De oorzaak van den Hindenburg-ramp Goeriog naar Venetië Bomaanslag in Ierland Vrees voor internationale verwikkelingen Belgische Kamer valt burge meester van Brussel aan Herziening van het kies stelsel in Japan Oprichting van „Buna"- fabrieken in Duitschland Dc wolhandkrab ook ifl den Rijn Is op het luchtschip geschoten? Vaste prijzen voor landbouwproducten De race New York-Parijs Geen Zweedsche kanonnen naar Duitschland Stakingsrelletjes te Pittsburgh Paspoortenvervalsching in Frankrijk Plan Don-Wolgakanaal aangenomen Het Italiaanscbe koningspaar naar Budapest Merrill start, doch zonder films Wie is de naar dictatuur snakkende milliardair? Proces tegen Boekarin en Rykow De Duce reist eventueel per vliegtuig. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat Oostenrijksche bladen berichten hebben ver spreid, welke door builenlandsche persagent schappen zijn overgenomen, dat Zaterdag een Duitsche extra-trein Oostenrijksch ge bied zal passeeren in de richting van Italië. Aan deze berichten zijn van verschillende zijden vergaande politieke combinaties vast geknoopt. Naar in welingelichte kringen te Berlijn in verband hiermede wordt vernomen, zal minister-president Goering met de Pinkster dagen een kort particulier bezoek aan Vene tië brengen. Ten aanzien van de geruchten aangaande een te verwachten bezoek van Mussolini aan Berchtesgaden wijzen, aldus vervolgt Havas, bevoegde Duitsche kringen er op, dat in dien dit bezoek zal plaats vinden, het vrij wel zeker is, dat de duce, zooals hij ge woonlijk doet, van een vliegtuig gebruik zal maken. Zij doen voorts opmerken, dat de aanleg van het vliegveld Ainring bij Berchtesgaden voltooid is, hetgeen de landing van vliegtui gen in de onmiddellijke nabijheid van Berg hof, de residentie van Plitler, mogelijk maakt. Ruiterstandbeeld van George II vernield. Het ruiterstandbeeld van George II te Dublin, is gisterenmorgen te kwart over acht door een bom vernield. In November 1928 werd het stand beeld ernstig beschadigd, eveneens door een bomaanslag. Het was in Dublin Woensdagavond overi gens kalm. De anti-kroningsbijeenkomsten die slecht bezocht waren, verliepen zonder bijzondere voorvallen. Hoewel de bomaanslag op het ruiterstand beeld van George II geen slachtoffers heeft geëischt, is de schade aanzienlijk. De ruiten der naburige huizen werden vernield. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Men meent te weten, dat de aan leiding moet worden gezocht in het verbod van de betooging, die het republikeinsche leger Dinsdag had willen houden tegen de kroning van George als koning van Ier land. Engeland bereidt „iets" tegen Italië voor. De „Giornale dTtalia" schrijft in een hoofd artikel dat Engeland „iets" tegen Italië voorbereidt. De perscampagne is hiervan een voorteeken. De Britsche pers poogt ver geefs de as RomeBerlijn te breken en beide partijen tegen elkaar op te hitsen, teneinde hen te isoleeren en ze des te ge makkelijker te onderwerpen. Het is duidelijk, dat men tracht in het geweten van Enge land en zoo mogelijk in het geweten van Europa het gevoelen te wekken, dat Italië en Duitschland wreed, onbetrouwbaar, misdadig en tegelijk vreesachtig zijn, in het kort. dat men tracht van deze landen het voorwerp van een nationale en internatio nale haat te maken. Verder is het duide lijk, dat deze aanvalsmanoeuvre, welke een ware oorlogsvoorbereiding is, in competente kringen niet wordt gedesavoueerd, doch zelfs, dat men het initiatief hiertoe moet toeschrijven aan deze kringen. Het blad vraagt zich af, wat Engeland wil. Deze aanvallen duiden op een nieuwe Europee- sche politiek en kunnen niet worden toe geschreven aan een bitterheid, welke is overgebleven na de sancties. Men moet zich evenwel niet inbeelden, dat Italië en Duitschland tegenover deze manoeuvre pas sief zullen blijven. „La Tribuna" bericht, dat de verdedigers van Bilbao, die veertien dagen geledén nog niet beschikten over moderne wapenen, deze thans wel hebben en het blad aarzelt niet te veronderstellen, dat deze zijn aan gevoerd door de Britsche schepen, welke naar men zeide, alleen levensmiddelen brachten. Het blad schrijft verder, dat som migen er over denken een transport vrou wen en kinderen, die uit Bilbao worden geëvacueerd, in den grond te boren, om de rechtschen hiervan te kunnen beschuldigen. Ook andere Ttaliaansche bladen brengen dit hpricht en verklaren het te hebben ontleend aan het Spaansche blad „Diario Basco". GEHEIMZINNIG VREEMDELING TE GIBRALTAR. In een van de hotels van Gibraltar heeft een geheimzinnig vreemdeling van onbe kende nationaliteit zijn intrek genomen. Naar verluidt heeft hij telefoongesprekken gevoerd met drie centra van de rechtschen, o.a. met Salamanca. Verder heeft hij in het geheim twee leden van den generalen staf van Franco ontvangen. Van welingelichte zijde wordt medegedeeld dat deze vreemdeling de vertegenwoordiger is van een buitenlandsche wapenfabriek, waarmee Franco onderhandelt. GEMEENSCHAPPELIJK OPTREDEN TEGEN CHINEESCHE BANDIETEN. Volgens berichten uit Peking zullen de mi litaire autoriteiten van Noord-China en Mandsjoekwo gemeenschappelijk optreden te gen de gewapende Chineesche bandieten benden, welke een aanval hebben gedaan op het politiestation Ta Tsjang Hoe, een grensstad in Mandsjoekwo bij de gedemili tariseerde zone van Noord-China. Het besluit hiertoe is genomen na een ge meenschappelijk onderzoek. Commissie van onderzoek over weegt verschillende mogelijk heden. De commissie van onderzoek naar de ramp van de „Hindenburg" over weegt op het oogenblik vier moge- gelijkheden naar de oorzaken van de catastrophe, o.a. deze, dat een Vleugel van den propeller is afge sprongen en tegen het luchtschip is aangeslingerd, waardoor de ont ploffing zou zijn veroorzaakt. De commissie heeft Woensdag nog eens het wrak bezichtigd en te midden der brok stukken deelen van een nauwelijks verkool den vleugel van een propeller gevonden. De deelen zullen door deskundigen aaneen gevoegd worden, om na te gaan van wel ken propeller zij afkomstig zijn. Tevens zullen de voorhanden zijnde fo to's nog eens onderzocht worden om te constateeren, of alle propellers nog intact waren, toen de Zeppelin tegen den grond sloeg. Luitenant Mey van het landingspersoneel heeft verklaard, dat hij bij de landing een metaalklank heeft gehoord en gezien heeft hoe het hek, tusschen den achtersten mo torgondel en de staartvin plotseling omlaag is gevallen. Vervolgens brak er brand uit, waarna een doffe ontploffing volgde. De verklaring van getuige stemde hierin overeen met die van de andere gehoorde le den van het landingspersoneel, dat de lan ding zelf een normaal verloop had. De andere mogelijkheden voor de oor zaken, welke thans onderzocht worden, heeft de commisie nog niet bekend ge maakt. Er werd wel e«ni op vliegtuigen geschoten! In verband met het onderzoek naar de ramp van den „Hindenburg" heeft de politie in New Jersey des gevraagd bevestigd, dat de laatste jaren herhaaldelijk op vliegtuigen in een uitgebreid gebied rond Lake- hurst is geschoten. Ook de bekende Oceaanvlieger Clarence Chamberlain verklaarde, dat kortgeleden op twee vliegtuigen aanslagen zijn gepleegd, de laatste op 2 Mei. Een der vliegtuigen is met een doorschoten benzineleiding op het vliegveld Bendix aangekomen. Het andere had een gat in den vleugel. Het vliegveld van Bendix ligt op 100 K.M. van Lakehurst, en het vliegveld van Clifton, waar het an dere aangeschoten vliegtuig was geland, op 70 K.M. Naar thans eveneens bekend geworden is, is reeds in 1930 op het luchtschip „Los An- geles" en in 1928, 1932 en 1933 op het lucht schip ZMC 2 geschoten. De luchtvaartautoriteiten hebben ook meer malen klachten en anonieme telefonische waarschuwingen ontvangen, waarin aan vliegers de raad werd gegeven, niet laag over New Jersey te vliegen, daar zij anders door de vertoornde bewoners met kogels doorboord zouden worden. De minister van handel, Roper, heeft gis ter naar aanleiding van den ondergang van de „Hindenburg" o.a. verklaard: Wij mogen ons niet laten ontmoedigen of vooringenomen zijn. De kwestie, of helium of waterstofgas gebruikt moet worden, zal nauwkeurig bestudeerd worden. Ik persoon lijk geloof, dat een plan kan worden uitge werkt op grond waarvan heliumgas uit onze voorraden voor wereldhandelsdoeleinden ter beschikking kan worden gesteld, natuurlijk zonder welk deel ook van onze vredespoli tiek daaraan op te offeren. Het ministerie van den minister bestu deert op het oogenblik nog diepgaander dan te voren de mogelijkheid van het vervoer door luchtschepen, dat, vooral bij den dienst over den Oceaan doelmatig is gebleken. SLACHTOFFERS VAN „HINDEN- BURG"-RAMP NAAR DUITSCH LAND. Het s.«l. „Hamlburg", dat het stoffelijk overschot aan boord heeft van 25 Duitsche slachtoffers van het luchtschip „Hinden burg", is om middernacht van New-York naar Duitschland vertrokken. Omdat hij een betooging van Vlaamsche oudstrijders verbood De Vlamingen zijn verschrikkelijk boos op burgemeester Max van Brussel, omdat deze een betooging van de Vlaamsche oudstrijders ten gunste van de amnestie heeft ver boden. Herhaaldelijk is de weer spannige burgemeester reeds door de regeering over zijn ontactische houding onderhouden, zonder dat dit evenwel resultaat had. Rechtens kon de regeering niet ingrijpen. Deze netelige kwestie, die de gemoederen der Belgen, vooral in Vlaanderen heftig in beroering heeft gebracht, heeft gisteren de Kamer bereikt en daar heftige discussies ontketend. De verschillende sprekers, w.o. oud-minis ter Cauwelaert, de socialistenleider Van der Velde en de minister van binnenlandsche zaken, de Schrijver, keurden allen ten scherpste het beleid van den burgemeester af. Toen deze opstond om zich te ver dedigen. brak zulk een stroom van interrupties los, dat hem het spre ken bijna onmogelijk werd gemaakt Minister de Schrijver deelde mede, dat de regeering juridisch den burgemeester niet kari dwingen een andere houding aan te nemen. Tenslotte werd er een door verte genwoordigers van alle partijen on- derteekende motie ingediend, waar in de Kamer verklaart, dat het ver bod van de betooging der Vlaam sche oudstrijders betreurd wordt, en dat het grondwettelijk recht van be- toogen onder alle omstandigheden gevrijwaard dient te worden. Zonder het met zooveel woorden te zeg gen houdt deze motie die in de eerst volgende zitting in stemming zal komen een afkeuring in optima forma van den heer Max in, merkt het Hlbld. op. Maar de Brusselsche burgemeester zat ostentatief onverschillig in zijn bank met een gezicht dat duidelijk demonstreerde hoezeer hij lak had aan een oordeel van de Kamer President Roosevelt zal aan zijn voornemen vasthouden. In den trein waarmede hij van een visch- tocht van 18 dagen naar Washington terug keerde, heeft president Roosevelt tegenover journalisten verklaard, dat hij voornemens was een redelijke toepassing der maatregelen van de „New Deal" voort te zetten met na me die, welke een stabilisatie der landbouw producten op een redelijk peil beoogen. BENDE GANGSTERS IN AMERIKA GEARRESTEERD. Na een bewaking gedurende dertien ach tereenvolgende uren heeft de politie in een woning in Bronx een bende gangsters gear resteerd, die voornamelijk werkzaam was op het gebied van restaurants, juweelenza ken, e.d. Onder de gearresteerden bevindt zich een schilder, een danseres en een ma nicure. Tal van revolvers en gestolen voor werpen zijn in beslag genomen. Berust de regeering niet in haar nederlaag? De keizer van Japan heeft gister ochtend de vergadering gepresideerd van den geheimen raad. In deze bij eenkomst werd de benoeming goed gekeurd van een speciale commis sie, welke zich volgens het plan van Hayasji zal moeten bezig houden met de ten uitvoerlegging van de door de regeering beoogde admini stratieve hervormingen. Het blad „Yomioeri Sjimboem" herinnert er aan, dat deze hervormingen bestaan in de herziening van het kiesstelsel, een nieu we oeconomische politiek tegenover Mand sjoekwo en de politiek tegenover de ijzerin dustrie. De „Yomioeri Sjimboem" voegt hieraan toe, dat volgens Hayasji het tegenwoordige kiesstelsel niet de ontwikkeling van een constitutioneele regeering overeenkomstig de belangen van Japan mogelijk maakt en derhalve moet worden gewijzigd. Het aantal landdagafgevaardigden moet worden verminderd door de instelling van kieskringen. De voor de beweerde behartiging van het constitutioneele stelsel op touw gezette cam pagne neemt steeds grooter vormen aan, maar hoewel zekere leden der beide groote partijen, de Minseito en de Seyoekai, veel vuldig particuliere bijeenkomsten houden, be staat er nog geen werkelijke samenhang tusschen de beide regeeringspartijen. Amerikaansche regeering blijft zich verzetten. Uit welingelichte bron wordt vernomen, dat het Amerikaansche departement van handel zijn verzet handhaaft tegen de lucht- race New YorkParijs, die het beschouwt als gevaarlijk en waarvan de consequenties naar zijn meening de ontwikkeling van ge legde lijnen tusschen Frankrijk en de Ver- eenigde Staten zouden kunnen belemmeren. Het verzet van het departement van han del is zoo ernstig, dat de minister zou over wegen een vergunning tot vliegen boven de Vereenigde Staten te weigeren aan de deel nemers aan de race. DE „ADMIRAL GRAF SPEE" NAAR SPITHEAD, Het pantserschip „Admiral Graf Spee", dat de Duitsche vloot zal vertegenwoordigen bij de vlootschouw op Spithead, heeft giste ren de haven van Kiel verlaten. Het schip staat onder commando van vice-admiraal von Fischel. ARABISCHE GEVANGENEN IN HONGERSTAKING. Zij hadden op amnestie gerekend. Een honderdvijftigtal Arabische gevange nen in de gevangenis van Akko, Palestina, zijn gisteren in hongerstaking gegaan uit pro test tegen het feit, dat ter gelegenheid van de kroning geen amnestie is uitgevaardigd. De nationale Arabische raad heeft zich heden met deze kwestie bezig gehouden. Berichten dienaangaande tegen gesproken. Londensche bladen hebben onlapgs een be- richt gepubliceerd volgens hetwelk Duitsch land de Zweedsche wapenfabrieken van Bofors zou hebben aangeboden m de vol gende vijf jaren alle in die fabrieken te ver vaardigen luchtafvveerkanonnen te ko°P^"' Volgens hetzelfde bericht zou Bofors even wel het aanbod van de hand hebben gewe- ZCNaar het Duitsche Nieuwsbureau van be voegde zijde verneemt, ontberen deze bencii- ten evenwel allen grond. Ook de arbeid bij General Mo tors weer stilgelegd. Er hebben de Pittsburgh bloedige botsin gen plaats gehad tusschen de politie en sta kende arbeiders der staalfabrieken. De politie zag zich tenslotte genoodzaakt, met traangasbommen tegen de menigte op te treden. In de General Motors fabrieken te Detroit, Cleveland en Saginaw (Michigan) zijn on danks de tusschen de General Motors en den bond van automobielarbeiders gesloten over eenkomsten nieuwe stakingen uitgebroken. In totaal zijn 16.500 arbeiders der General Motors fabrieken in staking. Officleele zegels gebruikt. Huiszoekingen te St. Jean de Luz hebben een vervalsching van paspoorten aan het licht gebracht. De verdachten zouden ge bruik hebben gemaakt van officieele zegels, die hebben toebehoord aan vertegenwoordi gers der Spaansche regeering in Frankrijk, welke bij het uitbreken der vijandelijkheden waren afgetreden en overgegaan in Fran co's dienst. DAT ZAL GEKLONKEN HEBBENI Een concert op 130 plano's tegelijk. Uit New York wordt gemeld, dat 30.000 personen een concert hebben bijgewoond, dat aan de Butler Universiteit te Indiana- polis werd gegeven op 150 piano's. Het geluid moet wel formidabel geweest zijn. Er wordt echter niet gemeld of het mooi was en ook niet hoeveel gescheurde oorvlie zen er te betreuren waren. Maar over smaak valt niet te twisten, en zeker niet over de Amerikaansche. Als het maar groot is en geweldig. SPAANSCHE VLUCHTELINGEN MOETEN GIBRALTAR VERLATEN. Gevaar voor besmettelijke ziek ten door overbevolking. In een officieele verklaring wordt allen Spaanschen vluchtelingen medegedeeld, dat zij Gibraltar moeten verlaten. Niettemin zijn maatregelen genomen, opdat uitgewe kenen, die met de Spaansche regeering sympathiseeren niet naar door de rechtschen beheerschte streken zullen worden gebracht. Het bevel tot vertrek is gegeven met liet oog op de overmatige [jevolking en de mo gelijkheid van besmettelijke ziekten. De gouverneur wenscht dezen toestand niet te laten voortduren. Het plan voor een Don-Wolgakanaal is aangenomen. Dit kanaal zal een verbinding vormen tusschen de beide rivieren en een groote diepte krijgen. Het zal toegang tot de zee mogelijk maken. Door den aanleg van het kanaal zullen groote verkeersvraag- stukken voor Zuid en Zuid-Oost Europeesch Rusland worden opgelost. Een reis met politieke nevenbe doelingen. De reis welke het Italiaansche konings paar naar Boedapest maakt, heeft niette genstaande het protocolair karakter een po litieke beteekenis. Het is op de eerste plaats een tegenbezoek aan rijksregent Horthv, die in November van het vorig jaar een bezoek bracht aan Rome. Evenwei wordt het koningspaar vergezeld door graaf Ciano den minister van buitenlandsche zaken, die omringd is door een ware diplomatieke de legatie. Hij zal besprekingen voeren over de betrekkingen tusschen Hongarije en Roe menië. Een regeling hiervan is noodzake- Iqk voor een toenadering tusschen Rome en Boekarest. NIEUWE BOTSINGEN IN BRITSCH INDIë Maandag en Dinsdag is het, naar men te Simla verneemt, tot nieuwe gevechten aan de Noordwestelijke grens gekomen. Een brigade, bestaande uit acht peletons en verkenners, rukte uit het kamp van Dosalli op naar de vlakte waar de vijand volkomen verrast werd. Vele opstandelingen werden gedood. Aan de zijde der F.ngelsrhen zijn een officier en twee Indische soldaten ge dood en een Britsche soldaat, drie Indische officieren en vijf Indische soldaten gewond. Bevordering van de labriSa». van synthetische rubber verhooging van invoerrechten De fabricatie van synthetische rubber i,buna) vormt een der belang, rijkste opgaven van het vierjaren plan in Duitschland. De aanzienlijke bedragen, welke noodig zijn voor het oprichten van „buiia-fabrieken'' kun nen door de industrie slechts voor een deel worden opgebracht Om de financiering volkomen te W4i. borgen is het verstrekken van rijksmiddi len vereischt. Deze middelen zullen door eeh belasti op de uit het buitenland ingevoerde ruwj rubber worden verkregen. liet. daartoe vast te stellen invoerrecht, dat voorloopig 0p jk rijksmark per dubbele centenaar is bepaald zal bij groote schommelingen in den pi-ij, van ruwe rubber verhoogd of verlaagd wor. den, teneinde den binnenlandschen prjj5 voor ruwe rubber en daarmede ook de prij. zen voor afgewerkte rubberproducten Wh). veel mogelijk stabiel te houden. Het invoer recht zal weer worden opgeheven, zoodra het aan zijn doel heeft beantwoord. ng Vernomen wordt, dat Merrill en Lambie, die gisteravond van Southport zijn opgeste! gen voor hun vlucht over den Atlantischen Oceaan, in verband met een geschil dat tus schen eenige filmmaatschappijen te Londen is gerezen, geen kroningsfiim hebben mede genomen. Deze films zullen op de gebrui kelijke wijze naar Amerika worden verzon den. Eesolutie betreffende het schrijd ven van ambassadeur Doid, Het schrijven van den ambassadeur ie Berlijn, Dodd, waarin deze beweert, dat een Amerikaansche milliardair bereid is de in stelling van eene dictatuur in de V.S. te steunen, heeft den republikeinsclien sena tor Nye aanleiding gegeven een resolutie in te dienen .waarin hij het ministerie van buitenlandsche zaken uitnoodigt, den ambassadeur te verzoeken den naam van den bedoelden milliardair te noemen, op dat de senaat onmiddellijk een onderzoek hieromtrent kan instellen. De resolutie van Nye is naar de commis sie van buitenlandsche zaken verwezen, daar Pittman, de voorzitter der commissie, zich tegen onmiddellijke behandeling van het voorstel verzette. Reeds in geheime zitting behandeld Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Moskou, dat pas thans uit betrouwbare bron bekend wordt, dat in de laatste dagen van April de vroegere leden der Rechtsche oppositie en de vroegere vooraanstaande Bolsjewistische politici Boekarin en Bvkotf door een speciale rechtbank der Gepeoe ia geheime zitting zijn veroordeeld tot vrij heidsstraffen van verscheidene jaren. Het vonnis is tot nu toe nog niet office eel bekend gemaakt. Rykow, aldus het D.N.B., die, naar bet schijnt, een beroerte heeft gehad, w,'! thans in een ziekenhuis te Moskou vpr' pleegd worden, terwijl Boekarin zich reeds in ballingschap zou bevinden. tV Eenige exemplaren gesignaltt™ In den Rijn nabij Arnhem heeft gisterenmorgen een visscher een tweetal exemplaren van de door de zoetwatervisscherij zoo zeer P6" vreesde wolhandkrab in een paling- fuik gevonden. De wolhandkrab, ook wel ^'nePfj«n kreeft geheeten, werd enkele jaren 8.p'e<Lt in de stroomen en rivieren, vooral in n Noorden van ons land in grooten gp R' aangetroffen, waar zij groote schade a de visscherij toebracht. Deze krab heeft ne zooals men weet, vooral voorzien °P zich in de fuiken bevindende aas, terv\ ze veel vernielingen aanricht aan de netten. In de provincie Groningen plaag in het najaar van 1935 zoo groot, n men op sommige plaatsen gpd,irendc herfstmaanden de hengelsport niet ne kunnen beoefenen. n,-.ns In het Noorden des lands valt eenige teruggang van het'dier Ie besp ren. Niettemin blijven de deskundigen ontwikkeling van de wolhandkrab met d langstelling volgen. Onlangs is een co missie tot bestrijding van de wol hand' ingesteld, waarvan prof. E. H. Hazelho directeur van het Zoologisch Laborator^ te Groningen, voorzitter en de beer Brink, ambtenaar der Ned. Heiderm.1- Arnhem, secretaris is. Deze commissie binnenkort een rapport over haar ondei kingen publiceeren. pp De Arnhemsche visscher heeft van vondst mededeeling gedaan aan de a 1 ling zoetwatervisscherij der Ned. Heide- en een exemplaar van de wolhandkrab schonken aan een der Arnhemsche scW

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2