dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Streven near dictatuur in ile Vereenigde Stelen Ontmoeting Hongarije eischt bescherming der minderheden Londen viert feest Mussolini-Hitier De ondergang van de „Hindenburg" Twee leden der Andra- bemanning gestorven Regen als spelbreker Duitschlands vierjarenplan REIST PER WACO UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 DONDERDAG 13 MEI 1937 65e JAARG. No. 7999 Milliardair op het politieke oorlogspad Naamdag van Z.H. dc Paus Een koning spreekt tot zijn volk WEERBERICHT DE BILT SEINT: Priesters in Duitschland veroordeeld AUTOBUSDIENSTEN naarHOORN,EDAM, AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND HELDERSCHE COURANT Opzienbarende brief van den Amerikaanschen gezant te Ber lijn. De Richmond Times Dispatch heeft giste ren een brief gepubliceerd, die de ambassa deur van de Vereenigde Staten te Berlijn, William Dodd, op 1 Maart j.1. aan verschei dene Amerikaansche senatoren heeft gezon den. In dezen brief verdedigt Dodd het plan van Roosevelt tot hervorming van het Hoog gerechtshof. De „New York Times" pu bliceert de voornaamste passages van dit schrijven. Er wordt o.a. in gezegd, dat „be paalde individuen in de Vereenig de Staten die een groot fortuin be zitten, de instelling van een dicta tuur wenschen. Er bestaan politieke personen, die gelooven, dat het hun mogelijk is, tot een macht te gera ken, gelijk aan die, welke in Euro pa wordt uitgeoefend. Intieme vrien den hebben mij verklaard, dat iemand, die bijna een milliard dollar bezit, bereid is aan een dergelijk programma zijn steun te verleenen en natuurlijk om er het toezicht op uit te oefenen." Dodd vervolgt dan: „Ieder onzer, die deze geschiedenis kent en vertrouwen heeft in ons regeeringsstelsel, moet alles doen om onzen president te steunen, zelfs indien hij enkele zijner hervormingen wil gewijzigd zien." Dodd verklaart, dat de huidige crisis in de Vereenigde Staten de gevaarlijkste is sedert Lincoln. „Wij verkeeren, aldus de ambassa deur, in een even gevaarlijke po sitie als in 1914". Dodd vermeldt in zijn brief niet den naam van de milliardair, waarop hij doelt. Geen groote beteekenis aan het incident gehecht. Het schrijven van den Amerikaanschen ambassadeur te Berlijn, William Dodd, waarin hij uiteenzet, dat Roosevelt de beste borstwering tegen de dreiging der dictatuur vormt in de Vereenigde Staten, heeft een levendigen indruk gewekt onder de democratische parlementsleden, die cenigszins verdeeld zijn ten aanzien van het ontwerp tot hervorming van het Federale Hooggerechtshof. In politieke kringen verheelt men den indruk niet, dat de open hartigheid van den ambassadeur wel eens tengevolge zou kunnen hebben, dat hij uit Berlijn zou worden overgeplaatst. In het staatsdepartement schijnt men slechts geringe beteekenis aan dit incident te hechten. GEHEIMZINNIGE DUITSCHE TREIN NAAR VENETIË. ROME ONTKENT. In gezaghebbende kringen te Wee- nen verluidt, dat een officieele Duit- sche trein, bestaande uit vijf wagens, Zaterdag 15 Mei a.s. Innsbrtick zal passeeren, op weg naar Venetië. Van daar zal deze trein 17 Mei te 15 uur naar Berchtesgaden vertrek ken. Blijkens de berichten, welke gisterochtend in officieele Oostenrijksche kringen zijn ont vangen, schijnt een wijziging te zijn geko men in de plannen, betreffende een onder houd tusschen Hitier en Mussolini. Berichten uit Rome bevestigen, dat sedert eenige dagen sprake is van een bezoek van den duce aan Ilitler, doch niets wijst er op, dat dit bezoek reeds de eerstvolgende dagen zou worden gebracht. Verder betwisten de inlichtingen, welke door Oostenrijksche officieele kringen uit Berlijn zijn ontvangen, dat de speciale trein, welke Zaterdag a.s. Innsbrück zal passee ren een officieel karakter heeft. Men weet thans te Weenen niet, of de geruchten over een wijziging inzake het onderhoud betrek king hebben op de reis of op den datum. De kwestie van den specialen trein, welke 15 dezer Innsbrück zal passeeren is nog on opgelost. In gezaghebbende kringen te Wee nen bevestigde men gisteravond, dat de trein in ieder geval is aangekondigd en dat zij bericht hebben ontvangen, dat deze trein moet dienen voor het vervoer van een voor aanstaande Duitsche persoonlijkheid, zoo dat speciale veiligheidsmaatregelen noodig zijn. Men heeft evenwel geen nadere mededee- lingen ontvangen, In politieke kringen heeft men den indruk, dat de persoon in kwestie zeker niet Hitier is. Men vraagt zich af, of het dan wellicht Goering zal zijn. Geen bevestiging te krijgen. Officieele regeeringspersonen te Rome wei geren, volgens U. P., de berichten, volgens welke Hitler en de duce elkaar Maandag a.s. te Venetië zouden ontmoeten, te beves tigen of te ontkennen. Een zegsman van het ministerie van bui- tenlandsche zaken herinnerde er evenwel aan, dat het bezoek van Hitler aan Italië nog moet worden beantwoord, maar, voegde hij er aan toe, omtrent den datum van het tegenbezoek is nog absoluut niets bekend. Intusschen circuleert in diplomatieke krin gen het gerucht, dat een speciale trein Mussolini Maandag naar Berchtesgaden zal brengen, om met Hitler te confcreeren. Rome ontkent. Te Rome verklaarde men gisteravond naar aanleiding van uit Weenen afkomstige ge ruchten over een ontmoeting tusschen Hit ler en Mussolini tijdens de Pinksterdagen, dat de voorbereidingen van de Oostenrijk sche bondsspoonvegen, die de oorzaak zijn van de geruchten, vermoedelijk in. verband gebracht moeten worden met het voor de Pinksterdagen te verwachten extra vervoer van toeristen. Zij kunnen, aldus de meening van bevoegde kringen te Rome, moeilijk iets te maken hebben met een reis van Mussolini naar Duitschland, omdat van de ze reis de datum nog niet is vastgesteld. De Paus vierde gister zijn naamdag. Uit alle deelen van de wereld ontving hij tele grafische gelukwenschen. Van alle gebou wen in den kerkelijken staat wapperden de pauselijke kleuren, doch geen bizondere plechtigheid kenmerkte den dag. Als gewoonlijk heeft de Heilige Vader we derom een aantal jonggehuwden in audiën tie ontvangen. Minister-president Daranyi roemt goede verstandhouding met Italië en Duitschland. Minister-president Daranvi heeft gisteren aan het slot van de behandeling der be grooting een rede gehouden over de bui- tenlandsche politiek van Hongarije, die, naar hij zeide, er op gericht is, steeds het belang van een waren vrede te dienen. Hongarije, aldus de premier, is met de onderteekenaars van de protocollen van Rome, Oostenrijk en Italië, in onaantast bare nauwe samenwerking verbonden. Met Duitschland onderhoudt Hon garije in de praktijk beproefde, op rechte vriendschapsbetrekkingen. Hongarije wil echter ook de han gende kwesties met andere landen langs den weg van wederzijdsch overleg regelen en is bereid, alle voorstellen voor samenwerking in het Donaugebied te overwegen, on der voorwaarde van de erkenning der algeheele rechtsgelijkheid en van de bescherming der Hongaar- sche minderheden. Zonder een bevredigende regeling van het lot der minderheden kunnen geen normale betrekkingen tuschen Hongarije en de Kleine Entente tot stand gebracht wor den. De laatste jaren is de regeering her haaldelijk genoodzaakt geweest de aan dacht der openbare wereldmeening op het minderhedenvraagstuk te vestigen. De te genwoordige positie der minderheden maakt niet slechts de tot nu toe door den Volkenbond verstrekte waarborgen, doch ook een vreedzame samenwerking in het Donaugebied illusoir. SAMENZWERING TEGEN DE MEXI- CAANSCHE REGEERING Te Mcxico-city is een samenzwering ont dekt tegen de regeering. Verscheidene per sonen, die steun verleenden aan de opstan delingen in den staat Guanajuato, zijn in hechtenis genomen. Over de doodsoorzaak wordt het stilzwijgen bewaard. Naar wij uit het Hsbl. vernemen heeft de kapitein van het s.s. „An- dra" gistermorgen aan het Neder- landsche Bevrachtingskantoor me degedeeld, dat er twee leden van de equipage, de 60-jarige donkeyman Stolk uit Rotterdam en de machinist Dekens uit Groningen zijn overle den. Omtrent de doodsoorzaak heeft de kapitein niets medegedeeld. De mededeeling geschiedde per brief kaart, die in de Fransche taal was gesteld. De kapitein berichtte voorts, dat de overige opvarenden van de „Andra" zich in goe den welstand bevinden. Het Nederlandsche Bevrachtingskantoor heeft gisteravond de familie van Stolk van het overlijden in kennis gesteld. Het onderzoek hervat. Na een onderbreking van een dag, in ver band met de rouwplechtigheid voor de slachtoffers van de „Hindenburg", heeft de commissie van onderzoek heden haar werk zaamheden hervat. Als eerste getuige ver klaarde luitenant Tyler, de commandant van de landingsploeg, o.a. dat de brand naar zijn meening te wijten is aan een ont ploffing, Aangezien hij de steekvlam vlak voor het hoogteroer heeft waargenomen, houdt hij het reeds hierom voor uitgeslo ten, dat de explosie een gevolg zou kunnen zijn van na-ontsteking in de uitlaatbuizen der motoren, die reeds stilstonden. De lan- dingstouwen zijn beslist droog geweest. Zij konden dus niet in aanmerking komen als geleiders van eventueel opgehoopte stati sche electriciteit. De politie heeft medegedeeld, dat haar beste detectives en ontploffingsdeskundigen ter beschikking gesteld zullen worden van de commissie van onderzoek. Geen aanslag. Dé deskundigen op liet gebied van ontplofbare stoffen, die het wrak van den „Hindenburg" hebben onderzocht, hebben verklaard, dat zij niets hebben gevonden, dat zou kunnen doen gelooven, dat een bom of eenig ander ontploffingsmiddel de oorzaak van den ondergang van den „Hindenburg" is geweest. De Amerikaansche minister van handel, Roper, heeft gisteren verklaard naar aan leiding van den ondergang van den „Hin denburg": „Wij moeten de door de lucht- Nadat de kroningsstoet gistermid dag de Westminster Abbey had ver laten, begon het te regenen en nau welijks was de Koninklijke familie in Buckingham Palace terug, of de re gen ging over in een gestadig ncer- stroomende gietbui, die echter niet in staat was de menigte weg te ja gen van het groote plein voor het paleis, waar men dicht opeenge drongen stond en in spreekkoren om den Koning bleef roepen, afgewis seld door het zingen van „He's a Jolly good fellow". En dit geroep bleef niet onverhoord: na korten tijd verscheen de geheele Koninklijke familie op het balcon en het was een plechtig oogenblik, toen de menigte met ontbloot hoofd den pas gekroon- den vorst het „God save the king" toezong. De regen verstoorde min of meer de kin derpartijen, welke men vooral in de armere buurten van East end op straat had georga niseerd, ten behoeve waarvan de politie heele straten voor het rijverkeer had afge sloten. De regen zag echter geen kans de feest vreugde te verstoren, waaraan vanavond in de straten van Londen tienduizenden zich hebben overgegeven. Café's en restaurants, die tot lang na toiddernacht open bleven, en bijzondei e feesten hadden georganiseerd, waren tjok vol. Op de straten bewoog zich een zingende, hossende menigte. De politie had den wijzen maatregel genomen, de voornaamste stra ten binnen de corronation waren ook 's avonds voor alë rijverkeer afgesloten te hou den en zoo konden de hossende, feestvier ders in lange rijen, arm in arm over de volle breedte van de straat zwieren. In West End bereikte de feeststemming een hoogtepunt. Groote troepen hossende jongelui met toeters, mutsen, ratels en vlag gen, trokken zingend langs Piccadilly, Ox- fordstreet, en Regpntstreet en bij Leicester Square en Piccadilly Circus kon men, on danks het ontbreken van elk rijverkeer op het ruime plein ten gevolge van de drukte meestal nauwelijks vooruitkomen of slechts voetje voor voetje voorbij schuifelen langs het beeid van Amor,-midden in Piccadilly, Circus, dat men voorzichtigheidshalve voor deze gelegenheid achter een schutting had geplaatst Eerste Hulpdienst behandelt 95.000 personen. Van de millioenen, die den kroningsstoet voorbij hebben zien trekken, zijn er 95.000 meest personen, die flauw waren geval'en. ter plaatse behandeld, terwijl 160 personen naar de ziekenhuizen zijn vervoerd. Eerste Ministers der landen van het Britsche Gemeenbest voor de radio. De kroningsdag is besloten met een betoo ging van de toenadering tusschen de onder danen van den koning in den vorm van een radio-uitzending. De eerste ministers en ver tegenwoordigers der verschillende landen van het Britsche Rijk voerden daarbij bet woord te Londen of in de ver afgelegen ge bieden. De gouverneur van de Bermuda-ei- landen sprak de eerste rede uit en betuigde, sprekende uit de hoofdstad dezer eilanden, tfouw uit naam van de koloniën. Vervolgens spraken de vice-voorzitter van de regeerings- commissie van Newfoundland, de Canadee- sche premier, de vertegenwoordigers van Nieuw-Zeeland, Australië en Birma. Uit Sim- la sprak de BritschIndische onderkoning. Hij werd gevolgd door den premier van Rhodesia en dien van Zuid-Afrika, gene raal Hertzog. Ten slotte voerde Baldwin, on middellijk voor den koning, een kort woord, waarin hij uiting gaf aan de ontroering, die hij gevoelde en wederom zijn trouw betuigde. Hij eindigde met de woorden: Uaten wij ons wijden aan den dienst van onze gelijken in ons land, in het rijk, in de geheele wereld niet met woorden, maar met onze levens zooals de Koning en de Koningin dit doen. Vanuit Buckingham Paleis heeft de ko ning zich gisteravond in een radiorede tot zijn volkeren gericht. Hij zeide o.a. met betrekking tot de kroning: „Nooit heeft de plechtisrheid zulk een breede beteekenis gehad want de do minions zijn thaqs in vrijheid en gelijkheid verhonden aan dit oude Koninkrijk, en ik bad vanmorgen bet gevoel, dat het geheele Rijk fe.itp';ïk binnen de muren van de West minster Abdij vereenigd was. Uit naam van hemzelf en van de ko ningin wenschte de Koning vervolgens ge zondheid en geluk aan allen en gaf hij uiting aan zijn warmen dank voor de liefde en aanhankelijkheid, die men hem had betoond. Tndien ik, vervolgde hij, in de komende jaren u mijn erkentelijkheid kan betuigen door u te dienen, zal dit de manier zijn, die ik boven alles zal verkiezen. Met God's huln zullen wij ons trouw van onze plichten kwijten. Sommigen uwer zullen in de komende jaren van het eene gedeelte van het ge- meenebest naar het andere trekken. Gij zult dan zien welk een hooge beteekenis onze vrije verhondenlieid voor on« hpoft en boe zeer onze vriendschap voor elkander en met andere volkeren de zaak van den vrede en den vooruitgang kan helpen. Mogen wij, de Koningin en ik, steeds de welwillendheid waardig zijn, die ons. naar ik met trots geloof, bij den aanvang van mijn regeering, omringt. Ik dank u van ganscher harte en God zegene u allen." Koninq Georae dacht ook aan den Onbekenden Soldaat. Havas meldt uit Londen, dat de stal meester van Z. M. koning George gister morgen op het graf van den Onbekenden Soldaat een krans heeft gelegd van roode rozen met een lint in de koninklijke kleu ren. Een arrestatie. Op het oogenblik, dat de stoet zich weer opstelde om naar Buckingham Palace terug te keeren, heeft de politie op den hoek van Bridge Street en Cannon Bow een man ge arresteerd. De politie had groote moeite het publiek binnen de voorgeschreven afbake ning te houden en op bevel van een hoog marine-officier kwamen mariniers de poli tie te hulp. De officier gaf eenige orders aan zijn ondergeschikten en op dit oogenblik werd een van de toeschouwers door een po litieman gearresteerd en naar Scotland Yard gebracht. Een doode bij een relletje. 's Morgens is in Regent Street een jonge man bij een relletje om het leven gekomen, terwijl twee personen zoo ernstig werden gekwetst, dat zij naar het ziekenhuis moes ten worden vervoerd. Twee personen had den woorden gekregen over een plaats langs den weg en omstanders kozen partij. Ten slotte werd men handgemeen, en het slacht offer, een jongeman van negentien jaar, werd met een leege flesch op het hoofd ge slagen. De politie maakte door een kort, doch krachtdadig optreden een einde aan de vechtpartij, verscheidene personen werden in verband met deze kwestie gearresteerd. De misdadigers in Londen hebben geen groot gebruik gemaakt van de drukte tij dens de kroning. Scotland Yard heeft slechts bericht van drie groote misdrijven ontvangen, n.1. een juweelendiefstal ter waarde van 1000 pond sterling te Streatham een inbraak in een postkantoor te Purlev en een inbraak in een winkei van muziekin strumenten in het noordwesten der stad. Ierland wel vertegenwoordigd. In Iersche kringen in Londen verklaarde men gisteravond, dat het gerucht, dat Ier- laad niet vertegenwoordigd was bij de kro ning niet juist is. De Hooge-commissaris van den vrijstaat, Dvlantv, woonde de plechtig heden in Westminster Abbey bij. -« -I i,ii Verwachting: zwakke verander lijke wind, zwaar bewolkt m. regen of onweer en tijdelijke opklaringen, weinig veran dering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Nog wei nig verandering. Barometerstand hedenmorgen 8 uur76.3 Met Pinksteren mooi weer Koop nu nog een R.S.Stokvis-fiets schepen bij het herhaalde oversteken van den Oceaan zonder ongelukken tot stand gebrachte prestatie van transport van dui zenden passagiers als karakteristiek erken nen. Wij mogen ons niet laten ontmoedi gen of vooringenomen zijn. De kwestie of helium of waterstofgas gebruikt moet wor den zal nauwkeurig bestudeerd worden, ik persoonlijk geloof, dat een plan kan worden uitgewerkt op grond waarvan heliumgas uit onze voorraden voor wereldhandelsdoel einden ter beschikking kan worden gesteld, natuurlijk zonder welk deel ook van onze vredespolitiek daaraan op te offeren. Het mi nisterie van den minister bestudeert op het oogenblik nog diepgaander dan te voren de mogelijkheid van het vervoer door luchtsche pen, dat vooral bij den dienst over den oce aan doelmatig is gebleken. Heliumgas in Rusland. Naar aanleiding van het ongeluk met de Hindenburg, dat vermeden ware, indien het luchtschip met heliumgas gevuld was geweest, inplaats van met waterstofgas, deelt de Prawda mede, dat in de centrale rayons van de Sowjetunie proeven genomen zijn ter verkrijging van helium uit natuur- gas en winning door middel van 'n specoale installatie, aldus de N.R.Crt.. Deze proefne mingen moeten met groot succes bekroond zijn, Ook in andere streken des lands wordt bodemonderzoek naar het voorkomen van helium gedaan. Er zal nu worden overge gaan tot den bouw van een groote fabriek voor helium. Het project is gereed en dit jaar zal met den bouw begonnen worden. De totdusver gegraven boorputten van heli- umhoudende gassen zijn reeds voldoende om de fabriek tientallen jaren aan het werk te houden. Optimistische verklaring van Ko lonel Loeb. Kolonel Loeb, onderdirecteur van het bu reau voor grondstoffen, waarvan Göring de leider is, verklaarde gisteren, volgens Ha vas, omtrent de voorziening van Duitschland met grondstoffen het volgende. Hij bevestigde, dat de schaarschte aan ijzer zonder moeite zou worden overwonnen door de productie van hoogovens en van ertsen in Duitschland uit te breiden. Het komt, voegde hij hieraan toe, slechts aan op den vasten wil. Wat lood, tin en koper betreft, ging hij voort, bezitten wij Duitsche grondstoffen genoeg, vooral wat de lichte metalen aaa- gaat. Men kan den invoer van hout ont beren, mits het Duitsche volk het verbruik als brandstof opgeeft Het zal turf en kolen moeten branden. Sprekende over de voorziening met tex- tielvezels zeide hij, dat een begin is gemaakt met de volle dekking van het verbruik. De vervanging van rubber door Buma betee- kent een technischen vooruitgang. De voorziening met motorbrandstof zal ge schieden binnen het tijdsverloop door Hitler vastgesteld. Al deze maatregelen zullen tot gevolg hebben, dat de deviezen-positie wordt ver licht. Wegens vergrijpen tegen de zeden De strafkamer te Breslau heeft gisteren den veertigjarigen geestelijke K.B. wegens vergrijpen tegen de zeden veroordeeld tot jaar tuchthuis en 2 jaar verlies van eere-rechten. Voorts zijn om dezelfde reden twee vroegere leden van de orde der barm hartige broeders veroordeeld tot VA resp. o jaar tuchthuis. In Koblenz is voorts nog een geestelijke veroordeeld tot 2 jaar tucht huis en 3 jaar eerverlies. Inlichtingen WACO Kanaalw.137, Den Helder, tel. 773

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1