Heimelijke de strijd Behandeling Gemeentebegrooting (vervolg) Vergadering van Dinsdagavond Openfeare verkoof>ing HERMAN NYPELS' door Michael Corvin We verheugen ons er over dat zonder aan tasting van vitale stadsbelangen, zonder be- iastingverhooging, het College kans heeft ge zien de begrooting sluitende te kunnen aan bieden. Zondagsviering en Zondagsheiliging- Kan dus een en ander onze goedkeuring wegdragen, er zijn toch enkele zaken die wij, in verband met Zondagsviering en Zondags heiliging gaarne anders hadden gewild. Dan denken wij allereerst aan de opening van het seizoen te Huisduinen, dat op den lsten Pinksterdag plaats vond. Kon dit, reke nende met gevoelens van anderen, niet op den 2en dag zijn geschied? We zouden dan ook het College willen verzoeken zooveel mogelijk rekening te willen houden met ons en onze geestverwanten en zeer sober te zijn met het toestaan van dergelijke festifiteiten, vooral op den Zondag. In de tweede plaats de feestweek, ook daar van zouden we, wat de Zondagfeestviering betreft, ons willen aansluiten bij het vóór gaande, hoewel we hierbij willen verklaren, op 't standpunt te staan van algeheele afschaf fing. We meenen nog steeds, naast de prin- cipieele bezwaren, die we hebben, dat een zoodanige feestviering „uit den tijd".., af- tandsch is. Het moge dan waar zijn, dat we financieel hierdoor een zeker verlies hebben te boeken, daar staat tegenover een bedrag van 3 i 4 maal zoo groot,, dat onze gemeente uitgaat en waarvan niemand onzer plaatsgenooten eenig voordeel heeft. De zedelijk-moreele ver liezen zijn echter ernstiger, 't Is nu in 't leven eenmaal zoo, dat vele menschen tegen zich zelf moeten worden beschermd. Wij kunnen ons met de mede door ons ge stelde vraag in verband met verlaging rente percentage van de Rijksverzekeringsbanklee- ning en of die post niet te speculatief is, ons met het gegeven antwoord volkomen vereeni gen, waaruit blijkt dat deze post dus zeker is. Wij zijn er voor, dat zal worden aange steld een meterijker-instrumentmaker, opdat de gemeente ook tegenover de gemeentenaren volkomen verantwoord zij in het verzorgen van de wederzijdsche controle. M. de V. Hoewel ook wij gaarne een voor stel tot verlaging van den gasprijs, verminde ring of opheffing meterhuur zouden willen steunen, meenen we toch dit niet te mogen doen en stellen ons op 't standpunt, gezien 't aanvankelijk resultaat van de gevoerde re clame, dit jaar nog maar eens rustig 't ver loop van een en ander af te wachten, We willen de hoop uitspreken dat het ge geven antwoord op de algemeen gestelde vraag: hoe 't staat met het Centraal dienst gebouw Centrale boekhouding? en voor ver betering van de huisvesting van deze en an dere diensten is in voorbereiding, dit moge beteekenen, dat ons binnenkort voor- Stellen daartoe bereiken. Dat het College de positie van een opzich ter 2e klasse zal verbeteren en die van klerk ibjj de Gemeentewerken en Water- en Licht- bedrijven zal herzien en daartoe voorstellen zal doen als antwoord op een mede door ons voor laatstgenoemde vraag heeft onze volle instemming. Mochten de onderhandelingen en het over leg in verband vernieuwing Keizersbrug een gunstig resultaat hebben, dan meenen we tpch, dat alvorens tot den bouw van een nieuwe (vaste) brug worde overgegaan, ge tracht zal worden, het verkeer te water aldus te leiden, dat van de aangelegde steigërs aan de Binnenhaven door hen, die zich gedupeerd 2ouden gevoelen, gebruik kan worden ge maakt, opdat de daaraan verbonden kosten voor de gemeente zoo laag mogelijk worden gehouden. Mocht een betere verbinding tot stand kun nen worden gebracht tusschen de twee stads- tgedeelten door middel van een tunnel of luchtbrug, zoo zouden ook wij in beginsel daaraan onze medewerking verleenen. Wat de salarieering betreft van den typist schrijver, M. de V., wij wisten zeer wel dat die plaats heeft overeenkomstig de salaris- verordening. Iets anders is of de salarieering wel in overeenstemming is met de gepres teerde en opgedragen arbeid. Wij meenen van miet, vandaar onze vraag. We zouden het Col lege in overweging willen geven, deze zaak nauwkeurig te bezien, evenals we dit zouden willen vragen omtrent de salarieering van de typiste-schrijver, voorheen werkzaam bij den Armenraad. Wat betreft de Openbare Leeszaal zouden we willen verzoeken zoo spoedig mogelijk daar te helpen en we herhalen onze gestelde vraag: Is het niet mogelijk aan de Leeszaal tijdig een voorschot op de jaarlijksche subsi die te verstrekken. De heer Terra (K.K.) aan het woord. De heer Terra wijst op de wenschelijkheid van het gunstiger beschikbaar stellen van electrischen stroom, vooral voor de waterbe maling, waarvoor hij een tarief van maximum 5 cent wil stellen. Hij verwacht daarvan meer aansluiting voor bemaling. Spr. is niet vcoor de aanstelling van een meterijker-instrumentmaker. Hij bepleit het door de R.K. fractie, het vorig jaar ingeno men standpunt van herziening der meterhuur voor gasmeters, waardoor meer abonné's ge worven hadden kunnen worden. Spr. bestrijdt het antwoord van het College over de rioleering te Huisduinen, met steun van het Werkfonds. Hij dringt aan op de uit voering van dit werk, dat noodzakelijk is, in werkverschaffing. Ik zou het wenschelijk vinden om de riolee ring niet uit te voeren in de bestaande straat, zegt spr. Laat men dan dat gedeelte van den weg voor straat benutten, dat tusschen de slooten ligt, dus nog niet op de breedte bren gen als het gedeelte van den weg binnen de linie. Laat men met verbreeden van den weg en aankoopen van grond daarvoor afwachten hoe de ontwikkeling van Huisduinen is. Spr. dringt voorts aan op een grondig on derzoek naar de kwaliteit van de goedkoopere olie. Voor de verbetering van de straten geeft hij het College in overweging meer straten door middel van aanbesteding te doen verbe teren. Spr. acht het een groot bezwaar dat er 's nachts ten huize van den veldwachter op Huisduinen geen telefoon aanwezig is. Hij vraagt voorts of het niet op den weg van het College ligt een subsidie te verleenen voor de werkzaamheden, verricht door het Wit-Gele Kruis. Ten aanzien van de school te Huisduinen vértrouw ik, dat het College alles zal doen om deze school te doen blijven bestaan. Omtrent de schoolvoeding bij vraag 354, zal toegejuicht worden, wanneer merkvoeding wordt toegepast. In verschillende gemeenten wordt dit reeds gedaan en naar mij bekend is met zeer weinig kosten en succesvol. De heer Hoornsman sluit de alge- meene beschouwingen in eerste instantie. De heer Hoornsman dringt op spoed aan voor het uitbreidingsplan van Julianadorp, waarvan het eigenaardig is dat dit plan, dat nog in den Raad behandeld moet worden, met den betrokken autoriteit van Gemeentewerken reeds besproken is, die reeds aanwijzingen heeft gegeven, wat er moet gebeuren. Toch zal dit plan in den Raad bestrijding krijgen, daar het, naar spr. inzicht een stadsplan is en geen plan voor een dorp. Ten opzichte van de v. d. Veerstraat blijft spr. van meening, dat de eigenaar, door een of andere onbekende reden, gedupeerd is. Spr. dringt bij het College op soepelheid aan. De vergadering wordt hierna verdaagd tot 's avonds half acht. Bij de avondzitting, welke precies half acht aanving, begon het College van B. en W. dadelijk met de replieken. De burgemeester opent de replieken. Het was de burgemeester, die het eerst het woord nam. Deze begon met namens het Col lege de verschillende raadsfracties zijn erken telijkheid te betuigen voor de wijze, waarop de besprekingen waren gevoerd en voor de op h^t College geleverde critiek. De verkiezingsreclames. Ten aanzien van het te berde gebracht over de verkiezingsreclames deelde de heer Rit meester mede, dat het College van de voor opgezette bedoeling was uitgegaan Om het be- kalken en op andere wijze bekladden van de straten enz. tegen te gaan. Vandaar dat het de gelegenheid gegeven heeft aan de verschil lende partijen om verzoeken in te dienen tot het doen aanbrengen van pamfletten op ver schillende punten van de stad. Deze handel wijze zal consequent doorgevoerd worden, zoodat verzoeken van andere politieke par tijen, welke binnen gekomen zijn, eveneens ingewilligd zullen worden. Spr. gaf toe, dat het misschien beter was geweest, als het Col lege vaste punten had aangewezen, maar'over het algemeen is het van meening, dat het in deze materie goed gehandeld heeft. Het Col lege zal geen „politiek" plegen, maar het is wel goed als er geconstateerd wordt, dat door zijn handelwijze het College de democratie het meest gediend heeft. „Politiek" zijn wel de vragen van den heer Uithol over den 1-Mei-dag, vandaar dat spr. die vragen niet zal beantwoorden, mede onder referte naar de houding van den minis ter, die in een soortgelijke aangelegenheid precies zoo gehandeld heeft. Wat de aanbesteding van de „Hygiéa II" betreft, deze is wel degelijk in openbaren Raad besproken, aldus maakte spr. Dr. F. Kuiper duidelijk. De heeren Schoeffelenbergér en Boogaard hebben het over de schoolreisjes gehad, maar hoe gaarne het College er weer een post voor uitgetrokken 'zou hebben, de gemeentefinan- tiën laten dat momenteel niet toe. Voorts betoogde spr., dat het College bij het samenstellen van de begrooting volkomen gerechtigd was om rekening te houden met de conversie van de 6 leening: de wet .dien de daarbij zelfs tot steun. Inderdaad is er weinig bezuinigd op openbare werken, het geen maar gelukkig .is ook, want dan zou elke uitvoering stop gestaan hebben. Het is merkwaardig, dat verschillende raadsleden het lied der bezuiniging zingen, terwijl zij aan den anderen kant aandringen op uitvoering van werken. Het een kan met het andere niet samen gaan. Het College is van goeden wille, het wil .gaarne vooruit, maar helaas kan dat momenteel niet. B.v. de boomganplanting: spr. is van meening, dat er nog veel meer boomen moeten komen, maar daar kan slechts geleidelijk iets van komen. Het internaat aan de Zeevaartschool. Spr. geeft den heer F. Kuiper gaarne toe, dat er een nieuw internaat voor de Zeevaart school moet komen, alsmede een Lyceum. De grond waarop het internaat gebouwd moet worden, kan slechts in erfpacht verkregen worden tot wederopzegging, zoodat het daar op zetten van een duur gebouw een te ris kante onderneming is. Spr. gelooft, dat het verstandiger is om nog wat te wachten, temeer daar met dit object een bedrag van ongeveer 80.000 gulden gemoeid is. Wat het Lyceum betreft, er is een aanvraag naar den Minister om de Handelsschool te mogen om vormen in een H.B.S. a. Als daarop goed gunstig antwoord binnengekomen zal zijn, kan de kwestie van het Lyceum eerst beke ken worden. Sprekende over de boventallige onderwij zers, deelde spr. mede, dat bij vacatures in de eerste plaats rijkswachtgelders benoemd worden. De luchtbrug. Spr. staat niet sympathiek tegenover het plan tot aanleg van een luchtbrug over het spoor. Gaat eerst eens de luchtbruggen elders bekijken, adviseert spr., dan zult U zien, dat ze heel weinig gebruikt worden, terwijl ze nog diverse nadeelen bezitten ook. Bovendien geeft spr. den moed ten opzichte van de houding der spoorwegen nog lang niet op: na de begrooting hoopt hij opnieuw op deze kwestie in te gaan. De schoolgelden en de groote ge zinnen. Op een bijeenkomst van een katholieke orga nisatie, waar ook wethouder Smits aanwezig was, is gezegd, dat de verordening op de schoolgelden destijds op „slinksche wijze" in gevoerd geworden was. Spr. laakte het in den wethouder, dat hij tegen deze uitlating niet geprotesteerd had. Spr. betoogde vervolgens, dat naarmate het kindertal in een gezin groo- ter is, de kinderaftrek eveneens grooter is. Dit beteekent al een groote ontlasting voor die ge zinnen. Spr. heeft cijfermateriaal geraadpleegd en daaruit is hem gebleken, dat er maar wei nig-gevallen zijn van meerdere (3, 4 en 5) kin deren uit groote gezinnen, die op school gaan. Het college heeft de verordening welbewust ingediend, maar het is bereid deze opnieuw te bekijken. Nog maakt spr. een vergelijking met de schoolgelden van de Fröbelscholen en toont aan, dat die in vergelijking met de lagere scholen aan den hoogen kant zijn. Afschaffing „emmerstelsel". Hte „emmerstelsel" is inderdaad onge- wenscht, maar aan het aanleggen van een rio leering zijn vele bezwaren verbonden. Spr. is echter van meening, dat verbetering alleszins gewenscht is. Korte repliek van weth. Smits (r.k.). Op de afdeeling van wethouder Smits zijn maar weinig bemerkingen of vragen binnenge komen, reden waarom wethouder Smits (r.k.) zijn repliek kort kan houden. Nadat ook hij den Raad een compliment gemaakt had over de zakelijke wijze, waarop de beschouwingen waren gehouden, gaf spr. de verzekering, dat het college het vraagstuk van de werkverschaf fing coulant uit zal voeren, terwijl voor de jeugdige werkloozen plannen in bewerking zijn, welke aan een groot aantal werk zullen ver schaffen. Repliek van weth. v. d. Vaart (s.d.). De repliek van wethouder v. d. Vaart (s.d.) was hoofdzakelijk bedoeld als verweer op de critiek van dr. Feenstra Kuiper. Wat het niet volledig ter inzage leggen van stukken be treft, blijkt het, dat er maar sprake was van 1 overigens weinig ter zake doende, circulaire, terwijl de heer F. Kuiper het andere stuk over het hoofd had gezien. Sprekende over de te late indiening van de begrooting, zeide spr., dat het niet verstandig is de wettelijke voorschriften altijd letterlijk toe te passen: de praktijk kan in deze een woordje meespreken. B. en W, zagen geen kans om eerder een sluitende begrooting aan te bieden. En nu had, hangende het verschil van meening met het Ged. Staten, de begrooting wel door den Raad behandeld kunnen worden, maar dan zou de Raad toch voor moeilijkheden gestaan hebben, waarvan hij thans geen last heeft. B. en W. hebben het oponthoud geheel voor eigen rekening genomen: de betrokken ambtenaren hebben hun werk op tijd inge leverd. Er is gesproken over speculatieve posten; welke, van de geraamde posten der begrooting is er niet speculatief als men dit woord, zoo als dr. F. Kuiper wel zal bedoelen, interpreteert als „niet geheel zéker?" Vervolgens gaat spr. over tot een finantieel-technisch betoog, waar bij tot uiting komt, dat het college wel degelijk de finantieele positie van de gemeente ook in den toekomst heeft overzien. Het voorbeeld, dat de heer F. Kuiper over de wegenbelasting aangehaald heeft, acht spr. geheel onjuist. Wil men dergelijke percentages vergelijken, dan moet men ze in de totale ver houdingen zien. De belastingcijfers van Roozen- daal bij den kop nemend, vraagt spr. hoeveel een inwoner van die stad in totaal minder betaalt dan een inwoner van onze stad. Dat verschil zou hij wel eens willen zien. Ver andering aanbrengen in de belastingen acht spr. onmogelijk: van verhooging kan zeker geen sprake zijn, terwijl in dezen tijd van ach teruitgang een vermindering van belasting zou beteekenen, dat de kans op verhooging het vol gend jaar zeer groot zou zijn. En dat is zeker een onjuiste politiek. De bedrijven. In de laatste jaren heeft er heel wat ver sobering bij de bedrijven plaats gevonden, ook bij derzelver administratie. Naar spr.'s mee ning is er dan ook te weinig personeel bij ver scheidene diensten. Wat de verliespost betreft, spreekt de heer v. d. Vaart de verwachting uit, dat deze in de toekomst wellicht weer opge haald zal worden. Diversen. De heer Schoeffelenberger moet het antwoord van B. en W. inzake de wegen belasting niet begrepen hebben. De wegenbe lasting is niet ingesteld op de huurwaarde van de huizen. De typist-schrijver bij Sociale Zaken. Toe stand moet voorloopig gehandhaafd blijven. Voorschot op subsidie van de Leeszaal. Na de begrooting zal dit punt nader overwogen worden. Uitbreidingsplan Julianadorp. Voorstel daar toe zal in den Raad komen. Inzake de v. d. Veerstraat kan men verzekerd zijn van de soe pele houding van het College. Meterhuur gas. Er valt een sterke stijging van het gasdebiet te bespeuren (in vergelijking met elders), hetgeen eenige perspectief biedt. Onderhoudswerken. In het algemeen is aan besteding hiervan niet juist. In eigen beheer uitgevoerd, behoeven deze zeker niet duurder te zijn, maar wel beter. Subsidie Wit Gele Kruis. Deze kwestie zal in de eerstvolgende Raadszitting aan de orde ge steld worden. Duplieken. Van de duplieken kan gezegd worden, dat de raadsleden zich ook in déze zeer beperkt heb ben. De heer Ran (r.k.) was verheugd, dat het college bij de schoolgeldenkwestie de doör zijn fractie aangevoèrde cijfers niet aangevallen had. Deze kwestie is niet zoo onbelangrijk als voorgesteld wordt. Spr.'s fractie zal zich alsnog ernstig beraden om eventueel met een voorstel te komen tot herziening van de verordening op de schoolgelden. De heer Uithol handhaaft zijn punten. De heer Uithol (nat. herstel) bleef op het standpunt staan, dat de verschillende commis sies van bijstand samengesteld dienen te wor den aan de hand van de geloofsbrieven der raadsleden. Nog steeds is hij voor een onder zoek inzake de „oliekwestie", ook al gaat die slechts om een „dooie honderd gulden". Spr. noemde de nationale taak van Helder's Fan farecorps niet groot, terwijl hij het niet met den burgemeester eens is, dat het spreken over de onderwijzers meeloopend met den 1 Mei-op tocht en het niet-meewerken van het genoemde corps aan de feestelijkheden ter gelegenheid van de verloving en het huwelijk van Prinses Juliana „politiek" is. De verkiezingsreclame van de s.d. vindt spr. een ontsiering van de stad, terwijl de gemeente goedkooper uit ge weest zou zijn als de Hygiéa II na openbare inschrijving gegund geworden was. Dr. Feenstra Kuiper weer aan het woord. Nadat dr. Feenstra Kuiper (gem. be lang) verklaard had, dat hij het eens was met den heer Uithol inzake het meeloopen van on derwijzers in optochten op 1 Mei en inzake de oliekwestie, deelde hij mede, dat, als het Lyce um eerst volgend jaar September in werking Tegen verstopping. Tengevolge ven een zittend leven lijden veel menschen aan verstopping slechte spijsvertering. Hun levensgeluk lijdt er onder Verhelp het euvel voordat het chronisch wordt, met Leo-Pillen, het zuiver plantaardige, zacht werkende laxeermid- del. In doosjes vanaf 20 cent. treedt, hij met een voorstel zal komen tot her. ziening van de schoolgelden. Spr. is van mee- ning, dat bij vacatures het gemeentebestuur moet bljjven trachten om met behulp van een dispensatie van den minister kweekelingen met acte te plaatsen. Na op het finantieel-technisch debat van wethouder v. d. Vaart te zijn ingegaan, waarbij spr. van meening was, dat men goed deed de finantieele constellatie iets somberder in te zien, dan thans het geval was, heeft spr. be- toogd, dat het voorbeeld van de wegenbelasting diende om aan te toonen, dat het grootste ge. deelte van de belasting uit de wegenbelasting komt. Z.i. is het beter de druk van de belasting meer over alle inwoners te verdeelen.'Wat zijn vraag over het menu van het internaat van de Zeevaartschool betreft, hiermede heeft hij be- doeld, mede naar aanleiding van klachten, die hij gehoord had, een inzicht te krijgen in de verdeeling van het voedsel aldaar. De heer Boogaard (s.d.) was niet te spreken over de houding van de Ned. Spoor wegen, van wie nu letterlijk niets gedaan ge kregen wordt, terwijl de gemeente al veel kos- ten aan plannen tot verbetering van den be. kenden toestand heeft besteed. Spr. voelt er veel voor om werkzaam te blijven in de rich ting van een brug. Tot den heer Uithol richt spr. het verwijt, dat deze nog critiek heeft op het college van B. en W. omdat dit zijn voorstel tot het benoe men van een commissie, welke bemoeiingen veel meer zouden kosten dan de bezuiniging, welke eventueel bereikt zou worden, tot onder zoek in de oliekwestie niet overgenomen heeft, De heer Uithol heeft destijds met veel bombarie gewag van deze kwestie gemaakt en gesug gereerd, dat er sprake was van corruptie, ter wijl het slechts om een geringe bezuiniging gjng- De heer Van L o o sprak er zijn voldoening over uit, dat de heer Uithol tot de overtuiging gekomen was, dat tegen het beleid van B. en W. maar heel weinig is in te brengen. Voor de beantwoording van B. en W. In tweede instantie, zie men ons nummer van morgen. De vergadering van den gemeenteraad wordt hedenmiddag om 2 uur voortgezet. In „Musis Sacrum" werd gisteravond een aantal huizen en erven publiek verkocht, ten overstaan van notaris A. M. Engelmann. Er werd als volgt verkocht: Het kapitale gebouw, bekend en gebruikt geweest als „Marine-Bondsgebouw", aan het Julianapark no. la, met bijbehoorenden grond, ter grootte van 4 aren 72 centiaren, voor 20.950.—. Kooper de heer F. H. Nypels q.q. Het woon- en winkelhuis met erf aan de Binnenhaven no. 12 groot 67 centiaren, voor 1500. Kooper de heer H. van Pelt c.s. q.q. Het huis en erf aan de Achterbinnenhaven no. 9, groot 43 centiaren, voor 890. Kooper de heer R. N. van Os q.q. Het woon- en winkelhuis met erf aan den Polderweg no. 14, groot 1 are 2 centiaren, voor 2425. Kooper de heer C. G. F. M. Winter. Het woonhuis met erf aan den Kanaalweg no. 83, groot ongeveer 292 centiaren, en een gebouw met erf, waarin gevestigd de N.V, Heldersche Uitgevers-Maatschappij, aan den Kanaalweg no. 84, tezamen voor 4900. Kooper de heer J. Nelis. t Het fotografisch atelier met grond aan de Weststraat no. 80, groot 72 centiaren; opge houden. Het huis en erf aan de Hoogdwarsstraat no. 6, groot 88 centiaren, voor 1340. Kooper de heer C. Veerman. Het huis en erf aan de Hoogstraat no. 136, groot 31 centiaren, en het huis en erf aan de Hoogstraat no. 138; groot 72 centiaren; opge houden. Het huis en erf aan de Keizersgracht no. 46. groot 57 centiaren, voor 1510. Kooper de heer W. de Groot. KLEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER Uniform-lakens per Meter. Voor wederverkoopers engrosprjjzw». 12) Misschien nog niet. Maar binnen weinige we ken of dagen zal alles haar duidelijk zijn. Zjj zal erkennen, dat zij op een post staat, waar zij in een moment van onvoorzichtigheid prijs gegeven wordt of zou u de „Welt" in een Bpionnageproces laten wikkelen?" Burg keek naar buiten, naar de rumoerige Straat, en zweeg een oogenblik, terwijl Mers- heim zonder te antwoorden de glazen van zijn bril opwreef. Toen richtte de oude op nieuw het woord tot hem. „Ik heb zooeven van juffrouw Raleigh een bijzonder gewichtig telegram ontvangen, dat ik u wilde laten zien, hoewel het eenigszins persoonlijk aan mij is gericht. Zij meldt, dat men van den kant van den United Service probeert haar medewerking te verkrijgen. Die menschen werken snel en zeker. Zij moet, zooals zij dadelijk reeds zelf ontdekte, ge paaid worden door de verzekering, dat men van haar slechts inlichtingen vraagt, die voor de „Welt" onbruikbaar zijn. In werke lijkheid moet z(j, naar juffrouw Raleigh ook reeds vermoedt, voor die Amerikanen eenige* kastanjes uit het vuur halen. Ik voor mij neem nog iets anders aan, namelijk, dat zij zullen probeeren ons door haar het een of andere smakelijk opgedischte verhaal te laten slikken. Zij doorziet het spel ten halve. Dat zij het geheel zou doorzien is bij haar oner varenheid in deze soort zaken niet mogelijk. De vraag is nu slechts, of we haar móeten aanraden met Mr. Hardley, dien we zeer goed kennen, samen te werken of niet. Het zal echter wel beter zijn dit op het Departement van Buitenlandsche Zaken te bespreken. Als het onze uwe disposities niet schaadt, wilde ik u wel verzoeken mij liefst zonder uitstel uw beslissing te laten weten, daar juf frouw Raleigh mijn antwoord wilde afwach ten voor zij zich tot iets zou binden. Burg keek weer op de klok voor Mersheim nog geantwoord had. De hoofdredacteur was door de onrust van Burg aangestoken. De gebeurtenissen te Londen schenen zich waar lijk sneller te ontwikkelen, dan hij voor mo gelijk gehouden had. Het was hem even dui delijk als Burg, dat Esther Raleigh aan Dr. Linden weinig houvast zou hebben, om van bescherming nog maar niet eens te spreken en bovendien mocht Londen niet verder dan bepaald onvermijdelijk zou zijn in deze zaak gemengd worden. Dit bondgenootschap zou den toestand niet weinig moeilijker en gecom pliceerder doen worden, maar de vijandschap van den United Service, die door het weige ren van medewerking zou ontstaan, zou het uitvoeren van Esther Raleigh's taak onmoge lijk maken. Mersheim keek langs Burg heen naar een vlek op het behang. „U hebt gelijk. Burg, we kunnen weinig doen, maar als juffrouw Raleigh inderdaad is, waar u haar voor aanziet, zal haar niets ge beuren. Ik behoef niet iemand op te bel len. U vergist ,zich werkelijk. Het is voldoen de, als wrj het eens zijn, beste Burg., Ik ben er van overtuigd, dat de berichten van juf frouw Raleigh goed zullen zijn. Ik geloof na melijk ook aan haar flinkheid. Anders had ik ook zoo'n jong meisje niet naar Londen laten gaan. En wat den weg betreft, waar van wij de duidelijke beschrijving zoo zorg vuldig vermeden, gelooft u nu werkelijk, Burg, dat het daartoe moet komen? Als zij haar taak goed vervuld- heeft, beloof ik u, dat ik haar hier een mooie en loonende po sitie zal verschaffen en haar niet opnieuw aan een dergelijk gevaar zal blootstellen. U hebt mij een beetje bang gemaakt en daar om geef ik u mijn „Doctor Mersheim, we zullen elkander geen last veroorzaken en geen eerewoorden geven. Nog slechts enkele dagen geleden had u het lot van Esther Raleigh nog in de hand maar nu is het zoowel voor ons beiden als voor haar te laat. We mogen ons over onzen toestand geen valsche voorstellingen maken. Overigens klaag ik u volstrekt niet aan en het komt mij doeltreffender voor, als wij beiden aan één zijde eensgezind stand houden. Aan de andere zijde beschikt men toch reeds over meer intensiteit en wil om door te zet ten. En wat al die goede bedoelingen van u met haar betreft van nu af aan mogen wij geen Promotheus meer spelen, althans niet in de zaak Esther Raleigh. Het is reeds bekend, dat de brand uitgebroken is en toch speelt men nog even onvoorzichtig met het vuur." Dr. Mersheim keek naarden vloer, terwijl hij op het einde van Burg's uiteenzettingen wachtte, maar voor hij opkeek hoorde hij de deur dichtvallen de oude was vertrokken. Deze geschiedenis was nu een tweesnijdend zwaard geworden, maar, mijn hemel! Mers heim begon, na zichzelf een energieken ruk gegeven te hebben, de kamer op en neer te loopen.Alles .bijeengenomen kon Burg hem toch onmogelijk voor deze verwikkeling ver antwoordelijk stellen. Ieder mensch, die een nieuw arbeidsveld betreedt, komt aan een wegensplitsing, die zijn lot bepaalt, maar geeft hem dat het recht anderen voor. zijn besluit aansprakelijk te willen maken? Hij bleef staan voor den lessenaar, waar zijn be gonnen artikel lag en las de eerste zinsneden nog eens over. Zijn gelaatstrekken werden weder glad; hij genoot van z£jn vloeiende, sierlijke phrasen; hij ging er geheel en al in op, sprak hier en daar een woord halfluid uiten was na een paar minuten ijverig in de weer het artikel te voltooien. Een, twee maal dreigde de herinnering aan de scène van zooeven hem te storen, maar hij be dwong zich en zijn pen gleed verder over de blanke vellen. Burg was nog steeds gloeiend in zijn hol teruggekeerd en barricadeerde zich tegen ongewenschte bezoekers achter juffrouw Co- hen om een telegrafisch antwoord voor Esther gereed te maken. Nadat de nevelsluiers den geheelen avond en nacht Londen in een geheimzinnig moeras veranderd hadden, was er tegen den morgen een dichte regen gevallen, die de onderste lagen van de atmospheer schoon wiesch. Toen Esther wakker werd en de gordijnen voor de vensters wegschoof, schemerde er buiten een bleekblauwe winterhemel boven de daken. Onmiddellijk na het ontwaken was zij onge- staan. De herinnering aan de gebeurtenissen van den vorigen dag stonden haar dadelijk voor den geest en zij huiverde even. Onder de douche moest zij aan Burg denken. Of zijn antwoord er al zou zijn? Zij had onrustig geslapen en vreemd en soms drukkend ge droomd; maar nu zij frisch en met heldere oogen haar toilet voltooide, was al het som bere weer vergeten. Zij belde een kamer meisje en vroeg of er post voor haar was. Het telegram was juist aangekomen. Men zou het haar op de kamer brengen, maar zij gaf te kennen, dat zij het wel zelf zou komen halen, daar zij toch juist naar de ontbijtzaal wilde gaan. Zij snelde naar beneden. Bet bleek voor het leven in een Engelsch hotel nog erg vroeg te zijn en zij ontmoette behalve de kellners en kamermeisjes geen levend we zen. Ook in de hal was niemand, .toen zij haar depêche afhaalde. In de kleine zaal, waar het ontbijt geserveerd werd, zaten drie of vier menschen, zoo op het oog rijzende kooplieden, die zeker vroege afspraken hadden. Niemand keek bij haar binnentreden op, wat haar niet onaangenaam was. Zij deed haar bestelling en opende haar telegram. Het was teleurstellend kort, maar daarentegen toch wel hartelijk. Burg seinde haar slechts, dat zij vrij was te besluiten en te doen, wat zij gewenscht achtte om haar taak te vervullen. Hij had met Dr, Mersheim gesproken, die nu op de hoogte was en haar handelingen, .wanneer zij succes opleverden, goedkeurde. Dit was, behalve een persoon lijke groet en de wensch haar spoedig terug te zieii, alles. Het was geen rebus, maar toch was er iets in dit telegram, dat haar niet be viel. Zij las het nog eens over en bleef bij dat kleine zoo onschuldig schijnende voorwaarde lijke zinnetje steken. „Wanneer zij succes op leverden". Beteekende dat, dat alle middelen voor het doel geoorloofd waren? Dat slechts de eenige voorwaarde was het te bereiken? En "wat zou er gebeuren, als zij het ondanks deze middelen niet bereikte? (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 12