Ajax of Feyenoord? itsina tot misdaad HRC's kans tegen de Kennemers K.N.V.B. - Beker De gezonken sloep van de „De Ruyter" Bij gelijk spel zijn de Ajaxieden al kampioen van Nederland Texel voor de beslissing I Kampioenschap Nederland van Scheepsbotsing bij Terschelling Radioprogramma Om een plaats in de eerste klasse Om een plaats in de derde klasse. Dc tewaterlating van de „Tromp" Keuring van veewagens Doodelijk ongeluk te Nijmegen Taxc-gcdcelfe consumptiemelk of Fe>yenoordl Er staan wederom 2 kampioenswed strijden op het programma, maar één ervan steekt in beteekenis ver boven den andere uit. Dat is: AjaxFeyenoord! Zij, die geregeld onze overzichten volgen, jijn natuurlijk precies op de hoogte van de jntuatie. Beide clubs spelen hun 7en wedstrijd, waarna er dus nog slechts één overblijft: ytjax speel, die tegen Go Ahead in Deventer en Feyen ord op eigen terrein tegen Be Quick. Als wij dus zeggen, dat AjaxFeyen- pord de beslissing inzake den hoogsten titel yan ons land moet brengen, dan slaan wij den plank niet ver mis. Ajax staat er nog steeds het beste voor met haar 2 punten voorsprong en het is zelfs zoo, dat zrj aan een gelijk spel al voldoende heeft om... Kampioen van Nederland te zijn! Zooals men zich zal herinneren, is de penige nederlaag, welke de Amsterdammers tot nu toe in de kampioenscompetitie geleden hebben, toegebracht door Feyenoord, zoodat het duidelijk is, dat Ajax nog lang geen Kam pioen van Nederland is. Het komt ons voor, dat Feyenoord momenteel in topvorm is en alhoewel van Ajax niet gezegd mag worden, |dat zij op haar retour is, zou toch, als beide ploegen op een goudschaaltje tegen elkaar afge wogen werden, de balans ten gunste van de Rotter dammers door slaan. Groot zou 't Verschil echter niet srjn en daar Ajax het voordeel van eigen terrein heeft Valt er van den Uitslag al heel wei nig te zeggen. Als «en van beide par tijen wint, zal het waarschijnlijk Feyenoord zijn, maar het meest tienken we aan een gelijk spel, waar- ANDERIESSEN mede Ajax, zooals we bovenal gezegd hebben, Beer gebaat zou zijn! Het wordt een zeer interessante wedstrijd, die voor een uitver kocht huis gespeeld zal worden! De tweede kampioenswedstrijd: PSVGo Ahead is van geen belang, vergeleken bij AjaxFeyenoord. Wie van de Hilversumsche kampioenen Vastgesteld is: Hilversum't Gooi, de be slissingswedstrijd om een plaats in de eerste klasse. In de beide voorgaande wedstrijden, hebben de geelzwarten de beste resultaten geboekt, reden om te verwachten, dat het nu juist... andersom zal zijn. Laten we vast stellen, dat de gelukkigste wint, want zoo zal het wel zijn! Willem II en MW er op uit. De beide winnaars van j.1. Zondag MVV en Willem II, zullen, alvorens elkaar te ont moeten, eerst nog een uitwedstrijd spelen. MVV tegen Miranda en Willem II tegen Mid delburg. De favorieten zullen het lang niet cadeau krijgen, maar toch mag een kleine zege van hen tegemoet gezien worden. WVV eerste klasser? Zooals wij Maandag al betoogd hebben, Is de situatie in afd. V er door het protest van Friesland niet helderder op geworaen. Even wel als WVV wint, zijn alle moeilijkheden voorbij, want dan is zij eerste klasser. Omdat er nu maar eens langzamerhand een einde moet komen aan dat gevoetbal, hopen wij, dat het zoover zal komen. AlkmaarTexel! In Den Helder boffen de voetballiefhebbers toch maar, daar zitten ze nog midden in het voetbalseizoen. HRC is nog „aan" voor den beker, Helder II speelt promotiewedstrijden en nu krijgen ze den titanenstrijd tusschen Alkmaar en Texel ook nog te aanschouwen. Dit treffen vindt dit jaar op het HRC-terrein plaats, nadat Helder vorig jaar het voordeel daarvan genoten had. Om half drie zullen twee van strijdlust blakende ploegen binnen de krijtlijnen treden om 'er voor het „er op of er onder" van hun club te gaan vechten. Voor beiden staan de kansen precies gelijk, voor beiden is het belang even groot. De inzet is niet meer en niet minder dan een plaats in de derde klasse! Wij vinden het voor Texel een geluk kige omstandigheid, dat zij juist op het laatste oogenblik ingezien heeft, hoe er van Alkmaar gewonnen kan worden. Door snel, open spel! Wezen wij de vorige keer al op de belangrijke rol, welke de half- linie in deze te spelen heeft, ditmaal doen wij het nog eens extra! Houdt het spel open, De Graaf c.s., en geeft het spel zooveel mogelijk verrassende wendingen. Kortom, speelt zooals ge het op Texel gedaan hebt. Dan alleen hebt ge op suc ces te hopen. Wij wenschen de groen-zwarten een succes vollen strijd toe en hopen, dat we hen Zon dagavond met de promotie kunnen geluk- wenschen. Sterkte! HRC in de demi-finale? Voor de zesde ronde van den KNVB-Beker speelt HRC een uitwedstrijd tegen De Ken- n-mers. We kunnen niet zeggen, dat de Racers onfortuinlijk loten, want zij hadden net zoo goed CVV of Eindhoven uit kunnen treffen en dan had de kans om de demi-finale te bereiken, natuurlijk veel kleiner geweest. Thans achten wij die kans niet gering, want men. moet niet vergeten, dat zij bij gelijk spel al overgaan! Nu is het waar, dat De Kenne mers op eigen veld zeer lastig te bestrijden zijn, waarbij nog komt, dat deze roodhemden blijkens hun 31 overwinning op de beker houdster Roermond er bijzonder goed „in" zijn. Maar hetzelfde mag van HRC gezegd worden en als we de kansen tegen elkaar afwegen, hellen we over naar de meening, dat de Heldersche club zich in de oemi-finale zal weten te plaatsen. Hetgeen niet alleen voor Racing, maar ook voor Den Helder erg prettig zou zijn. De andere wedstrijden zijn: Vijfde ronde: BMTWFC. Zesde ronde: LeeuwardenSpartaan, Eind hovenRVC. (CVV moet wachten op de winnaar van BMTWFC). Britsch tankschip loopt opBuitsch stoomschip. Het Britsche tankschip „Helka" is giste renmiddag tengevolge van den mist ter hoogte van Terschelling in botsing gekomen met het Duitsche s.s. „Pretoria" De sleepboot „Holland van de firma Doek- sen te Terschelling is onmiddellijk ter assis tentie uitgevaren. De „Pretoria" heeft de reis voortgezet naar Amsterdam, waar zij voor onderzoek zal worden opgenomen in een der droog dokken van de Nederlandsche dokmaatschap pij. Het schip, dat vrijwel met normale snelheid vaart, werd te omstreeks drie uur te IJmuiden verwacht. De „Pretoria" is een der nieuwe dubbel- schroef-passagiersschepen van de Duitsch OostAfrikalijn te Hamburg en werd in '36 op de werf van Blohm U. Voss te Hamburg gebouwd. De inhoud van het schip bedraagt 15.500 bruto ton. De „Pretoria" was op een zoogenaamde voorreis, welke in het zomerseizoen meestal aan de groote reis naar Afrika voorafgaat. De schepen gaan dan van Hamburg naar Rotterdam en Antwerpen, om via Bremen naar Hamburg terug te keeren. Op deze vooreizen, welke als een speciale trip voor passagiers zijn bedoeld, wordt in de genoem de havens lading ingenomen voor de groote reis. De „Helka" heeft de reis niet voortgezet doch wordt naar Rotterdam gesleept door de „Holland" van de firma Doeksen. De „Helka" heeft een groot gat in de scheepshuid gekregen, terwijl verder een groot gedeelte van de brug aan bakboord zijde is weggeslagen. Hoewel de kapitein van de „Helka" besloten heeft naar Rotter dam te gaan, is het, in verband met de ge ringe snelheid van de sleep niet uitgesloten dat men te IJmuiden zal binnenloopen en naar Amsterdam opvare. De „Helka" had te Rotterdam gebunkerd en bevond zich op weg naar Klaipeda in Finland. Het schip meet 3471 bruto ton en kan 5.000 ton olie vervoeren. Het schip is eigendom van de Euxine Shipping Cv. Ltd. te Londen en is in 1912 'gebouwd bij de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij. DE DRIE MUSKETIERS 163. DE WEDDENSCHAP. „De ontploffing was zoo hevig, dat het geheele bouwwerk op zijn grondvesten wan kelde. Het is eigenlijk een oud bouwval lig ding. Daarna ging het er pas goed op los, waarbij wij vijf menschen verloren, maar de verdedigers van La Rochelle waar schijnlijk wel tien". „Reusachtig!" riep een dragonder, „maar vrij zeker sturen ze nu pioniers, die de schade moeten herstellen". „Hoogstwaarschijnlijk"?? meende d' Ar- tagnan. „Zullen we eens wedden?" riep Athos in eens. „Ja wedden," riepen allen, „uiaar waar om wedden wc?" „Ik wil met U wedden, hecren, dat mijn drie vrienden, de hceren Porthos, Aramis en d' Artagnan en ik zelf in het bolwerk Saint Gcrvais zullen gaan ontbijten en er een vol uur zullen blijven, zonder dat de vijand kans ziet om ons te verwijderen". Porthos en Aramis keken elkaar bij deze woorden eens aan, ze begonnen er iets van te begrijpen. 164. DE MAND MET HET ONTBIJ I „Luister eens", fluisterde d' ArtaK"an A_ thos toe, „ben je dan beslist van plan leven er aan te wagen.' „Ik vrees, dat ons leven meer *e\aar is, als we hier blijven" antwoordde de mUWeHnemen de weddenschap aan", rie pen intusschen de anderen, „maar waai- °mGiialz5ttmetalUw vieren, heeren". zei Athos, „en wij zijn ook met ons vmien. Als we als inzet bepaalden een diner xoor aLitsteketuhriepen allen Juist ^op ^dat moment deelde de waard m Grimaud, bijt was geserveerd. Athos nep v&n wees op een mand, die opdracht, de gelagkamer st°nd, en Omdat het heele ontbijt Pdat de heeren Grimaud van meen ing - tegen. gingen picknicken, pakte J in spraak het eten en c mand naar „Maar waar wilt 11 mei uw toe?" vroeg de waaro ver a r „Wat gaat U dat aan en_„ hoofdzaak voos u dat u Nog geen der slachtoffers ge vonden. Heeft men de vang lijn hij het strijken niet goed vastgehouden Omtrent het droevig ongeluk dat Woens dag met een sloep van de „De Ruyter" heeft plaats gehad, vernemen wij de volgende bij zonderheden: Tijdens schietoefeningen is bij het strij ken een motorsloep omgeslagen. Twee der inzittenden, de luitenant ter zee 3de klasse M. J. A. C. Sweliengrebel en de matroos der lste klasse van der Mees zijn gered. De oorzaak van dit ongeluk is ver moedelijk het niet goed vasthouden van de vanglijn bij het strijken van de sloep, terwijl het schip met eeni- ge vaart nog vooruit ging. Hierdoor geraakte de sloep bij het te water- komen in dwarse richting en sloeg om. Hoewel vrijwel onmiddellijk red dingsboeien werden uitgeworpen in de nabijheid van de zinkende sloep, eenige redders in zee sprongen en een reddingsboot werd gestreken, konden de overige vier opvarenden niet meer worden gered. De motorsloep is gezonken in vijftig meter water. Men is thans bezig met vliegtuigen naar de vermisten te zoeken. De „De Ruyter" zal heden Soerabaja binnenloopen. De vermisten. Omtrent de slachtoffers kan nog het vol gende worden medegedeeld: De luitenant ter zee Claus is 19 Mei 1909 te Batavia ge boren en is dus op zijn verjaardag omgeko men. Op 20 Augustus 1930 werd hij luite nant ter zee derde klasse en een jaar later luitenant ter zee 2de klasse. Hij was met de „De Ruyter" voor de tweede maal in Indië. Wijlen de heer Claus was ongehuwd. De kwartiermeester Supit werd 1 Februari 1908 op Tomohon geboren, was gehuwd; zijn echtgenoote verwacht binnenkort haar eerste kind. De overleden matroos Cappetijn was on gehuwd. De overleden matroos van Gelder was 5 januari 1917 te Zwollerkerspel geboren en was ongehuwd. Beide laatstgenoemden waren voor de eerste maal in Indië. Naar wij vernemen, zal H. M. de Ko ningin Maandag a.s. per auto van het Loo naar Amsterdam reizen, waar zij te drie uur aan den steiger van de Holland Amerika-lijn, het „Steenen Hoofd" bij de Westerdoksdijk, zal aankomen. De Ko ninklijke sloep zal H. M. dan naar het terrein van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij aan den overkant van het IJ brenfren, waar zij te half vier den flot tieljeleider „Tromp" te water zal laten. De ingenieur, belast met de inschrijving van motorrijtuigen en aanhangwagens ver zoekt de aandacht te vestigen op de vol gende bepalingen, uit het motor- cn rijwiel reglement. Het is vanaf 1 Januari 1938, verboden over een weg te rijden, te doen of te laten rijden met een ingeschreven motorrijtuig of aanhangwagen, indien zich in het motor rijtuig of den aanhangwagen herkauwende dieren, eenhoevige dieren of varkens be vinden, indien op het voor het rijtuig afge geven inschrijvingsbewijs niet is vermeld dat het voertuig voor dit vervoer mag wor den gebezigd. Bedoeld vervoer is eveneens verboden, in dien op liet inschrijvingsbiljet staat ver meld, dat liet voertuig niet aan de aan dit vervoer gestelde bijzondere eischen voldoet. Bovendien behoort de bestemming voor dit vervoer op het voertuig te worden aange duid op zoodanige wijze als door den mi nister van Waterstaat zal worden aange kondigd. Hun, die eigenaar of/en houder zijn van desbetreffende voertuigen, wordt geraden, deze voertuigen bijtijds ter keuring aan het bureau voor de inschrijving van motorrij tuigen cn aanhangwagens, gevestigd Carel van Bylandtlaan 3 te 's-Gravenhage aan te bieden, dan wel verzoeken tot keuring in te dienen, teneinde te kunnen doen nagaan of deze voertuigen, voor het z.g. veevervoer mogen worden gebezigd en hiermede niet te wachten tot kort voor den datum van 1 Januari 1938, opdat stagnatie kan worden voorkomen. Jeugdig fietser slipte en kwam. met het hoofd onder een juist passeerenden vrachtauto terecht. Gisterenmorgen is op den Daalschen weg te Nijmegen de li-jarige T. W., die op de fiets naar zijn werk ging, doordat hij tegen het achterwiel van een andere fiets reed, geslipt. De jongen viel en kwam met het hoofd onder een der achterwielen van een juist passeerende vrachtauto terecht. Hij werd op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het St. Ca- nisius Ziekenhuis overgebracht. Fabrieksarbeider wilde zijn vrouw door pas laten verstikken, doch dorst zelf het paskraantje niet open te zetten. Dit was echter niet de eenipe booze gedachte, die in zijn brein opkwam De 20-'jarige fabrieksarbeider J. B. moest zich gistermorgen te 's-Gravenhage voor de Haagsche rechtbank verantwoorden. Als arbeider in de Rijswki.jsche Oliefa- briek had hij een va'n zijn vrienden, den 19-jarigen monteur J. van der R. precies uitgelegd, hoe hij in deze fabriek kon in breken en waar zich het geld bevond. Van der R. had inderdaad van dezen raad gebruik gemaakt, had in de fabriek een inbraak gepleegd en een groot aantal effecten weggenomen. Ook B. zelf had zich aan diefstal schul dig gemaakt. Groote hoeveelheden wollen persdoek had uit hij uit de fabriek meege nomen cn ten slotte had hij het rijwiel van één van de arbeiders ontvreemd. B. legde een volledige bekentenis' af, maar zeide dat zijn vrouw de oorzaak van alle ellende was. Hij had bij haar geen leven en was steeds verder van het rechte pad afgedwaald. De Officier van Justitie, mr. Rouffaer, was van meening, dat het gedrag van de vrouw dat volgens het dossier nog al meeviel geen excuus was' voor de wan daden van verdachte. Wegens een fout in de dagvaarding vroeg spr. ontslag van rechtsvervolging voor het eerste ten laste gelegde en voor het overige gedeelte een gevangenisstraf van acht maanden. Hierna moest B. nog terecht staan, om dat hij zijn vrienden had probeeren over te halen om bij hem thuis de paskraan open te zetten en zoodoende zijn vrouw te laten verstikken. B. zelf durfde dat niet te doen en meende, dat de vrienden 's nachts een goede gelegen heid voor de volvoering van het snoode plan hadden, daar hij zelf als nachtarbeider werk zaam was in de oliefabriek. De vrienden gingen er evenwel niet op in en wegens uitlokking tot een misdrijf stond B. thans terecht. Ook nu bekende hij, maar voegde er aan toe, dat hij het niet ernstig had gemeend. Hij had alles in een woedende hui gezegd, toen zijn vrouw hem mishan deld had. De officier van justitie was het hier niet mee eens en wees op het gevaar van dergelijke uitlatingen. Spr. vorderde een gevangenisstraf van vier maanden. Hierna stonden de heler der persdoeken en de monteur J. van der B., die op aan wijzing van zijn vriend B. uit de oliefabrièk een aantal effecten had ontvreemd, terecht. Op 3 Juni zal uitspraak in eenige dezer zaken worden gedaan. Nederlandsche Zuivelcentrale, 23 Mei tot en met 29 Mei 1937 consumptiemelk regee- ringscontract, taxegedeelte 5,25 cent, eventu eel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsafdracht. Overmelk regeeringsmi- nimumprijs 4 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. ZATERDAG 22 MEI 1937. Hilversum I. KRO-Lit zending, 8.009.15 en 10.00 Gramofoonrnuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Medolisten en solist. 1.00 Gramofoonrnuziek. I.15 Het KRO-orkest. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonrnuziek. 3.00 Kinderuur. 4.00 KRO-orkest en gramofoonrnuziek. 5.30 Esperanto-nieuws. 5.45 Vooi Katholieke padvinders. 6.15 Gramofoonrnuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonrnuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Paedagogische causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.35 Accordeon-trio, KRO-Melodisten en so listen. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.5512.00 Gramofoonrnuziek. Hilversum n. VARA-uitzendlng. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonrnuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gevarieerd programm (gr.pl.) en gra mofoonrnuziek. 12.00—1.45 Gramofoonrnuziek. 2.00 Filmpraatje. 2.15 „Les Ménétriers". 3.15 Schaakpraatje. 3.30 Bont programma. 4.15 Ouderavonden, causerie. 4.30 Gramofoonrnuziek. 5.40 Boekbespreking. 6.00 Orgelspel. 6.30 Gramofoonrnuziek. 7.00 Filmland. '•30 De Oxford-beweging, causerie 8.05 Herhaling SOS-Berichten. 8.07 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.20 Gevarieerd programma m.m.v. VARA- orkest. „Fantasia" en solisten. 9.15 Gramofoonrnuziek. 9.30 Onder het ,ies. 9.50 Gramofoonrnuziek. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Vervolg gevarieerd programma.' II.30 Berichten. 11.35—12.00 Gramofoonrnuziek,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7