'T HOEKJE OUDERS Aanpassingsvermogen Haê- ncw-it! £dteAgA ezpAcuadiel en kameraadschap in het huwelijk Albanië en het sluierverbod Het belang van een goed ontbijt Vrouwenberoepen en roeping Geverfde haren in Amerika Wenken VOOR DE ÜUTTERTJ MOOIE NAMEN VOOR LEELIJKE DINGEN Helpt het Neen, het helpt niet. Door de feiten te verdoezelen, verminderen wij hun invloed niet, al trachten wij, hetgeen om niet bevalt te ver- doezelen, er een zachteren naam voor te vin den, de feiten blijven bestaan. Wij komen er veel verder mee de werkelijkheid onder de oogen te zien, en er ons eerlijk rekenschap van te geven: „zoo en zoo is de toestand een maal en wat kan er het beste gedaan worden". Struisvogelpolitiek mag ons dan al eenig uitstel verschaffen van het oogenblik, waarop onherroepelijk een besluit genomen moet wor den, dat oogenblik komt tóch. En dan, door ons uitstel, hebben wij geen tijd meer om rustig te overwegen wat nu het beste is. Wij moesten dan wel haast je rep je een besluit nemen, en tien tegen een nemen wij dan niet het verstandigste besluit. Zoo zijn er b.v. menschen, die gedwongen zijn zich financieel te verminderen. Ze kun nen misschien nog eenige maanuen voort gaan met te leven, zooals zij dit gewend wa ren, maar dan zal het niet meer kunnen. Dan zijn ze dikwijls geneigd, om de noodzakelijke bezuinigingen uit te stellen. Niemand vermin dert zich graag, en dan komt er nog dikwijls de overweging bij „wat zullen de kennissen er wel van zeggen?" Een heel dwaze overweging is dat, tusschen twee haakjes, die op niets anders berust dan op valsche schaamte. Wel als de kennissen het niet eens zijn met een vereenvoudigde levens wijze, moeten zij er het noodige bijleggen om op den ouden voet te kunnen doorgaan. En dat doet niemand. Wanneer men zich dus moet aanpassen aan een kleiner inkomen, en dit binnen korten tijd een dwingende noodzaak zal zijn doet men het beste door direct te gaan bekijken, hoe dit het gemakkelijkst uitvoerbaar is. Het meest practisgh is, om van dit stand punt uit te gaan: „Met hoeveel zal mijn inkomen verminde ren, en op welke posten kan dit gevonden worden?" Misschien znij er nog posten, die geheel geschrapt kunnen worden, en in elk geval zul len er zijn, die aanzienlijk lager gesteld kun nen worden. Wat is het minst onmisbaar. Houdt zoo mogelijk een kleine post voor een extratje; gaat desnoods goedkooper wo nen. Wij raden een ieder af om, ten koste van alles, te blijven wonen in een duur of te groot huis. Zoo'n huis* beteekent meer belasting en meer werk, en wanneer men zich alles moet ontzeggen om daar te kunnen blijven wonen, zal men het eens geliefde hius gaan haten, als een wagen van Juggernant, die ieder beetje levensvreugde en elke kleine ontspan ning onder lompe wielen verplettert. Blijft praktisch, verspilt geen tijd aan kla gen en zegt niet: „ik kan er niet komen van minder". Natuurlijk kunt u er komen, alleen zullen drastische maatregelen noodig zijn. Neemt die dan zonder mokken; U bent de eenige niet, die hiertoe gedwongen wordt, er zijn er duizenden met u. Weest blij, dat er nog een inkomen in te deelen, een budget te maken valt, menigeen heeft niets en is afhankelijk van familie of van liefdadigheid. Klagen is voor de zwakken; de sterke han delt en draagt, zonder energie te verspillen een zelfbeklag. Er zijn er nog zooveel, die eerder te bekla gen zijn dan wijzelf, en door hen te trachten op te beuren, verzinken dikwijls onze eigen zorgen in het niet. Dr. JOS DE COCK. Uit onderstaande lettergrepen moeten 18 woorden gevormd worden, wier 2e en 5e letters een versregel vormen van Starring. ad, baar, be, be, big, con, de, der, di, doo, e, e, ee, ent, gel, gen, gen, gru, in, ken, kend, ker, klet, kne, la, len, lo, li, mal, me, mer, mis, ne, on, os, pe, quet, rak, ren, rij, sen, sie, snib, staan, ta, te, te, te, ten, the, ti, tief, to, ton, ton, troe, uit, ve, ve, ver. Omschrijving. 1. onder eed stellen. 2. bits. 3. verwennen. 4. karakteristiek. 5. geldafpersing. 6. vol bloed Hollander. 7. onverdragelijk. 8. voor schriften voor de samenleving. 9. meisjes naam. 10. hard neerkomen. 11. medelijden. 12. plaats in Gelderland. 13. blufferig. 14. toe lating. 15. afdeeling soldaten. 16. stad uit de Grieksche oudheid. 17. kwajongen. 18. ongelijk. Oplossing vorig raadsel. Horizontaal. Artemis, Sanella, Loerah, Natuur, Genus, Pal, Rapid, Bas, Sa- lam, Tuba, Ex, Utrecht, S.A.B., R.L., Mr., Ki, Tabé, Ende, Manaos, Kinine, Agio, Kick, IJs, An, Ara, N.T., Sol, Entente, Van, Teil, Panne, Kerz, Ingen. P.T., Reëel, Ed, Neen, Beerta, Raymond, Rouleau. Verticaal. Algiers. Roebel, Tenax, Mas, An. Nar, Etat, Lupus, Luibak, Ardabil, Rus, Galaga, Gier, Pari, Lach, St., M.H., Urbaine, Tannine, Manga. Edict, Ta, E.O., Eik, Enk, Bij, Drente, Bun2lau, Soenda, Atap, Anna, Mareta, Stier, Ligny, Te, Veere, Leem, Keel, Neo, Reu, Au. De prijs werd toegekend aan: A. VAN STEENIS, v. Limburg Stirumstraat 29. Als de belastingambtenaar komt. „Spijt me, maar m'n echtgenoot is niet thuis." Wederzyósch begrijpen noodzakelijk Er zijn landen, waar huwelijken weinig durzaam blijken te zyn en vele echtscheidin gen voorkomen, en de wettelijke bepalingen dit dan vergemakkelijken. In sommige landen is een scheiding niet mogelijk ,o.a. in de over- heerschend katholieke. Toch rijst de vraag wel eens op,waarom twee menschen, die bezield met de beste bedoelingen en voornemens, den grooten stap waagden, na betrekkelijk weinig jaren van elkander vervreemden en ieder zijn eigen weg gaat. Erger nog, waar geen onder ling begrijpen is en woorden-wisselingen aan de orde van den dag zijn, om van ernstiger feiten niet te spreken. Wanneer men de verhouding van man en vrouw nagaat, dan komt men tot de overtui ging, dat overal, waar de vrouw naar waarde geschat wordt door haar echtgenoot, maar als iemand, wier oordeel van nul en geener waar de is, het huwelijk mislukt. Man en vrouw moeten elkaar als gelijkwaardigen beschou wen, als menschen, die elkander aanvullen en begrijpen, tusschen wie tevens een gevoel van kameraadschap en solidariteit bestaat. Huwelijken, die op deze basis gegrondvest zyn, waar tusschen beide echtgenooten over wicht bestaat, zullen niet spoedig te gronde gaan. Sterke banden groeien langzaam maar zeker, banden, die het mogelijk maken moei lijkheden te overwinnen. Menschen, die zien concentreeren op zoo'n groote kameraadschap, zich niet laten beheerschen door stemmingen, kunnen door instemming van beider kracht bereiken, wat velen onmogelijk lijkt. Zij putten uit een bron, waaruit steeds nieuwe kracht vliedt, die hen in staat stelt de moei lijkheden van het leven als gelijkdenkenden samen te overwinnen, het is de bron der liefde en zelfverlooching. De historie geeft in dit opzicht ook talrijke voorbeelden, o.a. bij de oude Germanen stond de brouw zeer in aanzien en waardeerde men de bepaalde eigenschappen en aanleg, die de man niet bezat. Zij kreeg dan ook een groot arbeidsveld, waar zij haar vrouwelijke eigenschappen pro ductief kon maken. Zeer hoog stelde men hare intuïtie en vele vrouwen werden tot het pries terambt v erheven. Alvorens de krijgslieden terambt verheven. Alvorens de krijgslieden raad en volgden deze op. Van de kameraadschappelijke Verhouding getuigt zeker ook het feit, dat de vrouw en en man zij aan zij ten oorlog trokken. Thans zyn na vele eeuwen de begrippen hierom trent gelukkig gewijzigd en worden dergelijke „heldenfeiten" niet meer verlangd van de vrouw. In de Middeleeuwen zijn de verhoudingen gewijzigd door allerlei invloeden van buitenaf en was de afstand tusschen gehuwden dikwijls min of meer als die tusschen heer en diena resse. Natuurlijk waren er vele goede uitzon deringen te vinden, doch over het algemeen waren de huwelijken niet ideaal. Scheidingen vonden echter uit religieuze overwegingen niet plaats en trouwens, de kerk had in deze een woordje mede te spreken. Na vele schommelingen heeft men thans minder echtscheidingen dan een aantal jaren geleden, vooral in de na-oorlogsche jaren ver anderde de moraal van vele gehuwden. Man en vrouw zijn gelijkwaardige wezens, positief en negatief, beider beginselen be heerschen de wereld. De vrouw bezit de scheppende kracht, die van binnenuit komt, de man, van nature ver standelijk van aanleg, zal beider denkbeelden in vasten vorm omzetten. Slechts in een huwelijk, waar sprake is van wederzijdsch begrijpen, kunnen beide elkander in dezen zin aanvullen en ontstaat een hechte band van kameraadschap in de hoogste bet ee kenis des woords. Mevr. G. C. Meyer—Schwencke. 25 Maart 1937 trad in Albanië een wet in werking in verband met het verbod aan vrou wen om den sluier te dragen. Koning Achmed Zogu heeft tevens tegelijkertijd een wet be krachtigd, die diep ingrijpt in het privé en in het openbare leven van de Mohammedaansche Albaneezen, n.1. het monogame huwelijk. Hier door worden de vrouwen van dit land, die eeuwenlang onderdrukt zijn geweest, vrij en tevens is de mogelijkheid voor haar geopend om openbare betrekkingen te vervullen. Een groot bedrag is op de Staatsbegrooting uitgetrokken voor het onderwijs der jeugd, die tot dusverre door onontwikkelde moeders werd opgevoed. „Men zegt, dat al deze hervormin gen zijn aangebracht onder den invloed van Gravin Amalie Mikes von Siebenbürgen, die genoemd wordt als toekomstige gemalin van den koning. De jongere generatie is zeer dankbaar voor deze hervormingen en overal in den lande zijn groote feesten geweest teneinde de vrijmaking van Albanië van de middeleeuwsche tradities te vieren. Het was by deze gelegenheid, dat de Mo hammedaansche Albaneesche vrouwen zich voor de eerste maal in Europeesche kleeding op straat vertoonden. Tot dusverre bestond het stadsbeeld uit zich in zwarte kleeding voortbewegende, gesluierde vrouwen, waarvan volgens het voorschrift, slechts en oogen te zien kwamen. Deze nieuwe wetten zullen aan 500.000 vrou wen een nieuw leven geven en ze in kennis brengen met Europeesche opvattingen. De ouderen onder haar, die niet anders gekend hebben, dan het zich gesluierd in het openbaar vertoonen, zullen zich ongetwijfeld slechts noode aan de nieuwe wet aanpassen. Thans zal de Albaneesche jonge vrouw haar leergie righeid kunnen bevredigen en breekt voor haar een nieuwe tijd aan, waardoor zy haar persoonlijkheid kan ontplooien. Gezonde kinderen hebben een normale eet lust, men behoeft hen niet voortdurend tot eten aan te zetten. Vele kinderen, die in hun groeiperiode zijn, eten vaak meer dan vol wassen, hetgeen volstrekt geen ongewoon verschijnsel is. Zij zijn voortdurend in bewe ging en verbruiken veel energie en men kan opmerken, dat naar verhouding, bewegelijke kinderen meer eten dan zeer rustige. Het ge beurt meermalen, dat sommige kinderen een abnormalen eetlust hebben te zwaar worden, hetgeen het regelen van de toename van spij zen gewenscht maakt. Het ideale kind behoeft men zich volstrekt niet voor te stellen met opgeblazen, bolle wangen, doch van veel meer belang is, dat zijn lichaam gezond en zijn spieren sterk zijn. Noodig is, dat het ontbijt als eerste maal tijd, na een tijdsverloop van uren rustig gebruikt wordt, omdat het wellicht de voor naamste maaltijd van den dag is. In vele gezinnen heerscht de gewoonte de kinderen 's morgens te laten beginnen met een bordje havermoutpap, hetgeen voor het groei ende organisme zeker heel goed is, omdat de haver, welke geplet wordt, fosforzure zouten bezit, die voor den opbouw van de hersensub- stantie noodig zijn. Hebben zij echter een tegenzin in pap, dan zal in de plaats hiervan bruin- en roggebrood, karnemelk en een appel, sinaasappel of banaan een uitstekend ontbijt vormen. Ip plaats van 'vorst of vleesch geeft men kinderen liever honing, jam, appelstroop, koek, radijsjes e.d., hetgeen veel lichter verteerbaar is en tevens gezonder. Jonge kaas is eveneens uitstekend, doch eieren worden slechts matig gegeven. Wanneer de kinderen een eenvoudig, doch met zorg gekozen en niet te zwaar ont bijt hebben vóór zij naar school gaan, zullen zij hun gedachten, veel beter kunnen concentree ten. Een overladen maag werkt even verkeerd op het denkvermogen als een leege maag. Niet alleen kinderen, doch ook volwassenen meenen, dat ze met weinig of zelfs geen ontbijt kunnen volstaan, hetgeen echter een zeer verkeerde opvatting is. Daarom zal de aandacht der huisvrouw ge vestigd dienen te zijn op een goed en gezond ontbijt, waaraan bruinbrood en vruchten nim mer mogen ontbreken. De stormloop tegen het uitoefenen van be roepen door vrouwen heeft als zwaarste geschut dikwijls de beschuldiging, dat zy slechts gebruikt worden als middel om tot een huwelijk te komen. Vrouwen, die echter in het volle leven staan en den strijd om het bestaan moeten voeren teneinde in haar levensonder houd te kunnen voorzien, zullen het met het bovenstaande geenszins eens zijn en terecht. Door de bijzondere eigenschappen, die een vrouw bezit, zal zij zich hierdoor van den man onderscheiden, dat zij zich volkomen aan haar beroep geeft en er zich intens inleeft. De vrouw als echtgenoote en moeder geeft zich geheel en al aan haar gezin, omdat dit nu eenmaal in haar aard ligt. Haar geheele wezen, haar denken en voelen concentreeren zich op dat eene punt. Zij is door de liefde voor haar gezin in staat vele moeilijkheden te overwinnen en zich zelf weg te cijferen, waar door zij zich gaarne opofferingen getroost. Vrouwen in den loop der eeuwen hebben zulks bewezen, niet alleen zij, die tot het moe derschap geroepen zijn, doch tevens de on noemlijk velen, die zich in dienst van de lijdende menschheid stelden of in die van de wetenschap, waardoor zij bewondering wisten af te dwingen. Van de beroepen, waaraan de vrouw zich met geheel haar ziel kan geven, noemen wij zelfs enkele, zonder andere ook maar in Jïet minst tekort te willen doen, n.1. als arts, predikante, zendelinge, verpleegster. Vele beroepen geven haar evenzeer voldoening als het vrouw en moeder zijn, omdat zij zich voor een levenstaak -gesteld ziet en anderen leed kunnen verzachten, moed en steun kunnen verleenen. De liefde van vrouw tot man komt niet in ieders leven, althans niet altijd zóó, dat zy weerklank vindt en dan is het heerlijk voor vrouwen, wanneer zij haar natuur kun nen volgen, n.1. om anderen te dienen in liefde. Niemand kan twee heeren dienen, daarom zullen vrouwen, die een beroep uitoefenen, dat den vollen mensch eischt, indien de moge lijkheid van een huwelijk zich voordoet, zich voor de keus gesteld zien van het een of het ander. Geldt de uitoefening van haar beroep voor een vrouw als het hoogste gebod, dan zal zij zich niet lang bezinnen en haar weg duidelijk aangegeven zien en zich met liefde en toewyding hieraan blijven wijden. Beroep en roeping. Hetzij men huisvrouw of werkende vrouw is, indien men de taak, waar voor men geplaatst is met volle overgave ver vult, dan volgt de schoonste roeping van het ware vrouw zijn. De bond van dameskappers in Amerika heeft vastgesteld aan de hand van statistie ken, dat het overgroote meerendeel der vrou wen in dit land geverfd haar heeft. Het is de laatste jaren zoo'n groote mode geworden, dat de moderne vrouw het vanzelfsprekend vindt de kleur nu en dan, naar gelang het haar invalt, te veranderen. De statistieken geven aan, dat in het afge- loopen jaar niet minder dan twee millioen vrouwen deze dwaze mode volgden. Hierbij nog niet gerekend de velen, die de kleur stoffen kochten om zelf het haar te verven, aangezien haar de middelen ontbraken, het haar vakkundig te laten behandelen. Teekenend is het feit, dat alleen in New- Tork 60.000 menschen leven van de haar- kleurstof industrie. Een doorgesneden citroen kan op een droge, koele plaats zeker een dag of vier bewaren, indien men deze met het snijvlak naar bene den in een kommetje bewaart, waarin men eerste en lepel suiker heeft gestrooid. Gehakte peterselie laat zich goed strooien, indien men dit wascht, afdroogt, daarna hakt en op een schoteltje dicht bij de kachel weg zet. Na eenige uren is het haksel zóó droog, dat het zich gemakelijk laat strooien. Wanneer men groentenrestjes een volgen den dag opwarmt, is de smaak veelal niet zóó bijzonder goed, althans van sommige groenten niet. Men strooit er bij het opwar men een platte theelepel suiker over, schudt den inhoud van de pan even flink om en om, en bij het eten zal men zich kunnen overtui gen, dat de smaak inderdaad uitstekend is. Marmeren beeldjes kan men schoonmaken met een papje van azyn en zout, dat men echter wiet langer dan eenige minuten erop mag laten zitten, daarna afspoelen en drogen. Wil men om twaalf uur lekker knappend brood op tafel brengen, dan legt men het niet in den trommel, doch bewaart het zoo lang in het broodmandje. Een appel in den broodtrommel zal ertoe bijdragen om het brood langer versch te houden. KRINGEN EN VLEKKEN OP TAFELS VERWIJDEREN. De door warme schotels ontstane vlekken en kringen worden met een mengsel van spiritus en raapolie bestreken en daarna terstond met een wollen lap nagewreven. Verdwijnen de vlekken niet, dan herhale men nogmaals de behandeling. „Heb je ook iets gekregen van den prys, dien je zuster in de loterij gewonnen heeft?" „Een zwager, meer niet." Zondag. Champignonsoep. Ossenhaas pikante saus. Doperwten, aard appelen. Ananaspudding Maandag. Gevulde tomaten. Koud vleesch met remoulade saus. Asperges aT gratin. Aardappelpurée. Vruchten! sla. Dinsdag. Ommelet met groene kruiden. Gestoofde knolselderij. Aardappe pelen. Rijst met rhabarber. Woensdag. Gebakken ham-sandwiches. q. hakt. Andijvie. Aardappelen. Donderdag. Sausijsjes. Bloemkool. Aardappe, len. Rijst met abrikozen. Vrijdag. Zalm (blik). Aardappelsla. ge, mengde sla. Deensche vla. Zaterdag. Maccaroni met bacon. Spinazie met gepocheerde eieren. Rhabar- bercompóte. Gebakken ham sandiwiehes. 2 ons ham, i. eieren, 2 eetlepels boter, g sneedjes oud casinobrood, twee kopjes melk, mosterd, peper. ^Srj De ham wordt fijn gehakt en met peper en mosterd vermengd en over vier sneedjes brood verdeeld, de^vier andere worden met boter besmeerd en met den beboterden kant op de ham gelegd en beide sneedjes worden zachtjes op elkaar gedruk.t Eieren goed kloppen en vermengen met de melk en nogmaals opkloppen. Boter in een koekenpan smelten en de dubbele sneedjes brood onderdompelen in het eiermengsel, daarna in de boter aan beide kanten licht bruin bakken en warm opdienen. Macaroni met bacon. (Inplaats van aardappelen.) 250 gram macaroni, 4 dl water, 2 bouil» lonblokjes, 100 gram bacon of machinaal ge sneden mager spek, 30 gram boter, pepei^ zout, nootmuscaat. De macaroni wordt in kleine stukjes gebro, ken van cm en gedurende 5 minuten in zout water gekookt, daarna afgieten en uit laten lekken. 4 dl 4 kleine theekopjes water koker, en bouillon-blokjes oplossen, en de macaroni hierin zachtjes gaar koken, nootmuscaat, peper (en zout) toevoegen. Het water moet geheel verkookt zijn als macaroni gaar is, dus mag er niet meer aan toegevoegd worden, dan de aanggeven hoe- veiheid, zoo noodig later iets meer Opdienen in goed verwarmde schaal. Zooals ik reeds de vorige maal opmerkte, wil ik in dit artikel de reeks vragen vervol gen, welke m.i. gesteld moeten worden om te komen tot eenig inzicht in het bijzonder ge val, door mij naar aanleiding van een ingeko men vraag, aan de orde gesteld. Ik vervolg dan met vraag 11: Rookte uw zoon veel en zoo ja, kunt u zich dan herinne ren, wanneer hij daarmee begon? 12. Kreeg uw zoon voldoende nachtrust? 13. Deed hij vee. aan sport? 14. Zocht hij vertrouwen bij anderen? Ik bedoel dit: Hebt u wel eens bemerk, dat hij met een bepaald iemand dweepte? 15. Welke kameraden had hij op de H.B.S. 16. Hebt u uw zoon herhaaldelijk laten voelen dit niet bedoeld als een bewuste en opzetelijke opvoedingsfout van u dat u alles voor hem opofferde? 17. Had hij tijdens de studie op de H.B.S. een „meisje" 18. Zoo ja, weet u dan, welken invloed zij op hem uitoefende 19. Las uw zoon veel? En welke boeken? 20. Ging hij veel naar bioscoop, dancing of uitvoeringen 21. Hebt u wel eens bemerkt, dat hij voor een bepaalde zaak teveel belangstelling toonde belangstellingsconflict) 22. Hoe was de sfeer in uw huis? 23. Hoe was de verhouding tusschen u en uw zoon? 24. Was uw zoon vertrouwlyk of was de verhouding minder goed geworden door de teleurstelling, welke u ondervond van zijn slecht studeeren? 25. Heeft uw zoon nooit gezegd, wat hij nu gaarne leeren wilde en welk vak hij in de toe komst het liefst zou hebben? 26. Weet u zeker, dat uw zoon lichamelijk en geestelyk normaal was? Ik bedoel dit: Weet u zeker, dat hy geen storende lichame lijke gebreken had en niet leed aan geestelijke inzinkingen Ik wil voorloopig deze vragenreeks be- emdigen. Men begrijpt, dat het antwoord op iedere vraag niet allereerst aan mij gegeven moet worden. Men moet deze vragen eerlijk voor zichzelf trachten te beantwoorden en zich zooveel mogelyk losmaken van vooroordeeley Om in een dergelijk geval, als hier bedoeld, werkelijk goeden raad te geven, zou het noo dig zijn, dat en met den vader en met den zoon eens zeer vertrouwelijk gesproken werd. Ik heb het herhaaldelijk in mijn praktijk bij het onderwijs gezien, hoe moeilijk het vooral voor vaders is, in hun kind het kind niet te zien. Of duidelijker gezegd: Vaders blijven, hun kind steeds een kind vinden en begrijpen zoo moeilyk, dat de zeventienjarige, zoon geen vijfjarige knaap meer is. Vreemden, en goede jeugdleiders vooral, begrijpen dit wel en halen uit dergelijke jongelui meer vertrouwen naar voren dan ouders! Het lijkt mij nu gewenscht, dat ik aan de hand van de hiervoor gestelde vragen enkele belangrijkste punten nader bespreek. I. Het eenigst kind is in het algemeen Ie' wel in het algemeen geen gemakkelijk kind in huis of op school. Ik ken een jongen, die op het oogenblik de H.B.S. bezoekt, een zeer goed stel hersens heeft, en zeker de beste leerling in zijn klas zou kunnen zijni< ware het niet, dat deze knaap totaal bedor ven is. Van kind af heeft hij zijn moeder getyranniseerd, zijn vader zooveel mogelijk ontweken of: gevleid wanneer hem dat beter voorkwam bij zijn tyrannie over zijn moeder. Ik heb hem als jongen in mijn klas gehad en moet zeggen, dat ik nimmer een vervelender leerling gehad heb, dan deze knaap. De ver schillende leerkrachten, waarbij hij in de klas zat, vertelden mij unaniem dezelfde ervarin gen. De omgang met kinderen op de school was allerellendigst: tegenover de kleintjeS een treiteraar, tegen de grooten een z.g. „ui'* slover". Deze jongen zal een harden levens strijd hebben! Ik ben er zeker van, dat hij, om zijn ouders te treiteren, niet terugdeinst op de H.B.S. slecht te studeeren. Nu reeds vernam ik allerlei klachten over dezen be dorven knaap. II. Het gebeurt vaak, dat kinderen bij be geboorte een navelbreukje of een liesbreukje hebben. In zulke gevallen moet zorg gedragen worden, dat het kind niet te veel schreit. Het gevolg is natuurlijk, dat de kleine puk dit spoedig in de gaten krijgt en zorgt, dat hy herhaaldelijk op.de arm genomen wordt. Het eerste begin van verwennen! Ik geef toe, men kan in dergelijke gevallen niet anders, doch een feit blijft het. dat het later veel moeite kost, het kind weef gewoon te krijgen! Deze opvoedingsfout wreekt z'0" lang HET CITAAT: ioet „Wat men in het leven wil invoeren, tu rnen eerst in de schóól invoeren" zegt Hum b o 1 d t ergens, maar de maatschappij oor deelt vaak anders. Daar zien wij herhaaldelij deze stelling: „De school veroudert en hou het leven niet' meer by. De school moet zictt meer gaan instellen op het leven!"

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 14