IBIS SHAG EIMELIJKE altijd betrouwbaar Dobbefwte*8n lekker... man! DE STRIJD ^r< I$<fchrom Isopan Joh. F. Asma Lezing voor de afdeeling Den Helder van de R»K. Middenstandsvereeniging door Michael Corvin snelfilm //- Pro Patria Illuminatie van Hr* Ms. kruiser „Java" 30 jaar directeur van „Halleluja" Burgerlijke Stand van Den Helder De secretaris van de Kamer van Koophandel houdt een interessante causerie over het onderwerp: „Wat de Kamer van Koophandel is en wat ze doet voor het bedrijfsleven". Gisteravond hield in de bovenzaal van café „Centraal" de heer Scheffel, de secretaris van de Kamer van Koophandel, een lezing voor leden van „de Hanze". Het was de heer Kolster, de voorzitter van deze Middenstandsvereeniging, die de aanwezi gen, na met den Christelijken groet te hebben geopend, van harte welkom heette en zijn blijd schap uitsprak over het feit, dat de heer Schef fel zich bereid had verklaard om over een on derwerp, dat noch al eens aanleiding tot mis verstand gaf. een uiteenzetting te geven. De voorzitter sprak de hoop uit, dat de heer Scheffel door deze causerie de leden zou over tuigen, dat het geld, dat betaald moest wor den, nuttig besteed was. Nadat dan de secretaris de notulen van de vorige vergadering heeft voorgelezen, neemt de spreker het woord. Wat de Kamer van Koophandel is 't Kan zeker van nut zijn om hier in dezen kring, zoo begon de spreker, iets over de Kamer van Koophandel te vertellen. We moeten de Kamer van Koophandel en het Handelsregister streng van elkaar scheiden. Er is zoowel een wet op de Kamer van Koophan del als op het Handelsregister. In het buiten land is het Handelsregister of bij het kadaster of bij de griffie ondergebracht. Wat de Kamer van Koophandel betreft, deze bestaat uit 18 leden, waarvan de helft uit het grootbedrijf en de helft uit het kleinbedrijf zijn gekozen, zoo dat groot- en kleinhandel precies tegen elkaar uitgebalanceerd zijn. Al jaren was er behoefte aan een instituut, dat als bemiddelaar kon optreden tusschen be drijfsleven en overheid. In 1599 werd te Mar- seille de eerste Kamer van Koophandel opge richt. Men onderscheidt drie soorten Kamers van Koophandel. En wel ten eerste: De zuiver offi- cieele Nederlandsche instelling, ten tweede, de inheemsche Kamer van Koophandel, dat is b.v. de Nederlandsche Kamer van Koophandel in Londen, enz. Deze instellingen zijn meer een sociëteit van Nederlandsche kooplieden in het buitenland, en ten derde: De internationale Kamer van Koophandel, ontstaan na 1914. Deze laatste vergadert om de 4 jaren en hier wor den de internationale zakenbelangen voorge dragen. Een dergelijk congres heeft wel dege lijk waarde. Want het grondig herzien van Amerika's handelspolitiek is te danken aan een van deze internationale bijeenkomsten. De Nederlandsche Kamer van Koophandel werd ingevoerd tijdens de Fransche overheer- sching. Maar werd eerst na de wet van 1921 tot het huidige lichaam, d.w.z. iedere gemeente ondergebracht onder een bepaalde kamer. In totaal 36 stuks. Wat moeten en mogen die kamers doen De Kamers moeten de functies verrichten, die door wetten en Koninkl. besluiten worden voorgeschreven. Zij moeten alle colleges voor lichtingen geven op het gebied van handel en nijverheid. Daarentegen kan zij ook uit eigen beweging adviezen geven. De spreker geeft hiervan enke le voorbeelden. Wanneer b.v. een gemeente een RHEUMATISCHE PIJN IN ALLE GEWRICHTEN, Gezondheid thans geheel hersteld. „Ik had rheumatische pijnen in elk ge wricht. Dit duurde zob 13 weken. Toen raadde men mij om Kruchen Salts eens te probeeren en voordat ik mijn tweede flacon op had, was ik reeds in staat om mijn dagelijksche gewone plichten te vervullen. Kruschen Salts heeft mij absoluut van de pijn afgeholpen." Mevr. I. D. Rheumatische toestanden zijn meestal een gevolg van een ophooping van urinezuur in het lichaam. Kruschen Salts heeft de kracht om het gevaarlijke urinezuur, dat zich vastzet en ondragelijke pijnen veroorzaakt, op te los sen en langs de natuurlijke kanalen uit het lichaam te verwijderen. De „dagelijksche dosis" Kruschen zal Uw lic§aam voor goed vrjj houden van alle kwaadaardige afvalstof fen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Mij., Am sterdam, voorkomt. (Adv.) 8) Aan den stijl van het gebouw en aan de inrichting ervan kon men zien, dat men hier op het bezoek van Amerikanen rekende. Aan vankelijk werd Esther vrij geringschattend behandeld, maar toen zij haar veriangens ken baar had gemaakt, haar bagageregus had afgegeven en een kamer met badkamer op de beste étage had besteld, steeg de mate van beleefdheid van het hotelpersoneel aan merkelijk. Zij voelde zich niet erg behaaglijk in deze atmospheer, die verdacht snobbistisch rook, maar zij dacht aan de strenge voor waarde van den ouden Burg, die geëischt had, dat zij in Savoy, het meest bekende hotel, haar intrek zou nemen. Dit zou haar kans op welslagen vergrooten en bovendien behoorde zjj als afgezante van de „Welt" in het duurste hotel te wonen. Dus schikte zij zich. Met zorg koos zij haar kamer uit, want zij zou er waarschijnlijk wel een vrij langen tijd in moeten wonen. Zij vond er een naar haar zin op de eerste étage in een zijvleugel, waar het rustiger was dan in het hoofdgebouw met zijn groote appartementen. Ook deze kamer S ;v vaste brug zou willen leggen en de Kamer wordt hiervan verwittigd, dan kan zij op eigen initiatief het gemeentebestuur opmerkzaam maken op het feit, dat diverse handelaren door het leggen van dezen brug gedupeerd kunnen worden, doordat zij b.v. hun goederen per boot ontvangen. Verder geeft de Kamer certificaten van oorsprong af. Dat wil zeggen een bewijs, dat goederen in gevoerd in het buitenland, wel degelijk uit ons land komen. Voorstellen, die door een handelsman ge daan worden in eigen belang, maar parallel loopen aan het algemeen belang, verdienen de volle aandacht van de Kamer. Wat doet de kamer voor den klein handel. Zoodra door de crisis ook de middenstand werd getroffen, heeft de Kamer van Koophan del er voor zorg gedragen, dat regeeringscre- diet werd verstrekt. Dan heeft de Kamer gevochten voor ver laging van Personeele belasting, wat in vele gevallen is geschied. Verder werd actie gevoerd tegen de z.g. vlie gende winkels, terwijl de verlaging van post en telefoontarieven in wezen te danken is aan de Kamer van Koophandel. Ook de bevordering van het vreemdelingen verkeer heeft haar volle aandacht, terwijl steeds gaarne alle inlichtingen worden ver strekt, waar het omzetbelasting en devaluatie betreft. Momenteel wordt getracht om gas-, water en electr. bedrijven te bewegen tot een goed- kooper tarief voor de zaken. En zoo noemt spr. de verschillende voorvallen uit de veelzijdige taak van dit instituut. Hierna wordt gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waarvan door verschillende leden gebruik wordt gemaakt, waarna de spreker over gaat tot het tweede gedeelte van zijn onderwerp: De werking van het Handelsregister. Misschien heeft dit onderwerp nog meer Uw belangstelling, zoo vervolgt de heer Scheffel, omdat hier tenslotte geld mee gemoeid is. Het doel van het Handelsregister is hoofd zakelijk het verzamelen van gegevens, die in dienst gesteld worden van het publiek. Het overgroote deel van het bedrijfsleven heeft dit gewenscht gevonden. In vele landen is de wet op het Handelsregister doorgevoerd. Het is echter geen informatiekantoor voor de finan- cieele kracht van een zaak. Vanzelfsprekend zou dat ook onmogelijk zijn, daar het kapitaal van een zaak geen dag hetzelfde is. Maar wel wordt de vraag beantwoord, heeft een zaak rechtswaarde, wie zijn de firmanten of aan sprakelijke personen, waardoor verbintenissen van kracht zijn. Vorige jaar zijn door ons 6600 inlichtingen verstrekt, terwijl 6300 zaken ingeschreven zijn, wa.t zeggen wil, dat over iedere zaak inlichtin gen zijn ingewonnen. Geheel kosteloos liggen de registers ter inzage. Beantwoording per brief kost echter 0.25. Wie moeten ingeschreven zijn? De wet zegt, dat ieder handelaar of zaken man, welke branche ook, ingeschreven moet zijn, behalve zij, die voor minder dan 2000.— zijn aangeslagen. Als de Kamer van meening is, dat iemand moet worden ingeschreven en de persoon in kwestie weigert, dan maakt de rechtbank uit of deze weigering al of niet geaccepteerd kan worden. Een vrijstelling van de jaarlijksche betaling kent de wet niet. Wel echter schrijft de Kamer in sommige gevallen een post als oninbaar af, wanneer na grondige informatie blijkt, dat men onmogelijk betalen kan. Het geld dat jaarlijks geind wordt, dient ten eerste tot het in stand houden van het handelsregister, waarvoor alleen reeds een uit gebreide administratie noodig is, terwijl de rest bestemd is voor de Kamer van Koophandel, die zich hiervan maar juist kan bedruipen. Ik ben van meening, zoo eindigt de spreker zijn vlotte lezing, dat alleen met opbouwende critiek op ons werk, iets te bereiken valt. De heer Scheffel beantwoord dan nog ver schillende vragen, waarvan vooral één betref fende de verplichte bijdrage aan den Keurings dienst de aandacht vroeg. Hierin zit n.1. een ernstige onrechtvaardigheid. Ondanks het feit, dat de Keuringsdienst niets te maken heeft met de Kamer van Koophandel is het bedrag, dat betaald moet worden, hetzelfde als voor de Kamer van Koophandel en handelsregister, wat onbillijk is, gezien het feit, dat een han delaar bij al zijn waren slechts een artikel kan hebben, wat onder de Keuringsdienst valt. Het is tenslotte de Voorzitter, die als tolk van allen den heer Scheffel voor zijn boeiende lezing bedankt. Waar het deze bijeenkomst van „de Hanze" betreft, is het programma dan nog niet geheel afgewerkt, want de geestelijk adviseur, de eer waarde heer Coelen, spreekt dan nog eenige opwekkende woorden, ten eerste betreffende de federatiedag te Alkmaar op 23 Juni, ver volgens waar het „Santos" betreft, de vereeni- ging „Steun aan Nederlandsche tuberculose onbemiddelde standgenooten" en ten laatste voor aansluiting bij het retraitefonds. Bij twaalven is het dan de voorzitter die dezen avond sluit. Woensdagavond vonden van bovengenoem de vereeniging de jaarlijksche onderlinge gymnastiekwedstrijden plaats voor de meis jesklassen. 's Middags de jongste meisjes die als gewoonlijk weer keurig de oefeningen die de directeur, de heer M. P. v. Hooydonk, hun voorschreef, hebben uitgevoerd. Het resultaat was: lste dipl. Hetty Pala en Marie Jurg met 30 pnt.; 2de dipl. Marietje London met 282/a pnt,; 3de dipl. Mies Hofland met 28V,i pnt.; 4de dipl. Tonny Lelie, Lottie de Jong en Greta Krigée met 27Vs pnt.5de dipl. Annie Zeedijk met 26Vs pnt.; 6de dipl. A. Meyer, Jetty de Jong, Elly Klerk en Henny Slemmer met 252/3 pnt. Des avonds traden de oudste meisjes aan en deze kregen van hun voorzitter bij de prijsuitreiking een extra pluim voor hun correct werk. De winnaars van het eerste diploma kregen nog als extra prijs een boek en de voorzitter dankte den directeur harte lijk voor zijn moeite. Ook werden de vele toe schouwers bedankt voor hun belangstelling. De diploma's in deze afdeeling werden toe gekend aan: lste dipl. Martha Meyer met 40Va pnt.; 2de dipl. Annie de Boer met 392/3 pnt.; 3de dipl. Tiny Slikker met 38/l3 pnt.; 4de dipl. N. Kiljan met 38 pnt.; 5de dipl. E. v. Praag en Fr. v. Engel met 352/s pnt.; 6de dipl. Frida Oostendorp. Annie Treffers, C. Möller en A. Bok met 332/3 pnt. Woensdag a.s. zullen dezelfde wedstrijden plaats vinden voor de jongensafdeelingen; half vier voor de jongste en half negen voor de oudste. Belangstellenden zijn hierbij harte lijk welkom. Daar, waar het donkere havenwater zich lied zong voor de krabben en kreeften, die voortspoedde langs de steigers en een nacht- tusschen de steigerbalken zich schuil hielden, lag Hr. Ms. kruiser „Java" zich gisterenavond te spiegelen in een zee van licht. Het viel van den geschutstoren in een overdaad langs den bovenbouw op het dek, het stroomde uit de schijnwerpers langs de flanken van het schip, het kaatste terug van de kanonnen en hechtte zich vast in de patrijspoorten en gaf het slank geheel van den kruiser een onwezenlijk aan zijn. Er was weinig belangstelling voor deze proefverlichting, door de geringe bekendheid, die er aan gegeven was. Slechts een enkele wandelaar langs de haven werd verrast door het fraaie schouwspel en een nachtvogel schoot met een luid tjiep-tjiep over het vreemde lichtschip. De kloppende motor van de commandantssloep, die met belangstellen den een tochtje rondom het schip maakte, was verder de eenige rustverstoorder. Verder was er de stilte, de stilte van den donkeren nacht, die sterrenloos was, de stilte van het licht, dat in een vreugderoes zich vastzoog aan het schip. Wat zal het een sprookje zijn als straks in Spithead, al die schepen in feesttooi zijn en dan zal onze „Java" zeker goed voor den dag komen. De proefverlichting van gisterenavond heeft dat getoond. HERMAN NYPELS' KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Verenigingsbesturen! Vraagt bjj ons prijsopgaaf voor Uniformen enz. Wij geven U speciale voorwaarden. Vlotte bediening, lage prijzen. JnWlemm-conoert ht Ae Gerefor meerde Kerk. Gisteravond heeft in de Gereformeerde Kerk bij het Julianapark het jubileum-concert plaatsgevonden ter gelegenheid van het feit, dat de directeur van de gereformeerde zang- vereeniging „Halleluja", de heer Joh. F. As- ma, 30 jaar de dirigeerstok had gezwaaid. Reeds tal van malen mochten ook wij van deze plaats ons in waardeerende bewoordingen over het beleid van dezen kranigen dirigent uitlaten, meermalen zelfs, o.a. bij de uitvoering van groote werken, zooals de nog in de her innering liggende oratoria, zéér waardeerend. Het deed ons daarom des te meer genoegen, dat gisteravond bleek, dat er in breeden kring warme sympathie bestaan voor het werk van den heer Asma. Nadat gezamenlijk van den 68sten Psalm het 10de vers gezongen was en de voorzitter van Halleluja, de heer Bommel, het ge bed uitgesproken had, hield deze een kort inleidend woord, waarbij hij het welkom toe riep niet alleen aan hen, die in vrij grooten getale het kerkgebouw vulden, doch in het bijzonder aan de vertegenwoordigers van het Christelijk Mannenkoor, het Luthersche Kerk koor, het Hervormde Kerkkoor, de Christelijke Oranjevereeniging, de Gereformeerde Meisjes- vereeniging, de Gereformeerde Zangvereeni- ging van Julianadorp, den heer Van der Vliet (dir. van het Chr. Mannenk.) en den Kerkeraad. B. en W. waren tot hun spijt niet in de ge legenheid het concert bij te wonen. Eveneens de Oranje Harmonie Kapel, de leer Leewens, de eere-voorzittr, de heer Klaassen en de heer de Hoogh, welke laatste zijn felicitaties per brief kenbaar had gemaakt. De heer Bommel dankte voorts den heer Asma Jr. voor zijn medewerking als orgel- en pianobegeleider en maakte tevens van de ge legenheid gebruik woorden van hulde te spre ken ten aanzien van den directeur. Hij roemde diens werk in de 30 jaren, die voorbijgegaan zijn, en noemde daarin speciaal hoogtepunten als de opvoeringen van „Paulus", „Athalia" en „De Schepping". Aan hem is het in de eerste en laatste plaats te danken, dat Halle luja op het niveau gekomen is, waarop het thans staat. De heer Bommel memoreerde tenslotte het feit, dat dezen avond voor het eerst opgetre den zou worden met een kinderkoor, dat geen voortzetting is van het vroegere „Harpe Da- vids", doch een nieuw, onder leiding van den heer H. J. Swagerman en spr. Het Koor. Wat de uitgevoerde nummers door het ge mengde koor betreft, dit waren alle oude be kenden. Ieder nummer was reeds in den loop der jaren gezongen door het ensemble, zoodat inderdaad het karakter van „jubileum-con cert" behouden bleef. Het eerste optreden bracht van Bach „O Morgenster, vol hemelpracht", van Von Glück „Morgenzang" en van Abt „Woudgedachten". Het eerste beleefde een zeer gunstige op voering. Mooi. gedragen werd er gezongen, en men slaagde er in de wijdingsvolle Bach-sche sfeer te benaderen. Een uitstekende ouver ture! In „Morgenzang" haperde het bij de teno ren. Zij zakten reeds in den aanvang weg en bleven goeddeels in het geheele nummer on hoorbaar. „Woudgedachten" was weer belang rijk beter, al domineerden hier de sopranen enkele nuancen te sterk. De laatste satzen evenwel klonken bijzonder mooi. De orgelbege leiding van den heer Asma Jr. was, zooals men dat trouwens gewoon is, in uitstekende han den. Volgde van Kolkman „Avondgebed", dat er behoorlijk bleek in te zitten en dat vrijwel vlekkeloos gezongen werd. Het „Zondagmor gen" van Abt, was ondanks zijn grooten eenvoud, van goede kwaliteit. In het laatste optreden heeft men echter het koor op zijn voordeeligst kunnen hooren en bleek, dat de heer Asma het ensemble tot opmerkelijke prestaties kan brengen. Vooral in dat prachtige „De Heer is groot" van Molck, een aangrijpend jubellied, dat bij zonder gevoelig gezongen werd. Niet minder de beide laatste nummers „Open U wijd" van Van Glück en Psalm 150 van 't Kruys. Daar was enthousiasme, daar was bezieling bij de leden en niet in het minst bij den kranigen directeur. Een goed besluit va.n een goeddeels voortreffelijk concert. Het Kinderkoor. Wat het eerste optreden van het Kinder koor betreft, dit is een succes g'eworden, on danks het feit, dat dit optreden uit den aard der zaak een gewaagde onderneming was. Tenslotte waren het bijna stuk voor stuk zan gers, die nog nimmer voor een podium ge zongen hadden, en de leeftijd in aanmerking VOOR DE PIJP Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBlS-pjj^ Bij Uw winkelier verkrijgbaar. genomen, was eenige clementie wel gewet, tigd. De eerste liedjes, o.a. „Het Leven" van Röntgen, „Het Liedje van de zee", van Van Oort en „Sneeuwklokje" van Van Setten droegen dan ook kennelijk het stempel van onwennigheid. Het klopte niet altijd precies op elkaar, daar was wat onevenwichtigheid in de stemmen onderling, kortom, het"Was angst, die zich manifesteerde en die begrij, pelijk is bij ieder pasbeginnend jeugdkoor, Maar daar werd een prachtige revanche gei nomen bij het tweede optreden. Een revanche, die bracht van Henriëtte v Tussenbroek, „Sprookjes van den Wind", vaii Bernard Diamant „De krekel en het meisje" „De zieke hond" van Mackenzie en tenslotte „Smidslied" van Wierts. Welnu, daar was begrip voor rhythme. En daar werd gezongen, dat men zijn ooien spitste, zóó zuiver en zóó maatvast. Zoowel de dirigent, de heer Swagerman, als de koorleden zelf hadden er pleizier in, vooral toen een spontaan applaus van het auditorium „De zieke hond" tot een encorg dwong. Werkelijk, een succesvol eerste optreden van een koor, dat wij nog wel eens meer zul. len te hooren krijgen. De heer Asma gecomplimenteerd, Van de gelegenheid tot complimenteeren werd ten eerste gebruik gemaakt door den vertegenwoordiger van het Christelijk Man nenkoor, die er op wees, dat de heer Asma zeker op zijn loopbaan als dirigent van zijn koor met dankbaarheid kan terugzien. Met de hulp van God hoopt spr. dat het hem ge geven zal zijn nog tal van jaren zijn vereeni ging te leiden op dezelfde wijze als in de nu verstreken 30. Tot heil van de christelijke muziek en van het koor. Als stoffelijk blijk van waardeering biedt de woordvoorder namens zijn vereeniging een Bach-biografie aan. Vervolgens worden hartelijke woorden ge. sproken door representanten van het Luther sche Kerkkoor, en het Hervormd Kerkkoor, de Christelijke Oranjevereeniging, de Gerefor meerde Meisjesvereeniging „Lydia" en den Kerkeraad. Ook de directeur van het Chr. Mannenkoor, de heer Van der Vliet, spreekt zijn ouderen collega hartelijk toe, en wijst er met nadruk op, dat hier iemand staat, die iets gepresteerd heeft. En tevens hoe moeilijk het soms is om de functie vol te houden. Maar dan is daar de roeping, om te dienen, om de christelijke zang en de christelijke kunst hoog te houden, De heer Asma dankt hierna voor de be langstelling', die men hem in den loop van 30 jaren gegeven heeft voor zijn werk en spreekt de hoop uit, dat hij met Gods hulp nog eenigen tijd de vereeniging zal mogen leiden. Hij dankt de Sprekers voor hun hartelijke woorden tot hem gesproken, in het bijzonder den heer Van der Vliet, die hem zoo menig maal in zijn loopbaan van dirigent terzijde heeft gestaan. Tenslotte zingt men gezamenlijk het „Hal leluja, eeuwig dank en eer" en sluit de heer Bommel met dankgebed. van 13 Mei 1937. GETROUWD: G. F. W. Clasen en G. Tijsen. A. Hiemstra en C. Rienstra. T. J. van der Kuijl en C. C. Kapitein. M. Mutsaars en A. F. Bei.jamin. F. Slot en J. G. van de Ree. B. t er- hoog en G. Post. H. D. Pastoor en K. Jolen. OVERLEDEN: K. Koopman, (m), 57 jaar. was groot en mooi, maar wel wat al te weel derig gemeubileerd. Het was intusschen al wat iaat geworden om nog te lunchen, maar zij voelde een gezonden honger na haar tocht door de lucht en door den nevel. Men bezorgde juist haar bagage en deelde tevens mede, dat de groote garderobekoffer eerst tegen den avond verwacht kon worden. Zij begaf zich naar de hal om vandaar naar het restaurant te gaan en naar Engelschen trant een stevig ontbijt te gebruiken. Eerst nadat zij flink gegeten had, belde zij Dr. Linden op, die den vorigen avond reeds door Burg van Berlijn uit telefonisch op de hoogte gesteld was van de komst van zijn vrouwelijke collega en nu dadelijk in het hotel zij opwachting wilde komen maken. Hij wilde haar dan tevens ongedwongen het een en ander over de plaatselijke toestanden vertel len. Zij verzocht hem tegen vier uur te komen, wat hij aannam. Zijn stem vond zij niet on sympathiek en het was al prettig als de man, met wien zij hier, zakelijk althans, het meest te maken zou krijgen, een aangenaam mensch was. Bij het verlaten van de telefooncel zij had in de hal van het hotel getelefoneerd wilde zij nog even aan haar tafel gaan zitten en voelde zij onder het loopen door de zaal een blik op zich rusten. Eerst toen zij goed en wel weder gezeten was, nam zij de menschen aan de andere tafels eens wat nauwkeuriger op en toen zij daarbij een jongmensch met op vallend blond haar aankeek, knikte hij haar haast onmerkbaar toe, maar dadelijk keek' zij afwijzend en eenigszins uit de hoogte als het ware door hem heen. Evenals zijzelf had deze vreemdeling een tafel alleen. Zijn eenigs zins al te elegante en verzorgde uiterlijk deed he.m,. in Yereenigipg met zijn gelaatsvorm, als een Amerikaan kennen. Hij scheen in het hotel te logeeren, want toen hij de kellner riep, zei hij slechts een enkel woord tot hem, denkelijk het nummer van zijn kamer, en stond op. Zij keek snel een anderen kant uit, daar zij niet zonder reden vreesde, dat hij haar op dit oogenblik zou aankijken. De vreemdelinng ging naar de hal en plot seling bespeurde Esther den onweerstaan- baren aandrang om hem na te gaan en te weten te komen, wie hij was. Ook zij stond dus op, gaf eveneens het nummer van haar kamer aan den kellner op en slenterde lang zaam de hal in. De onbekende sprak met den portier, wien hij, juist toen Esther naderde, een papier overhandigde en daarop in de lift verdween. Toen zij voorbij kwam, groette de portier haar en deelde haar mede, dat er post voor haar was, wat haar verbaasde. De portier gaf haar een smal couvert, dat, zoo als zij dadelijk constateerde, een visitekaartje bevatte. Op haar kamer las zij het. Mr. James S. Hardley uit New-York verzocht toestemming zich aan haar te mogen voor stellen. Esther twijfelde een oogenblik. Wie was die mijnheer Hardley? Hij had haar naam in het vreemdelingenboek van het hotel gevonden en kende ook haar beroep en het blad, waar voor zij werkte. Wat zou hij wel willen Eerst was zij geneigd zichzelf uit te lachen. Lieve hemel, was het dan zoo iets bijzonders, dat een jonge man een jonge dame trachtte te leeren kennen, die er niet al te leelijk uit zag? En daarvoor bleef hem nauwelijks een anderen weg over, dan hij nu ingeslagen had. Maar toen werd zij wantrouwend en tegen strijdige gewaarwordingen maakten zich van haar meester. Nochtans ging zij weer naar beneden. Een oogenblik nog aarzelde Esther Raleigh; zij keek naar de glinsterende glazen versier selen van de lichtkroon boven haar, hoorde een zachte passage der muziek en reikte Hardley de hand, die haar met een stevigen druk omsloot. ..Het zal niet tot uw schade zijn, miss Raleigh." Hij fluisterde haast heesch' en boog zich over de tafel naar haar over. „Amerika weet goede weikers te betalen. U zult in uw arbeid voor de „Welt" geen oogenblik ge stoord worden. Als u slechts kunt zwijgen," hij keek haar doordringend aan, „zal geen mensch iets van onze overeenkomst ver nemen. Er gebeuren hier dingen, die we met de allergrootste oplettendheid moeten volgen. U kunt ons helpen. Zonder ons blijft u een journaliste van het gewone kaliber. Met ons behoort u tot de United Service for Informa tion persinformatie." Hij glimlachte, toen zij opstonden. Voor zij afscheid namen verzocht hij haar hem morgen middag in zijn bureau, dat in het gebouw°van de West Indian Rubber Company gevestigd was. te komen bezoeken. Zij behoefde slechts naar Mr. Hardley te vragen. Toen vertrok ken zij kort na elkander, om niet gelijk de hal door te moeten gaan. West Indian Rubber Company? Had de United Service daar zijn bureau? Z(j herin nerde zich, dat de officieele vertegenwoordi ging in een eigen gebouw gehuisvest was. Maar het was daar, dat Hardley er juist den nadruk op gelegd had, dat hij niet tot het vaste personeel daarvan behoorde. Evenwel, waarom had hij juist in het huis van deze maatschappij een werkkamer? Onverwacht scheen zij het gezicht van Mr. Werler voor zich te zien, dat zelfverzekerde, lachende gezicht, toen zii haar tro-f met het gevonden telegram uitspeelde. Dat telegram was immers aan deze zelfde West-Indische Rubber Maatschappij geadresseerd geweeS' hoewel aan het hoofdkantoor ervan 1 Amerika! Zonderling. Reeds in Berlijn J» men zich verwonderd afgevraagd, wat Wei e wel met die rubbermenschen uitstaande moe hebben. En dan was dat telegram nog v in onbegrijpelijke bewoordingen, dus hePa in geheimschrift opgesteld. Maar dat was immers onzin? Mr. Wen was een de heele wereld door bekende Pe soonlijkheid, een van de toonaangevend industrieelen van de Vereenig'de Staten, mijnheer Hardley had een baantje bij de officieele afdeeling van de Press Informatie Toch vermoedde zij het een of andere ve band, zonder daar echter zoo dadelijk e verklaring voor te kunnen vinden, een ve band, dat zeèr merkwaardig zou kunnen J en dat misschien toch nog geen verklarintj van den werkelijken toestand gegeven zo hebben. Esther's hart bonsde nog even luid, als to^ --w-.i. V. MUIIOUL Jl C V zij den blik van Hardley doorstond. Zij - het kloppen tot in haar hals en toen kre s dat kloppen plotseling een beteekenis. Tik"la tik-tak; zeide het niet: spi-on, spi-on, SP1"0 n Zij verbleekte een oogenblik, maar lachte v> dadelijk weder, hoewel eenigszins onzeker stond hier op een vooruitgeschoven P n het was haar werk inlichtingen te verzameie- Meer deed zij dan ook niet en er waren na geen beperkingen opgelegd, die haar konc weerhouden. Zoolang zij op gangbaren nieren haar nieuwsgierigheid kon bevredig 1 liep zij geen gevaar. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6