dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier ib Britsch oorlogsschip getorpedeerd kl/EERBERICHT Een noodluik voor auto's! Slag in het Noorden duurt voort Ontploffing aanboord van de „Hunter'' Britsche Rijksconferentie Werktijden voor kantoren UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H G DE BOER JR„ KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 V R IJ D A G 14 MEI 1937 65e JAARG. No. 8000 Afwachtende houding inzake volkerenbond Geen vrees voor Engelands bewapening De destroyer aan de kiel beschadigd SPANjE DE BILT SEINTI Met Pinksteren mooi weer Koop nu nog een R.S.Stokvis-fiets HELDERSCHE COURANT t BI] de sluiting der debatten over de bultenlandsche politiek heeft de Italiaansche minister van buiten- landsche zaken Graaf Ciano in scherp omlijnde bewoordingen alle belangrijke kwesties op internatio naal gebied van het einde der sanc ties af tot heden toe besproken. De minister herinnerde in de eer ste plaats aan de betooging van den oprechten wil van Italië tot samen werking op het oogenblik, dat de sancties werden opgeheven. Deze be tooging werd algemeen erkend als bewijs van groote gematigdheid. De minister voegde hier aan toe, dat al les zou hebben doen gelooven, dat het goede recht en de goede zaak van Rome zouden worden erkend, juist op de basis der verklaringen te genover Italië, zonder dat Italië er om had gevraagd. Om iedere ver keerde uitlegging van zijn woorden te voorkomen, wees de minister op het feit, dat Italië nimmer gevraagd heeft om noch gedwongen heeft naar de erkenning van zijn keizerrijk, daar zijn politiek te zeer vervuld is van gezonden werkelijkheidszin om substantieele waarde te verleenen aan een zuiver formeel gebaar, dat van wederzijdsch belang is. Maar Italië verklaart, dat deze erkenning het land zeer aangenaam was, toen zij als spontane betooging kwam van de zijde van de volken, die op deze wijze Italië blijk wilden geven van hun vriendschap en het hun. medewerking aanboden. Italië en de Volkenbond. Over de houding van Italië tegenover den Volkenbond wees Ciano er op, dat deze af hangt en zal afhangen van hetgeen de Vol kenbond zelf zal doen en wat van hem zal worden. Wat het vraagstuk der hervorming van den Volkenbond aangaat, handhaaft Italië zijn afwachtende houding. Het heeft niet te veel vertrouwen, doch staat er even min dogmatisch sceptisch tegenover. Het heeft geen enkel hervormingsplan voor te leggen, evenmin heeft het tegenover den Volkenbond redenen tot erkentelijkheid om hem er van te overtuigen te trachten het in gevaar verkeerende leven te redden. Indien zich evenwel een werkelijke ge legenheid zou voordoen om een dienst te bewijzen aan de azak van den vrede, van dien vrede, welke Italië met vastberaden, uitvoerbaren en objectieven wil, wenscht, zou de fascistische regeering niet nalaten haar constructieve medewerking te ver leenen. De Spaansche kwestie. Sprekende over 3e Spaansche kwestie her innerde Ciano er aan, dat Italië reeds bij het begin zijn medewerking heeft aangebo den, welke werd ingegeven door zijn stand- .vastigen en hechten werkelijkheidszin. De door het niet-inmengingscomité te Londen genomen maatregelen zal Italië met de nauwgezetheid en loyaliteit der fascisten tegenover aangegane verplichtin gen, eerbiedigen, hoewel de toepassing er van leemten aan den dag brengt. Critiek op de pers. Minister Ciano verklaarde vervolgens liet een plicht te achten, melding te maken van het ernstige gevaar, dat de periodieke aanvallen van een zekere internationale Pers jegens) Italië inhouden. Ten aanzien van het gevaar, dat tenge volge van het Spaansche conflict Europa twee tegenover elkander staande blokken zou kunnen worden verdeeld, wees de mi nister op het streven van den Duce deze gebeurlijkheid te voorkomen. De positie van Duitschland. Het was met dit doel, dat hij steeds heeft vastgehouden aan de noodzakelijkheid ten aanzien van Duitschlan^ een einde te maken aan den paradoxalen toestand, wel ke verhinderde dezen Staat volle dig in zijp rechten en zijn histori sche functie te herstellen. In dit verband wees de minister op de betrekkingen tusschen Italië en Duitschland. Het is geen blok, dat wij gevormd hebben. De ervaring der laatste maanden heeft integendeel aange toond, dat de evenwijdige politiek der beide groote autoritair geregeer de staten in Europa een zeer nuttig CIANO. element voor de veiligheid en den vrede vormt en een peiler, waarop alle krachten, die de beschaving wil len beschermen tegen de dreiging van het bolsjewisme en vruchtdra- genden en duurzamen opbouw-arbeid willen verrichten, hun natuurlijken koers hebben gevonden en zullen vinden. De minister voegde hieraan toe, dat de samenwerking tusschen Italië en Duitschland zal worden voortgezet, in een geest, die geen an dere protocollen noodig heeft dan die, welke in Duitschland zijn onder teekend. Ciano besprak vervolgens de protocollen van Rome ,o.a. in verband met de jongste besprekingen te Venetië. Na er op te heb ben gewezen, dat in de vriendschap tus schen Italië en Oostenrijk niets veranderd is, zeide spr., dat degenen, die denken dat deze vriendschap in wezen tegen Duitsch land was gericht, zich vergissen. Na de diepgewortelde vriendschap tus schen Italië en Hongarije te hebben onder streept, behandelde Ciano het met Engeland gesloten gentlemen's agreement. De betrekkingen met Engeland. Nadat deze overeenkomst aanvankelijk goede vruchten had afgeworpen, heeft men, aldus Ciano, moeten vaststellen, dat een on verwachte hinderpaal op zijn minst het pro ces der toenadering tusschen Italië en En geland heeft vertraagd. Spr. ontkende, dat deze hinderpaal hiermede in verband moet worden gebracht, dat Italië zich, zooals men zegt in verban^ met de Engelsche herbe wapening schrap heeft gezet. De besluiten van Engeland, zeide hij, hebben ons in het geheel niet bezorgd gemaakt, daar wij aan niemand het recht om zich te bewapenen betwisten. De ambassadeurskwestie met Frankrijk. Sprekende over de betrekkingen met Frankrijk, zeide de minister o.a. ten aanzien van den abnormalen toestand met betrek king tot de diplomatieke vertegenwoordiging te Rome, dat deze het gevolg is van een be sluit van algemeenen aard der fascistische regeering, volgens hetwelk door de buiten- landsche diplomatieke vertegenwoordigers geloofsbrieven moeten worden overhandigd, die gericht zijn aan den souverein met zijn titels „koning" en „keizer", die hem volgens de Italiaansche wetten toekomen, en die geen enkele gast, zelfs al is hij diplomaat, het recht geeft te miskennen of te veront- achtzamen. Tusschen Italië en Frankrijk, vervolgde Ciano, bestaan geen essentieelc kwesties, die ons op diepgaande wijze schei den. Het westelijk pact. Vervolgens overgaand tot de kwestie van de vernieuwing van het Locarnoverdx-ag, verklaarde Graaf Ciano, dat Italië bereid is, het accoord te vernieuwen en de oude ga- rantieverplichtingen weder geheel en al op zich te nemen, op voorwaai'de dat de oor spronkelijke en het karakter bepalende sa menstelling van het Locarno-verdi-ag niet op de hoofdpunten worden gewijzigd. Dit be- teekent niet, dat Italië blind is voor de vi tale belangen van andere landen in andere aardx-ijkskundige deelen van Europa, o.a. en bovenal die van Polen, waarmede Italië altijd zeer hartelijke betrekkingen heeft on derhouden en dat de sancties zelfs voor het besluit van Genève heeft afgeschaft. Het wil alleen zeggen, dat Italië van oordeel is, dat allereerst moet worden gestreefd naar hei-stel van het veiligheidsstelsel in West- Europa. Na aldus de verhouding tusschen Italië en de Europeesche landen aan een uitvoe rige bespreking te hebben onderworpen, liet Ciano in het kort de Italiaansche politiek buiten Europa de revue passeeren. Met de Mohammedaansche Arabieren staat Italië, aldus spr., in de beste vriendschapsbetrek kingen. In onze politiek tegenover den Is lam behoeft men niet, zooals men getracht heeft, onrustwekkende elementen te zoeken, die de positie van anderen bedreigen. Tot slot gaf Ciano een beeld van hetgeen de regeering doet voor de Italiaansche ge meenschap in den vreemde. DE KRONINGSFILM. De „Star" protesteert tegen wat het blad noemt „het schandaal van de kroningsfilm". Volgens het blad mogen de Britsche maat schappijen van de censoren slechts een flim van negen minuten draaien, terwijl de Ame- rikaansche maatschappijen een fiïm van on geveer twintig minuten draaien. ACHT DOODEN EN VIER EN TWINTIG GEWONDEN. Aan boord van den Britschen tor pedojager „Hunter", die in verband met de uitoefening der non-interven tie-controle voor Almeria buiten de territoriale wateren patrouilleerde, heeft een ontploffing plaats gehad, ter hoogte van de waterlijn. De oor zaak van de ontploffing is niet be kend De Britsche torpedojagers „Hardy" en „Hyperion" haastten zich naar het schip, dat door den torpedo jager van de Spaansche regeering „Lazaga" naar Almeria werd ge sleept. Tengevolge van de ontploffing werden acht leden van de beman ning gedood en vier-en-twintig ge wond. De „Hunter" Is in 1936 van stapel geloopen. Bij de Britsche ambassade zijn berichten binnengekomen, die doen vermoeden, dat de ontploffing te wijten is aan oorzaken van buiten af. Het slagschip der Spaansche re geering „Jaime Primero" heeft de „Hunter" naar Almeria begeleid. De officieren van de „Jaime Primero" heb ben alles gedaan om de bemanning van de „Hunter" te helpen. Volgens later ontvangen berichten zou de ontploffing veroorzaakt zijn door een mijn of door de vijandelijke actie van een vliegtuig van Franco. In de haven van Gibraltar heerscht groote bedrijvigheid en het is zeer waarschijnlijk dat verscheidene oor logsbodems in dent loop van den avond Gibraltar zullen verlaten. Volgens een radiobeidcht van de Spaan sche regeering te Valencia is het schip door oorlogsbodems van Franco getox-pedeerd, daardoor het ernstige averij opliep. De „Jaime Primero" snelde na het verne men van het bericht der torpedeering het Bi'itsche schip te hulp en nam de gewon den aan boord, waaxua zij het schip naar Almeria begeleidde. Groote opwinding te Londen. Naar Havas uit Londen meldt heerscht in de Bx-itsche hoofdstad groote opwinding over de ontploffing op de „Hunter" In offi- cieele kringen bewaart men echter het stil- ztfijgen over de oorzaken van de ontplof fing. De „Hunter" getorpedeerd. De aard van de averij, die de „Hunter" heeft bekomen, schijnt er op te wijzen, dat de explosie niet veroorzaakt is door een mijn. Men heeft nl. op de kiel een gat ge constateerd, waardoor een projectiel binnen gedrongen kan zijn en een gat, waardoor dit projectiel het schip weer kan hebben verlaten. De bemanning van den „Hunter" is aan boord genomen door den regeeringskruiser „Jaime Primero". De admiraal-bevelhebber van het Engelsche Middellandsche Zee eskader heeft de Spaansche regeerings- autoriteiten bedankt voor de aan het be schadigde schip verleende hulp. Rechtschen bereiken de laatste verdedigingslinies voor Bilbao. Van drie kanten rukken Franco's troepen nu met kracht op Bilbao aan: Uit Zuid-Oostelijke richting via den straatweg Dui'angoBilbao, uit Oostelijke richting langs den weg GuernicaBilbao en uit het Noor den in de streek Bermeo-Bilbao bij het bergmassief Sollube. De Basken zijn nu tot een groot tegenoffensief overgegaan, zoodat de strijd met wisselende krijgskansen verloopt, terwijl de rechtschen daar bij iets in het voordeel zijn en nog steeds vorderingen maken. Men gelooft, dat Larrauri, Gatica en Mun- guia, die uit het Zuidoosten en het Noorden bedreigd worden, door het meerendeel der bewoners verlaten zijn. De rechtschen heb ben zich meester gemaakt van de hoogten ten Zuiden en Westen van den berg Jata. Ten spijt van den verbitterden tegenstand der Asturische bataljons beheerschen zij de geheele vallei van Munguia, dat op slechts 14 kilometer van Bilbao ligt. Voor het eerst sedert drie weken is de luchtmacht der regeering boven Guernica verschenen. Vier snelle tweemotorige toe stellen, kwamen bij het ondergaan der zon, toen de rechtsche luchtmacht was terugge keerd, boven de stad. Zij wierpen een tien tal bommen en trachtten hoewel zij op groote hoogte vlogen, groepen soldaten in de straten met machinegeweren te bestoken. Belangrijke schade is niet aangericht. De regeeringstroepen hebben de toppen van den Vizcargui gebombardeerd. Deze toppen waren door de rechtsche troepen bezet. De regeeringstroepen konden hen niet beletten, de hellingen in Westelijke richting af te dalen naar Bilbao. Een vertegenwoor diger van Havas heeft een bezoek gebracht aan het front tusschen den Monte Calvo en de Noordelijke toppen van den Vizcargui en was getuige van het bombardement en de hevige aanvallen der rechtschen ten Noor den van Larrauri en Munguia. De afdeelin- gen baanden zich een doortocht tusschen de hoogten die zich tusschen de zee en Lar rauri, Munguia en Gatica verheffen. De -I Verwachting: zwakke tot matige westelijke tot zuidl. wind, zwaar bewolkt of betrokken met nog kans op regenbuien, later tijdelijk opklarend en iets wanner. Verdere vooruitzichten: tijdelijk opklarend. Barometerstand hedenmorgen 8 onr76.6 regeeringstroepen hebben verschillende dorpen ontruimd. Strijd om Munguia. De slag rondom Munguia woedt voort. Wanneer deze plaats in handen der opstan delingen valt, zullen zij de vallei, die een gelijken naam draagt, kunnen binnenruk ken. Aan den kant van de regeeringstroepen bevinden zich nog slechts Asturische en Syndicalistische bataillons, aangezien de Baskische bataillons naar Santander gezon den zijn. De regeeringstroepen hebben gis teren nieuwe tegenaanvallen ondernomen op de hellingen van den Viscargui en den berg Jata. In dezen sector wierpen zij een groot aantal manschappen in den strijd en ontplooiden een buitengewone hardnekkig heid. De laatste linies vallen. Radio Requetes heeft medegedeeld, dat de rechtsche troepen contact hebben gekre gen met den „IJzeren Gordel", de laatste verdediging van Bilbao en voegde hieraan toe, dat het bombardement dezer stellingen door artillerie en luchtmacht gisteren een aanvang heeft genomen. Van de overige fronten valt weinig nieuws te melden. Er is overal een betrekkelijke rust ingetreden. VRAAGSTUKKEN VAN ALGE MEEN BELANG AAN DE ORDE De imperiale conferentie, welke he den bijeenkomt, zal voornamelijk de buitenlandsche kwesties en de landsverdediging behandelen. De leiders van de delegaties zullen spreken over de voornaamste actu- eele problemen in de buitenlandsche politiek, met het doel het contact te bewaren in de vraagstukken van algemeen belang. Wat betreft de landsverdediging zullen de groote lijnen, zooals deze zijn opgesteld in 1923 en bevestigd in 1926 gehandhaafd blijven. Ook andere vraagstukken, zooals de internationale handel en de han del in het rijk zullen in algemeene trekken besproken worden. Politieke problemen staan op den voor grond, waarvan men de rijksdefensie en de buitenlandsche politiek als de voornaamste kan noemen. Formeel zijn de oeconomische vraagstukken eenigszins op den achtergrond geschoven. Want volgens de aankondigin gen van Baldwin in 'het Lagerhuis zullen de besprekingen over de toekomstige han delsbetrekkingen tusschen de zelfstandige deelen van het rijk niet in het eigenlijke kader van de conferentie, doch in aparte onderhandelingen tusschen de verschillen de landen worden gevoerd, teekent de N. R. Crt. hierbij aan. Toch zou het verkeerd zijn, wanneer men de beteekenis van de oeconomische onder handelingen zou ondei'schatten. Engeland en de Dominions kunnen thans wanneer zij willen, een belangrijke bijdrage leveren tot de bevrijding van den interna tionalen handel. Het Staatsblad met het betreffen de besluit zal heden verschijnen. Naar de Msb. meldt, is heden te verwach ten het Staatsblad, bevattende den Algemee nen Maatregel van bestuur, waarbij de rege ling van de werktijden voor kantoren wordt vastgesteld. De inwerkingtreding van dit Werktijden besluit voor kantoren is bepaald op 1 Juni a.s. behalve voor bankierskantoren en kan toren van den geld en effectenhandel, waar voor de regeling ingaat op 1 September en voor een aantal kantoren, verband houdende met de zeevaart, die voorloopig nog van de regeling zijn uitgezonderd. Nuttige uitvinding voor anto's, die kopje-onder gaan. Als de auto in het water zakt, laat het luik automatisch los en dient ais drijf vlot voor de inzittenden. Ten overslaan van eenige auto riteiten op automobielgebied is gisterenmiddag in de Boerenwete- ring tusschen Gerard Terborgstraat en Reinier Vinkelskade te Amster dam een demonstratie gegeven met een auto, waarop een automatisch noodluik was gemonteerd, dat, zoodra de auto in het water komt, losgaat en wanneer de auto geheel onder het water verdwijnt, gaat drijven. Met behulp van een electrische hijschkraan van de stadsreiniging werd de auto om streeks half vier in het water gelaten. Langzaam zakte het voertuig naar be neden. Toen echter het water tot de assen van de wielen reikte, kwam het luik reeds los. Een tweede demonstratie werd gegeven. Thans had iemand in de auto plaats geno men. Weer zakte de auto in het water, weer ging het luik los, nu liet men het voertuig echter nog wat verder zakken. De jongeman in de auto gooide vervolgens het luik in het water, waardoor hij de auto nu dus gemakkelijk kon verlaten. Met een duik ging hij het drijvende luik achterna en nam er bovenop plaats om aan te too- nen, dat drenkelingen zich daaraan drij vende konden houden. De proef mocht goed geslaagd heeten. Het noodluik, dat vrijwel het geheele dak van de auto beslaat, liet automatisch los en bleef drijven. Alleen leek ons het drijfver- mogen van het luik niet groot. Naar onze meening kan het niet meer dan één persoon drijvende houden. De heer H. R. Bosman, wien de eer van de constructie van het automatische noodluik toekomt, verschafte nog eenige inlichtingen omtrent de vinding. Het luik wordt elec- trisch geopend. Onder de auto zijn vlotter- schakelaars aangebracht, die door den druk van het water contact geven. Door den stroom wordt het luik losgemaakt. Eenige veeren lichten het een centimeter of tien in de hoogte. In de auto zijn nog eenige drukknoppen waardoor men eventueel zelf het luik los kan maken.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1