Abonneert II o; dit blad Gemeente-begrooting 1937 'n Barstende Hoofdpijn Kermis op Huisduinen EIMELUKE Het ongeluk van de Douwe Aukes DE STRIJD Algemeen rapport Men vermaakte zich zéér l HONIG S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 8 ct. en 25% zwaarder dan de meeste andere. Licht op voor alle voertuigen Witter dan wit Uit het politierapport Visscherij Vischafslag Den Helder Vischafslag Oudeschild door Michael Corvin Hoofdstuk Vin. (Onderwijs, K. en W.). Schoolgelden. Geraamd is 11.900. hetgeen tamelijk de ontvangst nabjj komt. Is te verwachten, vragen enkele leden, dat in de toekomst bij de heffing van schoolgel den meer rekening wordt gehouden met de grootte van het gezin (progressie), aangezien gebleken is, dat bij de laatst vastgestelde heffingsverordening groote gezinnen juist extra zwaar getroffen worden. Antwoord van B. en W. In de toelichting van ons voorstel, waarbij aan den Raad een nieuwe verordening op de heffing van schoolgelden ter vaststelling werd aangeboden, deelden wij mede, dat een reduc tiebepaling voor het bezoeken der school door meer kinderen uit één gezin niet meer was opgenomen, omdat bij de vaststelling der grondslagen voor beide tarieven reeds met kinderaftrek rekening is gehouden. Er is naar onze meening momenteel nog geen aanleiding om hierop terug te komen. Bij een eventueele wijziging of bij het opnieuw vaststellen der verordening kan deze aan gelegenheid nader onder de oogen worden gezien. Jaarwedden der onderwijzers 142.951 (v. j. 157.740). Is het niet mogelijk, vragen andere leden, bij komende vacatures en reorganisatie van de plaatsing van personeel kweekelingen met acte te benoemen, waardoor twee boven tallige onderwijzers zouden verdwijnen? Antwoord van B. en W. De mogelijkheid van aanstelling van kwee kelingen met akte in de plaats van boven tallige leerkrachten bestaat wel, thans echter nog alleen in het geval, dat de boventalligen op wachtgeld worden gesteld of om andere redenen een vacature van boventallig onder wijzer ontstaat. Overplaatsing van boven tallige leerkrachten is thans n.1. alleen moge lijk met dispensatie van den betrokken Minister. Huur en instandhouding onder- wjjzerswoningen 664. De raming is 50% der opbrengst van de -woningen onder no. 274 (d.i. n.1. de ontvangst- post „Vergoeding voor gebruik van ambts woningen"; de post no. 264 betreft behangen, verven e.d. Red.), zegt een lid en dringt aan op verlaging der kosten van onderhoud enz. Is het juist, dat de onlangs gevoteerde ver andering van de schoolwoning te Huisduinen niet doorgaat, vragen anderen en zoo ja, wat is daarvan de reden? Antwoord van B. en W. Het onderhoud van deze woningen wordt beperkt tot hetgeen noodzakelijk is om haar in goed bewoonbaren staat te houden. In verband met de jongste wijziging der E.O.-Wet 1920 hebben wij gemeend aan de plannen tot verbetering der woning, bestemd voor het Hoofd der School, niet onmiddellijk gevolg te moeten geven. Aanschaffen enz. van leerboeken etc. 1.855 Kunnen leermiddelen niet geheel of gedeel telijk door de ouders der leerlingen worden betaald, vragen enkele leden. Uit het antwoord van B. en W.: Reeds in 1933 is bij een 18-tal gemeenten een onderzoek hiernaar ingesteld. Daaruit bleek, dat in verreweg de meeste gemeenten de verstrekking geheel door de gemeente plaats vond. Wij hebben toen gemeend in de alhier bestaande regeling, om alles van ge meentewege te verstrekken, geen verandering te moeten brengen. Ververschlngen aan Schoolgaande kinderen 300.—. Meerdere leden zouden gaarne vernemen, hoe de verstrekking, onder dezen post be doeld, is geregeld. Tevens stellen zij de vraag, of het Ooilege niet van oordeel is, dat op alle scholen aan kinderen, die zulks behoeven, voeding, b.v. melk, wordt verstrekt. Antwoord vgn B. en W.: Een vrij groot aantal leerlingen der swhool voor buitengewoon lager onderwijs blijft tus- schen den morgen- en middagschooltijd in de school over. Deze leerlingen gebruiken dan in de school de van huis medegebrachte boter hammen en ontvangen daarbij, indien daaraan behoefte bestaat, vanwege de school iets te drinken. Omtrent de vraag of het gewenscht of noodzakelijk is aan de leerlingen van de scho len melk te verstrekken zijn door ons thans besprekingen gevoerd, waarvan wij vertrou wen eerlang den Raad mededeeling te kun nen doen. Subsidie bijzondere bewaarscholen 15.299,—. Een lid verzoekt de uitgaven van het be- waarschoolonderwijs geleidelijk te verminderen, n.1. op het salaris 10 pet. te korten en de uit- keering steeds te verlagen met 0.50 per kind. Anderen stellen als grens van een geleide lijke verlaging de vergoeding van de helft der wedde en 2.— per leerling. Antwoord van B. en W. Zooals U bekend is, is het vorig jaar, met medewerking van de besturen der bewaar scholen, reeds tot verlaging van het subsidie der bewaarscholen overgegaan. Het subsidie is toen verminderd met 1.per leerling en ge bracht van 5.op 4.per leerling. Tot verlaging van de salarissen van het per soneel is toen niet overgegaan, omdat deze salarissen reeds laag zijn. Ook verdere verlaging van het subsidie per leerling achten wij voorloopig niet gewenscht. Kosten van schoolfeestjes'en -reisjes 40,(uitgegeven is v.j. 1194,95). Dezelfde leden achten het zeer gewenscht dezen post te verhoogen tot rond 1100. Antwoord van B. en W. Naar onze meening laat de financieele toe stand der gemeente niet toe terug te komen op het in het vorig jaar genomen besluit om voor het maken van schoolreisjes gelden op de be grooting uit te trekken. Daardoor is het ech ter o.i. niet noodig, dat de schoolreisjes geheel vervallen. Hier ligt een dankbare taak voor de oudercommissies of voor een vereeniging om deze reisjes even goed mogelijk te maken. Steun zal dan ook wellicht kunnen worden verkregen van hen, die geen kinderen op school hebben. Verstrekking van gymnastiekschoe nen aan schoolg. kinderen 10, Naar aanleiding van hieromtrent gemaakte opmerkingen, antwoorden B. en W., dat enkele jaren geleden aan alle schoolgaande kinderen, wier ouders niet in staat waren gymnastiek schoenen aan te schaffen, zoodanige schoenen van gemeentewege verstrekt zijn. Deze schoe nen blijven het eigendom der school en is vol doende. Het uitgetrokken bedrag dient dus alleen maar voor aanvulling. Belooning onderwijzers cursus 760, Fransche Enkele leden vragen opnieuw: Is er geen aanleiding dezen cursus af te schaffen? B. en W. zouden dit blijven betreuren. Bijdrage in de kosten van Rijks Hoogere Burgerscholen 24.290, Onder welke voorwaarden is het gebouw der R.H.B.S. aan het Rijk in gebruik gegeven, vraagt een lid. Bestaat de mogelijkheid, dat tegenover de uitgaven op dezen post van dit gebouw een behoorlijke huur wordt gevorderd, b.v. 9000 Antwoord van B. en W. In de vergadering van 18 Juni 1897 is door den Raad besloten tot stichting door de ge meente van een gebouw voor de RHBS welk gebouw later in beheer en onderhoud aan het Rijk is overgegaan. Op grond hiervan is het niet mogelijk voor dit gebouw een huur te vorderen. Bij het be palen van het bedrag der bijdrage ingevolge art. 36 quater der Middelbaar Onderwijswet wordt echter met het afstaan van dit gebouw rekening gehouden. De bijdrage, welke anders zou moeten bedragen 31.500.wordt tenge volge daarvan verminderd met 7210.94 en kan daarom thans worden vastgesteld op 24.289.06. Kosten internaat Zeevaartschool 28.898,(v.j. geraamd 18.758, uitgegeven 14.348, Naar aanleiding van gestelde vragen deelen B. en W. mede, dat de plannen voor het Inter naat stuiten op het bezwaar, dat over het ver krijgen van grond met het Rijk nog geen over eenstemming is bereikt. die U kwelt en uelet te werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Heb steeds AKKER-CACHETS in huis, vannacht kunnen zij te pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spier pijn. Slechts 52 cent per 12 stuks. Overall Het was kermis op Huisduinen, allebei de Pinksterdagen en men heeft er zich zéér vermaakt. Een echte kermis, een van prachtig ouderwetsch kaliber, een met draaimolens en een zweefmolen en koekkramen en een kraam waar je in kon schieten. Het is uit den tijd, maar het bleek, dat dit geen beletsel was voor vele Helderschen om eens behoorlijk de bloemetjes buiten te zetten en zich eens een enkelen keer te geven aan de zotheid en het voorjaar te vieren met muziek, wafelen en een draaiende molen. Het is allemaal zeer prettig geweest, ook voor de bezitters van lunchrooms en café's. Want op beide dagen hebben wjj gezien, dat er goede zaken gemaakt werden, tenminste, het was er vol. Het weer heeft een handje meegeholpen, zoo dat velen toch nog in nieuw zomerhabijt de tocht Huisduinenwaarts konden maken. En dat was een prettig gezicht, al die men- schen op hun Pinksterbest, zoo zorgenloos de kermis te zien opgaan, die ouwe kermis Er woeien vlaggen van de tenten, en overal klonk muziek. Uit de café's de radio's, en de andere geconserveerde klanken. En uit de zweef- en draaimolens de orgels. Die gaven een prachtig concert, speelden steeds dwars door elkaar heen, zoodat het een enkele maal leek op een bizarre Russische potpourri. Maar het waren schoone deunen. Alle schlagers van 30 jaar lang. Van den reeds lang gestorven en begraven „Treuer Husar" tot Sarie Marijs toe. Er waren vele kinderen, die gaarne naar Hans, Ae Ezel, gingen kijken. Die stond buiten met een familielid van hem en keek minachtend op al dat volk neer. Alleen zijn staart spartelde af en toe lentelijk in de lucht. En er werd geslierd in de zweef molen en gedraaid in de draaimolen en daar was feest. Volop feest van jongen en ook oudere menschen, die den zomer in hun hoofd hadden en het niets erg vonden als hun ken nissen hen „gek" zagen doen. De schoten van de schiettent knalden daar als plaffertjes doorheen, en over heel Huis duinen lag de zoetgevooisde geur van versch- gebakken oliebollen. Ook in het Badpaviljoen van de N.V. Zee bad Huisduinen heeft men dezer dagen niet te klagen gehad. Integendeel, het is er beide dagen, en dan met name des middags, zeer druk geweest en men kwam af en toe han den te kort om de gasten te helpen. Zoo gaat het goed! En...... tenslotte, ook de bussen hadden het volhandig. Er werd op de spitsuren queu ge maakt en men moest zjjn kaartjes reeds voor dien tjjd klaar houden Ook dat is een goed teeken, zoodat er wel licht geen enkele categorie meer ontevreden i3 over dit Pinksterfeest 1937. Uitspraak van den Marineraad. De Marineraad heeft Zaterdag uitspraak gedaan in de zaak betreffende het ongeluk, overkomen aan Hr. Ms. „Douwe Aukes welke even buiten den havenmond van Nieu- wediep op 15 Februari j.1. tijdens mist in aan varing is geweest met het stoomschip „Dokter Wagemaker". De raad is van oordeel, dat deze aanvaring in hoofdzaak is toe te schrijven aan den dikken mist, waardoor de beide schepen, toen de onderlinge positie kon worden verkend, reeds zoo dicht elkaar waren genaderd, dar een aanvaring moeilijk te vermijden was. Alvorens op de bijzonderheden van het geval irf te gaan, wil de raad er de aandacht op vestigen, dat van het varen op zichzelf, onder de gegeven omstandigheden, aan geen der beide schepen een verwijt valt te maken, aan Hr. Ms. „Douwe Aukes" niet, omdat het onder dergelijke ongunstige omstandigheden verlaten van de haven voor dezen mijnenlegger een manoeuvre was, welke nuttig, zonder gevaar en wel verantwoord was; aan de „Dokter Wagemaker" niet, omdat dit schip, dat 5 maal per dag von Oudeschild naar Den Helder vaart, zich niet door mist behoeft te laten weerhouden dit voor haar overbekende traject af te leggen, mits door beide schepen met de noodige voorzichtigheid wordt genavigeerd. Wel meent de raad in dit verband te moeten opmerken, dat, nu Hr. Ms. „Douwe Aukes" niet aan een bepaalden tijd was gebonden, rekening had kunnen zijn gehouden met de verwachte binnenkomst van de Texelsche boot, welke immers dagelijks omstreeks kwart voor drieën plaats vindt. Stroomrafeling de hoofdoorzaak. Wat nu de navigatie en de manoeuvres van de „Dokter Wagemaker" aangaat, is de raad van oordeel, dat onder de gegeven omstandig heden haar manoeuvre „volle kracht achter uit" ten volle gerechtvaardigd was en als een juiste manoeuvre is te beschouwen. Daarna gebeurde echter iets onverwachts. De kop van het schip ging niet, als' ge woonlijk bij achteruitslaan, stuurboord uit, doch bakboord uit. Dit beschouwt de raad als een zeer gewichtige oorzaak van de aan varing, daar wel als hoogstwaarschijnlijk mag worden aangenomen, dat, indien de kop van het schip stuurboord uit was gegaan, de aan varing nog ware vermeden. De omstandig heid echter, dat de „dokter Wagemaker" bak boord uitging, kan dit schip niet aangerekend worden en vindt gereede verklaring in het feit, dat het schip met den kop over de stroomrafeling heen was, zoodat alleen haar achterschip onder den invloed van den dwars op den havenas loopenden ebstroom kwam, waardoor dat achterschip naar stuurboord en dus het voorschip naar bakboord werd gezet. Op de „Dokter Wagemaker" niet voldoende opgelet. De vraag doet zich echter voor, hoe het komt, dat de „dokter Wagemaker" eerst de noodige maatregelen ter voorkoming van een aanvaring heeft genomen, toen zij Hr. Ms. „Dpuwe Aukes" zag en niet vóór dien tijd. Ten aanzien hiervan komt de raad tot de conclusie, dat op de „Dokter Wage maker" niet voldoende is opgelet. Het niet-hooren van het mistsein van Hr. Ms. „Douwe Aukes", vormt een omstandig heid, welke ten laste van de „Dokter Wage maker" moet komen. Wanneer het mistsein ware gehoord en op het hooren daarvan da delijk ware gestopt, zouden de omstandigheden gunstiger zijn geweest. De mogelijkheid be staat, dat dan de aanvaring ware voorkomen, al is dit niet met zekerheid te zeggen. Uit al het voorgaande volgt, dat deze aan varing wel in hoofdzaak moet worden toege schreven aan den dikken mist, gecombineerd met de omstandigheid, dat het samentreffen juist plaats had in de buurt van de stroom rafeling, doch dat aan beide zijden geringe te kortkomingen hebben plaats gehad, welke op het totstandkomen van de aanvaring van in vloed kunnen zijn geweest. Dinsdag 18 Mei 20.23 uUr worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. 'vorol Diefstal. Zaterdagmorgen werde aangifte gedaan door iemand, bij wien men op het erf een ko- nijn had ontvreemd. Een tweede persoon deed aangifte dat een laddertje, hem toebehoorende, werd ont- vreemd. Een visscherman deed nog aangifte, dat hjj een persoon betrapte, die visch uit den beun van zijn visschersvaartuig haalde. Gisterochtend deed een dame aangifte, dat door een tweetal, haar onbekende matrozen, haar hond was meegenomen. Overtreding arbeidswet. Zaterdag werden een tweetal personen be- keurd, die zich schuldig maakten aan over treding van den arbeid wet. Dronkenschap In den nacht van Zaterdag op Zondag werd een persoon ter ontnuchtering in het politie, bureau opgesloten. Verboden verkiezingsreclame. De politie hi'eld in den nacht van Zaterdag op Zondag een persoon aan, die aangetroffen werd met stijfsel en kwast en zich bezig had gehouden met het aanplakken van ver kiezingsbiljetten. Tegen den man werd proces- verbaal opgemaakt. Nachteiyk rumoer. Tegen een persoon werd en proces verbaal opgemaakt, daar hij zijn stemgeluid midden in den nacht gebruikte om den zoeten rust van velen te verstoren. Hoe is dat mogelijk? Door een persoon werd aangifte gedaan, dat een paar geiten tegenover de Dahliastraat door een trein zijn overreden. Vandalisme of Een drietal personen, die het gebouw aan het eind van den Spoorstraat besmeerden, werden op het hoofdbureau in bewaring ge steld. Tevens deed een persoon aangifte, dat zijn rijwiel, dat onbeheerd voor een cafe stond vernield was. (Ongecorrigeerd). Aalvisschery in het IJsselmeer. Ondanks het toch nog lang niet warme weer, worden de aalvangsten in het IJssel meer beter. Vangsten van ruim honderd pond per schuit zijn geen uitzonderingen. Een gelukkig verschijnsel is ook, dat de prijs nog vrijwel op hetzelfde bevredigende peil blijft. Vischprjjzen. Zaterdag waren de prijzen van tong en tarbot te IJmuiden nog niet bijster gunstig. Tarbot kon niet hooger komen dan 0.88 per kilo en tong slechts tot 0.84. De scholprijzen blijven een heel goed beeld toonen, terwijl voor bot ook het prijsbeeld goed was, doch voor schar werd een laag be drag besteed. De rondvischprijzen waren ook zeer bevre digend. De .besomming voor den eenigen trawler, die aan de markt was, kon behoorlijk worden genoemd; enkele loggers hadden heel goede besommingen, maar het gros dier schepen had weinig bevredigende uitkomsten. 15 Mei. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 0.780.65 Slips 0.600.40 Tarbot 0.720.60 Schol le soort p. kist 4.504.00 Schol 2e soort H 3.001-40 Schar 2.10160 Poonen 4.904.20 Door haringvisschers: Haring p. tal 2.501"" Ansjovis p. kg 0.280.30 Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen p. kg 0.15 15 Mei. 80 kg gezouten garnalen a. 15 ets. 10) Maar deze man tegenover haar had oogen van een huiveringwekkende ijzigheid. Zijn blik was uiterst koud en hard en kleine oogspleten waren als de monden van gevaarlijke wapens. Onder zijn aanstaren, dat secondenlang duurde, had hij het rooken niet gestaakt, alsof het blazen van kringetjes hem veel meer interesseerde dan de aanblik van een vreemde jonge dame, maar Esther liet zich niet mis leiden. Zij had er geen denkbeeld van, wie deze man wel mocht zijn of welke belangen hij kon hebben maar zij was op haar hoede. Het bloed begon sneller te kloppen op een wijze, die zij later nog wel duizend maal zou hooren en voelen, maar die haar voor het oogenblik nog nieuw, ongewoon en onrust barend was. Het spel was begonnen, het spel met een onbekenden tegenspeler, tegen wien zij, de een en twintigjarige Esther Raleigh, in deze vreemde stad, die de woonplaats van haar vader geweest was, geheel alleen opge wassen zou moeten zijn. De dikke man stond steunend op en verliet met Hardley de eetzaal. Esther wachtte nog vijf lange minuten, stond toen eveneens op en ging naar den theesalon, om de nadere wen- schen en voorstellen van den heer Hardley te vernemen. De theesalon was een langwerpige hal met donker paneelwerk en zijnden behangsel. Aan den kan van de hotelhal, dicht bij den ingang, bevond zich een kleine dansvloer, tegenover welke ter zijde in een soort loggia een orchestje speelde. De rest van de zaal was daarvan accoustiek echter vrijwel afgesloten, al kon men er de toch reeds zachte muziek nog wel flauw hooren. Hier had Hardley een tafeltje genomen, dat in een box stond en dus aan drie zijden dekking had. Esther zag den wachtende dadelijk en liep naar zijn tafel. Hij stelde zich nogmaals voor en verzocht haar, die even gelijkmoedig scheen te zijn, als zij inderdaad zenuwachtig was, hem zijn voortvarendheid te willen vergeven en nam tegenover haar plaats. De thee werd gebracht en daarbij werden discretion petits fours en eenige soorten gebak geserveerd. Zij keek mijnheer Hardley eens aan en hij scheen weer geheel en al op zijn gemak en vroolijk te zijn. Hjj bezat regelmatige gelaatstrekken, alleen verleende de forsche kin hem eenigszins het uiterlijk vaij, een bokser, een indruk, die door zijn breede schouders nog verstrekt werd. Z(jn handen waren juist het tegenovergestelde van die van Dr. Linden: de vingers waren smal, maar gespierd, de nagels waren gewelfd en de huid was glad. Hij wist handig om te gaan met den theepot en de verschillende kannetjes, voorzag Esther van suiker en wachtte, toen zij iets van haar thee gedronken had, tot zij zou beginnen hem iets te vragen. Dit genoegen wilde zij hem echter niet doen. Zij was van oordeel, dat hij, daar hij dit onderhoud had verzocht, er ook maar een be gin voor moest zien te vinden. Hij verzocht haar toestemming om te mogen rooken en bood haar tevens een sigaret aan. Na enkele trekjes, gedurende welke zij hem was blijven aankijken, begon hij onverwachts te spreken. I „Ik veronderstel, dat u over mijn verzoek I I eerst wel een beetje verbaasd geweest zult zijn, miss Raleigh?" Esther haalde even de schouders op, zonder echter te antwoorden. „Ik meende die vrijheid te mogen nemen, daar ik eigenlijk een collega in den meest leterlijken zin van u ben. Kent u de United Service for Pressinformation?" Zij knikte. De United Service was de groot ste en invloedrijkste onderneming op het ge bied van reportage van Amerika en was eigen lijk het gemeenschappelijk apparaat der machtigste couranten-concerns. De berichten van dezen dienst beheerschten en vormden de openbare meening der Vereenigde Staten. Burg had haar eens het een en ander van deze poliep verteld, wier armen tot in de meest afgelegen steden der Unie reikten. Hij had dezen informatiedienst het gevaarlijkste in strument van den modernen tijd genoemd. En nu was mijnheer Hardley daar een medewer ker van. Zij luisterde naar hetgeen hij haar verder te zeggen had. „Ik ben niet de officieele Londensche ver slagever, want dan zou ik niet jiier in Savoy logeeren. Maar het gaat btj ons net als bij u: men ontvangt bijzondere opdrachten. Ik bij voorbeeld moet nu over de algemeene stem ming hier schrijven, zoowel politiek als maat schappelijk en ik dacht zoo, dat onze belan gen in dit opzicht misschien wel eens gemeen schappelijk konden z\jn." Hjj zweeg en keek haar oplettend aan. Esther voelde duidelijk, dat dit r.og niets naders was dan voorposten-schermutseling. Hij wilde haar uit haar reserve lokken en zij glimlachte heel even en knikte hem aanmoe digend toe om voort te gaan. Nu moest hij wel duidelijker worden, haar meer tegemoet komen en meer onverholen spreken. Hij deed eerst nog eens uitkomen, dat naar zijn mee ning haar opvatting der dingen in Engeland wel met de zijne moest overeenkomen en hij geloofde zeker, dat zij elkander in menig op zicht zouden kunnen aanvullen. Een man heeft nu eenmaal andere middelen en wegen om informaties te verkrijgen dan een vrouw, en omgekeerd. Hij was ervan overtuigd, dat zij, geheel en al afgezien van de politiek, de plaatselijke toestanden wilde bestudeeren hier scheen zjjn stém haar een loerenden on dertoon te hebben aangenomen, maar natuur lijk kon zij zich wel vergist hebben terwijl hij daarentegen andere oogmerken had. Weer maakte h\j een pauze en dronk zijn kopje leeg. „U zult allerlei dingen te hooren krijgen, zoo geheel en al in het voorbijgaan en toe- valig, die uw blad in het minst niet interes seeren. Wij evenwel, dat wil zeggen de Uni ted Service, hebben teveel belangen, dan dat welk bericht ook voor ons niet van waarde zou zijn. Ik zou u kunnen aanbieden het voor u onbruikbare materiaal aan ons over te doen en ik bij ervan overtuigd, dat dit een goed zaakje zou worden." Hardley had steeds Ijveriger gesproken, maar Esther zweeg nog. Toch begon haar wantrouwen reeds in te slapen. Echter was zij niet voornemens dit voorstel om het mes aan twee kanten te laten snijden zonder voorken nis van Burg aan te nemen. Maar het belang, dat Hardley zelf bij dit voorstel had, was haar nu ten minste duidelijk geworden. Het was er hem onmiskenbaar om te doen zijn lastgevers tevreden kunnen stellen en dat hem in dat geval de stille medewerking van een vrouw gelegen zou komen, viel wel niet te betwijfelen. Zij schonk haar overbuur een versche kop thee in en hij stak een nieuwe sigaret aan voor hij voortging: „Het zou m\j zeer verheugen, wanneer we samen konden werken, miss Raleigh. Ik zag u daar staks met Mr. Linden, een degelijk man ongetwijfeld, hoewel ik niet durf aanne men, dat hij u van veel nut zal kunnen zijl- Neemt u mijn openhartigheid niet kwalijki maar ik spreek in uw eigen belang." Dus kende hij Linden. Trouwen.» ook sl weer niet verwonderlijk, want de meeste jour nalisten kennen elkander, zij het ook opper* vlakkig, zoo goed als allemaal. Het noemen van haar tafelgenoot van zooeven deed haar echter plotseling weer aan den dikken man denken, die in Hardley's gezelschap was en met één slag was haar opkomende vertrouwen weer verdwenen. Tot nu toe had zij op alles wat Hardley gezegd had, gezwegen, maar nu liet zij plotseling haar voorzichtigheid in den steek. Zij wist, dat zij met haar vraag het gevaar liep de onbevangenheid van Hardley op de vlucht te jagen, maar toen zij dit be dacht, was het reeds telaat. „Wie is eigenlijk die corpulente heer, met wien u samen dineerde, mister Hardley' Met een kleinen schok ging Hardley P10 seling rechtop zitten. „Een oude vriend van den overkant, miss Raleigh. Als zijn naam u interesseert...?" Zij wist, dat hij loog en deze leugen, dit on - wijken van een misschien indiscrete, maa heel gewone vraag, bewees haar, dat haa voorzichtigheid niet misplaatst was. O01: Hardley moest ingezien hebben, dat hij ™e. ledige woorden niet verder zou komen- fri trommelde een paar maal nerveus met de vin gers van zijn rechter- op de knokkels va zijn linkerhand voor hij haar weer recht de oogen keek. ,,Ik wil u klaren wijn schenken, mis® leigh. Die heer was niemand anders als w Selfride..." (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6