Italië in koloniaal opzicht Luchtaanvallen in Baskenland De zeventien Spaansche vliegtuigen te Pau Fransch watervliegtuig verongelukt pAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Anti-Japansche Uitwijzing van buiten landers gaat voort Vooral Duifschers getroffen Ernstig luchtvaartongeluk in Indië gezindheid in China REIST PER WACO r DONDERDAG 65e JAARG. No. 8004 Besprekingen tusschen Frankrijk cn Oostenrijk Mola dreigt van Biskaye een kerkhof te zullen maken EERBERICHT de bilt seint* 5 personen gedood Trawlers bij de Marine Het Prinselijk Paar a,s. Zaterdag in Nederl. terug AUTOBUSDIENSTEN naar HOORN, EDAM, AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND Inlichtingen WACO Kanaalw.137, Den Helder, tel. 773 HE LDERSCHE COURANT UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 20 MEI 1937 De Moskousche correspondent van de Manchester Guardian" meldt dat de toe nemende isolatie van Rusland zich vooral uit in een politiek van niet-toelating en jvegdringing van vreemdelingen. De uitzetting van vreemdelingen heeft reeds verscheidene malen aanleiding gege ten tot diplomatieke stappen en protesten, doch tot dusver heeft men van Russische zij de nog geen enkele officieele verklaring yoor bovenbedoelde politiek gegeven. Vooral onderdanen van landen, wier be trekkingen met de regeering te Moskou eenigszins gespannen zijn, worden ontsla gen. Men trekt hun verblijfpas in of men peigert dezen te verlengen. Vaak is hen ook een visum geweigerd om het land bin nen te komen, wanneer zij na een vacantie in het buitenland naar Rusland wilden te- jugkeeren. De Duitschers zijn het sterkst door deze campagne getroffen. Zij vormen numeriek Steeds de belangrijkste groep buienlanders en hun aantal was na het aan de macht komen van Ilitler nog gegroeid door de komst van talrijke vluchtelingen uit de so ciaal-democratische, communistische en vak- ivereenigingsgelederen. Hun linksche neigin gen hebben hen lang niet altijd voor over last behoed, daar zij .vaak hun denkbeel den niet onder stoelen of banken staken en daardcvr onder verdenking .van Trotskisti sche sympathieën kwamen. 'X Het Is een bekend ïeït, dat Ver- scheidene communistische vluchte lingen, van wie sommigen een ver zoek tot naturalisatie hadden ge daan, zich thans in arrest bevin den. Twee Duitsche vrouwen, die ge huwd waren met Sowjet-burgers en die onlangs werden gearresteerd, zijn uitgewezen naar Duitschland, waar zij een onzeker lot tegemoet gaan. Van de vele Duitschers, die tijdens de groote campagne tegen hen in November van het vorig jaar werden gevangen genomen, werden er in Februari jl. tien over de grens gezel. De ontbinding van de laatste Duitsche Onderneming, de „Deruluft", die vliegdien- sten tusschen Berlijn en Moskou onder hield, is reeds eenigen tijd geleden aange kondigd. De maatschappij was weliswaar een ge mengd Russisch-Duitsch bedrijf, doch dé ontbinding ervan schijnt gewenscht te wor den geacht, omdat het bestaan der maat schappij de aanwezigheid van Duitschers in Rusland noodzakelijk maakte. Men meent in Moskou, dat andere middelen zullen wor den gevonden om den luchtdienst voort te netten, mogelijk door het uitvoeren van een eigen Russischen dienst tot Kaunas in Litaüen, waar de Duitsche Lufthansa de passagiers voor Berlijn dan zou kunnen overnemen. Bij de jongste campagne 'tegen de buiten landers zijn, zegt het Hsbl., ongeveer nog 30 Duitschers, acht Italianen, ongeveer 80 Perzen, twee of drie Fransche onderdanen, verscheidene Belgen en talrijke Japanners ar Chineezen betrokken. De meesten hunner hebben het land reeds verlaten, hoewel som migen vrijwel hun geheele leven in Rusland hadden gewoond. Vele anderen woonden veeds vóór den wereldoorlog in het land. Hosso, de Italiaansche ambassadeur te Mos kou, heeft in twee gevallen uitstel van uit wijzing verkregen, teneinde den betrokke nen gelegenheid te geven, hun Russische ONZE OOST Militair vlieger gedood. Een fokker-vliegtuig van de lucht- vaart afdeeling Bandoeng is nabij het vliegveld Tjikampek brandend neergestort. Van de vliegvelden Andir en Tjikampek is hulp gebo den. ,'De bestuurder, sergeant Luca, is bi] dit ongeluk gedood Nader meldt ment Officieel wordt omtrent dit ongeluk nog ^edegedeeld, dat het te wijten is aan een mutieve landingsmanoeuvre, waarbij ae °kker de boomen rond het vliegv Raakte. Hierdoor is de machine over den aop geslagen, neergestort en in brand gei De Europeesche sergeant Liica vverd ö°od in het toestel aangetroffen. De overle dene was gehuwd en laat een kind acht ,.De commandant van de luchtvaart at lng en een commissie van onderzoek beerden met Glenn Martins op TJlkamP®,j Hedenochtend zal de begrafenis met miu- mire eer plaats hebben, echtgenooten mee te nemen. Uit Italiaan sche bronnen verluidt, dat zes Italianen reeds het land hebben verlaten, doch in offi cieele Russische kringen zegt men slechts van twee Italianen af te weten. De Chineezen, wien verlenging van hun verblijfpas is geweigerd, woonden meestal reeds zeer lang in Rusland en hadden prac- tisch een monopolie voor dat deel van het wasscherijbedrijf, waarop niet door staats- wasscherijen was beslag gelegd, of dat niet aan z.g. .arbeiders-kartels" (Coöperatieve bedrijven) was overgelaten. In Moskou loopt het verhaal, dat toen de Chineesche ambassadeur te Moskou tevergeefs tegen eenige uitzettingen had geprotesteerd gene raal Tsjiang Kai-Sjek liet weten, dat hij voornemens was represailles te nemen tegen de talrijke Russische burgers, die op Chineesch gebied ver blijven. Of dit verhaal waar is of niet, het blijft een feit, dat de uit wijzing van Chineezen in vele geval len niet werd uitgevoerd. De Russische pers geeft zelfs geen enkele bedekte aanduiding van hetgeen met deze buitenlanders gebeurt, laat staan eenige ver klaring daarvoor. Het is evenwel opmerke lijk, dat de campagne zeer snel volgde op de jongste bijzondere waarschuwingen in pers en redevoeringen om op te passen voor alle buitenlanders, die mogelijk spion nen waren en om alle geheimen, zoowel economische als militaire, streng te bewaren Zes-] aren-plan voor Abessynlë. De beteekenls van Lybië als Ita liaansche kolonie. In de Italiaansche Kamer heeft de minis ter voor Afrika gesproken over de ontwikke ling van de Italiaansche koloniën in Afrika, waarbij hij in het bijzonder sprak over de be- teekenis van Lybië als Italiaansche kolonie. De regeering is niet voornemens een assimi latie-politiek te voeren ten aanzien van de inlandsche bevolking. Zij streeft veeleer naar een politiek van samenwerking. De sympa thie van Italië voor de Arabische bevolking wordt bewezen door het handhaven van de geloofsvrijheid, van de eigen rechtspraak, van de taal en door de bescherming van de oude cultuur. De trouw van de Mohameda- nen is hierdoor versterkt en heeft Italië ook de sympathie gebracht van de Mohameda- nen, die buiten het Italiaansche rijk wonen. De minister verklaarde verder, ver wijzende naar de woorden van Mus- solinl, dat Italië thans in koloniaal opzicht bevredigd is. Italië is voor- nemens zoowel in Lybië als in Ita- liaansch Oost-Afrika het vestigen van kolonisten te bevorderen. Ten aanzien van de economische ontwikke ling van Italiaansch Oost-Afrika verklaar de de minister dat de Staat geenszins een monopolie politiek wil volgen. Hij zal zich beperken tot het uitoefenen van controle op de particuliere bedrijven. Evenmin is de re geering voornemens den handel uitsluitend naar Italië te leiden. Zij wenscht, dat het land zijn oude cliëntèle behoudt, zoowel voor in- als voor uitvoer en zelfs nog verdere af zetgebieden in het oosten verovert. Voor Ita liaansch Oost-Afrika is een zesfjaren-plan opgesteld, voor het uitvoeren van openbare werken. Het wegennet zal verder worden uit gebreid en de haven van Assab zal worden verbeterd. Dit moet de eerste haven van het imperium worden. Eveneens zullen de rivie ren genormaliseerd worden en verder denkt men aan de verbetering van den landbouw en het bosch wezen. Guido Schmidt te Parijs. Het Fransche ministerie van buïtenland- sche zaken deelt mede: Delbos heeft gis terenochtend den onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken van Oostenrijk, dr Guido Schmidt, ontvangen, die gehoor heeft gegeven aan een uitnoodiging der Fransche regeering en zich thans te Parijs bevindt. Tijdens hun bespreking hebben de minis ters in een geest van vertrouwen en harte lijkheid de verschillende zijden van den Eu- ropeeschen toestand bezien. Zij hebben de overeenstemming van opvatting hunner re geeringen geconstateerd ten aanzien van de kwesties, welke beide landen interesseeren. Zij hebben met name de reeds op intellec tueel, artistiek en oeconomisch gebied be reikte resultaten geprezen, AMOREBIETA NOG STEEDS IN VLAMMEN. MIAJA ZOU OPPER BEVELHEBBER DER REPUBLI- KEINSCHE LEGERS WORDEN. Vliegtuigen der opstandelingen hebben eenige plaatsen in de nabij heid van Bilbao, vooral Baracaldo, met bommen en machinegeweren be stookt. Zware bommen en brandbom men werden op het dorp Galdacano, op den weg tusschen Amorebieta en Bilbao, geworpen. Door een bom wer den tien mannen, vrouwen en kin deren gedood. Door luchtmacht en geschut slaagden de rechtschen er in, een bataljon ten Zuiden van den Ja- taberg uit zijn stellingen te verdrij ven. Volgens een officier hebben 24 Junkers bombardementsvliegtuigen en een nog grooter aantal Heinkel- gevechtstoestellen deelgenomen aan de operaties tegen Munguia. Zij wier pen vooral bommen van groote ont ploffingskracht. De correspondent van Reuter heeft, toen hij gistermid dag door Munguia trok, geen enke len grooten brand gezien. De verde diging van deze plaats wordt ver sterkt. De Havas-correspondent meldt, dat Amo rebieta gisteravond om 7 uur nog brandde. De Requetes zijn erin geslaagd, de vlag te hijschen op den toren van het seminarium. De troepen van Mola hebben de stad evenwel nog niet bezet, hoewel zij deze wel beheer- schen. De Baskische regeering heeft de niet-inmengingscommissie een tele gram gezonden, waarin wordt mede gedeeld, dat generaal Mola heeft ge dreigd Biskaje tot een kerkhof te ma ken, indien Bilbao zich niet over-, geeft. Hij voegde hieraan toe, dat hij ruimschoots beschikt over de midde len hiertoe. Het schijnt, dat hij hiertoe ook in staat is hetgeen wel blijkt uit de vernietiging van Durango, Guernica, Bolivar, Eibar en El- gueita, zoo schrijft de Bagkische regeering GENERAAL MIAJA. verder. De Duitsche luchtmacht in dienst van de rechtschen zet de actie tegen Mun guia, Larrari, Maruri, Arrabezua en Plen- cia voort. Een groote hoeveelheid brandbrom- men wordt geworpen en de burgerbevolking wordt met mitrailleurvuur bestookt. Met den dood bedreigd moet deze in de velden vluch ten. Vele slachtoffers zijn gevallen, vooral vrouwen en kinderen. De luchtmacht der opstandelingen heeft gistermorgen het dorp Munguia gebombar deerd, zoodat vrijwel alles verwoest werd. Dorpen in de nabijheid van Bilbao werden zonder veel uitwerking onder vuur genomen. Generaal Miaja is belast met de handha ving der openbare orde in de hoofdstad. In welingelichte kringen gelooft men, dat Miaja binnenkort benoemd zal worden tot opperbevelhebber van het republikein-- sche leger. Kolonel Rojo zou chef van den generalen staf worden. Franco gebruikt geen gifgassen. In een brief, dien de secretaris van de vereeniging tegen het gebruik van gifgas sen te Glasgow, Crompton Holgate, ontvan gen heeft, verklaart generaal Franco, dat „noch hij, noch zijn leger eraan gedacht hebben in den strijd, dien hij tegen het Rus sische communisme aangebonden heeft, ge bruik te maken van gifgassen". Franco voegt hieraan toe, dat hij den strijd op zoo menschelijk mogelijke wijze zal voortzetten, en slechts zijn toevlucht zal nemen tot het verschrikkelijke wapen, dat het gifgas is, wanneer de vijand er gebruik van zal ma ken. Engelschman gearresteerd. Een leider der Independent Labour Party is op last van de autoriteiten van Valen- cia aan de Spaansch-Fransche grens in hechtenis genomen. De aanleiding tot zijn arrestatie zou zijn, dat hij berichten over den recenten opstand in Barcelona mede naar Engeland wilde nemen. De gearresteerde, genaamd Bob Smillie, heeft aan de zijde van Valencia gestreden. Chef yan den controledienst keurt vertrek niet goed. De chef van den internationalen controledienst aan de Fransch-Spaan sche grens, de Deensche kolonel Lunn, heeft gisteren beslist gewei gerd, den zeventien vliegtuigen van de Valencia-regeering, die te Pan op tweeden Pinksterdag een noodlan ding hadden moeten maken, verlof te geven, om naar Spanje terug te keeren, zoolang de Londensche niet- inmengingscommissie geen beslis sing hieromtrent heeft genomen. De met Fransche benzine gevulde tanks, alsmede de mitrailleurs en munitie, die zich aan boord bevinden, blijven, volgens Un. Press voorloopig onder toezicht van Fran sche gendarmen op het vliegveld Pont Long. Steeds meer teekenen wijzen er op, dat de vliegtuigen niet uit Santander zijn gekomen, zooals de leden van de bemanning bewe ren en dat zij evenmin „wegens den mist uit den koers geraakt zijn, toen zij zich bo ven het front van Bilbao bevonden." Er be staat gegronde verdenking, dat de machines van Barcelona naar Santander onderweg wa ren en het Fransche vliegveld als toevluchts oord voor een tusschenlanding wilden ge bruiken. Het Fransche ministerie van luchtvaart aanvaardde blijkbaar de verklaring van de vliegeniers, dat zij in Santander waren ge start en wegens den mist uit den koers waren geraakt. Kolonel Lunn schenkt aan deze verklaring echter geen geloof en acht het mogelijk, dat de toestellen uit Bar celona afkomstig zijn. Fransche luchtvaartdeskundigen zijn van meening, dat de vliegtuigen niet hoog ge noeg over Mola's linies konden vliegen, om veilig te zijn. en daarom de route over Frankrijk kozen, teneinde Santander ge makkelijker te kunnen bereiken. Om een terugkeer naar Barcelona te vermijden en naar Santander te kunnen vliegen, zou den zij laatstgenoemde stad als plaats van vertrek hebben aangegeven. De communistische pers eischte ook gis teren wederom, dat de vliegtuigen zouden worden vrijgegeven, met de motiveering, dat het lot van Bilbao daarvan afhankelijk is. Zoolang evenwel de chef van den inter nationalen controledienst zijn standpunt handhaaft, zullen alle bemoeiingen van Fransche zijde in deze aangelegenheid wel vergeefsch zijn. Ongerustheid in Tokio. De Japansche minister van oorlog, Soegijama heeft de aandacht geves tigd op de actie van de regeering te Nanking tot grootere centrali satie van het bestuur, welke actie maar al te gemakkelijk een anti- Japansche strekking kan krijgen vol gens hem. De centralisatie onder anti-Japansche leuzen, zal mogelijk het Chineesche volk tegen het Ja pansche opzetten en de vredelieven de ontwikkeling van de Japansche natie mogelijk ernstig schaden. Soegijama vestigde verder de aandacht op het samenvallen van deze Chineesche be weging met de krachtige politiek in het Verre Oosten van de Sowjet Unie, welke vooral tot uitdrukking komt in de intensie ve herbewapening, in het bijzonder van de luchtmacht van Siberië, in het feit dat de Siberische spoorweg van dubbel spoor wordt voorzien en den opbouw van een groote munitie industrie in Siberië. Een telegram uit Tsingtao meldt voorts, dat de regeering van Nanking troepen naar die stad gezonden heeft, een handeling die in strijd is met een internationale overeen komst, welke verbiedt dat Chineesche troe pen in de buurt van Tsingtao gestation- neerd worden. Een bericht uit Peking maakt tenslotte melding van een groeiende anti- Japansche gezindheid in Noord-China, welke gezindheid tot uitdrukking komt in 'een toenemend aantal incidenten. De secretaris van de Japansche ambassade te Peking Kato, heeft den burgemeester van die stad hier op gewezen. Verwachting: zwakke tot matige, westelijke tot zuidel. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarsch. eenige regen met kans op onweer, aanvankelijk warmer. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. Barometerstand hedenmorgen 8 uur t 76.6 Tot overmaat van ramp ontplof te een motor. Het werk van 5 jaar in enkele minuten vernie tigd. Bij Antibes is gisteren een vier motorig Fransch watervliegtuig, be stemd voor den geregelden Atlanti- schen dienst, in zee gestort en ge zonken. Van de 8 inzittenden wer den de piloot en de beide radio-tele grafisten gedood. Omtrent het ongeluk van het watervlieg tuig wordt nader gemeld, dat het toestel het Prototype „Atlantique no. 1" was, dat gis teren voor het laatst zijn schroeven beproef de vóór de overdracht. De zee was vrij woest en de wind tamelijk sterk. Toen het zware toestel zou starten verloor het een van de drijvers. Door de golfslag kreeg het vliegtuig een hevige schok, waardoor de inzitten den in het water werden geslingerd. Het vliegtuig viel plat op zee terug, doch toen de drenkelingen zich aan het toestel vastklemden, ontplofte een motor en slingerde hen verweg. Bij deze ontploffing werden de piloot en de twee radiotelegrafisten gedood, meldt Un. Press, terwijl de beide mecaniciens en de 3 passagiers ernstig werden gewond. Het vliegtuig, dat in opdracht van het Fransche ministerie van luchtvaart door de Lioret-Olivierfabrieken gebouwd was voor den Zuid-Atlantischen dienst, had een radi us van 3.200 kilometer en kon een vier koppige bemanning, vier passagiers en een vracht van zeven honderd kilogram aan boord nemen. De vier motoren waren elk 880 P.K. sterk en het totale gewicht van de machine be droeg acht en tachtig duizend kilogram. Zij ontwikkelde een snelheid van drie hon derd veertig kilometer per uur. Over den bouw van het vliegtuig, dat geheel van metaal was vervaardigd, had men vijf jaar gedaan. Volgens de laatste berichten zijn bij het vliegongeluk 5 personen om het leven ge komen. DE „AMSTERDAM ÏJM. 58" EN DE „CAROLINA IJM. 26" NAAR DEN HELDER. Uit IJmuiden wordt ons gemeld, dat de stoomtrawlers „Amsterdam IJm. 58" en „Ca- rolina IJm. 26" gedurende korten tijd bij de Nederlandsche Marine zullen dienst doen. Zij zullen vermoedelijk aan het einde van deze week naar Den Helder vertrekken om voor het nieuwe doel gereed te worden ge maakt. Bij het bezoek aan de vloot revue te Spithead zal H.K.H. Prinses Juliana Haar Gemaal niet vergezellen Prins Bernhard zal als gast der admiraliteit aan boord van de Strathmoreheden den vloot- schouw bij Spithead bijwonen. Prin ses Juliana zal daarbij niet aanwe zig zijn. Het Prinselijk Paar is voorne mens Zaterdagochtend met de Ja vavan Harwich naar het Vader land terug te keeren.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1