Keizerstraat 10/ WEE Stadsnieuws Het „Bondsgebouw" wordt geveild DOllWE EGBERTS Hr. Ms. „Java" naar WIJ GAAN VERBOUWEN Dinsdag 18 Mei 1937 Hoe het gebouw overging in burgerhanden tijdelijk verhuizen ofi3 punten wtefc! 1753 Spithead vertrokkken Heldersche Courant Tweede Blad Dame met rijwiel in de sloot Nieuwe vuurleiding voor Hr. Ms. „Java" Legerberich ten Verbod aan militairen om het te bezoeken ANNO Zal de Spaansche oorlog nog lang duren? Rectificatie Jongetje in de Buitenhaven gevallen Burgerlijke Stand van Den Helder Marineberichten Een vroolijk afscheid voor korten duur Maandagmorgen Pinkster-twee. Weer trekken aan den Buitenkant om 10 uur reeds vele honderden naar de stei gers, om straks het uitvaren van Hr. Ms. „Java" gade te slaan, die zich naar Spit head zal begeven, om aldaar de vloot revue bij te wonen. Het Is echter ditmaal geen reis voor langen duur. Integendeel, voor luttele dagen slechts en reeds begin volgende week komen de op varenden weer thuis en gaat hun maand tropenverlof in. Daar waren twee factoren, die men als oor zaak van de overweldigende belangstelling Kon aanwijzen; ten eerste was daar het uit gezochte lenteweer, een voorjaarsdag, bijna zonder wind en met alle beloften van den komenden zomer, en ten tweede was het een feestdag, die uit den aard der zaak vele hon derden vreemdelingen naar Den Helder ge bracht had. Hr. Ms. „Java" ligt nog aan de kade ge meerd. Helder wit zijn de gespannen zonne tenten op de dekken, Hollandsch-schoon is de heele schuit geboend en geschilderd. Zij zal een goeden indruk daar straks maken, bij Spithead Om half 12 embarkeert vice-admiraal T. L. Kruys, vergezeld van zijn adjudant. Op hetzelfde moment gaat de admiraals vlag in top, de driekleur met de witte sterren in het rood. Even later komen de sleepbooten aanzet ten; de „Hector" en „Nestor" van Wijsmuller. Lijntjes gaan over en terwijl de „Hector" achter vastmaakt (hetgeen de v o o rzijde van de „Java" is), maakt de „Utrecht" verbinding met het gedeelte dat vóór in de haven ligt. Aan de dekken staan de Jantjes en de overige opvarenden te zwaaien en te roe pen, als gold het al weer een vaarwel voor een jaar of vier Maar van treurigheid is er ditmaal wei nig te bespeuren. Integendeel, op de maat van vroolijke marschen, gespeeld door onze Marinekapel, die zich aan boord van den kruiser bevindt, wordt hier en daar pittig meegezongen, zoodat het eigenlijk een prettig afgescheid. Om 12 uur glijdt de kruiser voorbij de »,Harssens" en enkel honderden meters ver der reeds wordt losgegooid. Meteen wordt er een gangetje ingezet en is de reis naar Spithead aangevangen. Op de sleepboot kunnen wij nog net de over gewaaide klanken van de muziek hooren. Een daverende marsch, overgedragen door den luwen zeewind, die het Marsdiepwater nau welijks rimpelt. Vermelden wij nog dat commandant van Hr. Ms. „Java" is overste J. J. A. van Staveren. Zondagmiddag, omstreeks 3 uur, kwam een dame per fiet3 het pad afgereden, hetwelk zich bevindt voor het Theehuis van den heer Klop bij de Donkere Duinen. De dame kwam met vrij groote snelheid de kluft afgereden en kon, bij het oversteken van den weg, haar snelheid niet meer tem peren. De gevolgen waren zoowel voor dame als den jongen, die achterop de fiets zat, nood lottig. Beiden kwamen namelijk in de sloot terecht, en moesten zich later drijfnat in een taxi laten thuisbrengen. Naar wij vernemen zal Hr. Ms. kruiser „Java" na terugkeer van de vlootrevue te Spithead een gedeeltelijke moderniseering ondergaan. Men heeft namelijk besloten de eenigs- zins verouderde centrale vuurleiding te doen vervangen door een meer modernere, en welk vrij langdurig karwei is opge dragen aan de bekende firma Rietschoten en Ouwens te Rotterdam, de maat schappij, die reeds zoovele malen voor onze marine dergelijke werkzaamheden Verzorgde. Of deze alhier zullen plaatsvinden kon men ons nog niet mededeelen. OEFENINGEN TE DEN HELDER. Naar wij vernemen, zal een gedeelte der alhier voor oefeningen gedetacheerde troepen van de Landmacht worden ondergebracht in Marinekazerne aan de Buitenhaven. Het faillissement was tenslotte niet meer te ontgaan en daarom naar Onze zaak is van Woensdag <ot Vrijdagmiddag gesloten J- V. d. WITTE, Keizerstraat103 Het jaar 1933 Toen brak het jaar 1933 aanhet jaar van de onverkwikkelijke geschiedenis met de „Zeven Provinciën". Verschillende opvallende maatregelen werden getroffen, waarvan we in dit bestek slechts willen noemen den eisch tot ontbinding van het C.A.M.B.O. en het verbod, dat voortaan burgers deel van het bestuur van den Bond van Minder Marine Personeel zouden uitmaken. Bovendien stonden de auto riteiten niet meer toe, dat het gebouw door burgers bezocht werd, wat er practisch op neerkwam, dat geen enkele verloofde of ge huwde matroos of korporaal meer naar het Bondsgebouw ging, omdat dit verboden domein was voor zijn meisje, resp. echtge- noote. Elke beïnvloeding van de burgerij op het heerschende gezag wilde de regeering uit sluiten; vandaar deze strenge maatregelen. Dat was een heele klap voor het gebouw, waarvan de goede gang van zaken thans danig verstoord werd. Immers tot nu toe was de exploitatie naar bevrediging verloopen, maar door het gememoreerde verbod, ging wat men noemt „de gang er uit", het gebouw begon te verloopen...... Eisch tot ontbinding van den Bond van M.M.P. Het werden moeilijke dagen voor den Bond van M.M.P., want korten tijd nadat bovenge noemde maatregelen genomen waren, werd er bij de Rechtbank te Alkmaar een vorde ring ingesteld, tot ontbinding van den Bond. Deze vordering was gebaseerd op een overtre ding van het Burgerlijk Wetboek, of liever gezegd, op het feit, dat het bestuur van den Bond in strijd gehandeld zou hebben met de bepalingen van de statuten, welke Koninklijk goedgekeurd waren. De Bond zou afgeweken zijn van zijn oor spronkelijke doelstelling en zou uitgegroeid zijn tot een politieke organisatie. Intusschen ging het met de exploitatie van het Bondsgebouw steeds slechter en tenslotte werd het zoo, dat het bestuur er wel van af wilde, omdat er te veel op toegelegd moest worden. Het gebouw gaat over naar de nieuwe Stichting. Men denke zich dus goed den toestand in. Eenerzijds was er de eisch tot ontbinding van den Bond, anderzijds was er een poging van dien Bond om van het gebouw af te komen. De burgers, die deel uitgemaakt hadden van het bestuur van den Bond van M.M.P., ver- eenigden zich met anderen tot een Stichting „Het Marinebondsgebouw": het gebouw werd door den Bond van M.M.P. aan deze Stichting verkocht! Hoe ging het intusschen met den eisch tot ontbinding De Rechtbank te Alkmaar wees den eisch toe, doch onmiddellijk ging het bestuur tegen deze uitspraak in hooger beroep bij het Hoog Gerechtshof. Echter ook deze instantie was het met den eisch tot ontbinding eens, zoodat de Bond van M.M.P. ontbonden werd. Ter af wikkeling van de loopende zaken van den Bond werden twee curatoren benoemd, n.1. Overste Klaassen alhier en Mr. v. d. Loos te Alkmaar. Het gebouw was intusschen over gegaan in het bezit van de Stichting „Het Marinebondsgebouw", welke opgericht was per notarieele acte van 26 Mei 1933 en welke zich ten doel gesteld had om de maatschap pelijke en zedelijke belangen van de militairen te behartigen en hen een tehuis te verschaffen. Opdat men zoo groot mogelijke zekerheid wilde hebben, dat deze doelstelling inderdaad nagestreefd zou worden, werd bepaald, dat alleen oud-schepelingen deel van het bestuur mochten uitmaken. De marine-autoriteiten hebben de werk wijze van de Stichting niet afgewacht. De militairen, die ten tijde van de overdracht lid van het bestuur waren, werden uit den dienst ontslagen, terwijl aan alle militairen verboden werd om het Bondsgebouw te be treden! Pogingen om het gebouw aan de Stichting te onttrekken. Ofschoon door de curatoren van den „Ma- trozenbond" nimmer de rechtmatigheid, van de overdracht van het gebouw werd betwist, heeft men toch de eerste de beste gelegenheid ix-plke zich voordeed om te trachten het ge- bouw aan de Stichting te onttrekken, aan gegrepen. Men moet weten, dat de Bond van M.M.P. een 2e hypotheek had op het gebouw, waarvan de curatoren dus elk jaar rente moe ten ontvangen. Het gebeurde, dat de Stichting eens een dag te laat was met de rente betaling: den volgenden dag waren te Amsterdam al de bescheiden, waarin de hypotheek opgeëischt werd, gedeponeerd, terwijl de Bank alhier de opdracht gekregen had om de rente niet meer te accepteeren! De Stichting stortte toen het geld in de z.g. consignatiekas bij de recht bank te Alkmaar, maar diezelfde rechtbank veroordeelde de Stichting reeds bij voorbaat. Was de Stichting hiertegen niet in hooger beroep gedaan, dan zou zij het bedrag van de 2e hypotheek hebben moeten opbrengen ofhet gebouw zou geëxecuteerd zijn ge worden! Het Gerechtshof stelde de executie echter uit, waarna een langdurige procedure tusschen de curatoren van den Bond van M.M.P. en de Stichting begon, welke tot het begin van dit jaar zou duren. Heel wat malen zijn de partijen te Alkmaar en Amsterdam voor de rechters verschenen; men mag veilig aannemen, dat het daar lang niet prettig toegegaan is! De Alkmaarsche rechtbank stelde de eischers in het gelijk, maar door het Hof werd deze uitspraak weer teniet gedaan. Intusschen ging 't in die jaren met de exploitatie van het gebouw niet best, hetgeen begrijpelijk is, als geen militair er een voet over den drempel mag zetten. Het Stichtings bestuur was van meening, dat het in betere tijdsomstandigheden wèl zou gaan en het is de hoop, dat deze betere tijden spoedig zouden aanbreken, welke het bestuur en dan met name de secretaris-penningmeester, de heer P. S. v. d. Vaart, er toe gebracht heeft, om de exploitatie nog zoo lang voort te zetten. Voor goed begrip van zaken zij hier gecon stateerd, dat het bestuur absoluut geen va-banque politiek gevolgd heeft, hetgeen overigens thans wel blijkt, want er is maar weinig schuld op het gebouw bijgekomen. Drie jaar lang heeft het bestuur zich aan de statuten gehouden, steeds, zoo deelde het ons mede, heeft het de exploitatie neutraal ge houden. Het ging echter steeds slechter De faillissementsaanvrage. Op 5 December van het vorige jaar bleek, dat het niet langer ging, de Stichting kon de hypotheekrente niet betalen en zij heeft toen zelf haar faillissement aangevraagd. Juist waren de pleidooien, welke tusschen de rechtsgeleerden van den Bond v. M.M.P. en de Stichting voor het Hof zouden worden ge houden, voorbereid, welke echter thans niet behoefden door te gaan. Tot curator in dit faillissement werd benoemd Mr. Arnold Veld man, die besloot de exploitatie van het gebouw tijdens de afwikkeling van het faillissement niet te doen voortzetten. Vandaar dat het ge bouw sinds 5 December 1.1leeg staat! Door Mr. Veldman werd besloten het ge bouw te doen veilen, om uit de opbrengst voor zoover mogelijk de hypotheekhouders en andere crediteuren te voldoen. Eerste hypo theekhouder is de Alg. Ned. Diamantbewer- kersbond, welke het recht had het gebouw te verkoopen en zichzelf te voldoen, van welk recht zij echter eigenaardig genoeg geen gebruik gemaakt heeft. Wat gaat er met het gebouw ge beuren En zoo staan de zaken er thans voor: a.s. Woensdag des avonds 8 uur zal het Bonds gebouw in Musis Sacrum door notaris Engel man geveild worden. Behalve de menschen voor wie het gebouw een rol in hun leven gespeeld heeft, zullen er zeer velen zijn, wie het niet onverschillig blijft, wat er met Kramer's fraaie schepping zal gebeuren. Naar wij meenen te weten, is er nogal belangstel ling, zoowel van binnen als buiten de ge meente, en zijn er ook geweest, die onder handeld hebben over een onderhandschen ver koop. Wie zal het gebouw koopen? En wat wordt zijn bestemming? Uit artistiek oog punt bekeken, zou het jammer zijn, als het karakter aan het gebouw zou worden ont nomen, b.v. als er een winkel van gemaakt werd. Maar ja, dat heeft men niet in de hand. We zullen maar afwachten in wiens handen het valt: laat ons hopen, dat het zijn eigen karakter zal kunnen behouden! Het begon niet bijster gelukkig dien Zater dagavond vóór Pinksteren. Het was koud, regen, wind en tegen den avond zoo mogelijk nóg meer regen. En de weerberichten waren vrijwel in mineur gesteld en wij allen lieten de hoop varen en we dachten er het onze van, van dat Hollandsche Pinksterfeest. Maar zie, daar kwam de vroege Pinkster morgen, en was daar al geen pralende zon en een stovende voorjaarswarmte, het was droog en düs waren wij dankbaar. Velen trokken er dien dag op uit. Op de fiets, per auto en ook wel per bus. Want ten slotte is het Pinksterfeest de eigenlijke ouver ture van den zomer en er moet heel wat ge beuren, wil men thuis blijven. Het is droog gebleven, maar de z o n heeft zich niet vertoond op dien eersten Pinkster dag. In den namiddag werd het Zelfs vrij koud, vooral voor diegenen, die zich jas-Joos naar het strand en de duinen begeven hadden en waarvan er velen in de meest letterlijke beteekenis van het woord „van een kouwe kermis thuiskwamen" Het was druk op Huisduinen... het was druk op het strand bij de Donkere Duinen... Overal wandelden de clubjes uitgaanders, vroolijk het feest van Pinksteren vierend. Op Huisduinen, waar het kermis was, kon men vooral 's middags over de hoofden loopen. En de trek hield tot den avond aan, zoodat de exploitanten en caféhouders onge twijfeld tevreden geweest zullen zijn. In de Donkere Duinen is nu ook weer het oude spel begonnen: de jeugd bij het vijvertje, attractie voor de 'jongeren, maar in wezen een niet mindere voor de ouderen. Daar is een massale belangstelling en men mag af en toe met groote vreeze vreezen, of de goud- visschen, karpers en andere meer-bewoners, geen gevaar loopen inwendige darmstoringen op te loopen van de vele sausjes, brood korstjes en andere delicatessen, die des kin derhands zijn Tusschen de dennen in de duinen was het luw. En dus zaten de bankjes vol en lagen er hier en daar al velen op het gras. Later op den avond blauwde de hemel op en het weerbericht was veelbelovend: nacht vorst; dat beteekende dus helder weer den anderen dag. Pinkster-Twee. En zóó is het ook geworden, een Pinkster- Twee met veel zon, met een haast verdacht zoelen voorjaarswind. En wéér trok men er op uit en wéér was daar in de duinen en aan het strand het vroolijke spel van zand en zee en zon. Op Huisduinen werden wederom goeie zaken gedaan, en het bleek ons, dat alle café's en lunchrooms aardig volk hadden. Zoodat we hopen, dat ook hier tevreden stemmen zullen gehoord worden. Des morgens stond het vertrek van Hr. Ms. „Java" als punt één op het programma, des middags een bezoek aan de Huisduiner ker mis. Honderden en honderden kwamen hier een kijkje nemen en namen de gelegenheid tevens te baat om een wandeling langs het strand te maken. De zee zag er kostelijk uit. Met de zon er boven, een prachtige, gladde baan van zilver. Hoog daarboven de wolkenflarden, die naar de kim trokken. Het bleef dien dag lang licht, zoodat velen er een langen Pinkster-twee van gemaakt hebben. Laat eerst keerden ze huiswaarts, en er waren heel wat auto's en fietsen, die met kransen en narcissen omhangen waren. Dat waren zij, die naar de bollenvelden geweest waren, die thans ook in vollen kleurenrijkdom ginds staan te pralen. En maken wij balans op van het Pinkster feest, dan kan niet anders gezegd worden, dan dat het best meegevallen is en dat men zeker geen reden heeft ontevreden te zijn. Tenminste... als men de verwachtingen van dien Zaterdag in oogenschouw neemt. Het zal ons heusch niet verwonderen, of er zijn tal van lezers voor wie de burgeroorlog in Spanje al zoo gewoon is, dat ze er eigen lijk geen aandacht meer aan schenken. Hun interesse is al weer lang voor andere dingen opgevraagd. Men slaat de rubriek Spanje in de krant maar over. Ja, in het begin was dat anders, toen heeft men fel meegeleefd, heeft men de kansen van de beide partijen gewo gen, heeft men zijn verontwaardiging en af keer over het gruwelijk gebeuren uitgespro ken. Maar nu de strijd maanden en maanden duurt en er nog geen uitzicht is op beëindi ging, nu praat men er niet meer over, leest er niet meer van en heeft het gebeuren „voor kennisgeving aangenomen". En toch, er wordt in Spanje nog even bitter geleden en gestre den, de ellende van al die duizenden vrou wen en kinderen is eer to«- dan afgenomen. De gruwel is nog even groot. De meeste menschen, we moeten onszelf daar ook telkens op betrappen, leven maar zeer aan de oppervlakte. Wie denkt er nog; aan den Negus van Abessinië? Zijn naam is vergeten en het onrecht, dat Italië zijn land heeft aangedaan, ach, men denkt er niet meer aan. Maar in Londen loopt een man rond, die nog hoopt op de mogelijkheid van eerherstel voor zijn land en volk. En in Abessinië zijn er duizenden die treuren over hen, die ze ver loren hebben in den strijd. We dwaalden af. We wilden trachten de vraag te beantwoorden of de oorlog in Spanje nog een korten of langen levensduur heeft. Er zijn er toch zeker nog onder onze lezers, die voor de beantwoording van deze vraag in teresse hebben. Een positief antwoord daar op te geven is niet mogelijk, alleen al oni de doodeenvoudige reden dat ons de profe tische blik ontbreekt. Maar op grond van ver schillende feiten kunnen we toch wel een conclusie trekken en die is niet gunstig voor een spoedige beëindiging van het leed in Spanje. Het kabinet van Caballero, de huidige premier, is Zaterdag plotseling afgetre den. Voor dit aftreden worden twee rede nen aangevoerd. In de eerste plaats zou Caballero, door het aanbieden van zijn ontslag een zekere pressie hebben willen uitoefenen op de vorming van een krach tige regeeying, die is ingesteld op een oorlog vah langen duur. AnderSzijds zou den ook de bekende gebeurtenissen in Ca- talonië, van invloed geweest zijn. Caballero heeft, van president Azana, op nieuw opdracht gekregen tot het vormen van een kabinet. Hij heeft die opdracht aanvaard en gezegd, dat de regeering, die hij zal vor men, evenals de vorige een van breede con centratie zal zijn, doch die zal steunen op de politieke partijen en niet meer op de vak- vereenigingen. Dit alles wijst er op, dat de huidige re geering nog geen oplossing verwacht van het bestaande conflict en dat de strijd nog lang zal kunnen duren. Immers, nu Italië en Duitschland, Franco niet open lijk meer zullen steunen, zijn de strijdende partijen aan elkaar gewaagd en het is dus zeer waarschijnlijk, als de groote mogendheden geen kans zien de strijdende partijen tot een compromis te brengen, de burgeroorlog nog maanden zal duren. RAADSELRUBRIEK 15 MEI. Bij de opgegeven lettergrepen van het Let tergreepraadsel staat in den ondersten regel 2 maal „ton". Dit moet zijn: „ton, tok". De versregel is. zooals de lezers wel begre pen zullen hebben, van Staring, Voor het laatste te Utrecht en Den Haag gehouden examen van de „Vereeniging van Gasfabrikanten in Nederland", slaagde voor het diploma „Gastechnicus" onze stadgenoot de heer Jb. Schol Jr., smid-bankwerker aan de Gemeente-Gasfabriek alhier. Gelukkig gered. Gistermorgen was oudergewoonte weer eens een kleine jongen op de vlotten aan he spelen aan de Buitenhaven, nabij het Havenkantoor, Het was ongeveer een uur voor het vertrek van Hr. Ms. „Java" en er waren dus gelukkig heel wat menschen op den buitenkant. Het spelende knaapje verloor op een gegeven mo ment zijn evenwicht en viel juist tusschen 2 vloten in het water. Onmiddellijk schoten wandelaar toe en wisten den knaap op het droge te brengen. Dit geval is gelukkig goed afgeloopen; moge het niettemin nog eens ter waarschu wing dienen voor ouders om hun kinderen op het hart te drukken, niet op de vlotten te gaan spelen! Van 15 Mei 1937. BEVALLEN: M. A. Voermande Regt, z, HR. MS. „VAN MEERLANT". Blijkens een bij het departement van Defen sie ontvangen telegram is Hr. Ms. „Van Meer- lant" 14 Mei te Oostende aangekomen. fi H

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5