zijn waardeering voor het vele en ver dienstelijke werk, door de Groninger Maat schappij van Landbouw verricht, waarop ook de regeering met dankbaarheid terugziet. Hulde bracht spr. aan de leiding van den voorzitter, den heer Louwes, wiens grootste vreugde is te mogen werken voor anderen. Spr. uitte de hoop, dat de maatschappij nog lang moge werkzaam zijn tot heil van het gewest en tot het welzijn van den boe renstand, door het hare bij te di agen tot ver hooging van het waarachtig geluk van land en volk. De Minister deelde hierna mede, dat de regeering behalve door woor den ook nog anderszins heeft willen doen blijken van de waardeering voor den arbeid der maatschappij en voor de wijze, waarop zij wordt ge leid en dat het daarom H.M. de Ko ningin heeft behaagd den heer Lou wes te benoemen tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en den heer Addens, te Bellingwolde den samensteller van het gedenk boek, tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Onder daverend applaus der vergadering speeldde de minister persoonlijk den nieuw geridderden de onderscheidingsteekenen op de borst.. Tal van autoriteiten uit de landbouwwe- reld spraken hierna hun gelukwenschen uit, waarna hoofdbestuur en genoodigden zich eveneens in de Harmonie vereenigd hebben aan een gemeenschappelijken maal tijd. Men zou zelfs van een nieuw leger kunnen spreken. \ansrezien het te voorzien is, dat het nieuw optredende kabinet de reorganisatie van ons leger krachtig ter hand zal nemen, o. m. bestaande in uitbreiding van de lichtings sterkte en verlenging van den eersten oefe- ningtijd is men volgen de N. Rott. Ct. bij den Generalen Staf en het hoofdkwartier van het veldleger druk bezig bereids de noodige voorbereidingen te treffen om, mocht inderdaad die reorganisatie haar be slag krijgen daartoe zoo snel mogelijk te kunnen overgaan. Dat deze voorbereidingen geen sinecure zijn moge daaruit blijken, dat de wijzigin gen in de organisatie van ons leger van zulk een ingrijpenden aard zijn dat feite lijk van de vorming van een nieuw leger kan worden gesproken. De „Wekcha Sheksha kon echter op eigen kracht vlotko- men, Gistermiddag omstreeks 4 uur is de Russische houtboot „Wekcha Sheksha", recht voor Zandvoort. op een K.M. afstand van de kust, aan den grond geloopen. Kort na de stranding zijn de sleepbooten „Hector" en „Nestor" van het bureau Wijs muller van I.Jmuiden naar Zandvoort ver trokken om het schip vlot te trekken. Zij behoefden evenwel geen dienst te doen, daar de „Wekcha Sheksha" op eigen kracht vlot kon komen. Het schip heeft de reis naar IJmuiden voortgezet. Vermoedelijk is deze stranding te wijten aan het slechte zicht tijdens een hevige regenbui. 200 meter schoolslag dames. - Haar tijd is 3 min. 00.2 sec. Tijdens de internationale zwem wedstrijden, welke gisteravond in het Sportfondsenbad te Amsterdam door de zwemvereeniging „Het IJ" zijn georganiseerd, heeft Jopie Waalberg (A.D.Z.) het wereldre cord 200 meter schoolslag voor da mes op haar naam gebracht met een tijd van 3 min. 00.2 sec. Het oude wereldrecord had de Japansche zwemster Mayehatte op 30 Septem ber 1933 te Tokio gevestigd met een tijd van 3 min. 00.4 sec. Jopie Waalberg had den tijd van Maye- hatta reeds op 11 April j.1. te Am sterdam geëvenaard en daarmede het Europeesche record op haar naam gebracht. Ook dit Euï'ópee- sche record heeft de A.D.Z.-zwem- ster dus verbeterd. Jopie Waalberg zwom in haar serie 200 meter schoolslag tegen de dames Ghristen- sen, Stroomberg en Heeselaar. Dat het zeer snel ging, bleek wel uit het feit, dat zij reeds na 100 meter een grooten voorsprong had op haar mededingsters, die toch ook tot uitstekende verrichtingen in staat zijn. Prachtig ging mej. Waalberg door het water en ver voor Jopie Stroomberg tikte zij aan. Een storm van toejuichingen verhief zich, toen hekend gemaakt werd, dat mej. Waalberg het wereldrecord van 3 min. 0.4 sec. op 3 min. 0.2 sec. had gebracht. De kranige zwemster werd voor het front geroepen, een bijzondere onderscheiding, nu burgemeester de Vlugt en verschillende Am- sterdamsche wethouders de wedstrijden met hun tegenwoordigheid vereerden. Volborg Christensen had de aardige gedachte, de bloemen, die zij, evenals Ragnhild Ilveger, voor den aanvang had gekregen, aan de nieuwe wereldrecordhoudster af te staan. De heer Blitz overhandigde Mej. Waal berg den gouden „Y-speld". Ongeluk op terrein van de Ned. Dokmij. te Amsterdam. Gisterenmiddag omstreeks vier uur is op het terrein van de Nederlandsche Dok Maatschappij benoorden het Y een arbeider van 41 jaar in een tank gevallen. Met een hersenschudding is hij nar het Binnen gasthuis vervoerd. Bij het Amerïkaansche congres ingediend. De 'democratische afgevaardigde van Texas.Dies, heeft in het Amerikaansche Huis van afgevaardigden een resolutie in gediend, welke ten doel heeft president Roo sevelt te vragen zoo spoedig mogelijk een internationale monetaire conferentie bijeen te roepen. Het programma van deze conferentie zou moeten zijn: Ten eerste: stabilisatie van de deviezen op solieden grondslag welke groote fluctua ties van hun koopkracht onmogelijk maakt. Ten tweede: het instellen van een bi-me- talen basis voor de deviezen. Ten derde: een meer rechtvaardige ver deeling van de wereldvoorraden goud en zilver, omdat ieder land een redelijke dekking heeft voor zijn geld in omloop en het vergemakkelijken van den interna tionalen handel. Ten vierde: Een organisatie, welke den aankoop van grondstoffen vergemakke lijkt. In zekere kringen gaat het gerucht, dat Roosevelt na zijn terugkeer van vacantie het vraagstuk van een internationale con ferentie zal bespreken. Dies heeft verklaard, dat de bron vain de internationale vijandschappen hgt inne feit, dat sommige landen zijn lamKel®^c' den wisselhandel en daardoor niet vo de grondstoffen voor hun industrie kunnen koopen. Het schijnt dat de Amerikaansche regee ring het voorstel van Dies zeer welgezind, is en een bijeenroeping van een monetaiie conferentie overweegt. Zonder invoer echter geen uit voer. Vice-president van Duit- sche Rijksbank, Dreyse, spreekt enkele economische waarheden Bij het sluiten van de onderwijs- week voor de Rijksbankbeambten heeft de Vice-President van de Rijks bank, Dreyse, zijn leedwezen uit sprekende over de afwezigheid van den president, Dr. Schacht, die door uitstedigheid verhinderd is, den na druk gelegd op de dringende nood zakelijkheid van het bevorderen van den uitvoer, welke met het oog op de stijgende prijzen voor grondstof fen als hoogste economische taak moet worden beschouwd. Zonder uitvoer is geen invoer mogelijk, zonder invoer moet echter onze omvang van productie en bedrijvigheid door gebrek aan grondstoffen dalen. In- en uitvoer zijn der halve onontbeerlijke factoren in het Duitsche economische proces. Ter bevordering van den Duitschen uitvoer zou een versterking van de internationale samenwerking aanmerkelijk bijdragen en het streven van den minister van economische zaken en president van den Rijksbank, Dr. Schacht is dan ook, zulk een samenwerking te bereiken. Hoewel de wereldhandel zich sedert een half jaar naar hoeveelheid iets vlugger uit breidt, Duitschland zijn voordeelig saldo iets kon verbeteren, en de derde plaats on der de aan de wereldhandel deelnemende landen inneemt blijft toch 'n onverminderde inspanning van alle krachten noodzakelijk. De internationale valutatoestand is in zoo verre opgehelderd, dat de nadeelen van de valuatie duidelijk te bemerken zijn. In de landen welke gedevalueerd hebben is een aanzienlijke prijsverhooging te constateeren, welke haar terugslag heeft op den groothan del en tevens ook de kosten van levenson derhoud voor het volk verhoogt. Het zou een vooruitgang beteekenen als de door de Rijksbank steeds uitgesproken mee ning eindelijk zou doordringen, nl. dat de stabiliteit der valuta's een onvermijdelijke voorwaarde vormt voor den terugkeer van een gezonden wereldhandel. Hoe zich echter ook de toestand van den wereld zal ontwikkelen, zoo besloot Dreyse, wij, Duitschers, kennen ons doel en zullen het niet uit het oog verliezen. Alle functionnarissen van den Nat. Soc. Boerenbond in West- falen ontslagen. Op bevel van den rijksminister van landbouw, Walter Darré, zijn alle functionarissen van den Nationaal- socialistischen boerenbond in West- falen uit hun functies gezet. De reden voor deze ontslagen wordt geheim gehouden, doch het gerucht is in omloop, dat malversaties zou den zijn gepleegd ten bedrage van millioenen rijksmark. De nationaal-socialistische pers in West- falen heeft tot nog toe niets omtrent deze aangelegenheid gemeld, doch gisteren schreef de Rotc Erde: „Het is thans overbodig, dat het publiek het beulszwaard in handen neemt,, wanneer het meent, dat op een ge geven oogcnblik iets niet in orde is. Deze zaken moeten uitsluitend worden geregeld door de verantwoordelijke overheid. In meer dan een geval heeft het nationaal-so- cialisme bewezen, dat het de orde weet te verzekeren, wanneer dat noodig is." Het blad bevestigt vervolgens, dat, het ontslag van hooge functionarissen van den boerenbond in Westfalen slechts voortsproot uit meeningsverschillen over de wijze, waar op de boerenbond moet worden geleid. Het blad voegt hier evenwel aan toe, dat ingeval onbehoorlijke dingen gebeuren, de ze door het nationaal-socialisme op radi cale wijze moeten worden onderdrukt. De opwinding welke zich van de bevol king van Westfalen heeft meester gemaakt moet nogal groot zijn, daar nauwelijks twee maanden geleden een aantal hooge functio narissen te Dusseldorp, met den burgemees ter aan het hoofd, wegens malversaties werd ontslagen. Graaf van Covadonga acht her stel der monarchie mogelijk. De Graaf van Covadonga, de oudste zoon van ex-koning Alfonso van Spanje, heeft gister meegedeeld, dat hij zijn echtscheiding had bespoedigd in verband met de „moge lijkheid van een herstel der monarchie in Spanje" Hij zette uiteen, dat hij volgens de grondwet de erfgenaam van de kroon is Raar het parlement nog niet zijn troonsaf stand heeft aanvaard. Het huwelijk van den Graaf met Mejuf frouw Rocafort is op 17 Mei vastgesteld. Ook de Duitsohe journalisten U|| Engeland teruggeroepen? Het Duitsche Nieuws Bureau Publiceerd. "isteren uitvoerig en met vermelding Va„ de namen der dagbladen een verweer t„ Ken de „Engelsche pershetze" je Duitschland en schrijft o.m. „dat deze r, gelsche leugencampagne onder één lCidip„ tegen Duitschland gevoerd wordt", tl'* DN.B schrijft verder, dat bevestigd j, dat het bij de persopruung wegens een z!' bombardement van Guernica door Duitschp vliegtuigen om een schandelijke manoenVr! gaat, waarbij ook Engelsche propaganda instanties betrokken zijn geweest. Het lijke wachtwoord voor deze leugenoc" ruiing was geen oogcnblik te miskennen" Voorts keert het D.N.B. zich tegen de bt richten in de Engelsche bladen, volget« welke in de eerstvolgende dagen en weken een nog veel erger bombardement dan dat van Guernica door Duitsche luchteskaders ten uitvoer zal worden gelegd en spreekt de overtuiging uil, dat „deze leugens uit de zelfde bron afkomstig zijn". Ook de bericht! geving over den ondergang van den recht, schen Spaanschen kruiser „Espana" acht het Nieuwsbureau een klassiek voorbeeld voor de gewetenloosheid, waarmede gru. welverhalen gepubliceerd worden. Volgens het D.N.B. steekt hier de propaganda voor de Engelsche herbewapening achter. In verhand met het communiqué van het Duitsche Nieuwsbureau over de Britsche pers, verneemt Havas, dat men in zekere kringen verwacht, dat Duitschland, evenals Italië, binnenkort zijn journalisten uit En. geland zal terugroepen. In bevoegde krin- gen wordt dit voornemen echter niet bc- vestigd. Onmiddellijk na de veroordeeling terechtgesteld. De rechtbank te Weenen heeft gistermid. dag het vonnis geveld-tegen de drie moor denaars van de dochter van den gezant van Paraguay, Ingrid Wiengreen. De beide oud ste moordenaars, Schloegel en Fleck, werden tot den dood door den strop veroordeeld, de derde moordenaar, die nog niet oud genoeg is om ter dood te worden veroordeeld hij is nog geen twintig jaar, werd veroor deeld tot zestien jaar tuchthuis. Schloegel en Fleck zijn gisteravond on< middellijk na hun veroordeeling terechtge steld. De Bank van Ethiopië bestaat niet meer. Het Hooggerechtshof te Londen heeft gis teren verklaard, dat het de Bank van Ethio pië als ontbonden en als niet meer bestaan de beschouwt. Deze uitspraak werd gedaan door rechter Clausen naar aanleiding van een proces, dat de Bank van Ethiopië aan hangig had gemaakt. Clausen verklaarde, dat de Britsche regeering erkend had, dat de Italiaansche regeering in feite ook de regee ring over het onder haar controle staande gebied uitoefent. Strenge maatregelen tegen ter roristen. Aangezien de onlusten weder grootere vormen dreigen aan te nemen, hebben de Britsche autoriteiten in Palestina krachtige maatregelen genomen om de criminaliteit en het terrorisme, vooral in de landbouw centra, te bestrijden. Er zullen belangrijke premies worden gegeven aan hen, die be waarders van wapens en munitie aanbren gen. De Arabische steden steken hun ontevre denheid over deze strenge houding der au toriteiten niet onder stoelen of banken. De stad Toelkarem dreigt weder een pro teststaking te ontketenen, en dit zou tot een sotidariteitsstaking in Djenin en Na bloes kunnen leiden. Charles Lessing, do president der federatie van filmoperateurs in Amerika heeft te genover de journalisten verklaard, dat een legens van 340.000 syndicalisten te zijner be schikking is, die bij de ingangen der bios- ooptheaters in de tien grootste steden der Vereenigde Staten voor den aanvang der avondvoorstellingen zullen posten om de filmproducenten, die weigeren de eischen der vakvereenigingen in te willigen, te boy cotten. Stakers hebben reeds posten betrokken te Los Angeles en Hollywood. Lessing heeft verklaard, dat indien de producenten geen gehoor geven aan de eischen der vakvereenigingen, de boycot tot andere streken zal worden uitgebreid. Lessing zegt dan 2 millioen personen te hebben om te posten. Britsch vliegofficier landt op zijn eigen huis. Te Stubington in Engeland heeft zich gis teren een merkwaardig ongeval voorgedaan- 'lat nog goed is afgeloopen. Een vliegoffi cier, die zich juist gereed maakte om te 'anden, vloog in vole vaart op zijn eigen huis in. Het toestel drong door den muur en „landde" in de kinderkamer, waar het kind van den vlieger lag te slapen. A'5 door een wonder werd bij dit ongeval nie mand gewond,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2