Gemeente-begrooting 1937 Ingezonden K.N.V.B.-Beker DE EIMELUKE STRIJD Algemeen rapport Hel apprêt van nieuw goed, ïPjxohi Zesde ronde Tennis Dc tenniswedstrijden te Huisduinen Licht op voor alle voertuigen Legerberichten HERMAN NYPELS' door Michael Corvin li) Kosten voor musea of openbare bibliotheken 2800, Zeer vele leden stellen de vraag, of het Col lege mede van oordeel is, dat spoedige tot standkoming van een nieuw gebouw ten be hoeve van de Openbare Leeszaal noodzakelijk is. In hoeverre, wordt gevraagd, wil het Col lege hieraan medewerken? (Deze 2800.betreffen het subsidie, dat ■de Leeszaal krijgt). Antwoord van B. en W. Ja, wij zien deze zaak onder het oog. Hoofdstuk IX. (Ondersteuning aan behoeftigen en werkloozen.) Belooning doctoren, enz. 15.885, Door meerdere leden wordt aangedrongen op spoedige voorziening in betere huisvesting van de G.G.D. Ook deze zaak zien B. en W. onder het oog. Kosten 3ureau 3Iaatsch. Hulpbe toon 504.000,— (v.j. 588.250,—, werkelijke ultg. 484.500, Is het geraamde bedrag niet te verlagen in verwachting van vermindering der werkeloos heid? vraagt een lid. Antwoord van B. en W. Deze vraag moet voor het oogenblik ontken nend beantwoord worden. Ondersteuning aan werkeloozen. Meerdere leden zouden gaarne ingelicht wor den over het verloop der z.g.n. „Meer-Werk- actie". Antwoord van B. en W. Bij een door ons breed opgezet onderzoek en na gehouden bespreking met verschillende in stanties is ons gebleken, dat er tot het nemen van initiatief geen aanleiding bestond. Wij blij ven echter diligent om bij het voeren van een door particulieren in die richting gaande actie, zoo mogelijk, gevraagde medewerking te ver- leenen. Bestrijding van de gevolgen van de jeugdwerkeloosheid 7400, Meerdere leden zijn belangstellend te ver nemen of er eenige zekerheid bestaat, dat de thans voorgestelde post ad 7400.inderdaad in 1937 vexwerkt zal worden, gelet op het ver kregen resultaat in het afgeloopen jaar. Antwoord van B. en W. Deze post is inderdaad voorgesteld om deze zoo mogelijk dit jaar nog in de Centrale Werk plaats voor jeugdige werkloozen te laten ver werken. Bereids zijn daarvoor eenige werk- objecten ter uitvoering voorbereid, zoodat, zoo dra de Ministerieele goedkeuring daarop zal zijn verkregen, het de bedoeling is deze door een zoo groot mogelijk aantal jeugdige werk loozen te doen uitvoeren. Gerekend mag wor den, dat daardoor vrijwel het geheele jaar over voldoende arbeidsgelegenheid voor deze cate gorie kan worden beschikt. Hoofdstuk XI. (Handel en Nijverheid.) Aflossing voorschotten Zeebad Huis duinen 3084. Zijn de aflossingen over 1936 en 1937 vol daan? vragen enkele leden. Antwoord van B. en W. De aflossingen moeten aan het einde van het dienstjaar worden betaald. Over 1936 is geen aflossing betaald. Voor 1937 kan de gestelde vraag dus nog niet worden beantwoord. Commissie verbetering econ. toe stand 1000, Vereeniging V.V.V. „Helder's be lang 450, Werken deze vereenigingen niet praetisch Voor één doel? vraagt een lid. Slechts gedeeltelijk, antwoorden B. en W, die prachtige glans, kunt U weer precies zoo krijgen met Cracktree e'del- stijfsel. FABRIKAAT: N.V. „ONDER ONS" DE KRIM (O.) Hoofdstuk XH. Belastingen. Belasting op vermakelijkheden. Ge raamd op 43.600, Bestaat er geen mogelijkheid deze belasting in verband met den slechten toestand in dit soort bedrijven te verminderen, vragen enkele leden. Het College meent verlaging van deze be lasting te moeten ontraden. Hoofdstuk XV. Overige inkomsten en uitgaven Is het raadzaam deze 8000,zijnde 1/10 der koerswinst, op de begrooting te plaatsen, vragen enkele leden. Zijn deze stukken reeds verkocht B. en W. achten dit zeker raadzaam; anders was toch deze post niet opgenomen. Voor den verkoop van de stukken zijn maatregelen genomen. KAPITAALDIENST. Buitengewone aflossing van geld- leeningen. Zijn B. en W. bereid de belegging van re serves en aflossing van leeningen te doen in fondsen buiten de Gem. leeningen van Den Helder om, vragen enkele leden. Zijn de reserves van 1935 en 1936 van de leening van 1932 ad 1.000.000,reeds belegd en zoo ja, waarin? Antwoord van B. en W. Ons College is van oordeel, dat de belegging van de reserves dient te geschieden op soliede doch niettemin meest voordeelige wijze. De bedoelde reserves van 1935 en 1936 wa ren belegd in obligaties, behoorende tot door de gemeente Amsterdam, 's-Gravenhage, Rot terdam en Den Helder aangegane geldleenin- gen. De Huisduiner Kermis Ook heden geopend. W|j vestigen er de aandacht op, dat de kermis te Huisduinen ook vandaag nog ge opend is. H.R.C. naar De Kennemers. A.s. Zondag wordt de zesde ronde van de wedstrijden om den K.N.V.B.-beker af gewerkt. H.R.C. heeft ditmaal een uit wedstrijd geloot én wel tegen De Kenne mers, tegen wie de Racers dit seizoen al driemaal in het veld zijn geweest. Mede gezien de vorige resultaten, mag de kans, dat Racing de demi-finale zal halen, zeer groot geacht worden. M.S.V. Zeemacht M.S.V. ZEEMACHT. Voor de 12de maal heeft bovengenoemde Sportvereeniging zich opgemaakt om, ten bate der T.B.C.-bestrijding, de traditioneele nederlaagwedstrijden te spelen. Te dien einde vond een bespreking plaats ten kantore van het M.S.F., waar tevens de loting werd ge houden om de volgorde van spelen der in schrijvende vereenigingen te bepalen. Het resultaat der loting was de volgende; Held. Boys, Helder 4, M.L.D., Atlas, Peten, H.R.C. 5, Oudesluis, B.K.C. 2, Watervogels, H.R.C. 4, J.V.C., Helder 3 en Wieringerwaard. Om aan de klachten over het terrein An kerpark tegemoet te komen, heeft het bestuur van Zeemacht het verzoek gedaan aan de ver eeniging H.R.C. en Helder, om deze wedstrij den dit jaar te mogen spelen op hun terreinen. Gezien het goede doel van deze wedstrijden twijfelen wij er niet aan, dat het antwoord gunstig zal luiden. Moge het sportief en finan cieel gewin dezer zomerwedstrijden, waarvan de eerste plaats vindt op 25 Mei a.s., nog grooter zijn dan andere jaren, tot heil van zieken en zwakken. Successen voor de Zeevaartschool. Goede organisatie. Evenals vorig jaar, zijn tijdens de Pinksterdagen op de banen van Pano rama" te Huisduinen tenniswedstrijden gehouden, welke uitstekend geslaagd mogen heeten. Tot het welslagen werkten diverse factoren samen, zooals het droge weer den 2en dag niet alleen droog maar zelfs ideaal voor tennis! een flinke bezetting en een perfecte organi satie. Dank zij de medewerking van den heer Griek, de eigenaar van de banen, de verschillende clubs en last not least de leiding van den heer E. de Zeeuw, is alles vlot van stapel geloopen en kan men te Huisduinen weer met genoegen op dit sportevenement terugzien. Wat de wedstrijden zelf betreft het volgen de. De klacht is geuit, dat de het voor wed strijden wat te vroeg in het seizoen was en ook wij zouden er op willen aandringen, volgend jaar den datum wat later te stellen. Dat verschillende spelers niet „ingespeeld" waren, bleek wel uit de verrassende uit slagen, welke in sommige matches verkregen werden. Opvallend was het succes van de Zeevaartschoolleerlingen: beide heerennum mers werden door hen gewonnen. En zeer verdiend! Timmers was verreweg de sterkste speler van het tournooi en gezien zijn jeugd, mag bij gestadige en deskundige leiding veel van hem verwacht worden. Boutmy en De Graaf vormden een dubbel, welke dikwijls prachtig sloot; evenals vorig jaar viel ook thans weer het netwerk van Boutmy op. In de B-klasse won weer Van Praa,g: merk waardig, dat enkele spelers, die beslist sterker zijn, zich niet konden losmaken van het lang zame tempo, wat hen door dezen jongeman werd opgelegd. Na afloop van de wedstrijden heeft de heer Sinjewel, Hoofd van de school te Huisduinen, met eenige vriendelijke woorden de prijzen uitgereikt. Woorden van dank sprak de heer Sinjewel aan het adres van den heer Griek, aan de clubs, die de banen afgestaan hadden, de schenkers van de prijzen, den organisator De Zeeuw en de Heldersche Courant. Namens de spelers heeft de heer v. Gessel den heer De Zeeuw nog bedankt voor al hetgeen hij gepresteerd heeft. De uitslagen luiden: Voorronde: Heeren- enkelspel. Griek sl. Geurts 63, 61; Boutmy sl. v. Praag 62, 86; Timmers sl. Krul 60, 60; v. Gessel sl. Smit 61, 36, 6—0; Ver- meydenReinders (Vermeyden ret.); De Graaf sl. Matthijsen 64, 64. De winnaars gingen over naar afdeeling A; de verliezers naar B. Afdeeling A, eerste ronde: Timmers sl. Boutmy 64, 62; v. Gessel sl. Vermeyden 6—0, 6—0. Tweede ronde: Timmers sl. Griek Jr. 60, 62; v. Gessel sl. De Graaf 63, 61. Finale: Timmers sl. v. Gessel 6—1, 60. Afdeeling B, eerste ronde: v. Praag sl. Krul 63, 86; Smit sl. Reinders 63, 61. Tweede ronde: v. Praag sl. Geurts 61, 16, 75; Matthijsen sl. Smit 75, 63. Finale: v. Praag sl. Matthijsen 26, 64, 6—4. Een keurige prestatie van den veteraan en zwaargewicht Matthijsen, die ook de finale van het dubbelspel bereikte. Heerendubbelspel. Eerste ronde: Griek en v. Gessel slaan Bak ker en De Zeeuw 63, 16, 64; De Graaf en Boutmy sl. Timmers en Gantvoort 64, 6—4. Tweede ronde: MatthijsenBakker (inge vallen voor v. Diest) sl. Griek en v. Gessel 64, 64; De Graaf en Boutmy sl. Geurts Reinders 62, 62. Finale: De Graaf en Boutmy slaan Matthij senBakker 60, 62, 64. Na afloop vond nog een exhib:tic/i-partij plaats tusschen de winnaar 1937 (Timmers) en 1936 (E. de Zeeuw). Eerstgenoemde, uit stekend in vorm zijnde, won in straight sets (64, 62, 62) van een De Zeeuw, die zijn gewonen vorm lang niet bereikte. Hoe kleiner u den hoek noar links moakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past... ('t Is veel minder tijdroovend om in alle bochten altijd rechts te houden). H.M.C. Boys-Gemeentereiniging Woensdag 18 Mei hopen de H.M.C. Boys te spelen tegen de Gemeentereiniging-combinatie Opstelling: J. Otten J. v. d. Hert P. Paans J. B. Reinderman N.N. M. Koorn J Ruck J. Brondsema H, Brondsema H. Ras R. Ramler Reserve: P. Klap. Aanvang 6.15 u. terrein Bios-Boys. Geachte Redactie. Gaarne zag ik opname van het volgende, waarvoor bij voorbaat vriendelijk dank. Zeer tot verbazing van velen met mij zijn op verschillende plaatsen in onze gemeente reclames aangebracht, in verband met de a.s. verkiezingen. Wanneer dit op particulier terrein zou voor komen, zou niemand daar eenig bezwaar tegen hebben, om de eenvoudige reden, dat iedere politieke partij het recht heeft bij a.s. verkiezingen hare candidaten aan te bevelen. Waar echter, zooals o.a. op het Konings plein te zien is, een dergelijke reclame is aan gebracht op terrein, waarover alleen de ge meentelijke overheid heeft te beschikken, wordt door het Gemeentebestuur openlijk partij gekozen voor een bepaalde politieke groep. Hoe het Gemeentebestuur tot zooiets is kunnen komen, is een raadsel. Dat verraadt een mentaliteit, die zeer bedenkelijke gevolgen kan hebben. Het is wenschelijk, dat de noodige stappen zullen worden gedaan, dat ten eerste deze reclame wordt verwijderd en in het vervolg het gemeentebestuur dergelijke inconsequente handelingen zal weten te voorkomen. Het gaat er niet om of het, zooals in dit geval de S.D.A.P. betreft, dat geldt voor iedere partij van rechts of links. Hoogachtend, N. W. Korver. Wij ontvingen nog een stuk van gelijke strek king, onderteekend door „eenige ingezetenen", dat wij om zijn anonymiteit niet opnemen. Red. Held. Crt. Den Helder, 18 Mei '37 Mijnheer de Redacteur, Mag ondergeteekende eenige regels in uw blad plaatsen? Wie van onze vrienden wil ondergeteekende helpen aan wat boven- en onderkleeren voor een jongetje van 2% jaar, en een pak en jasje voor een paar werkloozen, gewone maat. Bij voorbaat mijn dank! A. GOIJER, Californiestraat 71, Den Helder „Mijnheerrr! U heeft op mijn hoed gezeten!" „Alsjeblieft, houdt U een beetje kalm het kon veel erger geweest zijn." „Hoezoo?" „Ik kon op m'n eigen hoed gezeten hebben..' Woensdag 19 Mei20.24 uur GESLAAGD: Onze stadgenoot de heer D \bbenes slaagde ie Utrecht voor het examen Leermeester-gezel letterzetten. Detacheering Luchtdoel-Artillerie Te Den Helder is een detachement van het korps luchtdoel-artillerie uit Utrecht aange- komen voor het houden van schietoefeningen. Commando Stelling Den Helder Gedurende de afwezigheid van den Vice-Ad- miraal T. L. Kruijs tot na den terugkeer van Hr. Ms. „Java", zal de functie van Comman dant der Marine worden waargenomen door den Schout-bij-Nacht J. J- Dikkers. Verslag van de Gem. Arbeidsbeurs Den Helder over April 1937. Mannen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 bakschipper, 13 bankwerkers (10 ben. 18 J.l, 3 beton- werkers boekdrukker. 12 bollenjongens (8 ben. 18 j.j, 7 chauffeurs, conciërges, 6 electrlciens (5 ben. 18 j.i, etaleur 9 grondwerkers. 2 incasseerders, 9 kantoorbe. Lenden 13 ben 18 J.). 1 kapper ben 18 J 2 kleermakers. 27 landarbeiders, 3 letterzetters. 5 loodgieters, 3 loop. knechts (2 ben. 18 j.l. 2 machinisten, 1 matroos, 20 met- selaars 2 monteurs, 1 musicus, 7 opperlieden, 2 rijwiel, he "tellers "ben 18 J.l, 1 steenzetter, 1 stoffeerder, 2 stokers, 1 straatmaker, 5 stucadoors, 1 teekenaar, 20 tellers 31 timmerlieden (4 ben. 18 j.l, 13 transportarb., 10 tuinlieden (1 ben. 18 j.), 1 verpleger, 1 wachtsman, 69 losse werklieden. Totaal: 311 personen. Aanvragen kwamen in om: 12 bollenjongens (9 ben. 18 J.), 1 electricien, 1 etaleur, 4 grondwerkers, 1 incasseerder. 4 kantoorbedienden (1 ben 18 J.l, 5 landarbeiders, 1 letterzetter, 5 loopknechts (3 ben 18 j 2 rijwielherstellers ben. 18 J., 3 scheep makers, 15 schilders (3 ben. 18 j.), 1 steenzetter, 1 stof feerder, 21 tellers, 3 timmerlieden, 11 transp.arb., 8 tuin lieden, 20 losse werklieden (1 ben. 18 J.). Totaal: 127 personen. Geplaatst werden: 12 bollenarbeiders (9 ben. 18 J.). 1 electricien, 1 eta leur 4 grondwerkers, 1 incasseerder, 4 kantoorbedienden (1 ben. 18 j.l, 6 landarbeiders (1 in D.uitschland), 1 let terzetter. 5 loopknechts (3 ben. 18 J.l, 2 metselaars, 2 rijwielherstellers ben. 18 j., 15 schilders (3 ben. 18 J.l, 1 steenzetter, 21 tellers. 3 timmerlieden, 11 transp.arb., 8 tuinlieden. 20 losse werklieden. Totaal: 118 personen. Aan het einde der verslagmaand stonden ingeschreven? 1 architect, 2 bakschippers. 9 bakkers (1 ben. 18 j.), 37 bankwerkers (11 ben. 18 j.l, 5 betonwerkers, 1 boek drukker, 11 bollenarbeiders, 44 chauffeurs, 1 colporteur, 10 conciërges, 14 electriciens (2 ben. 18 j.l, 1 graniet werker. 95 grondwerkers, 1 huisknecht, 9 incasseerders, 32 kantoorbedienden (5 ben. 18 j.), 4 kappers (2 ben. 18 j.l, 9 kellners, 4 kleermakers, 2 koks, 1 koperslager, 1 kraandrijver. 104 landarbeiders, 6 letterzetters, 12 lood gieters, 9 loopknechts (4 ben. 18 j.), 1 maaier, 14 machi nisten, 4 magazijnbedienden, 2 matrozen, 1 metaalslijper, 26 meteslaars, i molenaar. 8 monteurs, 1 musicus. 27 opperlieden, 2 opzichters. 4 reizigers, 1 rijwielhersteller, 1 scheepmaker, 18 schilders, 3 schoenmakers (1 ben. 18 j.), 8 slagers, 9 smeden (1 ben. 18 j.), 1 steenzetter, 3 stoffeerders, 11 stokers, 7 straatmakers, 6 stucadoors. 1 stuurman, 1 teekenaar. 73 timmerlieden (4 ben. 18 J.), 1 touwslager, 164 transp.arb., 13 tuinlieden (1 ben. 18 J.l, 1 uurwerkmaker. 1 verpleger, 4 visschers, 1 voerman, 2 vrachtrijders, 305 werklieden (2 ben. 18 j.), 4 winkel bedienden. Totaal: 1155 personen. Vrouwen. Aanbiedingen kwamen in van: 4 aardappelschilsters. 18 dagmeisjes, 14 dagdienstboden, 6 dienstboden, 2 huishoudsters, 3 hulp. i. d. huishouding, 2 kindermeisjes ben. 18 j., 2 kapsters ben. 18 j., 1 man- gelmeisjes, 1 noodhulp-dienstbode. 4 verkoopsters (1 ben. 18 j.), 1 tweede meisje (ben. 18 J.), 1 serveerster, 19 werksters. Totaal: 78 personen. Aanvragen kwamen in van: 4 Aardappelschilsters, 18 dagmeisjes, 14 dagdienst boden, 6 dienstboden, 2 huishoudsters, 3 hulp. 1. d. huishouding, 2 kindermeisjes ben. 13 J.. 2 kapsters ben. 18 j., 1 mangelmeisje, 1 noodhulp-dienstbode, 4 verkoop sters (1 ben. 18 j.l, 1 tweede meisje (ben. 18 j.), 1 ser veerster, 19 werksters. Totaal: 78 personen. Aanvragen kwamen in van: 7 Aardappelschilsters, 2 colportrices, 19 dagmeisjes, 12 dagdienstboden, 13 dienstboden, 1 hulp i. d. huis houding, 1 huishoudster, 1 kapster (gev.) ben. 18 J. 11 kapster ben. 18 j., 3 kinderjuffrouwen (1 ben. 18 J.l, 1 mangelmeisje, 1 noodh. dienstbode, 1 pakmeisje, 2 tweede meisjes (1 ben. 18 j.l, 6 verkoopsters (2 ben. 18 j.l, 1 verplegende, 14 werksters. Totaal: 86 personen. Geplaatst werden: 6 Aardappelschilsters, 12 dagdienstboden, 12 dagmeisjes ben. 18 j., 4 dienstb. intern <1 ben. 18 j.l, 1 huishoud ster ben. 18 j., 1 kindermeisje, 1 mangelmeisje, 1 pak" meisje. 2 tweede meisjes (1 ben. 18 J.), 1 verplegende, 5 verkoopsters (1 ben. 18 J.), 13 werksters. Totaal: 60 personen. Aan het einde der verslagmaand stonden ingeschreven! 4 Aardappelschilsters, 6 dagdienstboden, 13 dagmeisjes, 1 dienstbode intern, 4 huishoudsters, 2 hulp. i. d. huis houding, 6 kantoorbedienden, 5 verkoopsters (4 ben. j.), 10 werksters. Totaal: 51 personen. KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Vakkleding voor alle bedrjjvMi IJzersterk en toch niet duur. En toen zjj hem verwonderd aankeek: „Onze onze chef. Men kent hem niet algemeen. Hij blijft gewoonlijk op den achter grond, houdt er niet van opzien te verwekken. Hij is nu voor een paar dagen hier. Was eerst in Berlijn, Parijs. Wij hebben daar straks onder het eten over allerlei onderwerpen ge sproken, ook over u. Selfride het is name lijk Selfride's idee vond, dat wij elkander behulpzaam konden zijn. U ziet, dat ik U vol komen vertrouw. Niemand weet, dat hij hier is. Ik had u gemakkelijk een willekeurigen naam kunnen noemen, zonder dat u aan de echtheid ervan had kunnen twijfelen. Maar het schijnt, dat de chef er groote waarde aan hecht ons te gebruiken." Hardley was als veranderd. Hij sprak nu kort, afgebroken en zenuwachtig. Hij had Esther's aarzelen gevoeld en nu uitgespeeld, wat hij als grootste troef had achtergehouden. Achter dat heele collegiale verhaal stak iets meer. Er stak iets achter, dat niets met het overdoen van onbruikbae informaties te ma ken had. Zij was helderhoorend geworden en plotseling laaide er als een vlam een nieuw denkbeeld in haar op. Zij was hier om onder het masker van ver makelijkheidsverslaggeefster de conspiratie der Engelsche montaan-industrie te onthullen, en nu was zij daar een toeval met lieden in aanraking gekomen, wier plannen haar, hoe wel zij hen nog niet kende, minstens even in teressant voorkwamen als haar eigenlijke taak. Zij had den indruk, dat deze Amerika nen een dekking zochten en dat zjj mis schien zouden probeeren door haar, de on verdachte verslaggeefster van de „Welt", zulke informaties te verkrijgen, als te Londen voor Amerikanen of den United Service onbe reikbaar waren. Hoe dikwijls had Burg in deze laatste weken niet gefoeterd over den voortdurend toene- menden invloed op het Continent. Er moesten nog onbekende kanalen bestaan voor het ver krijgen van inlichtingen en het indruppelen van opinies. En nu stond zij onmiskenbaar aan den ingang tot zulk een kanaal! Tegenover haar zat Hardley met een ge spannen, ja, angstige gelaatsuitdrukking. Welk besluit zou zij nemen? Kon zij het aan zichzelf toevertrouwen hier dieper op in te gaan? Reeds gedurende een kwartier beantwoordde juffrouw Cohen alle telefonische en mondelinge vragen naar den heer Burg met de mede- deeling, dat de chef niet gestoord mocht wor den, zonder dat zij zelf precies wist, waar het om ging. Op haar vraag had de telegram- hesteller haar slechts kunnen antwoorden, dat het een telegram uit Londen was. Uit Londen, dat beteekende van Esther Raleigh, overwoog de secretaresse, en dat het rechtstreeks aan het redactiebureau gezonden was, beteekende een zaak van een zoo groot gewicht, dat zij geen uitstel kon lijden. Toen Burg na verloop van verscheidene minuten nog steeds niet uit kamer, waarin hij met het telegram verdwenen was, kwam opduiken, werd zij onrustig. Er waren nu reeds bijna twintig minuten verloopen, maar toen vloog de deur open en staarde, het roode gezicht van Burg haar aan: Heel zijn reus achtige lichaam sprak van opwinding. Hij schreeuwde haar toe, dat hij vooreerst voor niemand te spreken was en dat hij naar den hoofdredacteur ging. Meteen schommelde hij snel de kamer door en verdween in de gang, die naar Mersheim's kamer voerde. Mersheim stond voor zijn ouderwetschen lessenaar. Onder het schrijven spitste hij de lippen. Hij zoog zich vol met een goed ge vonden vorm voor een gelukige en treffende phrase, tot hij de woorden uitademde neder- schreef. Zijn stijl was beroemd en zijn dictie was klaar en scherp, zonder daarbij echter nuchter te worden. Hij hield van opsierende woord toevoegsels, van kleine wendingen, die een ironische werking gaven, en van af en toe een citaat. Hoewel hij zich nooit bepaald op de schoone letteren had toegelegd en zelfs een lichte verachting voor het feuilleton gevoelde, was hij het type der literatoren met politieke eerzucht. Het kwam er niet in de eerste plaats op aan, dat men een opinie had en deze uit sprak, maar hoe men haar uitsprak. Mersheim bezat een door tientallen jaren practijk nog verruimde algemeene ontwikkeling, die opper vlakkig was, maar hij verstond het en dat is het eigenlijke wezen van de journalistieke publiciteit die oppervlakte te polijsten en er dan de dagelijksche gebeurtenissen in te laten afspiegelen. Tot hoofdredacteur van de „Welt" stempelde hem behalve de wensch van den ouden Rehmhardt, zijn bedrevenheid in de maatschappelijke omgangsvormen, die hem tot alle kringen, die hem onontbeerlijk waren, snel toegang verschafte. Hij was dan ook geen hoofdredacteur in den nauweren zin van het woord en dat deed voortdurend de tegenstelling met Burg uit komen, die voor het bedrijf onmisbaar was. Mersheim wist best, dat als Burg in een dis cussie zweeg, hij dat niet uit hoogachting deed. Zij gingen elkander voor zoover dat mogelijk was, uit den weg en behandelden elkander met een soort ontzag, zooals een paar wolven in een vette landstreek dat zouden kunnen doen, wanneer zij die geen van beide wilden verlaten. Slechts in één gezicht kon Burg er zeker van zijn, dat Mersheim hem steeds onvoor waardelijk gelijk gaf, namelijk in de kwesties, die het personeel betroffen. Nog nimmer had Dr. Mersheim geprobeerd openlijk stelling te nemen tegen de opinie, die de oude Burg huldigde over welker werker in de zaak ook en steeds had hij zijn reportagechef op de hoogte gehouden van alle werkzaamheden, die aan het personeel werden opgedragen. Daar Burg nu eenigszins opgewonden de kamer van den hoofdredacteur binnenstormde, moest er voor die handeling wel een bijzondere aanleiding bestaan. Dr. Mersheim keerde zich om, vriendelijk glimlachend, doch in zijn binnenste diep ge krenkt over het ruwe binnendringen van den ouden man. Waarmee hij mijnheer Burg van dienst kon zijn? Burg keek hem laaiend aan. „Weet u welken weg wij juffrouw Raleigh opdrijven, als u haar niet gauw terugroept9" „Pardon, mijnheer Burg! Waarom zoo zenuwachtig? U weet het immers zelf. Wij bespraken zeer uitvoerig..." „Ik heb den indruk," Burg greep in zijn zak, waar hij Esther's telegram in zijn vuist verkreukelde, „dat wij beiden jawel, wij allebei het gevaar voor juffrouw Raleigh heel erg onderschat hebben!" Mersheim keek hem vragend en eenigszins ongeduldig aan. NIk zie niet in, welk gevaar haar dan zou bedreigen. Zij heeft een bepaalde opdracht, di ons interesseert..." Plotseling trad Burg vlak voor den ande Hij stak haast een half hoofd hoven hem ui „Wij? Wie zijn wij? Laten we liever eer>J zijn, Mersheim! U wilt een ruilhandeltje drjl ven. Men had op het oogenblik daar ginc's, de Wilhelmstrasse wel juist niemand y die goede berichten over de season kan g ven, hè? Maar wij hadden het geluk iema in de redactie te hebben, die zich stellig! voor dezen arbeid zou ontwikkelen. Maar m men iemand als juffrouw Raleigh aan de mogelijkheden blootstellen?" n Dr. Mersheim deed zwak glimlachend schrede achteruit. ,,Ik herken u haast niet meer, beste Bul' Sedert wanneer neemt u het zoo op voor on hm redacteurs?" j* Burg werd koel en kalm en keek oP klok. „Mooi. Het meisje, dat nu nog °nverc'or?nt naïef en fatsoenlijk is, moet dus aan dit fr geplaatst worden. Het is een schandaal, m^£ ik kan het niet verhelpen. Eén ding CVM moet hè' rend u echter verzoeken, Dr. Mersheim: als uur gekomen is, dat zij voor ons te bezwa) geworden is, deelt u dan eerst aan mij daarna aan haar dat feit mede, Ik ben e oud man. Uw eigenaardige toespeling! zooeven overschat mijn behoefte aan V' n Het is noodig zich van tie capaciteiten dit jonge meisje geen verkeerde voorst® te maken. Zij is verstandig en zal sluw den. Zij is niet leelijk en zal een schoon" te maken. Zij is verstandig en zal s'^Won|1eid worden. Zij heeft een helder verstand een vlug begripsvermogen en zij zal orfl vergeten. Ik wilde u dit nu reeds zegg?"' ta u voor verrassingen te behoeden. Zij zal vergeten. Nog kan zij den weg niet overz (Wordt ve: rvolg^

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6