Met3infnteten BIOS-BOYS HARMONIE KING# «Vaat gaan PEPERMUNT v WAT GEVEN OI BIOSCOPEN? Huisduinen met de Donkere Duinen vormen de longen onzer stad voetbal-attractie Zaterdag 15 Mei 1937 Heldersche Courant Derde Blad 'e Pinksterdag, half II, °P 25. 26. 27 Mei Tenniswedstrijden te Huisduinen King verdrijft ver moeidheid, houdt U fris en monter. King... geurig, sma kelijk en zuiver. Een natuurlijke verkwikking/ ïlia£tv<ü~AeaieA: Pygmalion Nittmuiiiiiiimu iiiiiiiiiiiiiiniim ftet waren mannen met vooruitzienden 1 blik die zoon prachtig ontspannings- oord schiepen voor een stad, oorspron- 1 folijk arm aan natuurschoon. Wat eenmaal begonnen werd, kan tot grooter ontplooiing gebracht j worden als onze belangstelling 1 gericht blijft op al het schoons in l eigen omgeving! Illlllltllllllllllll Miiiiiiiiimiiii»! Q e lente-zon is weer in het land en blakert over de velden. Het Nieuwe leven ont waakt alom, nog juist vóór de feestdagen! Als de teekenen zich niet bedriegen, zullen wij ook hier in het Noorderkwartier, waar de natuur altijd wat later is dan in de meer zuidelijke streken van ons Vaderland, een paar dagen van ongedwongen rust kunnen genieten, dwalend door de duinen of langs het strand. Langs den dyk. Wie minder rap ter been is, zal toch min stens wel de lust bekruipen langs den dijk naar Huisduinen te wandelen. Hij zal er onze bad plaats aantreffen, na een geduchte schoon maakin volle fleur, om haar gasten te ontvangen op de gezellige zitjes voor de café's pf op het terras van het Badpaviljoen. DA&r Zullen wij, Nieuwediepers, weer volop ge nieten van het heerlijke spel van zon en golven en het grootsche uitzicht over het zeegat. Badpaviljoen en Badhotel. Na de opening van het fleurige, nieuwe badpaviljoen, laat in het vorige seizoen, was het mooiste deel van den zomer reeds voorbij en werkte het weer niet mee tot een druk bezoek aan dit gezellige en comfortabele zitje aan zee. Blaar dit jaar zet goed in en het paviljoen ziet er frisscher uit dan ooit. Het is in de bloemetjes gezet ter eere van de Pinkstergasten, die er uit heel de omgeving naar toe zullen stroomen. Bovendieneen eerste klasse „band" zal er z'n vroolijke, rhytmische toonen doen hooren en menigeen tot een dansje nooden, terwijl anderen den kijker ter hand zullen nemen, om naar „Onrust" of den Texelschen wal met het witte kerkje van Den Hoorn te turen. Een waar centrum van gezelligheid en gezonde ont spanning Een stukje geschiedenis. Wat is dat alles veranderd! Laten de ouderen onder onze lezers eens terugdenken aan het Huisduinen van vóór of tijdens de mobilisatie jaren. Welk een armoedig oord was het toen. En thanshet moderne Badhotel met het uit stekende restaurant, dat de Pinkstergasten met open armen wacht. Gerust, aan de ver pleging van den naar verpozing snakkenden mensch zal niets ontbreken. Het ia merkwaardig, hoe een daad van goede burgerzin, als de oprichting van het „Zeebad", de wording van Nieuw-Huisduinen heeft beïnvloed. Het werkte inspireerend op heel den bouw van het nieuwe dorp. Wie hier, ha een vrij geregeld bezoek in de mobilisatie jaren, thans terugkomt, gelooft zijn oogen htet, wanneer hij er dit'fleurige en gezellige trefpunt der Nieuwediepers vindt. De Donkere Duinen. Zoo is het ook met de Donkere Duinen, onder burgemeester Houwing en wethouder Verstegen in werkverschaffing, gedurende een reeks van jaren in de wintermaanden tot stand gekomen. tegen ^ntrée 25 cent en gratis haar TlVOLI of WITTE. Het begin. In 1912 werd er reeds mee begonnen, maar met de daadwerkelijke ontginning en aanplant werd eerst in 1920 na den oorlog aan gevangen. Het eerste begin van dien aanplant was het moeilijkste. Er werden toen 2-jarige dennen gekocht en geplant, doch later ging men deze in eigen kweekerijen zaaien en uitplanten. Spoedig bleek, dat men betere resultaten ver kreeg, door den grond van te voren te spitten en dien te bewerken. De vijver. De vijver werd gegraven, het eiland werd er in gelaten en van den uitgegraven grond werden de heuvels gevormd. Uit proeven, elders in ons land, o.a. onder Schoorl en op Texel genomen, is in den loop der jaren ge bleken, dat de Oostenrijksche en Corsicaan- sche den het meest tegen den zeewind bestand bleek. Van deze ervaring trok men profijt en plantte deze beide soorten mèt den Pinus Montana, den zee-den, het eerst aan. Toen de dennen hooger groeiden, kon men in de luwte der dennen loofhout en vogel- boschjes aanplanten, en in de opengevallen plaatsen: eiken. Een lustoord. Zoo ontstond vlak bij zee een waar lustoord voor den natuurliefhebber, 38 H.A. groot, een terrein vol afwisseling en schoonheid, waar thans nachtegaal en koekoek zich doen hooren. Rond en in den vijver ziet men er pauwen, parelhoenders, ganzen en eenden, terwijl het wilde water hoentje niet ontbreekt, evenmin als de inmiddels groot geworden edelkarpers, zeelt en andere visschen. Dat alles, enhet theehuis „Duin oord" in de onmiddellijke nabijheid. Het Kampeerterrein. Tien minuten fietsen hier vandaan is het „Kampeerterrein Den Helder" gelegen. Hoe wel het verleden jaar slechts twee maanden geopend was, boekte de heer Bos toch reeds een paar honderd kampeerders, die op het terrein een kamphuis vinden om hun inkoopen te doen. Men heeft dezen winter niet stil ge zeten en een 18-tal lichtmasten zijn er rond het terrein aangebracht, ten gerieve van de gasten, die er het komende seizoen zullen neerstrijken. Langs het tegelpad. Drie jaar geleden werd onder het bewind van burgemeester Driessen het tegelpad aan gelegd. Zoo ontstond een nieuw kanaal, waar langs de stadsbevolking strand en zee kan bereiken. Met veel zorg werd een beplanting met De inschrijving voor de tenniswedstrijden op Pinksteren op de twee banen van „Panorama" is thans gesloten. Het aantal inschrijvingen is bevredigend, hoewel de verwachtingen hieromtrent hooger gesteld waren. Nog steeds zijn er vele spelers, die zoogenaamd niet durven mede spelen. Dit is een verkeerd begrip. Deze wed strijden zijn in de eerste plaats bedoeld voor allen. Ze moeten vormen een genoeglijke onderlinge krachtmeting; eerst in de tweede plaats komt het idee „wedstrijd" naar voren. Ook werd gezegd, dat de wedstrijden steeds te vroeg in het seizoen worden gehouden, zoo dat velen nog slechts kort spelen. Dit kan natuurlijk een bezwaar vormen, en daarom zullen volgend jaar de wedstrijden verder in het seizoen georganiseerd worden, maar dan rekenen wij ook op onze beurt op een over weldigend aantal inschrijvingen. Ook dit jaar zijn belangstellenden, zoowel Zondag als Maandag, hartelijk welkom: Ontücr voorbehoud van eventueele wijziging, volgt onderstaand het programma: le Pinksterdag: 812 uur: Voorronde Heerenenkel- en Heerendubbelspel. 26 uur: le ronde Heerenenkelspel (A.) Demi-finale's Heerendubbelspel. 2e Pinksterdag: 8—12 uur: Demi-finale's Heerenenkelspel (A. en B.). 12 uur: Finale Afdeeling B. 23.30 uur: Finale Afdeeling A. (best of 3 305.uur: Finale Heerendubbelspel (best of vive). Wanneer het programma met overladen wordt, zal de kampioen van Afdeeling A na afloop' een invitatie-wedstrijd spelen tegen den heer E. de Zeeuw (kampioen vorig jaar). Door den heer Griek is nog een medaille als prijs beschikbaar gesteld. Apotheken Van hedenavond 10 uur tot 2en Pinksterdag 's morgens 8 uur is alleen geopend de apo theek van W. H. Kingma. Op 2en Pinksterdag is alleen geopend de apotheek van H. J. Rootlieb, Binnenhaven. Van Dinsdag 18. Mei tot 24 Mei wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door de firma Smeets—Snel. Weststraat. larixen aangebracht. Maar... tot schande van onze stad werden daar vele larix-boompjes uitgetrokken. Laat een ieder er toch toe mee werken de aanplant en de natuur te ontfcien. Ten bate van de gemeenschap heeft de overheid al dit schoons tot stand gebracht. Het mag niet vergeefs zijn. Aan de zorg van ons allenis het moeizaam verkregen natuur schoon toevertrouwd. Droom of werkelijkheid. Ja, wie had zich dit alles een 15 of 20 jaren geleden kunnen droomen? Geen onzer, behalve de mannen, die dit voor onze stad met vèr-vooruitzienden blik ontwierpen en tot stand brachten. Hen is het tegenwoordige geslacht dank verschuldigd Taak der overheid. Hoe zwaar de finantieele lasten ook mogen drukken, op de huidige bestuurderen onzer stad rust de moeilijke, maar dankbare taak het eens begonnen werk voort te zetten. Tot heil van Den Helder en het gansche Noorder kwartier. In Huisduinen, onze fleurige badplaats, en haar naaste omgeving, zal de stedeling van vermoeiende dagtaak nog meer dan tot heden zijn ontspanning zoeken... en kunnen vinden! Huisduinen wacht haar gasten! IQNNEMA 6, C1E,fABRVAN KINO PEPERMUNT.» 5.NEEK Een moment uit de film „De charge van de Lichte Brigade", dat de moeilijkheden voor het Britsche Rijk uitbeeldt. Soerat Khan bestookt de Engelsche troepen. Jiu-oti-TAeaieï „DE CHARGE VAN DE LICHTE BRIGADE". Een film der super-klasse. Meer dan 80 jaar is het geleden, sedert de commandant van het 27ste regiment lanciers van het Fngelsche leger 600 on verschrokken mannen het dal des doods injoeg, alwaar zij een strijd te voeren kregen, waaruit er niet één terug kwam. Het resultaat was, dat dit de stoot gaf aan een, voor de Engelschen gunstige, wending in den strijd. Voor de gesneu- yelden... de onsterfelijkheid. Het was Tennyson, die geïnspireerd werd door een artikel in de Londensche Times en die dezen heroïeken strijd in dichtvorm bracht. En hij was het, die daardoor een der bloe digste feiten van de Engelsche geschiedenis blijvend voor het nageslacht bewaarde. Het is geen wonder, dat dit gegeven thans uitgewerkt is als film, en een film, die men zonder eenig voorbehoud tot de super-klasse kan rekenen. Het is een productie van Warner Bros en zij hebben kans gezien een werk te vervaar digen, waarvan men, ook na het zien ervan, nog geruimen tijd zal blijven spreken. Een film, waarin een treffend gegeven op waarlijk zeldzaam boeiende wijze vertolkt werd. Het is een lang verhaal: de strijd van het Engelsche leger in Britsch Indië en later in den Krim. Errol Flynn. Verreweg het grootste gedeelte wordt inge nomen door de eigenlijke inleiding en waarin men de karakters van de hoofdvertolkers leert kennen: als eerste van hen Errol Flynn, de man, die het vorige jaar zulk een fenomenaal succes wist te boeken als Captain Blood in de gelijknamige film. Hij is het, die de rol van commandant van het 27ste vervult en dat op een wijze, die hem wederom stempelt tot een der opmerkelijkste representanten van het Amerikaansche star firmament. Een jong acteur, waarvan men evenwel in de toekomst ongewijfeld nog groote daden kan verwachten. Als tegenspeelster is daar Olivia de Havil- land, de schoone Amerikaansche, die haar partij eveneens op treffende wijze vervulde. Wij zouden onvolledig zijn, indien wij hier niet het licht lieten vallen op den regisseur van dezen film, den reeds bekenden Michael Cur- tis, de man, onder wiens leiding eveneens tot stand kwam 20.000 Jaar Sing Sing en de hier voor genoemde „Captain Blood". Een regisseur met uitgesproken artistieke neigingen, een kunstenaar. Men moet zien, hoe hij met zijn materiaal werkt. Er mee woekert. Neem bijvoorbeeld het moment suprème van deze film, als daar het 27ste de stormloop onderneemt. Hoe hij de camera's laat instellen op de details, doch details, die ieder op zichzelf méér demonstree- ren, dan het complete beeld dat ooit zou kunnen. Hoe hij een glanzend paardenlijf volgt, een rennend dier, dat trillend en bevend de heuvel opvliegt. Men moet eens letten op dat onver getelijk tafreel, dat daar de 600 aan komen rennen, hoe daar achter hen staat die felbe- wogen hemel, waarover de witte wolken han gen. Hoe zij daar aan komen donderen: als één man, de personificatie van de wraak. Het is een spannende film, dit verhaal van oorlog, vriendschap, verraad en bloeddorstig heid. Een verhaal wat zich eigenlijk niet leent om hier in een kort bestek weer te geven, doch dat een ieder bezien zal. Een ieder, om dat wij allen, zonder uitzondering ook in dezen zakelijken tijd nog verzot zijn op pure roman tiek, op heldendaden en... in ons hart het oog-om-oog in de historie nog altijd kunnen billijken. Deze film duurt een paar uur, maar daar is geen meter, waarin het rhythme vervlakt, waarin de handeling uitgesponnen wordt ten voordeele van de spelers. Integendeel, overal volgt de spanning en ieder detail is zoowel technisch als artistiek volkomen verantwoord, zoodat men een geheel kreeg, dat aan zeer hooge eischen voldeed. De Charge van de Lichte Brigade... een roemrecht stuk Engelsche historie, een onsterfelijk heldendicht, dat ook ons nog iets te zeggen heeft. Een werk, dat men zeker niet zal mo gen missen. Witte RLo-lco~o-p CHARLEY CHAN EN JOE BROWN. Het programma, dat deze week in de „Witte" gedraaid wordt, staat in het teeken van het populaire. Niet minder dan Charley Chan, de mysterieuze Chineesche acteur (die echter net zoo weinig Chineesch bloed in z'n aderen heeft als U en ik) ziet men optreden in een thriller, getiteld „Charley Chan in Shanghai", terwijl voorts Joe Brown, de Ame rikaansche komiek speelt in de film „De Polo speler". Bijzondere prestatie van Lilly Bouwmeester. Een Hollandsche film. Pygmalion Het is gepast bij het noemen van een vader- landsche film onze gedachten even na te gaan, even te releveeren, wat in de laatste 3, 4 jaar door onze industrie, hemelhoog geroemd door allen, die er direct of indirect belang bij hadden, eigenlijk tot stand gekomen is. Bij het opma ken dezer artistieke balans blijkt, dat het saldo goede films niet bijster groot is. In tegendeel, de meeste verwachtingen worden beschaamd en in feite kwam het er op neer, dat een serie tooneelstukken, die te boek stond als „best seller" verfilmd werden, waartij men geen rekening hield met het feit, of deze pogingen ook in artistiek opzicht ver antwoord waren. Het waren resultaten ais „Bleeke Bet", als „De familie van m'n Vrouw", als „Fientje Petersen" en als „Malle Geval len". Zij allen mochten zich op een kortston dig succes beroepen, maar met filmkunst, met een eerlijke poging iets goeds te brengen, had dit alles niets te maken. En er werden vele films gemaakt en wij hielden ons hart vast. Een enkele maal was er een opleving, en kwam er iets tot stand wat er op ging lijken, dat het 't buitenlandsch niveau in de verre verte ging benaderen, maar het bleef kwakkelen en er werd zelfs reeds gemompeld dat de Nederlandsche film industrie haar natuurlijken dood gestorven was. Totdat... totdat Nederland wakker gemaakt werd. Totdat daar plotseling de mededeeimg in de bladen verscheen dat Dr. Ludwig Ber ger, de vermaarde Duitsche regisseur, zich gespannen had voor de verfilming van Bern- hard Shaw's satire „Pygmalion" en dat de opdracht verstrekt was door de Filmex-Cine- tone-Productie. En de eerste opvoeringen werden gegeven en zie, het ongelooflijke was dan TOCH gebeurd; er bleek een film vervaardigd te zijn, die nagenoeg alle kwaliteiten in zich vereenig- de die voor een goede flim noodzakelijk zijn: vaart... spanning... charme... vroolijkheid... en: een artistieke visie van een ervaren camera-man. En thans draait dan „Pygmalion" in Rialto en kan ook het Heldersche filmminnende publiek zich aan deze film laven en genieten van een vaderlandsche productie, die door en door gezond is en niet in de verste' verte af daalt tot het zouteloos geblèr en onwaar achtig gezwam dat de eerste vloedgolf ken merkte. Pygmalion is een satire van Shaw, waarin hij twee heeren een weddenschap laat doen over het feit, of een bloemenmeisje, dat leeft aan den zelfkant der groot-stad, een type, vet en vies, uit de heffe des volks gehaald, in korten tijd opgevoed kan worden tot een „lady", een vrouw van de wereld. De een zegt natuurlijk „nee" en de andere bewijst, dat het wel kan. Het bloemenmeisje WORDT „lady" en dat dusdanig, dat haai alter ego, de professor in de spraakkunst, verliefd op zijn experiment wordt, met al de gevolgen van dien. Alzoo, op het oog een onschuldig gegeven, doch dat zoowel Shaw als Ludwig Berger gelegenheid gaf een kostelijk werk te maken. Een werk, waarin het society-leven onbarm hartig over den hekel gehaald wordt en waarbij men magnifieke kijkjes krijgt in het rosse leven van de grootstad en in de klassen waar men spreekt met een pruimenmondje en eet met mes en vork... De rol van Liesje Doeluttel, tevens de voor naamste, wordt vertolkt door onze Holland sche actrice Lilly Bouwmeester en zij doet dat op een wijze, die haar enkele weken na het uitkomen der film het aanbod van een Hollywoodsch contract bezorgde. En... met reden. Want deze jonge vrouw, die reeds zoovele successen in de tooneelwereld wist te behalen, heeft van haar creatie iets bijzonders weten te maken. Een verschijning, met karak ter, een verschijning, die rnen niet spoedig vergeten zal. Zij beschikt over een groote mate van charme, over evenveel vitaliteit, en tenslotte is zij datgene, wat tal van haar kunstzusters niet zijn: zij is filmgénique. Na haar treden op een keur van Holland sche artisten, en ook bij de keuze van hen heeft men een zeer strenge slec'Pfe toegepast: daar zijn Johan de Meester, Eduard Verkade, Mathieu van Eysden, Wim Kan, en voorts Emma Morel, Sara Heyblom en Tous Sigma. De muziek werd vervaardigd door Max Tak, terwijl de voortreffelijke montage op naam staat van G. J. Theunissen. Een speciaal woord van lof voor het uit muntende werk van regisseur Ludwig Berger, die eigenlijk de geestelijke vader is van deze zoo zeer geslaagde rolprent. Een film, die over de grenzen zal gaan en waarmee Holland reclame kan maken. Voor de eerste maal met een speelfilm.' ontwikkelen- AFPBLIKKgNWgfeÓCH-> BOUl/MEESTER als IViesic Dc"lu'tei n se' waarin zij tot soek lady is gebombardeerd.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 9