Voortzetting en beëindiging van de behandeling der gemeente-begrooting Zomerdienstregeling Heldersche Courant Tweede Blad WiQMxL Aspirin £ï7 compleet KEIZERSTRAAT 117 DEN HELDER TELEFOON 732 Groeiend overwicht van het leger in de binnenlandsche politiek van Rusland Df Mailverzending Oorlogsschepen Hedenmiddag de openbare séance van Maloïtz Tentoonstelling «Noorder Kunstkring" Dobbehnomn lekker...man! I De raad betracht prijzenswaar dige spoed. Een Fonds voor stratenverbetering? Critiek van den heer Steenlage op diensten van de politie aan het Rijk. (Slot van de vergadering van Woensdagavond B. en VV. antwoorden in tweede instantie. De beurt was daarna weer aan het College. Inzake den 1 Meidag deelde de burgemeester mede, dat noch de Raad noch het College iets te zeggen heeft over de houding, welke de amb tenaren in het algemeen op dien dag aannemen. Wat de plaats van de s.d.-reclame betreft, spr. heeft speciaal tegen de plaatsen, welke momen teel gebruikt worden, geen bezwaar. Men- schen, die het weten kunnen, hebben bevestigd, dat de gemeente het goedkoopste uit is, nu de vuilnisschuit in eigen beheer wordt gemaakt, vooral met het oog op de stijging van de ijzer- prijzen. De H.B.S. a zal 1 September van dit jaar in werking treden, het Lyceum 1 Septem ber 1938. Omstreeks November van dit jaar zullen voorstellen van B. en W. den Raad be reiken en dan kan deze aangelegenheid nader onder oogen worden gezien. Wethouder v. d. Vaart heeft als zijn meening verkondigd, dat van on derwijzers en alle andere ambtenaren verwacht mag worden, dat zij volledig deel zullen nemen aan het openbare leven. (Dit in verband met de J Mei-optochten). Toen destijds verhooging van wegenbelasting werd voorgesteld is uitgerekend, dat door deze verhooging de bevolking minder nadeel zou ondervinden dan bij verhooging van b.v. de per- soneele belasting. Met het nemen van maatregelen tegen het Rijk moeten we voorzichtig zijn: het zou er eens toe kunnen komen om zich gedeeltelijk zelf te gaan bedruipen (gas, electriciteit) en de gemeente dient'zuinig te zijn op haar klantjes. Tenslotte heeft de wethouder betoogd, dat niet elke inlichting geschikt is om in openbaren Raad te worden gevraagd: men houde rekening met de Commisseis van Bijstand en bij klach ten wende men zich direct tot den betrokken wethouder. De algemeene beschouwingen waren hier mede ten einde. Critiek van den heer Uithol. Bij de behandeling van de hoofdstukken van de begrooting, waaraan men thans gevorderd was, kwam men weldra aan het Electriciteits- bedrijf. Bij dit punt had de heer Uithol een voor- Stel tot herziening van de electriciteitstarieven ingediend, waarop hij thans een toelichting wilde geven. Het reglement van orde kwam er bij te pas en dat zeide, dat de heer Uithol te laat was met zijn voorstel, dat vergezeld had moeten zijn van een schriftelijke toelichting. Nadat eerst het voorstel als amendement op post 12 A met vrijwel algemeene stemmen was afgestemd, kon de heer Uithol aan het einde van het betrokken hoofdstuk toch zijn critiek laten hooren. Hij kan n.1. de opleving in de exploitatie van de gasfabriek niet bespeuren. Worden de hui dige tarieven niet gewijzigd, dan zullen het Volgend jaar de uitkomsten van dit bedrijf nog Slechter zijn dan thans. De vergadering werd hierna verdaagd tot donderdagmiddag 2 uur. Vergadering van Donderdagmiddag. Gasfabriek. Wethouder v. d. Vaart beantwoordt de Critiek van den heer Uithol op de tarieven van de gasfabriek en geeft antwoord op de vraag, of het optimisme van het college, ten opzichte van de toekomst van de fabriek, ge grond is. Spr. meent van wel. Het 4e kwar taal van 1936 gaf een behoorlijke verbruiks- itoename te zien. Een bewijs dat de prijzenpolitiek de ge- Weldige teruggang in het debiet van de eerste vier maanden van 1936 niet alleen stop had gezet, maar voor een verhoo- ging had gezorgd. Dat wil nog niet zeg gen, aldus de wethouder, dat er nu direct winst zal worden behaald, omdat de ver hooging van het gasdebiet, de lage prij zen zal betreffen, maar dit geeft wel goe de verwachtingen voor de toekomst. Wat het voorstel van den heer Uithol be seft, inzake de wijziging van den meterhuur, hl hoofdzaak wat de dertig tot vijftig lichts- - V' Bal U steeds bij rheumatische pijnen en verkoudheid aanraden Aspirin te nemen. Hij zal er echter tegelijk bij zeggen, dat Aspirin alleen «cht is met het 'Baye* -k™!?* bet product van vertrouwen Uitsluitend verkrijgbaar In buisjes metcl jan 20 tabl. 75 ct. en oranje-zakjes van 2 tab^^- meter betreft, wijst de wethouder erop, dat uit practische overweging de heele groep lichtmeters bij elkaar is gebracht en dezelfde huurprijs wordt gerekend. De heer Uithol (Nat. Herstel) bestrijdt de ramingcijfers voor eigen gebruik, die te hoog zouden zijn en daardoor een onjuist beeld geven van de productie van de fabriek. Spr. wijst, in verband hiermee, op de cijfers van het vorig jaar. Ten aanzien van de me ters wijst hij op de achteruitgang van het aantal meters bij de ingezetenen. Hij wil deze weer plaatsen, tegen goedkooper en prijs en zi niet op de gasfabriek laten staan. De heer v. d. Vaart zegt, dat de hooge raming, die hij evenwel niet te hoog acht, voor het eigen gebruik, voor onze gemeentebegrooting uiteindelijk geen be- teekenis heeft. Hij toont aan, dat de cijfers niet te hoog geraamd zijn. De heer Terra (R.K.) zegt voo" de prij zenpolitiek van het College allesbehalve be wondering te hebben. Als het College in het algemeen rapport berekent, dat de kostprijs van het gas, met inbegrip van de verschillende lasten 8.1591 cent was, is het toch vrij dwaas het gas te leveren voor 5 en cent. Spr. meent voorts dat bij een billijker meterhuur het gasverbruik zou toenemen. Wethouder v. d. Vaart betoogt dat de fabricage-kosten van het gas, zooals ook in het algemeen rapport gezegd, 2.671 cent is en bestuurskosten en recognitie, den prijs ver- hoogen tot het door den heer Terra genoem de. Deze laatste kosten worden natuurlijk niet verhoogd bij een grooter debiet en wanneer dat dus opgevoerd kan worden, zal de moge lijkheid van winst grooter worden. De begrooting van de gasfabriek wordt hierna, zonder hoofdelijke stemming, aange nomen. De waterleiding. Afwijzend wordt beschikt op het voorstel van de Heldersche Verhuurdersver. „Samen werking" tot wijziging van de „voorwaarden van waterlevering" in dien zin, dat de bewo ners, en dus niet meer de eigenaren, aan sprakelijk worden gesteld voor de betaling van de abonnementsgelden voor waterlevering. De heer Terra (R.K.) voerde nog ter verdediging van dit adres aan, dat het de be doeling van de vereeniging was alleen het meer verbruik voor rekening van de bewo ners te brengen. Wethouder v. d. Vaart betoogt, dat de waterlevering tot de vaste lasten van den huiseigenaar behoort, terwijl ook, om practische redenen, het niet wensche- lijk is in het bestaande systeem verande ring te brengen. Op een vraag van den heer Uithol, of het mogelijk is dat de bewoners van den Stroo- weg, bij de Donkere Duinen, aansluiting kun nen krijgen, antwoordt de wethouder, dat het college dat graag nader zal bezien. De begrooting van de waterleiding, wordt hierna, z.h.s., aangnomen. Gemeente Reiniging. Mr. Mulder (A.R.) zegt over de beant woording van de vraag in het algemeen rap port, over de vrees van verschillende leden, dat de verder doorgevoerde mechanisatie van het bedrijf, de kosten daarvan zal verhoogen, teleurstelling heeft gewekt. Spr. ziet inder daad hierdoor geen bezuiniging. Spr. dringt voorts aan op wijziging van het emmerstelsel, waardoor het euvel van de papier massa's, die langs de straten waaien, zal worden verholpen. De heer Uithol dringt opnieuw aan op het gebruiken van een goedkoopere olie-soort voor de gemeente-reiniging. De Burgemeester verheugt er zich over, dat de heer Feenstra Kuiper, bij de al gemeene beschouwingen gezegd heeft, dat de gemeente-reiniging niet duur is. Aan de hand van verschillende cijfers toont de voorzitter aan, dat de laatste jaren inderdaad een belangrijke bezuini ging bij dit bedrijf is verkregen. In 1920 was de bijdrage van de gemeente 120.000 gulden, in 1925 112.000 en in 1936 124.000. J In 1925 vroeg de Gem.-Reimging 3.87 per inwoner, nu 3.51. In 1925 werd 15.341 m3 vuil opgeruimd, in 1936 50.665 m3. Het aantal straten dat schoongemaakt moet worden is aanmerkelijk grooter gewor den Bedroeg de oppervlakte in 1925 280 ha., in 1936 moest 352 ha. bewerkt worden. Een en ander toont duidelijk aan, dat door de mechanisatie, een belangrijke bezuiniging is verkregen. De papier chaos een ergernis voor den burgemeester. Ook voor den burgemeester is de papier-chaos in onze stad, een ergernis. Hij schrijft het hieraan toe, dat de men- schen het papier boven in hun open vuil- nisbakken deponeeren, waardoor de wind er vrij spel mee heeft. De burgemeester geeft den heer v. Zwijn- drecht in overweging, den bond van Barm hartigheid te animeeren, het papier op te laten halen. Het heeft tegenwoordig waarde en dan worden dus twee nuttige dingen bereikt. Het slingert niet meer langs de straat en wordt besteed voor een goed doel. Den heer Uithol belooft spr., na afloop van de begrooting, het vraagstuk van de goedkoopere olie te bezien. Alle voorstellen die bezuiniging beoogen, worden door het college overwogen. De heer Uithol verzoekt nog een regeling te willen treffen, voor het ophalen van het vuil nis, in die straten, waar het niet op een feest dag opgehaald wordt. De Voorzitter zeg toe aan dit vraag stuk aandacht te besteden. De begrooting: van de gemeente-reiniging wordt daarna, z.h.s., aangenomen. Toegestaan werd de verhooging van het crediet voor de aanschaffing van een tweede transportvaartuig voor de Gemeente-reiniging. De bouw kan thans uitgevoerd worden voor Pen bedrag van 51.160. Het aanvankelijk toe gestane be&*S was groot 48,350. (afwaschbaar), met vaaspendel, N V Onze abonné's vinden heden in onze courant ingelegd de zomerdienstrege- llng, die, voor zoover dat noodig was, met verschillende nog ontbrekende dien- sten is aangevuld. Ze mag nu zeker aanspraak maken op volledigheid, wat betreft de auto- en vrachtdiensten van j Den Helder op omliggende plaatsen en de treinverbindingen tot Utrecht en Rotterdam. Eveneens wordt z.ii.s. aangenomen de be grooting van de zweminrichting. Centrale Boekhouding. Mr. Mulder (A.R.) dringt nog eens aan op spoedige verbetering van de huisvesting van de C. B. De Voorzitter erkent, dat de toestand niet langer zoo kan blijven en zegt, dat er dit jaar waarschijnlijk een voorstel tot verande ring zal komen. De heer Uithol vraagt op welke voor waarde de heer Ronde is te werk gesteld. Wethouder v. d. Vaart antwoordt, dat R. tegen uurloon, in lossen dienst is. De heer Uithol vraagt, of het niet logisch is den man, die een buitengewone activiteit aan den dag legt, in vasten dienst op te ne men. De heer v. d. Vaart verklaart, dat er al meermalen over gesproken is of er voor R. geen ander dienstverband kan worden aan gegaan, doch daartegen verzet zich het amb tenarenreglement en den aard van het werk. Hij zegt toe, deze aangelegenheid nog eens nader te bezien. De begrooting voor de Centrale Boehou ding wordt hierna, z.h.s., aangenomen. Gemeente-werken. De bouwveror dening strenger toegepast. De heer Kraak (S.D.A.P.) meent, dat de bouwverordening beter tot zijn recht kan ko men, indien er beter toezicht uitgeoefend werd. Waarheidshalve moet spr. zeggen, dat de nieuwe bouwverordening, in het algemeen, goed werkt, en ook goed wordt nagekomen, maar er zijn gebreken. Spr. wijst op het euvel van de schuurtjes. Volgens de nieuwe verordening zijn er schuur tjes toegestaan van 15 m3, maar er worden er gebouwd, die op duiventillen lijken. De eigenaardigste producten komt men tegen. Dergelijke hokken worden natuurlijk niet aan gevraagd, maar, op hoop van zegen, in elkaar geprutst, terwijl het ook voorkomt, dat in dergelijke hokken nog gestookt wordt. Spr. noemt een aantal straten, waarin hij deze bouwsels leeft aangetroffen. Hij hoopt, dat aan een en ander aa.ndacht zal worden geschonken en de noodige maatregelen zullen worden getroffen om aan dezen toestand een einde te maken. In dit verband wijst spr. ook op het regle ment van „Woningstichting", waarin een ar tikel voorkomt, dat het bestuur een schrifte lijke vergunning tot bouw kan geven. Spr. wil dat graag veranderd zien en vergunning tot verbouw alleen in handen leggen van het Col lege van B. en W. De heer Kraak vraagt voorts of het moge lijk is, de poort van de begraafplaats aan den Westkant open te stellen. De heer Schoeffelenberger stelt de vraag of er te weinig personeel is bij ge meentewerken, om controle op de bouwver ordeningen uit te oefenen. Wethouder v. d. Vaart is het met den heer Kraak eens, dat er wel eens bouwsels verrijzen, die het College liever niet zag. Maar alles kan door de bouwverordening niet wor den voorkomen. Getracht wordt de verorde ning streng toe te passen en zoo mogelijk af te laten breken of te laten veranderen, wat niet aan de eischen voldoet. De bezetting van den dienst is zoodanig, dat er geen tekort is, maar wel zoo, dat er niet dagelijks straat voor straat controle kan wor den uitgeoefend. De verhouding tot „Woningstichting" is zoodanig, dat het bestuur zich heeft te hou den aan de bouwverordening. De opening van de poort aan den West kant van de begraafplaats zal in overweging worden genomen. De heer Meyer (V.D.) dringt aan op herstel van straten en pleinen, vooral in de binnenstad. De B u r g e me ester bevestigt het ant woord van den wethouder, dat strenge maat regelen genomen zullen worden, wanneer niet aan de eischen van de bouwverordening wordt voldaan. Ten opzichte van de nieuwe stad is een groot bezwaar, dat de bewoners achteruit niets hebben, waar ze kunnen plassen en boenen. Het is daar te mooi gemaakt en die zaak moet eens nader worden bekeken. Aan het stratenvraagstuk moet noodig iets worden gedaan. Spr. deelt prematuur mede, dat hij er over denkt een fonds in het leven te roepen, om daarin jaarlijks een bedrag te storten, waaruit de verbe tering, in werkverschaffing zou kunnen worden uitgevoerd. De begrooting van gemeente-werken wordt hierna z.h.s. aangenomen. antsoenen. De heer Van der Veer vraagt hoe het staat met de proefbeplanting van den Van Foreestweg. De heer Uithol wil den handel inscha kelen voor de levering van planten en hoo rnen. De Voorzitter deelt mede, dat de Van Foreestweg, binnen afzienbaren tijd, zal. wor den beplant. Hij wil nog meer beplantingen aanbrengen, maar de tijd van het jaar leent zich daar niet voor. De burgemeester wil de tusschenkomst van den plaatselijken handel bij aanschaffing van planten en boomen overwegen. Wethouder Van der Vaart herinnert er aan, dat dit vraagstuk al van alle kanten bekeken is en dat hij er niets voor voelt de plaatselijke leveranciers in te schakelen, om dat de omstandigheden nog niet veranderd zijn. Wij gaan buiten de stad, zoo zegt de wethouder, omdat wij in de stad niet kunnen krijgen, wat we willen hebben. De heer Ran (r.-k.) zou graag zien, dat bij het aanstellen van personeel, voor zoover dat mogelijk is, menschen uit eigen stad te nemen. Na een korte opmerking van wethouder Smits en een van den heer Meijer, die ten opzichte van het inschakelen van den plaat- seiijken handel, na een onderhoud met den heer Maas, van inzicht veranderd was, werd de begrooting van plantsoenen z.h.s. aange nomen. Vischafslag. De heer Boogaard (s.d.a.p.) meent, dat de 90 gulden, uitgetrokken voor vergoeding voor de inning van gelden, voor het gebruik van vischkisten, niet betaald behoeft te wor den. De betaalmeester, die door de gemeente een behoorlijk garantieloon wordt gegaaran- deerd, zou dit als tegenprestatie, wel gratis kunnen doen. De Voorzitter meent, dat goed onder scheiden moet worden, dat de werkzaamhe den, die den heer De Groot hiermede opge dragen worden, een afzonderlijke functie voor hem beteekenen en dat het billijk is hem daarvoor te betalen. Spr. wil de zaak echter nog wel eens onder het oog zien. Wethouder Smits meent, dat met den heer De Groot wel te praten is en zal het geval eens met hem bespreken. Hij bestrijdt de meening van den heer Boogaard, dat de gemeente met den betaalmeester niets te ma ken zou hebben, omdat hij niet alleen ont vanger is voor zichzelf, maar ook voor de gemeente. De begrooting van den Vischafslag wordt hierna z.h.s. aangenomen. (Zie verder op de volgende pagina). De onthulling van „De Nachtwacht", een der hoofdmomenten van 'de film „Rembrandt" die hedenavond in het Rialto-Theater draait. Dit bijzondere werk werd vervaardigd door Alexander Korda. terwijl de titelrol vervuld wordt door den - vermaarden Charles Laughton. - e angst van Stalin voor het Trotskisme, is met het proces tegen Karl Radek en de zijnen, niet verdwenen. Het zal hieraan wel mede toe te schrijven zijn, dat de Sowjet-dictator een bolsjewistische leger-politiek voert, die een overwicht van het leger op de binnenlandsche politiek zal verzekeren. Men heeft er dezer dagen kennis van kunnen nemen, dat de Sow- jet-regeering, in elk van de 13 militaire distric ten, waarin de Sowjet-Unie onlangs is inge deeld, militaire raden heeft ingesteld, bestaan de uit den commandant van het district en twee, door Moskou aangewezen, politieke com missarissen. De militaire raden krijgen een dubbele func tie: eenerzijds krijgen zij de meest uitgebreide bevoegdheden ter bevordering van de militaire paraatheid, niet slechts van het leger zelf, maar van de geheele weerbare bevolking, in hun onderscheiden ressorten; anderzijds zullen zij moeten waken over de politieke en moree1*3 geestesgesteldheid van het leger. In een beschouwing zeg het Hbl. o.m.: Wat het wezen dezer functies betreft, krijgt men den indruk dat de Sowjet-Unie practisch den reeds sedert lang voorzienen weg opgaat van een militaire dictatuur, waaromtrent de inzichten van partij- en legerleiding met elkaar overeenstemmen en waarin de rollen behoorlijk zijn ver deeld. Iedere raad krijgt het hoogste en uitsluiten de gezag om de militaire zaken van het district te regelen, de bevolking, de spoorwegen en alle andere middelen van communicatie te mobiliseeren. Ook krijgt hij onder zijn toezicht het industrieele apparaat, hetzij het voor mili taire, hetzij het voor niet-militaire doeleinden dient, evenals alle instellingen van onderwijs, die eenig verband houden met de voorberei ding voor den oorlog. Het accent van de buitenlandsche politiek komt aldus hoe langer hoe meer te liggen op het leger en de legerpolitiek, en wel onder den invloed van de ontwikkeling der buiten landsche politiek. In de jongste nauwe aan eensluiting van Duitschland en Italië, in het mislukken van de Russische politiek in Cen- traal-Europa moet men wellicht de recht- streeksche aanleiding zoeken voor het groei ende overwicht van het leger in de binnen landsche politiek van Rusland. Uiterlijk heeft Stalin een compromis met de legerleiding bereikt. Of dit compromis de we zenlijke verhouding dekt, of tusschen partijen en leger inderdaad een natuurlijke toestand van evenwicht is verkregen, waarin de positie van Stalin voor de toekomst verzekerd is, zal nog moeten blijken. Volledig voor het buitenland gefrankeerde stuk kunnen worden verzonden: naar Gibral tar voor Hr. Ms. „Hertog Hendrik", Hr. Ms. onderzeebooten „O 13", „O 15" en Hr. Ms. flot- tieljevaartuig „Johan Maurits van Nassau". De laatste buslichting aan het hoofdpostkan toor is op morgen, 22 Mei, te 20.55 u. Naar Reykjavik voor Hr. Ms. politiekruiser „Nautilus". De laatste buslichting aan het hoofdpostkantoor is op 22 Mei te 20.55 u. Wij vestigen er de aandacht op, dat 4a openbare séance van den telepaath Maloïtz, hedenmiddag van 2 tot 4 uur gehouden zal worden in bijzijn van politie- en andere auto riteiten en van een vertegenwoordiger van de Heldersche Courant. Punt van uitgang is het Hoofdbureau van Politie in de P. Hendriklaan. In ons raadsverslag van gisteren werd door ons geschreven, dat de tentoonstelling van den Noorder Kunstkring gehouden zou wor den op a.s. Dinsdag. Dit berust op een abuis: de expositie wordt n.1. gehouden op 7 Jurii a.s. Rookt IBIS bij voorkeur uit een IBIS-pijp. Bij Uw winkelier verkrijgbaar.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5