Vrees voor nieuwe muggenplaag Nieuw Nederland loopt van stapel! Vrijdag 14 Mei 1937 Derde blad Bestrijding zal millioenen kosten De Oxford beweging, welke ook in Nederland zoo zeer de aandacht trekt, komt al sinds eenige dagen te Utrecht bij een. Ds. M. van Wichen te Ju- lianadorp geeft in bijgaand artikeltje eenige indrukken van zijn bezoek aan de bij eenkomsten. Tweede Pinksterdag is de slotdag. Er is dus nog gele genheid met deze nieuwe geestesstrooming kennis te maken. De plaag schijnt zich ook tot de onmid- I dellij ke omgeving van Amsterdam te zul len uilbreiden. Er zijn ten minste in den Driehoek Amsterdam, Monnikendam en Muiderberg duizenden larven aangetroffen. „Meent U, dat de groote stad aantrek kingskracht op de muggen zal uitoefenen?" vroegen wij den hoogleeraar. „Als het muggen waren, zou dat zeker het geval zijn" antwoordde prof. Swellen- grebel, „maar het zijn eigenlijk geen mug gen." Zooals bekend is, steken de diertjes niet,. Ze eten niet eens. Zij leven slechts zeer kortstondig om te paren en eieren te leggen. Aantrekkingskracht zal de stad op de diertjes niet uitoefenen. Zij gedragen zich passief. Of Amsterdam last van hen zal hebben, zal van de windrichting en van het weer afhangen. Noord-Oostenwind op een wannen dag kan inderdaad onaange name verrassingen brengen." Een bestrijdingsmiddel is niet gevonden, zoo vertelde onze zegsman. De commissie door de regeering ingesteld, is nog slechts aan het begin van haar onderzoek. Een moeilijkheid is, dat al weten wij nog niet hoe de bestrijding zal moeten worden aan gepakt, in ieder geval zeker is, dat zij veel geld zal moeten kosten, wil men de milli- oenen „muggen" afdoend verdelgen. Nu zal het Rijk niet spoedig groote sommen ten koste leggen aan de bestrijding van een plaag, die wel zeer hinderlijk is, doch die vermoedelijk geen enkel gevaar voor de volksgezondheid oplevert. Een bezoek van een zwerm is natuurlijk alles behalve aan genaam, want al eten de diertjes niet, ze hebben wel stofwisseling en laten een wit achtig laagje vuil achter op de heldere Hollandsche woningen, waar zij zijn neer gestreken. Doch de gezondheid bedreigen zij niet, al zijn er ook geleerden die daar niet geheel zeker van zijn. Wat eigenlijk de oorzaak van de plaag is, maakt nog voorwerp uit van het onderzoek der regeerings- commissie. Het evenwicht in de na tuur Is verstoord, vermoedelijk ten gevolge van de plotselingen ver andering in den visohstand in het IJsselmeer. Maar hoe dieper de biologen deze zaak bestudeeren, hoe duisterder de finesses worden. Men meent, dat het bestrijdingsmiddel op den duur gevonden zal moeten worden door een vermeerdering van op den bo dem levende visschen, die zich met de larven voeden. De larven van het betrokken groene insect leven na melijk in de modder van den bo dem, in tegenstelling tot de lar ven van de eigenlijke muggen, die aan de oppervlakte leven... dat is ook de reden waarom chemische bestrijdingsmiddelen welke tegen muggenlarven zouden kunnen wor den aangewend, moeten falen tegen het groene insect. „Waneer denkt U, dat de plaag zich ween zal vorderen?" vroegen wij. „De eerste symptomen zijn er al. Waar schijnlijk komen de groote zwermen tegen: het einde van deze maand". Voorts vertelde prof. Swellengrebel ons nog van de organisatie, welke de regee- ringscommissie heeft opgezet teneinde ben trouwbare en wetenschappelijke inlichtin gen omtrent, de muggenplaag te verkrijgen* Langs de kusten van het IJsselmeer zijn overal geschikte personen aangewezen tot het verzamelen van gegevens. Het Centrale punt, waar deze gegevens samenkomen, ligt te Bakkum in Noord-Holland, waar de jonge bioloog, dr. van der Torren, in op dracht van de rijkscommissie, ze weten schappelijk rangschikt en bestudeert. Op deze wijze hoopt men tot een eenigs- zins volledige beschrijving van het optreden van de plaag te komen, opdat daaruit wel licht conclusies zullen kunnen worden ge trokken omtrent de mogelijke bestrijding. Dit jaar is van een bestrijding in elk geval geen sprake. Wij hebben gelaten af te wachten. ZATERDAG 15 MEI 1937. Hilversum I. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodistenen solist. 1.00 Gramofoonmuziek en postduivennieuws 1.15 KRO-Orkest. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 3.00 Kinderuur. 4.00 KRO-orkest. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.45 De KRO-Melodisten en solist. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjea. 6.15 Gramofoonmuziek. 6,20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie namens de Algemeene Kath. Kunstenaarsvereeniging. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Russisch orkest „Slawa" en solisten. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.15 Vervolg concert. >■*- 9.35 Gramofoonmuziek. 10,00 De KRO-Melodisten en solist. Hilversum II. V AR A-uitzenidng. 10.0010.20 y.m. en 7.308.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 VARA-Groot-orkest (gr.pl.)' en ge varieerd programma (gr.pl.). 12.001.45 Gramofoonmuziek. 2.00 De Flierefluiters en solist. 2.30 Toespraak voor geheelonthouding. 2.45 De Flierefluiters en solist. 3.15 Schaakpraatje. 3.30 „Melody Circle". 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Reportage. 7.00 Filmland. 7.30 Van Evangelie tot gemeente, causerie 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 C. Steyn's accordeon-orkest. 8.40 Orgelspel. 8.50 „Onder het mes", voordracht. 9.10 „Fantasia". 9.25 VARA-Orkest. 9.45 „Fantasia". 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-Orkest. 11.00 Berichten. 11.0512.00 Gramofoonmuziek. Zoo spraken er meer Maandagavond. Een oolijke Schotsche dokter verhaalde, dat er een dame bij hem kwam, die vijf kwartier lang aan één stuk door tot hem praatte. Hij zeide tot haar: „IJ bent het volmaakte type van een zelfzuchtige, zelfgenoegzame vrouw van middelbaren leeftijd". Toen de dame weer bij kwam uit haar flauwte, zei ze verschrikt: „U bent zeker van de Ox ford-groep!" Bij alle spreeksters! en sprekers trof ons de praktische aard van hun mededeelingen. Er was steeds wat gebeurd, veranderd in hun leven en hoe deze verandering zich liet zien, dit vertelden ze. Theorie, dogma tische betuigingen ontbraken ten eenenmale. Alles was nuchter en frisch. In Tivoli waren ruim 2000 menschen aan wezig en in een zaal daarnaast nog vele. Eiken dag gaat dat zoo in Utrecht. De Groentenhal (6000) zit ook vaak vol. Uit alle standen, rangen, partijen, komt men. Rijk zit naast arm, geleerden en ongeleen den gaan samen. Verbroedering van „ver anderde" menschen! Op Pinksteren a.s. zijn de slot-dagen. Dan hoopt men samen te laten zien de nieuwe menschheid, waarvan Pinksteren in Hand. 2 spreekt: De menschen, die door God's Geest geleid, bouwen aan een nieuwe we reld! Laat ieder, die eerlijk zoekt naar de op lossing van eigen moeilijkheden en naar die van ons land, naar Utrecht gaan! Geen gevaat voor de gezondheid Vebetering van den vischstand in het IJsselmeer is wenschelijk teneinde de verdelging der lar ven te bevorderen. Nu aan de kusten van het IJsselmeer de eerste zwermen zijn gezien van het be ruchte groene insect, dat verleden jaar den bewoners van die streken zooveel onge rief heeft veroorzaakt, heeft een verslag gever van het A.N.P. aan den Amsterdam- schen zoöloog, prof. dr. N. H. Swellengre bel, die lid is van de door de regeering in gestelde commissie ter bestudeering van de muggenplaag, de vraag gesteld, of inder daad een verergering van de plaag te ver wachten is. Ofschoon niet met volle zeker heid, meende prof. Swellengrebel op grond van de hem ten dienste staande gegevens, deze vraag bevestigend te moeten beant woorden. Er zijn in dit seizoen zeer veel muggenlarven gevonden. Het is moeilijk een vergelijking te maken met verleden jaar. Hht. onderzoek, dat toen is ingesteld, was niet sy stematisch. Doch, al kan het ver schil met verleden jaar dan niet met cijfers worden geillustreerd, de indruk der deskundigen is, dat dit jaar een herhaling op grootere schaal te zien zal geven. Wij zul len dus weer de zwermen van mil lioenen groene insecten op de kus ten van het IJsselmeer zien neer strijken. ZOMER IN DE BERGEN, DE DRIE MUSKETIERS 153, DE VERKLARING. „U geloofde, dat ik dood was nietwaar," vervolgde Athos „evenals ik dacht, dat U niet meer tot de levenden behoorde. De naam Athos had den graaf De la Fère ver borgen zooals de naam Lady Clarick dien van Anna de Breuil verborg. Tot nu toe hebben we ieder slechts geleefd, omdat we elkaar door waanden en omdat een herin nering minder pijnlijk is dan-een levend wezen, hoewel een herinnering dikwijls zwaar genoeg te dragen kan zijn." „Wat wilt U eigenlijk van imij? Wat brengt U eigenlijk hier?" vroeg Mylady thans met doffe stem. „Ik wil U slechts zeggen, dat ik, hoewel U geloofde, dat ik dood was, U vreemd genoeg niet uit. het oog heb verloren. Ik kan U van dag tot dag Uw handelingen medcdeelen, vanaf Uw in dienst treden bij de kardinaal tot vanavond." Een ongeloovig lachje speelde om de bleeke lippen van Mylady. Een andere, betere menschheid wordt geboren. Ditmaal betreft het, niet het stoom schip „Nieuw Amsterdam", dat on der groote belangstelling te water werd gelaten, doch thans vraag ik Uw aandacht voor een nog gewel diger gebeuren: een Nieuw Neder land loopt van stapel! Het „dok" is te Utrecht. Daar bruist op het oogenblik de cham- pagne-achtige vreugde onder tien duizenden Nederlanders, die er ko men en gaan, en met elkander het nieuwe leven in varen, dat aan een ieder geschonken kan worden. I Het is de wereldbekende Oxford-groep, die in de stad van het sticht haar brand punt heeft gesteld en vandaar uit haar stralen van geestdrift zendt naar alle ste den van ons land. Overal treft zij menschen die door haar ideaal getrokken worden naar Utrecht. Dit ideaal is prachtig en eenvoudig: iede re man en iedere vrouw moet zich laten leiden door God dan wordt aldus „Gods" plan met iederen man" verwerkelijkt, wor den alle moeilijkheden opgelost, want in bet plan van God bestaan uiteraard er geene. Zoo komt ieder mensch tot zijn doel. En als ieder Nederlandsche mensch er toe komt, dan wordt ook verwerkelijkt het plan dat God met Nederland heeft. Zulke volksvernieuwing is geen schoone illusie zonder meer. De Oxford-groep heeft in Noorwegen gewerkt en het Noorsche volk is veranderd. In zes weken tij ds ukwam bij de belastingkantoren te Oslo een bedrag van honderdveertigduizend dollar binnen aan te weinig betaalde belasting, afkom stig van menschen, die begonnen waren onvoorwaardelijke eerlijkheid te betrach. ten. De algemeene staking, die bij aankomst van de groep in November, als onvermijde lijk werd beschouwd, is nimmer afgekon digd, omdat de nieuwe geest, welke over breede kringen der natie vaardig werd, haar eenvoudig van de baan schoof. Als gevolg van de verandering in een aantal leidende staatslieden, constateerden de dag bladen een opmerkelijke ontspanning en verzachting van de tevoren scherpe ver houdingen in het parlement. Zulke vernieuwde kracht kunnen we in bns Vaderland wel ter dege gebruiken! Maar zegt de Groep ieder mensch wil altijd iemand anders veranderd hebben. Ieder land wil het andere land veran derd hebben. En ieder wacht tot de ander begint. De Oxford-groep is ervan overtuigd, dat wie een oplossing zoekt voor de moei lijkheden van deze tijd, bij zichzelf moet beginnen. Dat is de eerste stap! „Eén mensch werkelijk veranderd honderddui zend menschen veranderd: een nieuw volk". ,Voor die eerste stap tot verandering van bns zelf geeft de Oxford-groep vier maat staven, om ons persoonlijk leven er aan te toetsen: 1. onvoorwaardelijke eerlijkheid, onvoorwaardelijke reinheid. 3. onvoorwaardelijke onzelfzuchtigheid. i. onvoorwaardelijke naastenliefde. En de tweede stap is, dat we iederen dag ben „stillen tijd" vrij maken, om naar God te luisteren en te vernemen wat Hij met ons persoonlijk als doel heeft. Wie den eersten stap doet, ziet ontstel lend duidelijk, hoe weinig hij (zij) naar de vier maatstaven (aan de Bergrede ontleend) leeft. Maar in Gods kracht kan er wat van terecht komen! En wie den tweeden stap doet, zal erva ren, dat er veel veranderen moet, aleer God hem gebruiken kan in Zijn plan. Doch eenmaal ingeschakeld, beleeft de verander de mensch de zekerheid en de vreugde van den goeden weg. De Oxford-groep! Mijn vrouw en ik had den er over gelezen en er over gehoord, maar met de groep zelf waren we nog niet in aanraking geweest. Het leek ons een be weging, die in onze streek belangrijken in vloed kan hebben. Maar voordat we er over zouden schrijven, wilden we eerst er zelf mee kennis maken. Maandag j.1. zijn we naar Utrecht ge weest en we hebben daar 's avonds de groo te samenkomst in Tivoli bijgewoond. Het was de avond, waarop alle menschen van de gezondheid vooral genoodigd waren: dok toren, verpleegsters, tandartsen, broeders, heilgvmnasten, enz. Het podium was vol frischheid door de vele verpleegsters, die er zaten. De avond werd vlot geleid door Dr. G. Royer, geneesheer-directeur van het Dia- conessenhuis te Amsterdam. Deze vertelde, wat hijzelf aan de Groep voor de behan deling van zijn patiënten te danken had. Hij legde er nog eens den nadruk op, dat de Groep niet is' voor „rechtzinnigen" of „vrijzinnigen" je moet alleen maar niet „onzinnig" zijn, om naar de boodschap der groep te kunnen luisteren." Dr. Heidema, directeur van het gesticht Ockeniburgh te Loosduinen, vertelde hoe hij vroeger als „zwijgende majesteit" zijn pres tige trachtte te handhaven, doch in de Groep geleerd had, dat aan God over te moeten laten en zelf den medemensch te moeten dienen. Na Dr. H. sprak' zijn vrouw, een zuster en de conciërge als levende getuigen van den nieuwen geest in die kliniek. Een tandarts uit Leiden deelde mede, dat hij door de Groep was gaan zien, wat voorwaardelijke eer lijkheid b.v. beteekent voor de grootte van zijn honorarium hoe hij nu ontdekt had, dat er aan elke kies... een mensch vastzat! 154. D'ARTAGNAN MOET STERVEN I Luister, U hebt de beide diamanten gespen van den schouder van den hertog van Buckingham, gesneden. Mevrouw Bo- nacieux hebt U laten ontvoeren. U zond d'Artagnan sluipmoordenaars na. toen hij Uw schande had ontdekt en toen U merkte, dat de kogels geen doel getroffen hadden, zond U hem vergiftigden wijn en een ver- valschten brief, opdat Uw slachtoffer zou meenen, dat zijn vrienden hem de flesschen wijn hadden gezonden. En nu ten slotte, was het. die zich verplichtte, den hertog van Buckingham te doen vermoorden, In ruil voor de belofte van den Jcardinaa d'Artagnan te laten vermoorden", Mylady was lijkbleek geworden. „Maar bent U dan Satan zelf?" sliet ze Uit. „Misschien", antwoordde Athos. „maai luistert U verder naar wat ik U te zeggen hebs"

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 9