Televisie in Nederland Jan Pietersz. Coen- viering in Wissellooper van 1 2800.- beroofd Brittannië bolwerk van gewetensvrijheid Brand in de „Hema" fe Nijmegen Wanneer komt „Andra"- bemanning terug? Voetbal Wie sloeg het eerst? Een schijngeboorte Experimenteele uitzendingen door Rijkscommissie aanbevolen Ons land moet niet achterblijven Een ingewikkeld ongeluk KX.M. krijgt weer een Pelikaan De door den Minister van Binnen- landsche Zaken, benoemde Com missie tot bestudeering van het vraagstuk van de televisie in alge- meenen zin, heeft thans rapport uitgebracht. Zij spreekt als haar oordeel uit dat met betrekking tot de uit komsten van de televisie-techniek in Nederland, Duitschland en Enge land in het algemeen groote over eenkomst te constateeren is. De com missie merkt op, dat men zoowel hier te lande als in het buitenland tot het inzicht gekomen is, dat te levisie alleen voldoende levensvat baarheid zal bezitten, indien men technisch een zoodanig stadium heeft bereikt, dat men in staat is het publiek televisiebeelden te ver- toonen; welke een zoodanige bevre digende scherpte en helderheid be zitten, dat zij de vergelijking met een moderne kamerbioscoop kunnen doorstaan. Op het oogenblik is over het algemeen een zekere stabilisa tie verkregen ten opzichte van de televisie-techniek. Er is een bepaald niveau bereikt en een naar het oordeel der commissie in techni sche opzicht alleszins bevredigend niveau. De commissie is eenstemmig van oordeel Op grond van de ervaringen die zij in bin nen- en buitenland heeft opgedaan, dat de televisie-techniek reeds zoodanige vorde ringen heeft gemaakt, dat in technisch op zicht een practische toepassing reeds thans te verantwoorden zou zijn. Daarnaast meent zij evenwel, dat het kostenvraagstuk en het probleem van de programma-verzorging nog van dien aard zijn, dat de instelling van ©en regelmatigen televisiedienst in Nederland in elk geval nog ge- ruimen tijd zal moeten uitblijven. Dit neemt niet weg, dat de commissie van oordeel is, dat met het instellen van een regelmatige televisiedienst in de lan den, welke een vooraanstaande plaats op omroepgebied innemen, moet worden reke ning gehouden. Naar het oordeel van de commissie, is bet niet mogelijk thans een passieve hou ding aan te nemen, want indien te eeniger tijd de bezwaren, die thans nog tegen een regelmatigen televisiedienst bestaan, zul len zijn overwonnen, zal het noodzakelijk zijn dat reeds vooraf verschillende vraag stukken onder de oogen zijn gezien, zoodat bij invoering van den dcfinitieven dienst de voorbereidende werkzaamheden reeds zijn verricht. De commissie slelt daarom den Minister voor, in bescheiden om vang over te gaan tot het doen van experimenteel© televisie-uitzendin gen, waardoor tevens zal worden bereikt dat het Nederlandsche pu bliek op de hoogte kon worden gebracht met de vorderingen der techniek op dit terrein. Het ligt in de bedoeling van do commis sie, indien de minister met deze conclusies zou instemmen, cje wijze waarop een experi menteele televisiedienst zou moeten worden ingericht in nadere beschouwing te nemen en daaromtrent na overleg met de be trokken instanties nader te adviseeren. VACATURE POTHUIS IN DE PROV. STATEN VAN N.-HOLLAND. Benoemd mevr. de Jong-Zernike. Het Centraal Bureau voor de verkiezing J.n leden der Provinciale Staten van Nrd.- Holland, heeft benoemd verklaard tot lid dier staten mevr. N. de Jong-Zernike, zulks ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer S. J. Pot huis. f 10.000.— schade, Gisterenmorgen omstreeks zeven uur, is vermoedelijk door kortsluiting, brand ont staan in de gelijkvloers gelegen bijouterie- afdeeling van dó „Hema", aan de Groote Markt te Nijmegen. He brand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien. Toen de brandweer arriveerde, ste ken aan alle kanten rookwolken uit het vier verdiepingen hooge gebouw. De vuurbaan), welke zich in het midden van de zaal, ge lijkvloers, bevond, was, nadat de ingang aan '<ie voorzijde van 't gebouw geforceerd was, spoedig gevonden. Het bleek, dat de bijou- ierie-afdeeling in lichter laaie stond. De brandweer wist met een straal het vuur zoo bestrijden, dat zij den brand binnen een kwartier had bedwongen. Hoor het gcheele gebouw had zich een dichte rook verspreid. Tengevolge ♦an groote hitte worden alle verdiepingen ge blakerd, terwijl ook de aanwezige goeder n schade van beteekenis leden. He bijouterie afdeeiing brandde geheel uit. „.„„af He schade, door brand veroorzaak OP tienduizend guldéfi geschat. De hcd rijns schade was gistermorgen nog niet te zen. De firma is verzekerd. NIEUWE COMMISSARIS DER KONINGIN IN GRONINGEN. Mr. J. Linthorst Homan benoemd. Naar wij vernemen zal heden een Kon. Besluit verschijnen, waarbij Mr. J. Linthorst Homan, burgemeester der gemeente Vled- der, met ingang van 1 Juni benoemd wordt tot Commissaris der Koningin in de pro vincie Groningen. Wij vernemen, dat den opvarenden van de Andra", die zooals men weet, te San Se- bastian gevangen worden gehouden, wat meer bewegingsvrijheid is toegestaan. Zij mogen thans met hun familieleden in Ne derland correspondeeren. Dit is een hoopvol teeken in verband met de vraag, wanneer de mannen naar huis zullen mogen terug- keeren. Hoewei officieel nog niets over hun terug komst vaststaat, heeft men alle hoop, dat de datum waarop zij zich naar het vader land zullen inschepen, niet ver meer is. Als een verkeersfile zich na lang wachten weer in beweging zet... Gisteravond even na zes uur is nabij de brug tusschen den Overtoom en het Surina- meplein te Amsterdam een ingewikkeld ver keersongeval gebeurd. De brug was open en een file auto's, die had staan te wachten, zette zich in bewe ging. Een der auto's moest plotseling stop pen voor tegenkomend verkeer. Een carrier, die achter deze auto reed, kwam er daar door mede in botsing, waardoor de bestuur der met het hoofd door de voorruit werd geworpen. Een wielrijder, die naar het on geval keek, en daardoor niet op het ver keer lette, geraakte onder een derde auto, met een lichte hersenschudding is hij naar het Wilhelmina-gasthuis vervoerd. De be stuurder van den carrier had lichte hoofd wonden. De laatste. Douglas D.C. 3 draaqt dien naafh. De K.L.M, zal binnenkort weer een „Peli kaan" bij haar luchtvloot hebben, zoo meldt het „Hbld" Iedereen zal zich het roemrijke Fokker vliegtuig herinneren, dat destijds dezen naam droeg. De Decemberdagen van 1933 liggen nog versch in het geheugen. In ruim vier dagen voerden Smirnoff, Soer, Gros feld en Beukering dezen blauwen vogel over landen en zeeën naar de Oost en in bijna denzelfden tijd weer naar ons land terug. Duizenden waren op Schiphol verzameld om daar deze vlucht een waardig einde te doen nemen. Sindsdien gebeurde er veel in de lucht vaart. De „Pelikaan" raakte op den achtergrond en werd ten slotte naar Frankrijk verkocht Of het toestel thans nog in Frankrijk is, of dat het misschien naar nog zuidelijker oorden is verhuisd is ons niet bekend. Feestelijke intocht van „Neer- land's Groote Zoon" op 30 Juni a.s. Verlichte vaartuigen zul len hem tegemoet varen. Begin Februari is de 3öOste geboortedag van Jan Pieterszoon Coen in de oude stad der Oostindische Compagnie waardig her dacht met een groote rede van dr. Colijn, welke in de Groote Kerk te Hoorn werd uit gesproken en waarna een krans werd ge legd bij den veroveraar van Jacatra en stichter van Batavia. Het programma van het Natio nale Zomerfeest. Uit het toen gevormde comité is een plaatselijk comité geconstitueerd, dat meen de de Coenste-mming verder levendig te houden door het organiseeren van een na tionaal zomerfeest. Hiervoor zijn thans de data vastgesteld, nl. 30 Juni en 1, 2, 3 en 4 Juli a.s. Voor dit nationale feest bestaat zeer groote belangstelling, zooals blijkt uit de medewerking, welke van verschillende zij den wordt betoond. Allereerst wordt met medewerking van het koloniaal museum in den Parkschouwburg een groote tentoon stelling georganiseerd onder leiding van den gemeente-archivaris den heer J. C. Kerk- meijer. In de plaatsing van de verschillen de stands zal de verhouding Nederland- Indië tot uitdrukking komen. Men zal hier een goed beeld kunnen ontvangen van den handel tusschen de twee deelen van ons rijk. Indië in Hoorn. Op het Doelenplein, het oude Schutters veld, wordt een Indisch Marktplein ge sticht, waarbij verschillende attracties wor den gevormd en in een Indisch rcstauiant zal kunnen worden gerijsttafeld. Den eersten avond, 30 Juni, zal Coen worden ingehaald, zooals hij uit Indië terugkomt over de Zuider zee. Hij wordt ontvangen door een feestelijk Hoorn, dat de vroegere Zuiderzee gaat verlichten met teer tonnen. Verschillende verlichte vaar tuigen zullen hem tegemoet varen. Daaraan neemt ook de Hoornsche visschersvloot deel. Coen wordt ver welkomd door de vroedschap en doet zijn intrede op den passar. Vrijdags en Zondags wordt een liisto- rischen optocht gehouden, waarin Coen's le ven en strijden wordt vertoond. Deze op tocht staat onder leiding van den heer Joh. M. Iiidderikhoff. Na den optocht wordt een herhaling gegeven van een groot historisch spel: „Onze groote zoon", waarvan de pri- mière op Woensdagavond 1 Juli wordt ge geven. Dit spel wordt driemaal vertoond: Donderdagavond, Vrijdag- en Bondagmiddag. De toonkunstenaar Gerard H. Boedijn heeft hiervoor verschillende muziek gecompo neerd en heeft er de leiding over pl.m. 150 zangers, terwijl ook het harmoniegezelschap „Kunst na Arbeid" zijn medewerking ver leent. Overval ©p eenzamen weg in Lim burg. Bandieten sloegen hun slachtoffer met een gummistok op het hooid en dreigden hem met re volver Gistermiddag is op een eenzamen weg tus schen Hoensbroek .eb Heerlen de ongeveer veertigjarige wissellooper van de Twcnt- sche Bank te Heerlen, Houbens, door twee onbekende mannon beroofd van een bedrag van 2800 gulden. Zij trokken hem van zijn fiets, gaven hem met een gummistok een klap op het hoofd en dreigden hem met een revolver, waarop de aangevallene noodgedwongen den mannen zijn portefeuille gaf, welke behalve het genoemde geldsbedrag, een aantal wissels bevatte. De bandieten maakten zich daarop snel uit de voeten. De wissellooper alarmeerde onmiddellijk de politie van Hoensbroek, die een uitgebreid onderzoek instelde. De portefeuille werd later op een stuk land teruggevonden. De wissels en een bedrag van ruim twee gulden had men er in laten zitten. N. H. V. B. Competitie. De „Vrijheid arbeid broodman" of de „Volk- en Vaderlander?" Op de Vaillantlaan te 's-Gravenhage wordv 's Zaterdags geregeld gecolporteerd met „Vrijheid, Arbeid, Brood" en met „Volk en Vaderland" en zoo af en toe raken de col porteurs van beide partijen slaags. Gisterenochtend stonden voor den poli tierechter, jhr. Mr. Feith, twee colporteurs van de zij die der N.S.B. terecht. Beide was mishandeling ten laste gelegd. Nummer één, de monteur A. .T. van der M., zou, blijkens de verklaring van den va der van het slachtoffer, zoonlief een klap nebben gegeven en ook nog een schop. Verdachte gaf toe een slag te hebben ge geven, maar hij beeft niet geschopt. Wien hij sloeg, weet hij niet. Hij handeldeuit zelfverdediging. Zijn politieke tegenstan ders hitsten met: „Val aan" tegen de col porteurs van „Volk en Vaderland" op. Een andere getuige- bevestigde de ver klaring van den vader van het slachtoffer. „Gaat U maar weer naar Uw rekstok De gymnastiekonderwijzer N. Boomsma, die als getuige a decharge gehoord wordt, heeft gezien, dat verdachte een stomp van P. J. L. Jr. (het slachtoffer) kreeg en daar op sloeg verdachte toe.. Op het politiebu reau in van der Vennestraat heeft L. Jr. verdachte toegevoegd: „De derde keer krijg ik je wel". Met een „Gaat u maar weer naar uw rekstok" geeft de politierechter dezen ge tuige a décharge zijn congé, waarna hij be sluit de zaak op 10 September opnieuw te behandelen om L. Jr te verhooren. Hierna kwam de exnoditieknecht G. v. d. IJ voor, die naar de kleermaker Hel- lendoorn verklaarde hem niet een stuk ijz op den neus zou geslagen hebben. Ook deze verdachte voert aan, dat hij uit zelfverdediging gehandeld heeft. Hij heeft met de hand geslagen en niet met een stuk ijzer. Twee gcfuigen charge bevestigen de verklaring van den kleermaker en een getuige a décharge steunt den verdachte. Mr. Blok maakt een einde het dispuut. aan De substituut-officier van justitie, Mr. Blok, zeide in zijn requisitoir, dat nu eens iemand uit de eene partij dan weer uit d.c andere partij vervolgd wordt en dat de ten laste; gelegde mishandeling hier belezen is. Hij requireerde tegen verdachte f 10.- subsidiair "10 dagen en de politierechter veroordeelde hem tot f 3.- subsidiair 3 da gen. Vader geeft bij den burgerlijken stand gezinsvermeerdering aan, teneinde meer steun te ver krijgen! De 22-jarige Rotterdam M. Z. was werk loos en meende meer steun te kunnen krij gen, als er bij hem een gezinsvermeerde ring plaats had. Deze zou over eenige maanden inderdaad geschieden, maar hierop vooruitloopende, had hij hij den Burgerlijken Stand te Rotterdam reeds aan gifte gedaan. Eenige dagen later las zijn vrouw tot haar groote verwondering in de krant, dat ze van een dochter be vallen was en toen zq haar man hierover interpelleerde, gaf deze een ontwijkend antwoord. „Er staat zooveel in de krant," zei hij. De vrouw wilde evenwel precies weten hoe de zaak in elkaar zat en ging naar den Burgerlijken Stand, waar ze de toe dracht van de zaak vernam. Z. had deze vaische aangifte gedaan, (oen hij als gewoon dienstplichtige bij het 8ste regiment Veldartillerie te Ede lag hij had er als „gelukkige vader" nog een week verlof uit weten te slaan cn daar om had hij zich voor den Krijgsraad te 's-IIertogonbosch moeten verantwoorden. Hij werd veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. ïn hooger beroep voor het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage, cischte de advocaat-fiscaal, mr. L. B. J. Vermeulen, bevestiging van dit vonnis. Van de beide Pinksterdagen wordt door den N.H.V.B. alleen den tweeden dag be nut. De gewone competitie, die trouwens wel haast beëindigd is, betreft alleen rtiaar een tweetal adsp. wedstrijden. In afd. R. ontvangt Succes a om 10 uur H.R.G. b, terwijl Cocksdorp a om 2 uur be- zdfck krijgt van Texel a. GOUDEN KRUIS. Den Helder, Groep 2, tweede ronde. Oudesluis 1 krijgt Zondag om 2 uur de kampioen Wieringerwaard 1, op bezoek. De roodbroeken zullen als gewoonlijk weer op een taai-volhardend D.O.S.K.O. stuiten. Alkmaar, Groep 2, eerste ronde. Wederom is vastgesteld Alkmaar 2 D.T.S. 2 (2 uur). Voor de Langendijkers lijkt er ons niet veel kans op de punten. RAUCHBEKER. Den Helder, derde ronde. Voor de derde ronde ontmoeten elkaar Zondag liet eerste en tweede elftal van Helder (2.30), om uit te maken wie als win naar van district Den Helder naar den Zaanschcn winnaar op bezoek moet. Drechterland, derde ronde. Als finale van het district Drechterland gaat Maandag a.s. om 2.30. Hollandia 1Schagen 1. llollandia heeft nl. met Hemelvaartsdag Nieuwe Niedorp met 30 uitgebekerd. We wenschcn de Spartanen het beste, toe, maar vreezen dat ze het niet halen. Dit zal dan beteekencn dat Hollandia in de al-Noord-lIoIlandsche finale zit en af te wachten heeft wie haar op haar terrein als uiteindelijk winnaar van Den Helder— Zaanstreek de Beker zal komen betwisten. KAMPIOENSCOMPETITIE. Zondag j.1. klopte Wieringerwaard in Hoorn Hollandia 3 met 51. Een goed be gin derhalve van de kampioen van 1 D. A.s. Maandag gaat Hollandia 2 op bezoek bij O.S.V. 4, de kampioen van 1 B. Zooals men weet nemen er 4 clubs aan dezo kampioenswedstrijden deel. n.1. Z.F.C. 4, O.S.V. 4, I-Iollandia 3 en Wieringerwaard I, resp. nummer 1 van afd. IA, B, C en D. SCHORSINGEN. N.a.v. Helder 2B.K.C. 1. De Strafcommissie van den N.H.V.B. heeft uitspraak gedaan in de zaak Helder 2B. K.C. 1, waarbij 2 B.K.C.-spelers het veld werden uitgezonden. De B.K.C.-midvoor, Paardekoper en de linksback Van Teulingen Hz., zijn beiden geschorst tot 15 October a.s. Dit komt praktisch neer op een schorsing voor vier wedstrijden, aannemend dat de competitie half September begint. LIJK VAN DE HERTOGIN VAN BEDFORD GEVONDEN? Toen het schip „Hampton" van den veer dienst DoverCaiais gisterenmorgen Dover naderde, heeft de bemanning hét lijk van een vrouw aan boord geheschen, dat reeds lang in zee scheen gelegen te hebben. Uit de klee ding, die nog in goeden staat is, meent men te kunnen opmaken, dat men met het stof felijk overschot van een aviatrice te doen heeft. Het lijk is uitgeleverd aan de politie te Dover, die een onderzoek instelt. Men vermoedt dat het uit het Kanaal op gehaalde lijk dat van de hertogin van Bedford, die reeds geruimen tijd vermist werd, is. Hr. Ms. „Java", badend in een zee van licht, tijdens de proefverlichting van gister, avond, in de haven van Den Helder. Baldwin opent de rijksconle- rentie. Minister-president Baldwin heeft gisteren de rijksconferentie geopend met het houden van een rede, waarin hij zeide: „De zichzelf besturende deelen van het Britsche gemeenebest zijn tot een bond van volken geworden, elk met zijn eigen sou* vereine vrijheid, doch wij zijn gewoon sa* men te werken bij vraagstukken van alge* meen belang en wij zijn allen verbonden aan de Kroon. Gedurende de belangrijke laatste jaren is het beginsel van samenwerking voor ons een vast beginsel gebleven, maar indien men wil, dat dat principe vrijelijk wordt toe* gepast, moeten de naties, die er in gelooven, de grondslagen daarvan versterken door het beginsel te handhaven. Wij moeten er ons op dit oogenblik van bewust zijn, dat ons de bescherming onzer idealen is opgelegd. En ik geloof, dat dit een groote dienst is, die het gemeenebest niet alleen zichzelf, maar ook de rest van de wereld door zijn voor* beeld kan bewijzen. Wij zijn ais verbondenen in een groote onderneming gezamenlijk verantwoordelijk voor een nieuwe proefneming, die door haar slagen of mislukken een grooten invloed op de toekomst der menschheid zal hebben. Wij gelooven in overeenstemming als de groote uitkomst en in de dcmocralische in* stellingen als regcoringswijzo. Wij hebben daarin vertrouwen, omdat het naar onze mcening de beste middelen zijn ter bewaring van de dingen, waaraan wij waarde hech* ten, de individueele vrijheid van geweten van woord. Maar daarom onderschatten wij niet de waarde van de gedachte, waaraan andere regeeringsvormen hechten: de dienst aan den Staat. BALDWIN. Hoewel wij ook andere vraagstukken zul len bespreken, zijn wij het er over eens, dat de buitenlandsche aangelegenheden, en de landsverdediging de voornaamste onderwer pen zullen zijn. Wij vergaderen immers, ter wijl de internationale problemen, de we reld in moeilijkheden brengen. Laat ons niet ontmoedigd zijn door den omvang van onze taak. Ik geloof, dat wij tot de slotsom zullen komen, dat de beginselen, waarop wijzelf bouwen, de sleutels zijn tot de ver wijdering van rivaliteiten, verdenkingen en bitterheid, die de wereld verdeelen." Baldwin zeide de noodzakelijkheid der ruineuze herbewapeningen te betreuren en vervolgde: „Wij zullen moeten nagaan, of wij met behoud van onze vrijheid van han delen en besluit onze politiek kunnen ver eenigen, zoodat wij elkander en de zaak van den vrede van voordeel kunnen zijn. In alle menschelijke betrekkingen, tus schen personen en tusschen Staten, aldus besloot Baldwin, levert samenwerking de meeste vruchten op, wanneer zij steunt op wederkeerige oprechtheid en vertrouwen, zooals in het Britsche rijk het geval is. In die omstandigheden is een vaste vooruit gang op den weg naar welslagen verze kerd door openhartige bespreking in een sfeer van verdraagzaamheid en weder- zijdsch begrip en daardoor kunnen wij den volken dezer verontruste wereld misschien het bewijs geven, dat samenwerking tus- schen de volken evenzeer mogelijk is als die in het gewone dagelijksche leven." KOLENSCHIP OP ROTSEN GELOOPEN. In den slechts eenige honderd meters bree- den ingang tot de Botany-baai bij Sydney in Australië, is het 1455 ton groote k'olenschip „Mimmi" des nachts tijdens hooge zee en mist op de rotsen van Kaap Banks geloopen en in twee deelen gebroken. Twee leden der 25 man sterke bemanning verloren het le ven. De overigen konden met behulp van lij nen gered worden.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7