Geruchten over een wapenstilstand België als politiek centrum Halve ton gestolen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Engeland terug naar den gouden standaard? Nederlandsch motorjacht verricht moeilijke reddinq De Paus maakt het beter Druk op Munguia Per vliegtuig over de Noordpool Hoogverraad in Rusland REIST PER WACO EERBERICHT UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER ZATERDAG 65e JAARG. No. 8006 Mussolini zou terugroeping der Italiaansche vrijwilligers overwegen SPANJE AUTOBUSDIENSTEN DE BILT SEINTt Onnes van Nijenrode berust in zijn vonnis heldersche courant JR., KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 22 MEI 1937 Van geloofwaardige zijde te Gibraltar wordt medege deeld, dat de reis van den financier Juan March, die op doorreis naar Italië daar is aangekomen, verband houdt met een mededeeling van Mussolini aan generaal Franco, dat hij voornemens is, alle Italianen uit Spanje terug te trekken. Het plan van den Duce zou, naar men verklaart, een gevolg zijn van vertoogen, die voortdurend tot hem gericht zijn door deputaties van Italiaansche gezinnen en verwan ten van de in Spanje strijdende soldaten. Men heeft Juan March gisteren, voor hij zich in? scheepte, duidelijk hooren zeggen: „Ik hoop met goede be richten terug te komen". De beslissing van Mussolini tot het terugtrekken der Italiaansche troepen zou moeten worden toegeschreven aan 't feit, dat de toestand in Spanje na tien maanden strijd niet veranderd is, en dat zich onder de tienduizenden ge sneuvelden talrijke Italianen bevinden. Onder meer zijn de Hertog en de Hertogin van Twva, de Hertog en de Hertogin van Hijar en verscheidene recht- sche officieren hier aangekomen. De Hertog en de Herto gin van Montellano zijn gisteravond met den Hertog van Alva aangekomen en met Juan March naar Rome ver trokken. Geen bevestiging te verkrijgen. Het is niet mogelijk, te Rome eenige in lichtingen te bekomen over het doel van het bezoek van Juan March en andere Spaan- sche aristocraten. Dat Mussolini de terug trekking der Italianen in Spanje zou voorbe reiden, wordt ook niet bevestigd. Niettemin ontkent niemand, dat de oorlog bij de bloed verwanten der vrijwilligers zeer onpopulair is geworden. De geruchten over een wapen stilstand. In Britsche diplomatieke kringen ver klaarde men gistermorgen, dat den Britschen vertegenwoordigers in de voornaamste lan den, die de overeenkomst van niet-inmenging hebben geteekend, verzocht is deze regeerin gen te polsen over de mogelijkheid van stap pen bij de regeeringen te Valencia en te Salamanca. Deze stappen hebben het tot stand brengen van een „wapenstilstand", die het terugtrekken der vrijwilligers zou moeten vergemakkelijken, ten doel. Men neemt in gezaghebbende kringen te Rome nog steeds een groote reserve in acht ten aanzien van het Britsche plan tot een wapenstilstand in Spanje met het doel het terugtrekken der buiteniandsche vrijwilli gers te vergemakkelijken. Men legt den in druk op de omstandigheid, dat de kwestie slechts te Londen in het niet-inmengings- coinité. kan worden besproken. In ieder ge val ziet men in dezen wapenstilstand een tijdelijk staken der krijgsverrichtingen en geen wapenstilstand,"welke bestemd is tot het beëind'gen van het conflict. Men twij felt trouwens te Rome aan het practische karakter van deze eventueele maatregel. In bepaalde andere politieke kringen te Rome is men van oordeel, dat een besluit inzake een wapenstilstand slechts kan uit gaan van de beide partijen in Spanje, die alleen in staat zijn om te beoordeelen of een opschorting der vijandelijkheden met hun belangen in overeenstemming is te brengen. Britsche ambassadeur bij Von Neurath. De Britsche ambassadeur sir Neville Henderson, heeft gisteren een bezoek ge bracht aan den Duitsche minister van bui teniandsche zaken, von Neurath. In diplo matieke kringen gelooft men, dat hij onder meer den Duitsche minister op de hoogte heeft gesteld van- de Britsche voorstellen ten aanzien van een wapenstilstand in en een terugtrekken der vrijwilligers uit Spanje De berichten uit Gibraltar, volgens welke de Hertog van Alva en Juan March Musso lini van een terugroepen der Italiaansche soldaten zouden moeten afbrengen, zijn in gezaghebbende kringen te Londen met veel scepticisme vernomen In de eerste plaats merkt men op, dat geen enkel te Londen ontvangen bericht vermeldt, dat Mussolini een dergelijk besluit heeft genomen. Bovendien schijnt het verhand, dat ge legd is tusschen het vertrek van Alva en March en het vraagstuk der vrijwilligers zacht uitgedrukt willekeurig. Geheime besprekingen te Londen. Volgens de Daily Heraldworden op het oogenblik in de Bank of England geheime besprekingen ge voerd tusschen Montagu Norman en de gouverneurs van de Centrale reservebanken der dominions. Het voornaamste onderwerp van bespreking is de mogelijkheid van een spoedig herstel van een Interna tionalen gouden standaard. L. - Montague Norman. De onderhandelingen waren eenigen tijd geleden vastgesteld teneinde samen 'c,x'' len met de rijksconferentie, maar a ^aatregelen waren genomen om te \eii deren dat eenig nieuws hierover zou lekken. Tn Onder de deelnemers bevinden zien u ^nnes Postmus, gouverneur van de urn ^frikaansche Reserve bank en Lesli feaux, gouverneur van de Nieuw-Zeeland- sche Reserve Bank. In de Bank of England wordt de grootste geheimhouding betracht, zoowel ten aanzien van de personen die voor dit doeleinde naar Londen zijn geko men als ten anzien van den loop der on derhandelingen, maar naar vernomen wordt, zijn ook de Reserve banken van Canada en Indië vertegenwoordigd. Met Montagu Norman en hooge ambtena ren der Bank of England worden de tech nische vraagstukken welke verband houden met een terugkeer naar het goud, onder zocht. Het voornaamste doeleinde is waarschijn lijk den politieken druk te versterken welke thans door de regeeringen van Zuid Afrika. Australië en Canada op de rijksconferentie wordt uitgeoefend voor het verkrijgen van eenige garantie inzake de toekomstige po sitie van het goud. waarbij genoemde landen als goudproducenten speciaal betrokken zijn. De Bank of England, aldus besluit de Dai ly Herald zijn bericht, is, evenals de Bank van Internationale Betalingen, voorstand ster van een terugkeer naar het goud, maar de Britsche schatkist zou zich op het oogen blik hiertegen verzetten. Op 31 Mei radioredevoering. De „Daily Telegraph" meldt uit Vaticaan Stad, dat de jongste verbetering in den ge zondheidstoestand van den Paus schijnt aan te houden. De Paus zal op 31 Mei, zijn tachtigsten verjaardag een radioredevoering uitspre ken en wel bii de opening van de zitting van de Pauselijke Academie. Dit zal de derde radioredevoering van den paus zijn in dit jaar. Ook deze rede zal over dc geheele wereld verspreid worden. .ouwdienst te Cuxhaven. Het stoomschip Hamburg is te Cuxhaven aangekomen met het stoffelijk overschot van passagiers en leden der bemanning van het luchtschip Hindenburg. Het stoffelijk overschot van kapitein Lehmann, dat met de Europa te Plymouth is aangekomen, is daar gisterochtend aan boord gebracht van een Duitsch vliegtuig, waarmede het naar Cuxhaven zal worden overgebracht. Op de Europa bevinden zich zeventien overlevenden van de ramp. Gisteren zijn de slachtoffers van de ramp van het luchtschip „Hindenburg" te Cux haven plechtig herdacht. Staatssecretaris vlieger-generaal Milch hield een toespraak, waarin hij o.a. zeide, dat Duitschland de luchtvaart zal blijven dienen in den geest van graaf Zeppelin. Na de herdenking werd het stoffelijk over schot van de slachtoffers overgebracht naar de geboorteplaatsen. Zondagochtend zal het stoffelijk overschot van zes der slachtoffers worden bijgezet in een eeregraf. dat door de stad Friedrichshafen is geschonken. Het onderzoek duurt voort. De Lakehurst-commissie heeft gisteren den chef-constructeur van de Zeppelin-fabrieken, dr. Duerr, gehoord die verklaarde, dat het niet mogelijk is, dat een vonk uit een uit laat van een der motoren het luchtschip in brand kon hebben gestoken, dit is gebleken uit proefnemingen. Verder is het niet mo gelijk, dat zich waterstofgas heeft verzameld in het omhulsel; de gascellen waren met niet-ontvlambare chemicaliën beveiligd, ter wijl bovendien de metaaldeelen waren be veiligd tegen van buiten komende electri- sche ladingen. Vele staatslieden doen aau. Brussel De Noorsche minister van buiteniandsche zaken, Koht, is, op weg van den Haag naar Genève gistermiddag te Brussel aangeko men. Hij hoopt vier dagen in de Belgische hoofdstad door te brengen en zal heden een onderhoud met Spaak hebben. Waarschijn lijk zal hij ook een gesprek met Van Zee land hebben. De gedachtenwisseling zal be trekking hebben op de politieke en econo mische vraagstukken, die van belang zijn voor de staten, die de overeenkomst van Oslo geteekend hebben. Ook de Poolsche minister Beek, wipt op zijn terugreis uit Londen even te Brussel aan om met Van Zeeland van gedachten te wisselen. Intufeschen is de Fransche minister Del- bos weer naar Parijs vertrokken. Verklaring aan de pers. Voor zijn vertrek heeft Delbos, de verte genwoordigers van de pers ontvangen en tegenover hen verklaringen afgelegd. Hij zei- de o.m.: De Fransch-Belgische problemen zijn be sproken in den geest van de Fransch-Brit- sche verklaring ten aanzien van het interna tionaal statuut van België en in den zin van de verklaringen, die in het Belgisch parlement zijn afgelegd. Wat het Spaansche probleem betreft, ver klaarde Delbos: Wanneer men er toe zou kunnen komen een wapenstilstand te doen aanvaarden, zou men heel dicht bij het ein de van de vijandelijkheden zijn. Te Genève zal het Abessijnsche probleem aau de orde komen, welks oplossing vari- eeren zal al naar de aanwezigheid of afwe zigheid van een Abessijnsche delegatie. De zending van Van Zeeland wordt met sym pathie en optimisme gevolgd, hoewel zij groote moeilijkheden met zich medebrengt. Fransche en Belgische nota's verwacht. Na het bezoek van Delbos heeft men in Fransche kringen te kennen gegeven, dat de regeeringen van Frankrijk en België binnenkort haar antwoorden op en opmer kingen naar aanleiding van de Duitsche en Italiaansche nota's van 10 Maart over de plannen voor een nieuw Westelijk vcilig- heidsverdrag aan Londen zullen doen toe komen. GEEN UITBREIDING DER AUTOBUS STAKING IN LONDEN. De vertegenwoordigers van het centraal comité uit het antobuspersoneel, met den voorzitter aan het hoofd, hebben gisteren een bezoek gebracht aan Bevin cn andere leiders van den bond van transportarbeiders teneinde de executieve van den Bond voor de laatste maal te verzoeken, de staking in het autobusbedrijf uit te breiden tot de trams en trolleybussen. Er bestaat evenwel niet de minsfo kans, dat de executieve het verzoek inwilligt. Waarschijnlijk zullen de leiders van den Bond het centraal comité ernstig aanraden, het werk te hervatten. Nu de staking reeds drie weken duurt, zijn de uitkeeringen aan de stakers giste ren tot bijna 100.000 pond stelling gestegen. Overigens geen voortgang in den strijd. De troepen van Franco bedreigen thans Munguia: zij wachten nog - slechts op het bevel om aan te val len. Naar verluidt moeten zich in de stad aanzienlijke munitievoorra- den bevinden, welke de regeerings- troepen tengevolge van het snelle oprukken van de rechtschen niet in veiligheid konden brengen. Een compagnie van rechtschen heeft zich meester gemaakt van de laatste stel lingen, welke de Basken nog ten Noord- Westen van Amorebieta bezet hielden. Er vertrok geen jacht uit Bilbao. In een mededeeling aan de pers spreekt de vertegenwoordiger der Baskische regee ring het bericht. volgens hetwelk het stoomjacht „Goizeko Izarra" uit Bilbao zou zijn vertrokken met goud. bankbiljetten, iuweelen en andere voorwerpen van waar de. toehehoorend aan de regeering en aan particulieren, en met den minister van binnenlandsohe zaken aan boord, op weg zou zijn naar Engeland, met beslistheid te gen. Hii wilde een militair museum oprichten! De politie ontdekte in een huis in Madrid een draadloozen zender, alsmede een hoe veelheid wapenen en springstoffen. De be woner werd gearresteerd. Hij verklaarde een militair museum te willen oprichten. Ook drie familieleden werden gearresteerd. Te Alcala de Henares is een fascistische organisatie ontdekt, welke de gevangenis wilde bestormen. Tien personen zijn ge arresteerd. Russische geleerden zullen op een ijsschots overwinteren. De Sovjet-Russische vliegtuigexpeditie, welke wordt geleid door professor Otto Schmidt, vloog op 21 Mei te tien minuten over elf in den ochtend over den Noordpool. Vijf minuten over half twaalf landde do expeditie veilig op een ijsschots op twintig kilometer van den Pool, ten Westen van de Meridiaan van Rudolf Eilandx. Nader vernemen wij over deze pooltocht dat het vliegtuig SSSR N. 170, dat zulk een succesvolle vlucht over de Noordpool maak te, werd bestuurd door Wodopjanof. Aan boord van het toestel bevonden zich behal ve Prof. Otto Schmidt en de bemanning van het vliegtuig de chef van het overwinte ringsstation, Iwan Papanin, de telegrafist Ernst Krenkel, de hydrobioloog Pjotr Schir- schow en de magnetoloog Jewgenij Fedorof. Deze laatste vier zullen een jaar doorbren gen op een drijvende ijsschots, teneinde we tenschappelijke waarnemingen te doen. Tijdens het uitzenden van het bericht over het bereiken van den Noordpool kreeg de radioinstallatie van het vliegtuig een defect cn de verbinding werd weer tot stand ge bracht, toen een nieuw radiostation op het ijs was opgesteld. Academie van. het broeinest. wetenschappen De „Iswestia" publiceerde gisteren volgens D.N.B. een verslag van den permanenten secretaris van de Moskousche academie van wetenschappen, Gorboenoff, waarin de aca demie een „broeinest van staatsvijanden, hoogverraders en terroristen" wordt ge noemd. De „staatsvijanden" hebben jarenlang on gestoord in de academie van wetenschap pen gewerkt In bijna alle afdeelingen der academie moeten volgens het verslag mas sa-arrestaties hebben plaats gehad. Talrijke onder wie ook bekende geleerden worden als „staatsvijanden" gebrandmerkt. De academie heeft, naar verder nog me degedeeld wordt, besloten, den zooals men weet, intusschen reeds veroordeelden Boe- charin van haar ledenlijst te schrappen. De eerste plaatsvervanger van den Volks commissaris voor de spoorwegen Alexander Postnokow. is van zijn functie ontheven. Tot zijn opvolger is benoemd de chef van het centraal bestuur voor de locomotieven- afdeeling, Toropschenow. Postnikow werd tot nog toe beschouwd als de rechterhand van den Volkscommissaris voor het verkeer, Kaganowitsch. Hij zal, naar gemeld wordt, „met andere werkzaam heden" worden belast. naarHOORN, EDAM,AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND Inlichtingen WACO Kanaalw. 137, Den Helder, tel. 773 Verwachting: meest matige wes telijke tot zuidelijken wind. gedeeltelijk bewolkt, aanvan kelijk weinig of geen regen, koeler. Verdere vooruitzichten? toene mende kans op regen. Barometerstand bedenmorgea 8 oor i 77.3 TREEDT 1 JUNI IN WERKING. Bij Koninklijk Besluit is bepaald, dat de wijziging van de Dinstplicht- wet met ingang van 1 Juni a.s. in werking treedt. Deze wijziging houdt in, dat de duur der eerste oefening van dienst plichtigen bij de zeemacht met zes maanden wordt verlengd (voor kust wachters twee maanden). Tevens worden drie herhalings oefeningen van 13 dagen ingevoerd. Boedel benadeeld. Twee perso nen gearresteerd. Eenige maanden geleden overleed te Am sterdam een man, die naar de meening van enkcie erfgenamen aanmerkelijk meer geld en effecten moest hebben nagelaten dan in den boedel aanwezig was. Eenige erfgena men lieten het niet bij het uiten van hun vermoedens, doch gingen naar de politie om aangifte te doen. Een zoon en een schoon zoon, executeurs-testementair, zouden zich naar hun meening wederrechtelijk hebben bevoordeeld en f 50.000 aan effecten en geld uit den boedel hebben genomen. Het gevolg was, volgens de N.R.Ct., dat beide mannen, woonachtig in Zuid, werden gearresteerd en in het huis van bewaring opgesloten. Beide verdachten ontkennen hardnekkig, doch er zijn bezwarende om standigheden aan het licht gekomen. Uit 't onderzoek van de recherche bij verschillen de bankinstellingen te Amsterdam is geble ken, dat de erflater inderdaad over ruim f 50.000 meer beschikte dan de notaris in den boedel heeft aangetroffen. De beide verdachten zouden coupons heb ben verzilverd, afkomstig van verdwenen effecten. Bij de door den rechter-commissa- ris mr. Hütschler gehouden huiszoekingen, die dezer dagen hebben plaats gehad, zijn eenige effecten gevonden. De verdachten beweren echter, dat zij die papieren in dertijd van den erflater hebben gekocht Voorts staat vast, dat een der verdachten een veel hoogere bankrekening heeft loopen dan in zijn omstandigheden mogelijk is. Hij beweert dat dit spaargeld is. Do recherche heeft ook een onderzoek in gesteld naar de doodsoorzaak van den erf later; in verband hiermee zijn behalve de dokter vele getuigen gehoord. De andere erfgenamen hebben een civiele actie ingesteld tot terugvordering van de f 50.000 Voor hen treedt mr. E. B. Asscher op. De beide gearresteerden zullen worden verdedigd door mr. H. van Zutphen en mr. James S. R. Perin. De verzoeken tot invrijheidstelling van beide mannen zijn afgewezen. De instructie in deze zaak is nog niet gesloten. Het Nederlandsche motorjacht „Vigilan- ter dat terugkeerde van den vlootschouw bij Spithead, heeft twee Londenaars gered van hun kleine jacht, dat buiten Fairlight m oen storm in nood was geraakt. Een lid van de bemanning van den „Vigilanter" ging aan boord van het grootendeels volge- loopen Engelsche scheepje, dat op sleeptouw werd genomen. Op een gegeven oogenblik echter brak de tros, waarmede de „Vigilan ter" het lekgeslagen Engelsche jacht „Hv- perion" gehecten, voortsleepte en deze sloeg weg. Een reddingboot van Dungeness slaagde er echter in den Nederlandschen zeeman aan boord van de „Hyperion" te halen en dit schip Dungeness binnen te brengen. De eigenaar van het Britsche jacht verklaarde bij het aan land gaan: „De Nederlander heeft groote bekwaamheid en durf aan den dag gelegd." i>aar wij vernemen heeft de heer Onnes van Nijenrode besloten geen cassatie aan te teekenen tegen het arrest van het ge rechtshof te Amsterdam van 13 Mei j. 1. waarbij hij tot 1 jaar gevangenisstraf 'met aftrek van voorarrest werd veroordeeld.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1