Het ging er Spaansch toe in Barcelona Twee inbrekers staan terecht prinses Juliana en Prins Bernhard naar de vlootrevue Werkloozc jonge onder wijzers naar technische beroepen Zaterdag 15 Mei 1937 Pinkster-weekend in Norfolk. Na den luisterrijken docli ver- nioeiendcn Kroningsdag van Woens dag jl. hebben Prinses Juliana en prins Bernhard den Donderdag rustig doorgebracht. Zij zijn nog steeds de gasten van de Britsche Koninklijke familie op Buckingham palaóe. 's Middags hebben zij een theeb!tzoek gebracht aan de Prin sessen Beatrice en Louise, tantes van den Koning. 's Avonds zaten de Prinses en de Prins aan bij het tweede galabanket in Buckingham Palace. Evenals Maandagavond waren de gasten verdeeld over twee zalen. In de bal zaal zat de koning aan de hoofd tafel en in de aangrenzende souper zaal de koningin. Prinses Juliana, die Maandagavond ter rechter zijde van den Koning had gezeten, zat thans aan de hoofdtafel in de Queen's room. Zij was ditmaal gekleed in een blauw satijnen avondjapon en zag er zeer charmant uit. Prins Bernhard was wederom in marine uniform, in het groot tenue van luitenant ter zee eerste klasse. Behalve door de buitenlandsche gasten werd het banket bijgewoond door verschil lende vooraanstaande figuren uit het Brit sche openbare leven, niet alleen door ver scheidene leden van het kabinet, als de eerste minister Stanley Baldwin, Sir Orms- by Goare, Sir Samuel Hoare, doch ook door de oud-premiers Ramsay Mac Donald en Lloyd George. Prinses Juliana. en Prins Bernhard on derhielden zich, na afloop van het banket, geruimen tijd met een aantal vooraanstaan de Britsche persoonlijkheden. Nadat de Koning en de Koningin zich te gen half twaalf hadden teruggetrokken, be gaven de Prinses en de Prins, in gezelschap van verschillende andere 'vorstelijke perso nen, o.a. het Zweedsche Kroonprinselijke paar, Prins en Prinses Paul van Zuid-Sla- vië, Prins Karei van België, de Grieksche Kroonprins en de kleinzoon van ex-keizer Wilhelm, zich naar het Coronation Costume ball, dat gegeven werd te Albert Hall. Hier hielden de gecostumeerden, eveneens feestgangers, ter eere van de hooge bezoe kers, een parade, die juichend langs de vorstelijke personen heentrok. Ongeveer een uur genoten de Prinses en de Prins van de vroolijke stemming in de reusachtige feest zaal, alvorens naar Buckingham Palace te rug te keeren. De dag van gisteren is, met uit zondering van Donderdagavond, vrij van officieele be zoeken en plechtigheden voorbij gegaan. Prins Bernhard heeft hiervan gebruik ge maakt om in een rustig gelegen tennispark, eenige partijen tennis te spelen met een aantal hceren, waarbij zich o.a. bevonden Jhr. P. D. E. Texeira de Mattos, secretaris van de Nederlandsche legatie te Londen. Gisteravond heben de Prinses en de Prins liet groote gala-bal in Buckingham Palace bijgewoond, waarvoor ruim duizend perso nen waren uitgenoodigd. Heden nemen Prinses Juliana en Prins Bernhard officieel afscheid van Buckingham Palace en vertrekken zij, vergezeld van de hofdame der Prinses, Freule Sixma, Baro nesse van Heemstra, naar het landgoed in Norfolk van sir John Maffey, den vader van Penelope Maffey, een oude vriendin van de Prinses, waar zij het Pinkster-weekend zul len doorbrengen. Dinsdag zal het prinselijk paar terugkee- ren naar Londen, waar het dan gedurende eenige dagen de gast zal zijn van den Ne- derlandschen gezant en Mevrouw de Ma- rees van Swinderen. Dinsdagmiddag zal te hunner eere, in de Nederlandsche legatie, een receptie worden gehouden, waarbij ook verscheidene leden der Nederlandsche kolo nie te Londen zijn uitgenoodigd. Het staat thans vast, dat de Prinses en de Prins de vlootrevue te Spithead, op Don derdag 20 Mei a.s., waarmede de officieele kroningsfeestelijkheden besloten worden, en waarbij de Nederlandsche marine vertegen woordigd zal zijn door den kruiser „Java", zuilen bijwonen. De prinses en de prins met de „Java" naar Nederland terug. Naar ons uit Londen wordt gemeld, zullen H.K.w Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard na de vlootrevue bij Spithead zich aan boord van Hr. Ms. „Java" bege ven en met dien oorlogsbodem naar Ne derland terugkeeren. Op het oogenblik dat zij de electrische boor in 't slot van de brandkast wilden steken, werden zij betrapt. Op Zaterdagavond 13 Maart j.1. betrapte de politie twee inbrekers, die bezig waren de brandkast van de N.V. Meva, gevestigd aan den singel te Amsterdam, open te bre ken. Een surveilleerende agent werd tegen half elf door een nachtwaker gewaarschuwd dat een kelderdeur van het kantoorge bouw open stond. De politieman stelde voorzichtig een on derzoek in. Een binnendeur bleek geforceerd te zijn. Hij luisterde gespannen en inder daad hoorde hij gerucht op een der ver diepingen. Onmiddellijk waarschuwde do agent het bureau. De omgeving werd afgezet en wel dra waren de beide inbrekers ge knipt. De een poogde via den kel der te ontsnappen, doch hij liep recht in de armen van een agent, die hem een revolver voorhield en op wiens dringende uitnoodiging hij onmiddellijk zijn handen op stak. De tweede had al evenmin geluk. Hij poogde over het dak te ontkomen. Toen hij zich langs een goot naar beneden liet glijden vingen politiemannen hem op Het bleek, dat het tweetal nog weinig schade aan had kunnen richten, ofschoon ze vrij goed van instrumenten waren voor zien. Gisteren stonden zij terecht voor de vierde kamer der arr. rechtbank gepresideerd door non in de misdaad binnen gelaten en za- Zij legden er bleef ook niet veel an ders over een volledige bekentenis af. De een, een loodgieter, had zich in de kel derruimte laten insluiten, Toen het perso neel vertrokken was had hij zijn compag non in dé misdaad binnen gelaten en sa men waren zij hun strooptocht door het gebouw begonnen na een binnendeur, waar mede' de kelder afgesloten was, te hebben opengebroken. Tevergeefs hadden zij hun krachten op do beide brandkasten beproefd. Ze hadden de sluitstukken van de sloten afgebroken maar veel verder waren ze niet gekomen. De electrische boor was niet geheel in orde en juist toen het mankement verhol pen was arriveerde de politie. Requisitoir. De officier van justitie, mr. van Dulle- men betreurde het, dat deze verdachten, die eigenlijk wat hun leeftijd betreft in een jeugdgevangenis thuis hooren, daar thans nog niet in geplaatst kunnen wor den. Spr. vorderde tegen den loswerkman de V., die reeds eerder is veroordeeld, ander half jaar gevangenisstraf en tegen den loodgieter K., wiens strafblad nog blanco is, een jaar, in beide gevallen met aftrek van de voorloèpige hechtenis. De verdedigers mr. J. B. Blaisse en mr. P. van 't Hoff Stolk pleitten clementie. DOOR VUILNISAUTO AANGEREDEN. Man werd met zware hersen schudding opgenomen. Een 55-jarige man, die op den Zeeburger- dijk met een bakfiets reed, is door een vuil nisauto van de stadsreiniging aangereden. Met een zware hersenschudding is de man naar het O. L. V. Gasthuis overgebracht. DOOR EEN HOND AANGEVALLEN. In de Korte Koningstraat te Amsterdam is gisterenmorgen een juffrouw op de fiets door een hond aangevallen. Zij viel en moest met een lichte hersenschudding en een hoofdwonde in het Binnengasthuis worden opgenomen. Goede reis ea prettige Pinksterdagen Onze Oost. DERTIG KAMPONGLIEDEN GEÏNTERNEERD. Wegens het plegen van rampok. Naar Aneta verneemt zijn de dertig Dessa- lieden, waarvan gisteren uit Batavia werd gemeld, dat zij in Boven-Digoel worden ge ïnterneerd, betrokken geweest bij den lang- durigen rampok-terreur door georganiseer de benden, welke in het jaar 1935 in de buurt van Magetan heerschtc. LUCHTBESCHERMING IN NED-INDIË. Naar Aneta verneemt, zal in de nieuwe kantoren van de B.P.M. te Batavia en te Semarang een speciale ruimte worden ge bouwd, welke groot genoeg is om het gehcele personeel van honderd tot honderdvijftig man te hergen en welke ruimte gevrijwaard is voor het binnendringen van gas en het inslaan van granaatscherven. OOGGETUIGE VERHAALT VAN DEN BLOEDIGEN OPSTAND. Nadat dagenlang het post- en tele foonverkeer in Barcelona heeft stil gestaan, pubticeercn wij thans den eersten brief van onzen correspon dent, die de jongste gebeurtenissen in chronologische volgorde schil dert. Na de bloedige botsingen, die vele dagen duurden, begint de stad zoo langzamerhand haar oude beeld weer aan te nemen. In de ziekenhuizen liggen meer dan driehonderd gewonden en ongeveer honderdvijftig doo- den, waaronder eenige bekende leiders van de vakvereenigingen. Zij allen zijn slacht offers van den plotseling uitgebroken broe derstrijd, die met groote verbittering ge voerd is. Waarom de strijd werd opge- gegeven. Aan de onvermoeide pogingen van de ver antwoordelijke mannen der regecring en van de vakvereenigingen is het tenslotte gelukt, het wonder te volbrengen, aan dezen broederstrijd een einde te maken. De extreme revolutionnaire elementen, die ge vreesd hadden, dat de Catalaansche regee ring van plan was, den invloed van de re volutionnaire syndicaten te breken en ter verdediging vai\ dezen invloed naar de wa pens hadden gegrepen, gaven den strijd op. eerstens wijl zij inzagen, dat deze strijd flan de zaak van den burgeroorlog slechts zware schade kon toebrengen en tweedens, wijl de levensmiddelenvoorziening in Bar- eelona geheel in den war was geloopen. De ideologische tegenstellingen in he kamp der partijen en groepen van het loyale Spanje hadden gedurende de afgeloopen ruaanden tot polemieken geleid, die ten slotte wel in een bloedigen strijd moesten eindigen. De Catalaansche regeering der uc- "eralidad voerde een gematigde politiek en wees al te gewaagde sociale experimente van de hand. Hierbij werd zij gesteund door ('e partij van de vereenigde socialisten communisten, de PSITC (Partido Socialista pnificado de Cataluna). Daarentegen eis het meerendeel der anarehn-svndicaiis- t'sche vakvereenigingen der C.N l t federacion Nacional del Trabajo). porM (!e communistische oppositiepartij (Partido Obrero de Lnifiracion Vlarxismi en de anarchistische jeugdgroepen, d> economisch leven en de militaire leiding verder door de vakvereenigingen en arbei- derscomité's gecontroleerd zouden worden, dat wil dus zeggen, door organen, die in het bijzonder op militair-technisch gebied niet steeds van de noodige kennis van zaken blijk hadden gegeven. De strijd om de telefooncentrale. De derde Mei brak het latente con flict uit. Op bevel van den Cata- laanschen minister van openbare veiligheid, Aiguade, die zijnerzijds op aanwijzing van de centrale regee ring scheen te handelen, bezette een politie-afdeeling onder persoon lijke leiding van den politie-presi- dent Rodriguez Salas, om drie uur in den namiddag de eerste verdie ping. van het gebouw, terwijl de vertegenwoordigers van de vakver eenigingen in een hooger gelegen étage vergaderden. Deze actie werd ondernomen, omdat eenige dien sten in het telefoonkantoor tenge volge van de sabotage van de ar- beiderscomité's niet goed function- jieerden. Het bericht over dit optreden van de re geering verbreidde zich als een loopend vuurtje door Barcelona en bracht de groot ste opwinding teweeg, daar men rekening moest houden met een reactie van de kringen, die de bezetting van het telefoon kantoor als het begin van een regeerings- actie tegen de revolutionaire arbeiders zou den beschouwen. En inderdaad werden reeds om 5 uur overal barricaden opge- 1 Allen tegen allen. In de vroege morgenuren van i Mei wekte het ratelen van de machinegeweren en de explosies der handgranaten de wei nige menschen. die nog waren gaan slapen. Tu««chen de gehouwen, waarin politic-com missariaten, regeeringsinstanties en de par tijlokalen der PSITC waren ondergebracht, en die, waarin zich de anarchistische ieucd groepen, anarcho-sendiealistische vakver eenigingen of lokalen van de POUM bevon den, ontwikkelde zich een levendig vuur gevecht. Het had iets weg van een belege ring van allen tegen allen. De opstandelin gen trachtten een aanval op het gebouw- der Generalidad te ondernemen, maar deze u«lukte. Een colonne van de nohtietroen Guardia Nacional Repuhliranadie zich in het bioscooptheater „Cine America had teruggetrokken! werd daar door twee ka nonnen beschoten en moest zich overgeven. Eenige andere groepen van dezelfde politie- troep, die in bijzonder gevaarlijk gelegen gebouwen ondergebracht waren, hielden zich neutraal en grepen niet in den strijd in. Twee pantserwagens waarvan de op standige arbeidersorganisaties zich hadden meester gemaakt, reden door de stad en vuurden nu eens naar links, dan weer naar rechts op de huizen, waarin de re- geeringsgetrouwe troepen zich hadden gebarricadeerd, die ook hunnerzijds nu en dan uitvallen op hun tegenstanders onder namen. In de straten, waarin een van beide partijen de overhand had behaald, namen de overwinnaars in vele gevallen hun verslagen tegenstanders de partij- en vereenigingsboeken af, die dan verscheurd werden. Garcta Oliver grijpt in. Aangezien belangrijke sectoren van de anarcho-syndicalisten aan den opstand deelnamen, haastte de bekende anarchist en minister van justitie van de centrale regeering in Valencia, Garcia Oliver, zich naar Barcelona, teneinde persoonlijk in te grijpen. Om de generaliteit te bereiken, moest hij te voet dwars door de stad te midden van een regen van kogels. In den avond van den vierden Mei hield Garcia Oliver door de microfoon een toespraak, waarin hij met opmerkelijk bewogen woor den tot eendracht, tot staking van broederstrijd aanspoorde. Ook an dere leidende anarcho-syndicalisten lieten geen middel onbeproefd, om hun aanhangers tot een meer ver zoeningsgezinde houding te bewe gen. Den vijfden Mei meende men, dat de strijd gestaakt zou worden. Terwijl de eerste morgenuren in betrekkelijke rust verstreken, begonnen echter tegen den mid dag de vuurgevechten weer. Tegen den avond, toen wegens het volslagen duister waarin Barcelona gehuld was, elke actie onmogelijk was, richtten de verantwoor delijke leiders van de C..N.T. zich opnieuw in radiotoespraken tot rfe aanhangers van hun organisatie en tot de tegenpartijen en verzochten, ja, smeekten hen, toch tot rede te komen en niet voort te gaan, met den uitslag van den burgeroorlog door deze on derlinge twisten in gevaar te brengen. Het persorgaan van de anarcho-syndicalisten, „Solidnridnd Obrera", een van de weinige bladen, die in die dagen nog konden ver schijnen, nam eveneens een verzoenende houding aan. Machinegeweren en voetbal. daad verflauwde den vol genden dag, 6 Mei, de strijd. De bevolking hield zich nog voorzich tig en wantrouwig in de huizen verscholen; wie zich echter op straat waagde, werd op zijn tocht door de Uitgestorven straten bij de barri cades nu eens door aanhangers van de eene, dan weer van de andere partij op wapens gefouilleerd. Al leen de straten en stegen van de oude binnenstad, war zich geen partijen en geen partijlokalen be vonden, en waar dientengevolge ook geen gevechten hadden gewoed, le verden een geheel anderen aanblik op: daar heb ik, terwijl nog geen blok huizen verder de machinege weren ratelden, een troepje jongens ongestoord voetbal zien spelen...! Toon den (Men Mei, ondanks het uitdruk kelijk verzoek van de C.N.T. leiders, som mige vakbonden van deze organisatie, alsook de aanhangers van de POUM en de anarchistische jeugd nog steeds een afwachtende houding aannamen en liet le ven nog steeds niet in normale banen was teruggekeerd, droeg de regeering den politiecommandant van de „Guardias de Asalto" Arrando, de leiding van het mi nisterie voor openbare veiligheid op en be noemde generaal Pozas tot militair chef in Catalonië, die daarmede tevens, in plaats van de anarcho-syndicalist Isgleas, aan het hoofd van het ministerie van Defensie kwam te staan. Zal het rustig blijven? Thans heeft Barcelona zijn oude aanzien herkregen en de door de regeering .onder nomen krachttoer kan als geslaagd worden beschouwd. Het is te verwachten, dat thans de generaliteit ook in staat zal zijn, beter dan tot dusverre, de zoogenaamde „onge controleerde elementen" in bedwang te houden, d.w.z. op te treden tegen de bewa pende groepen, die naar eigen goeddunken in de bestuurszaken ingrepen en zelfs niet, zelden op de meest lichtvaardige gronden oordeel velden over leven en dood van hun medemcnschen. Anderzijds mag niet vergeten wor den, dat, al hebben nu ook de oppo- sitioneele arbeiderskringen den opstand tegen de regeering gebroken om het gemeenschappelijk front tegen de militairen te herstellen, toch nog belangrijke arbeidersgroe pen aan hun anti-autoritaire prin cipes vasthouden en dat binnen de gelederen van de C.N.T. nog een sterke strooming bestaat, die niet meegnat met den door de leiders gepronageerden koers van gematigd heid. Niettemin is te verwachten, dat Catalpnts thans een periode van rust tegemoet gaat waarin de organisatie van den strijd tegen Burgos met meer kracht dan tevoren ter hand genomen zal worden. Het Rijk draagt, indien noodig, in de kosten bij. Volle medewerking der middelbaar-technische scholen. De commissie voor de beroepsom vorming in technische richting van jonge werklooze bezitters van de akte van bekwaamheid als onder- wijzer heeft zich voor haar onderzoek naar de mogelijkheid van plaatsing dezer jongelieden aan nijverheids scholen gewond tot de besturen van de hiervoor in aanmerking ko mende gesubsidieerde nijverheids scholen, met verzoek om medewer king in deze en opgave van de aan tallen in 1937 vermoedelijk beschik bare plaatsen aan de verschillende afdeelingen. Dit onderzoek betrof een aantal middel bare technische scholen, zeevaart- en ma- chinistenscholen, textielscholen, de elec- tro-technische school te Amsterdam en de Rijksnijverheidsscholen voor goud- en zilvér smeden en horlogemakers te Schoonhoven en voor leerlooiers en schoenmakers te Waalwijk. Vrijwel al deze scholen zegden volle medewerking toe en verstrekten de ver langde gegevens. De belangstelling in kringen van werk looze aktebeziters bleek uit een groot aan tal verzoeken om inlichtingen. Aan alle aanvragers werd een blad met inlichtingen (vakrichtingen, eischen. waaraan moet worden voldaan, mogelijkheid van rijks studiebeurzen enz.) en een vragenlijst toe gezonden. Omtrent de ingevulde vragenlijsten wor den adviezen ingewonnen van de directeu ren der betreffende kweekscholen, nor maallessen enz. en van den inspecteur der onderwijzersopleiding, lid en ondervoorzit ter van de commissie. De schifting van de aanvragen aan de hand van deze adviezen is thans in vollen gang. Aan een aantal gegadigden is reeds be richt, dat zij aanvankelijk voor plaatsing aan middelbare nijverheidsscholen kun nen worden aanbevolen. Tot dusver zijn gegadigden verwezen naar de Middelbare Technische Scholen te Am sterdam (Dongestraat), Dordrecht, Gronin gen, Haarlem, Heerlen, 's-Hertogenbosch, Leeuwarden en Utrecht en naar de Zee- vaatscholen te Delfzijl, Groningen, Scheve- ningen en Vlissingen. Behalve aan de vorengenoemde scholen zijn nog tal van plaatsen beschikbaar, onder andere aan marhinistenscholen, de electro-technische school te Amsterdam, de Middelbare Textielscholen te Enschede en te Tilburg, de Bijksvak- en kunstnijverheids school voor edelmetaalhewerkers en horlo gemakers te Schoonhoven en de Rijksschool voor leerlooierij en machinale schoenmake rij te Wanlwijk. De aandacht van jonge werklooze L.O.- akte-bezitters, woonachtig in Twente, wordt in het hijzonder gevestigd op den manufae- turierscursus, verhonden aan de Hoogere Textielschool te Enschedé. De opleiding aan dezen curshs duurt slechts één jaar. Het eind-getuigschrift van dezen cursus is een goede aanbeveling hij het zoeken naar een plaats in textiel- bedr'vcn en in den manufacturenhandel. Tenslotte wordt de aandacht erop geves tigd, dat voor deze opleidingen aan daar voor in aanmerking komende gegadigden speciale rijksstudiebeurzen kunnen worden verleend, ter bestrijding van de uitgaven voor reiskosten, studieboeken en leermidde len en c.q. voor levensonderhoud.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 11