VRIJDAG dionnewoiócr''^ hoUomendag Stadsnieuws Schip in moeilijkheden Sloep van Hr.Ms. De Ruyter omgeslagen IN AL ONZE WINKELS Het smokkelschip „Chemica" vliegt de lucht in Gemeenteraad Donderdag 20 Mei 1937 Vier menschen verdronken Heldersche Courant Tweede Blad Het voormalige Marine Bondsgebouw verkocht voor f 20*950 Maloïtz in Den Helder Burgerlijke Stand van Den Helder bij Terschellingerbank Uit het politierapport Uitslag verloting Behandeling van de voor-agenda Maritieme-activiteit van Italië jij het houden van schietoefeningen aan van Hr. Ms. „De Ruyter" is b|j het n één der sloepen gekapseisd, tenge- waarvan een 4-tal personen vermist boora va." ia DlJ ne[ strijken één der sloepen gekapseisd, tenge volge waarvan een 4-tal nersonen varmie* gorden. Het zijn de volgende opvarenden: de luitenant ter zee 2e kl. H. B. Claus, de matroos le kl. P. H. Cappetyn, de matroos 2e kl. J. van Gelder en de inlandsche kwartiermeester Supit. Ziedaar, het bericht dat wij gisteravond ontvingen en dat ons, juist door zijn groote soberheid, met ontzetting vervulde. Er Is wellicht geen andere stad in den lande, waar men zóó met het marineleven mee-leeft, als juist in Den Helder. Den Hel der dat leeft vóór zijn marine en leeft mét zijn marine. En daarom ook begrepen wij zoo zeer de reactie van de vele honderden, die zich gister avond tot aan het middernachtelijk uur. voor ons bureau verdrongen. De reactie bij hen, die het met droefheid sloeg. Met droefheid om deze jonge menschen, waarvan er waar schijnlijk 3 slechts enkele welken geleden uit de haven van Nieuwediep vertrokken. Toen zij met hun vrienden mee-genoten zullen hebben van dat wel bijzonder hartelijk afscheid van Neêrlands eerste marine-basis, en daardoor gesterkt, zich met hart en ziel gegeven zullen hebben aan den voor den boeg liggenden torn in onze Oostelijke koloniën. Voor deze vier heeft het niet zoo mogen zijn. Hun bestemming is het niet geweest over enkele jaren naar Patria terug te keeren en juichend ingehaald te worden door een volk, dat juist nu zoo zeer is gaan begrijpen, wat het te danken heeft aan zijn marine. Er zit een bittere tragiek in dit viervoudig ongeluk, een tragiek, die wij thans niet zullen trachten onder woorden te brengen. Maar dat men dezer dagen meeleeft met deze vier jonge menschen, die daar ver van het Moederland ondergingen in de tropenzee, daarvan zijn wij overtuigd. Dat bewezen de vele blijken van opvallend spontaan mede leven, die ons reeds in deze weinige uren bereikten. Het moge een troost z,jn voor de nabestaan den in deze, voor hen zoo moeilijke uren. De heer H. D. Claus was 28 jaar oud. In 1930 werd hij benoemd tot luitenant ter zee 3de kl.; twee jaar later werd hij bevorderd tlt luitenant ter zee tweede klasse. Wordt het ingericht voor Katholiek Militairen Tehuis? Gisteravond heeft in „Musis Sacrum" ten overstaan van notaris A. M. Engelmaan, in het openbaar de verkoop plaatsgevonden van het voormalige Marine-Bondsgebouw. Voor deze transactie bestond buitengewoon groote belangstelling, voornamelijk van de zijde van het publiek. De vergaderzaal was tot de laatste plaats bezet. Ingezet met 10.000.liep de prjjs op tot 20.950.— welk bedrag b|j het afmijnen met 25.000.niet hooger bleek te wor den. Het ls de heer F. Nypels, die in op dracht van zijn, ons momenteel nog onbe kenden, lastgever deze som geboden heeft. Naar men ons van diverse zijden verzeker de, zal het gebouw zoo spoedig mogelijk ge ïnstalleerd worden tot Katholiek Militairen Tehuis en zou de vereeniging „St. Christo- phorus" eigenaresse zrjn. Zondag 23 Mei a.s. zal de vermaarde tele- paath-speurders, Maloïtz, onze stad met een bezoek vereeren. In verband hiermede heeft zich een commissie gevormd, bestaande uit Politie en Pers. Genoemde commissie stelt, vóórdat Maloïtz te Den Helder komt, een geheime opdracht samen, sluit deze in een enveloppe en verlakt ze. Maloïtz zal dan morgenmiddag 2.15 uur Precies datgene doen, wat in de verzegelde opdracht, waarvan alleen de bovengenoemde commissieleden den inhoud kennen, staat. Het vertrek zal plaats hebben om 2.15 uur van het Hoofdbureau van Politie en het publiek zal deze openbare telepathische op dracht geheel kunnen volgen. Na afloop wordt de enveloppe opengebroken en zal de inhou bekend gemaakt worden. Het experiment ge Schiedt loopende en zonder contact. Zondagavond 8.15 uur geeft de heer Maloïtz in Casino een openbare séance, alwaar ieder in de gelegenheid is, hem opdrachten te geven, o.a. zal hij een diefstal opsporen en den dier ontmaskeren. Verder zal hij zeer treffende proeven laten zien van BHndlezen. Conférencier dien avond is de bekende humorist-excentriek Herman Diedenchs, ter- Wijl de gevierde radiozanger Bert van Dongen eveneens zal optreden. Het geheel belooft een interessante avond te worden. Na afloop een bal met optrede van Bert van Dongen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wg naar de advertentie. van 19 Mei 1937. ONDERTROUWD: A. Kukler en F. J. Steeman. J. Kelder en A. J. Bot. 1C. L°o en J. Spijkerman. D. Vos en T. M C. Angevare en H. C. Raven. r*«iirt BEVALLEN: A. Verstegen—de Iacouir, OVERLEDEN i W, Fürholz, 44 jaar tin/.- Het roemloos einde van een be ruchte schuit. Picrinezuur en trotiel tegen staal en beton. Op het wad, bezuiden fort Oostoever, in de wandeling door al wat Jutter is het „Kuitje" genaamd, ligt sedert een 5-tal jaren een vreemdsoortige schuit. Een grijs-zwart gevaarte, eenzaam en ver laten, behalve door kokmeeuwen en een enkelen scharrelaar, die bij nacht en ontij tracht van dit vreemde schip wat ijzer en hout te sloopen. Het is de beruchte „Chemica", de betonnen sleepboot, waarover enkele jaren geleden zoo veel te doen geweest is, in verband met een lading spiritus, door smokkelaars aan boord gebracht en waar vandaan deze waar verder het land in werd gedistribueerd. Het schip is oorspronkelijk uit Engeland afkomstig, waar het tijdens den oorlog ge bouwd is. Waarschijnlijk uit gebrek aan staal heeft men het vaartuig toen uit gewapend beton vervaardigd. Smokkelschip. Later is het schip in Hollandsehe handen overgegaan en werd in bezit genomen door de N.V. Chemica, een garnalenbedrijf. In 1928 strandde het achter het Kuitje, alwaar het tot op heden bleef liggen. Niemand scheen zich meer om het gevaarte daar in ondiep water te bekommeren, tot op een goeden nacht de douane ontdekte voor welk duister doel de „Chemica" gebruikt werd. Contra bande en schip werden in beslag genomen en het eenige interessante dat nadien nog over deze beton-boot te vermelden valt, is de ont dekking, die men eenige dagen na de inbe slagname deed: men had namelijk alles van waarde, zooals motor, motorkamer en alle glazen onderdeelen moedwillig vernield en in elkaar getrapt. De schuldige hiervan heeft men nimmer kunnen ontdekken. En zoo bleef de Chemica daar liggen; des zomers rustte een canovaarder er wel eens bij uit, of speelden jongens uit vletten er roovertje. Voorts vergaderden er de meeuwen, maar hierbij bleef het ook. Om den een of anderen reden hebben de douane-autoriteiten thans evenwel gemeend dat het niet is uitgesloten, dat nog eens dit schip in gebruik genomen zou kunnen worden door smokkelaars en vandaar dat men besloot iederen kans hiertoe te niet te doen. Er werd overleg gepleegd met de Genie, Waterstaat en de Visscherij-Inspectie en Dinsdag, gisteren en hedenmorgen heeft men de „Chemica voor het grootste deel in de lucht laten vliegen. Ooggetuige bjj de laatste stuip trekkingen Gistermiddag hebben we een tocht meege maakt. Met een 3-tal vaartuigjes van de douane ging het de haven uit, en na een kwartier lagen wij reeds langszij van het schip. Het was een weinig opwekkend beeld, dat het nog vertoonde. Een zwart-grijze schuit, scheef in het ondiepe water hangend, en met overal de stangen ijzer van het beton uitste kend. Bovenop strompelen nog wat menschen, die naarstig doende zijn de restanten jjzer in de wacht te sleepen en daarmede een daggeldje trachten te verdienen. Op den boeg staat de halfuitgewischte Engelsche naam: „Cretemast London". Langszij, met witte blokletters een uitdaging: „Verboden toegang art. 461"... De Genie-menschen zijn reeds aan boord gegaan en wij volgen, op gevaar onze beenen over het labyrinth van draden en blokken beton te breken. Er is al danig huisgehouden. Overal liggen de gebarste en losgescheurde brok ken materiaal schots en scheef door elkaar. Overal heeft de springstof haar vernielende uitwerking gehad en er is geen vierkante centimeter op de heele „Chemica" te bespeuren, die niet geleden heeft van- deze wel zeer doeltreffende slooping. Het gaat allemaal zeer vlug in het werk en de heer Zeilstra van Waterstaat, die ook van de partij is, heeft er plezier in. 25 kilo picrinezuur. De eerste lading omvat niet minder dan 25 kilogram picrinezuur, dat in zinken doeken in het benedenschip gedeponeerd wordt. Een slagpen wordt er in gestoken en daaraan, weer een lont bevestigd. Een lont, die nog niet 1 centimeter per seconde brandt, zoodat er een 7-tal minuten zijn, om ons op een goeden afstand van het doel te begeven. Gespannen staan we alleen tc turen naar dc „Chemica". Nog 3 minuten... nog 2... nog 1... Dan een wit-rose vlam, die uitschiet boven het zwarte gevaarte en 3 seconden later het geluid der ont ploffing. Stukken beton en hout vliegen tientallen meters de lucht In en zwarte rook sluiert zich over het schip. Weer zijn de contouren van den ex-smokkelaar veranderd. Weer zitten er nieuwe deuken en gaten in, en weer zijn eenige duizenden kilo's beton uit elkaar gerukt. De tweede maal wordt er bij het picrine zuur een moderner springstof gelegd. Een blok geel trotiel, waarin de slagpen gestoken wordt. Deze ontploffing is nog heviger dan de eerste en van het geheele schip is thans nog weinig meer over dan de zijkanten en een enkel opstandje. Hetgeen de bedoeling was, want men heeft gemeend, dat het voor de visscherij beter is, als men het oog kan houden op de restanten van de „Chemica", daar deze anders een onzichtbaar obstakel zou kunnen vormen voor ter plaatse visschende stadgenooten. Hedenmorgen heeft men voor de laatste maal eenige overblijfselen de lucht in laten vliegen, en er behoeft niet aan getwijfeld te worden, dat hier ooit nog een smokkelaar de gelegenheid krijgt contrabande te verwerken. Het roemloos einde van een schuit, die eens de gemoederen danig in opschudding heeft gebracht. De „Holland" van Doeksen uitge varen. Naar ons hedenmorgen medegedeeld wordt, zou er zich op circa 1 mijl van lichschip „Terschellingerbank" een schip, waarvan de vermoedelijke naam is „Sema", in moeilijkheden bevinden. Bij ontvangst van het per radio uitgezon den assitentie-verzoek verliet de sleepboot „Holland" van de reederij Doeksen te Ter schelling de haven en heeft zich volle kracht naar de aangeduide plaats begeven. Naar men meent te begrijpen, zou de ree- ling van de „Sema" in elkaar liggen, terwijl de sloepen van het dek zijn geslagen. Onze vernielzuchtige jeugd. Ook de pas-aangeplante boompjes, die di verse wegen in de toekomst zullen sieren, zijn voor onze jeugd blijkbaar niet veilig. Gis teren deed een persoon n.1. aangifte, dat de boompjes langs de Sportlaan waren stuk getrapt. De politie zal een onderzoek instel len. Te hopen is, dat ook de bewoners van deze pas-aangeplante straten een oogje in het zeil zullen houden. Rijwieldiefstallen. Gisteren werden weer een tweetal rijwielen door de eigenaars als vermist opgegeven. Uitslag verloting K.N.B. v. O. O. Prijzen zijn af te halen Donderdag en Vrijdag tus- schen 19 en 21 uur bij Mevr. v. d. Kooy, Oestersteeg 1. Na 30 dagen vervallen de prijzen aan de vereeniging. 2 O 1 e No. 3 p 1 o 5! o V 3: EO ïf r+- prijs. O rt* Prijs. r) prijs. 5" c+ 2100 41 3537 19 2361 43 1902 37 4065 34 764 62 1439 1 938 70 3801 9 3383 33 1832 59 2706 38 2186 39 3645 5 2941 52 3853 68 4732 31 3212 54 3955 32 3263 26 1505 30 1684 72 3234 35 4782 15 3948 13 4780 8 721 7 4514 75 478 55 4662 50 1318 3 605 69 1294 58 1113 73 4474 28 1993 2 2990 48 1987 60 2220 10 3804 71 2498 47 4284 36 3016 20 511 66 4091 45 1101 29 3454 65 367 74 877 42 4581 12 447 63 1243 27 3956 6 4251 56 4510 61 3664 21 1549 49 138 51 675 53 3466 64 1105 18 3176 4 1449 16 2919 17 1673 14 51 40 1211 44 4066 67 2719 11 2511 22 4365 25 575 24 4507 23 2404 46 4282 57 Voor den aanvang van de gemeente-begroo ting is gistermiddag een korte agenda afge handeld, die wij hieronder laten volgen. Notulen. Vaststelling der notulen van de vergadering van 2 Maart 1937. Mededeelingen. Dankbetuigingen van H. M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard, voor de gelukwenschen ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana. De Voorzitter deelt mede, dat van de N. Kunstkring een uitnoodiging is ontvan gen tot bijwoning van de tentoonstelling, die Dinsdag a.s. wordt geopend. VOORSTELLEN VAN HET RAADSLID UITHOL. Wijziging subsidie bewaarschool- onderwijs. Door het raadslid A. Uithol werd voor gesteld de Verordening, regelende de voor waarden, waarop aan besturen van bijzondere bewaarscholen te Den Helder subsidie uit de gemeentekas kan worden verstrekt, als volgt te wijzigen: le. 7, sub b, te lezen: als tegemoetkoming in de overige kosten 3.50 per leerling per jaar, enz.; 2e. art. 15, le, voor het hoofd der school 1.080.minimum en 1.350.maximum; art. 15, 2e, voor de onderwijzeressen 810. minimum en 1.000.maximum; art. 15, 3e, voor de helpsters 225.mini mum en 450.maximum. En de overgangsbepaling als volgt; a. te lezen: de bewaarschool aan de Vischmarkt, uitgaande van het Dep. Den Hel der der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen, beneden 750.per jaar; b. te lezen: de bewaarschool aan de Laan, uitgaande van het Dep. Den Helder der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen, beneden een bedrag van 625.per jaar; c. te lezen: de bewaarschool van de Hoog straat, uitgaande van de Ver. voor Voorbe reidend Lager Onderwijs „Jachin", beneden een bedrag van 450.— per jaar; d. te lezen: de bewaarschool aan de Java- straat, uitgaande van de Ver. van de H. Catharina van Senen, beneden een bedrag van 625.per jaar. Wijziging gastarieven. Door hetzelfde lid van den Raad werd voor gesteld de gastarieven, laatst vastgesteld bij bijlage no. 16 (1936), als volgt te wijzigen: le. 0.08 per m3 ongeacht het verbruik; 2e. een tarief vast te stellen, dat bij ver bruik boven 50 m3 per maand het meerdere voor 0.07 kan worden betrokken; 3e. een tarief vast te stellen, dat bij ver bruik boven 100 m3 per maand het meerdere voor 0.06 kan worden betrokken. En de verordening tot wijziging van de Verordening, bevattende de voorwaarden voor de levering van gas door de Gemeentegas fabriek te Den Helder, te wijzigen als volgt: Art. 1. Art. 3, le alinea, te lezen: De'gasmeter wordt in huur verstrekt 0.10 voor een drie-lichts per maand. 0.25 vijf-lichts per paand. 0.30 tien-lichts per maand. 0.35 twintig-lichts per maand. 0.50 dertig-lichts per maand. 1.05 vijftig-lichts per maand. 1.40 zestig-lichts per maand. 1.60 tachtig-lichts per maand. 1.90 honderd-lichts per maand. 2.20 honderdvijftig-lichts per maand. 3.15 voor een tweehonderd-lichts per maand. 6.25 driehonderd-lichts per maand. De heer v. L o o stelt voor deze voorstellen naar de betrokken commissie van bijstand te verwijzen. De Voorzitter merkt op, dat in de sectievergaderingen de gelegenheid heeft be staan met voorstellen te komen en dat de Raad en het College de draagwijdte van deze voorstellen nu niet kan overzien. Ingekomen stukken. A. Uittreksel uit het Koninklijk Besluit van 13 April 1937, no. 42, houdende goedkeu ring van het raadsbesluit van 21 Juli 1936, tot vaststelling van een verordening op de heffing van schoolgelden voor het gewoon lager onderwijs, het uitgebreid lager onder wijs, het buitengewoon lager onderwijs en het openbaar vervolgonderwijs. B. Afschrift van het besluit van Gedepu teerde Staten van Noordholland, van 28 April 1937, 4e afd., no. 123, houdende beslissing, naar aanleiding van het door W. Tamis inge stelde beroep tegen het raadsbesluit van 9 Februari 1937, tot het vaststellen van een tegemoetkoming, op grond van artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920. C. Schrijven van mej. J. S. Marijt, hou dende mededeeling, dat zij haar benoeming tot onderwijzeres aan School 10 aanneemt. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. D. Verzoek van A. van der Heide, om ont slag als lid van het Bestuur van het Gemeen telijk Bureau voor Maatschappelijk Hulpbe toon, zulks met ingang van 1 Mei 1937. Het gevraagde ontslag wordt eervol ver leend, onder dankzegging voor den als zoo danig bewezen dienst. Geldleening. Voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 15 Januari 1935, tot het aangaan van een geldleening, groot 150.000.met de Hol landsehe Sociëteit v. Levensverzekeringen N.V., Anno 1807, te Amsterdam, Wordt z.h.s. aangenomen. Onderwijs. Voorstel tot wijziging van den datum van aanvang van den cursus der O. L. School no. 2 te Huisduinen. Wordt z.h.s. aangenomen. Voorstel tot het verleenen van eervol ont slag aan H, Willemse, als amanuensis con Italië legt een bijzondere activiteit aan den dag ten opzichte van zijn vlootbouw. Het volgt daarin wel het voorbeeld of moeten we zeggen: geeft daarin het voorbeeld aan de andere maritieme mogendheden maar voor uitsluitend defensieve doeleinden is een dergelijke aanbouw niet noodig. Als Enge land bouwt, veel bouwt, dan kan het dezen aanbouw inderdaad motiveeren met het feit, dat het belangen heeft te verdedigen over de geheele wereld, maar zoover heeft Italië het nog niet gebracht. Men mag zich dus wel afvragen wat Italië in het schild voert? Als uit Rome bekend ge maakt wordt, dat dit jaar 20 nieuwe onder zeebooten op stapel gezet zullen worden, dan heeft de Duce daarmee een bedoeling. Italië zal hierdoor de grootste onderzeevloot ter wereld krijgen. Maken we een vergelijking met Engeland, dan blijkt, dat Italië zoo onge veer honderd procent aan duikbooten meer heeft dan Brittannië. Dat moet Engeland wel met zorg vervullen, want het duikbootwapen, heeft niet alleen sterke defensieve waarde, maar is ook offensief van zeer groote be- teekenis. Een bericht, dat Londen eveneens niet voor kennisgeving zal aannemen, is het feit, dat Rome officieel bevestigd heeft, dat de Ita- liaansche eilanden in de Middellandsche Zee met inbegrip van Pantellaria als vloot- en luchtbasis zullen worden ingericht. Italië schijnt het toch op verwezenlijking aan te willen sturen van zijn droom ten opzichte van de Middellandsche Zee. Al deze dingen zullen de verhouding tusschen Engeland en Italië er niet beter op maken. Bij deze gebeurtenissen komt de vraag of Italië straks officieel deel zal nemen aan de werkzaamheden van den Volkenbond. Vol gende week toch zal een buitengewone ver gadering worden gehouden van den Volken bond, in verband met de opneming van Egypte in den Bond. Wat zal Italië nu doen? Als het deel zal nemen aan het actieve werk van den Bond, zal het zeker wenschen, dat de Abessijnsche geschiedenis geliquideerd wordt. Zal Engeland en zullen de andere mogendheden daar voor voelen. De verhouding tusschen Engeland en Italië is op het oogenblik heusch niet van dien aard, dat Engeland geneigd zal zijn concessies aan Italië te doen en als Mussolini Brittannië heeft willen imponeeren door de maatregelen, die hij nu weer bekend heeft gemaakt, kon hij zich wel eens vergissen. Engeland voert op het oogenblik een vast beraden, doelbewuste politiek en het kan er geen voordeel bij hebben het onrecht, aan Abessinië aangedaan, als rechtmatig te erkennen, want daarop komt het toch eigen lijk neer, als men Abessinië uitsluit. Er konden wel eens interessante dingen ge beuren op de Volkenbondsvergadering van de volgende week. FEUILLETON. Voor de feuilleton zie men vandaag pag. 2 van het vierde blad. cierge der Hoogere Handelsschool en als con ciërge der Handelsavondschool, in verband met zijn benoeming als zoodanig aan de Rijks Hoogere Burgerschool, onder gehoudenheid om tevens zijn dienst aan de Hoogere Han delsschool te blijven verrichten. Wordt z.h.s. verleend. Voorstel in zake het afkoopen van de ver goeding ingevolge art. 205 der Lager Onder wijswet 1920, betreffende de school gevestigd aan de Kolensteeg, van de Schoolvereenging „Laat de Kindérkens tot Mij komen". Z.h.s. aangenomen. Begrooting. Voorstel tot het vaststellen van de 7de wijzigingsbegrootjng voor het dienstjaar 1936. Wordt z.h.s. vastgesteld. Wegenbelasting. Voorstel tot het vaststellen van het kohier en le suppletoir kohier wegenbelasting 1937. Benoeming. Voorstel tot het benoemen van: a. een lid der Commissie van bijstand voor het Onderwijs, ter voorziening in de vaca- ture-Feenstra Kuiper; b. een lid der Commissie van bijstand voor de Financiën, ter voorziening in de vaca- ture-Ran; c. een lid der Commissie van bijstand voor het Grondbedrijf, ter voorziening in de vacature-Steenlage. Voor de eerste vacature worden uitgebracht 19 stemmen, waarvan 16 op dr. Feenstra Kui per, 1 op den heer Ran, 1 op den heer Meyer en 1 blanco. Voor de tweede vacature 15 stemmen op den heer Bregman, 2 op den heer Hoornsman, 1 op den heer Uithol en 1 op den heer Meyer. Voor de derde vacature 14 stemmen op den heer Bregman, 1 op den heer Uithol, 1 op den heer Meyer en 3 blanco. Voorwaarden waterlevering. Voorstel om afwijzend te beschikken op het adres van de Heldersche Verhuurdersvereeni- ging „Samenwerking", houdende verzoek om wijziging van de voorwaarden voor de leve ring van water. Voorgesteld wordt deze bijlage te behande len bij de begrooting voor het Waterleiding bedrijf 1937. Ter inzage. Ter inzage z|jn gelegd de overzichten, be treffende de in werkverschaffing verdiende loonen. (Men zie voor de behandeling der gemeente- begrooting het vierde blad).

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5