Minister Oud spreekt I voor den Vrijz- Dem. Bond Gedegen betoog, dat aan een geheel bezet Casino een ovatie ontlokte Heldersche Courant Benauwde oogenblikken Het wonder Maloïtz SUCCES IN ZAKEN De greep van Italië Zaterdag 22 Mei 1937 Tweede Blad WITTE KRUIS POEDERS Sprookjesland Lilliput Een mensch met een apart zintuig Pracht THEEPOT 29 ct. Dc wisselvallige bevolking van onze stad W, Mutatie in den Gemeenteraad? Gisteravond heeft voor een geheel gevulde Casino-zaal gesproken Zijne Excellentie Min p. j. Oud, en wel voor de plaatselijke afdee- jing van den Vrijzinnig -Democratischen Bond. De rede van onzen staatskanselier ken merkte zich door een opvallende mate van documentatie en tevens door groote waardig heid. Diverse malen werd Zijne Excellentie's be toog door applaus onderbroken, terwijl hem aan het einde, staande een ovatie gebracht werd. Nadat de spreker door den heer L. van Loo welkom was geheeten, werd direct met de rede aangevangen. Minister Oud. Na er op gewezen te hebben, dat zijn komst in zeker opzicht voor Den Helder beteekende het versterken van reeds bestaande vriend schapsbanden, vestigde spr. er de aandacht op, dat de Vrijz. Dem. Bond niet van plan is zich te begeven op het thans zoo zeer in zwang zijnde terrein van de vele beloften. De beste belofte van den V.D. Bond ligt op ander terrein: en wel in het verleden. De heer Oud wijst er op, dat voornamelijk voor het land van noode is samenwerking der diverse partij-groepen, ook door de V. D., hetgeen uiteraard niet inhoudt een samensmelting: integendeel, de beginselverschillen blijven ten volle gehandhaafd. Men wete echter wel, dat het in ons land nimmer mogelijk zal zijn dat één partij regeert. Spr. herinnert aan het Kabinet-Colijn, dat in 1933 aan het bewind kwam, en waarbij door onzen Premier op breede basis samen werking gezocht werd. Den Vrijz. Dem. Bond is toen verweten, dat hij ministerzetels zocht, doch niets is minder waar. Integendeel, wie zou gecharmeerd geweest zijn in die dagen een verantwoordelijk ministerambt te aan vaarden, met al de niet te omzeilen onaan gename maatregelen, als belastingverhoogin- gen etc.? Veel gemakkelijker was het oppo sitie hiertegen te voeren en zich aan de ver antwoordelijkheid te onttrekken. Op het beginsel democratie komend, wijst spr. er op, dat dit het volk een sterk gezag kan geven, een gezag, waar aan het behoefte heeft. En men kan er zeker van zijn, dat de V. D. dit beginsel nimmer zal loslaten. De „Aanpassing". De aanpassing besprekend, wijst de heer Oud er op, dat het ongetwijfeld mogelijk ware geweest in deze vier regeeringsjaren de vele impopulaire maatregelen te vermijden. Men kon nog wel voldoende crediet krijgen, om het eenigen tijd uit te zingen, doch even zeker ware het dan geweest, dat nu een staatsbankroet voor de deur zou hebben ge staan. De bewijzen hiervoor kan men om zich heen zien in andere landen, waar het munt- ibederf hoogtij viert. Er is inderdaad aangepast in de laatste jaren, aldus spr., maar tevens nog iets anders; en wel aangepakt. De regeering stond voor een uitermate moeilijke taak, doch daarbij gedwongen door de omstandigheden, is zij in staat geweest zeer veel werk te ver zetten ten bate van het land. Welvaart op een presenteerblaadje. Er wordt gewaarschuwd tegen diegenen, die in deze dagen komen met plannen, als het ware met de welvaart op een presenteer blaadje. Dit kan niet, en hoewel er ongetwij feld door de Regeering fouten zijn gemaakt, wie zal durven en kunnen ontkennen dat die niet evenzoo door de andere partijen in deze plaats staande, zouden zijn gemaakt? Er wordt beweerd, dat het systeem der aanpassing onjuist is en dat men, inplaats van zoogenaamd verminderen van koop kracht, deze moet vermeerderen. Met voor beelden toont spr. aan, dat men met deze en dergelijke beweringen zeker het doel niet zal bereiken. De Regeering van goede wille. Dat de Regeering echter wel degelijk van goede wille is als er inderdaad een gereede kans tot koopkrachtverhooging in plannen ligt, dit is wel zeer duidelijk bewezen bij het verstrekken van credieten aan het Werk fonds, voor den bouw van een schip ten be hoeve van de Holland-Amerika-Lijn en andere projecten. Vervolgens wordt gewezen op Frankrijk, waar door Blum het vorige jaar de aanpas singspolitiek losgelaten werd. Alles zou beter worden, dochin September viel de franc reeds; de prijzen liepen op, het vertrouwen in de munt werd hevig geschokt met a ellende hieraan verbonden. Land in zicht! Het gaat thans in Nederland den goeden kant op. In September van het vorige jaar heeft spr. reeds gezegd, dat hij meende da het keerpunt bereikt was en inderdaad...... het gaat beter. Er komt weer land in zicnr Waaruit men zou mogen constateeren, !N ELK GEZIN EEN DOOSJE fw u hebt de apotheek. in huis! j Verkrijgbaar ook In cachet- en tabletvorm Tegen hoofdpijn, griep, tandpijn, rheumotiek en menstruatiepijnen. Voor Nederland: Dutlm Oegstgwfl Bij Apotheken en Drogisten. de groote lijn der regeeringspolitiek nog zoo slecht niet was! Het Staatspensioen. Na de pauze vervolgt de heer Oud zijn rede met opmerkingen over de verzorging der ouden van dagen, een programmapunt van den Vrijz. Dem. Bond, naar de verwezen lijking waarvan men nog steeds streeft. In groote trekken wordt een historisch over zicht gegeven van datgene, wat gedaan is voor het verkrijgen van een premievrije ouder domsrente, het z.g.n. Staatspensioen. Voor een algeheele doorvoering ware 60 millioen noodig en het moet ieder duidelijk zijn, dat dit bedrag thans niet gevoteerd kan worden. Men blijft evenwel dilligent en hoopt te zijner tijd te kunnen beschikken over 10 k 12 millioen gulden, waarmede men geholpen zou zijn. Komt dat bedrag er, dan zal ook dat een bewijs zijn van het feit, dat men de staats financiën gezond heeft weten te houden. De openlijke vijanden der demo cratie. Met betrekking tot de openlijke vijanden der democratie, de fascisten en communisten, wordt opgemerkt, dat beide richtingen in wezen weinig verschillen; beide maken den Staat tot doel, in tegenstelling met de demo cratie, waarbij de Staat middel is. De democratie is er eveneens van over tuigd, dat een sterk gezag noodzakelijk is voor handhaving der vrijheid. Hiervoor ech ter is noodig een nauw contact tusschen regeering en volk en spr. roemt de Hol- landsche regeeringswijze, waarbij dit moge lijk is. Met haar vrije kritiek, die openbaart, wat lééft in het volk. Dit alles verdwijnt bij de dictatuur, waar de dictator zich plaatst tusschen Kroon en Volk. Na nog in korte trekken aangegeven te hebben de succesvolle samenwerking tusschen onzen Premier en hem, een samenwerking, waarbij beiden op hun beginsel staande, het landsbelang dienden, spreekt Zijne Excellentie de hoop uit, dat bij de komende stembus-uit slag de Vrijz. Dem. Bond even sterk, en zoo mogelijk sterker dan de vorige maal, zal ver schijnen. De heer Van Loo zegt hierna den heer Oud dank voor zijn rede en sluit de vergadering. Naar wij vernemen wordt de Sprookjes- stad Lilliput, welke dit jaar een tournee door Holland maakt, aan het einde der volgende week in Den Helder verwacht. Deze zeer aparte attractie, welke overal in den lande zulk een succes oogstte, zal voor de eerste maal in Den Helder hare stadspoorten openen en wel vanaf 28 Mei a.s. Wij komen hierop nog nader terug. Schilder opgesloten in fel bran dende woning in de Breewater- straat. Gisterenmiddag is, door onbekende oorzaak, een felle brand uitgebroken in het onbe woonde perceel, Breewaterstraat 40, eigenaar de heer Kuiper, Javastraat, alhier. De brand heeft aan den schilder P. de Kok, eenige be nauwde oogenblikken bezorgd. De Kok was op de boven-voorkamer van dit ruime perceel bezig met het spannen van doek, toen hij be merkte, dat er rook in de kamer kwam. Hij ging eens poolshoogte nemen, omdat hij de zaak niet vertrouwde, en opende de deur naar den overloop. Tot zijn ontsteltenis ech ter sloegen de vlammen hem tegemoet en zag hij zich dezen weg naar beneden, afgesloten. De man sloeg op de deur, om de aandacht van arbeiders, te trekken, die beneden bezig waren. Maar ook dezen zagen geen kans De Kok te redden. De eenige uitweg was de straatkant. Het perceel is echter vrij hoog en het is niet ongevaarlijk om zich daar naar beneden te laten vallen. De Kok schoof het raam open en riep om hulp. Achter hem knetterde het houtwerk van de deur reeds, want de vlammen vonden gretig voedsel in het behang en het doek dat op de achter kamer lag. Een voorbijganger, een marine-man, zag den schilder'in zijn gevaarlijke positie en haastte zich een ladder te halen van een in de buurt wonenden loodgieter. Deze werd met spoed tegen den gevel gezet en De Kok kon zich in veiligheid stellen, nog sterk onder den indruk van de doorgestane emotie. In tusschen was de brandweer, de motor spuit, met aanhangwagen, gearriveerd. Slan gen werden uitgerold en spoedig kon men de blussching, met twee slangen op de water leiding, beginnen. Na twintig minuten was men het vuur meester; alle ramen waren ge barsten. Het serredak was in duizend scher ven. door vallende pannen, in de benedenver dieping stroomde het water en boven was alles zoo goed als uitgebrand. De schade wordt door verzekering gedekt. Buren, van drie woningen verder, hadden het raadzaam gevonden de bulletjes al vast naar buiten te dragen. Je kon nooit weten. De secuurste weg is nog altijd de veiligste. De wacht van Hr. Ms. „Schorpioen" kwam nog zijn diensten aanbieden, maar de hulp was niet meer noodig en in stram militaire houding marcheerden de zes man en een kor poraal weer naar boord. Op het terrein van den brand bemerkten wij, behalve den burgemeester, den opper- brandmeester, den heer Dokter, den commis saris en hoofdinspecteur van politie en ver schillende brandmeesters. „PIETER DE BITTEReen van het viertal mijnenvegers die in dit najaar naar Indië zullen gaan. Door comité opgestelde opdracht naar de letter vervuld Maloïtz In Den Helder... Maloïtz... de man met de wonderlijke gave de gedachten van zijn medemen- schen te kunnen lezen, de vermaarde telepaath, waarover reeds meer dan 25 jaren de kranten schrijven, kortom... Maloïtz, de man met het aparte zintuig, een persoonlijkheid, die voor ons een compleet raadsel blijft. Zooals men weet treedt dit wondermensch a.s. Zondagavond in Casino op, doch teneinde een voorproefje van zijn waarlijk bovenaard- sche gaven te geven, heeft hij gistermiddag een tocht door de stad gemaakt en daarbij een van te voren opgemaakte opdracht, welke zich verzegeld in het Hoofdbureau van Politie bevond, naar de letter volbracht. De commissie was als volgt samenge steld: Kapitein Kalkman van 't Reg. Kustartillerie, Inspecteur van Politie Schipper, de heer S. Jaring, direct. Ned. Bank alhier, de heer Akkerman, even eens verbonden aan het hoofdbureau van politie en een onzer verslaggevers. De opdracht ving aan op het Hoofdbureau, waarvoor zich reeds geruimen tijd een mas sale menigte had opgesteld. Zoo moeilik mogelijk! De oommissie had de opdracht (hetwelk verzocht was!) zoo moeilijk mogelijk gemaakt en deswege bestond er bij alle leden uiteraard eenigen twijfel. Inwendig veronderstelde men, dat de heer Maloïtz toch minstens enkele keer ende plank zou misslaan. Welnu, geen enkele, maar dan ook geen enkele maal heeft deze wonderlijke mensch zich vergist. Prompt en met een verbazen- wekkende snelheid werd ieder onderdeel tot in de puntjes verzorgd, zoodat een compli ment in dezen o.i. zeker op zijn plaats is. We laten hier het schema van de opdracht volgen, zooals deze zich in de verzegelde en veloppe bevond. Opdracht. Gesloten enveloppe, welke verborgen is achter de tafel in cel 6, wegnemen en deze via Prins HendriklaanKoningdwarsstraatKo ningstraat deponeeren op den linker-bodem- hoek van de kluis van het bureau van de Hel dersche Courant. Krant d.d. 1 April 1937 uit het archief van de Heldersche Courant (Boekenzolder) halen. Vervolgens via Koningstraat naar den visch- winkel van Kraan en daar twee poonen van de grootste soort uti de etalage wegnemen. Dan via Spoorstraat—Keizerstraat naar den boekhandel van Egner, daar het boek „Kent U Onze Marine" vande toonbank ne men en de foto van de „Serdang" op pagina 57 opslaan. Vervolgens naar den sigarenwinkel „K 18"; daar een doosje „Chief Whip" van 10 stuks uit het 2e vak achter de toonbank wegnemen en aan de commissie een sigaret presenteeren. Verder door de Keizerstraat via West grachtSpoorgracht naar het Politie posthuis aan de Spoorgracht, daar de krant met de poonen op de tafel deponeeren en in de telefoongids het telefoonnummer 26 van het Hoofdbureau van Politie aanwijzen. Vervolgens via BotbrugZuidstraatWest straatKanaalwegPostbrugKerkgracht naar het raadhuis en daar den dienstdoenden bode een sigaret presenteeren. Tenslotte via KerkgrachtPrins Hendrik laan naar het Hoofdbureau van Politie. Aldaar ontbinden. Geweldige belangstelling. Den Helder is niet verwend met telepa- then, zoodat het geen verwondering behoeft te baren, dat de be langstelling, wij schreven het reeds, van formidabel kali ber was. Op alle straathoeken, kortom overal waar de tele paath langs kwam, verdrong men zich en gaapte men het wondermensch aan. Natuurlijk beleefde men aardige staaltjes onderweg. Minder aardig alleen was het feit, dat onze ver slaggever zich in den letterlijken zin van het woord als medium het vuur uit z'n stoffen moest loopen en in geen 10 jaar een dergelijke trip in een der gelijk tempo heeft moeten presteeren. Op ons Bureau verwekte de komst van den her Maloïtz een begrijpelijke sensatie. Vooral toen hij naar bovèn rende, het archief op ging en daar de bewuste krant zonder veel moeite uit het verborgen vakje haalde. Bij Kraan was het al evenmin lastig voor den heer Maloïtz en bij den heer Egner lever de de Serdang op pagina 57 nog minder hoofdbrekens. En het publiek verbaasde zich en het be- Helders Warenhuis Firma Zoetelief Keizerstraat 75 Realistische etalages. Etalages zijn over het algemeen netjes gerangschikte en dikwijls zeer overdadige tentoonstellingen van gebruiksvoorwerpen. Men kan er alles in zien, behalve, hoe die voorwerpen gebruikt moeten worden. Maak eens een hoekje uit een keuken, met een schort over een stoel, met gevulde pan nen en potten, alsof de huisvrouw zoo juist even is weggeloopen. Of een ontbijttafel met een krant, een paar brieven, een afgepeld ei, boterhammen op de bordjes. Een der huis- genooten heeft reeds gegeten, de anderen moeten nog komen. Dan is Uw etalage echt! De eenige goede manier om op Uw recla mekosten te bezuinigen is: Uw advertenties te verbeteren. Ook de zakenman moet den moed hebben fouten te maken. Hij, die geen ondernemingsgeest bezit, maakt misschien minder fouten, maar komt ook niet vooruit. Niet de wil verricht groote daden, maar het geloof. Het geloof aan zichzelf. Het geloof aan de innerlijke kracht, welke in iederen mensch onbewust sluimert. Klanten houden is voornamer en goedkoo- per dan klanten winnen. Maar hoe weinigen houden daar rekening mee. De oude, vertrouwde vrienden beschouwt men als iets vanzelfsprekends. Aan een tegen prestatie denkt bijna niemand. Eén der grootste bezwaren tegen het moderne zakenleven is, dat men zaken „doet" en geen zaken „leidt"! IflFi Hoeveel kiezers buiten de gemeente zullen stemmen. Onze stad heeft een zeer vlottende bevol king. In een van de raadsvergaderingen van deze week vestigde de burgemeester er de aandacht op, dat ongeveer 1/5 van de bevol king jaarlijks verhuist in de gemeente of naar buiten. In dit opzicht is onze stad wel een unicum in ons land en dat brengt natuurlijk de aard van haar bevolking mee. Een voorbeeld van de wisselvalligheid vin den we in de cijfers van de stemgerechtigden, die buiten onze gemeente hun stem zullen uitbrengen. Dat zijn er n.1. niet minder dan 321, terwijl een 343-tal kiezers van buiten de stad hier hun stem op 26 Mei zullen uitbren gen. Het totaal aantal kiezers in onze stad bedraagt 19421. Vergelijken we deze cijfers b.v. met een stad van gelijke grootte, Zaan dam, waar een 20094 kiezers zijn ingeschre ven, dan springt het verschil wel zeer duide lijk in het oog. In Zaandam stemmen 188 kiezers buiten de stad hunner inwoning, ter wijl 175 kiezers van buiten er hun stem zullen uitbrengen. In Alkmaar, waar 17629 kiezers wonen, zijn de cijfers respectievelijk 243 en 198. sprak verstolen dat de wonderen ook in den jare 1937 nog niet uit de wereld zijn... Het was een zeer zware opdracht, vooral gezien de lengte, die naar de heer Maloïtz ons later meedeelde, beter per auto had kun nen worden afgelegd. Op 't Raadhuis. Het gezicht van den heer de Ruyter op het Raadhuis was kostelijk. Deze zat nog na te denken over begrootings-cijfers en werd plotseling een Chief Whip aangeboden. Die overigens in dank aanvaard werd. Op het hoofdbureau teruggekeerd werd de opdracht den volke medegedeeld en ging er een spontaan applaus op, terwijl de telepaath op de schouders van inspecteur Schipper en kapitein Kalkman getild werd. Een verdiende hulde! Slechts een voorproefje! Wij vestigen er de aandacht op, dat dit alles slechts een klein voorproefje is van datgene, wat Zondagavond staat te wachten. Naar de heer Maloïtz ons later op den middag meedeelde worclt het een program van louter wonderen der „zwarte kunst", zoodat men voor zijn entreeprijs ongetwijfeld waar voor zijn geld krijgt. O-a. behalve telepathie ook blindlezen, psychometrie en tal van andere wonderen. Voorts treedt op de bekende radio-zanger Bert van Dongen en tevens de humorist excentriek Herman Diederichs. Een avond alzoo om niet te verzuimen. Wij vestigen er nog de aandacht op, 'dat Bert van Dongen Zondagmiddag alhier met den trein van 17,51 arriveert, e hebben het de laatste week wel te kwaad met Italië. Het is reeds voor den der den keer, dat we dit onderwerp moeten aanroeren enhet zal niet voor het laatst zijn. Mussolini zal wel meer de aandacht vra gen. We hebben van de week op zijn gevaar lijke aspiraties gewezen, in verband met den sterken aanbouw van het Italiaansche onder zeebootwapen. De Italiaansch-Duitsche as schijnt sterker te zijn dan aanvankelijk ver wacht werd. Italië tracht deze as sterker te maken door de tusschenliggende landen aan te koppelen. Oostenrijk en Hongarije moeten ingeschakeld worden, om geen onderbreking te vormen in de as, maar die beide staten voelen er weinig voor hun zelfstandigheid te verliezen, want daar komt het eigenlijk op neer. Het „Hbl." wijdde hieraan gisteren een be schouwing, waaraan wij het volgende ont- leenen: Het beginnende rumoerige wentelingsproces van de gloednieuwe politiek-ideologische as RomeBerlijn blijkt bij een aantal kleine staten, van Centraal-Europa ten slotte meer ontsteltenis te hebben teweeggebracht dan sympathie gewekt. De Duce en de Führer heb ben samen een tour de force gemaakt, die als staaltje van politieke acrobatiek bij de buitenstaanders hier en daar wellicht bewon dering kon ontlokken, maar welke bij de direct-belanghebbenden de oogen voor het risico dat zij loopen, heeft geopend. De Duce, overmoedig door zijn gewon nen spel in Abessinië, gesterkt door de vriendschap van Duitschland, aangemoe digd door zijn politieke succes bij Joego slavië en de Balkanentente, meende met een kort bevel Oostenrijk en Hongarije de toekomstige politieke marchroute te kun nen voorschrijven. Oostenrijk en Hongarije waren immers met Italië zoowel politiek als economisch innig verbonden in de Protocollen van Rome; Duitschland had zich bij het verdrag van 11 Juli 1936 plechtig verbonden, zich niet meer te mengen in de binnenlandsche zaken van Oostenrijk; was het niet slechts één kleine stap om samen met Duitschland een stevig blok te vormen, dat voortaan de Europeesche politiek zou sturen? Oostenrijk en Hongerije denken daar anders over, zooals we in het begin schreven. Zij hechten groote waarde aan de protocollen van Rome, voorzooveel Rome zich houdt aan de oorspronkelijke bedoeling; waarborging van de politieke onafhankelijkheid van beide sta ten, maar koesteren niet het verlangen, poli tieke vazalstaten te worden, van Italië noch Duitschland. Oostenrijk en Hongarije vreezen de vriendschap van Italië en Duitschland thans wellicht evenzeer als zij ze waardeeren. De heer v. d. Heide (s.d.) naar Alkmaar overgeplaatst. Het is zeer waarschijnlijk, dat binnenkort in onzen Gemeenteraad een mutatie zal plaats vinden. Wij vernemen n.1., dat het s.d.-raads- lid, de heer v. d. Heide, ambtenaar bij de Ned. Spoorwegen, per 1 Juni a.s. overgeplaatst is naar Alkmaar. Wij meenen echter ook te weten, dat de heer v. d. Heide pogingen in het werk stelt om niet van standplaats te verruilen. Gelukt dit echter niet, dan zullen we binnen kort een nieuw raadslid voor de s.d.-fractie kun nen begroeten. Met den heer v, d. Heide zou iemand uit den Raad verdwijnen, die daar weliswaar tot de nieuwelingen behoort, doch die bij de en kele malen, dat wij hem hoorden debatteeren, blijk gaf het onderwerp, dat hij onder het mes nam, behoorlijk te hebben voorbe reid. We mogen zeggen, dat de heer v. d. Heide in den korten tijd van zijn raadslid maatschap zich de algemeene achting, ook van de andere fracties, had weten te ver werven. ONTWIKKELEN- AfrpaÜKKEN-VPPClDnnTc-M

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5