De luister van de lente Gouden jubileum Ingezonden -CIWf Die rheumatische pijnen Uit de natuur Ganglantaarns en Kapornamenten Gemeenteraad eerste - Uit het politierapport BUITENGEWONE PINKSTER AANBIEDING FA. ü- F. 9CHCLLINGBR VAM GALENSTRAAT 48 TEL. 501 mam mitm Leger des Heils Feestelijke herdenking in de Heldersche af deeling K.V.T. naar Velsen Marïneberichten Scheepvaartberichten Raadpleeg onze advertentie kolommen voor uw inkoopen Officieel heeft de lente al lang haar intrede gedaan. Ik zal niet beweren, dat zij ook wer kelijk buiten in de natuur haar intrede niet al lang gedaan heeft; integendeel. Eerlijk gezegd, het gaat me veel te hard, elk jaar weer. 't Is net een versnelde film. Je neemt je heilig voor om toch vooral goed op alles te letten en dan opeens is alles er tegelijk en is 't onmogelijk alles goed in je op te nemen. Wanneer zijn de bonte kraaien nu eigenlijk precies vertrokken? Een week of wat geleden, toen ik in m'n eentje langs het werkspoortje fietste kwam ik tot de ontdekking, dat ik die bonte, krassende grijsrokken al een dag of wat gemist had; vertrokken zijn ze met de Noorderzon. Maar wanneer nu precies de uit tocht van het bonte-kraaien-leger precies beeft plaats gevonden, weet ik ook dit jaar niet. En dan te bedenken, dat er nog altijd men- schen zijn, die vinden, dat de lente pas begon nen is, als je je jas thuis kunt laten en de bol lenvelden in kleur staan en de nachtegalen bij honderden zingen. Nu ja, er zijn heele volksstammen, die 't nooit leeren! Maar ik beklaag ze! Ze hebben nooit de sensatie ondergaan van den eersten, schuch- tpren nachtegalenzang te hebben gehoord, en dan zvjn ze wel erg te beklagen. Dat dacht ik vorige week ook, toen ik in een van die onvol prezen laantjes bij Bergen liep, in 't holst van den nacht, in een sjieperregentje om nachte galen te hooren. Ik had een goede kans, want ze waren al gehoord! 't Was doodstil, af en itoe krijschte een overvliegend reiger uit de [kolonie vlakbij, wulpen trokken roepend in het donker de Noord in. Telkens weer verwachtte ik dien alles beheer- schenden nachtegalenzang. En dat ik hem dien avond niet gehoord heb, erg? Heelemaal niet! Ik had dat weekend trouwens heelemaal niet veel geluk. Dea volgenden dag heb ik aldoor loopen uitkijken naar grielen in de Berger duinen; in ons land zeldzame woestijnvogels, die zoo omstreeks 24 Maart in de duinen plegen terug te zijn. Maar ook den zeldzamen spook- vogel, dien ik pas een keer in m'n leven zag en hoorde, heb ik niet gezien. Maar dat wil mog niet zeggen, dat m'n dag niet goed was! Krijschten de stormmeeuwen niet boven het in d3 zon blikkerende stuif duin, sloegen de vinken niet in de berkenboschjes, dat het een lust was er naar te luisteren, tuterden de wulpen niet den heelen dag, zong de fitis niet weer z'n maatvaste liedje in de bottende berken en speelden de tapuiten ni.-t verstop pertje in de oude en onbewoonde konijnen holen Overigens, om op dien griel terug te komen, die zeldzame doornsluiper wordt steeds zeld zamer. Het aantal broedende paren in ons land is te tellen en wordt voor 1937 geraamd op 6 hoogstens. Toen ik vorig jaar op een heeten- Juli-dag voor 't eerst den kreet van den doorn sluiper hoorde en hem van vlak bij, tusschen de kruipwilg-duindoornboschjes vandaan zag wieken, heb ik tegen mezelf gezegd: „Tjonge, onthoud dat geluid, want misschien zul je dien kreet wel nooit meer hooren!" Met de grielen is 't gesteld als met de Mohikanen! De griel houdt van wildernis en stilte en schuwt den imensch; tegenwoordig wordt het hem te gezel lig in de duinen en te druk. Vandaar dat over 'n kwart eeuw in ons land de griel wel eens verdwenen kon zijn. Dan zullen overal, waar nu de wulp zijn trillers fluit en de griel zijn avondwandeling houdt tusschen kruipwilgen en duindoorns, eerst bekende roode paaltjes verschenen zijn en daarna lieve, dodderige landhuisjes met rotstuintjes, die vloeken met de omgeving, breede asphaltwegen zullen er komen en misschien zelfs wel een natuurbad met kunstgolfslag! Ik heb soms wel eens last van 'n pessimis tische bui. Om terug te keeren tot m'n uitgangspunt, waren we het er dus over eens, dat die vóór- lente te vlug gaat. De crocussen zijn al lang weer verflest, de els en hazelaar hebben gestoven, ondanks Maartsche sneeuw- en hagelbuien. Ja, op 1 April zag een van m'n vrienden z'n eerste zwaluw; ik heb hem ver teld, dat hij 10 dagen eerder was dan Jan Strijbos, hij wilde 't niet eens gelooven. Nu is 't een feit, dat één zwaluw nog geen lente maakt, maar goed, 't is dan toch een zeker teeken, dat we'weer hard heengaan naar wat men lente noemt. Begin April, 11 April om precies te zijn, fietste ik door het Hollandsche polderlandschap even benoorden Zaandam. Geel zagen de dijken er van 't speenkruid, in de groenende weiden pronkten de kievit- doffers, of zwierden blerkend boven je op hun ronde, zwoegende wieken, kemphaantjes vochten op verschillende plekken hun merk waardige tournooien, in de slooten stonden de roerlooze reiger-figuren en af en toe klonk er vol en afgerond het fluiten van een wulp en van grutto's. Even later stond ik op de Velser-pont in een zwaren-zeedamp. Opeens Werd het me te moede of het volop zomer was, want hoorde ik daar niet het krijschen van sterns? En ja, daar vlogen ze, m'n eerste groote sterns van dit jaar, krrjschend- visschend over m'n hoofd. En nog later, in ons onvolprezen Kennemerland! Bloeiden daar niet -olop de purperen doovenetels, en de anemonen? En stonden de wilde primula's er niet in knop Langzaam, maar zeker druppelen de ge bruikelijke berichten binnen. De eerste leeu werikken-zang, het eerste kievits-ei, de lepe- iaars in 't Zwanenwater hebben eieren, de reigers hebben jongen, de eerste zwaluw, de eerste nachtegaal-zang, de eerste koekoek- roep. Bijna eiken dag kun je iets nieuws zien of ivoren, een nieuw geluid hier, een kleurtje Ltar. Met de Paaschdagen konden we met 'n gerust geweten uitkijken naar de eerste eenden-kukeltjes, zóó uit het ei en waar we ook kijken, overal nieuw, frisch groen spruit- sel. dat barst uit knop en schub. In de duinen, waar de langbeenige, kromsnavelige wulpen weer op de duintoppen staan en hun weeke trillers fluiten, lentegeluid bij uitnemendheid, of traag in groote cirkels boven je hoofd om vliegen als je door de grauw-bruin golvende helmvlakte loopt, waar de eerste schuchtere bloeiertjes je aandacht vragen, klein lepelblad of vroegeling of kleine veldkers, zonder uit zondering klejne, wit-bloeiende plantjes, of op het strand, waar de scholeksters weer als vanouds sociëteit houden onder druk tepiet- tepiet, of uren staan te dutten op één poot, de roode snavel tusschen de veeren. De zijige kruipwilgekatjes, die heel lang in hun zilverdos gestaan hebben; zijn nu open gegaan en veranderd in de bekende goud-gele bolletjes of lange groene poesjes. De prunus bloeit en tusschen den sterren-regen van het rose-blanke bloeisel komt het donkerbruine, jonge blad al kijken. De jonge lente uit zich in betrekkelijk wei nig kleuren. Een van de meest-overheerschen- de kleuren is zeker wel het geel. Geel zijn de kleine, stralende zonnen van het klein hoef blad langs de wegen en op mesthoopen, geel zijn de blinkende dotterbloemen in de moeras sige weiden, geel de glimmende sterretjes van het speenkruid. Boterbloemen? Nee, dat zijn geen boterbloemen! Dat is speenkruid! Kijk eens, hoe fijn die fonkelnieuwe groene bladen afsteken tegen de gele bloemen. Boterbloemen bloeien bijna nooit zoo vroeg, een zeldzame vroegeling uitgezonderd. De vorm van de speenkruidbladeren is trouwens heel anders, dan van de boterbloemen! En trouwens, ook de bloempjes zelf zijn niet gelijk, want bij het speenkruid is het getal bloemblaadjes veel grooter, nl. 812, terwijl het aantal kelkbla den, dat zijn die groene blaadjes onder de gele bloemblaadjes, maar 3 bedraagt. In het uiter ste puntje van Noord-Holland is het speen kruid nu niet bepaald algemeen, maar even Zuidelijker kleuren ze overal, waar 't maar even vochtig is, tusschen gras, in boschjes, onder boomen, waar ze nu nog genoeg licht kunnen krijgen, groote plekken knal-geel. Er is nog een ander grappig onderscheid tusschen speenkruid en boterbloemen. Bij het speen kruid kom je in de bladoksels grappige ver dikkingen of knolletjes tegen. Ziet'U ze niet? Duw de bladeren maar wat opzij, dan ziet u ze in heele rijen langs de stengels zitten! Bij de boterbloemen heb je dat nooit. Ook onder den grond heeft speenkruid zoo'n knolletje, alleen een grooter uitgaaf ervan. U moet maar eens opletten in Juli of Juni, als het speenkruid al geel geworden is en af gestorven. Onder zoo'n speenkruid-plant is de bodem dan bezaaid met die oksel-knolletjes, vooral na 'n regenbui en die plegen in dat jaargetijde niet zeldzaam te zijn. Ze vallen dan sterk op, die witgele knolletjes op den zwarten grond. De knolletjes groeien later uit tot ge wone planten. Merkwaardig genoeg schijnt de verspreiding dus uitsluitend door die vreemde knolletjes te gebeuren. Waarom dan die tal- looze, schitterend-gele bloemen, die er zoo best toe in staat schijnen op normale wijze insecten te lokken en die insecten stuifmeel over te laten brengen, dus op normale wijze zaad te vormen? Zoo oppervlakkig hebben al die Serreruit ingegooid. Bij een woning aan de Spoorstraat werd, hoogstwaarschijnlijk door de baldadige jeugd, een serreruit ingegooid. Een rjjwiel geplukt. Van een rijwiel, dat in de Boerhaavestraat stond, werd een electrische lamp, de dynamo en het belastingmerk ontvreemd. Overtreding van het gebod der naastenliefde Een bewoner van de Middenstraat deed aangifte, dat hij door een zijner buren werd beleedigd. Gevaarlijke honden. Een meisje van ongeveer 5 jaar werd op de Boerhaavestraat dusdanig door een hond gebeten, dat zij zich onder medische behan deling moest stellen. Openbare dronkenschap en verzet tegen de politie. Vannacht werd door de politie een man we gens openbare dronkenschap in het Hoofd bureau opgesloten. Bij het vervoer daarheen, verzette de man zich heftig. Wat dagelijks voorkomt.. Er werd tegen een overtreder van de Wo ningwet, proces-verbaal opgemaakt, terwijl een ander, die zich aan overtreding van de wet op „Uitverkoop en Opruiming" had schul dig gemaakt, eveneens in het strafregister kwam te staan. IN bloemen geen doel! 't Is merkwaardig genoeg en eigenlijk erg geheimzinnig. De bloempjes zijn glinsterend-geel, lokken de insecten dus al van ver. Stuifmeel is in groote hoeveelheid aanwezig, honing is te vinden in aan den voet der bloembladeren gelegen honingschubjes. De bloemen hebben dan ook geregeld druk bezoek van vliegjes en kevertjes, die vaak geheel bepoeierd zijn met stuifmeel. Ook de stempels van vele vruchtbeginsels zijn bedekt met stuif meel en toch, ondanks dat alles, ziet men meestal geen rijp zaad. Die kleine speenkruidplantjes zijn dus goed beschouwd dragers van een wonderlijk en ge heimzinnig probleem. Ik heb er vrede mee. Er zjjn zoo veel wonde ren en geheimzinnigheden in de natuur, dat ik me om een meer of minder maar niet bekom mer. Morgen ga ik achter de wulpen aan en als ik tijd heb moet ik ook eens aan bij de lepe laars in 't Zwanenwater. Misschien hebben die al jongen. Wie weet! Naschrift. Zooals gewoonlijk, wanneer ja plannen maakt, is er ook ditmaal niets van uitgeko men! Ik ben noch achter de wulpen aange weest, noch op visite gegaan bij de lepelaars! ('t Was een grijze-lichtlooze dag.) En toch heb ik weer reden gehad blij te zijn, niet thuis gebleven te zijn, want ik ben langs het strand getippeld en voortdurend wolken sterns zien langs trekken. Daar waren ook vischdiefjes bij, en die had ik nog niet gezien dit jaar!! ^it- Agenda van de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op Woensdag, 19 Mei 1937, des middags 2 uur, voort te zetten des namiddags 8 uur, 20 Mei 1937, des namid dags 2 uur en 8 uur, en, zoo noodig, 21 Mei 1937, des namiddags 2 uur. Notulen. Vaststelling der notulen van de vergadering van 2 Maart 1937. Mededeelingen Dankbetuigingen van H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard, voor de gelukwenschen ter gele genheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana. Ingekomen Stukken. a. Uittreksel uit het Kon. Besluit van 13 April 1937, no. 42, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 21 Juli 1936, tot vast stelling van een verordening op de heffing van schoolgelden voor het gewoon lager on derwijs, het uitgebreid lager onderwijs, het buitengewoon lager onderwijs en het openbaar vervolgonderwijs. b. Afschrift van het besluit van Gedepu teerde Staten van Noordholland, van 28 April 1937, 4e afd., no. 123, houdende beslissing, naar aanleiding van het door W. Tamis inge stelde beroep tegen het raadsbesluit van 9 Februari 1937, tot het vaststellen van een tegemoetkoming, op grond van artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920. c. Schrijven van Mej. J. S. Marijt, houdende mededeeling, dat zij haar benoeming tot on derwijzeres aan school 10 aanneemt. (Voorgesteld wordt deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen). d. Verzoek van A. van der Heide, om ont slag als lid van het Bestuur van het Gemeen telijk Bureau voor Maatschappelijk Hulpbe toon, zulks met ingang van 1 Mei 1937. (Voorgesteld wordt het gevraagde ontslag eervol te verleenen, onder dankzegging voor de als zoodanig bewezen diensten). -lef Geldleening. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 15 Januari 1935, tot het aangaan van een geldleening, groot 150.000, met de Holland sche Sociëteit v. Levensverzekeringen N.V., Anno 1807, te Amsterdam. Onderwas. Voorstel tot wijziging van den datum van aanvang van den cursus der o.l. school no. 2, te Huisduinen. Voorstel tot het verleenen van eervol ont slag aan H. Willemse, als amanuensis-con- cierge der Hoogere Handelsschool en als con ciërge der Handelsavondschool, in verband met zijn benoeming als zoodanig aan de Rijks Hoogere Burgerschool, onder gehoudenheid om tevens zijn dienst aan de Hoogere Han delsschool te blijven verrichten. Voorstel in zake het afkoopen van de ver goeding ingevolge art. 205 der Lager Onder wijswet 1920, betreffende de school gevestigd aan de Kolensteeg, van de Schoolvereeniging „Laat de Kinderkens tot Mjj komen". Begrooting. Voorstel tot het vaststellen van de 7e wij- zigingsbegrooting voor het dienstjaar 1936. Wegenbelasting. Voorstel tot het vaststellen van het kohier en le suppletoir kohier wegenbelasting 1937. Benoeming. Voorstel tot het benoemen van: a. een lid der Commissie van bijstand voor het Onderwijs, ter voorziening in de vaca- ture-Feenstra Kuiper; b. een lid der Commissie van bijstand voor de Financiën, ter voorziening in de vacature- Ran; c. een lid der Commissie van bijstand voor het Grondbedrijf, ter voorziening in de vaca- ture-Steenlage. Voorwaarden Waterlevering. Voorstel om afwijzend te beschikken op. het adres van de Heldersche Verhuurdersvereeni- ging „Samenwerking", houdende verzoek om wijziging van de voorwaarden voor de leve ring van water. (Voorgesteld wordt deze bijlage te behan delen bij de begrooting voor het Waterleiding bedrijf 1937). Behandeling der gemeentebegrooting, dienst 1937, met bijlagen. (Voor zooveel noodig wordt in herinnering gebracht, dat de stukken ook de correspondentie met Gedeputeerde Staten voor de leden van den Raad ter in zage liggen). Ter Inzage. Ter inzage zijn gelegd de overzichten, be treffende de in werkverschaffing verdiende loonen. - Wij hebben dezer dagen in de bladen ge lezen over de herdenking van het 50-jarig bestaan van het Leger des Heils in Neder land.» Den Helder is één van de oudste af dee lingen; naar wij meenen bestaat zij circa 46 jaar, en het was te verwachten, dat dit gou den jubileum ook hier zou worden herdacht. Het is met dat Leger des Heils in ons land wel zeer bijzonder gegaan; toen het een halve eeuw geleden zijn entrée maakte, stond de massa van ons volk er positief vijandig tegenover. Het kwam uit Engeland, met al het godsdienstig, voor den nuchteren Hollan der veel te luidruchtig, ritueel dat de Engel- sche godsdienstoefeningen kenmerkt. Van het maatschappelijk werk wist men toen natuur lijk niets en zoo kwam het, dat deze pioniers van het Leger hier in Holland allesbehalve vriendelijk werden ontvangen. In die halve eeuw heeft men het Leger en zijn praktisch werk leeren kennen en vooral begrijpen; de vijanden veranderden in vrienden, en thans vervult het Leger een zeer belangrijke rol in ons maatschappelijk werk. Rechters veroordeelen delinquenten om in de asyls van het Leger te worden opgenomen nog dezer dagen lazen we ervan en ieder die dakloos is, wordt er opgenomen. En het Leger stelt geen vragen, behalve deze: „heb je honger, m'n jongen? hier is een boterham!" Of deze: „kom gauw hier, bij de warme kachel". „Ziet u, meneer, en dat geeft die stakkers weer levensmoed; ze durven het hoofd weer op te heffen", zoo vertelde ons een der Hel dersche adjudanten, dien we spraken. En hij voegde er bij: „en d&t is ook onze kracht ge worden; de tijd, dat men ons met rotte appe len smeet is voorbij." En zoo hadden we dan gisterenavond de herdenking van dit 50-jarig bestaan in de Heldersche afdeeling. Uiterst sober natuur lijk, in overeenstemming met de beginselen, Want u moogt nu zoo'n godsdienstoefening wat luidruchtig vinden naar onze begrippen ik verzeker u, het is diepe, heilige ernst, als zij daar staan te getuigen en tot in het oneindige toe herhalen, dat alles wat hen dringt en voortstuwt tot daden, Gods werk is „Niet het Leger komt de eer, maar God die ons tot dit werk riep," zoo ongeveer zeide het kapiteine Paul, bevelvoerend officier van het Heldersche corps. Gisterenavond te 8 uur dan had in het be kende gebouw aan de Spoorgracht een wijdings-bijeenkomst plaats. Vooraf had men een wandeling door de stad gemaakt. Bij deze gelegenheid werd aan den Burgemeester het Gedenkboek, dat voor dit 50-jarig bestaan werd uitgegeven, aan diens woning overhan digd. Dit geschiedde door een der padvind- sters. De Burgemeester dankte voor dit ge schenk. Hij achtte het een groot voorrecht thans voor de tweede maal in aanraking te komen met het Leger des Heils hier ter plaatse. Hij schetste den grooten en machtigen arbeid van het Leger en in het bijzonder, nu door de Koningin aan den Leider van het Leger des Heils, Kommandant Bouwe Vlas, de Orde van den Ned. Leeuw was toegekend, als blijk van groote waardeering voor het zegenrijk werk, gedaan door Officieren en Soldaten over geheel Nederland. De arbeid van het Leger wordt thans meer gewaardeerd en treedt ook meer op den voorgrond, gezien de groote schare, die de Burgemeester en zijn vrouw thans voor zich had. De Burgemeester sprak tenslotte den wensch uit, dat het Leger des Heils ook in Den Helder tot grooten bloei zal komen en tot zegen zal zijn voor velen. Nadat, in het gezellige Legerzaaltje aan de Spoorgracht, waarin de markante kop van den stichter generaal Booth, een eereplaats inneemt, kapiteine Paul de bijeenkomst had geopend, werd de verdere leiding in handen gegeven van adjudante Van Amerongen van Amsterdam, die de Heldersche menschen complimentjes maakte over hun keurig mar- cheeren. Spr. wees er voorts op. dat het feit, dat het Leger des Heils en zijn werk meer en meer erkend en gewaardeerd wordt, niet mag leiden tot verslapping in het werk. De pioniers, zij, die ons zijn voorgegaan, hebben het zwaarder gehad dan wij, maar wij mogen daarvoor ons niet laten misleiden en denken, dat intensieve arbeid verder niet noodig is. Staande, en terwijl het muziekcorps den Doodenmarsch uit „Saul" speelde, werden de overleden kameraden herdacht. De bijeen komst had verder het gewone verloop van een Leger des Heils-samenkomst: toespraken K.V.T. I en II vertrekken 2en Pinksterdag met groot gevolg naar Velsen voor de daar te spelen seriewedstrijden. Daar K.V.T. ingedeeld is in de 3e kl. N.K.B. wacht haar een zware taak. Dat onze dames en heeren van begin af moeten aanpakken, om eenig succes te behalen staat als een paal boven water. Het vertrek wordt nog nader bekend ge maakt. Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies. Afdeeling Den Helder. M. de R. Kort na Paschen ontving de afdeeling Den Helder van het Centraal Genootschap van een van onze oude actieve leden een gift in bankpapier, die o zoo gaarne werd aanvaard. We zijn namelijk weer gedwongen tijdelijk de uitzending stop te zetten, omdat we niet in staat zijn de daarvoor vereischte betalingen te doen. Nu staat Pinksteren voor de deur. Moge lijk, dat dit feest wederom iemand of meer deren inspireert in navolging van boven ver melde Paaschgave ons te verblijden met een (of meer) beduidende Pinkstergave(n). Van onzen dank en van de waardeering door hulp behoevende kinderen met hun ouders kunt U bij voorbaat verzekerd zrjn. v. H. Luitenant ter zee le kl. J. M. J. Chömpff, van de onderzeedienstkazerne te Willemsoord, is ter beschikking gesteld. die U het leven vergallen, daarvoor helpen nu "AKKERTJES" zoo buitengewoon. Niet alleen dat de pijnen verdwijnen, maar AKKER-CACHETS verdrijven bovendien uit 't lichaam de stoffen, die de pijnen ver oorzaken. Neem daarom AKKERTJES bij aandoeningen als gevatte koude, Griep, Spierpijn, Zenuwpijn. Per 12 stuks 52 cent. en zang werden afgewisseld door getuigenis" sen van verschillende bekeerden. Uit de Jubi leum-cantate, speciaal voor dit 50-jarig be staan vervaardigd (woorden en muziek van adj. Claeijs), werden enkele fragmenten ge zongen. In Amsterdam had men voor de uit voering van die cantate de beschikking over 600 muzikanten en 1000 zangers. „Laat de bazuinen schallen In vroolijk lofgeklank, En zingt den Heere allen Een lied van vreugde en dank". Zoo klonk het hier in het Spoorgracht- zaaltje in koor. De zusters en later de corps cadetten zongen weer andere fragmenten. En daar tusschendoor de getuigenissen, kort en sober, maar dwingend dikwijls en brandend van innerlijke overtuiging. Om 10 uur was de sobere plechtigheid afgeloopen. N.V. ALGEMEENE NOORD-HOLLANDSCHE J1AATSCHAPPIJ VAN LEVENSVERZEKE RING, GEVESTIGD TE HAARLEM. Bovengenoemde Maatschappij hield heden, 11 Mei, haar jaarlijksche vergadering van aandeelhouders. Aan het door directeuren uitgebrachte ver slag ontleenen wij het volgende: Het verzekerd kapitaal, vermeerderd met de verzekerde rente, steeg tot 19.583.405. De rekening „Premiën en Koopsommen" wijst als saldo een bedrag aan van 583.371.82. De sterfte onder de verzekerden had een zeer gunstig verloop; de waargenomen sterfte bedroeg 62.3 pet. van die, welke berekend was. De uitkeeringen, eigen risico, beliepen dit jaar 234.145.60. De premie-reserve moest een verhooging ondergaan van 140.019.51. Door deze ver hooging komt de premie-reserve op de Balans voor met een bedrag van 3.854.502.04, on der welk bedrag niet begrepen is de premie reserve voor posten, welke bij andere Maat schappijen in herverzekering werden gegeven en die voor rekening van de herverzekeraars komt. De rente-ontvangst bedroeg dit jaah 204.076.37V2. De gemiddelde gekweekte rente in 1936 be droeg 4.64 pet., hetgeen aanmerkelijk hooger is, dan de voor de reserve-berekening aange nomen rentevoet van 3% pet. en 4 pet. De onkosten bedroegen totaal 228.775.82%. De effectenportefeuille, gewaardeerd vol gens den Ultimo December koers, wees een winst aan van 55.120.16. Op vaste goederen werd 13.668.afge schreven. Door bijschrijving uit de winst van 56.200.op de extra reserves, komen deze op de Balans voor met een bedrag van 425.000.—. Aan het pensioenfonds voor personeel werd uit de winst 10.000.toegevoegd, dat daar door tot 110.000.— klom. De vergadering hechtte, na prae-advies van Commissarissen, hare goedkeuring aan de overgelegde Balans en Winst- en Verliesreke ning, de directie déchargeerend voor het ge voerde beheer. De verschillende voorstellen omtrent bij- en afschrijvingen en winstverdeeling werden aan genomen. Het dividend bleef onveranderd, ge lijk aan dat van het vorige jaar. kon. ned. stoomb. maatschappij. Achilles, pass. 12 Mei Gibraltar. Alkmaar, u., 11 Mei v. Valparaiso. Ariadne, 12 Mei v. Hamburg. Aurora, 12 Mei te Livorno. Barneveld, t., 12 Mei 12 u. 44 m. v.m. 850 m. W.Z.W. v. Land's End. Berenice, 12 Mei te Kopenhagen. Boskoop, 12 Mei v. Arica. Calypso. 12 Mei v. Tunis. Colombia, 11 Mei v. Barbados. Costa Rica, 12 Mei v. Barbados. Ganymedes, 12 Mei v. Piraeus. Oberon, 13 Mei te Istanboul. Poseidon, 13 Mei te Lissabon. Tiberius, 12 Mei v. Alexandrië. Titus, 12 Mei v. Malta. Triton, 12 Mei te Cephalonio. kon. paketvaart maatschappij, Bontekoe, 12 Mei te Lourenzo Marqués. Houtman, 11 Mei v. Kohsichang. Merkus, pass. 12 Mei Oran. Swartënhondt, 11 Mei v. Manilla. kon. holl. lloyd. Salland, u., 12 Mei te Santos. holland—amerika-lijn. Beemsterdijk, 12 Mei te Baltimore. Bilderdtfk, pass. 12 Mei Scilly. Binnendijk, 12 Mei te New York. Bur£erdijk, 9 Mei te Houston. Delftdijk, 10 Mei te Tacoma. Drechtdijk, 11 Mei 12 u. 48 m. v.m, 935 m. W.Z.W van Valentia. Lochgoll, 8 Mei te Tacoma. java—new vork-lijn. Glaucus, 11 Mei v. New York. Kota Baroe, pass. 12 Mei Kaap de Goede Hoon Kota Tjandi, 13 Mei te Philadelphia. Phemius, 11 Mei v. Batavia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo, tl.. 13 Mei te Marseille. Indrapoera, t., 12 Mei v. Colombo. Kota Gede, t„ 13 Met v. Londen Sibajak, 13 Mei te Batavia. .1 V.IU b0T,t??dam-zuid-aiwerika-lijn. Alcbiba, u.11 Mei te Montevideo. il stoomvaart mij. oceaan. Ajax, 11 Mei v. Kobe. Antenor, 12 Mei v. Singapore. Patroclus, 12 Mei te Londen Polyphemus, pass. 13 Mei Gibraltar emzetco lijn. Jonge Anthony, 13 Mei te Soedan. Jonge Johanna. pass. 12 Mei Kaap Pinisterre ex SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN, Siantar, 9 Mei v. Vancouver. Silverwillow, 9 Mei v. New Orleans.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 11