Luilak 1937 pufverbod Dreigend Uilizfolif, AqeneLa Rust in den avond vertier in den nacht Een verzoek dat geen ingang vond Nieuwe hotel- en pension- gids Een tea-room in de Keizerstraat Het postkantoor op de Pinksterdagen Burgerlijke Stand van Den Helder Per Moorman expres naar de Bollenvelden Vischafslag Den Helder Vischafslag Oudeschild Uit het politierapport Lezing voor de vereen* van aquariumhouders „Rasbora" HERMAN NYPELS' Organisatie en bedoeling der Luchtwacht Meer dan 600 Speeltuinkinderen trokken er op uit Toen het gisteravond duisterde, toen de schaduwen over de daken der huizen trokken, toen de lichten opgingentoen waren daar geen „slepies" in de stegen en nauwe straat jes, toen was daar geen helsch lawijt van schurende pannen en rammelende ketels, toen waren daar geen troepen gillende jongens, achterna gezeten door roodhoofdige agenten en door tot op het kookpunt gebrachte inspec teurs van politie. Integendeel... daar was rust. Volkomen rust. En de agenten ijsbeerden door de straten, en keken met argusoogen in alle verdachte slopjes en hoekjes. Maar hoe ze ook argus den... het wés stil en het blééf stil. Hier en daar stonden wat jongens op een hoopje en bespraken de gouden historie van het oude luilak-feest. Hoe het vroeger ge weest was en hoe ook dit stuk oude folklore de weg van al het welreldsche was gegaan. Stilte. Nee, daar was stilte, haast verdachte stilte, overal waar men kwam. Dan komt de milde voorjaarsnacht zijn zwarten deken over de stad spreien. En de wachthebbende agenten doen hun ronden en steeds weer spitsen ze bij ieder verdacht rumoer de agentelijke ooren. Niets... allen vluchtende katten, met dikke staarten de beenen nemend, snuffelende straathonden en een laatkomen (eventueelvroeg-gaander!) Tot... ongeveer half 3: toen gingen deuren geruischloos open, toen vereenigden velen zich clubsgewijze en kwam uit verborgen holen dat gene, wat in de duisternis „slepies" bleken te zijn. En er werd een, zij het niet geweldig van formaat zijnd Luilak-feest begonnen, dat aan eenige honderden deelnemers een paar evene mentvolle uren bezorgde. In de Koningdwarsstraat. In de Koningdwarsstraat werd een vanda- lendaad geboekt: een der inspecteurs, een agent als vleugeladjudant meevoerend, gingen tezamen achter een sleep-geval aan. Te dien einde waren zij verplicht hun rijwielen even neer te zetten, niet vermoedende, dat dit aan leiding kon zijn voor een verregaande daad. Twee jongens slopen als siouks fiets-waarts en pleegden het stoute staaltje, stiekum de 4 banden van de 2 fietsen van de ventielen te ontdoen, tengevolge waarvan de lucht uit genoemde banden verdween. Een en ander tot groote verheugenis van de velen, die dit evenement gadesloegen... Overigens waren daar hier en daar, op ver spreide plaatsen, nogal wat jongelui, die het niet over hun hart verkrijgen konden het al oude Luilakfeest voor goed vaarwel te zeggen. Zij waren er in het hartje van den nacht op uitgetogen en bewogen zich als schimmen in de buitenste duisternis van den vrijwel maanloozen nacht. Centra van lawijt, zooals men dat in vorige jaren meemaakte, waren er echter niet, wel hier en daar verspreide ensembles, die het genot van het slapen eraan gegeven hadden. Want ook de politioneele macht was, zij het dan niet in groot formaat, present, en hierbij bevonden zich een 2-tal motorbrigaden en enkele G.R. wagens. Het waren met name de laatsten, die het materiaal inslokten, zoodat daar ernstige hiaten kwamen in het gezamenlijke arsenal... De Speeltuinvereeniging. Om 5 uur ging de Speeltuinvereeniging er op uit. Er waren niet minder dan 580 jongens en meisjes, die de reis naar de duinen en het strand te voet ondernamen en voorts een 75-tal fietsers. Trommelend vertrokken zij uit de stad, vroolijk en goedsmoeds, en ook al was het een beetje kil en kwam er geen vroeg Pink sterzonnetje bij, aan vreugde ontbrak het niet. Integendeel In de duinen is men getracteerd, aangezien vroeg wandelen en fietsen hongerig maakt en behoeven wij er op te w(jzen, dat de meegenomen proviand in een wip in de magen verdwenen was? In de stad bleef het vrij rumoerig. Hier en daar schoten nog wat „slepies" uit de stegen en straatjes, begeleid door gillende jongens en een enkel meisje, en achtervolgd door agenten. Het haalde niet bij andere jaren, dat zij ge zegd, maar het bleek even duidelijk, dat er van het reeds gestorven gewaande Luilak- feest toch altijd nog levens-kiemen aanwezig zijn Helaas ontaardt het tegenwoordige feest meestal in vandalisme, het is niet meer het échte feest, zoodat een woord van waardee ring voor het werk van onze Speeltuinver eeniging in deze wel gesproken mag worden, al zal men een volgend jaar beter doen niet trommelend de stad uit te marcheeren. Want nu kwamen de in rust zijnde bewoners van den regen in den drup... Voorstel om afwijzend te beschik ken op het adres van de Heldersche Verhuurdersvereeniging „Samenwer king", houdende verzoek om wijziging van de voorwaarden voor de levering van water. In de raadsvergadering van 9 Februari 1937 werd om prae-advies in handen van B. en W. gesteld het adres van de Held. Verhuurders- vereen. „Samenwerking", alhier, waarin ver zocht wordt de „Voorwaarden voor de levering van water" te wijzigen in dien zin, dat de bewoners der perceelen, en dus niet meer de eigenaren, aansprakelijk worden gesteld voor de betaling van de abonnementsgelden voor waterlevering. Inwilliging van dit verzoek ontraden B. en Een Europeeschj vermaardheid de WITTE KRUIS poedert, cochets en tabletten. Afdoend bij hoofdpijn, griep, menstruatiepijnen, rheumotiek, tand- en kiespijn, bij Apoth«k«f> »n Drogisten Voor Nederlond Dutim Oogitgeeit W. ten sterkste, omdat daaraan voor de ge meente," in het bijzonder ten aanzien van de inning der abonnementsgelden, groote bezwa ren zijn verbonden. B. en W. geven den Raad in overweging op het adres afwijzend te beschikken. Verstrek Uw opgave aan het Verkeershuis. De voorraad Hotel- en Pensiongidsen van de V.V.V. Helders Belang is uitgeput, zoodat binenkort een nieuwe uitgave za' moeten verschijnen. In een advertentie in dit blad worden be langhebbende uitgenoodigd hun adressen aan het Verkeershuis Kanaalweg 91, telefoon 308 in te zenden, waarvoor gelegenheid bestaat tot 22 Mei e.k. Bij aanvragen door vreemdelingen in en buiten het seizoen worden deze gidsen gere geld afgegeven, het is dus wel zaak voor de Hotel-Restaurant- en pensionhouders vooral tijdig hun adressen in te zenden. Het mag bekend worden geacht, dat in alle plaatsen van eenige beteekenis een zoo danige gids bestaat, Den Helder heeft die ook, deze moet echter bij de nieuwe uitgave veel vollediger worden, ook voor Huisduinen. Aan de opname in deze gids zijn geen kosten verbonden. Aardig idéé van den heer van de Bogaerde. De city is weer een nieuw soort bedrijf rijker geworden: namelijk een tea-room. In de groote steden van ons land, en even eens in het buitenland, komt de combinatie banketbakkerjj-tearoom veelvuldig voor, maar nog geen enkele banketbakker hier ter plaatse voelde zich geroepen met deze com binatie eens een proef te nemen. Thans is het de bekende banketbakker, L,uc. v. d. Bogaerde, die morgen een tea-room opent. Deze bevindt zich achter den winkel, waar men over een practische gelegenheid be schikte. Het geheel ziet er keurig uit: aardig in lichte tint geschilderd, keurige rieten tafeltjes en stoeltjes (vervaardigd door de bekwame handen van de fa. van Meurs in de Koningstraat), een leuke verlichting, kortom, een gezellig hoekje, waar het voortaan voor winkelende dames en heeren mogelijk zal zijn de in de zaak gekochte artikelen te nuttigen, al naar wensch onder het genot van een thé- complet, of een kopje koffie of thee,( de laatsten ad 10 cent p. st.) _>ez tea-room is geopend tot des avonds 12 uur; des Zondags van 5 uur af. Van 8 tot 12 uur is het wegens politievtrordening verboden de gekochte artikelen mede te nemen. Wij twijfelen er niet aan, of van dit zitje in de Keizerstraat zal een dankbaar gebruik gemaakt worden. Op Maandag 17 Mei, tweeden Pinksterdag, is het Postkantoor geopend als op Zondag. Er vindt dien dag één briefpost en één pak- ketpost bestelling plaats. van 14 Mei 1937. BEVALLEN: M. Th. VerheulCopier, d.; D. Visserde Boer, d.; M. E. Holmanvan der Steen, d. ONDERTROUWD: H. H. C. Olivieira en J. E. Rand. GETROUWD: J. M. Dortmundt en M. Duin- ker. OVERLEDEN: A. J. G. Souwer, (m.), 12 jaar; H. R. B. Dissen, (m.), 78 jaar. Op den eersten Pinksterdag kan men, per Moorman-expres, een tocht maken naar de bollenvelden, route over Haarlem, Hillegom, Lisse en Noordwijk. Bizonderheden, betreffende prijs etc., vindt men in de advertentie in dit nummer. 14 Mei. Aangebracht door korders: Tongen Slips Schol le soort Schol 2e soort p. kg 0.70—0.60 0.50—0.40 p. kist 5.004.50 2.00—1.70 Door haringvisschers: Haring Ansjovis Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen p. kg 0.15 p. tal 2.50—1.90 p. kg 0.23 12 Mei. 400 kg zoute garnalen k 15 ct. per kg. 13 Mei. 230 kg zoute garnalen k 15 ct. per kg. 14 Mei. Geen aanvoer, Ook het doorzoeken van vuilnisbakken is verboden. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen een persoon, die er een broodwinning van maakt vuilnisbakken te doorzoeken met het oog op lompen en dergelijke „waarde-artikelen". Ruiten zijn breekbaar. Door een bewoner van de Koningstraat werd aangifte gedaan, dat een jongen, die in zijn raampost zat, een ruit heeft gebroken. De rijwielkwestie. Een rijwiel, dat door iemand in de Hector Treubstraat even onbeheerd werd gelaten, bleek bij terugkomst verdwenen te zijn. Diefstal. Naar aanleiding van de Donderdag door een bewoonster van Tuindorp gedane aangifte van vermissing van 2.50, die zij op tafel had laten liggen, is gistermiddag een 9-jarig jongmensch aangehouden, die bekend heeft zich van de Rijksdaalder te hebben meester gemaakt. De luilak. Tegen een jongmensch, dat hedenmorgen als wekmiddel een soortement knalkurk gebruikte, is proces-verbaal opgemaakt, eveneens tegen den verkooper van het artikel. Interessante causerie van Dr. J. C. M. de Jong uit Amsterdam. Gisterenavond hield Dr. de Jong voor de vereeniging van aquariumhouders in de zaal van café Sanders een lezing over het onder werp „Schutkleuren en verdedigingsmiddelen van de visschen". Nadat de voorzitter, de heer Bakker, in een kort openingswoord de aanwezigen welkom heette, gaf hij direct het woord aan den spreker van dezen avond. Zoo goed als voor vogels en zoogdieren, vangt de heer de Jong zijn lezing aan, geldt ook voor de visschen den strijd om eten en gegeten te worden. Een van de eerste vereischten voor den visch is, zoo weinig mogelijk op te vallen, waardoor de kans van aangevallen te worden geringer wordt. Onder een schutkleur van een visch verstaan we een kleur, die de visch zoo onzichtbaar mogelijk maakt. Hoe ontstaat een schutkleur? De huid van een visch bevat behalve schubben een hoeveelheid kleine kleurstoflichaampjes. Aan de oppervlakte van de huid liggen sterk vertakte cellen, waarin deze kleurstof lichaampjes zich kunnen bewegen. Wanneer een visch dus z.g. bleek is, wil dat zeggen, dat de kleurstofkorrels teruggevloeid zijn en zich in een kring hebben verzameld» De be weging van deze kleurstofkorrels komt tot stand door een zenuwwerking in de huid. Er bestaan slechts drie soorten kleurstof cellen en wel gele, bruine en zwarte. Evenals een schilder weet de visch deze kleuren dus danig te combineeren, dat een groote ver scheidenheid van kleuren kan ontstaan. Er is verband tusschen de kleuren van een visch en het gebied waar hij woont. De spreker behandelt op een uitvorige wijze diverse ge kleurde visschen, van af de zilverglanzende tot de zwarte molenysia. Eveneens de Albino in de visschenwereld, n.1. de witte paradijs- visch, die geen kleurstoffen in de huid heeft. De goudvisch is weer een geheel ander genre, een product, dat reeds omstreeks het jaar 1600 in China werd gekweekt. Een plotselinge kleurverandering kan voor komen bij sterke emoties, vooral in den paar tijd is dit het geval. Bij het inrichten van een aquarium maakt men reeds kennis met deze schutkleurgeschie denis. Het is n.1. een bekendverschijnsel, dat licht zand op den bodem", lichtgekleurde visschen geeft, daarentegen donker zand ook donkere visschen. Interessant is dan de geschiedenis van de koraalvisschen, die leven bij de veelkleurige koraalrotsen. De driebandkoraalvisch verbergt zich bij gevaar zelfs tusschen de tentakels van een anemoon. Een andere bijzonderheid op het gebied van schutkleuren levert een proef, genomen met een tarbot, die in een aquarium, waar men op den bodem een dambord had gelegd, op den bovenkant van zijn rug de teekening van dit bord aannam. Na een bespreking van zoowel oppervlakte als bodemvisschen, gaat de spreker dan over tot de behandeling van de verdedigings middelen van de visch. Bij gevaar ontstaat vaak een felle kleur- wisseling, dit is dan bedoeld als waar- schuwings- of afschrikmiddel. Niet alleen deze felle oplichting van de kleur is echter een verdedigingsmiddel, maar ook stekels, tanden, gifklieren en het bekende electrische orgaan zijn wapenen voor de visschen. Spreker behandelt dan op punctueele wijze de diverse verdedigingsmiddelen, waaruit o.a. blijkt, dat er een nauw verband bestaat tusschen de schutkleuren en de verdedigings middelen van de visch. Na nog even te hebben uitgeweid over het interessante electrische orgaan van sommige visschen (sidderaal, sidderrog), waarvan het orgaan zoo sterk ontwikkeld kan zijn, dat kleinere visschen er door gedood worden, be sluit de spreker zijn lezing met het uitspreken van de hoop, dat de interesse voor de levens wijze van den visch er door mocht zijn aan gewakkerd. Nadat dan van de gelegenheid tot het stellen van vragen een ruim gebruik is gemaakt, is het de voorzitter, de heer Bakker, die namens allen den spreker voor zijn met belangstelling gevolgde causerie bedankt. KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Chauffeurs uniformen, Kelnerskleding, Dienstuniformen. Speciale aanbiedingen Lezing ten raadhuize. Gisterenavond werd ten raadhuize alhier voor de buitengewóón-dienstplichtigen, niet- afgekeurden, in Den Helder woonachtig, door den gep. Indisch officier G. Woltman, luite nant voor speciale diensten der luchtwacht, een uiteenzetting gegeven van de beteekenis der Luchtwacht niet te verwarren met lucht bescherming of -verdediging). De luchtwacht is een onderdeel van het leger en de leden ervan zijn vrijwillig mili tair. Zij dient mede om de burgerbevolking te beschermen tegen luchtaanvallen. Er zijn in ons land 143 luchtwachtposten, en langs de kust bovendien nog marine-l.w.-posten. Iedere post bestaat uit 22 man, n.1. 1 commandant en 18 vrijwilligers. Hierbij kunnen dan nog 3 reservisten geplaatst worden (voor iedere ploeg 1). In vredestijd wordt 1 k 2 maal 's jaars geoefend; het voordeel voor de deel nemers is, dat men in oorlogstijd niet naai de grens wordt gezonden, doch blijft in de plaats zijner inwoning. De post is in 3 ploegen verdeeld; de postcommandant heeft den rang van sergeant of sergt.-maj.-instructeur. Iedere ploeg doet 6 uur dienst en wordt dan afge lost. Uitvoerig zet spr. de inrichting enz. uit een. Lid kunnen worden uitsluitend buiten gewoon dienstplichtigen, die niet zijn afge keurd en geen lid zijn van verboden politieke partijen. De verbintenis is voor 1 jaar en wordt tel kens stilzwijgend verlengd. Bij mobilisatie wordt de luchtwacht het eerst opgeroepen en wel door den burgemees ter. De luchtwacht is het, die aan den vlieg- dienst de gegevens 'verstrekt omtrent nade ring van vliegtuigen, enz. In oorlogstijd wordt opgericht een luchtwachtbureau; 3 ploegen, elk van 5 man, doen telkens 6 uren dienst telefoonwacht) Gplaatst kunnen worden 43 nieuwe leden, waarvan 26 bij het luchtvaartbureau, de rest bij den l.v.-post. De Burgemeester, die den spr. had geïn troduceerd, wekte aan het einde de aanwezi gen, voor zoover zij nog niet opgaven, tot deelname op, en de heer Joh. Bakker, com mandant van de Burgerwacht, zette uiteen, dat het lidmaatschap van de luchtwacht zeer goed vereenigbaar is met dat van de burger wacht. Zelfs is combinatie van beide functies wenschelijk.daar de oefeningen van de burger wacht geheel op militaire leest zijn geschoeid. Een aantal vragenlijsten werd staande de vergadering ingevuld door de aanwezige jon gelui. Aalvisschery in het IJsselmeer. De laatste dagen is er een beduidende toe name in de vangsten van aal in het IJsselmeer te constateeren. Geregeld wordt melding ge maakt van gemiddelde vangsten van over de honderd pond per vaartuig. En, omdat de prijs zich nog op een goed peil houdt, zijn de besom mingen daardoor heel wat beter al geworden. Mededeelingen omtrent verschil lende vaarwaters. Voor onze visscherij is het misschien goed even aan te geven, welke wijzigingen voor enkele vaarwaters zijn aangebracht. Friesche Zeegat, Plaatgat Ton verlegd. Diepten: Naar 53° 31' 28" Nb. en 6° 0' 22" OL is ver legd de spitse ton No. 1 met bol van het Plaat gat. De minste diepte in dit vaarwater be draagt thans: middenvaarwaters 40 dm, spitse tonskant 39 dm, stompe tonskant 39 dm. Zeegat van Terschelling, Thomas Smitgat. Diepten: In het Thomas Smitgat worden thans de on- dervolgende minste diepten gevonden: midden vaarwaters (lichtenlijn 44 dm, spitse tonskant 31 dm, stompe tonskant 38 dm. Zeegat van Texel. Schulpengat. Juiste lig ging ton. 52° 56' 38" Nb en 4° 42' 0" OL is de juiste ligging van de stompe ton no. 6 met afgeknotte kegel van het Schulpengat. Waddenzee. Vlieter. Doove Balg. Verbeterde ligging bolton. 53° 1' 29" Nb en 5° 4' 24" EL (0° 11' 22" EL A'dam) is de juiste ligging van RZHS. bolton met ruit VL. D. Ontzilting IJselmeer. Zooals in dit blad reeds is vermeld, heeft Ir. Thijsse een beschouwing gegeven over dit vraagstuk in het Tijdschrift van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genootschap, waaruit blijkt, dat deze ontzilting zoo goed als tot stand is gekomen. Aangegeven wordt in dat artikel, dat het openzetten van de uitwate ringssluizen, ter inlating van de glasaaltjes, natuurlijk op de ontzilting belemmerend kan werken. Zoolang er voldoende regenval is, en dus groote toevloeiing van zoet water, ook van de rivieren, zal de openzetting der sluizen geen nadeel van belang in dit opzicht teweeg kunnen brengen. Anders wordt het als er- een langdurige droogteperiode zal aanbreken. Ook in dit voorjaar zullen de sluizen voor inlating van glasaaltjes open gezet worden. Daarvoor kan de visscherij in het IJsel meer dankbaar zijn, evenals de visscherij in de Waddenzee, omdat tenslotte de volwassen palingen, voor den paaiingsdrang naar diep zee, dit gebied moeten passeeren. Ook voor de verhooging van den botstand in het IJselmeer zal de sluisopenzetting wel eenige beteekenis hebben. De eerste Hollandsche nieuwe. Maandag uitgevaren en Dinsdag, na het eerste schot al vangst van nieuwe haring. In het Dagblad voor IJmuiden wordt ver meld, dat volgens radio-telegrafische berich ten de vangsten varieerden van 15 tot 45 kantjes en dat de kwaliteit der haring mooi is. Dat kan dus, wat de vangsten betreft wat goeds beloven. Zooals men weet, hebben de reeders ook z.g. jagers bij de vloot, die de eerste haring van de schepen zullen overnemen, zoodat het pro duct spoedig hier aan de markt is te ver wachten. Na de uitgebreide propaganda, die er ver leden jaar voor de Hollandsche nieuwe in het buitenland is gemaakt, zal er nu ook wel veel belangstelling voor deze visch zijn. Zeer lage makreelpryzen. Het is eigenaardig gesteld met de makreel- prijzen. Deden deZe gewoonlijk tusschen 6 en 8 per mand, deze week ging de makreel voor zelfs 1.50 per mand. ma*re-i =„?at dit,een £roote tegenvaller Is voor de schepen, die zich met deze vis,.... <rii bezie- houden laat zich denken, g Natuurhistorisch Museum. Elke weefc. eiken Woensdagmiddag van 3—5 uur, elk» Zaterdagavond van 7—10 uur, den eerst»5 Woensdag van elke maand van 8—10 den eersten Zondag van elke maand 3—5 u. van Op- en ondergang van Zon en tijd van hoog- en laag water Wintertijd. Zon Mei op: ond.: Hoogwater Laagwatej Z 16 4.03 19.50 11.15 4.50 17 M 17 4.01 19.52 0.10 12.00 5.35 ig'^ D 18 4.00 19.53 1.05 13.00 6.35 1945 W 19 3.59 19.54 2.15 14.15 7.35 20.45 D 20 3.58 19.56 3.30 15.20 8.50 21*55 V 21 3.56 19.58 4.20 16.25 10.00 22*55 Z 22 3.55 19.59 5.20 17.25 11.00 2^45 Licht op voor alle voertuigen Zaterdag 15 Mei Zondag 16 Maandag 17 Mei 20.19 uur 20.20 uur 20.22 UU{ De Ver. van Belanghebbende bij de schar, en scholvisscherij vergaderde Donderdagmid dag in „Krasnapolsky" te Amsterdam, onder leiding van Ir. Blankenberg van IJmuiden om te beraadslagen wat te doen tegen het dreigende pufverbod. Om het urgente van het verbod was deze vergadering bijeengeroepen, waaraan talrjjke vertegenwoordigers van bedrijven, bij dit vraagstuk betrokken, gevolg hadden gegeven, De voorzitter deelde mede, dat een brochure was opgesteld, waarvan het concept ter tafel lag en waarvan bereids, om het zeer urgente van de zaak, een afschrift was gezonden aan den Minister van Landbouw en Visscherij, en waarin de argumenten waren aangegeven, waarop men meende, dat de maatregelen moesten worden bestreden en dat voorkomen diende te worden, dat de Minister zijn hand- teekening er aan zou geven. Doch alvorens de brochure in bespreking ts geven, gaf de voorzitter het woord aan den heer Dooyeweerd, Directeur van de eendenhouderij te Tonse (Ermelo), om rapport uit te brengen over het bezoek van den Minister aan diens inrich tingen, toen de heer Dooyeweerd deze aan gelegenheid met Z.E. had besproken. De heer Dooyeweerd had er Z.E. op ge wezen, dat, wanneer er geen pufvoedsel meer ter beschikking van de eenden zou staan, de kostprijs bij gebruik van andere voeding zoodanig zou worden verhoogd, dat de be drijven niet meer rendabel zouden zijn te maken en dat ze ten ondergang zouden zijn gedoemd. Z.E. had voor de argumenten wel belang stelling getoond, maar nochtans geen enkele toezegging gegeven. Algemeen werd gevreesd, dat de zaak reeds in kannen en kruiken was, zoodat oogen- schijnlijk argumentatie geen succes zou sorteeren. Er was reeds gelanceerd, dat de betrok kenen strijdensmoe zouden zijn, maar daar tegen moest de voorzitter opkomen, omdat hij de zedelijke noodzaak voelde, dat het uiterste moest worden gedaan om ratificatie te voor komen. De brochure in bespreking. De brochure werd hierna in bespreking ge bracht. Daarin worden nogmaals de argumen ten genoemd, die duidelijk aantoonen, dat het verbieden van aanvoer van ondermaatsche visch in geen enkel opzicht den vischstand in de Noordzee ten goede Iwn komen, omdat, zooals van wetenschappelijke en vischvak- kundige zijde wordt erkend, visch, eenmaal aan dek gebracht, onherroepelijk ten doode is opgeschreven. Over enkele zinsneden in de brochure ont staat eenige discussie, maar over den inhoud is men het algemeen eens. Ook de vertegenwoordigers van de Reeders vereeniging „De Vuurbank" te Katwijk konden met de strekking van de brochure accoord gaan, maar meenden eerst de brochure W eigen kring te moeten bespreken, alvorens hun sanctie daaraan te verleenen. Van deze zijde werd ook voorgesteld om. tot verbetering van den vischstand, zekere gebieden voor bevissching uit te sluiten, waarmee de heer Bot accoord kon gaan, mits overleg gepleegd werd met'de kleine kust- visscherij, wier belangen anders misschien sterk in het gedrang zouden kunnen komen. Van eendenhouderszijde werd nog esen dui delijk ondersteept, welke funeste gevolgen een pufverbod voor hun bedrijven zou hebben. De heer Stevenson. De heer Stevenson kon den indruk niet van zich zetten, dat alles reeds in kannen en kruiken was, maar dat het Ministerie thans noS geen bindend besluit zou nemen, zoodat - definitie' aiuiL Kim Dewerxen. Aangevoerd werd door den heer De J°nf' rr—a '-.e-srers, actie nu althans verschuiving van besluit kon bewerken. van Katwijk, dat de exploitatie der l0°»e'j die nu al groote moeite heeft deze sim1te" te maken, bij een pufverbod totaal opdoen 'J is. Immers, de opbrengst van de puf bedraai 30 ongeveer van het vaste loon der beman ning. Dat vaste loon op zichzelf is onvoldoend om daarvan te bestaan. Alle discussie wees er op, dat van kraC?„. wording van de overeenkomst te Londen schouwd kan worden als een ramp voor kustvisscherij, vischmeelfabricage, eenden' pluimveehouderij en dat men zich niet K voorstellen, dat vernietiging van het bes van belangrijke volksgroepen zonder m wo ,rdt maar zal plaats hebben. De tijd van uitgeven der brochure ter bepaling overgelaten aan het Be.stuu!llfn Men acht het dringend noodig, datinru kring wordt bekend gemaakt, hoe. z0 grond en zonder verbetering van den 11 stand te bereiken, dergelijke funeste m regelen dreigen tot stand te komen,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 10