Zuivering van Catalonië Regeeringsjubileumvan den Deenschen Koning De onlusten in Dc worsteling om Bilbao Het brandende Barcelona Iersche vraagstuk Anti-Regeeringsfront in Japan Arrestaties in de Sovjet- Unie duren voort Goering te Venetië De boksers Braddock en Louis trainen Stakende autobus^ chauffeurs demonstreeren Merrill behouden in Amerika aangekomen Burgemeester Max wijkt Dc Hongaarsche lands verdediging SPANJE Leergebrek in Duitschland Haarden van verzet worden aan getast. Scherp optreden tegen de anar chisten. Het blijft rustig in Barcelona; ook heerscht volledige rust in het Zuiden, waar de troe pen, die de openbare orde handhaven, een zuivering hebben ondernomen van de z.g.n. „ongecontroleerde" groepen, die optraden in liet comité van Tarragona. In verband hiermede publiceerde het Bar- celoneesche dagblad „Las Noticias" dat de officieele spreekbuis is van de U.G.T. giste ren belangrijke bijzonderheden omtrent het optreden dezer groepen en hun ontbinding in de streek van Mora la Nueva. Dit plaats je was in de macht geraakt van een ge wapende bende, die over een belangrijke hoeveelheid oorlogsmateriaal beschikte en die, na zich eveneens meester te hebben ge maakt van Mora, de Ebro, zich opmaakte naar de steden Tototosa en Candesa, met kanonnen, mitrailleurs, geweren en hand granaten. Zoowel te Torotosa als te Gandesa stiet deze colonne echter op ernstigen weer stand, welke met steun van de versterkin gen uit Valcncia en Castellon leidde tot een beëindigen van het optreden dezer verzet- plegers. Het genoemde blad voegt hieraan toe, dat de ordebewakers zich te Tarragona meester hebben gemaakt van een tank, 1700 geweren en eenige duizende bommen, die in handen der verzetplegers waren. Den vol genden dag ging men over tot de ontwape ning van de burgers in Reus. Een termijn van drie uren werd voor de uitlevering der wapens gegeven. Men raamt de hoeveelheid oorlogs materiaal, die in Barcelona in be slag is genomen op acht ton, waar bij zich 6000 bommen bevonden. Met de in beslag genomen wapens heeft men carabineros uit de pro vincie Tarragona gewapend, de re- publikeinsche, nationale garde van de streek, de luchtstrijdkrachten en een regiment cavalerie van Reus. Er zijn thans nog enkele verspreide groepen over in de provincie Gero- na, o.m. in de streek van Ampur- - dan en in de omgeving van Puig- cerda. Bovendien zijn er nog eeni ge kleine haarden in het Noorden der provincie Barcelona en in de omgeving van Vich. De bewoners van het dorp Montesquiu hebben een langdurig gevecht moeten leve-, ren tegen groepen, die zich van het dorp •wilden meester maken. De tegenstand der bewoners en de aankomst van Guardias de Asalto herstelden den toestand. De aan vallers moesten zware verliezen hebben ge leden. Men is van meening, dat de rust, die te Barcelona heerscht, zich zonder ver wijl zal uitbreiden over de rest van Cata lonië. Betooging in Londen's straten. Tijdens de gisterenavond gehouden bijeen komst der gedelegeerden van het autobus- personeel te Londen, waarin de uitslag be sproken werd van de stemming over het al of niet voortzetten der staking, is buiten een betooging der stakers gehouden. Verschei dene stakers droegen spandoeken met onder schriften, waarin het trampersoneel werd opgewekt, zich bij de beweging aan te slui ten. De betooging heeft tot dusver een ordelijk verloop gehad, zoodat de politie niet behoef de op te treden. Staking wordt voortgezet. De conferentie der gedelegeerden van het autobuspersoneel heeft besloten, de staking in het Londensche autobusbedrijf voort te zetten. Zes en dertig garages stemden voor, .vier tegen voortzetting. Bij telling van de door elk der 50 garages uitgebrachte stemmen bleek, dat in totaal 17.459 stakers voor en 1.770 tegen voortzetting der staking hebben gestemd. Hij vestigt een nieuw record. Merrill is gisterenmiddag om 4.35 New Yorkschen tijd te Quincy geland, d.w.z. 24 uur en 22 minuten nadat hij in Engeland was opgestegen. De mist, die hem belette zich te oriënteeren, was een der oorzaken waarom hij te Quincy is geland. Merril en Lamtofif hebben een nieuw re cord gevestigd voor de vlucht over den At- lantischen oceaan in de richting Oost naar West. Bij hun aankomst werden zij door 5,000 toeschouwers toegejuicht. Doorgevlogen naar New York. Na een oponthoud van twintig minuten op het vliegveld Quincy, is Merrill te acht uur gisterenavond doorgevlogen naar New York. Hij verklaarde geen moeilijkheden te heb ben gehad, doch het weer was slecht en darom had hij besloten zijn benzine-voor- raad te Quincy aan te vullen. De overtocht van Engeland naar Quincy werd gemaakt in ongeveer twee en twintig en een half uur. Thans zijn de beide vliegers veilig op het vliegveld Floyd Bennett geland. DE „GODDELIJKE WIND" IN GRIEKENLAND. Het Japansch vliegtuig „Goddelijke Wind" is gisterenavond 18.35 uur op de terugtocht naar Japan op het vliegveld Tatoi geland. Wordt de Valera dictator van Ierland? P~ laatste bomaanslag in Dublin plaatst dc i ch-Engelsche vijandschap weer eens i:. fel licht. Het Iersche probleem is al sh...o honderden jaren een brandende kwes tie in het Engelsche staatsbestel en zelfs de knapste staatslieden hebben geen uitweg kunnen vinden. Steeds leden alle pogingen tot regeling, schipbreuk op het onverzette lijke onafhankelijkheidsgevoel der Ieren. Met de Schotten heeft men eenzelfde ellende meegemaakt, maar hen heeft men na veel strijd kunnen onderwerpen, mede misschien doordat hun land gunstiger ten, opzichte van Engeland was gelegen. De Ieren laten geen gelegenheid voorbij gaan om tegen de Engelsche overheersching te demonstreeren. Het bleek maar weer al te duidelijk bij de kroning van George VI: demonstraties en tenslotte een bomaanslag. Als kroon op het werk der Anti- Engelsche betoogingen heeft het Iersche parlement gisteren de ont- werp-grondwet in tweede lezing met 69 tegen 43 stemmen goedgekeurd. Op den dag voor de coronation deelde de president van het Opperste Iersche Ge rechtshof, mr. Gavan Duffi, in nuchtere woorden mede, dat van dat oogenblik af Ierland zijn eigen staatswetten zou bezitten. En volgens deze wetten zou het vanzelf sprekend zijn, dat een burger van den Ier- schen Vrijstaat niet langer Britsch onder daan, maar nog slechts Ier is. Daarmede is de scheidingslijn tusschen Engeland en Ierland in staatsrechtelijk op zicht nu ook zuiver formeel juridisch getrok ken en, om op dit feit nog eens bijzonder den nadruk te leggen, deelde de heerscher van Ierland, de Valera, eveneens een dag voor de kroningsfeesten aan het Iersche parlement mede, dat Ierland zich weer bij den oorspronkelijken naam Eire zou noe men. De officieele taal van het land zou, voor zoover mogelijk, weer Iersch worden en in ieder geval zou Engelsch op de tweede plaats komen te staan. Een brandend probleem. Is De Valera op weg dictator van Ierland worden en dc kloof tusschen Engeland en Ierland, die op het oogenblik reeds diep genoeg is, nog te vergrooten? Zal Ierland nog langer in het kader van het empire blij ven? Of zal het zelfs weer tot een bloedigen strijd tusschen Engeland en Ierland komen? Niemand kan op het oogenblik zeggen, hoe de dingen zich verder zullen ontwikkelen. Maar evenals vroeger blijft het Iersche vraagstuk, juist omdat de Ieren gel'ooven, dat het geheel in den door hen gewenschten zin is opgelost, het meest brandende pro bleem van White hall en Downing Street. Op de groote rijksconferentie zal men echter wel nauwelijks over dit vraagstuk spreken, want daar vallen meer dan genoeg andere problemen op te lossen. De groote democratische partijen gaan samen. De Secretaris-Generaal van de Min- seito-partij en die van de Seijoekai- partij, hebben gisteren van gedach ten gewisseld, over een gezamen lijke campagne der beide partijen te gen de regeering. Men acht het waarschijnlijk, dat de ontmoeting van gisteren zal leiden tot een ge zamenlijke vergadering van de twee partijen, waarin zij de regeering haar steun zullen ontzeggen. Men meent te weten, dat minister-presi dent Hajasji op de conferentie der provin ciale gouverneurs, die op 15 Mei zal wor den gehouden, opnieuw zijn besluit te ken nen zal geven, aan de macht te blijven en in de buitengewone zitting van den landdag belangrijke wetsvoorstellen in te dienen. Hajasji heeft een verklaring afgelegd, naar aanleiding van de instelling van de speciale commissie voor de bestuurshervor- ming, voegt Dom hieraan toe. De mi nister-president wees er op, dat de proble men van Japan niet alleen konden worden opgelost, door de betrekkingen met andere mogendheden te verbeteren, maar dat drin gend speciale maatregelen noodig waren om binnenlandsche misstanden uit den weg te ruimen. Hij ontkende, dat de instelling van de commissie zou leiden tot een uit breiding van de macht van den minister president. Aziatisch Rusland door stroomingen geteisterd. over liet blad van het volkscommissariaat voor de zware industrie, de „Sa Industriallisazin" beschuldigt den voormaligen directeur van het Iloogovenbedrijf te Makejcwka, Gwa- charia, van sabotage en Trotzkistische acti viteit. Dit bevestigt het gerucht over de ar restatie van Gwacharia, Deze is een neef van den onlangs overleden volkscommissa ris voor de zware industrie, Ordsjonikidze. Groote overstroomingen. De Prawda meldt uit Sovjet Russisch Midden Azië reusachtige overstroomingen. De voorsteden vqn Semipalatinsk en Kras- nojarsk staan onder water. Uit de stad Kansk hebben 9600 mcnschen moeten vluch ten. Verder zijn door de rivieren Ilim en Birjus zestien dorpen overstroomd. Luisterrijke viering, aanhankelijkheid. Groote Christiaan X, Karei, Frederik, Albert, Alexander, Wilhelm, Koning van Denemar ken en IJsland, \an de Wenden en Gotlfen, Hertog van Sleeswijk Holstein enz., heeft gisteren onder buitengewone belangstelling van alle iagen der bevolking en van de an dere Koninklijke Families zijn vijf en twin- tig-jarig regeeringsjubileum gevierd. Koning Gustaaf van Zweden, Koning Haakon van Noorwegen en tal van'prinses en prinsessen waren reeds Vrijdagavond in de Deensche hoofdstad aangekomen om deel te nemen aan de feestelijkheden. Van alle openbare gebouwen van zeer vele particuliere huizen waren de vlaggen uitge hangen, terwijl de geheele stad ter eere van het heuglijk feit versierd was. De aflossing van de wacht voor het paleis. Om acht uur gistermorgen was het op het groote plein voor het paleis Amalienborg buitengewoon druk. Een enorme mensehen- menigte heeft er de aflossing van de wacht gadegeslagen. Om negen uur verschenen de groote zangvereenigingen op het plein om den Ko ning een zanghulde te brengen. Een uur later vertrok de Koninklijke Fa milie in een galakoets voor een rijtoer dOor de stad. De Koninklijke stoet werd geëscor teerd door cavallerie. Door de voornaamste straten reed het hoo- KONING CHRISTIAAN. ge gezelschap naar de Domkerk, waar een bijzondere kerkdienst werd gehouden, na afloop waarvan de tocht langs een dichte haag belangstellenden werd voortgezet. De Deensche Rijksdag is heden tegen half twee bijeengeroepen in buitengewone verga dering, waartoe de Koning is uitgenoodigd. De resident van het Folketing zal e en toespraak houden, waarin hij uitdrukking zal geven aan de aanhankelijkheid der be volking, welke toespraak door den Koning beantwoord zal worden. Galamaaltijd ten hove. Vanavond om acht uur zal op het paleis Christianborg een galamaaltijd worden aan gericht, waaraan alle Koninklijke gasten, de leden der Deensche Koninklijke familie en vertegenwoordigers der Deensche over, heid alsmede van vertegenwoordigers van handel en industrie, zullen aanzitten. Fakkeloptocht der studenten. De Deensche studenten zullen zich d(.s avonds in fakkeloptocht naar het paiejs begeven om er te defilcercn voor den Koning en diens gasten. Aan dezen optocht zullen 4000 studeerende jongelui deelne, men. De studentenzangverccnigingen zullen liederen ten gehoore brengen terwijl namens de studenten een toespraak zal worden ge houden. Opverschillende plaatsen in stad zullen later muziekkorpsen spelen. De openbare gelegenheden zullen vandaag later dan gewoonlijk sluiten. Ook je Deensche radio-omroep zal in alle opzichten zijn medewerking verleenon De voornaamste gebeurtenissen zullen worden uitgezonden en door buitenlandsche radio-maatschappij en worden heruitgezonden o.m. naar qe Vereen. Staten. Koning Christiaan. Koning Christiaan werd op 26 September 1S70 te Charlottcnland geboren. Op 14 Mei 1912 werd hij tot Koning gekroond.Op 26 April 1989 werd zijn huwelijk met Alexan- drine van Mecklenburg te Cannes voltrok, ken. Uit dit huwelijk zijn twee zoons gespro. ten: Kroonprins Christiaan, Frederik, Franz, Michel, Karei, Waldemar—Georges die op 11 Maart 1899 op het kasteel Sor' genfri het levenslicht aanschouwde en in 1935 in het huwelijk trad met prinses ln. grid van Zweden en prins Knud, Christi. aan, Frederik, Michel. die op 27 Juli 1900 eveneens op Sorgenfri, werd geboren en in September 1933 huwde met prinses Caroline, Mathilde van Denemarken. De Koninklijke Familie behoort tot het Huis SleeswijkIlolsteinSonderburg— Glucksburg. Als het etenstijd was, ging men naar huis. In eén uitvoerig ooggetuigeverslag vertelt een corr. van de N.R.Crt., een en ander over zijn bevindingen tijdens de jongste on lusten in Barcelona. O.m. lezen wij het vol- geqde treffende staaltje: Om half twee verstomde het vuren merkbaar. Het was etenstijd, In den electrischen trein van Sarria, het eenige openbare vervoermiddel dat dienst deed, want ook de metro was gesloten, zaten strijders van beide partijen met hun geweren tusschen de knie op weg naar huis. Een leege maag schijnt dus den strijd lust te bekoelen en de tegenstanders tot el kaar te brengen. Duurden zulke vredelievende intermezzo's in Spanje maar den heelen dag. Vlaamsche betooging te Brussel toegestaan. Op verlangen van Minister-Presi dent van Zeeland en rekening hou dende met de wenschen, door alle groepen in de Kamer geuit, heeft Burgemeester Max van Brussel beslo ten, de betooging der Vlaamsche oud strijders op 23 Mei toe te laten. Generaal Hoeder wenscht sterk leger. een Generaal Roeder de minister van lands verdediging, heeft gisteren in de Kamer het woord gevoerd bij de behandeling der be grooting voor zijn departement. Hij bracht de bewapeningswedloop in herinnering en verklaarde, dat deze staat van zaken de ge biedende noodzakelijkheid opwerpt de be staande wanverhoudingen wat betreft het Hongaarsche leger op te heffen. „Een staat, die niet alles voor zijn verdediging doet, graaft zijn eigen graf" zoo besloot de ge neraal, die voor Hongarije gelijkheid van rechten verlangde op het gebied der bewa pen in g. Besprekingen over de overgave der stad? Zelfbestuurkwestie beslissend. Naar vernomen wordt heeft een Spaansch diplomaat, aanhanger van Franco te Bilbao, een onderhoud ge had met iemand, die in nauwe be trekking staat tot de Baskische re geering. Dit onderhoud had een officieus karakter en handelde over de procla matie, welke kort geleden door vlieg tuigen der rechtschen boven Bilbao omlaag werd geworpen. D'e Bask wilde weten of Franco be reid zou zijn het Baskenland volle dige autonomie te verleenen. De di plomaat antwoordde hierop ontken nend. Hij verklaarde, dat het programma voor een Spaanschen staat, zooals dit werd opge steld door het hoofdkwartier van Salamanca, de oude „Fueros" van het Baskenland zou eerbiedigen, doch dit veronderstelt geen au tonomie. Do proclamatie, waarvan sprake is, spoor de de Basken aan de wapenen neer te leg gen en beloofde hen eerbiediging van de „Fueros". Sommigen beschouwden dit als een belofte voor autonomie. Inmiddels duurt de strijd voort. De strijd aan het Baskische front werd gisteren gekenmerkt door hevige luchtbom bardementen. Op een gegeven oogenblik wa ren niet minder dan ongeveer zestig recht- sche vliegtuigen tegelijkertijd in actie. De opstandelingen blijven druk uitoefenen in den sector van het Sollube-gebergte en rond den Jata-berg, nabij de kust. Bataillons regeeringstroepen hebben in Asturie en Santander wanhopige pogingen ondernomen om in stormloop de hoogten van Vizcargui, Santa Cruz en Jata te nomen. Rij het vallen van den nacht openden ver scheidene batterijen zwaar gesrliut een lie vig vuur op de heuvels van Urimendi en Munigueta en later op Santa Cruz de Viz cargui. De infanterie der loyalen ging tot den aanval over, en haar stormloop werd zoo ver doorgedreven, dat de opstandelingen na gebruik te hebben gemaakt van de mitrail leurs, hun toevlucht moesten nemen tot de handgranaten. Drie malen werden de aan vallen der regeeringstroepen afgeslagen en tolken male gingen de loyalen weer tot den aanval over. Bij het aanbreken van den dag waren de rechtschen echter meester geble ven van het terrein en brachten de loyalen zich in veiligheid. Men ^iamt, dat minstens 6009 man aan regeeringszijde aan deze nachtelijke aanvallen hebben deelgenomen. Veroordeeling bij een ziekbed. Volgens mededeelingen van den rechtschen generalen staf is kapitein Santiago Cortes, die het rechtsche garnizoen van het heiligdom Virgen de la Cabeza commandeerde en bij de bestorming door de linksche troepen ernstig gewond werd, na de inneming overgebracht naar het hospitaal te Jaen. Ondanks zijn vele wonden werd hij aldus de recht sche mededeelingen daarna voor den krijgsraad gebracht. Daar hij onmogelijk uit het hospitaal ver voerd kon worden, vergaderde de krijgsraad aan zijn bed. Hij werd ter dood veroordeeld. Hoewel zekere of ficieren der linkschen protesteer den aldus de generale staf werd hij onmiddellijk op een stoel geplaatst en door een vuurpeleton terechtgesteld. Onderling gevecht der opstande lingen bij Madrid. De militaire autoriteiten deelen mede, dat tegen vijf uur gistermiddag en zonder blijkbare reden de opstandelingen, die in de Universiteitswijk van Madrid worden bele gerd, onderling een hevig gevecht hebben geleverd. Gedurende een uur zagen de regeerings troepen de in het ziekenhuis Clinico en de Villa Chrisina verschanste soldaten geschut vuur op elkander lossen en elkander met handgranaten bestoken, terwijl tevens tal rijke mitrailleurs-salvo's gelost werden. Kort na zes uur verminderde het gevecht in hevigheid. De regeeringstroepen bleven waakzaam, maar kwamen niet uit hun stellingen. Generaal Miaja heeft op vragen van jour nalisten bevestigd, dat deze slag tusschen de opstandelingen was geleverd. Hij voegde hieraan toe: „Wij kunnen slechts ontwikke ling van dit incident afwachten en waak zaam blijven." Gisteravond om 7 uur 30 minuten ziin eenige granaten in bet centrum der stad neergekomen. De Gran Via werd weer ge troffen. Verscheidene personen werden weer ge wond. *c Onbegrijpelijke uitlating van den minister-president. Ministerpresident Goering is gisternan middag, om 16 uur 25, per specialen trein te Venetië aangekomen en hij heeft zijn in- trek genomen in het Grand Hotel. Het betreft een volkomen particuliere vb site van den Duitschen minister aan de La- gunen-stad. Hij komt eenvoudig zijn vrouw, die van een vacantie in Zuid-Italië huis- waarts keert, hier afhalen. Dinsdag wordt Goering weer te Berlijn terugverwacht, Naar Havas meldt, was Goering, in den spe cialen trein, waarmede hij zijn vrouw gaat afhalen, in gezelschap van twaalf perso nen, o.w. een generaal van de rijksweer. Naar Stefani nog seinde, is mevrouw Goe ring gisteravond uit Napels naar Venetië vertrokken. De correspondent van Havas verneemt uit Innsbruck: Doordat het vertrek van den specialen Duitschen trein met 14 uur was vervroegd, is uit de drie salonwagens bestaande trein, gisterenmorgen te negen uur te Innsbruck binnengeloo.pen. In den dienstwagen bevon- den zich Oostenrijksche en Duitsche politie beambten. Op het geheele traject door Oostenrijk waren bijzondere veiligheids maatregelen genomen en op de perrons wor den slechts leden der Duitsche kolonie die van een vergunning voorzien waren, toegela ten. Toen zij niemand uit den trein zagen stappen, de gordijntjes waren neergelaten, riepen zij in koor om den Fuehrer. Tenslotte verscheen generaal Goering aan een der ra men om mede te deelen dat de Duitsche rijkskanselier zich niet in den trein bevond, Toen iemand vroeg: „wanneer komt hij", zou Goering geantwoord hebben: „hij komt". Men vraagt zich te Weenen af wat Goe ring heeft hedoeld. De autoriteiten betwisten de authenticiteit van deze woorden. Enkelen veronderstellen, dat de minister-president een bezoek van Hitier aan Oostenrijk heeft willen aankon digen, doch in officieele kringen is men ge neigd niet te veel beteekenis aan de zaak te hechten. Strenge beperking voorgeschreven, Gisteren is een verordening gepubliceerd, waarbij wordt bepaald, dat het gebruik van leer voor koffers, reistasschen, schooltas- schen, fototoestellen e.d. moet worden be perkt. Ook is het verboden leeren dames- kleederen te vervaardigen alsmede leeren laarzen, welke de dames in Noord-Duitscli- land in den winter dragen. In idyllische omgeviWl Wij vernemen uit Chicago, dat de Ameri- kaansche zwaargewichtbokser Joe Louis in training is gegaan voor den wedstrijd o"1 den wereldtitel, welke hij met den wereld kampioen Braddoch op 22 Juni a.s. zou bok sen. De negerbokser is door den burgemeester y,aP .Lake Geneva (Wisconsin), den bce William I.edger, uitgenoodigd, zich v°° ungenooaigu, dit gevecht voor te bereiden in de schilde achtige omgeving van het meer, ongetef 75 mijlen ten Noordwesten v. Chicago f Louis heeft zijn tenten in derdaad daal' OP geslagen. i Braddock zelf die reeds gedurende eeiu gen tijd geoefend heeft in den vorm boomen vellen en lichte werkzaamheöe» aan wegen zal thans zijn training in ct meer comfortabele omgeving voortzet n-1. te Grand Beach (Michigan) aan de h De wereldkampioen schijnt in een u'* 'r den vorm te verkeeren en hunkert er n om met de meer ernstige onderdeden V de eigenlijke training aan te vangen, zal dan ook binnenkort naar zijn niet trainingskamp vertrekken. j. Rechtszaak tegen Brad Het federaal gerechtshof te Newark (*e i ersev) in Amerika heeft het verzoek de Madison Square Garden om door besluit den wedstrijd om den wcrehltu® het zwaargewicht tusschen den weren* pioen Braddock en Joe Louis op 22 J'"111 te Chicago te verhinderen, afgewezen.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2